کنسرتو پیانوی شماره سه راخمانینف

Sergei Rachmaninoff , 1873 - 1943
Sergei Rachmaninoff , 1873 - 1943
راخمانینف (Rachmaninoff) کنسرتو پیانو سوم خود که به Rach-3 مشهور است را به عنوان اثر اصلی و برای نمایش توانمندی خود در اولین تور کنسرتش در ایالات متحده آماده کرد.

او این اثر را در محیط آرام ملک خانوادگی خود ایوانووکا (Ivanovka) آغاز نمود و در ۲۳ سپتامبر ۱۹۰۹ (تقویم جولیان) آن را به پایان رساند. بنابر محدودیتهای آن زمان در روسیه، راخمانینف نمیتوانست موسیقی خود را بر روی پیانوی واقعی بیازماید و تنها میتوانست آنرا در سفر دریایی خود بر روی اقیانوس آرام و با پیانوی بدون صدای کشتی بنوازد.

کنسرتوی سوم به جوزف هوفمان (Josef Hofmann) تقدیم شده است که هرچند به عقیده راخمانینف بزرگترین پیانیست زمان خود بود، اما هرگز به اجرای این اثر نپرداخت.

اولین اجراها
کنسرتوی سوم در ۲۸ نوامبر سال ۱۹۰۹ برای اولین بار اجرا شد. در این اجرا که به رهبری والتر دمراش (Walter Damrosch 1950-1862 رهبر ارکستر آمریکایی) و با همراهی ارکستر سمفونیک نیویورک (Symphony Society of New York) انجام گرفت، راخمانینف اجرای پیانو را بر عهده داشت.

در ۱۶ ژانویه ۱۹۱۰، او مجددا کنسرتوی سوم را در کارنگی هال (Carnegie Hall) و همراه با ارکستر فیلارمونیک نیویورک و به رهبری گوستاو مالر (Gustav Mahler 1911-1860 آهنگساز و رهبر ارکستر اتریشی) اجرا کرد.

audio fileقسمتی از تم زیبای ابتدای پیانو کنسرت شماره ۳

اولین ضبط
اولین اجرای ضبط شده کنسرتوی سوم در سال ۱۹۳۰، توسط ولادیمیر هوروویتز (Vladimir Horowitz 1989-1903 پیانیست روس) و رهبری آلبرت کوتز (Albert Coates 1953-1882 آهنگساز و رهبر ارکستر انگلیسی/روس) انجام گرفت.

هوروویتز در دوران زندگی خود کنسرتوی سوم را ۳ مرتبه دیگر نیز اجرا کرد، یک اجرا در سال ۱۹۵۰ به رهبری سرژ کوزویتسکی (Serge Koussevitsky 1951-1874 رهبر ارکستر و آهنگساز روس) و دیگری ضبط استودیویی معروف او با فریتز راینر (Fritz Reiner 1963-1888 رهبر ارکستر مجار) در سال بعد و یک اجرای زنده ضبط شده در سال ۱۹۷۸ به رهبری یوگن اورمندی (Eugene Ormandy 1985-1899 رهبر ارکستر مجار) انجام گرفت.

عده ای تصور میکنند که دومین اجرای ضبط شده در میان سه اجرای اولیه نیز توسط راخمانینف انجام شده است، اما این اجرا در سال ۱۹۳۹، توسط والتر جیسکین (Walter Gieseking) و به رهبری سر جان باربیلولی (Sir John Barbirolli) انجام شده است. این اجرا با تکنیک مبهوت کننده آن، از نظر بسیاری از منتقدین، بهترین اجرای این کنسرتو شناخته میشود.

سومین اجرای اولیه که توسط خود راخمانینف اجرا شده است، هرچند از کیفیت صدای مطلوبی برخوردار نیست، اما به شیوه اصلی و با تمام قطع های موجود در نسخه ابتدایی آن اجرا شده و شاید بتوان گفت که این اجرا، اجرای باب طبع راخمانینف بوده است.

اجراها
ولادیمیر اشکنازی (Vladimir Ashkenazy متولد ۱۹۳۷ پیانیست و رهبر ارکستر روس) نیز با ۴ اجرای ضبط شده، مانند هوروویتس از رکورد داران اجرای کنسرتو پیانوی سوم راخمانینف است.

عده بسیاری از نوازندگان چیره دست پیانو به اجرای این کنسرتو پرداخته اند که یکی از مشهورترین نمونه های ضبط شده آن توسط مارتا آرگریچ (Martha Argerich متولد ۱۹۴۱، پیانیست آرژانتینی) است که به خاطر سرعت اجرای آن شهرت یافته است. (در مقایسه با اجرای راخمانینف که ۶ قطع یا تنفس در کنسرتو قرار داده بود).

در سال ۱۹۹۵ نیز یک اجرای بسیار عالی کنسرتو سوم توسط لیف او اندسنس Leif Ove Andsnes (متولد ۱۹۷۰، پیانیست نوروژی) و ارکستر فیلارمونیک اوسلو انجام شد که بسیار مورد تحسین قرارگرفت.

13 دیدگاه

 • فرزاد
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۶ در ۲:۱۲ ب.ظ

  متاسفانه، راخمانیناف یکی از آهنگسازان بزرگی است که نسبت به موسیقی و خودش همواره بی لطفی شدهو امیدواره در این سایت بیشتر از او بخوانیم.

 • abtin
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۶ در ۳:۱۶ ب.ظ

  ba arze salam va mazerat az inke khaheshi ke mikham bokonam rabti be in matlab nadare. mikhastam khahesh konam dar morede maxim vengerov navazandeye bozorge violon ham matlabi dar site gharar bedid. ba tashakor

 • رحیمی
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۶ در ۴:۳۷ ب.ظ

  با سلام به دوستان. من به دنبال یک هنرمند و نوازنده خوب پیانو در ایران میگردم برای ضبط استدیو و…. من اخر هفته ایرانم.اینترنتی میتونیم در رابته باشیم.mk.rahimi

 • سحر شهاب
  ارسال شده در اردیبهشت ۱, ۱۳۸۶ در ۱۰:۱۸ ق.ظ

  با تشکر از آقای آبتین و دوستان دیگری که با پیشنهادات خوبشان به تنوع و پربار شدن “گفتگوی هارمونیک” کمک میکنند.
  در صورت همراه بودن با سبک و سیاق سایت، حتما درباره هنرمندان، سبکها و موضوعات مورد علاقه شما خواهیم نوشت.
  این مرتبه امیدواریم نظر آقای آبتین را برآورده کرده باشیم.

 • مریم
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۸۶ در ۷:۰۵ ب.ظ

  هر وقت به این سایت نگاه می کنم علاوه بر اینکه مطالب جدیدی یاد می گیرم روحم هم با قطعات موسیقی تازه می شه
  دوستتان دارم

 • havaye_tazeh60
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۶ در ۳:۲۴ ب.ظ

  man az hameye kesanike che dar in site che dar site haye moshabeh say dar shenasandane musighie classic daran tashakor mikonam va daste hamashuno mibusam.musighy dar keshvare ma kheily mazlum vaghe shode . ba inke mitune sade tarin zabane moshtarake hamey adama bashe
  ama dar morede rachmaninoff bayad begam ke kheily az karash lezzat mibaram .ba vojude ekhtelafe zamanie nesbi ke ba ahangsazaye bozorg dare ama keyfiate karesh ba ouna chandan fasele ei nadare . omidvaram ye rooz betunam hameye ghataat piosho ejra konam

 • ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۴۳ ق.ظ

  سلام.من سینا باقری هستم.میخواستم از سایت خوبتون تشکر کنم.فقط مشکلی که دارم اینه که نمیتونم آهنگهارو کامل دانلود کنم.اگه ممکنه راهنماییم کنید.من رشتم موسیقیه کلاسیک در زمینه ی آهنگ سازی.ممنون.

 • ارسال شده در آبان ۲۵, ۱۳۸۶ در ۱۱:۲۷ ق.ظ

  Ba arze salam man mikhastam nahveye ahang gereftan ro bedunam

 • ramyar
  ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۶ ق.ظ

  سلام.
  تا آن جایی که من یادم می آید، ولادیمیر هوروویتز یک اجرای دیگر هم از این کنسرتو پیانو به همراه زوبین مهتا و ارکستر فیلارمونیک لوس آنجلس در ۱۹۷۸ هم دارد. در ضمن او در سال ۱۹۳۰ در kingsway hall لندن، به رهبری Albert Coates اجرا نموده. در ۴ May 1941 به رهبری john barbirolli در carnegie hall و ارکستر فیلارمونیک نیویورک. در ۱۹۴۳ یا همان ارکستر به رهبری Arthur Rodzinsky.و یک اجرای دیگر با اورماندی و ارکستر فیلارمونیک فیلادلفیا در ۱۹۷۸ و با ا.ف. نیویورک به رهبری مهتا در همان سال ( بانگ این اجرا را در ایران به صورت تصویری منشر کرده که از انتشارات پنجره قابل خریداری است.)فکر می کنم بیش از ۴ بار توسط هوروویتز احرا شده است.

 • sooma
  ارسال شده در اسفند ۱۹, ۱۳۸۶ در ۹:۱۳ ق.ظ

  salam man dar morde asare rakhmoniuf etelaat mikhastam

 • music lover
  ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۳ ب.ظ

  bayad be ettelae tamame doostane honarmand va honar doost beresoonam ke ettefaghan 11 ta 13 hom orchestr symphonic khodemoon in asar ro gharare ejra konan….!!!!!! fekr konam baraye hamatoon didanesh az nazdik jaleb bashe chon fogholadas in kaaaaaaaaaaaaaar…age toonestin hatman berido barnamaro bebinin…

 • NINA
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۸۸ در ۲:۱۳ ب.ظ

  یکی به من بگه موسیقی کلاسیک دقیقا چیه؟وازکجا وازچه تاریخی بوجود اومده؟؟؟؟؟

 • اوا
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۹۱ در ۷:۵۸ ب.ظ

  سلام وباتشکرازسایت خوبتون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

نماد‌شناسی عود (I)

نماد‌شناسی عود (I)

عود (معرب wood) ساز اصلی موسیقی کلاسیک عربی است. شاعران در سراسر قلمروی اسلام هزاران سال در وصف آن شعرها سروده‌اند. العود، در واژه و محتوا، به فواصل دور تا اروپا و آفریقا و آسیای غربی راه پیدا کرده‌است. پشت گلابی‌شکل آن به چشم‌ها آشنا است. نقاشان همواره دوست داشته‌اند جزییات آن را در مینیاتورهای شرقی و نقاشی‌های اروپایی به تصویر بکشند.
استفاده از تیونر برای کوک سنتور (V)

استفاده از تیونر برای کوک سنتور (V)

پیشنهاد میکنم ابتدا سیمهای سفید را کوک کنید سپس به سراغ سیمهای زرد بروید. به این خاطر که سیمهای سفید از مقاومت بالاتری برخوردار هستند و احتمال پاره شدن آنها نسبت به سیمهای زرد کمتر است تا زمانی که دست شما آشنایی مختصری با انجام عملیات کوک پیدا کند.
بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (IX)

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (IX)

بخشی از قطعۀ طلوع بر اساس ساختار همین پایه به حرکت خود ادامه می دهد و همین پایه در فواصل مختلف دستگاه نوا (سل) حرکت می کند البته لازم به توضیح است که پایۀ اصلی و آغازین قطعه روی درجۀ اصلی دستگاه شور (با شاهدِ ر) بوده و جملات در گوشه های مختلف دستگاه نوا اجرا می شوند. به قسمتی از جملات ساخته شده بر اساس پایۀ اصلی اثر توجه کنید.
نباید نگران بود (II)

نباید نگران بود (II)

این درست همان ایرادی است که معمولا در گام اول بروز می‌کند؛ تصمیم می‌گیریم که موسیقی ایرانی را با یک زمینه‌ی دراماتیک و شاید با متنی که کمتر تاکنون همراه آن بوده به هم بیامیزیم اما نه بیان تکنیکی متحول شده و نه مفاهیم زیباشناختی، موسیقی همان است که بوده. این ایراد عمده‌ای است که در اغلب تلاش‌های اینچنینی دیده‌ایم. در واقع وقتی به قول شما صحبت از تغییر «زیست» نوعی موسیقی است (من واژه‌ی زیست را که شما به کار بردید به عنوان استعاره‌ای برای طیفی از تغییرات فرض می‌کنم) انتظار داریم موسیقی نیز برای هماهنگ شدن با شرایط زیست جدیدش لااقل کمی تغییر کند اما اغلب چنین نمی‌شود.
بررسی اجمالی آثار شادروان <br />روح الله خالقی (قسمت دوازدهم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت دوازدهم)

تردیدی نیست که عمق فکر و اندیشه، رشد روحی و دردمندی و رهایی و وارستگی انسانها از ارزشهای زمانه است که تأثیرپذیری آنها را از همهِ شاهکارهای هنری رقم میزند. بدین ترتیب نمیتوان انتظار داشت که همگان قابلیتِ درک زیبائیها و ظرائفِ هنری شاهکاری چون می ناب را داشته یا حتّی از آن تأثیری دریافت کنند. چه بسا دانشگاهیان دانا و فرهیخته یا حتّی آهنگسازان بنام معاصر که از حیثِ خلوص و دردمندی هرگز به مرحله ای نرسیده اند که با اثری از ایندست خلوت کنند و عمق و ژرفای وجودِ خویش را در آن بازیابند.
شرایط خلق یک ایده (I)

شرایط خلق یک ایده (I)

آگاهی از کجا آغاز می شود و چطور شکل می گیرد، و درک بهتر، پیرامون وقایع محیطی از سرچشمه کدام تجربه حقیقی می چوشد؟ نشانه های رشد و کمال در شرایط حیاتی چه موجودی می تواند ظهور کند؟
منتشری: میراث آوازی ما را باید جوانان حفظ کنند

منتشری: میراث آوازی ما را باید جوانان حفظ کنند

مساله دیگری که به یاد آوردم – و اتفاقا در رادیو نیز گفتم – این است که یک غزل از مولانا یافتم که اسم اکثر گوشه های آوازی ما در آن غزل وجود دارد. من در رادیو گفتم که مولانا که انسان کوچکی نبوده است پس این مطلب ارزش موسیقی ما را می رساند که چنین کسی آن قدر به ردیف های آوازی ما اشراف داشته است که اسم آن ها را آورده است. ببینید که چه جالب است؛ آن را برای شما می خوانم:
بررسی الگوی عشقی (I)

بررسی الگوی عشقی (I)

یک سازساز برای خلق ساخته خود، پیش از هر چیز و در اولین قدم نیازمند طرحی مناسب است؛ الگویی که اصول طراحی و سازسازی در آن رعایت شده باشد. این اصول به سازند کمک خواهند کرد تا در هنگام اجرا و ساخت ساز با موانع کمتری مواجه شود و در نهایت اثری را خلق کند که علاوه بر ویژگی های هنری، دارای ساختاری علمی نیز باشد تا قدرت ماندگاری بیشتری به ساخته ببخشد.
موسیقی ایرانی و سرنوشت ارکستر سمفونیک تهران در سالی که گذشت

موسیقی ایرانی و سرنوشت ارکستر سمفونیک تهران در سالی که گذشت

سالی که گذشت سال پرکاری برای موسیقی ایران بود و البته نه پربار! برنامه های استادان موسیقی ای که از شهرت بالایی در میان مردم برخوردار بودند، با استقبال بسیار زیادی روبرو شد ولی آنطور که از نقد های نوشته شده بر این کنسرت ها میشود احساس کرد، چنان که باید از نظر محتوایی باری نداشت.
راپسودی آبی – قسمت سوم

راپسودی آبی – قسمت سوم

این اثر نشان از استعدادی خارق العاده دارد، آهنگساز جوانی را به ما می نمایاند که موانع و محدودیت های قراردادی را درنوردیده و به شکلی کاملا مفهومی، قطعه ای اصیل تهیه نموده است.