کنسرتو پیانوی شماره سه راخمانینف

Sergei Rachmaninoff , 1873 - 1943
Sergei Rachmaninoff , 1873 - 1943
راخمانینف (Rachmaninoff) کنسرتو پیانو سوم خود که به Rach-3 مشهور است را به عنوان اثر اصلی و برای نمایش توانمندی خود در اولین تور کنسرتش در ایالات متحده آماده کرد.

او این اثر را در محیط آرام ملک خانوادگی خود ایوانووکا (Ivanovka) آغاز نمود و در ۲۳ سپتامبر ۱۹۰۹ (تقویم جولیان) آن را به پایان رساند. بنابر محدودیتهای آن زمان در روسیه، راخمانینف نمیتوانست موسیقی خود را بر روی پیانوی واقعی بیازماید و تنها میتوانست آنرا در سفر دریایی خود بر روی اقیانوس آرام و با پیانوی بدون صدای کشتی بنوازد.

کنسرتوی سوم به جوزف هوفمان (Josef Hofmann) تقدیم شده است که هرچند به عقیده راخمانینف بزرگترین پیانیست زمان خود بود، اما هرگز به اجرای این اثر نپرداخت.

اولین اجراها
کنسرتوی سوم در ۲۸ نوامبر سال ۱۹۰۹ برای اولین بار اجرا شد. در این اجرا که به رهبری والتر دمراش (Walter Damrosch 1950-1862 رهبر ارکستر آمریکایی) و با همراهی ارکستر سمفونیک نیویورک (Symphony Society of New York) انجام گرفت، راخمانینف اجرای پیانو را بر عهده داشت.

در ۱۶ ژانویه ۱۹۱۰، او مجددا کنسرتوی سوم را در کارنگی هال (Carnegie Hall) و همراه با ارکستر فیلارمونیک نیویورک و به رهبری گوستاو مالر (Gustav Mahler 1911-1860 آهنگساز و رهبر ارکستر اتریشی) اجرا کرد.

audio fileقسمتی از تم زیبای ابتدای پیانو کنسرت شماره ۳

اولین ضبط
اولین اجرای ضبط شده کنسرتوی سوم در سال ۱۹۳۰، توسط ولادیمیر هوروویتز (Vladimir Horowitz 1989-1903 پیانیست روس) و رهبری آلبرت کوتز (Albert Coates 1953-1882 آهنگساز و رهبر ارکستر انگلیسی/روس) انجام گرفت.

هوروویتز در دوران زندگی خود کنسرتوی سوم را ۳ مرتبه دیگر نیز اجرا کرد، یک اجرا در سال ۱۹۵۰ به رهبری سرژ کوزویتسکی (Serge Koussevitsky 1951-1874 رهبر ارکستر و آهنگساز روس) و دیگری ضبط استودیویی معروف او با فریتز راینر (Fritz Reiner 1963-1888 رهبر ارکستر مجار) در سال بعد و یک اجرای زنده ضبط شده در سال ۱۹۷۸ به رهبری یوگن اورمندی (Eugene Ormandy 1985-1899 رهبر ارکستر مجار) انجام گرفت.

عده ای تصور میکنند که دومین اجرای ضبط شده در میان سه اجرای اولیه نیز توسط راخمانینف انجام شده است، اما این اجرا در سال ۱۹۳۹، توسط والتر جیسکین (Walter Gieseking) و به رهبری سر جان باربیلولی (Sir John Barbirolli) انجام شده است. این اجرا با تکنیک مبهوت کننده آن، از نظر بسیاری از منتقدین، بهترین اجرای این کنسرتو شناخته میشود.

سومین اجرای اولیه که توسط خود راخمانینف اجرا شده است، هرچند از کیفیت صدای مطلوبی برخوردار نیست، اما به شیوه اصلی و با تمام قطع های موجود در نسخه ابتدایی آن اجرا شده و شاید بتوان گفت که این اجرا، اجرای باب طبع راخمانینف بوده است.

اجراها
ولادیمیر اشکنازی (Vladimir Ashkenazy متولد ۱۹۳۷ پیانیست و رهبر ارکستر روس) نیز با ۴ اجرای ضبط شده، مانند هوروویتس از رکورد داران اجرای کنسرتو پیانوی سوم راخمانینف است.

عده بسیاری از نوازندگان چیره دست پیانو به اجرای این کنسرتو پرداخته اند که یکی از مشهورترین نمونه های ضبط شده آن توسط مارتا آرگریچ (Martha Argerich متولد ۱۹۴۱، پیانیست آرژانتینی) است که به خاطر سرعت اجرای آن شهرت یافته است. (در مقایسه با اجرای راخمانینف که ۶ قطع یا تنفس در کنسرتو قرار داده بود).

در سال ۱۹۹۵ نیز یک اجرای بسیار عالی کنسرتو سوم توسط لیف او اندسنس Leif Ove Andsnes (متولد ۱۹۷۰، پیانیست نوروژی) و ارکستر فیلارمونیک اوسلو انجام شد که بسیار مورد تحسین قرارگرفت.

13 دیدگاه

 • فرزاد
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۶ در ۲:۱۲ ب.ظ

  متاسفانه، راخمانیناف یکی از آهنگسازان بزرگی است که نسبت به موسیقی و خودش همواره بی لطفی شدهو امیدواره در این سایت بیشتر از او بخوانیم.

 • abtin
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۶ در ۳:۱۶ ب.ظ

  ba arze salam va mazerat az inke khaheshi ke mikham bokonam rabti be in matlab nadare. mikhastam khahesh konam dar morede maxim vengerov navazandeye bozorge violon ham matlabi dar site gharar bedid. ba tashakor

 • رحیمی
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۶ در ۴:۳۷ ب.ظ

  با سلام به دوستان. من به دنبال یک هنرمند و نوازنده خوب پیانو در ایران میگردم برای ضبط استدیو و…. من اخر هفته ایرانم.اینترنتی میتونیم در رابته باشیم.mk.rahimi

 • سحر شهاب
  ارسال شده در اردیبهشت ۱, ۱۳۸۶ در ۱۰:۱۸ ق.ظ

  با تشکر از آقای آبتین و دوستان دیگری که با پیشنهادات خوبشان به تنوع و پربار شدن “گفتگوی هارمونیک” کمک میکنند.
  در صورت همراه بودن با سبک و سیاق سایت، حتما درباره هنرمندان، سبکها و موضوعات مورد علاقه شما خواهیم نوشت.
  این مرتبه امیدواریم نظر آقای آبتین را برآورده کرده باشیم.

 • مریم
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۸۶ در ۷:۰۵ ب.ظ

  هر وقت به این سایت نگاه می کنم علاوه بر اینکه مطالب جدیدی یاد می گیرم روحم هم با قطعات موسیقی تازه می شه
  دوستتان دارم

 • havaye_tazeh60
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۶ در ۳:۲۴ ب.ظ

  man az hameye kesanike che dar in site che dar site haye moshabeh say dar shenasandane musighie classic daran tashakor mikonam va daste hamashuno mibusam.musighy dar keshvare ma kheily mazlum vaghe shode . ba inke mitune sade tarin zabane moshtarake hamey adama bashe
  ama dar morede rachmaninoff bayad begam ke kheily az karash lezzat mibaram .ba vojude ekhtelafe zamanie nesbi ke ba ahangsazaye bozorg dare ama keyfiate karesh ba ouna chandan fasele ei nadare . omidvaram ye rooz betunam hameye ghataat piosho ejra konam

 • ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۴۳ ق.ظ

  سلام.من سینا باقری هستم.میخواستم از سایت خوبتون تشکر کنم.فقط مشکلی که دارم اینه که نمیتونم آهنگهارو کامل دانلود کنم.اگه ممکنه راهنماییم کنید.من رشتم موسیقیه کلاسیک در زمینه ی آهنگ سازی.ممنون.

 • ارسال شده در آبان ۲۵, ۱۳۸۶ در ۱۱:۲۷ ق.ظ

  Ba arze salam man mikhastam nahveye ahang gereftan ro bedunam

 • ramyar
  ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۶ ق.ظ

  سلام.
  تا آن جایی که من یادم می آید، ولادیمیر هوروویتز یک اجرای دیگر هم از این کنسرتو پیانو به همراه زوبین مهتا و ارکستر فیلارمونیک لوس آنجلس در ۱۹۷۸ هم دارد. در ضمن او در سال ۱۹۳۰ در kingsway hall لندن، به رهبری Albert Coates اجرا نموده. در ۴ May 1941 به رهبری john barbirolli در carnegie hall و ارکستر فیلارمونیک نیویورک. در ۱۹۴۳ یا همان ارکستر به رهبری Arthur Rodzinsky.و یک اجرای دیگر با اورماندی و ارکستر فیلارمونیک فیلادلفیا در ۱۹۷۸ و با ا.ف. نیویورک به رهبری مهتا در همان سال ( بانگ این اجرا را در ایران به صورت تصویری منشر کرده که از انتشارات پنجره قابل خریداری است.)فکر می کنم بیش از ۴ بار توسط هوروویتز احرا شده است.

 • sooma
  ارسال شده در اسفند ۱۹, ۱۳۸۶ در ۹:۱۳ ق.ظ

  salam man dar morde asare rakhmoniuf etelaat mikhastam

 • music lover
  ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۳ ب.ظ

  bayad be ettelae tamame doostane honarmand va honar doost beresoonam ke ettefaghan 11 ta 13 hom orchestr symphonic khodemoon in asar ro gharare ejra konan….!!!!!! fekr konam baraye hamatoon didanesh az nazdik jaleb bashe chon fogholadas in kaaaaaaaaaaaaaar…age toonestin hatman berido barnamaro bebinin…

 • NINA
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۸۸ در ۲:۱۳ ب.ظ

  یکی به من بگه موسیقی کلاسیک دقیقا چیه؟وازکجا وازچه تاریخی بوجود اومده؟؟؟؟؟

 • اوا
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۹۱ در ۷:۵۸ ب.ظ

  سلام وباتشکرازسایت خوبتون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (II)

از موسیقی فیلم‌های ماندگار علیقلی در این دسته باید به نمونه عالی مدرسه موشها به کارگردانی محمدعلی طالبی و مرضیه برومند در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد. با اینکه این فیلم بطور کامل موزیکال نبود. اما، ترانه‌ها جلوه و جذابیت خاصی به آن می‌داد. البته این خود به عنوان آغاز یک راه برای جذب مخاطب بود. مردم علاقه‌مند به شنیدن ترانه‌های شاد و موسیقی ریتمیک و ساده بودند و علیقلی به خوبی از پس این کار برآمده بود. شایان توجه است که ترانه‌های فیلم هیچ کدام نتوانستند شهرت و محبوبیت ترانه تیتراژ سریال تلویزیونی را تکرار کنند، اما در یک ساختار کلی مناسب کلیت فیلم بود.

از روزهای گذشته…

درباره کتاب «گلهای جاویدان» (I)

درباره کتاب «گلهای جاویدان» (I)

کتاب «گلهای جاویدان» (دل انگیز طلیعه ای بر موسیقی ایران) توسط علی شریفی و با مقدمه دکتر شاهین فرهت منتشر شد. این کتاب در قالب پنج فصل اولین برنامه از سلسله برنامه های رادیویی «گلها» را بررسی می نماید.
غلامرضا مین باشیان، مرد اولین ها (I)

غلامرضا مین باشیان، مرد اولین ها (I)

غلامرضا مین باشیان در تاریخ موسیقی ایران در چند مورد مختلف با عنوان اولین شناخته می شود. غلامرضا مین باشیان یا سالار معزز که به امیر پنجه و موزیکانچی باشی، نیز معروف بوده است، اولین موسیقیدان تحصیل کرده ایرانی در زمینه موسیقی کلاسیک است، او اولین ایرانی است که نت اثرش به چاپ رسید و در اروپا منتشر شد، او اولین موسس و معلم ایرانی کلاس موسیقی کلاسیک غربی است، همچنین اولین پایه گذار ارکستر زهی در ایران و نگارنده ردیف، اولین ایرانی که در اروپا تحصیل موسیقی کرده است و…
زندگی کرد، سختی کشید و …

زندگی کرد، سختی کشید و …

تحلیلگران موسیقی در رابطه با شوبرت می گویند “زندگی کرد، سختی کشید و مرد”. ظاهرآ او آنقدر در زندگی درگیر گرفتاری و رنج بود که طعم خوشبختی را هرگز نچشید و شاید هیچوقت خود متوجه رنج و محنتی که می کشید نبود.
درگذشت یوجین فودور در شصت سالگی (III)

درگذشت یوجین فودور در شصت سالگی (III)

در سال های اخیر نیز، فودور در کنار دست و پنجه نرم کردن با سوء مصرف مواد، کنسرت هایی را در آمریکا برگزار کرد اما نه در مقیاس اجراهای پیشین خود. ازدواج های فودور با سوزان دیویس و سالی اِسوتلند، هر دو، به طلاق کشیده شد. اما او در نوامبر ۲۰۱۰ دوباره با دیویس ازدواج کرد و به منزل او در آرلینگتون نقل مکان نمود.
رموز ویولن (IV)

رموز ویولن (IV)

صفحه رو: صفحه رو بر خلاف سایر اجزای اصلی (صفحه زیر، کلافها و دسته) از چوب کاج انتخاب میشود. باید توجه داشت که این چوب با دقت و نکته سنجی خاص تری انتخاب و بکار برده شود زیرا صفحه روی ساز به دلیل موقعیت و وضعیت مهمی که دارد ویژگیهای بیشتری را باید در درون خود داشته باشد.
موسیقى رنگ ها (III)

موسیقى رنگ ها (III)

حال با یک پرومناد دیگر به قصه قدیمى هدایت مى شویم – قصرى قدیمى در ایتالیا – این قسمت احساس قرون وسطایى دارد و با نت هاى باس اجرا مى شود و این نت ها کم کم بالا مى روند. به نظر مى رسد موسورگسکى هنگام دیدن این تابلو بیشترین درنگ را کرده است و آن را در تمپوى آندانته (کند معتدل، با ضرباهنگ گام زدن) نوشته.
نگاهی به نقش ارکستر سمفونیک تهران در جشنواره بیست و دوم فجر (II)

نگاهی به نقش ارکستر سمفونیک تهران در جشنواره بیست و دوم فجر (II)

نگاهی به کیفیت اجرایی ارکستر سمفونیک و مسائل حاشیه ای آن نمونه خوبی است برای محک زدن مسئولان جدید موسیقی و تیمی که به تازگی عهده دار این غول موسیقی پایتخت شده اند.
به یاد جرج هریسون

به یاد جرج هریسون

جرج هریسون (George Harrison)، گیتاریست و یکی از نوازندگان گروه جاودانه بیتلز در ۲۹ نوامبر سال ۲۰۰۱ در خانه یک دوست در لس آنجلی در کنار همسر و پسر ۲۴ ساله اش پس از جدال طولانی با سرطان، درگذشت. انسانیت فوق العاده و نوع دوستی منحصر به فرد از جمله صفاتی بود که او را به آهنگسازی متفاوت بین هم عصرانش مبدل ساخت. سفارش همیشگی او به خانواده اش، جستجو برای یافتن خدا و عشق ورزیدن به یکدیگر بود.
جوزپه وردی، اپراساز محبوب (I)

جوزپه وردی، اپراساز محبوب (I)

جوزپه فورتونینو فرانچسکو وردی (Giuseppe Fortunino Francesco Verdi) آهنگساز ایتالیای سبک رومانتیک است که بیشتر کارهایش در زمینه اپرا بوده و قطعات او از محبوب ‌ترین آثاری است که در اغلب سالن‌های اپراهای جهان اجرا می‌شوند. وی یکی از تاثیرگذارترین آهنگسازان قرن نوزدهم بود. آثارش بارها در تالارهای اپرا در سرتاسر جهان اجرا شده و بندهای نسلها را نیز در هم شکسته، بسیاری از موضوعات وی در فرهنگ عموم ریشه دوانده اند، در قطعه ها و موضوعاتی همچون: “خانم دمدمی” در اپرای ریگولتو (Rigoletto)، “آوازهای کر از بردگان عبری” در اپرای نابوکا (Nabucco)، “آهنگ مستی” در اپرای لاتراویاتا (La traviata) و “پیروزی” در اپرای آیدا (Aida).
آشنا چون کویر

آشنا چون کویر

بیان درونی ام را به واژه ی “آشنا” و “غریب” و تضاد میانشان اختصاص می دهم و در این جا از “آشنا” می گویم، چراکه درباره اش حرف های ناگفته ی بسیاری دارم. با گذشت سی سال از دوران موسیقایی ام و کشف صداهای متعدد و جستجوی مدام برای دستیابی آن چه غریب به نظر می-رسد، هنوز وقتی با خود خلوت می کنم به دنبال صدای آشنا می گردم غالباً در پی این بوده ام که زیر و بالای هر آن چه را که غریب می ماند، از صدا، سکوت ـ زمان و مکان، غربت را بردارم و آشنایش کنم و نهایتاً از غرابت دوری کنم؛ باز گردم و هر آن چه آشناست را در مقابل بگذارم و بکوشم تا در آینده آن را ترسیم سازم.