نشست تخصصی پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران

امرزه دغدغه تمام کسانی که در عصر حاضر زندگی میکنند یعنی دوره ای که ما آن را با نام دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات میشناسیم کسب خبر از اتفاقات رخ داده در سراسر جهان و آشنا شدن با خواستگاها و اندیشه مردمان دیگر سرزمین میباشد.


میدانیم که با نادیده گرفتن این تکنولوژی (اینترنت)، نمیتوان از رویدادها و رخدادهای پیرامونمان اطلاع حاصل کرده و قطعا ما را با بحرانهای غیر قابل جبران روبرو خواهد کرد.

در نتیجه، یکی از نکاتی که همواره باید مد نظر داشت این است که چنانچه شما خواسته باشید از نقطه نظرات دیگران مطلع باشید و یا افکار و عقاید خود را برای سایر انسان های اقصی نقاط کشورهای دیگر بشناسانید باید از ابزاری به نام اینترنت استفاده کنید.

بنابراین بهره جویی از اینترنت در عصر حاضر جزو لاینفک زندگی رزمره ما شده است.

پس ما در تمام زمینه ها برای شناساندن توانمندیهای بالقوه خودمان به دیگران، ناگزیر از استفاده از این ابزار مدرن خواهیم بود، بالاخص هنرمندان گرامی که باری به مراتب بیشتر از دیگران جهت شناساندن هنر و فرهنگ جامعه خود به دوش میکشند.

ما دوستداران موسیقی این مرز و بوم برای اولین بار نشستی را ترتیب دادیم تا بتوانیم به اندازه سهم خود، این پتانسیل های هنری موجود بالاخص هنر موسیقی را به منصه ظهور رسانده و شرایط را برای دوستداران این هنر گرانقدر و آشنا ساختن ایشان با این دنیای مهجور مانده از طریق دنیای مجازی (internet) ایجاد کنیم.

نشست ما با حضور تنی چند از دارندگان سایت و وبلاگ نویسان و هنرمندان نام آشنای کشور عزیزمان، در روزهای ۲۶،۲۷،۲۸ در شیراز برگزار خواهد شد که امید است بتوانیم باب جدیدی را برای علاقمندان و دوست داران مایل به فعالیت در این زمینه ها را فراهم کرده باشیم.

وعده ما ۲۶، ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۶ شیراز

5 دیدگاه

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۸۶ در ۴:۵۳ ب.ظ

  ایده بسیار خوبیست
  اما گمان میکنم هر چه تکنولوژی و امکان ارتباط زیاد تر شده بشر مدرن بیشتر و بیشتر تنها و تنها تر شده .من سالهاست که روزی چندین ساعت رو در این فضای مجازی هستم اما هیچ وقت کسی رو پیدا نکردم که بتونم بخصوص در زمینه و مقوله هنر با او همفکر و تبادل اطلاعات کنم.

 • عرفان
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱:۵۱ ق.ظ

  خیلی برنامه جالبی می تونه باشه.اگر چه از این مقالتون چیز زیادی در مورد برنامتون دستگیرم نشدولی لطفا بعد از نشست یه گزارش ازش بنویسید.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۱, ۱۳۸۶ در ۱۲:۳۸ ق.ظ

  با سلام
  لطفا اطلاعات دقیقی در مورد محل برگزاری این نشست اعلام بفرمائید
  متشکرم

 • سهیل
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۶ ب.ظ

  اگر این نشست رو معرفی می کنید پس چرا به کامنت های خوانندگان پاسخ نمی دهید و ساعت و مکان نشست رو معرفی نمی کنید؟

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

  با عرض پوزش بخاطر تاخیر؛اطلاعات کامل در این زمینه را امروز روی سایت خواهید دید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

علی رهبری: اینجا مثل آپارتاید در آفریقای جنوبی شده!

علی رهبری: اینجا مثل آپارتاید در آفریقای جنوبی شده!

بدنبال تهیه مطلب علی رهبری و موسیقی صلح با علی رهبری، رهبر و آهنگساز صاحب نام ایرانی مصاحبه ای انجام دادیم که در این مطلب قسمت اول آنرا میخوانید. لازم به ذکر است که این گفتگو قبل از انتصاب ایشان به رهبری دائم ارکستر سمفونیک تهران و پس از کنسرت قبلی ایشان یعنی زمانی که به دعوت مرحوم فریدون ناصری و به عنوان رهبر میهمان رهبری در تهران حضور داشتند انجام شده است.
بوطیقای ریتم (IX)

بوطیقای ریتم (IX)

هر دو موضوعی که بررسی شد کمک می‌کند که موسیقی از دید شنونده تکراری شنیده نشود. او نوعی بی‌قاعدگی (Irregularity) در ریتم را در مقیاس جمله‌ی ریتمیک پدید می‌آورد. در این جا ممکن است این سوال پیش بیاید که اگر بی‌قاعدگی بر مقیاس جملات حاکم باشد پس چگونه حس ریتمیک-متریک و تناوب حفظ می‌شود؟
نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (I)

نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (I)

داریوش طلایی از موسیقیدانان نسل سوم بعد از وزیری است، او نوازنده برجسته تار و سه تار و استاد ردیف شناسی در موسیقی ایرانی است. «نت نویسی آموزشی و تحلیلی او از ردیف میرزاعبدالله» بهترین منبع و مرجع برای آموزش ردیف تار و سه تار میرزا عبدالله است. او در سال ۱۳۷۲ رساله «نگرشی نو به تئوری موسیقی ایرانی» (۱)، را ارائه داده است.
ارابه های آتش برنده جایزه اسکار

ارابه های آتش برنده جایزه اسکار

ونجلیس در اغلب کارهای خود مسئولیت ساخت قطعه، تنظیم و اجرا را خود بعهده می گیرد، او از روشی که بنام روش سیال از آن یاد می کند به ترکیب صداهای سازهای الکترونیک و اکوستیک می پردازد. ترکیب و میکس استادانه این صداها بیانگر آن است که ونجلیس در هر دو عرصه هنری و فنی (مهندسی صدا) دارای مهارت های بسیار می باشد.
Thelonious Monk

Thelonious Monk

تلونیوس اسفیر مانک (Thelonious Sphere Monk 1982-1917) یکی از تاثیرگذارترین چهره های تاریخ موسیقی جز و یکی از بنیانگذاران بی باپ (bebop) به شمار میرود. حضور قدرتمند او به عنوان یک آهنگساز و نوازنده پیانو، تاثیر عمیقی بر انواع مختلف موسیقی برجا گذاشته است.
درگذشت سراینده اشعار Unchained Melody

درگذشت سراینده اشعار Unchained Melody

اسوشیتدپرس- های زارت Hy Zaret، سراینده اشعار ترانه جاودانی Unchained Melody که یکی از محبوبترین ترانه های مکررا اجرا و ضبط شده قرن بیستم به شمار میرود، در سن ۹۹ سالگی درگذشت.
معرفی کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی در خانه هنرمندان

معرفی کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی در خانه هنرمندان

روز سه شنبه دوم اردیبهشت ماه سال جاری، در تالار شهناز خانه هنرمندان، خسرو جعفرزاده به معرفی کتاب جدید خود، «موسیقی ایرانی»شناسی می پردازد. چاپ اول کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی اثر خسرو جعفرزاده شامل ۲۴۰ صفحه در قطع وزیری با شمارگان پانصد نسخه به‌تازگی از سوی انتشارات هنر موسیقی وارد باز نشر کتاب‌های موسیقی شد.
کاربرد دسیبل در فیزیک صوت

کاربرد دسیبل در فیزیک صوت

اصطلاح دسیبل (Decibel) در بسیاری از مباحث فیزیکی موسیقی و نیز بهنگام استفاده از دستگاههای ضبط و اعمال افکت در استودیوهای موسیقی کاربرد دارد. با وجود اینکه بسیاری از دست اندرکاران موسیقی از این اصطلاح استفاده می کنند دید صحیحی نسبت به این اصطلاح ندارند، در این نوشته سعی می کنیم مفهوم این اصطلاح را برای علاقمندان به موسیقی تشریح کنیم.
نشست کارگروه موسیقی ایکوم

نشست کارگروه موسیقی ایکوم

مطلبی که پیش رو دارید گزارش نشست کار گروه موسیقی ایکوم (cim cim) است که توسط خانم مهتاب نادری تهیه شده است: دوشنبه ۵ آذر، تالار بتهوون خانه هنرمندان، محل برگزاری برنامه کمیته موسیقی ایکوم به سرپرستی پیمان سلطانی بود. در این نشست از مقام هنری رامبد صدیف خواننده قدیمی موسیقی ایرانی و همچنین فوزیه مجد آهنگساز و پژوهشگر با سابقه کشور تقدیر شد.
نگاهی به کتابِ «عجملر»؛ آرشِ محافظ

نگاهی به کتابِ «عجملر»؛ آرشِ محافظ

«عجملر»، دنباله ی تفکر و جریانی ست که شکل گیری اش را مدیونِ سوال ِ بزرگِ دو دهه ی اخیرِ حوزه ی موسیقیِ کلاسیک ایرانی می داند: اگر پی گیری و اصرار بر موسیقی دستگاهی، به مثابه نمادِ سنّت، راه به جمود و پِرتِ محتوایِ هنری می برد، و از سوی دیگر، «نگاه به غرب»، ناچار به پذیرشِ فرضِ برتری و کاراییِ موسیقی کلاسیکِ غربی ست و نهایتاً به سانتی مالیسمِ گلهایی و فاصله گیریِ آن با مولفه-های موسیقیِ هنری منتهی شده ، چاره کجاست؟