الا فیتزجرالد، بانوی اول آواز (I)

فیتزجرالد در تور کنتسرت جز، فرانکفورت 1952
فیتزجرالد در تور کنتسرت جز، فرانکفورت 1952
عده بسیار زیادی و شاید اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان و علاقمندان موسیقی جز، الا فیتزجرالد (Ella Fitzgerald) را بهترین خواننده زنی که تا کنون در عرصه موسیقی جز فعالیت داشته میدانند.

او با بهره مندی از نعمت صدایی زیبا و رسا، که تمام رقیبانش را از میدان خارج میکرد، خواننده بسیار با استعداد scat – نوعی تحریر صدا در جز که خواننده با ادای اصوات و یا کلمات بی معنا، از صدای خود مانند یک ساز استفاده میکند – بود و در عین حال فن بیان تقریبا بی نقص او موجب میشد که تمام کلماتی که میخواند، واضح و قابل درک باشند.

audio fileEv’ry Time We Say Goodbye

اما از آنجایی که او، همیشه از خواندن لذت میبرد و این کار را باخوشی تمام انجام میداد، معمولا به بطن ترانه و معنای نهفته در اشعاری که میخواند چندان دقیق نمیشد و حتی ترانه های افسرده ای چون Love for Sale را با حالتی سرخوش اجرا میکرد. این نکته تنها نقیصه کار فیتزجرالد به شمار میرفت. با این وجود اگر بخواهیم کل دستاوردهای موسیقایی وی را به عنوان یک مجموعه ارزیابی کنیم، بدون شک کسی را در رده و هم ردیف او نخواهیم یافت.

هیچ کس نمیتواند از شیوه خواندن او حدس بزند که دوران اولیه زندگی الا فیتزجرالد به سختی و تیرگی زندگی بیلی هالیدی (Billie Holiday) بوده باشد. فیتزجرالد متولد ۱۹۱۷ در ویرجینیا، دوران کودکی و نوجوانی خود را در فقر سپری کرد و در سال قبل از آغاز موفقیت خود، عملا بی خانمان بود. در سال ۱۹۳۴، او در مسابقه خوانندگان آماتور در تئاتر آپولوی هارلم (Harlem) شرکت کرد و با اجرای ترانه “جودی” از خواننده محبوبش کانی بوزول (Connee Boswell)، برنده این مسابقات شد.

پس از گذراندن یک دوره کوتاه با تینی بردشاو (Tiny Bradshaw 1958-1905 خواننده، پیانیست، درامر و سرپرست گروه جز آمریکایی)، فیتزجرالد به دو موسیقی دان مطرح جز، چیک وب (Chick Webb) و بنی کارتر (Benny Carter) معرفی شد. وب که ظاهر این دختر ۱۷ ساله چندان جذبش نکرده بود، با اکراه موافقت کرد که الای نوجوان یک شب با ارکستر او بخواند.

audio fileSomething’s Gotta Give

الا فیتزجرالد در احال اجرا در کنار آرتور فیدلر رهبر ارکستر – ۱۹۷۰
او به خوبی از عهده این برنامه برآمد. وب به زودی متوجه شد که این دختر میتواند آینده تجاری بسیار خوبی داشته باشد و کار ضبط صفحه را با فیتزجرالد آغاز کرد. همکاری الا و ارکستر وب از سال ۱۹۳۵ آغاز شد و در سال ۱۹۳۷، بیش از نیمی از آثار منتشر شده این گروه با صدای او بود. ترانه A-Tisket, A-Tasket در سال ۱۹۳۸ به موفقیتی عظیم دست یافت و ترانه Undecided نیز این موفقیت را تکرار نمود.

در این دوره فیتزجرالد خواننده پاپ / سوئینگی بود که بخصوص در اجرای بالاد (ballad) موفق بود و اجراهایش معمولا همراه با نوآوریهایی بود که تنها از یک نوجوان برمی آید. او از همان دوران صدایی زیبا داشت اما چندان در بداهه خوانی و scat تجربه نداشت. این دو توانایی او مدتی بعد شکل گرفتند.

audio fileMedley – My Mother’s Eyes -Try a Little Tenderness – I Got It Bad

چیک وب در ۱۶ ژوئن ۱۹۳۹ درگذشت و هرچند فیتزجرالد چندان در امور مربوط به برنامه ریزی و استخدام و اخراج نوازندگان دخیل نبود، اما قرار بر این شد که سمت سرگروهی را بر عهده بگیرد. او در این دوره همچنان محبوبیت خود را حفظ کرد. فیتزجرالد در سال ۱۹۴۱ گروه را منحل کرد و به کار سولو پرداخت. در این مدت برای ضبط تعدادی از ترانه های پرفروش با گروه the Ink Spots، لویی جردن (Louis Jordan) و Delta Rhythm Boys همکاری کرد.

11 دیدگاه

 • رضا
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۶ در ۷:۱۸ ق.ظ

  بهترین و زیبا ترین صدا رو در میان خواننده های کلاسیک جز داره فکر نمی کنم کسی به گرد پای الافیسجرالد برسه. واقعا قطعات خوب و زیبایی هم انتخاب کرده بودید مرسی.

 • کاسکو
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۶ در ۸:۳۸ ق.ظ

  باید بداحه خوانی های او را دید. قویا توصیه می کنم بداحه خوانی های او را ببینید. وقتی شروع می کند انگار مسلط تریت موزیسین دنیا است. صدایش را با هر تکنیکی آزاد می کند و انواع و اقسام مد ها و گام های مختلف را می خواند و مردم و تماشاچیان با دهان باز به او نگاه می کنند.

 • مارال
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۸۶ در ۸:۳۹ ق.ظ

  رضا جان، خواننده کلاسیک جز ؟

 • amir
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۸۶ در ۸:۱۶ ق.ظ

  ?khanandeye classic’e jazz
  ?yani chi unvaght

 • آلما
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۴ ق.ظ

  مثل اینکه تا حالا راک کلاسیک، پاپ کلاسیک و…هم به گوشتون نخورده؟ خدارو شکر که تا یکی یک چیزی میگه هم بقیه دنبالش راه میافتن و ایرادهای بنی اسرائیلی میگیرند. کمی مطالعه کنید بعد اظهار نظر کنید.

 • .
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۱:۱۴ ب.ظ

  بابا مطالعه

 • سحر شهاب
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۴:۴۴ ب.ظ

  حالا که مشکل پیش آمده،درباره اش مینویسیم…

 • ehsan
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۹ ب.ظ

  Ella is great but i think the best female siger ever is Mahalia Jackson.Realy Great

 • مارال
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۸:۳۵ ق.ظ

  کاسکو جان راجع به این موضوع به اندازه توان و استعدادم مطالعه دارم ولی چیزی که شما گفتی فرق داره… موسیقی راک-کلاسیک خب یک سبک شناخته شدست یا جز- کلاسیک.. ولی این که بگید کلاسیک-جز خب فکر نکنم وجود خارجی داشته باشه شاید هم مطالعات من کم بوده.

 • مارال
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۳:۱۵ ب.ظ

  منظورم آلما بود

 • mohsen
  ارسال شده در آبان ۸, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  سلام ;من سازه تخصصیم پیانو هست وقطعات کلاسیک کار کردم .اگر ممکن هست می خواستم سایتی که قطعات jazz (نت)معرفی کنید.

  متشکر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

جایگاه موسیقی در عهد ساسانیان (III)

جایگاه موسیقی در عهد ساسانیان (III)

گویند گنج هایی را امپراطور روم از ترس خسرو پرویز سوار بر کشتی کرد و به آب انداخت تا به دست خسرو پرویز نیفتد اما طوفان و باد آنها را به ساحل مصر برد از قضا آنجا جایگاه سربازان خسرو بود که آن سواحل را فتح کرده بودند به این ترتیب این گنجها ازآن ایرانیان شد و این چنین بود که باربد آهنگی را به نام «گنج باد آورده» ساخت چنان که اشاره شد هر یک از الحان باربد بر اساس داستانی شکل گرفته است.
ارکستر سمفونیک لندن (II)

ارکستر سمفونیک لندن (II)

در اجراهای LSO، فضایی آکنده از روح جوانی در صدای موسیقی وجود دارد که این نیرو در اجراهای ارکستر در آهنگهای ساخته برلیوز (Berlioz) و پروکوفیف (Prokofiev) به خوبی مشاهده می شود. LSO معمولا نوازندگان معروف جهانی داشته، از جمله تک نوازان سازهای بادی، مثل جیمز گالوی (James Galway) فلوت، ژروس- د- پییر (Gervase de Peyer) کلارینت، روژر لرد (Roger Lord) نوازنده ابوا نیز اسیان الیس (Osian Ellis) نوازنده چنگ، جان جئورجیادیس (John Georgiadis) نوازنده ویولن و باری تاکول (Barry Tuckwell) نوازنده هورن.
کنسرت گروه صهبای کهن در نشست سالانه ایکوم

کنسرت گروه صهبای کهن در نشست سالانه ایکوم

به همت کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) نشست روز جهانی موزه‌ها (با اختلاف دو روز از روز جهانی موزه ها) در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱، با شعار «موزه‌ها درحال‌ تغییر» در خانه هنرمندان برگزار شد. در این نشست برنامه ها و گزارش های مربوط به وضعیت موزه های ایران توسط مسئولین کمیته ایکوم ایران قرائت شد و از فعالین حوزه موزه داری تقدیر به عمل آمد.
“ردیف” و “اغراق” به مثابه دو بال عامیانگی (I)

“ردیف” و “اغراق” به مثابه دو بال عامیانگی (I)

شنبه بیست و سوم مهر در شیراز کنسرتی بر پا بود که بیا و ببین… کنسرتی که اسمش را گذاشته بودند شب موسیقی معاصر پارس و ارکستر معاصر پارس که گویا ارکستری تازه تاسیس است با همکاری ارکستر با سابقه تر چنگ و چند تکنواز غیر شیرازی به اجرای برنامه میپرداختند. رهبر و آهنگساز تمام قطعات آقای علی رادمان بود که شاگرد شناخته شده آقای علیرضا مشایخی است و یکی دوبار هم حتی ارکستر موسیقی نورا رهبری کرده، پس بنابراین میدانستیم که باید منتظر نوعی موسیقی مدرن باشیم.
نوروز تو راهه…

نوروز تو راهه…

سال ۱۳۸۴ سال خوبی برای موسیقی نبود، در این سال شاهد درگذشت ۱۰ هنرمند موسیقی که بعضی از آنها دین بزرگی بر گردن موسیقی ایران داشتند بودیم. دو تن از این بزرگان کریستین داوید و همسرش منصوره قصری بودند که در عرصه موسیقی کلاسیک قدمهای ارزشمندی برداشته و در تعلیم و ترویج موسیقی کلاسیک تلاش بسیار کردند.
Richard William Wright I

Richard William Wright I

ریچارد ویلیام رایت در ژولای سال ۱۹۴۵ در شهر لندن بدنیا آمد. خانواده او که شامل پدر، مادر و دو خواهر می شد از وضعیت رفاهی خوبی برخوردار بود. پس از پایان تحصیلات ابتدایی در سن ۱۷ سالگی برای ادامه تحصیل به کالج معماری رفت و در آنجا بود که با یک نوازنده گیتار بیس بنام راجر واترز (Roger Waters) و یک نوازنده درامز بنام نیک میسون (Nick Mason) آشنا شد. آنها در همان کالج یک گروه موسیقی برپا کردند و پس از گذشت شش ماه نوازنده گیتار سید برت (Syd Barrett) را به جمع خود پذیرفتند.
گفتگو با هوشنگ ظریف (III)

گفتگو با هوشنگ ظریف (III)

من در دوره‌ی هنرستان، در کنار تار، دو سال هم پیش استاد حسین تهرانی تنبک یادگرفتم. بعد زمان آقای دهلوی ایشان گفتند تنبک متد ندارد برو و آقای تهرانی را بیاور و درس‌های ایشان را ثبت کن تا متدی تهیه کنیم. هفته‌ای یک روز آقای تهرانی را که منزل‌شان هفت‌حوض بود می‌رفتم و با ماشین برشان می‌داشتم می‌بردم هنرستان. ایشان از اول شروع کردند و با دید آموزشی، درس‌ها را زدند و من نوت کردم. آن سالها دستم روی تنبک هم خیلی روان بود. حتی دوستان و فامیل دور هم که جمع می‌شدند خیلی وقتها جای تار به من می‌گفتند تنبک بزنم. تنبک را هم مثل چپ دست‌ها می‌زنم. چون پا و دست چپم قوی‌تر هستند و از اول آنطور عادت کرده بودم. خیلی از گلهایی که در جام جهانی زده‌ام هم با پای چپم زده‌ام (خنده).
درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (IV)

درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (IV)

مشکل اصلی وزن شناسی در تئوری پردازی ها، عدم توجه و تفکیک بین دو مفهوم مهم «ضرب و تاکید» در وزن شناسی است. «ضرب» و «تاکید»، پدیده های وابسته به هم و اغلب در هم ادغام شده هستند؛ آنچنان که تفکیک آنها از هم مشکل است. مشکل دیگر این است که واژه ها تعریف هایِ دقیق و تدوین شده ندارند. واژه «ضرب» در نوشته های موجود به مراتب بیشتر از «تاکید» اما با مفهوم های متفاوت مورد استفاده است.
خوزه آنتونیو آبرئو، پایه گذار اِل سیستما، درگذشت!

خوزه آنتونیو آبرئو، پایه گذار اِل سیستما، درگذشت!

موسیقیدان ونزوئلایی، مایسترو خوزه آنتونیو آبرئو، بنیان گذار اِل سیستما، روز شنبه ۲۴ مارس ۲۰۱۸ در سن ۷۸ سالگی، در کاراکاس پایتخت این کشور، درگذشت. اِل سیستما که برنامه آموزش موسیقی جهت کودکان محروم است، تاکنون در بیش از پنجاه کشور به اجرا درآمده است.
تصویر تنال (I)

تصویر تنال (I)

حتما” قطعات سرگئی راخمانینف آهنگساز دوره مدرن را شنیدیده اید. او تمایل زیادی به آهنگسازی به سبک هم نسلانش نداشت و با رنگ و بویی رمانتیک به تصنیف موسیقی می پرداخت. راخمانینف هنوز شیفته موسیقی تنال و پلی تنال بود و با این موسیقی به زیبایی داستان سرایی می کرد.