الا فیتزجرالد، بانوی اول آواز (I)

فیتزجرالد در تور کنتسرت جز، فرانکفورت 1952
فیتزجرالد در تور کنتسرت جز، فرانکفورت 1952
عده بسیار زیادی و شاید اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان و علاقمندان موسیقی جز، الا فیتزجرالد (Ella Fitzgerald) را بهترین خواننده زنی که تا کنون در عرصه موسیقی جز فعالیت داشته میدانند.

او با بهره مندی از نعمت صدایی زیبا و رسا، که تمام رقیبانش را از میدان خارج میکرد، خواننده بسیار با استعداد scat – نوعی تحریر صدا در جز که خواننده با ادای اصوات و یا کلمات بی معنا، از صدای خود مانند یک ساز استفاده میکند – بود و در عین حال فن بیان تقریبا بی نقص او موجب میشد که تمام کلماتی که میخواند، واضح و قابل درک باشند.

audio fileEv’ry Time We Say Goodbye

اما از آنجایی که او، همیشه از خواندن لذت میبرد و این کار را باخوشی تمام انجام میداد، معمولا به بطن ترانه و معنای نهفته در اشعاری که میخواند چندان دقیق نمیشد و حتی ترانه های افسرده ای چون Love for Sale را با حالتی سرخوش اجرا میکرد. این نکته تنها نقیصه کار فیتزجرالد به شمار میرفت. با این وجود اگر بخواهیم کل دستاوردهای موسیقایی وی را به عنوان یک مجموعه ارزیابی کنیم، بدون شک کسی را در رده و هم ردیف او نخواهیم یافت.

هیچ کس نمیتواند از شیوه خواندن او حدس بزند که دوران اولیه زندگی الا فیتزجرالد به سختی و تیرگی زندگی بیلی هالیدی (Billie Holiday) بوده باشد. فیتزجرالد متولد ۱۹۱۷ در ویرجینیا، دوران کودکی و نوجوانی خود را در فقر سپری کرد و در سال قبل از آغاز موفقیت خود، عملا بی خانمان بود. در سال ۱۹۳۴، او در مسابقه خوانندگان آماتور در تئاتر آپولوی هارلم (Harlem) شرکت کرد و با اجرای ترانه “جودی” از خواننده محبوبش کانی بوزول (Connee Boswell)، برنده این مسابقات شد.

پس از گذراندن یک دوره کوتاه با تینی بردشاو (Tiny Bradshaw 1958-1905 خواننده، پیانیست، درامر و سرپرست گروه جز آمریکایی)، فیتزجرالد به دو موسیقی دان مطرح جز، چیک وب (Chick Webb) و بنی کارتر (Benny Carter) معرفی شد. وب که ظاهر این دختر ۱۷ ساله چندان جذبش نکرده بود، با اکراه موافقت کرد که الای نوجوان یک شب با ارکستر او بخواند.

audio fileSomething’s Gotta Give

الا فیتزجرالد در احال اجرا در کنار آرتور فیدلر رهبر ارکستر – ۱۹۷۰
او به خوبی از عهده این برنامه برآمد. وب به زودی متوجه شد که این دختر میتواند آینده تجاری بسیار خوبی داشته باشد و کار ضبط صفحه را با فیتزجرالد آغاز کرد. همکاری الا و ارکستر وب از سال ۱۹۳۵ آغاز شد و در سال ۱۹۳۷، بیش از نیمی از آثار منتشر شده این گروه با صدای او بود. ترانه A-Tisket, A-Tasket در سال ۱۹۳۸ به موفقیتی عظیم دست یافت و ترانه Undecided نیز این موفقیت را تکرار نمود.

در این دوره فیتزجرالد خواننده پاپ / سوئینگی بود که بخصوص در اجرای بالاد (ballad) موفق بود و اجراهایش معمولا همراه با نوآوریهایی بود که تنها از یک نوجوان برمی آید. او از همان دوران صدایی زیبا داشت اما چندان در بداهه خوانی و scat تجربه نداشت. این دو توانایی او مدتی بعد شکل گرفتند.

audio fileMedley – My Mother’s Eyes -Try a Little Tenderness – I Got It Bad

چیک وب در ۱۶ ژوئن ۱۹۳۹ درگذشت و هرچند فیتزجرالد چندان در امور مربوط به برنامه ریزی و استخدام و اخراج نوازندگان دخیل نبود، اما قرار بر این شد که سمت سرگروهی را بر عهده بگیرد. او در این دوره همچنان محبوبیت خود را حفظ کرد. فیتزجرالد در سال ۱۹۴۱ گروه را منحل کرد و به کار سولو پرداخت. در این مدت برای ضبط تعدادی از ترانه های پرفروش با گروه the Ink Spots، لویی جردن (Louis Jordan) و Delta Rhythm Boys همکاری کرد.

11 دیدگاه

 • رضا
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۶ در ۷:۱۸ ق.ظ

  بهترین و زیبا ترین صدا رو در میان خواننده های کلاسیک جز داره فکر نمی کنم کسی به گرد پای الافیسجرالد برسه. واقعا قطعات خوب و زیبایی هم انتخاب کرده بودید مرسی.

 • کاسکو
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۶ در ۸:۳۸ ق.ظ

  باید بداحه خوانی های او را دید. قویا توصیه می کنم بداحه خوانی های او را ببینید. وقتی شروع می کند انگار مسلط تریت موزیسین دنیا است. صدایش را با هر تکنیکی آزاد می کند و انواع و اقسام مد ها و گام های مختلف را می خواند و مردم و تماشاچیان با دهان باز به او نگاه می کنند.

 • مارال
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۸۶ در ۸:۳۹ ق.ظ

  رضا جان، خواننده کلاسیک جز ؟

 • amir
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۸۶ در ۸:۱۶ ق.ظ

  ?khanandeye classic’e jazz
  ?yani chi unvaght

 • آلما
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۴ ق.ظ

  مثل اینکه تا حالا راک کلاسیک، پاپ کلاسیک و…هم به گوشتون نخورده؟ خدارو شکر که تا یکی یک چیزی میگه هم بقیه دنبالش راه میافتن و ایرادهای بنی اسرائیلی میگیرند. کمی مطالعه کنید بعد اظهار نظر کنید.

 • .
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۱:۱۴ ب.ظ

  بابا مطالعه

 • سحر شهاب
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۴:۴۴ ب.ظ

  حالا که مشکل پیش آمده،درباره اش مینویسیم…

 • ehsan
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۹ ب.ظ

  Ella is great but i think the best female siger ever is Mahalia Jackson.Realy Great

 • مارال
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۸:۳۵ ق.ظ

  کاسکو جان راجع به این موضوع به اندازه توان و استعدادم مطالعه دارم ولی چیزی که شما گفتی فرق داره… موسیقی راک-کلاسیک خب یک سبک شناخته شدست یا جز- کلاسیک.. ولی این که بگید کلاسیک-جز خب فکر نکنم وجود خارجی داشته باشه شاید هم مطالعات من کم بوده.

 • مارال
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۳:۱۵ ب.ظ

  منظورم آلما بود

 • mohsen
  ارسال شده در آبان ۸, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  سلام ;من سازه تخصصیم پیانو هست وقطعات کلاسیک کار کردم .اگر ممکن هست می خواستم سایتی که قطعات jazz (نت)معرفی کنید.

  متشکر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

محمدرضا امیرقاسمی «شبی برای پیانوی ایرانی» را به روی صحنه می برد

کنسرت گروه موسیقی برف با عنوان «شبی برای پیانوی ایرانی» در تاریخ جمعه ۱۰ اسفند ساعت ۲۰ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه خواهد رفت. سرپرست و تکنواز پیانوی گروه برف محمدرضا امیرقاسمی و خواننده این کنسرت علی امیرقاسمی و اجرای تمبک با سحاب تربتی می باشد. در این برنامه علاوه بر اجرای آثار اساتید بزرگ پیانوی ایرانی نظیر جواد معروفی و مرتضی محجوبی، از چند نوازنده پیانوی دوره قاجار مانند اساتید محمود مفخم (مفخم الممالک) و مشیرهمایون شهردار هم قطعاتی اجرا خواهد شد. اجرای آثاری کمیاب و خاص از پیانو نوازیِ دوره ی قاجار و عصر مشروطه اولین بار است که در یک کنسرت اتفاق می افتد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

از روزهای گذشته…

سلطان بلوز و یک فوق ستاره متواضع

سلطان بلوز و یک فوق ستاره متواضع

بی.بی.کینگ که در سراسر جهان به عنوان سلطان مسلم بلوز شناخته میشود، بدون شک با اهمیت ترین نوازنده گیتار الکتریکی در نیمه دوم قرن گذشته است و بدون اغراق باید گفت گیتار سولو معاصر بدون حداقل یکی دو فن نوازندگی از کینگ، قابل تصور نیست.
کدام تغییر؟ کدام نظام؟ (III)

کدام تغییر؟ کدام نظام؟ (III)

در مورد اول، از آنجایی که نمی توان چندان ارتباطی بین آن و «تغییر نظام تنبک نوازی» یافت، جای بحث چندانی نیست. با این حال، به طور اجمالی باید گفت که نه هواپیما سواری و هتل پنج ستاره رفتن برخی اساتید تنبک نوازی و دیگر اساتید عیب است و نه صاحب درآمد بالا شدن آنان. در «اخلاقیات»، برخی جنبه ها به عنوان سجایای منفی اخلاقی مورد توافق است که اتفاقاَ در این برنامه از سوی ایشان بسیار دیده می شد (بدیهی است که مقصود نگارنده واژه ها و شوخی های جنسی ایشان نیست، بلکه مقصود اتهام های کلی ای است که ایشان به برخی چهره ها می زدند).
ویولون مسیح استرادیواریوس (II)

ویولون مسیح استرادیواریوس (II)

امروزه اینگونه به نظر می رسد که اکثر سازندگان ساز تمایل چشم گیری به تکرار آثار گذشتگان داشته و همچنان نیز دارند، مسیری که با توجه به کیفیت آثار گذشتگان و در توازی با آن تبلیغات وسیعی که در این راستا می شود، انتخابی ارجح و مطمئن برای سازندگان ساز است. این انتخاب را می توان در ابتدا از دو جهت بررسی نمود، اول مسیری برای آن دست از سازندگانی که در ابتدای کار هستند و تجربه چندانی ندارند و دوم ، از سوی دیگر افرادی که زمان بیشتری صرف نموده و تجربه ایی فراتر از دسته اول دارند.
قایقی بر رودخانه سرزمین مردگان

قایقی بر رودخانه سرزمین مردگان

در سال ۹۵، کار آماده سازی یک آلبوم گلچین از آثار استیکس، توسط اعضای سابق گروه قرار منجر به اتحاد مجدد آنها شد. یکی از مشهورترین ترانه های این گروه در ایران، ترانه Boat On The River از آلبوم Cornerstone است.
سلطانی: بسیاری از مینیمالیستها به هیچ وجه قابل قیاس با یکدیگر نیستند

سلطانی: بسیاری از مینیمالیستها به هیچ وجه قابل قیاس با یکدیگر نیستند

در حال حاضر مینی مالیست های زیادی در حوزه ی موسیقی در تمام جهان فعالیت می کنند و به هیچ وجه قابل مقایسه با هم نیستند، حتا قابل مقایسه با دهه ی شصت و هفتاد میلادی هم نیستند؛ اما به هر حال می توان به چهره های شاخص و تأثیر گذاری اشاره کرد که بعضی شان به شرق هم گرایش داشته اند. تری رایلی نخستین آهنگ ساز این جریان است که محبوبیت زیادی هم به دست آورده است.
دکا (I)

دکا (I)

ضبط دکا (Decca Records) شرکت ضبط انگلیسی ای است که برچسب آن در سال ۱۹۲۹ توسط ادوارد لوئیز (Edward Lewis) ثبت شد. برچسب آمریکایی آن در اواخر سال ۱۹۳۴ تولید شد که ارتباط شرکت آمریکایی دکا با شرکت انگلیسی آن برای چندین دهه از بین رفت. ویژگی برجسته این کمپانی، توسعه متودها در کمپانی انگلیسی و توسعه در عرضه آلبومهای اورجینال در آمریکا است که هر دوی این شرکتها بالهای مهم حرکتی شرکت بزرگ ضبط گروه جهانی موسیقی (Universal Music Group) می باشند که ویوندی (Vivendi) دارنده مرکز بزرگ رسانه ها در فرانسه، مالک آن است.
تست خبر

تست خبر

بدون شک یکی از لذت بخش ترین جنبه های شهروند بودن این است که در رویدادهای فرهنگی شهر خود شرکت و حمایت کنید تا کمک کوچکی در تقویت کردن خود و دیگر شهروندان داشته باشید. به عنوان مثال؛ شهر استانبول در ترکیه تجربیات جالبی را در طول سال برای شهروندان خود مهیا می کند. تمامی…
ادامهٔ مطلب »
هماهنگی در موسیقی ایران (I)

هماهنگی در موسیقی ایران (I)

مقاله ای که پیش رو دارید به قلم روح الله خالقی، آهنگساز و رهبر ارکستر گلها است. وی در این مقاله به تاریخچه چندصدایی در موسیقی ایران پرداخته است و در حاشیه نقطه نظرات خود را نیز در این زمینه مطرح کرده است.
موسیقی تانگو (II)

موسیقی تانگو (II)

تانگو به زودی از سمت فرانسه، در تمام اروپا محبوبیت یافت. رودولف والنتینو Rudolph Valentino 1895-1926 متولد ایتالیا سوپراستار سینمای صامت آمریکا، با ایجاد تصویری جذاب از رقص تانگو در فیلمهایش، مخاطبین تازه ای برای تانگو به وجود آورد. در دهه ۱۹۲۰ تانگو از انحصار خانه های بدنام و طبقه نه چندان درستکار بیرون آمد و به فرمی آبرومند و قابل احترام از موسیقی و رقص درآمد.
جایی میان آفرینش و تفسیر (II)

جایی میان آفرینش و تفسیر (II)

در روی‌کرد‌های سخت‌گیرانه و بسیار بنیادگرایانه دایره‌ی آنچه که موجب روا شدن انگ «تحریف» می‌شود، چنان تنگ است که عملا کار اجرای مجدد به نسخه‌برداری می‌کشد و احتمالا بازسازی شایسته‌ترین عنوان برای آن می‌شود. در چنین دیدگاهی تاریخ زیست یک اثر پس از خلق همیشه رو به پس دارد همیشه بهترین‌ها در گذشته رخ داده‌اند و امیدی هم برای بهبود به چشم نمی‌خورد. خلاقیت فردی نوازنده کم‌تر دیگرگونه دیدن و تفسیر در اجرای مجدد کارآیی دارد.