ساز دهنی (II)

سازدهنی دیاتونیک
سازدهنی دیاتونیک
آشنایی با سازدهنی دیاتونیک
در مقاله قبلی که در این سایت نوشته شد، انواع ساز دهنی معرفی گردید و تفاوت آنها بررسی شد. در بین انواع ساز دهنی معرفی شده، نوع «دیاتونیک» که به «هارپ» Harp معروف است بیشترین کاربرد را در انواع موسیقی دارد و نوع رایج تری به حساب می آید. سازدهنی دیاتونیک از نظر ساختار ساده ترین و در عین حال ارزانترین نوع سازدهنی است.

همین سادگی سبب ایجاد غنای تکنیکی در نوازندگی این ساز در زمانهای مختلف بوده است و اتفاقاً به دلیل امکان به کارگیری تکنیک های متنوع، حرفه ای ترین نوازندگان سازدهنی موسیقی بلوز، راک و فولک از این نوع سازدهنی استفاده می کنند.

حتی بسیاری از نوازندگان موسیقی Jig یا Celtic از نوعی ساز دهنی دیاتونیک که دارای نتهای افزوده متفاوت گام دیاتونیک هستند و به آن، Melody Maker می گویند استفاده می کنند که البته شامل این بحث نمی شوند. (انواعی از این ساز برای نواختن موسیقی ایرانی نیز بسیار مناسب هستند). در این سری جدید نوشته ها، با این ساز بیشتر آشنا شده و اندکی در مورد نوازندگی با آن خواهیم نوشت.

audio file True Love

انتخاب سازدهنی دیاتونیک
اگر قصد خرید یک سازدهنی دیاتونیک دارید کار دشواری در پیش ندارید، چون حق انتخاب چندانی هم ندارید. چرا که شرکتهای اندکی سازدهنی دیاتونیک می سازند که قیمت آنها بین ۸ تا ۳۰ دلار است (در ایران ممکن است قیمتها کمی بالاتر باشد). صرفنظر از سازهای چینی (که زیاد توصیه نمی شوند)، هنگام خرید به جز مارکهای زیر احتمالاً انتخاب دیگری ندارید:
Hohner: شرکت آلمانی Hohner بزرگترین ، معتبرترین و شناخته شده ترین سازنده سازدهنی در دنیا است. انواع معروف سازهای دیاتونیک Hohner بسته به نوع رنگ و طنین صدا عبارتند از: Blues Harp، Golden Melody، Marine Band و …

Tombo: شرکت سازنده سازدهنی های Lee Oscar. انواع این ساز برای شروع بسیار مناسب هستند که انواع متنوع سازدهنی دیاتئنیک Melody Maker را نیز تولید می کنند. Suzuki: شرکت سازنده سازهایی با همین نام. کیفیت صدای این سازها نیز مناسب بوده و نوازندگی با آن نسبتاً راحت است. به خصوص برای تمریت تکنیکهای مختلف.

audio file Route 19

البته صفحه مولد صدا ((Reed سازهای سازنده های مختلف تقریباً جنس و ساختار یکسانی دارند. تفاوت سازهای مختلف معمولاً در در جنس و نوع بدنه آنها است. بعضی از سازهای دیاتونیک دارای بدنه چوبی و برخی دارای بدنه پلاستیکی هستند. این تفاوتها باعث ایجاد رنگ و طنین صدای اندکی متفاوت و همچنین احساس متفاوت در دست و دهان هنگام نواختن می شوند.

همانطور که مشخص است، سازدهنی های دیاتونیک در گامهای دیاتونیک متفاوتی ساخته می شوند. برای شروع به یادگیری هارپ، زیاد مهم نیست که ساز شما در چه کلیدی است. چه ساز کلید C یا G یا Bb را انتخاب کنید، جابجایی و بخش بندی نتها یکجور است. تفاوت سازهای با کلید مختلف در نتی است که ساز با آن شروع می شود. بنابر این مشخص است که ساز کلید Bb شامل نتهایی با صدای بم تر و ساز G دارای نتها با صدای زیرتری هستند. (اصولاً هرچه نتی بم تر باشد، نواختن آن با سازدهنی ساده تر است، لذا نواختن ساز کلید G قدرت و فشار هوای بیشتری لازم دارد.)

audio file Shadow People گوش کنید به صدای سازدهنی با کلید بم

audio file Ivory Tusk گوش کنید به صدای سازدهنی با کلید زیر

با این وجود بهتر است که برای شروع با ساز کلید C شروع کنید. چرا که این ساز مرسومترین کلید مورد استفاده است و تن صدای متوسطی دارد. از طرفی تمامی کتابها و Cd های آموزش سازدهنی دیاتونیک مربوط به این کلید هستند.

آرایش نتها روی سوراخ های مختلف یک سازدهنی دیاتونیک کلید C به صورت شکل زیر است.

نگهداری
برخی اعتقاد دارند برای آب بندی سازدهنی و داشتن صدای بهتر، باید ساز را قبل از شروع به نواختن حدود ۱۲-۱۰ دقیقه در یک مایع مثل آب غوطه ور نمود. این کار ممکن است عمر سازدهنی را کوتاه کند اما به خصوص در مورد سازدهنی های با بدنه چوبی، این کار باعث نفوذ آب در خلل و فرج چوبی شده و موجب تغییر ودر کیفیت و شفافیت صدا می شود.

طی روزهای نخست سعی کنید به آرامی در ساز بدمید یا مکش کنید و این کار را به تناوب روی همه سوراخها تکرار کنید. طی روزهای نخست، نواختن نتهای انتهایی ساز دهنی دشوار خواهد بود و صدای مناسبی از سوراخهای انتهایی در نخواهد آمد. در این صورت وسوسه نشوید که در این سوراخها با شدت بدمید یا مکش کنید؛ کم کم طی روزهای آینده خواهید دید همه سوراخها دارای صدای شفافی خواهند شد. همچنین در صورتی که هنوز مهارت کافی در اجرای تکنیکها ندارید، بهتر است به خصوص روی سوراخهای ابتدایی Bending تمرین نکنید.

مراغبت از سازدهنی بسیار ساده است. (شاید به همین دلیل خیلی ها این کار را فراموش می کنند). در زمانی که از ساز استفاده نمیکنید حتماً آن را در جعبه قرار دهید. به خاطر داشته باشید گرد و خاک بزرگترین دشمن سازدهنی شما است. بنا بر این تا حد ممکن ساز خود را از آن دور نگه دارید.

هرگز بلافاصله پس از غذا خوردن سراغ سازدهنی نروید، مگر اینکه دهان خود را کمی با آب شسته باشید. اگر به تازگی ساز نو خریده اید و می خواهید با آن بازی کنید، هرگز برای مدت طولانی در ساز خود به شدت هوا ندمید یا نکشید. بلکه از مکش Drawing و دمش Blowing با هم استفاده کنید. چرا که مکش یا دمش متناوب و شدید باعث تغییر شکل صفحه Reed می شود.

پس از اتمام نواختن یا تمرین، سوراخهای ساز را به طرف کف دست گرفته و به آرامی به آن ضربه بزنید تا اگر شیء خارجی در آن گیر کرده است از آن خارج شود.

38 دیدگاه

 • sheyda
  ارسال شده در خرداد ۲۲, ۱۳۸۶ در ۸:۲۳ ق.ظ

  جالب بود ؛در مورد ساز دهنی دیاتونیک چند تا سوال برام پیش اومد :
  با یه ساز دهنی دیاتونیک ( به عنوان مثال ساز کلید دو )مجموعآ چند تا آکورد رو میتونیم بزنیم ؟
  زبانه( Reed)در ساز دهنی احتمالآ باید قابل تعویض باشه، درسته؟ اگه اینطوره ، این امکان هست که زبانه ساز دهنی مثلآ رو برداریم و یه زبانه براش بذاریم و با داشتن یک بدنه ، چند تا ساز دهنی داشته باشیم؟

  ممنون

 • hamed
  ارسال شده در خرداد ۲۲, ۱۳۸۶ در ۳:۴۰ ب.ظ

  هر زبانه ای که خراب شود را میتوان تعمیر وretuning کرد یا اگر تغییرات غیرقابل برگشت باشد آن را تعویض نمود.زبانه مربوط به هر مدل را میتوان از یک ساز دیگر (ازهمان مدل و همان گام و همان شماره سوراخ) جایگزین کرد یا جداگانه از کارخانه سازنده تهیه کرد. کارخانه Hohner یک سری سازدهنی دیاتونیک ساخته که اصطلاحا سری MS یا Modular System نام دارد . خصوصیت جالب این سری این است که میتوان زبانه ها (وسایر قسمتهای سازدهنی) را با بقیه سازهای متعلق به این سری جایگزین کرد.مثلا یک زبانه از مدل ProHarp را بایک زبانه از مدل Blues Harp یا Cross Harp یا Big River تعویض کرد.سازدهنی های Lee Oscar را میتوان با یک Reedplate اضافه تهیه کرد که در داخل کشور هم موجود است.در مورد آکوردها: در سازدهنی دیاتونیک تنها ۳ آکورد میتوان نواخت: آکورد I با دمیدن در سوراخ های ۳-۲-۱ یا ۶-۵-۴ یا ۹-۸-۷ (کلا در هر چند سوراخ سازدخنی که بدمید نت های مربوط به همین آکورد به صدا در می آید و فاصله نامطبوعی به گوش نمیرسد). آکورد V با داخل کشیدن هوا در سوراخ های ۴-۳-۲ ایجاد میشود که اگر مکش سوراخ ۵ را هم به آن اضافه کنید آکورد diminished seventh به دست می آید (با فاصله هفتم بمل شده) واگر سوراخ ۶ را اضافه کند آکورد نهم ایجاد میشود. آکورد سوم IIm است که با draw در سوراخ های ۶-۵-۴ حاصل میشود. در سازدهنی کروماتیک به خاطر متفاوت بودن چیدمان نت ها آکورد V را نمیتوان نواخت. شیوه طراحی سازدهنی دیاتونیک به گونه ای بوده که با داشتن آکوردهای اصلی هر گام مناسب استفاده در آهنگهای سبک فولک باشد.

 • علی خوب بخت
  ارسال شده در خرداد ۲۲, ۱۳۸۶ در ۸:۲۴ ب.ظ

  لازم به ذکر است که در شکل آورده شده، به علت ایراد چاپی ترتیب سوراخهای سازدهنی جابجا آورده شده و ترتیب آن ها از چپ به راست است.

 • حسام
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۸۶ در ۱:۵۱ ق.ظ

  سلام،
  این آهنگ True Love مال کی بود؟

 • roya
  ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۸۶ در ۵:۳۰ ب.ظ

  ali bud

 • amir
  ارسال شده در مرداد ۱, ۱۳۸۶ در ۲:۳۹ ب.ظ

  عالی بود!

 • ali
  ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۸۶ در ۱:۰۰ ق.ظ

  خیلی عالی بود.اگه میشه اهنگهای بیشتری بزارید

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۰:۲۷ ق.ظ

  سلام
  واقعا باید یه خسته نباشی به شما دوستان گفت
  دستتون درد نکنه
  من یه سئوال داشتم
  میخواستم بدونم فرق ساز دهنی ۲۴ سوراخه با ۱۰ سوراخه چیه؟وکدومشون بهتره؟
  بازم ممنون
  خداحافظ

 • Babak
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۶ در ۲:۵۵ ق.ظ

  سلام

  شمااز نمایندگی Hohner در تهران شماره تلفن یا آدرس دارید؟

  قربان شما

  بابک

 • Mani
  ارسال شده در مرداد ۳۱, ۱۳۸۶ در ۱۰:۳۵ ق.ظ

  Namayandegi ke na,ama fouroushgahe markazish SORNA e ,va jadidan ham to jomhori axsare model hash peyda mishe

 • بابك
  ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۸۶ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

  سلام.ممنونم از اطلاعات کامل شما.سایت ساز دهنی کار نمیکنه.قیمت یک سازدهنی خوب برای مبتدی چقدره و از کجا میشه تهی کرد.
  با تشکر.

 • دانیل
  ارسال شده در آبان ۱۳, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۱ ق.ظ

  عالی بود مرسی

 • ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۶ در ۶:۰۷ ب.ظ

  سلام.ممنوووووووووووون.عالی بود.کلیه مقاله هاتون عالی بود.آقای خوب بخت میخواستم ببینم شما در مورد Ocarina هم اطلاعات دارین؟اگه دارین حتما یه مقاله در موردش بنویسید.

 • ارسال شده در خرداد ۱۶, ۱۳۸۷ در ۱:۲۵ ب.ظ

  سلام. مدتی که منم به ساز دهنی علاقمند شدام کتابی در این مورد میتونی به من معرفی کنی که خودام شروع کنم ؟

 • vahid
  ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۹ ق.ظ

  mishe begid sazandeye gheteye true love kist? ya age mishe kamelesho vase download gharar bedin. mamnoon

 • ارسال شده در آذر ۲۴, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۵ ب.ظ

  lotfan chand note ahange saz dahani vasam befrestid
  tanx

 • ارسال شده در آذر ۲۴, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۷ ب.ظ

  mamalisadeghi@yahoo.com

 • ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۶ ب.ظ

  Salam Aghaye Khoob bakht.Emailetoon hamoon khoob_bakht@yahoo.com hast?emailham mirese behetoon ya na

 • mahdi
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۷ در ۸:۵۸ ب.ظ

  man alaghe zeyadi be saz dahani daram .age az beine bache ha kasi chand ta ahange light dare vasam befereste.
  mamnoooon

 • aria
  ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۸۸ در ۴:۲۳ ب.ظ

  salam.manam asheghe ye saze kochik mesle sazdahaniam .vali az bad donya too shahremon kasi boei az honar naborde.hich jaei ke beshe ye saze khob gir avord nist.ya kasi ke amozesh bede!! ino goftam ke bedonin che khoshbakhtin.bye

 • فرید
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۸ در ۱۰:۴۷ ب.ظ

  فقط میتونم بگم فوق العاده است

 • فرید
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۸ در ۱۰:۵۱ ب.ظ

  age mishe gheymate anvae saz dahanio begin.tnx

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۸۸ در ۳:۴۰ ب.ظ

  salam . tashakor az site khobeton man mikham ye saz dahanie fogholadeh baraye dostam hadieh begiram vali khodam hich etelaati rajebesh nadaram ye saz dahani ali morefi konid lotfan.

 • ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۹:۲۸ ق.ظ

  salam, moteshakar az site khubetun… man harmunica mizanam ,mikham bednam gheimat saz dahanihaye almani chande? mamnunam

 • مهران
  ارسال شده در آذر ۳, ۱۳۸۸ در ۶:۴۹ ب.ظ

  خیلی ممنونم لطفا در مورد ساز دهنی
  کروماتیک بیشتر صحبت کنید

 • shamila
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۹ در ۴:۵۴ ب.ظ

  mamnunam az saite khobeton
  man harmonica mizanam
  mikham ye saz dahani dge bekharam ,mishe bishtar tozi bedin farghaye in sazdahanya ==> kromatik honer swan chye?tax

 • mostafa
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۹ در ۲:۰۸ ب.ظ

  salam man mikham ye sazi diatonik bekharam
  yekam rahnamaiym konid lotfan

 • علی
  ارسال شده در مرداد ۱۸, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  سلام…آهنگه بهار دلنشین پاکنژاد با همین مدل سازه؟ اصلا فرق دیاتونیک با کروماتیک چیه؟

 • ارسال شده در مهر ۱۶, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۵ ق.ظ

  سلام با تشکر از شما لطفا در مورد ساز دهنی های کروماتیک و انواع آن همچنین قیمت های آن ها توضیح دهید متشکرم

 • محمد
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۶ ب.ظ

  az hameye kasani ke ebraze alaghe be saz dahani mikonan khahesh mikonam dar soorate tamayol be yad giri naran ye saz bekharan ba ketab e amoozeshi chon vaghean harmonica yadgirish sakhte va hatman ba ostad e khoob shooroo konin ..

 • سمیرا
  ارسال شده در فروردین ۸, ۱۳۹۰ در ۳:۴۸ ب.ظ

  سلام به همه بچه های خوب علاقه مند به سازدهنی
  من هم به ساز دهنی علاقه دارم اما تقریبا هیچی ازش نمی دونم.میخوام خواهش کنم اگه هر کدوم از بچه ها اطلاعاتی درباره ی ساز دهنی انواعش و مخصوصا قیمتش و جایی که باید اون رو تهیه کرد دارن لطفا به من کمک کنند.

 • مریم
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۹۰ در ۲:۵۶ ب.ظ

  سلام.لطفادر مورد یادگیری سازدهنی و کلاسهایی که در این زمینه تشکیل میشه برام بگید.و اینکه بعنوان یک مبتدی چه نوع سازی را تهیه کنم بهتره؟مرسی.

 • ارسال شده در خرداد ۲۷, ۱۳۹۰ در ۶:۵۴ ب.ظ

  برای شروع باید چه نوع سازدهنی رو تهیه کنیم؟

 • نظام
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۳ ق.ظ

  سلام…میشه یه سازدهنی با مارک خوب بهم معرفی کنین؟آخه تا حالا هر سازدهنی خریدم صداش زیاد واسم جالب نبود…ممنون

 • مهدی
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  سلام…لطفا یه سازدهنی خوب بهم معرفی کنین..ممنون میشم.

 • گلزار
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۷ ب.ظ

  سلام
  من hohner کار میکنم فوق العادست
  دوست عزیز لطفا نت های زیادی بذارید حیف این ساز مظلوم ما نیست اینقد بی صدا مونده!
  مثلا میگما!مثلا همه اینترنت همون نت های قدیمی هست!!
  چه فایده!!باید دست به دست هم دهیم به مهر این سازو به بالاترین درجه ببریم!!حیفه به خدا!!
  الان همه سایتهای آموزش و نت و … همه همون نت های قدیمیه خواب های طلایی و نوایی و الهه نازو … همون قدیمی ها رو داره!!
  من شاید بیشتر از نصف سایت هایی که در این مورد بودن رو گشت زدم هیچ کدوم مثلا نت آهنگ خوشبختیت آرزومه که یه تیکه فوق العاده آورده رو نتشو ندادن!یا مثلا بوی جوی مولیان !یا مثلا همین آهنگ بوی عیدی از فرهاد عزیز!یا مثلا هر آهنگی که با ساز های دیگه مثله پیانو زده میشه !!یا مثلا زیاد داره!!ولی اگه جایی رو ترتیب بدید که نت های همو به اشتراک بذاریم خیلی عالی میشه و واقعا به درد همه میخوره!
  من که داوطلبم
  اگه جور شد خبرم کنید
  میگ میگ ؛-)

 • امیر
  ارسال شده در خرداد ۲۴, ۱۳۹۵ در ۵:۲۱ ب.ظ

  سلام…ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  از سوراخ ۱ تا ۵ رو چه طور باید نواخت، جوری که هم صدای سازدهنی رسا باشه و هم از کوک هم در نره؟؟؟
  من توی این چندتا نت خیلی به مشکل میخورم لطفا کمکم کنین…
  سازدهنی من کروماتیک گلدن کاپ هستش… اگر هم سازدهنیم جنس خوبی نیست لطفا یه مارک مناسب بهم پیشنهاد کنین ممنون میشم…

 • ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۹۵ در ۲:۱۹ ب.ظ

  ببخشید من سازدهنیم یکی از سوراخاش اب دهان زیادی واردش شده و به همین دلیل وقتی به صدا درش میارم صداش میلرزه شنیدم میگن که سرما خورده میخواستم بدونم چجوری درستش کنم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

از روزهای گذشته…

توضیحاتی در مورد مرور آقای بهرنگ نیک آئین (I)

توضیحاتی در مورد مرور آقای بهرنگ نیک آئین (I)

قبل هر چیز از آقای نیک آئین تشکر می کنم که همت و مروری بر نوشته بنده، نموده اند و مسائلی را که شناسی کرده اند، نوشته اند تا من هم بتوانم از آنها آگاه شوم و در پی حل مسائل برآیم. شناسایی مسائل و کوشش در حل آنها، تنها راهی است برای دسترسی به یک تئوری جامع و درستِ موسیقی ایرانی. نوشتن کتاب و تئوری درباره موسیقی ایرانی مهم و لازم است، اما نقد و بررسی و گفتگوی نوشته شده، مهمتر است. دیدگاه های مختلف و متفاوت باید در کنار هم گذاشته و سنجیده شوند یکی از مشکلات بزرگ در این راه که تنها از راه گفتگو نمودار می شود، وجود عادت های ذهنی است. موسیقیدانان ایرانی چند دهه (حدود ۱۳۰۰ تا ۱۳۷۰ هـ. . ش) عادت به «گام های موسیقی ایرانی» داشتند – و بعضی هم هنوز دارند – در آخرین دهه های قرن اخیر عادت به «دو دانگی» جایگزین عادت قبلی شده است.
سالی بدون همایونپور (II)

سالی بدون همایونپور (II)

نظریه­های همایون­پور در زمینه آواز و آثار آوازی وی یکی از مراجع مکتب آواز اصفهان محسوب می­شود. همایون­پور بی­آنکه بخواهد یک تئورسین آواز به تمام معنا بود.
بوگی: ژانری که آرام و قرار ندارد (II)

بوگی: ژانری که آرام و قرار ندارد (II)

هر بار که “Sweet Home” را از رادیو می شنوم، سعی می کنم که معنی آن را بفهمم اما نهایتا تسلیمِ گروو (groove) قوی آن می شوم. البته در “Delta Swamp” گروو های فراوانتری وجود دارند. مانند “Stone Fox Chase” از “Area Code 615″، حتی اگر نام و عنوان آهنگ هم چیزی را برایتان تداعی نکنند، تمِ تیرهء ریف هارمونیکای آن را در “The Old Grey Whistle Test” به خاطر می آورید. وقتی که این قطعهء سازی را برای اولین بار شنیدم، فهمیدم که چقدر به گروه فانکِ معاصری مانند جنگ (War) نزدیک است.
کریمی: به نفع ارکستر فیلارمونیک کردستان کنسرت خیریه برگزار می کنیم

کریمی: به نفع ارکستر فیلارمونیک کردستان کنسرت خیریه برگزار می کنیم

من این کنسرت خیریه را که در دانشگاه برگزار خواهد شد، برای کمک به کودکان و موزیسین های کردستان برگزار خواهم کرد. در مرحله ی اول این برنامه برای خرید دوتا فلوت کوچک هست، به اسم «لوپ» که در وین طرح آن ریخته شده و ساخته شده و اگر درآمدی باقی بماند برای خرید سازهای دیگر برای ارکستر «فیلاموریک کردستان» در نظر دارم و اگر بشود نت برای کودکان و دانشجویانی که می خواهند خریداری بشود و در اختیار آنها قرار بگیرد.
زنان موسیقی یا موسیقی زنان! (I)

زنان موسیقی یا موسیقی زنان! (I)

مطلبی که پیش رو دارید، در پاسخ به مقاله ی کلید در دوزخ، نوشته ی فرشاد توکلی در سایت زنان موسیقی نوشته شده است.)
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (III)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (III)

نکته‌ی کلیدی گفتارهای این متن در یک اشاره‌ی کوتاه در پیش‌گفتار گفتار سوم آمده: «اصل موضوع در این گفتار، اصالت عرفان است.» (ص ۳۷) این مطلب که در اینجا به روشنی بیان شده در قسمت‌های دیگر نیز بدون شرح رعایت شده. اما در این گفته اولین تناقض مهم با ادعای کتاب پیدا می‌شود؛ فرض سخن عرفانی بر خردورزی به مفهوم فلسفی آن نیست بلکه بی‌شمار عارفان به مذمت این‌گونه تفکر پرداخته و در رد آن کوشیده‌اند.
بنان، هنرمند زمان

بنان، هنرمند زمان

غلامحسین بنان در سال ۱۲۹۰ در تهران متولد شد. او در خانواده هنردوست و اعیان خود که نسبت نزدیکی با ناصرالدین شاه داشتند (مادرش برادرزاده ناصرالدین شاه بود) با آوازهای پدراولین درسهای موسیقی را آغاز کرد و پس از مدتی همراه با خواهرانش به مکتب مرتضی نی داوود نوازنده و آهنگساز نامدار ایران راه یافت که اولین معلم رسمی او در واقع نی داوود بود. او آواز را بعدها نزد ضیاء الذاکرین و ناصر صیف به روش سینه به سینه ادامه داد، او آنزمان شناختی از تئوری موسیقی و نت نداشت و آواز را به شیوه قدما و بدون توجه به جایگاه صدایش می خواند.
گزارش نشست پژوهشی تنبک کوکی و نی کلیددار (I)

گزارش نشست پژوهشی تنبک کوکی و نی کلیددار (I)

نشست پژوهشی نی کلید دار و تنبک کوکی در تاریخ سوم دی ماه ۸۵، در کنسرواتوار تهران برگزار شد. در این برنامه دکتر حسین عمومی نوازنده نی و استاد دانشگاه ارواین آمریکا، درباره ساخت و نحوه نوازندگی این سازها به سخنرانی پرداخت. در ادامه این برنامه شاهین مهاجری محقق و نوازنده تنبک به سخنرانی درباره تاریخچه و فیزیک ساز تنبک و بعضی از سازهای کوبه ای جهان پرداخت که در این نوشته متن این سخنرانی را می خوانید.
نشست مطبوعاتی هفتمین جشنواره نوشتارها و سایت های موسیقی در اینترنت برگزار شد

نشست مطبوعاتی هفتمین جشنواره نوشتارها و سایت های موسیقی در اینترنت برگزار شد

نشست مطبوعاتی هفتمین جشنواره نوشتارها و سایت های موسیقی در اینترنت با حضور پوریا رمضانیان دبیر جشنواره، آروین صداقت کیش نماینده هیات امنا و کیوان فرزین نماینده هیات داوران و حسن چوبین نماینده گروه ژی در موسسه فرهنگی هنری «ژی» برگزار شد. لازم به ذکر است، اختتامیه هفتمین جشنواره نوشتارها و سایت های موسیقی در اینترنت، پس فردا جمعه ۲۴ اسفند ماه ساعت ۱۹ در فرهنگسرای ارسباران با اجرای گروه های مختلف موسیقی، برگزار می شود. در ادامه گفتگوی علی ثانی را با عوامل اجرایی این جشنواره می خوانید:
فلیپ جاروسکی، مردی با صدای زنانه (IV)

فلیپ جاروسکی، مردی با صدای زنانه (IV)

فالین، جاروسکی را در کلاس های تابستانی ژرارد لسن (Gerard Lesne) کنتر تنور مشهور فرانسوی نام نویسی کرد. لسن هم فورا از جاروسکی دعوت کرد که در اراتوریوی Sedecia اثر اسکارلاتی بخواند. یکی از منتقدان موسیقی صدای جاروسکی را «سیال» و «آسمانی» توصیف کرده بود. در واقع منتقدان موسیقی عمیقا تحت تأثیر صدای او بودند.