نئو تانگو

توسعه و پیشرفت تانگو در همین جا متوقف نمیشود. مثالهایی که خواهد آمد، در گروه تانگو جدید یا Tango Nuevo قرار داده نشده اند زیرا چنین دسته بندیهایی معمولا با شناسایی امری که انجام یافته و تمام شده صورت میگیرد نه زمانی که چیزی همچنان در حال رشد و توسعه باشد. این گرایشها و سبکهای جدید را –که در آنها تاثیرات موسیقی الکترونیک در طیفهای مختلفی از بسیار نامحسوس تا کاملا غالب، وجود دارد- میتوان با عنوان “الکترو تانگو” electro tango یا “تانگو فیوژن” tango fusion توصیف کرد.

استفاده ماهرانه و خفیف از عناصر موسیقی الکترونیک در آثار گروه تانگتو Tanghetto (گروه آرژانتینی سبک نئو تانگو که در سال ۲۰۰۱ توسط مکس مسری Max Masri به وجود آمد) و کارلوس لیبدینسکی Carlos Libedinsky مشاهده میشود. این موسیقی هنوز دارای آن حس خاص تانگو و پیچیدگی ریتم و درهم بافته شدن ملودیهایی است که تانگو را به یک موسیقی منحصر به فرد تبدیل کرده است.

گوتان پروجکت Gotan Project نیز یک گروه مستقر در پاریس است که از موسیقی دانانی چون فیلیپ کوهن سولال Philippe Cohen Solal، ادواردو ماکاروف Eduardo Makaroff و کریستوف اچ. مولر Christoph H Muller تشکیل شده است.

این گروه در سال ۱۹۹۹ شکل گرفت و آثار آن شامل Vuelvo al Sur/El capitalismo foráneo (2000)، La Revancha del Tango (2001)، Inspiración Espiración (2004) و Lunático (2006) است. موسیقی این گروه دارای عناصر الکترونیک مانند قطعات از پیش ضبط شده (samples)، ضربها و اصواتی است که بر روی یک قطعه تانگو اجرا شده است.

هر چند بیشتر رقصندگان تانگوی سنتی این کار را سنت شکنی و از بین بردن روشهای قدیمی میدانند، اما رقصندگان تانگو در سراسر جهان از رقص با موسیقی این گروه لذت میبرند. البته، عناصر ریتمیک موجود در موسیقی گوتان پروجکت از بسیاری ترانه های الکترو تانگو که بعد از آنها ساخته شده اند، پیچیده تر هستند.

اولین آلبوم آثار Bajofondo Tango Club (کلوب زیرزمینی تانگو) و مجموعه بعدی آنها Supervielle مثالهای تازه تری از الکترو تانگو هستند که نسبت به گوتان، تاثیرات بیشتری از موسیقی الکترونیک در آنها شنیده میشود. ضرباهنگ ترانه های این دو مجموعه منظمتر و غالبتر بوده و ریتم آنها از پیچیدگی کمتری برخوردار است، اما حال و هوای تانگو همچنان حاضر است. نمونه های دیگر این سبک را میتوان در آثار Hybrid Tango (از گروه تانگتو) ، Tango Crash (با تاثیرات شدید جز)، NuTango، Tango Fusion Club Vol. 1 و Felino از گروه نروژی Electrocutango و یک CD از هنرمندان مختلف به نام Electronic Tango و… یافت.

audio file قسمتی از موسیقی Bajofondo Tango Club را بشنوید.


کوین جوهانسن Kevin Johansen (متولد ۱۹۶۴ آلاسکا) یکی دیگر از هنرمندان سبک تانگو است که در میان آثار او ترانه هایی ترکیبی از موسیقی فولکلوریک و پاپ هستند که با ریتم میلونگایی بسیار خفیف همراهی میشوند.

تاثیر بر موسیقی
مدتهاست که تانگو به بخشی از مجموعه قطعات اجرایی یا رپرتوار موسیقی دانان کلاسیک تبدیل شده است. یکی از اولین اجرا کنندگان موسیقی که به این امتزاج روی آورد، خورخه چامینه Jorge Chaminé خواننده باریتون، با مجموعه Tangos خود به همراهی اولیویه مانوری Olivier Manoury نوازنده باندونیون بود.

از آن زمان به بعد، ال تانگو al Tango، یو – یو ما Yo-Yo Ma ، مارتا ارگریچ Martha Argerich، دانیل بارنبویم Daniel Barenboim، گیدئون کریمر Gidon Kremer، پلاسیدو دومینگو Plácido Domingo و مارچلو آلوارز Marcelo Alvarez به اجرا و ضبط قطعات تانگو پرداخته اند. ویژگیهای منحصر به فرد و جذاب موسیقی تانگو سبب شده است که بسیاری از ترانه های محبوب در ایالات متحده، ملودیهای خود را از تانگو وام بگیرند.

4 دیدگاه

 • اميرحسين
  ارسال شده در تیر ۴, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۸ ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  فکر می کنم اگر در ویرایش مطالب دقت بیشتری کنید برای اعتبار این سایت بهتر باشد

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  این چیز ها به درد کسی نمی خورد میتوانید از نت های باخ .سور.کارولی استفاده کنید.ممنونم

 • ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۷ ق.ظ

  ممنون از شما .اگه میتونید راجع به فرم ساخت تانگو و انواعش بپردازید تا با این روش بتونیم تانگو را بهتر بشناسیم

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۹ ب.ظ

  خیلی خیلی عالی بود.من عاشق سبک GOTAN
  هستم.اگه به همین سبک چیزی ÷یدا کردین برای دانلود بذارید.ممنون……….

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

بیانیه هیات داوران هفتمین جشنواره نوشتارها و وب‌سایت‌ها موسیقی

شکی نیست سلیقه عمومی و شناخت صحیح نسبت به موسیقی در جامعه نیازمند راهبری و هدایت فکری است و این مهم در سایه نگارش و انتشار مقالات، نقدها، یادداشت و گزارش‌های پر مغز در رسانه‌ها تقویت می‌شود. و همین اهمیت بوده است که هر گاه سخن جدی گفتن از موسیقی در رسانه‌ها جدی گرفته شد سطح سلیقه عمومی و دانش شنیداری جامعه نسبت به آنچه به نام موسیقی تولید می‌شود بالاتر رفت و امروز که جدیت این مهم رنگ‌باخته شاهد زوال سلیقه موسیقایی در جامعه هستیم.

بیانیه دبیر هفتمین دوره جشنواره نوشتار ها و وبسایت های موسیقی

هفتمین جشنواره‌ی رقابتیِ سایت‌ها و نوشتارهای موسیقی با تأخیری یک‌ساله، و با تجدیدِ نظر در ساختار و اساسِ جشنواره، سرانجام، جمعه ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۷ اختتامیه‌ی خود را پشتِ‌سر گذراند. ازاین‌دوره برمبنای اساس‌نامه‌ی نو-دیوانِ جشنواره هیأتِ محترم اُمنا، به‌نمایندگیِ پژوهش‌گرِ ارجمند، آروین صداقت‌کیش مستقیماً هیأتِ داوران و دبیر هر دوره را انتخاب می‌کنند. امید است برمبنای این اساس‌نامه، جشنواره شاکله‌ی مشخص‌تر و منسجم‌تری به‌خود بگیرد.

از روزهای گذشته…

هایدن و مراسمی برای سالگردش (IV)

هایدن و مراسمی برای سالگردش (IV)

هسته موسیقی هایدن ساختاری از موتیفهای ساده و کوتاه بود که از استانداردهای موسیقی آن زمان استخراج می شد. سونات، فرمی است در موسیقی کلاسیک که از موسیقی هایدن به شکل استاندارد امروزی در آمده است. آثار او از شیوه معاصران جوانش، موتسارت و بتهوون متمایز بود. هایدن همچنین فوگ و فرم روندو (که سنت آن روزگار به انتهای فوگ می پیوندد) را به شیوه کلاسیک افزود. او نماینده فرم دابل واریاسیون (double variation) است که شامل دو ملودی اصلی هر کدام با دو غالب گوناگون می باشد، ملودی اول با ملودی دوم ادامه می یابد و ملودی دوم با گونه دیگر و متفاوت ملودی اول ادامه میابد… به همین منوال اغلب شامل مدهای ماژور و مینور پس از یکدیگر هستند. شاید موسیقی هایدن بیش از هر آهنگساز دیگری مملو از شوخ طبعی است.
شکل گیری آوای سازهای الکترونیک

شکل گیری آوای سازهای الکترونیک

در ادامه مباحثی که راجع به موسیقی دهه ۶۰ تهیه شد، توجه شما را به قسمت دیگری از این سری مطالب جلب میکنیم.
روش سوزوکی (قسمت بیست و دوم)

روش سوزوکی (قسمت بیست و دوم)

به محض دیدن این کودک بی گناهی که تمام زندگیش را باید با دست ها و انگشتانش لمس می کرد، چشمانم پر از اشک شدند. دوست نداشتم که همان موقع آری بگویم، چرا که می‌بایست به کشف متدی می‌رسیدم که یک کودک کاملا نابینا را بتواند راهنما باشد. به این خاطر از او خواهش کردم که یک هفته به من فرصت بدهد. گمان می کردم که اگر من توانایی و جرئت و اعتماد به نفس کافی برای آموزش به این کودک را داشته باشم، پس هر چه در توانم باشد را به کار خواهم گرفت.
پابلو کازالز حامی صلح جهانی

پابلو کازالز حامی صلح جهانی

” یک رهبر ارکستر موفق در وحله اول باید مفسر بزرگی باشد، مهم ترین نکته درک کامل اثری است که تصمیم به اجرای آن دارید. دستیابی به کمال در هر زمینه ای، نتیجه تلاش مداوم و بی وقفه است، یک رهبر ارکستر علاوه بر تمرین های بسیار همواره باید نکته جدید قابل ارائه ای داشته باشد. توانایی برقراری ارتباط با نوازندگان و انتقال حس به آنان از بزرگترین ویژگی های یک رهبر ارکستر است. اینکه چگونه می توان تک تک نوازندگان را متقاعد کرد تا در جهت رسیدن به هدف مورد نظر رهبر، تمام توانایی خویش را به کار گیرند.
نجفی ملکی: استیل نوازنده نقش زیادی در تسلط تکنیکی او دارد

نجفی ملکی: استیل نوازنده نقش زیادی در تسلط تکنیکی او دارد

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با علی نجفی ملکی*، نوازنده نی، این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است. علی نجفی ملکی چند سال است که مشغول ضبط و اجرای آثار آهنگسازان ایرانی برای سازهای مختلف مخصوصا تار و سنتور است و همینطور او به اجرای آثار کلاسیک غربی با نی پرداخته که اجرای چنین قطعاتی با سازهای ایرانی در نوع خود بی نظیر بوده است.
Air on G string

Air on G string

یوهان سباستین باخ (۱۷۵۰ – ۱۶۸۵) یکی از زیباترین قطعاتی که تاکنون در موسیقی بوجود آمده را بین سالهای ۱۷۲۲ تا ۱۷۲۳ بنام Air on G String خلق کرد. نسخه اصلی این قطعه زیبا برای دو ویلن، یک ویولا و یک کانتینو (سازی که معمولا” باس میزند) مانند ویلن سل نوشته شده است.
هنر خیابانی، موسیقی (II)

هنر خیابانی، موسیقی (II)

درست است که برطرف شدن نیازهای مادی هنرمند، اولین عاملِ به‌صحنه‌ی خیابان کشاندن وی است. اما همه می‌دانیم برای این امرار معاش راه‌های دیگری نیز وجود دارد، به‌خصوص برای کسانی که از بضاعت خوبی در هنرشان برخوردار هستند. در انتخاب این حضور، بارزترین نمودی که دیده می‌شود، طغیان و رهاشدگی‌ست. اصولن در برابر هر نوع فشاری می‌توان طغیان کرد. فشار مالی، شاید از اولین‌ها باشد، اما قطعن تنها عامل برای چنین طغیانی نیست. دیده شدن جسورانه، دلیل محکم‌تری برای این حضور در خیابان‌ها به‌نظر می‌رسد.
نقشه‌برداری موسیقایی (V)

نقشه‌برداری موسیقایی (V)

بنابراین رابطه‌هایی بین موسیقی و معماری وجود دارد که آنها را تطبیق‌پذیری نمی‌توان نامید؛ از سوی دیگر، بهره‌بردن از معماری برای موسیقی و برعکس، کافی نیست؛ هنرمند باید در پیِ شناخت کلّی و جامع از اوضاع زمان و مکان خودش باشد.
سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (X)

سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (X)

در دوران ساسانیان موسیقی نظامی به دلایل ایجاد خوف و هراس در دل دشمن و تقویت روحیه و نشان دادن دلیری و بی‌باکی سربازان که تقریباً بدون سلاح به جنگ و مبارزه می‌پرداختند از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. فرماندهان سپاه فرمان‌های خود را توسط اصوات موسیقی رزم به سربازان می‌رساندند، به‌طوری‌که نوای هر ساز مفهوم خاصی داشت، مثلاً شیپور معنای حمله و یا طبل بیانگر تعقیب بود.
لیدی بلانت و مسیح (V)

لیدی بلانت و مسیح (V)

در نمونه ویلن مسیح نیمه پائینی دریچه در محدوده ای با تراکم کمتر در چوب واقع شده است در صورتی که کاملا در جهت عکس در نمونه لیدی بلانت نیمه پائینی دریچه ها در محدوده متراکم تری در حیطه عرضی چوب قرار گرفته است که این موضوع خود نیز به تنهایی از جهات مختلفی قابل بررسی است که ما به بخش مختصری دراین میان اشاره نمودیم.