نئو تانگو

توسعه و پیشرفت تانگو در همین جا متوقف نمیشود. مثالهایی که خواهد آمد، در گروه تانگو جدید یا Tango Nuevo قرار داده نشده اند زیرا چنین دسته بندیهایی معمولا با شناسایی امری که انجام یافته و تمام شده صورت میگیرد نه زمانی که چیزی همچنان در حال رشد و توسعه باشد. این گرایشها و سبکهای جدید را –که در آنها تاثیرات موسیقی الکترونیک در طیفهای مختلفی از بسیار نامحسوس تا کاملا غالب، وجود دارد- میتوان با عنوان “الکترو تانگو” electro tango یا “تانگو فیوژن” tango fusion توصیف کرد.

استفاده ماهرانه و خفیف از عناصر موسیقی الکترونیک در آثار گروه تانگتو Tanghetto (گروه آرژانتینی سبک نئو تانگو که در سال ۲۰۰۱ توسط مکس مسری Max Masri به وجود آمد) و کارلوس لیبدینسکی Carlos Libedinsky مشاهده میشود. این موسیقی هنوز دارای آن حس خاص تانگو و پیچیدگی ریتم و درهم بافته شدن ملودیهایی است که تانگو را به یک موسیقی منحصر به فرد تبدیل کرده است.

گوتان پروجکت Gotan Project نیز یک گروه مستقر در پاریس است که از موسیقی دانانی چون فیلیپ کوهن سولال Philippe Cohen Solal، ادواردو ماکاروف Eduardo Makaroff و کریستوف اچ. مولر Christoph H Muller تشکیل شده است.

این گروه در سال ۱۹۹۹ شکل گرفت و آثار آن شامل Vuelvo al Sur/El capitalismo foráneo (2000)، La Revancha del Tango (2001)، Inspiración Espiración (2004) و Lunático (2006) است. موسیقی این گروه دارای عناصر الکترونیک مانند قطعات از پیش ضبط شده (samples)، ضربها و اصواتی است که بر روی یک قطعه تانگو اجرا شده است.

هر چند بیشتر رقصندگان تانگوی سنتی این کار را سنت شکنی و از بین بردن روشهای قدیمی میدانند، اما رقصندگان تانگو در سراسر جهان از رقص با موسیقی این گروه لذت میبرند. البته، عناصر ریتمیک موجود در موسیقی گوتان پروجکت از بسیاری ترانه های الکترو تانگو که بعد از آنها ساخته شده اند، پیچیده تر هستند.

اولین آلبوم آثار Bajofondo Tango Club (کلوب زیرزمینی تانگو) و مجموعه بعدی آنها Supervielle مثالهای تازه تری از الکترو تانگو هستند که نسبت به گوتان، تاثیرات بیشتری از موسیقی الکترونیک در آنها شنیده میشود. ضرباهنگ ترانه های این دو مجموعه منظمتر و غالبتر بوده و ریتم آنها از پیچیدگی کمتری برخوردار است، اما حال و هوای تانگو همچنان حاضر است. نمونه های دیگر این سبک را میتوان در آثار Hybrid Tango (از گروه تانگتو) ، Tango Crash (با تاثیرات شدید جز)، NuTango، Tango Fusion Club Vol. 1 و Felino از گروه نروژی Electrocutango و یک CD از هنرمندان مختلف به نام Electronic Tango و… یافت.

audio file قسمتی از موسیقی Bajofondo Tango Club را بشنوید.


کوین جوهانسن Kevin Johansen (متولد ۱۹۶۴ آلاسکا) یکی دیگر از هنرمندان سبک تانگو است که در میان آثار او ترانه هایی ترکیبی از موسیقی فولکلوریک و پاپ هستند که با ریتم میلونگایی بسیار خفیف همراهی میشوند.

تاثیر بر موسیقی
مدتهاست که تانگو به بخشی از مجموعه قطعات اجرایی یا رپرتوار موسیقی دانان کلاسیک تبدیل شده است. یکی از اولین اجرا کنندگان موسیقی که به این امتزاج روی آورد، خورخه چامینه Jorge Chaminé خواننده باریتون، با مجموعه Tangos خود به همراهی اولیویه مانوری Olivier Manoury نوازنده باندونیون بود.

از آن زمان به بعد، ال تانگو al Tango، یو – یو ما Yo-Yo Ma ، مارتا ارگریچ Martha Argerich، دانیل بارنبویم Daniel Barenboim، گیدئون کریمر Gidon Kremer، پلاسیدو دومینگو Plácido Domingo و مارچلو آلوارز Marcelo Alvarez به اجرا و ضبط قطعات تانگو پرداخته اند. ویژگیهای منحصر به فرد و جذاب موسیقی تانگو سبب شده است که بسیاری از ترانه های محبوب در ایالات متحده، ملودیهای خود را از تانگو وام بگیرند.

4 دیدگاه

 • اميرحسين
  ارسال شده در تیر ۴, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۸ ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  فکر می کنم اگر در ویرایش مطالب دقت بیشتری کنید برای اعتبار این سایت بهتر باشد

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  این چیز ها به درد کسی نمی خورد میتوانید از نت های باخ .سور.کارولی استفاده کنید.ممنونم

 • ارسال شده در شهریور ۳۰, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۷ ق.ظ

  ممنون از شما .اگه میتونید راجع به فرم ساخت تانگو و انواعش بپردازید تا با این روش بتونیم تانگو را بهتر بشناسیم

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۹ ب.ظ

  خیلی خیلی عالی بود.من عاشق سبک GOTAN
  هستم.اگه به همین سبک چیزی ÷یدا کردین برای دانلود بذارید.ممنون……….

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.

از روزهای گذشته…

ریچارد اشتراوس (I)

ریچارد اشتراوس (I)

ریچارد جورج اشتروس ( ۱۱ ژوئن ۱۸۶۴- ۸ سپتامبر ۱۹۴۹) آهنگسازی آلمانی از اواخر دوره رمانتیک و اوایل دوره مدرن بود که به ویژه اپراها و موسیقی با کلامش برجسته بود، معروفترین آنها Also sprach Zarathustra ( بخش آغاز فیلم ادیسه فضایی :۲۰۰۱ از استنلی کوبریک). او همچنین به دلیل رهبریش نیز مشهور بود.
پیترو ماسکانی (III)

پیترو ماسکانی (III)

در سال ۱۹۰۰ ماسکاگنی به اجرا در مسکو و سن پترزبورگ پرداخت. در ۱۷ ژانویه ۱۹۰۱، Le maschere در شش سالن تئاتر در ایتالیا اجرا شد. یک ماه پس از مرگ جوزپه وردی، ماسکاگنی در ۲۷ ژانویه بزرگداشتی برای او برگزار کرد. در همان سال نیز او رهبری رکوئم وردی را در وین به عهده گرفت.
تاثیر موسیقی بر مغز انسان

تاثیر موسیقی بر مغز انسان

موسیقی روح را به حرکت وامی دارد و قادر است تاثیرات قوی و متفاوتی بر جای بگذارد، می تواند انسان را آرام و یا هیجان زده کند. به راستی موسیقی چگونه ما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ موسیقی می تواند به روش های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد، در علم پزشکی به عنوان یک منبع تحقیقاتی و نیز برای درمان امراضی چون حملات ناگهانی، فشار خون پایین، بیماری های روانی، افسردگی، بی خوابی و به طور کلی می توان گفت به عنوان عامل موثر در بهبود سریع تر بیماری ها، به کار می رود.
گزارش تصویری از «جشن ده سالگی گفتگوی هارمونیک»

گزارش تصویری از «جشن ده سالگی گفتگوی هارمونیک»

تصاویری که مشاهده می کنید توسط آقایان شفیعا شفیعی، عرفان خسروی و امیر علی مددی و خانم ها منیره خلوتی، فرزانه و لیلا پورقناد تهیه شده است.
گفتگو با فیلیپ میرس (I)

گفتگو با فیلیپ میرس (I)

این مسئله برای من اهمیتی ندارد. من احساساتم را درباره موسیقی با نسبت آهنگ ها به هورن فرانسوی مدیریت نمی کنم. یکی از قطعه های مورد علاقه ام «دیورتیمنتو برای سازهای زهی» (Divertimento for Strings) ساخته بارتوک (Bartok) است. این قطعه، ساز هورن را شامل نمی شود! فکر می کنم که این یک قطعه عالیست. باور کنید که در نظر گرفتن موسیقی با توجه به سازی که می نوازید فقط آن را محدود می کند. اما درباره آهنگ سازانی که از نظر من حرفی برای گفتن دارند باید بگویم که من با موزار و برامس احساس هم سلیقگی می کنم.
ارسلان کامکار: شاید دیگر جسارت کنسرتو زدن پیدا نکنم!

ارسلان کامکار: شاید دیگر جسارت کنسرتو زدن پیدا نکنم!

برای کنسرتو زدن و سولیست بودن باید نوازنده‌ای توانا بود. من بعد از اجرای کنسرتو ویولون بتهوون، پشت دستم را داغ کردم که دیگر کنسرتو نزنم! چرا که در آن اجرا از لحاظ روانی به من فشار زیادی وارد شد.
گفتگو با حسین علیشاپور (V)

گفتگو با حسین علیشاپور (V)

آوازخوان بدون نوازنده و ارکستر فایده ای ندارد. بخش عمده ای روایت ارکستر ایرانی بدون خواننده هم می لنگد چون موسیقی ما موسیقی روایی است، موسیقی کلام است. ما وقتی می خواهیم در موسیقیمان درخصوص یک واقعه ای صحبت کنیم، آثار بسیار معدودی وجود دارد که به صورت بدون کلام روایتگر باشند.
آموزش ساز، کاری دانشگاهی نیست (VII)

آموزش ساز، کاری دانشگاهی نیست (VII)

اصل مطلب این است که به‌هرحال ما مکتب آهنگسازی و آفرینش موسیقی نداشتیم و عمل آفرینشی در رابطه با موسیقی توأم بوده باکار اجرای موسیقی. و کار فی‌البداهه نوازی بر مبنای یک مبانی ملودیک فراگرفته‌ای که هر بار یک شاخ و برگ نوینی رویش گذاشته می‌شده؛ کارآفرینشی بوده اما به‌صورت قطعه ثابت شده که به‌صورت یکسان روی کاغذ بیاید و اجرا شود نبوده است و نداریم. اغلب کشورهای شرقی هم ندارند و اروپایی‌ها نیز قبل از اکول دو نوتغدام در قرن سیزدهم نداشتند. این واقعیتی است و سرشکستگی هم ندارد. ما نوع دیگری از موسیقی داشتیم.
چیستا غریب: درست نیست که بچه را به بردگی وادار کنیم!

چیستا غریب: درست نیست که بچه را به بردگی وادار کنیم!

الکساندر کار نمی کنم ولی بیشتر روی ریلکسیشنی کار می کنم که از همان تکنیک انتقال وزنی ریشه گرفته که آقای اصلانیان روی آن تأکید داشتند، همان تکنیک را با شاگردهایم سالها کار کرده ام که تقریبا نزدیک به تکنیک الکساندر و تأکید آن روی ریلکسیشن بدن است.
کورت مازور، رهبری بشر دوست (II)

کورت مازور، رهبری بشر دوست (II)

مازور فصل ۲۰۰۰-۲۰۰۱ ارکستر فیلارمونیک نیویورک را با سه هفته جشنواره آثار مندلسون آغاز کرد همچنین موسیقی کامل “رویاهای شب نیمه های تابستان”، کنسرتوی شماره ۲ ویلن ریچارد دانیلپور به همراه نوازنده ویلین سل یو یو ما، سمفونی شماره ۹ ورنر هنز را اجرا کردند و کنسرتوی برای فلوت، چنگ و ارکستر از زیگفرد ماتوآس و اثری از آرنولد شونبرگ به مناسبت پنجاهمین سالگرد تولد آهنگساز. به همراه شرکت ضبط بین المللی کلاسیک تلدک، کورت مازور و ارکستر فیلارمونیک نیویورک ضبطهای فروانی انجام دادند.