خوشحالم که روسیه را انتخاب کردم

کنسرواتوار شهر سنت پترزبورگ
کنسرواتوار شهر سنت پترزبورگ
هنرستان عالی موسیقی یا کنسرواتوار شهر سنت پترزبورگ در روسیه تاکنون پرورش دهندهء رهبران، آهنگسازان و نوازندگان بسیاری بوده است. به تازگی برای نخستین بار، دیپلم عالی آهنگسازی این کنسرواتوار، موسوم به دیپلم قرمز، به یک ایرانی اعطا شده است؛ به محمدرضا تفضلی، آهنگساز ۳۳ سالهء ایرانی.

محمدرضا تفضلی در تهران متولد شده، از هنرستان موسیقی در این شهر، دیپلم نوازندگی ویلنسل گرفته و از دانشگاه آزاد، مدرک کارشناسی موسیقی دریافت کرده است. تفضلی از سال ۱۳۸۰ تحصیلات خود در رشته آهنگسازی را در کنسرواتوار سنت پترزبورگ پی گرفت. وی از مدارک کنسرواتوار، فعالیت های اجرایی و حال و هوای تحصیل موسیقی در روسیه می گوید؛ کشوری که به ندرت مقصد دانشجویان و مهاجران ایرانی است.

در روسیه معمولاً برای پایان تحصیلی دو مدرک می‌دهند. یکی مدرک آبی‌ست، یکی هم مدرک قرمز. مدرک قرمز، مدرک عالی محسوب می‌شود و مدرک آبی مدرک عادی. مدرک قرمز برای کسانی‌ست که تحصیلات را بهتر طی کرده‌اند. البته این به معنای این نیست که کسانی که مثلاً دیپلم آبی می‌گیرند، موزیسین‌های ضعیف‌تری باشند. بسیاری از کسانی که دیپلم‌ آبی گرفتند از موزیسین‌های بسیار خوبی بودند. مسئلهء تحصیلات و نمرات خوب گرفتن البته می‌تواند به قدرت موسیقیایی ربط داشته باشد، ولی این همیشه به‌طور مطلق نیست. کما اینکه همدوره‌های ما که دیپلم آبی گرفته اند موزیسین‌های بسیار خوبی هستند.

چه شد که برای تحصیل موسیقی، روسیه را انتخاب کردی؟
خیلی اتفاقی پیش آمد. ولی من از قبل در ایران، همیشه جریان موسیقی قرن بیستم را که طی می‌کردم از سیستم موسیقی روسی خیلی خوشم می آمد. آهنگسازانی که در روسیه بودند مانند سرگی راخمانینوف و دیمیتری شوستاکویچ را می‌شناختم. این سیستم را به جریانات دیگر ترجیح می‌دادم. هنگامی که وارد کنسرواتوار سن پترزبورگ شدم، دیدم آن سیستم کلاسیک خودش را با نظام جدید حفظ کرده و هنوز اسلوب کلاسیک در آن وجود دارد.

زیرا نه همه ولی بیشتر آهنگسازان آنجا، یعنی در کنسرواتوار سن پترزبورگ شاگردان شوستاکویچ هستند. البته در اینجا استثنای بزرگی هم مانند سرگئی میخاییل شوینسکی هم وجود دارد که برای خودش اصلاً مکتبی دارد. همچنین استاد خود من که یکی از برجسته‌ترین شاگردان شوستاکویچ است این سیستم کلاسیک را همچنان حفظ کرده است اما نگاه، نگاه جدیدتری است نسبت به موسیقی مثلاً نیمه‌ء اول سدهء بیستم یا اوایل نیمه‌ی دوم قرن بیستم. خیلی خوشحالم که اینجا را برای تحصیل انتخاب کرده‌ام.

فکر می‌کنی مهمترین تفاوت های روسیه در زمینه آموزش موسیقی با اروپایی مرکزی – غربی یا آمریکا و کانادا چیست؟
ببینید اصل دوران تحصیل در روسیه برخلاف اروپا و آمریکا که ۴ساله است، ۵ ساله است. این البته می‌شود گفت بطور کلی ربط پیدا می‌کند به سیستم تحصیلی آنجا. اما در مورد موسیقی شاید بشود گفت که اصیل‌ترین مکاتب موسیقی در دنیا سه مکتب هستند. مکتب آلمانی و در کنارش مکتب اتریشی‌ست که در واقع مکتب اتریشی هم به‌نوعی با تفاوت های اندک، مشتق شده از مکتب آلمانی است. یکی دیگر، مکتب فرانسوی‌ست که سبک خودش را دارد و دیگری هم مکتب روسیه. مکتب روسیه از آن دو مکتب بسیار جوانتر است، به دلیل اینکه خود روس ها اصلاً نسبت به کشورهای دیگر که صاحب موسیقی کلاسیک شدند و به جایگاه پیشرفته‌ای هم دست پیدا کردند، خیلی دیرتر شروع کردند.

در قیاس با فرانسه، ایتالیا و آلمان حتا به دویست‌سال هم نمی‌رسد. ایتالیا و فرانسه بیش از هزار سال است و آلمان هم نزدیک به هزارسال می‌شود که فرهنگ این نوع موسیقی را دارد، اما در روسیه دویست سال هم نیست. با این حال توانسته مکتب اصیلی را ایجاد کند. درواقع می‌شود گفت از دو مکتب فرانسوی و به ویژه آلمانی الهام گرفته است و در عین حال به زبان شخصی خودش دست پیدا کرده است.

این برمی‌گردد به یک سری پایه‌های موسیقیایی. یعنی پایه‌هایی که درواقع از راه آن، شخصیت‌سازی و شکل‌گیری ذهنیت موسیقیایی در دانشجویان و هنرآموزان شکل می‌گیرد. می توان گفت این نه تنها در آهنگسازی، بلکه در نوازندگی و خوانندگی هم وجود دارد و به هیچ عنوان هیچکدام از این مکتب‌ها برتر از آن دیگری نیست. هرکدام از اینها مانند گلی هستند با رایحهء خودشان.

فضای کنسرواتوار سن‌ پترزبورگ که خودت در آنجا درس می‌خواندی و کلاً فضای آموزش موسیقی در روسیه چه تفاوت های عمده‌ای با ایران دارد، استادها،… همه چیز!
تفاوت ها از زمین تا آسمان است. البته من کسی هستم که واقعاً خیلی چیزها از استادان ایرانی یاد گرفته‌ام. خودم را مدیون کسانی می‌دانم که ازشان چیز یاد گرفتم و تعدادشان خوشبختانه کم نیست؛ احمد پژمان، شاهین فرهت، علی شریفیان، اینها کسانی بودند که من از آنها یک سری مبانی و شناخت موسیقی کلاسیک را یاد گرفتم. در دانشگاه هم درس های موسیقی قدیم ایران را از فرهاد فخرالدینی را هیچگاه فراموش نمی‌کنم ولی خب فضای اینجا واقعاً فرق می‌کند؛ یعنی آنقدر فرق می‌کند که قابل بحث نیست.

audio file بشنوید این مصاحبه را از رادیو زمانه

اینجا موزیسین خیلی بیشتر است، موزیسین باسواد خیلی بیشتر است. چون تعداد موزیسین‌های دانا و باسواد زیاد است میان استادان، یک تواضع خاصی دیده می‌شود. می‌بینید که طرف، کوه علم هارمونی است، کسی است که از آلمان دعوتش می‌کنند که بیاید درباره باخ صحبت کند یا بیاید روی اسنادی که از باخ وجود دارد پژوهش کند ولی در عین‌حال آنقدر خاکی‌ است که می‌شود در خانه کنارش نشست و راجع به این مسایل با او صحبت کرد؛ هر کمکی هم که از دستش بربیاید انجام می‌دهد.

استادان و دانشجویان بسیاری وجود دارد. اینها چون از بچگی کار می‌کنند تقریباً به سن ۲۰ سالگی که می‌رسند، موزیسین‌های بسیار جاافتاده ای می‌شوند. یعنی از آن به‌بعد باید خط پیدا بکنند،‌ تکنیک را پیدا کرده‌اند. در ایران معمولاً در این سنین، تازه موسیقی را به طور جدی آغاز می‌کنند! پس تفاوتها خیلی بیشتر می‌شود.

در این دوره، یک سری از کارهایت هم در کنسرواتوار اجرا شد، کارهایی که خودت ساخته بودی. در مورد این برنامه‌ها هم برایمان بگو.
سه کار اجرا شد، منتها در مورد اجرای دو کار اگر بخواهم توضیح بدهم، یکی سونات ویلنسل و پیانو بود که در کنسرتی از دانشجویان ایرانی اجرا شد. جا دارد اینجا از هردوشان نام ببرم، آرمان حبیبی و مهدی حسینی. هردو واقعاً آهنگسازان خوبی هستند. باعث غرور من است که من در کنار چنین ایرانیانی در کنسرواتوار همراه بودم. آن کنسرت که برای من خیلی به‌یادماندنی‌ست، در یک سالن خیلی کوچک اجرا شد، در سالن کنفرانس کنسرواتوار.

از دوستان ایرانی من، کوارتت زهی اجرا شد و از خود من، سونات ویلنسل و پیانو. یک کنسرت دیگر هم همین امسال اجرا شد که کنسرت کوارتت‌های زهی بود در جشنواره ای که توسط یکی از استادان من که استاد آنالیز و فرم کنسرواتوار است اداره می شود. جشنواره ای به نام «از آوانگارد تا امروز». در این جشنواره بخش‌های گوناگونی بود. یک بخش‌اش کوارتت‌های زهی آهنگسازان کنسرواتوار بود که در آن هشت اثر اجرا شد. این دو کنسرت، مهمترین کنسرت های من بودند ولی در عین‌حال کنسرت های پایان تحصیلی هم باید به اینها اضافه شود.

اکنون که می‌خواهی به ایران برگردی چه فعالیتی می‌خواهی داشته باشی؟
در ایران مانند همه‌جای دنیا، خیلی امکان آهنگسازی جدی وجود ندارد. کلاً موسیقی هنری در تمام دنیا موسیقی مظلوم و محجوری است. اگر ما بتوانیم دعوت بکنیم از یک سری نوازندگان اینجا که به ایران بیایند و کارهای ما را بزنند می‌تواند یک حرکت خوبی باشد. در ایران بچه‌هایی هستند که خوشبختانه فعالند. اگر بشود با آنها کار کرد هم خوب است.

می‌شود یک نوع تبادل فکری از نظر هنری ایجاد کرد. استعدادهای خوبی در ایران وجود دارد. ولی تمرکز من بیشتر روی تدریس خواهد بود و اگر فرصتی پیش بیاید که کار من اجرا بشود، خب، چه بهتر! این مسئله برای بسیاری از آهنگسازان دنیا به ویژه آهنگسازان نسبتاً جوانتر صادق است، در همه دنیا همینطور است و من هم البته نسبت به آن معترض نیستم.

رادیو زمانه

27 دیدگاه

 • پژمان اکبرزاده
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۶ در ۴:۳۷ ب.ظ

  چنین اظهارنظری درباره مراکز آموزشی روسیه بسیار مایه تاسف است. دقیقا مانند این است که کسی از خارج از ایران بیاید وضعیت دانشگاه هایی مانند دانشگاه تهران در دانشگاه شریف را با شعبه هایی از دانشگاه آزاد مقایسه کند. در وضعیت نابسامان برخی مراکز دانشگاهی روسیه و اوکراین شکی نیست ولی کنسرواتوار سنت پترزبورگ یک کنسرواتوار معتبر بین المللی است و کاملا از این قضیه جداست. به یاد دارم که شهرت و درجه علمی این کنسرواتوار تا بدانجا رسید که چند ماه پیش مجله موسیقی بی.بی.سی مقاله ویژه ای را به سیستم آموزشی آن اختصاص داده بود. با مشتاقان و تحصیل کردگان به ایران بازگشته با چنین لحنی استقبال نکنیم و همه را به یک چوب نرانیم

 • تیموری
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۸۶ در ۱۲:۳۲ ب.ظ

  فکر نان کنید که خربزه آب است ای برادر

 • امین
  ارسال شده در تیر ۲۳, ۱۳۸۶ در ۲:۳۹ ب.ظ

  من خدمت دوست عزیزمان آقای تفضلی سلام عرض میکنم.برای من به عنوان یک دانشجوی دانشگاهی که شما در ایران از آنجا لیسانس گرفته اید جای افتخار است که شما به چنین جایگاهی در موسیقی رسیده اید.امیدوارم (والبته مطمئن) که در آینده از شما بیشتر خواهیم شنید.به عنوان یک عاشق موسیقی خیلی دوست دارم با کارهاتون آشنا بشم.مراقب خودتون باشین .خدا حافظ.

 • Reza
  ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۸۶ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

  ba salam khedmate aghaye tafazzolie aziz. baese eftekhare ke daneshjooyane irani betoonan be madareje ali beressand va afradi manande shoma niz az eftekharate in marzo boom hastand. vali be onvane kasi ke chand sal dar ukraine va 1 sal ham dar russia tahsil karde bayad begam ke motoasefane in ye haghighate ke sathe marakeze amoozeshe alie russia va sayere jomhooriha, nesbat be zamane ghabl az foroopashie shoravi ofte kheili cheshmgiri dashte. dar in keshvarha be daneshjooyane khareji be shekle $ negah mikonand. reshve gerftan kheili marsoome. osoolan asatide taraze avval ro baraye daneshjooyane khodeshoon va asatide zaiftar ro baraye kharejiha mizaran. motoasefane man shenidam ke dar kheili az keshvarhaye oroopaye gharbi ham intori shode. vali hich kodoom az in masael baes nemishe ke zahamate shoma nadide gerefte beshe.az samime ghalb arezooye movaffaghiat baratoon daram.va dar akhar ye soal az shoma daram: age kasi yeki az asatide shoma ro zire soal bebare, aya oonam mesle shoma axolamal neshoon mide? va inghadr asabi mishe

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۲ ب.ظ

  moteassefane hanuz dar Iran javve zedde honari daman gire be zaher honar mandane javan ast ke baraye bozorg kardan va matrah kardane khod az hich tohmat ,pish davari ,va ghezavate bishenakht khod dari nemikonand.duste mohtaram ke chand khatte avvale een nazariat ra neveshte va az onvane esme khod ham eba darid!man az doostane besyar nazdike aghaye tafazzoli dar dorane tahsil dar Russia hastam va ehtemlan haman sonnati kari ke hich az musighi nemidanad dar nazare shoma!man ghasde esbate khod ra dar eenja nadaram vali be nokati az nameye shoma eshare mikonam.1-ey kash shoma midanestid ke moghayeseye mousighie sonnati va classic besyar ebtedai va moteassebane ast chera ke har kodam jaygahi jodagane va raveshe khasse khod ra darand,alfazi mesle MONOTONE

 • Arman Habibi
  ارسال شده در تیر ۲۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  moteassefane hanuz dar Iran javve zedde honari daman gire be zaher honar mandane mamlekat ast ke baraye bozorg kardan va matrah kardane khod az hich tohmat ,pish davari ,va ghezavate bi shenakht khod dari nemikonand.duste mohtaram ke chand khatte avvale een nazariat ra neveshte va az onvane esme khod ham eba darid!man az doostane besyar nazdike aghaye tafazzoli dar dorane tahsil dar Russia hastam va ehtemlan haman sonnati kari ke hich az musighi nemidanad dar nazare shoma!man ghasde esbate khod ra dar eenja nadaram vali be nokati az nameye shoma eshare mikonam.1-ey kash shoma midanestid ke moghayeseye mousighie sonnati va classic besyar eshtebah,bi mored va moteassebane ast chera ke har kodam jaygahi jodagane va raveshe khasse khod ra darand,alfazi mesle MONOTONE ke shoma ba an ghasde koobandane musighie Iran ra darid dar mahafele honari dar kharej az Iran arzeshe khasse khod ra darad va dar jaye khodash bar rasi mishavad,dar een bare man baraye shoma harf ziad daram agar khastid jodagane bahs mikonim.2-dar morede 6 saal budane doreye tahsil dar Russia aghaye tafazzoli tozih dadand vali zekre een nokte baraye shoma lazem ast ke dar bishtare keshvar haye Orupa alaan 3+2+3 ast ke ma dar russia yek 5 saal darim va yek 3 saal.3-ba hamin pazirofte shodane asan(be ghole shoma)doost daram bebinam dar soorate pazirofte shodan che moddat dar an mohit davam miavardid.4-baese eftekhare man ast ke ta be hal har 3 nafare ma (Reza Tafazzoli,Arman Habibi,Mehdi Hosseini)tavanesteim name Iran ra ba eftekhar dar kharej az marz haye Iran bar sare zabanha biandazim,hatta dar coservatuar shabi ra be onvane shabe Irani ekhtesas dadand va faghat az karhaye ma 3 nafar estefade kardand.na faghat ma balke ghabl az ma khanome Gita Danai ba sar bolandie tamam reshteye musicology va piano ra ba eftekhar be payan resandeand va khanome Nima Akbari ham ke reshteye rahbari ra tamam kardeand. man be shoma ejazeye chenin barkhordhaye kharej az adabe yek honarmand ra nemidaham ,ey kash yeki az ma ra az nazdik mishenakhtid ya kareman re shenide budid!!tamame een mataleb ra goftam ke faghat kami be fekr foroo ravid va hamvatanane khod ra ke dar conservatouar ba eftekhar va ehteram az anha nam borde mishavad ,baraye bozorg kardane khod nakoobid,rasmi ke risheye dirine dar Iran darad ,tamamie hadafe ma 3 nafar khedmat be roshd va arzeye asare honari dar Iran ast ke entezare chenin barkhordhaye kamelan moghrezane ra nadarim

 • Arman Habibi
  ارسال شده در تیر ۲۹, ۱۳۸۶ در ۵:۴۳ ب.ظ

  yek nokteye digar baraye aghaye harmony!kheili mayelam ke tabaghe bandye shoma ra az sabk haye musighi ke dar jahan matrah ast ra bedanam. dar panahe hagh bashid

 • Mohsen
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۸۶ در ۹:۱۰ ب.ظ

  salam bar to Ostad Mohamadreza Tafazzolli chetori duste aziz mano ke yadet miyad man alan inja opera mikhunam agar waght kardi biya 08.12.2007 alman man operaye Falstaf (Verdi) mikhunam biya konzertam. ba dorud Mohsen ).chon adresy az to nadarm majburam inja barat payam bezaram
  nokaretam

 • Mohsen
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۸۶ در ۹:۴۶ ب.ظ

  rasti yadam raft begam ke hame bbebinan … mamadreza bikhiyale in harfa bezar be hesabe demokrasi kare ahagnsazi to bokon dadash

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۶ در ۱:۲۰ ق.ظ

  http://www.sumo.tv/watch.php?video=2710041

 • amir teymuri
  ارسال شده در آذر ۱۳, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۸ ب.ظ

  aghaye tafazoli,az gush kardan be mosahebeye shoma besiar lezat bordam.omidwaram mesle hamishe mowafagh bashid

 • babak
  ارسال شده در دی ۸, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۷ ب.ظ

  ba salam khedmateh doste aziz aghaewy tafazoli mikhastam age besheh kami dar morede sharayete paziresheh daneshgahaey mosighi dar mosko bedonam

 • edris
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۰, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۶ ق.ظ

  ba salam, {…} man na bain mr tafazzoli refigham na pesarkhalasham! vali konservatoare sanpeterzborgo az nazdik didam, va aslan be nazare man kasike to sanpeterzborg musighi khonde ba onke to tehran zamin ta asemon fargheshone! albate man az lahaze rohi va ehsasi migam! be barobache iran bar nakhore ye vaght! darzemn man daram foghamo dar reshreye medical& machanics engineering to madrid migiram va rabti be russieh nadaram!

 • AKBAR
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۵ ق.ظ

  مرسی از زحمهت بی دریغ شماها

 • Ashkan.S
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۷ در ۴:۵۳ ب.ظ

  واقعا متاسفم برای انسانی که انقدر راحت به خود اجازه می دهددیگران را زیر سوال ببرد.
  من خودم روسیه نبودم ولی شناخت دارم به خاطر تحقیق زیاد و باید به جرات گفت الان در جهان روسیه حرفهای اول رو در موسیقی مدرن می زنه البته همیشه از قطبهای اساسی موسیقی بودند و بزرگانی که از این سرزمین برخاستند که بسیار بوده اند همیشه خالق شاهکارهایی بی نظیر در تاریخ موسیقی بوده اند و همچنین سرزمینی است که همیشه پرورش دهنده ی بزرگان بوده و خواهد بود حال این بزرگان از هر کجای این کره ی خاکی که می خواهند باشند که من این رو در مورد استاد تفضلی شکی ندارم.
  ای کاش می شد هر چه زود تر این حرفهای پوچ این نگاره های زشت و افکار نادرست و نا بجارااز ذهن ها و از قلبمان پاک می کردیم و خود را وقف عشق محبت درونیات پاکمان می کردیم.
  من به شخصه از این وضع اسف بار ناراحتم و آرزومندم هر چه زودتر این اهریمن از روح جامعه و درونیاتمان جدا شود.به امید هر چه سریعتر رسیدن این روز.

 • parham
  ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۸۷ در ۴:۵۸ ب.ظ

  salam man parham hastam mamnon az siteton man sale avale ke daram to conservatorye armanestan to yerevan dars mikhonam mikhastam bedonam mishe az inja pol zad be moscow mamnon misham age javabamo bedin

 • ali
  ارسال شده در فروردین ۸, ۱۳۸۸ در ۱۲:۵۲ ق.ظ

  man tashakor mikonam az tamame kasani ke dar rahe musice motaai zahmat mikeshan .omidvaram ke aghaye tafazoli ham be musice in sarzamin khedmat konan.merc

 • مرت
  ارسال شده در مهر ۸, ۱۳۸۸ در ۱:۲۳ ب.ظ

  این اقایی که نظر اول را داده اول برود تحقیق کند بعد حکم صادر کند. دوره تحصیل در روسیه پنج سال است. که با کورس مقدماتی می شود شش سال.

 • ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۸۹ در ۱:۲۸ ب.ظ

  Duste aziz baraye ashnayie nesbi ba karhaye man mitunid be sitam morajee konid. http://www.m-r-tafazzoli.com. In ham haghe tabiie shomast ke kare mano dust dashte bashid ya kheir. Amma ghezavat bayad elmi basheh. Dar har surat moteshakkeram.

 • ارسال شده در آبان ۱۲, ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

  با عرض سلام به هموطن عزیز.می خواستم بپرسم هزینه تحصیل واقامت در (روسیه) سنپترز بورگ یا کنسرواتوار چایکوفسکی تامقطع لیسانس (۵سال)است چقدر میشه.آقای محمدرضامن در ایران معماری میخونم(مقطع کارشناسی) وموسیقی یاد میگیرم می خواستم بپرسم میتونم در دانشگاههای روسیه موسیقی بخونم یا باید درهنرستان موسیقی دیپلم بگیرم بعد برم دانشگاه یا باید در کنسرواتوار آزومن ورودی بدم.
  رشته آهنگسازی ونوازندگی ویولن ونحوه آزمون ورودی را بنویسید ممنون میشم.

 • Roozbeh
  ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۹ در ۵:۵۱ ق.ظ

  تبریک از اینکه فارق از تحصیل شده اید.من در روسیه نبوده ام اما از وضعیت تحصیل در انجا خصوصا سن پترز بورگ اگاه هستم.درست است که بخاطر پولی که دانشجوی خارجی وارد کشور می کند قبولی در دانشگاه انجا دیگر مثل سابق یعنی دوره سووت نیست اما این بدان معنی نمی باشد که کنسرواتوار سن پترزبورگ اعتبار خود را از دست بدهد البته هنرجویانی هم بوده اند که در کورسهای بعدی اخراج میشوند خصوصا در رشته های نوازندگی و … دوست گرامی نیز تا حدودی درست می فرمایند اما بهتر بود سخنان خود را سنجیده تر بیان می فرمودند.بهر حال بعد از فروپاشی شوروی و ایجاد نظام کاپیتال تاثیر سوء خود را نه در هنر بلکه در سایر علوم نشان داد.به نظر بنده دیگر جهان پدیدهای بنام شوستاکویچ و شاگردهایش را بروی خود نخواهد دیدوتا عمری از شاگردان آنها باقی است از آن مکتبی که بنیه اش سترگ و پولادین است بهره باید جست.شایان ذکر است دیمیتری دیمیتریویچ ۱۲ سال تدریس کرد و از کل اتحاد جماهیر شوروی ۲ آهنگساز غیر روس را پذیرفت و تا آخر عمر خویش با انها بسیار مانوس بود.(قارا قارایف و جودت حاجی یف ] از کشور آذربایجان من نیز به نوبه خودم از نزدیک با محبوبترین شاگرد جودت حاجی یف داداش اف و پسر ق.قارایف فرج قارایف ارتباط دارم و اب و هوای ان دوران و مکتبی که آنها پشت سر گذاشتهاند را حس میکنم.در ضمن بسیار خوب می بود نتهایی از آثارتان را در سایت بخصوصی می گذاشتید تا خیال خود و دیگران را راحت می کردید.من به شدت طرفدار موسیقی حرفه ای هستم و بطور جدی انتقاد می کنم ولی در نهایت سکوت بهتر از …….

 • pegah reza pour
  ارسال شده در مرداد ۱۸, ۱۳۹۰ در ۲:۵۴ ب.ظ

  mishe lotfan sharayete vorod be daneshgaho baram mail konid ba tashakor

 • Mohmmad Reza Tafazzoli
  ارسال شده در آبان ۲۲, ۱۳۹۰ در ۸:۰۹ ق.ظ

  سلام. باپوزش از تأخیر ناخواسته. تمام دوستانی که مایل به دانستن شرایط ورود به کننسرواتوار سن پترزبورگ هستند می توانند به سایت من که http://www.m-r-tafazzoli.com یاایمیل من[email protected] یا فیسبوک من مراجعه نمایند. پاسخشان را خواهم داد.

 • امیرحسین جم
  ارسال شده در آذر ۲۴, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۹ ب.ظ

  استاد مدتهاست که از محظر شما در دانشگاه فیض می بریم و حالا که یواش یواش داریم فارق التحصیل میشیم میفهمیم قدر و منزلت شما رو.واقعا نمونه اید استاد….

 • روزبه پرنده
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۹۰ در ۳:۵۲ ب.ظ

  بنده در دی ماه سال گذشته کامنت شماره ۲۵ رو نوشته ام و دیگر این سایت را مطالعه نکردهام اما در یک حادثه ای که آن را به فال نیک می گیرم دوباره مجبور به بازدید از این صفحه شدم.اکنون ۲۷ اسفند سال ۹۰ در حالی که در شهرمان (خلخال)بیشتر از ۲ متر برف باریده و فضائی سفید و خالص اطرافم را پوشانده لازم می دانم درون خود را به این سفیدی پاک آراسته و در مورد عرایض قبلی خود مطلبی را بنویسم .من در نظر خود قصد توهین و تخریب هنرمند محترم جناب تفضلی یا مکتب روس را نداشته ام .منظور اصلی بنده تاثیرات منفی نظام سرمایه داری بر پیکره علم و دانش و فرهنگ هنر در جهان و روسیه بوده که خود نیز از نزدیک شاهد آن بو ده اید.این بدان معنی نیست که خودای ناکرده شما و دوستان دیگر بی زحمت و با پول درس خواندهاید چراکه در آخر عرایض از شما خواسته ام آثارتان را در سایتی می گذاشتید تا آنهایی که این جنجالها را به پا می کنند و قصد تخریب دارند با آثار آشنا شوند که این هم از بی اطلاعی و عدم شناخت من از آقای تفضلی نشات گرفته است چرا که سایت ایشان را امروز بازدید کردم .به هر حال آگر در نظرات بنده حتی ذره ای توهین و بی مسئولیتی وجود دارد بنده مسئولیت آنرا به عهده گرفته و خود را از این بابت نکوهش می کنم.امیدوارم نوشته های صادقانه بنده را پذیرا باشید.

 • ارسال شده در آذر ۳, ۱۳۹۳ در ۹:۴۲ ق.ظ

  سلام. متشکرم از جناب تفضلی به خاطر مصاحبه ی خوبشون.
  بنده از شاگردان آهنگسازی ایشون در دانشگاه هنر هستم و در چند سالی که مشغول به تحصیل هستم یکی از بهترین اساتید بنده به حساب میان و مفتخرم که شاگردشون باشم. براشون آرزوی موفقیت های بیشتر میکنم و سلامتی همیشگی …

 • ارسال شده در اسفند ۱۹, ۱۳۹۵ در ۴:۰۷ ق.ظ

  متاسفم برای این استاد گرامی که در انکار بسر میبرد.میپرسید چرا؟ اولا ایشان وقتی که من از مسکو برگشته بودم روزی در واحد موسیقی صدا وسیما با من آشنا شد…بعد از آشنایی با این استاد عزیز کار به جایی رسید که ازمن تقاضا کرد که ایشان را نیز به مسکو برای تحصیل بفرستم…من با این مسئله مخالف بودم چون معتقدم نباید در سرنوشت دیگران دخالت کنم..موضوع کنسرواتوار موضوع شخصی ایشان است.ایشان اول به مسکو رفتند و یکسال در کلاسهای زبان دانشگاه فرهنگ و هنر مسکو مشغول یادگیری زبان بودند.و سپس احتمالا چون خیلی اصرار داشتند که حتما در کنسرواتواری مشغول تحصیل شوند به کنسرواتوار ارزان قیمت سن پیترزبورگ عظیمت کردند.هرگز ایشان کلامی از اینکه از من کمک خواستند و ۶ ماه تمام از ایشان اصرار و از من انکار،را به زبان نیاوردند .زیرا به نفع ایشان نبوده..بدلیل اصرار مادرم من بناچار برای ایشان پذیرش تحصیلی از دانشگاه فرهنگ مسکو گرفتم و خود ایشان حتی روز اولی که وارد روسیه شد را برایم بطور کامل شرح داده.همه دوستان من در آنجا نیز به او کمک کردند.ولی ایشان تاکنون شاید بخاطر نمی آورند و در مصاحبه گفته که خیلی اتفاقی به روسیه رفته. این چه معنا داد؟.من این را گفتم که خدای ناکرده کسی به اشتباه گمراه نشود و وظیفه خود دانستم که این مسئله را در اینجا روشن نمایم .

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آموزش ساز، کاری دانشگاهی نیست (V)

در این مدتی که در دانشگاه این تغییرات را به وجود آوردید و به مدت ۸ سال بود ریس دانشکده موسیقی بودید فکر می‌کنم زمان کافی برای فارغ‌التحصیلی دانشجویان برای حداقل پنج دوره فراهم بود. چه کسانی در آن دوره به‌عنوان موسیقی‌شناس فارغ‌التحصیل شدند. لطفاً نام ببرید. به‌یقین بیش از چند اسم به خاطر نخواهم آورد. موضوع مربوط به چهل‌ و چند سال پیش است. به‌طور مثال آقای لطفی.

گفتمان موسیقی ایرانی در فضای عامیانگی (VIII)

نوع دیگر از دسته بندی، تقسیم موسیقی به موسیقی هنری و انواع دیگر موسیقی است که از این دیدگاه، فاقد ارزش های هنری هستند، با این ویژگی که اولی محصول خلاقیت و نبوغ است و در درجه اول شامل موسیقی های تصنیف شده توسط آهنگسازان نامدار است که به عنوان هنر غیر وابسته (autonome Kunst) یا هنری که فقط به خلاقیت و نبوغ سازنده اش متکی است، شناسایی می شوند. البته در مورد شناسایی موسیقی های غیر هنری بین ناظرین و منتقدین و تئوری پردازان توافقی وجود ندارد. در این گروه بنا به دیدگاه های متفاوت، انواع مختلف موسیقی ها مانند موسیقی بازاری (Musik Kommerz) برای مصرف در حیطه تجارت و اغلب محصول تقلید و کپی برداری یا موسیقی های محلی و فلکلور های شهری و روستایی و موسیقی های سنتی و آئینی که بدون «خلاقیت هنری» وجود داشته و دارند، شناسایی می شوند که برنامه کاری اتنوموزیکولوژی است.

از روزهای گذشته…

منتشری: ۱۳ سال از آواز دور بودم

منتشری: ۱۳ سال از آواز دور بودم

نمیدانم، شاید چون ساده تر بوده است. من هم با این اعتقاد در تلویزیون فقط آواز می خواندم. در رادیو از من درخواست خواندن تصنیف می کردند که من در جوابشان می گفتم که من آواز‌خوانم و تصنیف نمی خوانم. آقای اعتمادی به من گفت که من یک آهنگ ساختم، شما بشنوید و اگر خوشتان نیامد به شخص دیگری سفارش می دهیم. این آهنگ در آواز شوشتری بود که روی سه گاه مدلاسیون شده بود. کلامش هم از آقای رضا سحبان بود و ملودی جالبی داشت.
اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (III)

اِدیت پیاف، گنجشککِ آواز فرانسه (III)

ماه مارس سال ۱۹۳۷، ادیت پیاف حرفه ی موزیک هال را در آب ثِ پاریس آغاز کرد و خیلی زود به ستاره ی بسیار بزرگ آواز فرانسه تبدیل شد و مورد ستایش مردم قرار گرفت و همه ی آوازهایش از طریق رادیو پخش شد. در همین دوره بود که او با دَنیل بونِل (Danielle Bonel) آشنا شد. او منشی و شخص مورد اعتماد پیاف در تمام طولِ زندگیِ حرفه ایش شد.
بلندگو ، عامل مهم کیفیت پخش موسیقی

بلندگو ، عامل مهم کیفیت پخش موسیقی

در یک سیستم پخش صوتی جعبه بلندگوها۱ عامل تبدیل انرژی الکتریکی به صوتی هستند لذا بنظر می رسد انتخاب نا مناسب آنها با وجود کیفیت بالای دستگاه پخش و آمپلی فایر، می تواند بر نتیجه نهایی تاثیر نامطلوب بگذارد.
نوشتن همراهی برای یک ملودی (I)

نوشتن همراهی برای یک ملودی (I)

به هیچ وجه قصد نداریم در اینجا خیلی پیشرفته و تخصصی راجع به انواع و اقسام روشهای همراهی صحبت کنیم. بلکه خیال داریم در جواب دوستانی که بارها و بارها براشون این سئوال مطرح شده که حالا روی این ملودی چه آکورد هایی بگذاریم؟ و یا اصلا” مدل همراهی چگونه باشد یک پاسخ ساده ارائه کنیم.
جانِ تولدی نو

جانِ تولدی نو

گوستاو کلیمت نقاش نماد گرای اتریشی، انشعاب وین (سِسِشِنیزم) را در سال ۱۸۹۷ بنیان نهاد. غالبا موضوع نقاشی های کلیمت زن است که یکی از فاکتورهای محبوب آثار او به حساب می آید. زن در نقاشی های او بیشتر جنبه ی آیینی دارد و همچنین تداعی گر حالات و وضعیت های مبهم احساسی است. در آثار او، زن ها غالبا با رنگ های طلایی و درخشان نشان داده می شوند و برخلاف آثار “ادوارد مونش” که زن در آن ها گاه تا مرز گمنامی و سادگی پیش می رود، کلیمت زنان را با حالات انسانی و مقتدر به تصویر می کشد.
جواهری: در ایران شیوه نگارش موسیقی متعدد هستند

جواهری: در ایران شیوه نگارش موسیقی متعدد هستند

من فکر می کنم که خود ماها باید همت کنیم و انتظار از اونها نداشته باشیم! اون نسل کار خودشون را کردند و آثارشون را ارائه دادند. من فکر می کنم نسل ما تنبل و کم کار بوده، حداقل کار جدیدی ارئه نمی دن، بیان کارهای نسل گذشته را باز سازی و باز پروری کنن! خیلی کارهای خوب هست!
گروه موسیقی هه رمان

گروه موسیقی هه رمان

گروه سنتی کردی _ فارسی هه رمان در سال ۸۳ توسط آرش نجم الدینی و گروهی از نوازندگان کرد مثل: آراس رجبی نوازنده نی و منا سیمیاری نوازنده بم تار و داود رحمان پور نوازنده سنتور به خوانندگی مصطفی محمودی و شادی بهیار تشکیل شد. این گروه اولین کنسرت بزرگ خود را در آذر ماه ۸۶ در تهران تالار حرکت و کنسرت دوم را در سنندج برگزار کرد، بعد از آن در اردیبهشت ۸۷ در تالار فارابی کنسرت سوم خود را اجرا کردند؛ در اینجا مصاحبه ای با آرش نجم الدینی سرپرست این گروه را می خوانید:
تاخیر در اجرای کنسرتهای استونز

تاخیر در اجرای کنسرتهای استونز

ستاره های افسانه ای موسیقی راک گروه رولینگ استونز برنامه اجراهای زنده خود در کشورهای اسپانیا، بلژیک، روسیه، فرانسه و ایتالیا را تغییر می دهند. قرار است تور “A Bigger Bang” در جولای از سر گرفته شود.
باغلاما در قرن بیستم، حالتی بین تکامل و استانداردسازی (I)

باغلاما در قرن بیستم، حالتی بین تکامل و استانداردسازی (I)

باغلاما سازی زه صدا و از خانواده ی لوت های دسته بلند است، نزدیکترین هم خانواده های این ساز “قپوز” و “چگور” سازهای مورد استفاده ی عاشیق- اوزان های اقوام ترک است. در مقاله ی زیر با خانواده ی ساز “باغلاما” و تغییر و تحولات آن در قرن بیستم به طور مختصر آشنا خواهیم شد.
موسیقی وزیری (II)

موسیقی وزیری (II)

من از «کارمن» و «فوست» و سایر قطعات اروپائی که احیانا وزیری‏ در ارکستر شبهای پذیرائی خود میگذارد، بدم می آید، برای اینکه گوشم عادت‏ به این سنخ آوازها ندارد. چندان شیفته قطعاتی که خودش ساخته و در میان مردم مشهور به «موسیقی اروپائی» است نیز نیستم. بعضی از آنها حقیقتا قشنگ و جذّاب و دلرباست و بعضی دیگر در سامعه من مطلوب و دلپسند نیست و این هم تقصیر استادی و مهارت وزیری نیست، بلکه نقص در گوش ماست‏ که به آهنگ‏های مخصوصی عادت کرده است زیرا علینقی خان معتقد نیست که‏ موسیقی ایران منحصر به همان آوازهائی که تاکنون پیدا شده و سامعه‏ ما بدآنها مأنوس شده است باشد، بلکه میخواهد مثل دامنه افق نامحدود و مانند موسیقی اروپا، نامحصور بوده و به عقیده او زمینه موسیقی ایران‏ برای اینکار حاضرتر است.