موریس ژار

موریس ژار
موریس ژار
اگر برای اولین بار نام موریس ژار Maurice Jarre را به عنوان آهنگساز آثار کلاسیک سینمایی اوایل دهه ۶۰- مانند لورنس عربستان و دکتر ژیواگو- شنیده باشید و متوجه شوید که او مدتها قبل از این برای تعداد زیادی فیلم فرانسوی موسیقی ساخته است، از دانستن این نکته که او سازنده موسیقی متن بسیاری از فیلمهای مطرح دهه ۸۰ و ۹۰ –از جمله جاذبه مرگبار (Fatal Attraction ) و روح (Ghost)- هم بوده، متعجب خواهید شد.

آنچه در آثار او بسیار جالب است، حرکت همراه با سبکها و شیوه های زمانه و متناسب بودن موسیقی وی با هر سبک جدیدی از فیلمها، در طی سالهای مختلف است. نگاهی کوتاه به آثار دیگر ژار نشان میدهد که او علاوه بر مهارت در ساخت موسیقی حماسی، دارای مهارت و انعطاف پذیری فراوانیست که در پرداختن به هر نوع موسیقی راهگشای اوست.

موفقیت اولیه ژار در داستانهای حماسی دهه ۶۰، با لورنس عربستان و یک همکاری پرثمر با دیوید لین David Lean کارگردان موفق آن دوره آغاز شد. گذشته از این فیلم، این دو در فیلمهای دکتر ژیواگو و گذرگاهی به هندوستان (A Passage to India) با یکدیگر همکاری کردند که موسیقی هرسه فیلم، برنده جایزه اسکار شد. دختر رایان (Ryan’s Daughter) نیز از جمله همکاریهای موفق ژار و لین به شمار میرود.

audio file به قسمتی از موسیقی فیلم” محمد رسول الله” توجه کنید.

ژار ساخت موسیقی فیلم را با آثاری چون نفرین شدگان ( (The Damned ساخته لوکینو ویسکونتی Luchino Visconti در سال ۱۹۶۹، مردی که میخواست سلطان باشد (The Man Who Would Be King) ساخته جان هیوستن John Huston در سال ۱۹۷۵ ادامه داد.

او در سال ۱۹۷۶ برای موسیقی زیبای فیلم محمد رسول الله (The Message) به کارگردانی و تهیه کنندگی مصطفی عقاد Moustapha Akkad کاندید جایزه اسکار شد.

audio file به قسمتی از موسیقی فیلم “محمد رسول الله” توجه کنید.

در دهه ۸۰ ژار با موسیقی فیلمهای نامتجانسی چون فیلم کمدی موزیکال فوق محرمانه ( (Top Secret،انجمن شاعران مرده (Dead Poets Society) –برنده جایزه BAFTA (آکادمی فیلم بریتانیا)- و نردبان یعقوب Jacob’s Ladder به کار ادامه داد.

موریس ژار در موسیقی فیلم شاهد (Witness) از سینتی سایزر استفاده کرد. در نگاه اول این انتخاب قدری نامعمول به نظر میرسد اما با گذشت زمان متوجه میشوید که حال و هوای فیلم تا چه حد با این موسیقی گویاتر و جذابتر شده است. در فیلم روح نیز استفاده از صداهای سینتی سایز شده در بسیاری از لحظات ماورا الطبیعه داستان بسیار مناسب از کار درآمده اند.

در فیلم تلویزیونی عیسای ناصری (Jesus of Nazareth) ساخته فرانکو زفیره لی Franco Zeffirelli ، ژار موسیقی خود را بر مبنای حماسه های انجیلی قرار داد اما از موسیقی کورال آسمانی و بیش از اندازه عرفانی اجتناب نمود. در عوض او قطعات ساده و متعدد روستایی برای سازهای بادی چوبی نوشت و آنها را با میزانها و سازهای خاور میانه تنظیم و ترکیب کرد. نتیجه این شد که موسیقی داستان را به خوبی همراهی میکند و در هیچ جا بیننده را دچار حس نمایشی مذهبی نمیکند.

موسیقی مورس ژار بیشتر ارکسترال است، اما به عقیده بسیاری از منتقدین بیشتر به خاطر جنبه عملی ماجرا و نه دلایل زیبایی شناسانه، به موسیقی سینتی سایز شده روی آورده است. ژار این گفته را رد میکند و عقیده دارد که کارش در فیلم شاهد، بسیار مشکلتر، زمانبرتر و گرانتر از موسیقی ارکسترال بوده است. او از دهه ۸۰ به بعد موسیقی الکترونیک را به تنهایی یا به صورت ترکیبی با سازهای آکوستیک در آثار خود به کار گرفته است.

audio file به قسمتی از موسیقی فیلم “دکتر ژیواگو” توجه کنید.

مشهورترین آثار او تا به امروز، موسیقی منحصر به فرد لورنس عربستان، تم اصلی محمد رسول الله و تم لارا Lara’s Theme از فیلم دکتر ژیواگو هستند.

موریس ژار متولد ۱۳ سپتامبر ۱۹۲۴ در لیون فرانسه است. او برخلاف بسیاری از هم مسلکانش، تحصیل موسیقی را در سن بالا آغاز کرد و قبل از آن وارد دانشکده مهندسی سوربون شد. اما پس از مدتی به این نتیجه رسید که تحصیل خود را در زمینه موسیقی ادامه دهد. او بر خلاف خواسته پدرش سوربون را ترک کرد و برای تحصیل آهنگسازی و هارمونی با گرایش سازی پرکاشن، وارد کنسرواتوار پاریس شد. او اولین موسیقی متن خود را در سال ۱۹۵۱ در فرانسه ضبط کرد.

موریس ژار دو پسر دارد که یکی ژان میشل ژار Jean Michel Jarre آهنگساز بنام و از پیشگامان موسیقی الکترونیک و دیگری کوین ژار Kevin Jarre فیلمنامه نویس هالیوودی با آثاری چون Tombstone و Glory است.

موریس ژار در سال ۲۰۰۱ صاحب یک ستاره در بلوار هالیوود شده است. موریس ژار علاوه بر آثار متعدد و پر افتخار سینماییف موسیقی چند باله، قطعات سمفونیک و آثار کلاسیک دیگری نیز دارد. علاوه بر اینها، وی در تعدادی از ارکسترهای مشهور جهان، به عنوان رهبر حضور داشته است.

مشخص است که ژار پس از گذراندن بیش از ۵۰ سال به عنوان موسیقیدان و آهنگساز، هنوز توانایی شگرف خود را از دست نداده است چرا که تماشاگران در سال ۲۰۰۰ با فیلمهای Sunshine و I Dreamed of Africa شاهد آثاری تازه از وی بودند.

mfiles.co.uk
wikipedia.org
movies.yahoo.com

6 دیدگاه

 • امید بیژنی
  ارسال شده در تیر ۱۷, ۱۳۸۷ در ۱:۵۴ ق.ظ

  با تشکر از زحماتتان و خسته نباشید، البته ایشان برای فیلم WITHNESSS هم در سال ۱۹۸۵ برنده جایزه BAFTA شده اند. و یکی از زیباترین موسیقی هایش را برای فیلم THE COLLECTOR ساخته ی ویلیام وایلر نوشته که متا سفانه کمتر شناخته و شنیده شده. باز هم تشکر می کنم و امید وارم این نوشته را ایرادی بر مطلب خودتان ندانید.

 • m e h h e y
  ارسال شده در مهر ۳۰, ۱۳۸۷ در ۲:۰۹ ب.ظ

  موسیقی فیلم محمد رسول الله قشنگترین سمفونی است که می شد شخصیت ÷یامبر بیان کند

 • جمشید
  ارسال شده در اسفند ۲۰, ۱۳۸۷ در ۲:۲۵ ق.ظ

  در تمام آثار ژار پارتیسیونی ارزنده تر از رسالت ساخته مصطفی عقاد وجود ندارد. چه به لحاظ کیفیت و چه به لحاظ ساختمان و رنگ بندی اثر.
  سفری به هند، لورنس عربستان، دگتر ژیواگو علیرغم شهرت بسیار همگی به لحاظ کیفی در سطوح پایین تری هستند.
  در خصوص کالکتور هم باید گفت اثر چندان قابل توجهی نیست.

 • ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۸۸ در ۶:۵۴ ق.ظ

  آهنگساز “محمد رسول الله” در ۸۴ سالگی درگذشت.
  ۱۰ فروردین ۸۸

 • محمد فاتح
  ارسال شده در شهریور ۲۳, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۲ ب.ظ

  موسیقی فیلم محمد رسول الله و پرداختن به قطعات مختلف آن چیزی نیست که به سادگی و در حد یک گفتار یا نوشتار مختصر بتوان در مورد آن توضیح داد کما این که بسیاری از آثار ارزشمند موسیقی سالیان سال زحمت خواسته اند تا شایان انتخاب بهترین آثار باشند . به نظر من رمز موفقیت یک اثر ناب موسیقی فیلم انتخاب درست و بجای آلات موسیقی در درجه اول و همچنین همخوانی با فضای فیلم می باشد که نیازمند مطالعه دقیق و موشکافانه سازنده اثر در مورد آن می باشد . موسیقی فیلم محمد رسول الله از آن رو به دل ما مسلمانان نشسته و جای خود را باز کرده چون با معیارهای فرهنگی جهان اسلام همسویی کامل دارد و موریس ژار با دقت و ظرافت هر چه تمامتر سعی بر آن داشته تا مانند دیگر آثارش ،اثری زیبا و در خور تحسین را ارائه دهد .

 • behzad
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۰ ق.ظ

  mamnonam az inhame etelaat bebakhshid ke latin minevisam

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

از روزهای گذشته…

سخنرانی سجاد پورقناد درباره هارمونی ایرانی (I)

سخنرانی سجاد پورقناد درباره هارمونی ایرانی (I)

بیست و نهمین جلسه نقد نغمه، با موضوع «نقد هارمونی ایرانی» در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد که امیرآهنگ هاشمی، شاهین مهاجری و علی قمصری به عنوان کارشناس، سجاد پورقناد به عنوان کارشناس مجری و میهمانانی چون هوشنگ کامکار و پیمان سلطانی و عباس تهرانی تاش حضور داشند.
مستر کلاس گیتار لیلی افشار

مستر کلاس گیتار لیلی افشار

مستر کلاس گیتار دکتر لیلی افشار در روز های ۲۵ و ۲۶ شهریور در آموزشگاه موسیقی پارت برگزار می شود. شرکت کنندگان در دو گروه فعال (نوازندگانی که قطعه اجرا می کنند) و غیر فعال (علاقمندانی که در کلاس حضور دارند و بیننده هستند) می توانند حضور یابند. همه افراد میتوانند در طی دو روز از تمامی ساعات کلاس استفاده نمایند. افراد فعال میبایست از اثر مورد اجرا سه نسخه تهیه نمایند و بهمراه خود داشته باشند.
نی و دندان (IV)

نی و دندان (IV)

اگر می خواهید ایمپلنت کنید فقط برای فک پایین انجام دهید، فک بالای شما در هر حالت خوب یا بد ثبات لازم برای نگه داری پروتز متحرک را داراست و نیازی به ایمپلنت و تحمل هزینه و درد سر نیست. اگر در این خصوص با پزشک ایمپلنت مشاوره کنید مطمئنا برعکس آنچه گفته شد را به شما خواهد گفت! پس دندان سفارشی و گران قیمت، طمع باطلی است و حتما در این مورد معقول ترین راه را انتخاب کنید تا جواب بگیرید.
خانم ها، ساکت لطفا! (II)

خانم ها، ساکت لطفا! (II)

شاید به علت جوان بودن هنرمندان، ترس از آن بود که نتوانند به خوبی از پس اضطراب صحنه برآمده و قطعه ای را جداگانه بنوازند. البته این علت چندان هم به جا نیست، چون جوان ترین نوازنده این گروه یعنی مرجان راوندی (نوازنده عود- متولد ۱۳۶۸) هم سابقه اجرایی بسیاری دارد و حتی در دانشگاه علمی-کاربردی تدریس می کند
تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (IV)

تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (IV)

آکورد های مرکب حاصل ترکیب دو آکورد متفاوت هستند و می توان شماره هر کدام از آکورد های ترکیب شده را بر روی آکورد مرکب نوشت. مانند ترکیب آکورد I و VI (میزان اول). یک مورد ویژه از این نوع ترکیب را می توان از ترکیب دو آکورد پایه گی بدست آورد به طوری که یکی از آنها در گام ماژور و دیگری در گام مینور باشد. در این نوع از ترکیب که فواصل سوم بزرگ و کوچک همزمان شنیده می شوند معمولا یک فاصله اکتاو دو آکورد را از هم مجزا میکند (میزان دوم و سوم).
اینک، شناخت دستگاه‌ها (IV)

اینک، شناخت دستگاه‌ها (IV)

تا اینجا نمونه‌ی ایرانی و غیر ایرانی هر دو یک نیازمندی اولیه دارند؛ آشنایی با پایه‌های نظریه‌ی موسیقی، اما یک تفاوت عمده کار مولف ما را سخت‌تر کرده است؛ میزان سواد موسیقایی عمومی. وقتی موضوع کارمان موسیقی کلاسیک غربی است از جغرافیایی صحبت می‌کنیم که به احتمال زیاد مردم در مدرسه اندکی موسیقی می‌آموزند و این یعنی دست‌کم با نت خوانی و بعضی اصول اولیه‌ی دیگر آشنا هستند.
“موسیقی همه زندگی من است” (VII)

“موسیقی همه زندگی من است” (VII)

در بولونا هنگامی که سارا آغاز به خواندن کرد تعداد کمی از تماشاچیان شروع به تشویق کردند اما دیگر حضار با صدای “ششش” سعی در برقراری سکوت داشتند. پس از آن سکوتی بسیار سنگین تا پایان آخرین آهنگ در فضا مستولی شد و پس از آن بود که تشویق آنان که تا آن لحظه نگهداشته شده بود مثل بمبی صدا کرد، بسیار فوق العاده بود.
پیانو، نحوه انتخاب – قسمت هشتم

پیانو، نحوه انتخاب – قسمت هشتم

در ادامه صحبت راجع به اکشن (Action) یک پیانو در این قسمت به بررسی مواد اولیه قطعات مهم این سیستم انتقال نیرو می پردازیم.
روش سوزوکی (قسمت سی ششم)

روش سوزوکی (قسمت سی ششم)

بعد ها در زمانی که مدرسه بازرگانی را می‌گذراندم، تعطیلات تابستان را در کارگاه کار می‌کردم، در آنجا همه فوت و فن ساخت ویولون را آموختم مثلاً بخش هایی که با ماشین انجام می‌شد و بخش هایی که با دست انجام می گرفت (مانند لاک زدن و جلا زدن) تا اینکه مراحل ساختن ساز تمام و کمال به آخر می رسید و از همه مهم تر خوشحالی غیر قابل وصفی بود که از این تلاش و جد و جهد بدست می‌آمد.
کنسرت گروه کر شهر تهران در هفتۀ موسیقی معاصر تهران

کنسرت گروه کر شهر تهران در هفتۀ موسیقی معاصر تهران

«گروه کر شهر تهران» به رهبری «مهدی قاسمی» در پانزدهمین سال فعالیت هنری اش، خود را برای کنسرت هفتۀ موسیقی معاصر تهران آماده می کند. به همین منظور، عاطفه دمیرچی روزنامه نگار و عضو «گروه کر شهر تهران» در نوشته ای، برنامه های پیش روی «گروه کر شهر تهران» را برای سایت ارسال کرده است که در ادامه می خوانید.