گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

پس از مدتی در دهه ۵۰ کنسرتهای تحت قرارداد شرکت RCA از اعتبار کمتری نسبت به شرکتColumbia بر خوردار شد. RCA کنسرت های Chicago symphony Orchestra و Boston Symphony Orchestra را در دست داشت؛ در حالی که Columbia Clevand Orchestra, Philadelphia Orchestra وNew York Philharmonic Orchestra را در کارنامه خود داشت.

در فبریه سال ۱۹۵۴ RCA اولین استریو فونیک (دستگاه تقویت کننده صوت از سه جهت ) خود راجهت ضبط و ثبت Boston Symphony Orchestra به مدیریت Charles Munch با اجرای قطعه The Damnation of Faustو با اجرایHector Berlioz را ساخت.

این آغازی برای ضبط ارکستر به وسیله استریو فونیک و تجهیزات تک صدای تواما بود. دیگر تجهیزات ضبط استریو اولیه به وسیله Arturo Toscanini و Guido Cantelli با همکاری شرکت های NBC Symphony Orchestra و Boston Pops Orchestra به مدیریت Arthur Fiedler و Chicago Symphony Orchestr را به مدیریت Fritz Reiner ساخته شده بود.

این رکوردها در ابتدا به صورت استریو فونیک های ویژه نوار های Real-to-real منتشر شد و بعدا کار خود رادر سال ۱۹۵۸ به صورتVinyl LP با لوگو Living Stereo آغاز کرد.

در سپتامبر ۱۹۵۴ RCA دیسکهای با نام Gruve-Gard که دارای لبه و مرکز ظخیم تر، حوزه اجرای بیشتر و کاهش خش در طول ضبط را معرفی کرد که در سکوپ ( صفحه چرخنده) هنگام تغییرات صوت در هنگام ضبط استفاده می شد.
بسیاری از رقبای RCA Victor Records در مدت کمی این نوع جدید را پذیرفتند.

آلبوم Toscanini stereo به هر حال هرگز به وسیله RCA منتشر نشد(این آلبوم به وسیله NBC Symphony Orchestra ضبط شد و با اجرای مشهور خود توسکانینی فراموش شده را زنده کرد)

این آلبوم تا سال ۱۹۸۷ منتشر نشد و تا هنگامی که بر روی سی دی (Compact Disc) ضبط شد با نامی دیگر و هیچگاه در برابر فراموشی ظاهری تسلیم نشد. شاید دلیل آن سهم پخش و ضبط مجددی بود که آنها در آخرین ویرایش گرفته بودند بود.

Testament records استریوهای ضبط شده Toscanini را که از کنسرت ها پخش شده آن و نوارهای آزمایشی RCA که مجددا ضبط شده بود و کنسرت ها آن در۲۸ مارس ۱۹۵۴گرفته بود منتشر کرد.

در ۱۹۵۵ RCA قرار داد کنسرتهای Elvis Presley را از شرکت Sun Record با قیمتی نجومی بالغ بر $۳۵,۰۰۰ خریداری کرد. Elvis بزرگترین هنرمندی بود که آثار خود را با بیشترین قیمت به RCA فروخت.

به دلیل خریداری شرکت Capitol Records به وسیله EMI در سال ۱۹۵۷ RCA 55 سال مشارکت خود با شرکت EMI را پایان داد و قراردای برای توزیع آثار با شرکت Decca records امضا کرد.

پس از آن شرکت Capitol به اصلی ترین توزیع کننده رکوردهای EMI در امریکای شمالی و جنوبی تبدیل شد. RCA نیز رکوردها خود را به واسطه Decca در انگلستان با لوگوی توپ صاعقه (Lightning bolt) به جای لگوی قبلی خود Nipper پخش کرد. RCA در سال ۱۹۷۱ تمام پخش کننده های بخش انگلستان خود را یکدست کرد.

در سال ۱۹۶۳ RCA فناوری کامپیوتری برش دیسک را با نام Dynagrooveبظاهر برای بهبود تجدید صدا معرفی کرد. چه این تکنولوژی برای بهبود باشد یا نه هنوز بحث آن در میان علاقه مندان موسیقی وجود دارد.

en.wikipedia.org

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است