گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

استولزمن و سبکهای مختلف با کلارینت

تک نوازی با بیش از ۱۰۰ ارکستر، نوازندی ای چیره دست، هنرمندی بزرگ در عرصه موسیقی مجلسی و هنرمند مبتکر سبک جاز. ذوق هنری، نوازندگی و جاذبه بالای شخصیت استولزمن باعث رسیدن او به قله های بلند موفقیت بین المللی شد و او را به یکی ازهنرمندان موفق موسیقی در عصر حاضر تبدیل کرده؛ استولزمن منتقدین و شنوندگان آثار خود را با اجرای زیبای انواع موسیقی مجذوب خود کرده است.

وی متولدOmaha در ایالتNebraska، فرزند هنرمند مشهور جاز railwayman است؛ کودکی خود را در San Francisco گذرانده و پس از آن به Cincinnati نقل مکان کرده است.

تحصیلات او در موسیقی با جلسات ساکسیفون پدرش و کنسرت های غیر رسمی کلیسا آغاز شد. پس از پایان دبیرستان برای تحصیل در دو رشته اصلی ریاضی و موسیقی وارد دانشگاه Ohio State شد.

فوق لیسانس خود را در رشته موسیقی از دانشگاه Yale گرفت؛ پس از آن برای گرفتن مدرک دکترا وارد دانشگاه Columbia شد و تحت نظر Kalmen Opperman قرار گرفت. در سال ۱۹۶۷ وارد دهمین سال مشارکت خود با Marlboro Music Festival در Vermont شد. این مشارکت باعث شد تا او مسیری برای آشنای با هنرمندان شاخصی چون Rudolf Serkin, Pablo Casals و Marcel Moyse ( هنرمندانی که تاثیری ژرف در مسیر ترقی استولزمن داشتند و آثار او را تحت الشعاع قرار دادند).

بواسطه برقراری ارتباط با انجمن های موسیقی، در سال ۱۹۷۳ یکی از اصلی ترین اعضای گروه TASHI در زمینه chamber music شد.

راه منحصر به فردی که استولزمن با کلارینت در پیش گرفت باعث شهرت بین المللی وی شد، انتظار چنین پیشرفتی با این ساز غیر قابل پیش بینی بود. او اولین تک نواز کلارینت در تاریخ Hollywood Bowl و Carnegie Hall شد. در سال ۱۹۸۶ استولزمن اولین نوازنده بادی بود که موفق به کسب جایزه Avery Fisher ( جایزه ای که پیشکسوتانی همچون Richard Goode و Yo-Yo Ma در کارنامه خود دارند)شد.

کاری که او برای کلارینت انجام داد شبیه کاری بود که Rampal و Galway برای فلوت کرده بودند. استولزمن در لباس یک تک نواز در Levine و در New York Philharmonic، Dohnànyi و در کنسرت La Scala، Chaillyدر Berlin Radio Symphony، Leppard و English Chamber Orchestra، Eschenbach وPrevin به همراه ittsburgh Symphonyظاهر شده. به عنوان عضو TASHI، او اولین کسی بود که با Takemitsu و Wuorinen در Boston Symphony و The Cleveland Orchestra همکاری کرده است.

آوازه او در جاز خیلی بیشتر از موسیقی کلاسیک در جهان شنیده شد. او دوبار در فستیوال نوین Tokyo Music، به همکاری Keith Jarrett، Chick Corea، Eddie Gomez، Wayne Shorter و Yuji Takahashi و در New Japan Philharmonic ظاهر شد. او همچنین به عنوان هنرمند هفته در Edinburgh Festival، the Hong Kong Festival و Adelaide Festival استرالیا انتخاب شد. او در کنسرت gala با همکاری John Williams و خواننده بلوز Joe Williams و همچنین تک نوازی در Carnegie Hall با Woody Herman’s Thundering Herd ( کسی که با او به عنوان تک نواز دو فصل برنامه داشت) فصل جدیدی در سده دوم Boston Pops ایجاد کرد.

استولزمن اخیرا کنسرتی را مختص American jazz در Evian International Music Festival اجرا کرد. دیگر اجراهای جاز و پاپ او با همکاری Mel Tormé، Claude Bolling، Spyro Gyro founder Jeremy Wall، Judy Collins، George Shearing، Gary Burton، Dave Samuels، the Canadian Brass و the King’s Singers بود.

در سال ۱۹۹۰ او از طرف ۵ شرکت امریکای ( در New York، Boston، Washington، Ann Arbor و Houston ) وارد مذاکره شد. سراینده های اشعار او از The ISPAA Commission انتخاب میشدند. در سپتامبر سال ۱۹۹۲ استولزمن رهبر ارکستر در Houston شد.

audio file به اجرایی از استولزمن توجه کنید.

او انجمنی برای کلارینت تشکیل داد، بسیاری از مدیران اجرای جامعه هنری خواستار پیوستن به این انجمن بودند. در فاصله ژوئن ۱۹۹۴ و سپتامبر ۱۹۹۵ او ۱۲ کنسرت جدید با Warsaw Philharmonic به عنوان سراینده و George Manahan به عنوان رهبر ارکستر و همکاری Gerard Schwarz و the Seattle Symphony اجرا کرد.

برنامه او به وسیله BBC برای BBC Wales Symphony و St. Louis Symphony و در ۱۹۹۲ در امریکا با همکاری Leonard Slatkin اجرا شد. این کنسرت ها همچنین در Kennedy Center و Carnegie Hall اجرا شد و جایزه با ارزشی چون Grawemeyer در سال ۱۹۹۴ و نامزدی Grammy در بخش بهترین قطعه کلاسیک را در سال ۱۹۹۵ از آن خود کرد.

در اگوست ۱۹۹۳ استولزمن در”CONCERTO” ( برنامه تلویزیونی ۶ قسمتی به همراهی Dudley Moore و رهبری Michael Tilson Thomas و London Symphony Orchestra ) همکاری کرد. CONCERTO به وسیله تولید کننده برنامه تحسین بر انگیز ‘ORCHESTRA’ و با همکاری Moore و Georg Solti به روی آنتن فرستاده شد و در کانالهای با اعتباری چون Channel Four انگلستان پخش شد و متداوما پخش جهانی داشت. برنامه که با مشارکت استولزمن اجرا شد برنده جایزه منتقدین و تماشاگران شد، همچنین جایزه Emmy در بخش اجرای هنر بین الملل را نصیب خود کرد.

wikipedia.org

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۱۱

بیشتر بحث شده است