گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

سیمون راتل، رهبر فعلی ارکستر فیلارمونیک برلین (II)

در سال ۲۰۰۶ در جراید آلمان مجادله ای در مورد کیفت کنسرتهای راتل در ارکستر فیلارمونیک برلین آغاز شد و یکی از منتقدین آلمانی وی با نام Manuel Brug انتقادات آتشینی از او کرد؛ دامنه این انتقادات تا جراید انگلستان نیز کشیده شد.

در سال ۱۹۹۷ راتل اولین هدایت خود را در آمریکای شمالی با Los Angeles Philharmonic یا LAP آغاز کرد، از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۴ رهبر ارکستر مهمان Cleveland Orchestra، Chicago Symphony Orchestra، San Francisco Symphony، Toronto Symphony Orchestra و Boston Symphony Orchestra بود.

در سال ۱۹۹۳ با Philadelphia Orchestra شروع به همکاری کرد. در سالهای ۱۹۹۹، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۵ به عنوان رهبر مهمان مشغول بود، در سال ۲۰۰۷ رهبری قطعه Das Paradies und die Peri از شومان را به عهده گرفت.

او با سازمان معروف Toronto Children’s Chorus نیز همکاری میکرد.

رابطه هنری راتل و Philadelphia Orchestra ادامه داشت تا وقتی که ارکستر خواستار استخدام راتل به عنوان کارگردان هنری بعد از Wolfgang Sawallisch شد ولی راتل این پیشنهاد را رد کرد و به عنوان رهبر مهمان به کار خود ادامه داد.

راتل اجرای بسیاری از انواع سبکهای موسیقی را در کارنامه خود دارد ولی با این حال او به عنوان مفسر آثار آهنگسازان ابتدا قرن ۲۰ همچون مالر شهرت دارد و او با ضبط دومین سمفونی مالر جوایز متعددی را از آن خود کرده است.

او همچنین برای پشتیبانی از موسیقی معاصر، برنامه تلویزیونی Leaving Home که شامل ۷ قسمت بود و به بررسی سبک های موسیقی و آثار رهبران و همچنین گلچینی از رکوردهای Birmingham Symphony میپرداخت، را اجرا کرد.

مجله Gramophone Magazine آثار او را با عنوان “magnificent disc” ستایش کرد و مقایسه مطلوبی بین تفسیر راتل از قطعات با اجراهای آبادو (Claudio Abbado) و کارایان (Herbert von Karajan) به عمل آورد.

راتل در سال ۱۹۸۹ قطعه opera Porgy and Bess اثر گرشیون (George Gershwin) را کامل کرد و به عنوان موسیقی متن در یک برنامه تلویزیونی در سال ۱۹۹۳ پخش شد. مجله موسیقی BBC این دیسک را به عنوان ” دیسک ماه ” (آپریل ۲۰۰۷) معرفی کرد.

اولین ازدواج او با Elise Ross خواننده سوپرانو آمریکای پس از ۱۵ سال و با داشتن دو پسر به جدای کشید. همسر دوم او Candace Allen نویسنده انگلیسی بود که این ازدواج هم با آغاز رابطه راتل باMagdalena Kožená سوپرانوی چکسلواکیایی پایان یافت! در حال حاضر راتل و کوزنا پسری با نام یوناس دارند.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است