گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

ردیف‌های پیانوی مرتضی محجوبی به روایت فخری ملک‌پور

فخری ملک پور

سرانجام ردیف‌های مرتضی محجوبی برای پیانو به روایت فخری ملک‌پور منتشر شد. انتشارات موسیقی عارف کتاب ردیف‌های مرتضی محجوبی این استاد فقید پیانو را به روایت تنها یادگار ایشان خانم فخری ملک‌پور منتشر کرده است که اقدامی سترگ و ارزنده برای حفظ و اشاعه تلاش‌های بی‌نظیر آن استاد فقید در پیانوی ایرانی و برای موسیقی ایران است.

این کتاب ارزشمند در حالی به زیور طبع آراسته‌شده است که خانم ملک‌پور در دهه نهم عمر خویش به سر می‌برد و آموخته‌ها و تجربیات دهه‌ها نواختن پیانو و آموزش را امروز با این اثر روایت کرده‌ است. این کتاب در حقیقت بیان نت‌نویسی خاص استاد محجوبی به زبان نت امروزی برای هفت دستگاه و پنج آواز است تا همگان بتوانند آن را بنوازند.

مرتضی‌خان محجوبی خط موسیقی ویژه‌ای داشت که تنها چند نفر آن را آموخته بودند و خوشبختانه خانم ملک‌پور نیز که از خردسالی شاگرد این استاد فقید بوده به‌خوبی به آن واقف است و حتی نمونه‌هایی از دست خط نت‌نویسی استادش را در کتاب به‌عنوان شاهد منتشرکرده و پیش‌تر نیز در کتاب «مشق استاد» بخشی از آنها را آورده است.

کتاب ردیف‌های مرتضی محجوبی را شهرام محذوف نگاشته و در تمام مراحل به تأیید خانم ملک‌پور رسانیده است. حتی در ابتدای کتاب نیز نوشته‌ای از خانم ملک‌پور به‌منظور تائید کتاب به تاریخ پانزدهم فروردین سال ۹۷ آمده: «محتوای نوشتاری کتاب ردیف‌های موسیقی استاد مرتضی محجوبی به خط نت بین‌المللی توسط آقای شهرام محذوف برای پیانو از لحاظ صحت آوانگاری مورد تائید اینجانب فخری ملک‌پور است.

ضمناً از نظر اینجانب فخری ملک‌پور، اجرای این کتاب توسط آقای شهرام محذوف با توجه به محتوای نوشتاری کتاب با اصل محتوای اجرایی این کتاب توسط استاد مرتضی محجوبی مطابقت کامل دارد. با تشکر، فخری ملک پور»

چاپ اول کتاب ردیف‌های مرتضی محجوبی به روایت فخری ملک‌پور نوشته شهرام محذوف و با مقدمه میرعلیرضا میرعلینقی، در تیراژ ۵۰۰ نسخه در قطع رحلی و به قیمت ۱۵۰هزارتومان توسط انتشارات موسیقی عارف منتشرشده است و به‌زودی به بازار روانه خواهد شد و هم‌زمان با توزیع سراسری کتاب، جشن رونمایی رسمی آن نیز برگزار می‌شود.
روزنامه توسعه ایرانی (۱۳۹۸/۰۳/۲۶)

علیرضا میرعلینقی

علیرضا میرعلی نقی

علیرضا میرعلینقی متولد ۱۳۴۵ در تهران
روزنامه‌نگار، پژوهشگر موسیقی و منتقد هنری

۱ نظر

بیشتر بحث شده است