گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

آلبوم «به دشت نفتون» منتشر و کنسرتِ آن اجرا می‌شود

گروه اتاق

آلبوم جدید گروه اتاق با عنوان «به دشت نفتون» با آهنگ‌سازی «امید سعیدی» و تنظیم «بامداد افشار» پنجم تیرماه به صورت آنلاین منتشر می‌شود و این در حالی است که کنسرتی از این اثر در روزهای سوم، چهارم و  پنجم تیرماه در فضای باز عمارت روبرو و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

«سعیدی» این اثر را که می‌توان آن را خرده روایت‌هایی از داستان‌های روزانه‌ی مردمان ساحل‌نشین دانست، تحت تاثیر ایده‌ها و قصه‌هایی درباره‌ی نفت به خصوص داستانِ کوتاهِ «قصه‌ی نفتی» اثرِ «صادق چوبک» نگاشته است. «به دشت نفتون» دارای ۹ قطعه است. «به کعله» تنظیم جدیدی از ترانه‌ی فولکور بوشهری با عنوان «کعله» است. «آبی‌های دریایی» تحت تاثیر نمایشی است که مادرِ آهنگ‌ساز در کودکی‌اش بر اساسِ داستانِ «اهل غرق» نوشته‌ی «منیرو روانی‌پور» خلق کرده است.

«اُندر بُندر» به بستنِ آب کنسول‌گری انگلستان زمانِ سلطه‌شان بر این شهر حکایت دارد و نوعی موسیقی اعتراضی است. «تا همیشه» نگاهی جدید به خیام‌خوانی بوشهری است. قطعه‌ی «بوشهر تا استرالیا» قصه‌ی آتش‌سوزی جنگل‌های استرالیا و بوشهر را تعریف می‌کند. «قتل مفتون» نیز روایتی از دوبیتی‌های فایز و مفتون است. «آریوز» از ظلم‌های خارجی‌هایی می‌گوید که روزگاری بر بوشهر مسلط بودند. «کوچ» داستانِ حضرت یونس را بیان می‌کند و نگاهی به پدیده‌ی مهاجرت دارد و سرانجام قطعه‌ی «اهواز» افسانه‌ای است که به از دست دادنِ رازها توسطِ شیطان از اجرام آسمانی سخن می‌گوید.

این اثر که از پنجم تیرماه در اسپاتیفای، آی‌تونز و تمامی بسترهای آنلاین ارائه‌ی موسیقی در گوش‌رس خواهد بود.

تنظیم آلبوم «به دشت نفتون» را «بامداد افشار» انجام داده و نوازنندگانی چون پویا شمالی (گیتار بیس) امید سعیدی (نی‌انبان و پیانو)،  نیوشا قربانی (هم‌خوان و نوازنده‌ی ساز کوبه‌ای دمام) و ری دیکتی (ساکسفون) در آن حضور دارند. اصغر پیران نیز که خواننده‌ی اصلی گروه اتاق است؛ یکی از قطعات این آلبوم را خوانده است.

تهیه‌کننده‌ی این اثر و مسوؤل پخش جهانی آن نشر «واک» است و نسخه‌ی فیزیکی این آلبوم نیمه‌ی تیرماه با همراهی مرکز موسیقی بتهوون منتشر می‌شود.

بامداد افشار متولد سال ۱۳۶۵، آهنگساز و طراح صدا است. او برای ساخت موسیقی متن فیلم پوست برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن از سی و هشتمین جشنوارهٔ فیلم فجر شد. وی همچنین تندیس حافظ نوزدهمین جشن دنیای تصویر را برای ساخت موسیقی متن فیلم مغزهای کوچک زنگ زده از آن خود کرده‌است. بامداد افشار سرپرستی گروه موسیقی اتاق را به عهده دارد.

اجرای زنده‌ی «اتاق» از این آلبوم ساعت ۲۰ در عمارت روبرو برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند بلیت‌های این برنامه را از سایت live.rooberoomanison.com خریداری کنند. 

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است