آبادو٬ جانشین ارزشمند کارایان

آبادو در کنار پولینی
آبادو در کنار پولینی
کلودیو آبادو با ضبط و ارائه بیش از ۳۰ اثر موسیقی کلاسیک اعم از کنسرتو ویلن های چایکوفسکی و شوستاکویچ (SK 68338) و کنسرتو پیانو روبرت شومان( Robert Schumann) با پیانو مورری پرایا (Murray Perahia) مقام خود را در بالاترین رده رهبران امروز دنیا تثبیت کرده و با تکیه بر ظرایف موسیقی و برنامه ریزی خلاقانه جهت اجرای رپرتوارهایی که دیگر رهبران از آنها غافل ماندند٬ اثبات نمود که موسیقی کلاسیک عصر رومنتیک و موسیقی معاصر هردو به یک میزان خوش آیند و روح نوازند.

او در ۱۹۸۲ به عنوان رهبر ارشد ارکستر فیلارمونیک برلین برگزیده شده و مقام پنجمین مدیر هنری را کسب نمود. در طی سالهای ۱۹۸۶-۱۹۶۸ در خانه اپرای لاسکالای میلان La Scala و نیز در خلال سالهای ۱۹۹۱-۱۹۸۶ در اپرای ایالتی وین مدیر موسیقایی بوده است.

همچنین در سال ۱۹۸۷ تحت عنوان مدیر کل موسیقی شهر وین منصوب شد. مهارت او در زمینه های مختلف و موقعیتها و سمت های متفاوتی که وی عهده دار آنها بود باعث تقویت٬ رشد و ارتقا سطح موسیقایی و فرهنگی شهرهایی شد که او در آنها مشغول فعالیت بوده است. به عنوان مثال او در میلان ارکستر دلا سکالا (della Scala) را به منظور اجرای رپرتوار های ارکسترال برپا و در ۱۹۸۸ فستیوال موسیقی مدرن وین را پایه گذاری کرد و در این راستا ضمن تصدی مقام مدیریت هنری اپرای ایالتی وین٬ دیدگاه عامه مردم را در زمینه مفاهیم هنر معاصر و موسیقی مدرن گسترش داد.

به همین نحو در سال ۱۹۹۲ با همراهی ناتالیا گوتمن (Natalia Gutman)نوازنده ویلنسل٬ “Berliner Begegnungen” را در برلین تاسیس کرد و آن مکانی شد برای برگزاری منظم فستیوال سالانه برلین که در طی آن موسیقیدانان حرفه ای و با تجربه و نوازندگان جوان و با استعداد گرد هم آمده و به منظور اجرای قطعات موسیقی کلاسیک و معاصر با هم تمرین می کردند.

آبادو علاقه بسیاری به پرورش و گسترش استعدادهای هنرمندان جوان داشته و موسیقی نوین هر کجا که او در آن مشغول فعالیت بوده فراتر از مرز های آن مکان پیش رفته است. او پس از تاسیس ارکستر جوانان جامعه اروپا در سال ۱۹۷۸ ارکستر جوانان گوستاو مالر (Gustav Mahler) را در ۱۹۸۶ تاسیس نموده و به عنوان مشاور هنری ارکستر اروپا نیز مشغول فعالیت است. همچنین در سال ۱۹۹۱ در وین رقابت سالانه آهنگسازان بین المللی را بنا نهاد و از زمانیکه در سال ۱۹۹۴ مدیر هنری فستیوال عید پاک سالزبورگ شد٬ پیشنهاد اهدا جوایز به آهنگسازان و نیز دیگر هنرمندان٬ نویسندگان و شعرا را مطرح نمود.

اشتیاق فراوان آبادو برای درآمیختن هنرهای مختلف الهام بخش اجراهای او در برلین و دیگر نقاط برگزاری کنسرتهایش بوده است. او علاوه بر اجرای رپرتوارهای معاصر در کنار موسیقی رومانتیک کلاسیک٬ در هر فصل سال مجموعه ای از کنسرتهای خود را به موضوعی خاص همچون اشعار هلدرلین Hölderlin٬ افسانه فاست Faust و نمایشنامه های یونان باستان اختصاص می دهد.

Audio File قسمتی از اجرای سمفونی نهم بتهوون را به رهبری کلودیو آبادو ببینید

از جمله مدال های افتخار و جوایزی که کلودیو آبادو تاکنون موفق به کسب آنها شده می توان به جایزه استاندارد اپرا درکاونت گاردن (Covent Garden) برای رهبری اپرای بوریس گادونوف (Boris Godunov)٬ نشان لژیون دو نوور (Légion d’honneur) وزارت فرهنگ فرانسه٬ نشان Gran Croce ارزشمند ترین نشان ایتالیا و نشان Bundesverdienstkreuz بالاترین نشان کشوری جمهوری فدرال آلمان٬ اشاره کرد. همچنین ارکستر فیلارمونیک وین٬ نشان افتخار خود را در ۱۹۷۳ و مدال طلای نیکلای را در ۱۹۸۰به وی اعطا کرد.

او در ۱۹۸۵ مدال طلای انجمن بین المللی گوستاو مالر را دریافت نمود و به عنوان عضو افتخاری انجمن دوستداران موسیقی وین Gesellschaft der Musikfreunde پذیرفته شد. علاوه بر این دیپلم افتخار دانشگاههای فرارا و آبردین کمبریج را دریافت کرد و در سال ۱۹۹۴ جایزه بین المللی موسیقی ارنست فون زیمنس (Ernst-von-Siemens)٬ معتبر ترین جایزه موسیقی آلمان٬ به وی اعطا شد.

آثار مضبوط آبادو با کمپانی سونی کلاسیک شامل اپراها و رپرتوارهای رومانتیک و کلاسیک است. کارهایی که او با ارکستر فیلارمونیک برلین ضبط و ارائه کرده شامل مجموعه ای از سمفونی های موتزارت (SK 66859)٬ و دو ضبط زنده از کنسرتهای موضوعی او با ارکستر فیلارمونیک است که یکی حول محور افسانه پرومتئوس (SK 53978) و دیگری قطعات ملهم از اشعار فردریش هلدرلین Friedrich Hölderlin SK 53975می باشد. صفحه اپرای بوریس گادونوف (Boris Godunov) او نیز در سال ۱۹۹۴ جوایز متعددی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داد که از میان آنها می توان به جایزه منتخب منتقدین گرامافون (Critic’s Choice Award from Gramophone) اشاره کرد.

فرزند او٬ دنیل آبادو (Daniel Abbado) که فیلمسازی ایتالیاییست٬ داستان زندگی پدر را تحت عنوان خانه اصوات (La casa dei suoni) به تصویر در آورده که به چهار زبان زنده دنیا موجود می باشد (SHV 48435).

یک دیدگاه

  • abtin
    ارسال شده در شهریور ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۳ ب.ظ

    ba arze salam mikhastam khahesh konam matlabi dar morede “vadim repin” navazandeye bozorge violon dar site gharar bedid.ba tashakor

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

از روزهای گذشته…

روش سوزوکی (قسمت دوازدهم)

روش سوزوکی (قسمت دوازدهم)

ادامه جنگ رفته رفته بد و بدتر می شد و تامین مواد غذایی غیر ممکن می شد. شهر کوچک کیسوــ فوکوشیما (kiso-Fukushima) در سرپایینی قسمت بالای رودخانه کیسو (kiso) قرار گرفته است و از آنجائی که این قسمت در بین کوه ها و دره ها محاصره شده است، از لحاظ محصولات غذایی خود کفا نیست. در مراحل آخر جنگ ما مانده بودیم بدون سهمیه مواد غذایی ولی از آنجائیکه کارخانه ما جزو صنعت جنگ به حساب می آمد، این امکان برای ما وجود داشت که از بازار سیاه خرید بکنیم، اما من به هیچ عنوان حاضر به این کار نبودم! خواهر کوچکتر من که در آن زمان همسرش را ازدست داده بود، با دو فرزندش پیش من آمدند که با هم زندگی کنیم.
مراسم تجلیل از اسکار پیترسون

مراسم تجلیل از اسکار پیترسون

حدود یک ماه پیش طی مراسمی در شهر تورنتو کانادا از Oscar Peterson نوازنده توانای پیانو و موسیقیدان Jazz تجلیل به عمل آمد. در این مراسم آقای Daivid Miller شهردار تورنتو رسما” اعلام کرد که از این به بعد ۲۲ ماه June روز Oscar Peterson نام خواهد گرفت.
مصطفی کسروی درگذشت

مصطفی کسروی درگذشت

«حیف شد…» عبارتی که در چند ماه گذشته بارها برای از دست دادن هنرمندان موسیقی ایران به زبان ما آمد؛ و اما اینبار، «حیف شد» برای مصطفی کسروی، فاگوت نواز و آهنگساز خوش ذوق ایرانی است. سازنده «اورتور شوشتری»، «سرود درختکاری»، «گفتگو کن، جستجو کن» و …
نی و قابلیت های آن (I)

نی و قابلیت های آن (I)

در ادامۀ مباحث مقدماتی در مورد ساز های ایرانی تلاش می کنیم به تدریج، به بررسی سازهای ایرانی و قابلیت های آنها و نقاط قوت و ضعف آنها در تکنوازی و کارهای گروهی بپردازیم و در ادامه این مباحث به برخی طرح ها و ابتکاراتی که در راستای تکامل تدریجی این سازها و برطرف کردن نقاط ضعف اجرایی و ساختاری آنها صورت گرفته، می پردازیم.
خوشحالم که روسیه را انتخاب کردم

خوشحالم که روسیه را انتخاب کردم

هنرستان عالی موسیقی یا کنسرواتوار شهر سنت پترزبورگ در روسیه تاکنون پرورش دهندهء رهبران، آهنگسازان و نوازندگان بسیاری بوده است. به تازگی برای نخستین بار، دیپلم عالی آهنگسازی این کنسرواتوار، موسوم به دیپلم قرمز، به یک ایرانی اعطا شده است؛ به محمدرضا تفضلی، آهنگساز ۳۳ سالهء ایرانی.
تقدسی: بهتر است رهبر کر فلوت فلوتیست باشد

تقدسی: بهتر است رهبر کر فلوت فلوتیست باشد

آقای پورقناد جریان اینطوری است که رهبری یک ارکستر سمفونیک یا یک ارکستر مجلسی یا ارکستر بادی مسی یا اصلا یک کر خوانندگی و به صورت کلی کار رهبری همه و همه یک شناخت با پارتیتور و ارزش هایی که آن موسیقی دارد و آن موسیقی و فهم و درک موسیقی و رساندن آن به نوازنده هاست.
نامه سر گشاده کیهان کلهر اختلال در کنسرت گروه لیان

نامه سر گشاده کیهان کلهر اختلال در کنسرت گروه لیان

محسن شریفیان نوازنده و پژوهشگر موسیقی جنوب ایران، پس از سالها برپایی کنسرت با ارکستر خود که «لیان» نام دارد، بارها مورد تهدید به جلوگیری از اجرای کنسرت قرار گرفته است. این تهدید ها در مواردی هم عملی شده و موجب لغو کنسرت های او با وجود مجوز قانونی در شهرهای مختلف و مخصوصا در بوشهر که خواستگاه این موسیقی است شده. کنسرت محسن شریفیان شب گذشته در حالی در شهر کلمه از توابع بوشهر برگزار شد که در حین اجرای برنامه دو بار برق محل برگزاری کنسرت قطع شد و بانوان و کودکان در آن تاریکی با مشکلات زیادی رو به رو شدند. کیهان کلهر در واکنش به این جسارت بزرگ به ساحت موسیقی بیانیه ای صادر کرده که در ادامه می خوانید:
نشر سوپرمارکتی، آری یا خیر؟

نشر سوپرمارکتی، آری یا خیر؟

چندیست انتشار سوپرمارکتی آثار موسیقی مورد بحث محافل موسیقی قرار گرفته است. این نوع پخش موافقان و مخالفان زیادی دارد و تا به حال نظر سنجی گسترده ای در این زمینه صورت نگرفته است. در سال گذشته، پیوستن هنرمندان نامداری چون محمدرضا شجریان و حسام الدین سراج به این جریان باعث شد، بحث در این زمینه ابعاد جدی تری پیدا کند. امروز در نامه ای که محمد معتمدی در گفتگوی هارمونیک منتشر کرده است، نظر این خواننده جوان در مورد نشر سوپرمارکتی اعلام شده است و او نظر خوانندگان را برای آمار گیری جویا شده. نامه او را می خوانیم:
جیمی اسمیت

جیمی اسمیت

درگذشت جیمی اسمیت، از بزرگترین نوآوران و بدعت گذاران استفاده از ارگ های هموند (Hammond) در موسیقی Jazz ، ضایعه بزرگی برای جهان هنر بود. او که به عنوان ” بزرگترین نوازنده ارگ جز جهان” شناخته شده بود، روز ۸ فوریه، در سن ۷۶ سالگی در گذشت.
تاریخ را با به تاریخ سپردن فقر خواهیم ساخت

تاریخ را با به تاریخ سپردن فقر خواهیم ساخت

سر باب گلدوف، برنامه ریز و بنیانگزار مجموعه کنسرتهای عظیم live 8 قول داده بود که این برنامه “بزرگترین کنسرتی که تا کنون اجرا شده” خواهد شد، او با در کنار هم جمع کردن ستارگان موسیقی و به وجود آوردن فضایی مناسب برای وقوع اتفاقی نظیر هم نوایی دوباره گروه Pink Floyd و هم چنین اولین اجرای زنده ترانه به یاد ماندنی “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” بیتلز توسط سر پاول مک کارتنی Paul McCartney و U2 ، به قول خود وفا کرد.