زمان بندی و شیوه تمرینات روزانه در نوازندگی گیتار (I)

هر وقت هنرجویی می پرسد “چقدر زمان برای تمرین لازم است؟ “معلم پاسخ می دهد: “هر چقدر که در توانت هست” و این تقریبا پاسخی صادقانه است.

در اصل این حقیقت بر پایه دو چیز است، یکی مقدار زمان و وقتی که برای تمرین دارید و دیگری وضعیت فیزیکی دست هایتان…

اگر شما یک هنرجوی تازه کار گیتار باشید در برخی مراحل دستان شما شروع به آسیب دیدن می کند. مهم نیست که چه نوع گیتاری می زنید، آکوستیک، الکتریک یا کلاسیک. در ابتدا هر کسی که این ساز را در دست می گیرد با این مشکل مواجه می شود.

اگر شروع به تمرین کرده اید و انگشت هایتان شروع به درد کرده اند، تمرین را متوقف کنید. به انگشت هایتان نیم ساعت استراحت دهید و سپس به تمرین برگردید، این بار قبل از اینکه انگشت ها درد بگیرند ده دقیقه به آنها استراحت دهید. در ماههای اول تمرین شاید به این ده دقیقه ها زیاد نیاز داشته باشید. هیچ چیز را تا مرز ایجاد درد دنبال نکنید زیرا این عمل تنها موجب آسیب دیدگی خواهد شد.

همیشه حداقل بیست دقیقه (و در صورت لزوم تا یک ساعت) را به انجام تمرینات مقدماتی برای گرم کردن انگشتان اختصاص دهید. این تمرینات باید شامل گام، آرپژ و لگاتوهای دست چپ باشد. برای اجرای هریک از این موارد با بالاترین تمپو به اندازه کافی وقت صرف کنید. سپس ده الی سی دقیقه یا بیشتر برای نوازندگی درس ها و قطعات تکنیکی دشوار موجود در رپرتوارتان از قبیل قطعات تکراری، موومان ها و واریاسیون های سریع از آثاری بزرگ تر و قطعاتی که توانایی اجرای بیشتر را طلب می کند اختصاص دهید. (ایسبن، ۱۳۸۹،۴۳)

مدت زمان لازم برای آماده کردن هر قطعه را برآورد کنید و بر اساس آن پیش بروید. باید علاوه بر اهداف بلند مدت اهداف روزانه تان را نیز مشخص کنید. از آنجا که مهارت و پیشرفت تکنیکی هرگز قابل پیش بینی نیست از این رو انعطاف پذیر باشید. سازماندهی خوب فرایند یادگیری را لذت بخش تر خواهد.

استفاده از مترونوم برای انجام تمریناتی از قبیل گام، آرپژ و لگاتو که نیازمند افزایش سرعت هستند توصیه می شود. با سرعت مناسب شروع کنید و هنگامی که بر تمرین مسلط شدید هربار یک درجه سرعت مترونوم را بالا ببرید. فقط زمانی که سرعت قبلی کامل شد به سرعت بعدی بروید. اطمینان حاصل کنید که نت ها نه تنها واضح و دقیق شنیده می شوند بلکه از نظر ریتمیک یکدست بوده و به طور دقیق با ضربات مترونوم همزمان هستند.(ایسبن، ۱۳۸۹ : ۴۴) هنگام تمرین با مترونوم مراقب باشید از نظر ریتمیک بیش از اندازه ماشینی و غیرقابل انعطاف نباشید. همواره عبارت بندی، تنفس کردن، دینامیک و آرتیکولاسیون را تمرین کنید.

حال ببینیم چقدر وقت آزاد برای تمرین داریم و اصلا” منظور از تمرین کردن چیست؟

این سؤال مهمی است و چیزی که دانستن آن ضروری است این است که چطور باید سطح نوازندگی خود را ارتقا‌ء دهیم. زمانی که تازه کار هستید هر چیزی می تواند برایتان تمرین باشد، اما هر چقدر در نوازندگی جلوتر می روید و پیشرفت می کنید خیلی مهم است که روی هر مطلبی تمرکز کنید.

اهداف چیزهای هستند که “دارین کولتو” در یکی از مقالات خود آن را مهمترین مهارت یک موسیقی دان می نامد، و یک هدف هر چیزی می تواند باشد از تعویض آکورد “می” به “فا” بدون انداختن ضرب تا توانایی نواختن تمامی قطعات کلاسیک، مطمئنا” هر نوازنده ای می خواهد به آسانی پیشرفت کند.

مخاطبینی که ما برای خودمان تصور می کنیم شامل خودمان، خانواده و دوستانمان است نه یک استادیوم پر از طرفداران پرشور، اگر به این فکر کنید بیشتر از آن زمانی که دوست دارید، مجبورید در شلوغی روزمرگی های زندگی تان برای تمرین وقت پیدا کنید و مطمئن باشید که آن وقت را پیدا خواهید کرد.

افراد زیادی را می شناسم که وقت تمرینشان را ابتدا یا انتهای روز انتخاب کرده اند.

یک دیدگاه

  • ارسال شده در اسفند ۸, ۱۳۹۳ در ۱۱:۲۵ ق.ظ

    با سلام و تشکر از اداره سایت مفید شما

    با همه مزایای این سایت از مسائل غیر علمی بسیار استفاده شده است. برای نمونه همین صفحه از مطالب غیر علمی است. کسی این مطلب را نوشته چقدر تخصص در مسائل psychomotor آموزش موسیقی دارد؟
    پژوهش در موسیقی ایران راه درستی را پیش نگرفته است ونشانه آن همین مطالب است

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

همین ویژگی‌هاست که موجب شده است این کتاب بارها تجدید چاپ و روزآمد شود و هنوز نیز پس از گذشت چهار دهه کماکان به‌عنوان یکی از پُرطرفدارترین منابع اصلی برای درس‌های آشنایی با موسیقی ــ البته با تمرکز بر موسیقی کلاسیک یا هنری غربی ــ کاربرد و رواج داشته باشد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIV)

«دستور تار» اولین کتاب تئوری موسیقی نوین و علمی ایران است. با بررسی آن می توان به علت عدم موفقیت مکتب وزیری که با امیدواری زیادی شروع شده بود، پی برد. یک اشکال اساسی در همان مقدمه ای که او بر دستور تار نوشته آشکار می شود:

از روزهای گذشته…

انتخاب یک استاد پیانوی خوب

انتخاب یک استاد پیانوی خوب

یافتن یک استاد پیانوی خوب نیاز به جستجو دارد، استادی که با شما یا فرزندتان درست کار کند، عامل بسیار مهمی برای ورود شما به عرصه نوازندگی پیانو و دنیای موسیقی محسوب می شود. از آنجایی که توانایی درست نواختن پیانو می تواند برای همه عمر شما سودمند باشد، بنابراین مهم است که از جلسات تدریس پیانو تا حد امکان استفاده ممکن را ببرید.
غلامرضا مین باشیان، مرد اولین ها (II)

غلامرضا مین باشیان، مرد اولین ها (II)

غلامرضا خان از روی کتابهایی که با کمک مزین الدوله از فرانسه به فارسی ترجمه شده بود به هنرجویان سازشناسی و ارکستراسیون موسیقی نظامی و هارمونی درس می داد. جزوه هایی نیز از او نوشته شد در باب سلفژ و تعلیم سازهای بادی که منتشر نشده است.
یاشا یوزف روبرتویچ هایفتز

یاشا یوزف روبرتویچ هایفتز

هایفتز از اسطوره های ویلن و کسی که خیلی از موسیقیدانان و منتقدین از او به عنوان بزرگترین نوازنده تاریخ یعنی در رده همپایی با لیست و پاگانینی یاد می کنند، در سال ۱۹۰۱ در ویلنای روسیه متولد شد. اولین درسهای موسیقی را نزد پدرآموخت و سپس در مدرسه ویلن نزد ایلیا مالکین (Ilya Malkin) به تحصیل ادامه داد.
راوی شانکار، اسطوره زنده موسیقی هند (I)

راوی شانکار، اسطوره زنده موسیقی هند (I)

راوی شانکار (Ravi Shankar) متولد ۷ آپریل ۱۹۲۰ با اصلیت بنگالی-هندی، آهنگساز و نوازنده سیتار و مشهورترین هنرمند تاریخ هندوستان است. او پیرو بابا الا اودین خان، خالق مایهر قارانا (Maihar gharana) در موسیقی کلاسیک هند است. شانکار، پیشرو نوازندگان هندی در عصر نوین می باشد. او سالهای زیادی با نوازنده طبلا (tabla) استاد الله راکا (Ustad Allah Rakha) کیشن مهاراجه (Kishen Maharaj) و به طور مقطعی با نوازنده بزرگ سارود، علی اکبر خان همکاری نزدیکی داشته است. همچنین مشارکت وی با ویولونیست بزرگ یهودی منوهین، فیلمساز ساتیت رای (Satyajit Ray) و گروه بیتلز (Beatles) به خصوص جرج هریسون، در فعالیتهای بین المللی او قرار دارند.
نکاتی در آموزش نوازندگی (III)

نکاتی در آموزش نوازندگی (III)

هنرمند در جایگاه یک انسان و در طی دوران زندگی هنری خود، همواره با عوامل تاثیرگذار مستقیم و غیر مستقیمی روبروست که این عوامل می توانند به شکل تهدیداتی در برابر مسیر مستمر زندگی هنری و موفقیت او جلوه گر گردند.
استعداد سنجی در آموزش موسیقی (I)

استعداد سنجی در آموزش موسیقی (I)

از آنجا که “آموزش” در موسیقی امری بسیار مهم و زیرساخت موسیقی افراد را شکل می دهد، دارای حساسیت قابل توجهی می باشد و معلم متخصص و با تجربه در امر آموزش را می طلبد. معلمی که علاوه بر دانش موسیقی و مهارت در تدریس، از علم روانشناسی و چگونگی تعامل با هنرجویان مختلف نیز بهره مند باشد. چنین معلمی در ابتدا نیازمند شناخت کافی از توانایی و استعدادهای هنرجوی مورد تعلیم خود می باشد.
سمفونی مانفرد؛ یک شاهکار روسی… (IV)

سمفونی مانفرد؛ یک شاهکار روسی… (IV)

در سمفونی مانفرد، همچون سمفونی فنتاستیک، از تم ها به شکل تازه ای بهره گرفته می شود. هر بار که تم اصلی و آغازگر که پایه و اساس ساختمان این اثر را تشکیل می دهد ظاهر می گردد، آرامش را از آن می گیرد و حتی ناقوس کلیسا به عنوان “تسلی بخش مذهبی” توانایی مهار ساختن آنرا ندارد.
ارکستر سازهای ملی به روی صحنه می رود

ارکستر سازهای ملی به روی صحنه می رود

به گواه دانش اتنوموزیکولوژی، کشور ایران از معدود ممالک جهان است که دارای موسیقی کلاسیک ملی است. موسیقی کلاسیک ایران نیز در سالیان درازی که در حال رشد و پویایی بوده است به قابلیت های مختلفی از نظر تکنیک های نوازندگی و آهنگسازی رسیده است؛ این واقعیت به خودی خود جای خالی یک ارکستر بزرگ غیر خصوصی از سازهای ایرانی را که قابلیت اجرای موسیقی چند صدایی ایرانی را داشته باشد گوشزد می کند.
انتخاب سبک آهنگسازی، برگ برنده آهنگساز

انتخاب سبک آهنگسازی، برگ برنده آهنگساز

فیلم سینمایی “اینجا کسی نمی میرد” با کارگردانی حسین کندری در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، در ۶ سینمای تهران به اکران رسیده است. موسیقی این فیلم ساخته مهدی پناهی، آهنگساز، نوازنده و رهبر ارکستر است. امروز نقدی درباره موسیقی این فیلم، به قلم حمید یوسفی را می خوانید:
گروه جدید کویین و نلسون ماندلا

گروه جدید کویین و نلسون ماندلا

اعضای گروه افسانه ای Queen با خواننده سابق گروه Free و Bad Company به نام پل راجرز (Paul Rodgers)، قصد دارند به فعالیت هنری خود ادامه دهند.