بتهوون و Missa Solemnis- قسمت سوم

میسا سولمنیس، سازهای متعدد و ترکیب آوایی بسیار مفصلی دارد. این تنظیم با شکوه و پر عظمت بتهوون، به گروه نوازندگان و خوانندگان بسیار بزرگی نیاز داشت که همین امر موجب بروز مشکلی دیگر برای اجرای این قطعه در کلیسا فراهم میکرد. این قطعه خود به پنج قسمت کایری Kyrie (مناجات)، گلوریا Gloria (تسبیح)، کردو Credo (ایمان)، سنکتوس Sanctus (تقدس) و اگنوس دی Agnus Dei (بره خداوند) تقسیم شده است.

قسمت مناجات یا کایری که مس با آن آغاز میشود، در گام ر ماژور D major و با تاکید بر روی مفهوم تثلیث مقدس بنا شده است. در بند اول اشعار، متن به صورت سوال و جواب میان گروه کر و خوانندگان سولو اجرا میشود. در اینجا گروه کر نماد مردم و خوانندگان سولو نماد روحانیان هستند.

این بیت که ترجمه تحت الفظی آن “خداوندا، بر ما رحمت آور” است، همراه با اوج گیری موسیقی و خوانده شدن اشعار، سه مرتبه تکرار میشود و سپس صداها قبل از ورود به بخش بعدی، آرام میشوند.

بند دوم کایری، که به نام مسیح (Christe) نیز شهرت دارد و به خاطر تنظیم خاصش، نسبت به بند اول از نظر ریتمیک حالتی مهار شده دارد. این ایده، یکی از چندین عنصری است که بتهوون برای دستیابی به حال و هوایی سنتی، از نسلهای گذشته سازندگان مس وام گرفته است. برای تقویت بیشتر نمادگری تثلیث مقدس، این بند با فاصله گذاری یک سوم تنظیم شده و معمولا توسط یکی از سولیستها اجرا میشود.

در قسمت پایانی کایری، موسیقی مدت کوتاهی به گام ر ماژور برمیگردد، سپس به گام سل ماژور G major وارد شده و زمینه را برای پایان قطعه در ر ماژور، آماده میکند. این تفکیک پذیری گامها، عنصر نهایی نمادین از ترکیبی سه گانه (تثلیث) است که میتوان آنرا به شکل ساده ABA در نظر گرفت.

audio file بشنوید قسمتی از این اثر را

قسمت تسبیح یا گلوریا، در گام ر ماژور، دارای دو موومان ۴/۳ است که در با مهارت در میان بافتهای آوایی و حالتهای مختلف حرکت کرده و احساسات آهنگساز را به شکل قانع کننده ای بیان میکند. حاکم مطلق این قسمت مس، عبارات و تعابیر موسیقایی هستند، که همه توصیفی از خداوند به شمار می آیند.

وسعت و حجم جلوه های دراماتیکی که بتهوون با ایجاد پویایی dynamics، تغییر کلید و روند پر پیچ و خم ایده های موسیقایی که فرم کلی کار را ایجاد کرده اند، بسیار جالب توجه است. متاسفانه این عناصر موجب شده اند که این سمت برای اجرا در کلیسا مناسب نباشد.

بخش کردو یا ایمان، تنها قسمت مس استادانه بتهوون که فاقد گام غالب ر ماژور بوده و در گام سی بمل ماژور Bb major و یک سوم ماژور بالاتر از باقی قطعه، نوشته شده است. کردو دارای طولانیترین زمان و متن در بین پنج قسمت مس است و همچنین تنظیم آن برای بتهوون نیز مشکلترین قسمت بوده است.

کردو به ۴ بخش تقسیم شده است: دو آلگرو (allegro) که به ترتیب در ضرب ۴/۴ و ۲/۲ نوشته شده اند، یک آداجیو(adagio) شاعرانه در ضرب ۴/۳ و یک آلگرتو (allegretto) در ضرب ۲/۳٫ یک تم واحد در ابتدای این قسمت نواخته و معرفی میشود که درواقع پل ارتباطی این ۴ بخش است و در هر بخش به شیوه ای فوگ مانند (که در آن خوانندگان به تدریج دنباله آواز یکدیگر را ادامه میدهند) توسط گروه کر اجرا میشود. بتهوون در بخشهایی از اثر که نماد ماراء الطبیعه هستند، از ساختارهای مدال استفاده کرده است.

قسمت تقدس یا سنکتوس، به شدت بر گام ر ماژور متکی است. این رنگبندی بر ماهیت شادمانه امید و آرامش دلالت میکند که توسط متن بر آن تاکید میشود. این قسمت مس به سه بخش اصلی تقسیم شده است/ک یک آداجیو در ضرب ۴/۲، یک پرلود ۸/۶ و یک آندانته در ضرب ۸/۱۲٫

lvbeethoven.com

یک دیدگاه

  • ارسال شده در مهر ۶, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۴ ق.ظ

    من از شما ممنونم این سایت خیلی به تجربه من اضافه کرده

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

از روزهای گذشته…

سعیدی: همیشه با ساز همسرم می نوازم

سعیدی: همیشه با ساز همسرم می نوازم

همیشه یادشان می‌کنم، همیشه… در حقیقت می‌توانم بگویم که یکی از اساتیدی بودند که در زندگی هنری من خیلی مؤثر بودند هم ایشان هم استاد دکتر صفوت و البته استاد مفتاح هم که جای خودشان را دارند چون سبک مضراب زدن را در حقیقت ایشان به من یاد دادند و اگر ایشان نبودند، خب من نمی‌توانستم به اینجا برسم. هرچند تکنیک‌های ایشان با چیزی که امروز من اجرا می کنم فرق دارد چون من دیدم کارم یک جور دیگر است، تکنیک را عوض کردم و فرم کار را عوض کردم. حالا ان‌شاءالله این سی دی هزار گیسو که به بازار بیاید تمام این تغییرها و تمام این تفاوت‌ها را شما می‌توانید حس بکنید.
نگاهی به پیوند شعر و موسیقی آوازی اثر حسین دهلوی (III)

نگاهی به پیوند شعر و موسیقی آوازی اثر حسین دهلوی (III)

شاید برای همه دیدن ارکستر با رهبری یک زن امری بسیار عجیب و غیر معمول تلقی شود و چه بسا نیز در دنیای موسیقی رهبری ارکستر را امری مردانه تلقی کرده اند . اما جوانا فلاتا ثابت نمود که نه تنها در عرصه نوازندگی مهارت دارد بلکه در رهبری ارکستر نیز رهبری مقتدرو بسیار معتبر میباشد و ثابت نمود که رهبری فارغ ار تفکرات سنتی امریست که بیشتر بر اساس توانایی های هر فرد قدرت میگیرد نه صرفا نگاهی جنسیتی که در این امر حاکم بود.
ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت برگزار شد

ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت برگزار شد

سوم اسفند ماه ساعت ۲۰ مراسم اختتامیه ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت با معرفی برگزیدگان در رشته های مختلف در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار شد. این جشنواره با حمایت موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش و فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
لیدی بلانت و مسیح (V)

لیدی بلانت و مسیح (V)

در نمونه ویلن مسیح نیمه پائینی دریچه در محدوده ای با تراکم کمتر در چوب واقع شده است در صورتی که کاملا در جهت عکس در نمونه لیدی بلانت نیمه پائینی دریچه ها در محدوده متراکم تری در حیطه عرضی چوب قرار گرفته است که این موضوع خود نیز به تنهایی از جهات مختلفی قابل بررسی است که ما به بخش مختصری دراین میان اشاره نمودیم.
بیانیه‌ی هیات داوران دومین جشنواره‌ی وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی ایران

بیانیه‌ی هیات داوران دومین جشنواره‌ی وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی ایران

افزون شدن شمار وبسایت‌های مرتبط با موسیقی و گسترش نسبی کمیت آنها اشاره‌ای بود بر درستی راهی که اکنون در آستانه‌ی به سرانجام رسیدن دومین پیمایش آن هستیم. اکنون فضای مجازی با شتابی فزاینده در حال تسخیر بسیاری از حوزه‌های نشر محتوای سنتی و آفریدن حوزه‌هایی است که هیچ معادلی در جهان نشر سنتی نداشته‌اند و اگر هم برخی حوزه‌ها را تا به امروز مِلک طِلق خود نساخته‌اند نه از سر مانعی فنی یا ذاتی بلکه بیشتر از آن رو است که هنوز رسمیتی، چنان که باید به بیشتر تولیدات فکری این جهان تودرتوی مجازی داده نمی‌شود و فعالیت در این حوزه همچنان –اغلب- از سر علاقه‌ی صرف است و بس.
انتشار دو اثر از محمدرضا تفضلی

انتشار دو اثر از محمدرضا تفضلی

دو اثر از محمدرضا تفضلی توسط انتشارات ماهور به انتشار رسید. تفضلی هم اکنون در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر، دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد و دانشگاه تهران به تدریس مشغول است. همچنین وی عضو هیئت علمی دانشگاه هنر تهران و مدیر گروه بخش آهنگسازی این دانشگاه می باشد. در ماه گذشته یک دئوی ویولون و ویولا از محمدرضا تفضلی با اجرای پانیذ فریوسفی و ستاره بهشتی به روی صحنه رفت.
خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت دوم

خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت دوم

دان گریدی آهنگساز مجموعه ماجراهای جانی کوئست Jonny Quest- به برای آن کاندید جایزه تلویزیونی امی Emmy شد- انگلیسی جادویی Magic English (سریالی از کمپانی دیسنی)، چندین سریال و فیلم تلویزیونی دیگر دیسنی از جمله دو انیمیشن تلویزیونی دیو و دلبر Beauty And The Beast، داستانهای محبوب کریسمس Favorite Christmas Stories و موسیقی چندین بازی بر مبنای فیلمهای دیسنی از جمله پیترپن Peter Pan، پوکاهانتس Pocahontas است.
موسیقی های آشنا از دو هنرمند

موسیقی های آشنا از دو هنرمند

بنا به درخواست چند نفر از دوستان اقدام به بررسی فعالیت های هنری Richard Clyderman، نحوه گرایش او به موسیقی، سبک خاصی که دنبال می کند و … خواهیم داشت. قبل از شروع این مباحث مناسب دیدیم تا راجع به دو تن از همکاران کلایدرمن یعنی Paul de Senneville و Olivier Toussaint صحبت کنیم. قبل از آن به این قطعه زیبا ساخته پاول سنویل که توسط کلایدرمن اجرا شده توجه کنید، قطعه دارای Vocal نیز می باشد.
Percy Mayfield

Percy Mayfield

یک آهنگساز ماهر در زمینه های مختلف Vocal Jazz که در سال ۱۹۲۰ در آمریکا بدنیا آمد و در سال ۱۹۸۴ نیز در همان کشور درگذشت. او در ایام جوانی پس از یک تصادف اتومبیل که بر روی پیشانی او جراهات جبران ناپذیری گذاشت تبدیل به یک ستاره موسیقی شد. سبک موسیقی او Soul و R&B بود و به Piano Blues علاقه خاصی داشت.
ادیت در ویولن (II)

ادیت در ویولن (II)

تذکر-۳: هرگاه علامت قراردادی لگاتو بر روی دو یا چند نت قرار گیرد و در عین حال بر روی این نت ها علامت چپ و راست آرشه نیز گذاشته شود، بهتر است جهت آرشه کشی نت ها طبق علامت چپ و راست آرشه ها تعویض گردد. در این حالت، تعویض آرشه ها بایستی بگونه ای ظریف انجام گردد که حالت لگاتوی صدایی و یا پیوستگی صوتی میان نت ها باقی بماند.( نمونه-۱: بروخ- کنسرتو ویلن اپوس۲۶ )