گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

عبدالوهاب شهیدی بیش از یک خواننده تمام‌عیار

عبدالوهاب شهیدی (1301-1400)

نمی‌شد گفت انتظارش را نداشتیم اما می‌توانیم بگوییم‌ هیچ‌وقت در انتظارش هم نبودیم.‌ چطور می‌توان به انتظار خبر سفر هنرمندی این چنین بود؟ آن هم هنگامی که نزدیک به یک قرن را چنین سپری کرده باشد. اکنون از ۴ خواننده اصلی برنامه‌های گلها، تنها استاد اکبر گلپایگانی باقی مانده که سایه‌شان مستدام باد.‌ بازماندگان دیگر نیز انگشت‌شمارند. کاش بیش از این قدر و منزلتشان را بدانند.

استاد عبدالوهاب شهیدی بیش از یک خواننده تمام‌عیار بود. توانایی‌های طبیعی و سلامت نفس و خلوت پاک و بی‌مرزی که سال‌ها در نقاط گوناگون جهان با موسیقی و شعر و طبیعت و دنیای بیکران درونش داشت، به او خصوصیات ممتازی را بخشیده بود که نگارنده یادداشت حاضر در هیچ خواننده‌ای در سراسر تاریخ صد ساله موسیقی کلاسیک معاصر ما ندیده و نمی‌شناسد.‌ بررسی تک‌تک آنها بماند برای نوشته‌ای دیگر در زمانی بهتر.

در اینجا به همین نکته مهم اکتفا می‌کنم که باید پس از این بیشتر از گذشته به ژرفا و وسعت میراث هنری او توجه کنیم. شاید نتوان به‌آسانی خواننده‌ای را یافت که رشد کمیت و حفظ کیفیت در آثارش این‌چنین استوار، ریشه‌دار و بی‌شکست پیش رفته باشد؛ به کمترین‌ سایه‌ای از آسان‌پسندی تن ندهد، ‌شأن هنر و هنرمند را چنین برازنده نگهدارد، محبوب مردم و مطلوب خواص بماند و در عین فروتنی، در هر منزلگاهی از کار و عمر، منزلت نگهدارد.

در تمام این ۹۹ سال، با خود و برای موسیقی و شعر زیست، فراوان تحسین شنید و سررشته خرد را گم نکرد. ستایندگان او مجموعه‌ای عجیب‌اند و نگارنده به‌عنوان دوستدار کوچک هنر و شخصیت استاد شهیدی، تعدادی از آنها را فهرست کرده است. از جمله غلامحسین مین‌باشیان، احسان یارشاطر، داوود پیرنیا، جین لویسن، پرویز یاحقی تا جوان‌هایی دقیق و فاضل چون سجاد پورقناد (موسیقی‌شناس و سردبیر سایت هارمونی تاک) و ادیب وحدانی (کارشناس موسیقی‌های متال و انواع راک). بله، شهیدی چنین هنرمندی بود.

دسته‌گل معطری که هر صاحب شامه‌ای به زعم و ذوق خود، عطر زندگی فزای هنر او را دریافته است. اندوهگینم از رفتنش؛ چرا که از انسان‌هایی بود که در هر سنی بروند باز هم جای دریغ است و خوشحالم از این که در زمان حیاتش به اندازه بضاعت ناچیزم به او حرمت ورزیدم و به عشقش نوشتم و پاسخی گرفتم پدرانه و استادانه و مهربانانه. فرمود: «شما درد دلم را از زبان خود گفتی و مرا از رنج آن رها کردی.» و در ادامه بیت جاودانه سعدی را خواند:

هم بدهد دور روزگار، مرادت

ور ندهد، دور روزگار، نمانَد

و نمی‌دانست که وجود نازنینش، خود ِمراد است برای ما، و ما مرید حال ناب و نگاه نجیب او بودیم.‌ خاک بر آن قامت بلند مهربان باد!

روزنامه همشهری  

علیرضا میرعلینقی

علیرضا میرعلی نقی

علیرضا میرعلینقی متولد ۱۳۴۵ در تهران
روزنامه‌نگار، پژوهشگر موسیقی و منتقد هنری

دیدگاه ها ۵

  • درود
    چه زیبا بود در وصف شهیدی نازنین
    سپاس از جناب آقای علیرضا میر علی نقی پژوهشگر و تاریخ نگار موسیقی
    به یاد دارم استاد شهیدی در زمان حیاتشان با خاطره ی خوش یاد می کردند و قدردان آقای میر علی نقی بودند که مقاله ای ((قامت بلند استغنا)) در سال۹۲ در وصف استاد چاپ شده بود و استاد همیشه می گفتند در متن نوشته های ایشان تمام دردهای ناگفته ی من گفته شده!!!

    • اگر از من بخواهند دو مقاله مهم و با ارزش را درباره استاد شهیدی نام ببرم یکی همین مقاله جناب میرعلی‌نقی است و دیگری مقاله «پرورده عشق» از جناب سروش دریاشناس.

بیشتر بحث شده است