گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

چهار ویژگی مهم برای تولید صدایی زیبا (۱)

مقدمه
تولید صدای مطلوب در ویولن مستلزم توازن، همکاری و عملکرد درست دست راست و چپ نوازنده است. توجه بیش از حد به یکی از این دو امر باعث ایجاد اخلال در نوازندگی شده و نتیجه مطلوب به دست نخواهد آمد. حین آموزش و یادگیری باید به این نکته دقت کنیم که هردو دست با هم تقویت شوند و اجرای قطعات و اتودها به هدف اصلی و درست خود برسد. مقاله حاضر را ایوو استانکوف نوشته است. او به یکی از هنرمندان برجسته بلغارستان در نسل خود تبدیل شده است. استانکوف که در مطبوعات به عنوان یک نابغه خیره کننده توصیف می‌شود با سبک مسلط و اجرای پرشور خود مخاطبان را در بریتانیا و اروپا مجذوب خود کرده است. او به عنوان تکنواز با ارکستر مجلسی انگستان و همچنین با ارکسترهایی در بلغارستان و بریتانیا، آلمان و ایالات متحده و برزیل اجرا داشته است. استانکوف بنیانگذار آنسامبل استانکوف است و آثاری از آهنگسازان برجسته بلغاری و بریتانیایی را به نمایش گذاشته است. ایوو استانکوف رهبر فیلارمونیک وست می‌نیستر و استاد ویولن در جونیور گیلدهال است و بطور منظم به عنوان عضو هیئت داوران مسابقات برای هنرمندان جوان دعوت می‌شود. (زهرا نصیری)

چهار ویژگی مهم برای تولید صدایی زیبا
ایوو استانکوف استاد ویولن کنسرواتوار سلطنتی بیرمنگام و جونیور گیلدهال برای ایجاد بهترین صدا مقاله ای ارائه می‌کند.

تولید صدایی زیبا در کنار اینتوناسیون و ریتم یکی از سه ویژگی اصلی نوازندگی است. البته گفتن آن آسان است زیرا فرایند تولیدصدای باکیفیت مستلزم آگاهی مداوم از نحوه ی عملکرد آرشه است. ایجاد چنین توجهی به جزییات تاثیر زیادی بر ثبات و کیفیت تولیدصدا می‌تواند داشته باشد. برای تسهیل این فرآیند پیشنهاد می‌کنم بر روی ۴ ویژگی زیر متمرکز شوید:

۱-صدای یکنواخت
حفظ یکنواختی صدا در کل آرشه قابل چشم پوشی است به ویژه در نواختن نت های کشیده. چنین مفهومی از یکنواختی صدا مستلزم آن است که هم سطح صدا هم کیفیت آن بطور یکسان با استفاده از کل آرشه حفظ شود.

نامتوازن بودن طبیعی آرشه در نوک و ته آن باید با اعمال فشار یکنواخت هنگام نواختن به سمت نوک و کاهش تدریجی فشار هنگام نزدیک شدن به پاشنه جبران شود.

بنابراین توجه به این دو نکته ی تکنیکی آرشه – اریب کردن آرشه و فشار – به ما در تولید صدایی یکنواخت کمک می‌کند: در پاشنه به هنگام کم کردن فشار، آرشه را کج کردن و در نوک آن به هنگام افزایش فشار، موی آرشه را صاف کردن. سرعت آرشه هم باید بطور متناسب، همراه با کیفیت صدای تولید شده کنترل شود. جدول زیر عملکردهایی را برای تمرین صدایی یکنواخت ارائه می‌دهد:

برای اجتناب از لرزش آرشه در وسط آن، بعد از اینکه از نیمه آرشه عبور کردید آن را کج کنید.

زهرا نصیری

زهرا نصیری

زهرا نصیری متولد سال ۱۳۵۳، کرج، لیسانس حقوق قضایی، نوازنده و مدرس ویولن کلاسیک

۱ نظر

بیشتر بحث شده است