گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

معارفه و نخستین تمرین «ارکستر سازهای ایرانی جوانان ایران» برگزار می‌شود

جلسه معارفه و اولین تمرین ارکستر سازهای ایرانی جوانان ایران عصر پنج‌شنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۲ در خانه هنر نوین برگزار می‌شود. آروین صداقت‌کیش (رهبر ارکستر سازهای ایرانی جوانان ایران) در خصوص آغاز فعالیت ارکستر سازهای ایرانی گفت: پس از مشخص شدن اعضای ارکسترها در روز گذشته، جلسه معارفه و نخستین تمرین پنج‌شنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۲ در خانه هنر نوین تشکیل می‌شود.

او همچنین در خصوص آزمون برگزارشده به‌منظور جذب اعضای ارکستر سازهای ایرانی گفت: پس از انتشار فراخوان پذیرش نوازنده در رسانه‌ها حدود ۱۳۰ درخواست از سراسر ایران دریافت شد که پس از بررسی اولیه ویدئوهای ارسالی و همچنین مطالعه سوابق نوازندگان جوان، ۸۰ نفر به آزمون حضوری دعوت شدند که در مرحله‌ی دوم با بهره‌گیری از متخصصان هر ساز مهارت‌های نوازندگان هر رشته به‌طور اختصاصی آزموده شده و پس از پایان آزمون در روز جمعه ۱۶تیرماه در محل موسسه خانه هنر نوین، سرانجام ۵۵ نفر برای تشکیل یک ارکستر اصلی و یک ارکستر پشتیبان برگزیده شدند.

صداقت‌کیش، مدرس و پژوهشگر موسیقی، در خصوص کیفیت نفرات انتخابی بیان کرد: «از بررسی داده‌های مربوط به شرکت‌کنندگان و نتایج آزمون دو نکته توجه را جلب می‌کرد. اولین نکته که بعضی از داوران پس از سنجش توانایی شرکت‌کنندگان در آزمون به آن اشاره می‌کردند سطح مطلوب توانایی‌های فنی نوازندگان جوان و نوجوان بود. به‌این‌ترتیب در بعضی از سازها رقابت میان شرکت‌کننده‌ها نزدیک و فشرده بود و همین امر انتخاب نهایی را دشوار می‌کرد. دومین نکته گستره جغرافیایی درخواست‌هایی بود که فرستاده‌شده بود.

از شرق تا غرب، مشهد و بجنورد تا سنندج و سقز و از جنوب تا شمال، اهواز و شیراز تا رشت نوازندگان جوان مشتاق به تجربه ارکستری به فراخوان پاسخی پرشور داده بودند. این نشانی است از گستردگی علاقه به موسیقی کلاسیک ما در میان مردم اقصا نقاط کشور، گرچه متأسفانه هنوز این کمیت جغرافیایی با کیفیت درخور همراه و هم‌نشین نیست.

لازم به توضیح است در این آزمون (به ترتیب الفبا خانم‌ها و آقایان) مسعود براره، سجاد پورقناد، مریم خدابخش، نوید دهقان، فریده رضایی، آروین صداقت‌کیش و سعید یعقوبیان به انتخاب نوازندگان پرداختند.

ارکستر سازهای ایرانی جوانان ایران قرار است برای سازهای قیچک، باس، عود، سنتور، قانون، نی و سازهای ضربی (تنبک و دف) به جذب نوازنده بپردازد. آروین صداقت‌کیش که رهبری «ارکستر سازهای ایرانی جوانان ایران» را به عهده گرفته، به طور مستمر در نگارش مقاله و آثاری با مبنای پژوهشی فعال است.

این ارکستر در سال نود و سه با پیشنهاد آرمان نوروزی (موزیسین و مدرس دانشگاه) با همراهی و توسط گروهی از استادان دانشگاه تاسیس شد و فعالیت خود را از همان زمان آغاز کرد که البته طی دو سه سال گذشته دچار وقفه شده بود. اما پیش از این وقفه در سال نود و هفت؛ شاخه موسیقی ایرانی با نظارت و رهبری رهبر میهمان مهرداد میرزایی به ارکستر اضافه شده است. حال ارکستر سازهای ایرانی جوانان ایران با رهبری آروین صداقت کیش فعالیت‌های خود را به طور جدی از سر گیرد.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است