کیت جان موون، نوازنده اسطوره ای درامز (I)

کیت جان موون 1946 – 1978
کیت جان موون 1946 – 1978
کیت جان موون (Keith John Moon) درامر گروه راک The Who بود. موون در سال ۱۹۶۴ به جای Doug Sandom به گروه The Who پیوست و با آنها در همه آلبومها همکاری کرد، یعنی از «نسل من» تا «تو که هستی» که در سال ۱۹۷۸ دو هفته قبل از درگذشت موون منتشر شد.

موون به خاطر نوآوری و سبک نمایشی که در نوازندگی درام داشت معروف شد، غالباُ از نواختن ضربات پایه ای بک برای بوجود آوردن یک فضای روان اجتناب می کرد و تکنیکهای سریع شلوغ بسیار به کار می برد، آبشار ضربه های چوبهایش در میان تُم و صداهای سنجها…

موون یکی از اولین کسانی بود که درامز را به عنوان یک ساز ِ اصلی در عصری نواخت که درامز تنها برای نگهداشتن ضربات بَک متصور بود. او به عنوان یکی از بزرگترین نوازندگان درامز در سبک راک اند رُل مطرح است.

کیت جان موون در ۲۳ آگوست ۱۹۴۶ در بیمارستان مرکزی رویال پارک لندن متولد شد. او کودکی اش را در حالیکه شدیدا بیش فعال بود در ویمبلی گذراند و با وجود کودک بودنش تصورات نا آرامی داشت.

در جوانی تنها چیزی که می توانست توجه او را به خود معطوف کند، موسیقی بود. البته چنانکه گفته شده تشویقی از او در مدرسه ی راهنمایی مدرن به عمل نمی آمده. برای مثال معلم هنر او، نظر داده است: به لحاظ هنری عقب مانده است. محترمانه تر، کارش ابلهانه است.

تا اینکه در سالهای نخستین، یکی از معلمانش مهارتهای موسیقی او را تحسین نمود و شیوه ی پر هرج و مرج او را تشویق کرد. البته یکی از مدارس او گزارشی داده بود که:”او توانایی زیادی دارد، اما باید آنرا در برابر تمایل به خودنمایی اش، محافظت کرد.” موون در امتحان هفت امتیازی موفق نشد و تحصیل در مدرسه را در ۱۹۶۱ ترک کرد.

در ۱۷ مارس ۱۹۶۶، موون با “کیم کریگان” ازدواج کرد؛ دختر او “آماندا” در ۱۲ جولای متولد شد. ولی در سال ۱۹۷۳همسرش او را ترک کرد و آماندا را با خود برد البته دو سال بعد آنها در ۱۹۷۵ از یکدیگر به طور رسمی جدا شدند.

در سن بیست سالگی موون به گروه محله شان به نام Sea Cadet Corps به عنوان نوازنده “Bugle” پیوست اما به سرعت جایگاه خود را به یک نوازنده ی درامز ارتقا داد (موون در سن ۱۴ سالگی پس از آنکه مادرش یک بسته ی لوازم درام برای او خرید، نوازندگی این ساز را آغاز کرده بود.) موون درسهای این ساز را از یکی از گرانقیمت ترین نوازاندگان آن زمانِ این ساز، کارلو لیتل می آموخت، به ازای هر درس ۱۰ شلینگ! در طول این سالها او به اولین گروه جدی اش پیوست: “The Escorts”. سپس ۱۸ ماه را بعنوان نوزانده ی درامز با گروه”The Beachcombers” (یک گروه لندنی بسیار مشهور) همکاریش را آغاز کرد.

موون برای نخستین بار سبکهای “American surf rock” و”R&B” را نواخت. او بسیار دقیق کار Hal Blaine درامر گروه Wrecking Crew را اجرا می کرد، اما بسیار تندتر و بلندتر و با سماجت و با قدرت بیشتری نواخت.

موون در آوریل ۱۹۶۴ و در سن ۱۷ سالگی به گروه The Who پیوست.Doug Sandom رامر قبلی این گروه بود. Sandom یکماه زودتر گروه را ترک کرد و بقیه اعضای گروه یک درامر را کرایه کردند تا به جای او برنامه هایی که قول اجرای آنها را داده بودند اجرا کنند.

کیت موون در یکی از این شوها همکاری کرد. Townshend بعدها او را با عنوان ” کسی که مانند زنجبیل تند و پر حرارت است!” معرفی کرد؛ ” با لباسهایی با رنگهای تند و موهای به رنگ زنجبیل”. گروه پس از اینکه نواختن پر هیجان او را هنگام نواختن قطعات دید، به این نتیجه رسید که به وجود موون احتیاج دارد.

بزودی گروه the who مفهوم خود ویرانی را – که اعضا تجهیزاتشان را در انتهای شوهایشان تخریب می کردند- پیشرفت داد! موون با شوق خاص و دقت منحصر به فردی ، با حالتی وحشیانه و نا آرام لگد می زد و بر درام می کوفت. او در میان ظاهر شدنش در شوی تلویزیونی Smothers Brothers Comedy Hour یک درام را از مواد منفجره که قرار بود در پایان “My Generation”، با صدای مهیبی منفجر شود، پر کرده بود…!

موون مشتاق خواندن بود، او قصد داشت صدایش را هم به آوازهای گروه اضافه کند، اگرچه موون در “Tommy’s Holiday Camp” همچنان با تقدم خوانندگان دیگر کار می کرد … آنها در آلبومی با خوانندگی Pete Townshend کاری را با همکاری او اجرا کردند.

9 دیدگاه

 • محسن
  ارسال شده در آبان ۱۱, ۱۳۸۶ در ۲:۳۵ ق.ظ

  متشکرم از بابت پستی که گذاشتید

 • masih
  ارسال شده در آبان ۱۱, ۱۳۸۶ در ۲:۳۸ ق.ظ

  salam khaste nabashid

  matne khoobi bood

  age kami dar bare drums va drummer bishta benevisin mamnoon misham

 • ارسال شده در آبان ۱۲, ۱۳۸۶ در ۹:۱۵ ب.ظ

  mamnon az shoma.

 • مهران
  ارسال شده در آبان ۲۱, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۸ ب.ظ

  مرسی . تو رو خدا راجب درامز بیشتر بنویسید .
  در ضمن یه پیشنهاد اگه خواستید با پدر درامز ایران مصاحبه کنید به من میل بزنید . اگه خواستید شماره من رو از آقای کامران وطن آبادی بگیرید مهران مجلسی

 • ارسال شده در آبان ۲۷, ۱۳۸۶ در ۹:۵۶ ب.ظ

  aga mehran ba dorod beshoma ke ingadr delsoz hastid. azin khabara nist ,in bacheha be khodeshon zahmat nemidan . hamingadr inja hast khoda ro shokr konid ke az shoma nagiran. khodeton ishono moarefy konid ma ham beshnasim bedrod

 • پویا
  ارسال شده در آذر ۱۷, ۱۳۸۶ در ۲:۰۹ ب.ظ

  سلام من از کجا میتونم نت درام گیر بییارم ممنون اگه کسی کمکم کنه>shi_poua_shi

 • محمد
  ارسال شده در خرداد ۲۷, ۱۳۸۷ در ۳:۵۲ ب.ظ

  سلام من از کجا میتونم نت درام گیر بییارم ممنون اگه کسی کمکم کنه

 • reza pashaii
  ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۹۰ در ۲:۴۶ ب.ظ

  ممنون از زحماتتون

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۲۷, ۱۳۹۲ در ۱۱:۰۳ ق.ظ

  شما چرا از هم جدا شدین

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

وقتی همه خوابیم (II)

وقتی همه خوابیم (II)

رهبرانی که بصورت رهبر میهمان در سالهای اخیر سکان ارکستر را به دست گرفتند، نیمی بصورت تجربی رهبری ارکستر را فراگفته بودند (اگر قبول کنیم اصلا فراگیری ای در کار بوده!) این رهبران که حتی نمیتوان عنوان رهبر آماتور را هم برای آنها جایز دانست با اجرایی از آثار خود (که متاسفانه آثارشان هم از کیفیت مطلوبی بهرمند نبود) به هیچ وجه نمیتوانستند حتی برای ارتقا شناخت سبکهای موسیقی هم برای ارکستر مفید باشند. در این میان چند رهبر هم به ارکستر دعوت شدند که دارای توانایی رهبری ارکستر بودند ولی کمبود وقت فقط میتوانستند برای همان کنسرت مفید باشند.
دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien) در سال ۱۸۱۹ به وجود آمد. این دانشگاه در حدود سه هزار هنرجو دارد و بزرگترین دانشگاه هنری اتریش و یکی از بزرگترین ها در جهان می باشد. در سال ۱۸۰۸ تصمیم گیری مبنی بر ایجاد دانشکده هنر در وین شکل گرفت. در سال ۱۸۱۲ اجتماع دوستداران موسیقی با هدف ایجاد یک کنسرواتوآر به وجود آمد که سرانجام در سال ۱۸۱۷ تشکیل شد.
گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

نقد اثر موسیقایی» به معنای تمرکز بر یک قطعه‌ی (یا اثر موسیقایی) منفرد و برآمدن عناصر نقد از دل متن اثر و موضوعات مرتبط با آن، جنبه‌ی عملی دیگری است که نقدگران می‌توانند آن را در کانون توجه قرار دهند. موضوعات کلی‌ای پیرامون نقد یک اثر معمولا مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ هدف غایی، نوآوری/تغییرات، تقلید/تاثیرپذیری است.
گروه کر شهر تهران با آوای آذری

گروه کر شهر تهران با آوای آذری

نام مهدی قاسمی در پایتخت ایران به عنوان پرکارترین و جدی ترین رهبر کر و همچنین پیگیرترین هنرمند این رشته (چه در تربیت خواننده کر و چه در اجرا) شناخته میشود.
«آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» منتشر شد

«آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» منتشر شد

کتاب و دی‌وی‌دی‌ تصویریِ «آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» به کوشش فریدون حلمی، به گزینش و ویرایش و اجرای وحید فتائی توسط نشر “خنیاگر” منتشر شد. این کتاب و دی‌وی‌دی را هم‌اکنون می‌توان از تنبکستان (تلفن: ۲۲۰۷۳۸۸۱) و موسیقی عارف (تلفن: ۳۳۹۹۷۶۴۳۰ و ۳۳۹۷۶۴۳۱) تهیه کرد.
روش سوزوکی (قسمت چهل و چهارم)

روش سوزوکی (قسمت چهل و چهارم)

دکتر میشاالیس و دکتر دانشمند آلبرت اینشتین به بهترین شکل به من نشان دادند که یک دوره تحصیلی موسیقی چگونه باید باشد و چه تعریفی دارد. قبل از اینکه در این موارد سخنی بگویم مایل هستم که مطلب دیگری را عنوان کنم. در شبی فراموش نشدنی در منزل اینشتین بعد از صرف غذا که توام با اجرای موسیقی بود، من با دوستی به آنجا رفتم که هجده سال داشت و دانشجوی آهنگسازی در دانشگاه موسیقی بود او سنی داشت که من در این سن تازه ویولون را به دست گرفتم. اینشتین بر خاست و اعلام کرد که ما امشب شاهد چندین اثر بداهه نوازی از کاوف من خواهیم بود. اینشتین اجرای کوتاهی بر پیانو داشت که کاوف من برخاست و توضیح داد که من از یک آهنگساز قدیمی و در استیل باخ آغاز می کنم. من متحیر مانده بودم، او شروع به بداهه نوازی کرد. بداهه ای سراپا مهارت و بر اطمینان و بسیار روان بر روی تم اینشتین، در حالی که نه تنها از جهت‌ هارمونی بلکه از حیث استیل و اجرا هم باخ را در ذهن تداعی می‌کرد.
کریستوفر هاگوود: رهبر، موسیقی شناس و نوازنده کیبورد (I)

کریستوفر هاگوود: رهبر، موسیقی شناس و نوازنده کیبورد (I)

کریستوفر هاگوود که «فون کارایانِ موسیقی کهن (early music)» نامیده می شود در عرصه بین المللی به عنوان یکی از تأثیر گذارترین حامیان جریان تاریخی موسیقی کهن شناخته شده است. او هم چنین به همین اندازه نیز به موسیقی قرن ۱۹ و ۲۰ علاقه مند است و به خصوص توجه ویژه ای به مکتب نئوکلاسیک (مارتینو، استراوینسکی، بریتن، کپلند، تیپت و هونگر) داشته است.
محرابی: کمبودها موجب انزوای نی شده است

محرابی: کمبودها موجب انزوای نی شده است

دلیل استقبالی هم که از این طرح شده این است که در این طرح انگشت‌گذاری نی هیچ تغییری نمی‌کند فقط یک سامانه به انتهای آن اضافه می‌شود که کارآیی بسیار زیادی دارد که الان این کارآیی‌ها را برایتان می‌گویم. مهمترین کارآیی که این کلید توانسته به توانایی‌های ساز نی یا نوازنده آن اضافه کند این است که با کمک این نوت سی که تولید می‌شود، حلقه‌ی مفقوده اتصال صدای بم به صدای زیر در نی ساخته می‌شود و این وصل صدای بم و زیر بدون کوچکترین زحمتی برای نوازنده ممکن می‌شود و اجرای پاساژهایی که گستره‌ی صوتی بالای یک اکتاو و حتی دو اکتاو دارند را برای نوازنده ممکن می‌کند و این خیلی به توانایی‌های نی اضافه کرده حتی همین یک کلید و یک نت که اضافه شده. (الگوی کهن نی دارای سیزده کوک است که همگی کوک ها در تولید صدای مستقل درجه ی هفتم گام طبیعی راست ناتوان هستند و نوازنده ی با مهارت بناچار این صدا را تلویحا به کمک باز کردن لب در دستان لا یا بستن لب از دستان دو در صدای بم و زیر بدست می آورد. آشکار است که صدای تولید شده از کیفیت و وضوح لازم برخوردار نیست و بیشتر برای اجرای نت های زینت و اشاره های آنی بکار می آید.
موسیقی در دوران زندگی انسانهای اولیه و جوامع برده داری (II)

موسیقی در دوران زندگی انسانهای اولیه و جوامع برده داری (II)

جوامع برده داری شامل جوامع مصر باستان از سه هزار سال پیش از میلاد، جوامع بین النهرین و هند، دولتشهرهای یونان باستان، امپراطوری اسکندر و سرانجام امپراطوری روم میشوند. در این جوامع، صنعتگرانی بسیار متخصص پیدا شدند که بیشترشان برده “از جمله موسیقیدان آموزش یافته” بودند. سازهای دقیق، در اثر رشد مهارتهای صنعتگران در شکل دادن به فلزات، چوب و سنگ و پیشرفت دانش آدمیان در رشته ریاضیات، ساخته شد. رشد دانش ریاضی، محاسبه دقیق زیر و بمی سازها با استفاده از اندازه نی ها و زه ها و انتخاب جای سوراخها را ممکن گردانید. این پیشرفت در ساختن سازها به تربیت صدا و گوش برای شنیدن و بازآفرینی زیر و بمی های دقیق تر کمک کرد.
جلیل شهناز و چهارمضراب (V)

جلیل شهناز و چهارمضراب (V)

در این چهارمضراب نیز مانند قطعه‌ی قبل بخش اول جملات ملودیک کاملا بر اساس الگوی پایه شکل گرفته است. به بیان دیگر این جملات کارکرد دوگانه‌ی پایه/ملودی دارد،هر چند به زودی موتیف کوتاه دیگری ظاهر می‌شود که آن‌هم برای لحظاتی به نظر می‌رسد پایه‌ی دوم این چهارمضراب است. اما با توجه به آن که این طرح یک میزانی هم دیگر تا پایان قطعه تکرار نمی‌شود، نمی‌توان این فکر را پذیرفت.