جاوید افسری راد به عنوان آهنگساز سال نروژ برگزیده شد

جاوید افسری راد
جاوید افسری راد
رادیوو تلویزیون نروژ ، جاوید افسری راد هنرمند ایرانی را به عنوان آهنگساز سال ۲۰۰۷ در این کشور اروپای شمالی برگزید و در مراسمی به عنوان خلاق ترین هنرمند سال از وی تجلیل کرد. این عنوان به خاطر آهنگهایی که افسری راد برای ارکستر سمفونیک نروژ ساخته و به اجرا درآمده به وی داده شده است.

این نوازنده برجسته سنتور مجموعه یی را با عنوان « ماه در چاه »، براساس دستگاههای مختلف ردیف موسیقی ایرانی ساخته که سال گذشته توسط ارکستر سمفونیک رادیو و تلویزیون نروژ به اجرا درآمد.

در رای بیانیه نهایی هیات داوران موسیقی رادیو و تلویزیون آمده که کار افسری راد نقش ویژه یی در فعالیتهای این ارکستر طی فصل گذشته داشته است.

این بیانیه تاکید می کند که آشنایی و همراهی با این آهنگساز یکی از درخشان ترین تجربیات سال گذشته ارکستر سمفونی رادیو و تلویزیون نروژ بود و موسیقی و توانایی او در برقرار کردن ارتباط، ارکستر را راهی سفری کرد که کمتر ارکستر سمفونیکی اقبال آن را داشته است.

به نظرموسیقیدانان عضو هیات داوری، ساخته های افسری راد با ریتم های پرشور و گام ها و هارمونی متفاوت، ارکستر نروژی را در فضای زیبایی هنر ایرانی و اشعار صوفیانه ممدوح عشق، قرار داد.

Audio File قسمتی از کنسرت جاوید افسری را ببینید

رادیو و تلویزیون نروژ در مراسم تجلیل از افسری راد که با اعطای جایزه به وی همراه بود اظهار امیدواری کرده که باز هم از اقبال همکاری با این آهنگساز در آینده برخوردار باشد.

ساخته های افسری راد برای این ارکستر مجموعه یی از هفت قطعه در مایه های شور، اصفهان، بیات شیراز، سه گاه، نوا، مثنوی و چهارگاه است که سال گذشته با رهبری پتر زیلوی (Peter szilvay) و با ارکستری ۶۰ نفری در اسلو به اجرا درآمد.

افسری راد که از ۲۰ سال پیش به نروژ مهاجرت کرده به خاطر تلاش مستمرش برای معرفی موسیقی سنتی ایران و ارایه و اجرا آثار تلفیقی در اروپا و به ویژه نروژ از شهرت به سزایی برخوردار است. در آثاری که افسری راد برای ارکستر سمفونیک نروژی ساخته، سولونوازی سنتور را خود برعهده گرفت و عبدالرحمن سورزهی نوازنده بلوچ با ساز سنتی «بنجو» و رضا سامانی با دف تنبک و سرنا در ارکستر حضور داشتند.

افسری راد از نوجوانی در اصفهان نوازندگی سنتور را آغاز کرده و فارغ التحصیل رشته موسیقی از دانشگاه اسلو است. وی ردیف موسیقی ایرانی را نزد اساتیدی چون فرامرز پایور و پرویز مشکاتیان فرا گرفته و تلمذ در محضر این اساتید را سرمایه بزرگ خود می داند. وی علاوه بر، حضور در جشنواره های گوناگون موسیقی بین المللی، تاکنون آلبومهای کاروان (۱۹۹۸)، پرواز (۲۰۰۳) و کومبو نیشن Combo Nations 200 را در خارج از کشور عرضه کرده که در این اثر آخر با نوازندگانی از چین، هند، برزیل، سنگال، گامبیا و مراکش همنوازی داشته است.

موسسه فرهنگی و هنری “ماهور” نیز آلبوم «کاروان شرق » این هنرمند را منتشر ساخته که در آن کارهای تلفیقی ارزنده یی را ارائه کرده است. وی در آلبومهای گروه ضربانگ با نامهای «رنگینه » و «نغمه خوابگرد» نیز علاوه بر نوازندگی سنتور، ساخت قطعات ملودیک را برعهده دارد.

9 دیدگاه

 • ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۰:۳۸ ق.ظ

  salam jenabe afsari
  man va hamkaranam az mahnameye gozareshe moosighi, babate in movafaghiat be shoma tabrik migooim.
  chon maili az shoma dar ekhtyar nadaram, lotfan ba man dar tamas bashid
  sepas. bedrood

 • west music
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۸۶ در ۴:۲۶ ب.ظ

  .be aghaye afsari eftekhar mikonim.

 • علی
  ارسال شده در آبان ۱۶, ۱۳۸۶ در ۶:۳۵ ق.ظ

  ُسلام
  من این کلیپ چنددقیقه ای از کارهای آقای افسری راد را چندین بار نگاه کردم واقعا جالب و شنیدنی بود.به همه دوستان دیدن اون را توصیه می کنم.

 • ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۸۶ در ۳:۵۶ ق.ظ

  Doostan az ezhare lotfe shoma mamnoonam.ba arezooye movaffaqiaat baraye tamam musicianaye irani.
  eradatmand
  Javid Afsari Rad Oslo

 • ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۶ در ۹:۴۰ ق.ظ

  salam in movafagiat bozorg mosigiyai ro be hame tabrik migoyam

 • یوسف
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۷ در ۱۲:۲۱ ب.ظ

  ممنون

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۳۰, ۱۳۸۷ در ۵:۱۴ ب.ظ

  agha salam man ke kheili hal mikonam baton
  eyval

 • farzad
  ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۴ ب.ظ

  in pesar khaleye man hamishe ham ba sedaye sazesh va am ba akhlagh nazesh ,lezat mibarim

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۸۹ در ۵:۵۳ ب.ظ

  واقعا نوازنده قدرتمندی است. چه خوب است در ایران آثار این هنرمند عرضه شود.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (IV)

دلیل اینکه این کارها را کرده‌ام این است که من اساساً از سال ۲۰۰۰ از سیستم موسیقی اروپا بریده‌ام. از سال ۲۰۰۰ به‌غیراز چند تک قطعه پراکنده که در سیستم موسیقی اروپایی است دیگر از سیستم موسیقی اروپا استفاده نمی‌کنم. و تماماً از سیستم موسیقی ایران در نوشتن قطعات استفاده می‌کنم. اولین کارهایی که در نوشتن آنها از موسیقی ایرانی استفاده کردم همین مجموعه کارهای خوشنویسی بود که اولین سری این مجموعه را برای سازهای زهی نوشتم. چراکه ربع پرده‌ها را به‌خوبی می‌توانند بزنند. بعدها برای سازهای بادی هم شروع به نوشتن کردم. به‌طور مثال «خوشنویسی شماره ۷» برای سه فلوت هست. بعدتر یک نسخه آن را برای فلوت و الکترونیک نوشتم که فلوت ۲ و ۳ را در استودیو ضبط کردیم و فلوت شماره یک زنده اجرا می‌شود و از طریق بلندگوها صدای فلوت ۲ و ۳ پخش می‌گردد. این قطعه در تهران از طریق خانم «فیروزه نوایی» سال گذشته در فستیوال «موسیقی معاصر ایران» اجرا شد. اسم این قطعه هست «کیسمت» یا همان «قسمت».

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

همین ویژگی‌هاست که موجب شده است این کتاب بارها تجدید چاپ و روزآمد شود و هنوز نیز پس از گذشت چهار دهه کماکان به‌عنوان یکی از پُرطرفدارترین منابع اصلی برای درس‌های آشنایی با موسیقی ــ البته با تمرکز بر موسیقی کلاسیک یا هنری غربی ــ کاربرد و رواج داشته باشد.

از روزهای گذشته…

نگاهی کوتاه به مقایسه آکوستیکی تمبک و کلام (III)

نگاهی کوتاه به مقایسه آکوستیکی تمبک و کلام (III)

هر صدا معمولا از چند فرمانت تشکیل میشود که معمولا دو فرمنت آغازین F1 و F2 برای آنالیز حروف مصوت کافی اند. فرمنت F1 دارای بم ترین فرکانس است.
چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (XII)

چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (XII)

حالا که تا حدودی از نظریه ی صنعت فرهنگ سازی بحث به میان آمد، نوشتنِ حاشیه بر متنِ آدرنو سخت تر می شود چرا که تمام حرف آدرنو در این جمله خلاصه می شود: هر آنکه در قدرتِ یکنواختی و تکرار شک کند، ابله است.
شوپن، نگاهی به موسیقی (II)

شوپن، نگاهی به موسیقی (II)

از مهمترین شاخصه های موسیقی شوپن می توان به فضای کلی حاکم بر تمامی کارهای او اشاره کرد که ریشه در فرهنگ ملی لهستان دارد. این موضوع به وضوح در پولنزها و مازورکاهای او برجسته شده است.
آکوردهای شش

آکوردهای شش

کافی است در گامی که هستید فاصله ششم بزرگ را هم به آکورد پایه – مینور یا ماژور – اضافه کنید، آکورد جدیدی با صدای پر رنگ تری بنام آکورد ششم بدست می آید.
علی نوربخش

علی نوربخش

Ali Nourbakhsh متولد ۱۳۵۵ تهران Date and place of birth 1977 Tehran نوازنده و کارشناس آموزش ویولون Violinist and Violin Instructor لیسانس مهندسی عمران B.Sc. Civil Engineering mail @ viol.ir
نگاهی به موسیقی قوالی در هند و پاکستان (I)

نگاهی به موسیقی قوالی در هند و پاکستان (I)

کافی است به نزدیکترین فروشگاه محصولات فرهنگی بروید تا در بخش موسیقی ملل “world music” آن بتوانید حداقل یکی از آثار نصرت فاتح علی خان را ببینید. این هنرمند بزرگ، انقلابی در موسیقی قوالی پاکستان ایجاد کرد و آن را به جهانیان شناساند. البته پیش از او هم عده ای در این زمینه تلاش کرده بودند،اما محبوبیت وشهرت خاص او به دلیل تکنیک منحصربه فرد آوازش است. تلاش او برای ادغام موسیقی غربی مانند تکنو با قوالی باعث خلق آثار خارق العاده ای شد.
گفتگو با حسین علیشاپور (III)

گفتگو با حسین علیشاپور (III)

ما باید این را انجام بدهیم تا بفهمیم چه چیزی بهتر جواب می دهد. سرفصل های تعیین شده در دانشگاه چه چیزهایی است و به درد چه کسانی می خورد؟ چطور به درد دانشجویان خواهد خورد؟‌ البته این اتفاق تا حدی در مورد سازهایی مثل تار، سه تار و غیره رخ داده. شاید به این دلیل باشد که آواز از نظر نوع اجرا و تنوع در دیدگاه ها و مسائل دیگر با ساز متفاوت است.
از سمفونی ۹ بتهوون تا قدرت فاشیسمی آدلف هیتلر (II)

از سمفونی ۹ بتهوون تا قدرت فاشیسمی آدلف هیتلر (II)

متأسفانه در برخی از موارد ترس از طبقه‌بندی و ارزشگذاری دقیق هنری است که باعث می‌شود هنرمندان شرایط فعلی را به شرایطی که در آن، جایگاه هنری هر هنرمند آشکار می‌شود ترجیح ‌بدهند. نگاهی مختصر به کشورهای دیگر و دسته‌بندی هنرمندان آنها و آثارشان و معرفی آنها، تفاوت را به خوبی آشکار می‌سازد.
تولد یک اثر جامعه‌شناسی موسیقی (II)

تولد یک اثر جامعه‌شناسی موسیقی (II)

یک نگاه ساده به این عنوان‌ها (و البته پی‌گیریشان در متن کتاب) و گذری بر مطالعات جامعه‌شناختی موسیقی در خارج از ایران، روشن می‌سازد که حتا اگر خود کتاب به عنوان مطالعه‌ی موردی استفاده‌ی گسترده نیابد، این بخش آن تا مدت‌ها می‌تواند در سرمشق و شالوده‌ی مطالعات مشابه در ایران باقی بماند. چنین روش‌شناختی باعث می‌شود که با وجود آن که تمامی چهار فصل کتاب، به عکس عنوانشان، در اغلب قسمتها محتوایی آشکارا درباره‌ی رادیو ندارند، اما رادیو سوژه‌ی پنهان سطر سطرشان باشد.
ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (IV)

ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (IV)

اگر به سراغ همسنجی بازگردیم و وضعیت ایران را در کنار دیگر نهضت‌های موسیقایی ملی یا دیگر جاهایی که چنین نهضتی عملا وجود نداشت اما گرایش‌های ملی ظاهر شده بود بگذاریم، اولین تفاوت‌ها خود را نشان می‌دهد. جنبش‌های رومانتیک ملی که در سده‌ی نوزدهم پا گرفت عمدتا خود را در جاهایی نشان داد که تحت اشغال بودند یا چنین خطری تهدیدشان می‌کرد. لهستانی‌ها و چک‌ها و تا حدودی رومانیایی‌ها و مجارها درجاتی از اشغال یا بودن اجباری (۱۳) در یک واحد سیاسی (و به همراهش ممنوعیت‌های زبانی و فرهنگی)، نروژی‌ها خطر شکست و اشغال به دست روسیه و انگلستان، فرانسوی‌ها دوبار دلگیری و نگرانی از فراگیری و سروری فرهنگ‌های موسیقایی دیگر (۱۴)، و آلمانی‌ها فرآیند یکپارچه شدن شاه‌نشین‌های کوچک و پیدایش آلمان مدرن را تجربه کرده‌اند (۱۵).