گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

هلموت لاخنمان

هلموت فردریش لاخنمان (Helmut Friedrich Lachenmann) در ۲۷ نوامبر سال ۱۹۳۵ در اشتوتگارت آلمان بدنیا آمد. علاقه وی برای آهنگسازی برای سازهای مختلف و خلق آثاری بدیع از وی شخصیتی برجسته در دنیای موسیقی پدید آورده است.

لاخنمان پس از پایان جنگ جهانی دوم هنگامی که ۱۱ سال سن داشت شروع به خواندن آواز در گروه کر کلیسای محل اقامتشان کرد و استعداد وی در موسیقی همان زمان نوجوانی نمایان بود. او در مدرسه موسیقی (Musikhochschule) سالهای ۱۹۵۵ الی ۱۹۵۸ شروع به فراگیری علوم موسیقی نمود.

پیانو را از Jürgen Uhde و دروس تئوری و آهنگسازی را از Johann Nepomuk David فراگرفت.

وی در سال ۱۹۵۸ به شهر ونیز ایتالیا رفت و اولین شاگرد خصوصی آهنگساز سریالیسم نونو (Luigi Nono) بود و به مدت دو سال شروع به کسب تجربه و تکمیل آموخته های خود در زمینه موسیقی زیر نظر این استاد برجسته قرار گرفت.

در سال ۱۹۶۵ وی مدتی در دانشگاه Ghent دروس موسیقی الکترونیکی را نیز گذراند، اما بعد از آن وقت و فکر خود را کاملا مشغول آهنگسازی برای سازهای آکوستیک نمود.

آثار ساخته شده وی در زمینه موسیقی این نکته را بیان میدارد که همیشه بدنبال بوجود آوردن صداهایی جدید و زبانی جدید برای بیان موسیقی بوده است و این امر را معطوف به ساخته قطعات سازی نموده است که در نتیجه ابداع و ایجاد تکنیکهای غیر مرسوم از خصوصیتهای آثاری وی میباشد.

audio file
بشنوید قسمتی از “لحظه” ساخته لاخنمان را

در آثار هلموت لاخنمان، چگونگی پیدایش اصوات با دقت زیادی سازمان یافته است، این نظم بسیار مهمتر از ایجاد آکوستیکی با کیفیت بالا برای وی میباشد.

برای درک تفکرات لاخنمان باید به موسیقی ساخته شده اش گوش فرا داد. جایی که شما متوجه میشوید هر صدایی وظیفه ای را انجام میدهد و شیوه ای از تقویت سازی اصوات، پایه و اساس آهنگهای وی میباشد. نت های هر قطعه ای هر یک به تنهایی، از نوازنده رعایت نکات بسیار پیچیده ای را میخواهد و همچنین تکنیکی غیرمعمول که این کار در تمامی آثار وی برای سازهای زهی و بادی و غیره دیده میشود.

audio file
بشنوید قسمتی از “Consolation I” ساخته لاخنمان را

مهمترین آثار وی در زمینه موسیقی تئاتر در سال های ۱۹۹۰ الی ۱۹۹۶ شکل گرفت و آثار ارکسترال وی مانند thunderl و Accanto و NUN محبوبیت خاصی را در میان اهل فن پیدا کردند.

وی بعنوان پرفسور مدرسه عالی موسیقی در شهر اشتوتگارت در زمینه تدریس علوم آهنگسازی فعالیت میکند که همواره خیل بسیاری از علاقمندان وی بر سر کلاسهای او حضور دارند و همچنین بعنوان یک موزیسین متبحر مقالاتش در مجلات و نشریات معتبر موسیقی چاپ میشود.

لاخنمان در طی سالها فعالیتش در زمینه موسیقی جوایز متعددی را به خود اختصاص داده است که میتوان به جایزه Bach-Preis der Freien und Hansestadt Hamburg در سال ۱۹۷۲ وErnst von Siemens-Musikpreis در سال ۱۹۹۷ اشاره کرده.

en.wikipedia.org

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است