ECM

شرکت ECM (مختصر شده از عنوان Edition of Contemporary Music) یکی از شرکتهای معتبر در موسیقی میباشد که در سال ۱۹۶۹ در شهر مونیخ آلمان توسط Manfred Eicher تاسیس شد.

بیشترین شهرت این کمپانی در ضبط و انتشار آلبومهای موسیقی جز میباشد؛ هرچند آلبومهای دیگری نیز با سبکهایی متفاوت نیز از این شرکت منتشر شده است.

شعار تبلیغاتی شرکت ECM این میباشد:« زیباترین صدا بعد از سکوت»


اما Manfred Eicher رئیس این کمپانی خود یکی از علاقمندان به موسیقی میباشد و خود وی نیز مدیریت ضبط برخی از محصولات شرکت را برعهده میگرفت که شاید یکی از دلایل موفقیت ECM همین آشنایی وی با موسیقی میباشد.

اما سرعت عمل این شرکت در ضبط آثار نیز یکی دیگر از دلایل شهرتش میباشد سرعتی که با کیفیت بالا همراه است.

دو روز ضبط و یک روز میکس کارها و عملکرد کند از نکاتیست که مورد علاقه Manfred Eicher نمیباشد! اما بیشتر ضبط ها توسط Erik Kongshaug ابتدا در استودیوی Talent Studios و در نهایت در استودیوی Rainbow Studiosانجام میشود.

نگاهی بیندازیم به نوازندگان وموزیسن هایی که با این شرکت همکاری نموده اند و آلبومهایشان توسط این کمپانی ضبط و منتشر شده است:
پیانو:Keith Jarrett, Chick Corea, Paul Bley, Art Lande
ساکسیفون: Jan Garbarek
درام: Jon Christensen و Paul Motian
گیتار: Pat Metheny, John Abercrombie, Ralph Towner و Terje Rypdal
گیتار باس: Eberhard Weber, Charlie Haden و Dave Holland و نوازندگان برجسته دیگر دنیای جز.

اما جدا از کیفیت بسیار بالا در ضبط آثار طراحی های روی جلد آلبومهای این کمپانی در نوع خودش بینظیر میباشد و در تمامی آثار سعی شده است تا با استفاده از عناصری مشترک طرحی بدیع بوجود آوردند. همچنین یکی دیگر از مواردی که موجب شد تا ECM بعنوان یک شرکت معتبر و با کیفیت در دنیای موسیقی مطرح شود و اینکه نوازندگان با توانایی بالا علاقمند به همکاری با آن شوند؛ عدم توجه به موسیقی تجاری بوده. این شرکت با هدف ارائه آثاری بیاد ماندنی و همچنین بروز توانست جایگاه مناسبی را میان اهالی فن برای خود پیدا کند.

اما در چند سال علاوه بر موسیقی جز کمپانی سعی کرده است تا به رفتن به سمت موسیقی World Music و موسیقی فولک نواخی مختلف بالاخص شرق بازار مناسبی را نیز از این سبک موسیقی برای خود بوجود آورد که در این مورد میتوان به ضبط آثاری از گروهی متشکل از نوازنده عود و اهل کشور تونس Anouar Brahem و ویولنیست هندی L.Shankar و نوازنده برزیلی پرکاشن Nana Vasconcelos اشاره کرد.

اما جالب است بدانیم که در زمینه موسیقی کلاسیک نیز فعالیت داشته اما باز هم از طرف نوازندگان جز! بعنوان مثال اجرای آثاری از موزارت – باخ – شوستاکوویچ و غیره توسط نوازنده پیانو Keith Jarrett که بعنوان موزیسن جز شناخته شده است تا کلاسیک. پس در نهایت میبینیم بسیاری از آثاری که در سبک جز نبوده و این شرکت منتشر کرده بنوعی ارتباط خاصی با موسیقی جز داشته است.

در بین سالهای ۲۰۰۲ الی ۲۰۰۴ ECM مجموعه آلبومهایی را با عنوان rarum منتشر کرد که شاید یکی از شاهکارهای این شرکت میباشد که با درخواست شرکت از بیست هنرمندی که آلبومهایشان توسط این شرکت منتشر شده شده است تا یک سی دی با عنوان از آثارشان بصورت گروهی rarum منتشر شود.

هنرمندانی که در این پرو‌ژه شرکت نمودند عبارتند از :
Keith Jarrett, Jan Garbarek, Chick Corea, Gary Burton, Bill Frisell, Art Ensemble of Chicago, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Pat Metheny, Dave Holland, Egberto Gismonti, Jack DeJohnette, John Surman, John Abercrombie, Carla Bley, Paul Motian, Tomasz Stanko, Eberhard Weber, Arild Andersen, Jon Christensen.

لازم به ذکر است کیهان کلهر هنرمند ایرانی یکی از دارندگان سی دی ECM است.

یک دیدگاه

  • amir
    ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۸۶ در ۱۰:۵۴ ق.ظ

    jazztalk.com ;)

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

از روزهای گذشته…

سه گانه‌ی (نه چندان!) پارسی

سه گانه‌ی (نه چندان!) پارسی

“سه گانه‌ی پارسی” تازه‌ترین اثر منتشر شده به وسیله نشر موسیقی هرمس، کاریست از بهزاد رنجبران آهنگساز ایرانی مقیم آمریکا و استاد دانشگاه جولیارد نیویورک. این اثر به وسیله ارکستر سمفونی لندن و به رهبری جوآن فاله‌تا در سال ۲۰۰۳ ضبط شده است. اجرای اثری و قرار گرفتن این اثر در برنامه اجرای ارکستر سمفونی لندن (که یکی از ارکسترهای مطرح جهان است) نشاندهنده اهمیت این آهنگساز و شناخته شده بودن وی است.
روایاتی از زندگی بتهوون

روایاتی از زندگی بتهوون

به روایتی بتهوون ۱۸ ساله بود که پدر خود را از دست می دهد و مسئولیت اداره زندگی دو برادر کوچکترش را عهده دار می شود و مجبور می شود که به منظور گذران زندگی در ارکستری در شهر بن به نوازندگی ویولا بپردازد.
جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.
گاه های گمشده (VII)

گاه های گمشده (VII)

چرا نت پایان دستگاه ها بر اساس ردیف های موجود انتخاب نشده است؟ برای مثال در ردیف هفت دستگاه موسیقی ایرانی (که مرتضی حنانه به عنوان منبع خود در «به دست آوردن علامات ترکیبی و عرضی موسیقی امروز ایران» به آن استناد کرده است (صفحه ۱۵۷)) ماهور دو، شور سل، سه گاه می کرن و چهارگاه دو ارائه شده است.
سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

هفدهم اسفندی که گذشت برای دیدن این جشنواره وارد نورآباد ممسنی فارس شدم. جشنواره ای که از روز قبل به مدت دو روز در حال برگزاری بود. وقتی با محمدرضا امیری دبیر این جشنواره صحبت می کردم می گفت در دوسال و دو دوره ی نخست با هدف کمک به منابع طبیعی و محیط زیست این جشنواره را برگزارکردیم اما پس ازپی بردن به این مهم که فرهنگ زیر بنای هر شالوده ای در بستر جامعه است ضروری دیدیم از المان های فرهنگ و هنر از جمله صنایع دستی، سوارکاری، کوچ، بازی های محلی، موسیقی محلی(فولکلور) و شعر در نهادینه کردن حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کمک بگیریم. لابه لای صحبت ایشان یادم به نگاه نسبیت گرایانه فرهنگی افتاد که می گوید: «باورها از فرهنگ ها متاثر می شوند و بهترین راه فهمیدن آن ها در بستر فرهنگ است» و این موضوعی است که به دغدغه ای مهم در جشنواره بلوط تبدیل شده است.
طبقه بندی تکنیک های تنبک (IV)

طبقه بندی تکنیک های تنبک (IV)

همچنین در شکل زیر از چپ به راست می توان طیف صدای تکنیکهای تم، بک میانه (۲)، بک کناره و پلنگ را مشاهده کرد. تکنیک پلنگ دارای غنی ترین مجموعه اصوات فرعی در بخش صدای ضربه خود است. این تغییرات کاملا تابع ویژگیهای صوتی مناطق پوست و شکل بخش اجرایی و همچنین ساختار داخلی و لبه کاسه تنبک است.
گفتگو با فیلیپ میرس (II)

گفتگو با فیلیپ میرس (II)

فیلیپ میِرس (Philip Myers) به مدت ۳۰ سال نوازنده فرنچ هورن (هورن فرانسوی) اصلی ۴ ارکستر بوده است. می توان گفت که خصوصیات مایرس و کم و بیش شبیه سازی است که می نوازد: گستاخ، پیچیده و ممتاز. صدای او آرام و خنده هایش طنین انداز است که کلمه طنین انداز برای توصیف خنده های او ناکافیست! او از ترس از دست دادن «توانایی نوازندگی» و قوه شنواییش، عشقش به گروه موسیقی و زندگی مرفه برایمان می گوید.
زیبایی‌شناسی ناعادلانه‌ی مردم نروژ بر دوشِ ادوارد گریگ (I)

زیبایی‌شناسی ناعادلانه‌ی مردم نروژ بر دوشِ ادوارد گریگ (I)

«ادوارد گریگ» (Edvard Grieg)، یکی از مشهورترین موسیقی‌دانان نروژی، پانزدهم ژوئن سال ۱۸۴۳ به‌دنیا آمد. پدربزرگ ادوارد اهل اسکاتلند بود که پس از نبرد کالودن (نبردی در سال ۱۷۴۶ بین نیروهای انگلیسی و اسکاتلندی در محلی به همین نام) به اسکاندیناوی مهاجرت کرده بود. ادوارد فراگیری پیانو را نزد مادرش آغاز کرد و در نوجوانی به مهارتی چشمگیر در نوازندگی دست یافت. او در مدرسه از سوی همکلاسی‌هایش اذیت و آزار می‌شد و همین سبب شده بود از مدرسه‌رفتن ناامید شود. دیداری اتفاقی با دوستی خانوادگی به‌نام «اول بول» (Ole Bull)، همان نوازنده‌ی ویرتئوز ویلن، خیلی زود به فرستادن ادوارد پانزده‌ساله به کنسرواتوار لایپزیگ انجامید. ادوارد در پایان تحصیلاتش در کنسرواتوار، معتقد بود که تحصیل در آنجا چیزی به دانشش نیفزوده است: «همان اندازه که پیش از آمدن به اینجا نادان بودم، الان هم هستم.»
تحول در موسیقی ایرانی از قاجار تا کنون (I)

تحول در موسیقی ایرانی از قاجار تا کنون (I)

در پایان دوره قاجار و ورود به دوره انتقالی قدرت در ایران که به عنوان عصر مشروطه شناخته می شود؛ تحولات زیادی در موسیقی ایران بوجود آمد که این تحولات با روی کار آمدن شاگردان و پیروان مکتب علینقی وزیری، سرعت بیشتری گرفت. این تحولات تاثیرات زیادی در فیزیک سازها، نحوه نوازندگی، نحوه خوانندگی، آهنگسازی و… گذاشت.
معرفی یک هنرمند: سرپاس مختاری‌ (II)

معرفی یک هنرمند: سرپاس مختاری‌ (II)

«دکتر داریوش صفوت» در ارتباط با کیفیت نوازندگی مختاری، در کتاب‌ «پژوهش دربارهء استادان موسیقی ایران و الحان موسیقی ایرانی» می‌نویسد: «وی در اجرای ردیف روی ویولن بی‌نظیر بود و تمام مضراب‌های تار و سه تار را با آرشه ویولن اجرا می‌کرد.»