گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

شرکت ECM (مختصر شده از عنوان Edition of Contemporary Music) یکی از شرکتهای معتبر در موسیقی میباشد که در سال ۱۹۶۹ در شهر مونیخ آلمان توسط Manfred Eicher تاسیس شد.

شرکت ECM (مختصر شده از عنوان Edition of Contemporary Music) یکی از شرکتهای معتبر در موسیقی میباشد که در سال ۱۹۶۹ در شهر مونیخ آلمان توسط Manfred Eicher تاسیس شد.

بیشترین شهرت این کمپانی در ضبط و انتشار آلبومهای موسیقی جز میباشد؛ هرچند آلبومهای دیگری نیز با سبکهایی متفاوت نیز از این شرکت منتشر شده است.

شعار تبلیغاتی شرکت ECM این میباشد:« زیباترین صدا بعد از سکوت»


اما Manfred Eicher رئیس این کمپانی خود یکی از علاقمندان به موسیقی میباشد و خود وی نیز مدیریت ضبط برخی از محصولات شرکت را برعهده میگرفت که شاید یکی از دلایل موفقیت ECM همین آشنایی وی با موسیقی میباشد.

اما سرعت عمل این شرکت در ضبط آثار نیز یکی دیگر از دلایل شهرتش میباشد سرعتی که با کیفیت بالا همراه است.

دو روز ضبط و یک روز میکس کارها و عملکرد کند از نکاتیست که مورد علاقه Manfred Eicher نمیباشد! اما بیشتر ضبط ها توسط Erik Kongshaug ابتدا در استودیوی Talent Studios و در نهایت در استودیوی Rainbow Studiosانجام میشود.

نگاهی بیندازیم به نوازندگان وموزیسن هایی که با این شرکت همکاری نموده اند و آلبومهایشان توسط این کمپانی ضبط و منتشر شده است:
پیانو:Keith Jarrett, Chick Corea, Paul Bley, Art Lande
ساکسیفون: Jan Garbarek
درام: Jon Christensen و Paul Motian
گیتار: Pat Metheny, John Abercrombie, Ralph Towner و Terje Rypdal
گیتار باس: Eberhard Weber, Charlie Haden و Dave Holland و نوازندگان برجسته دیگر دنیای جز.

اما جدا از کیفیت بسیار بالا در ضبط آثار طراحی های روی جلد آلبومهای این کمپانی در نوع خودش بینظیر میباشد و در تمامی آثار سعی شده است تا با استفاده از عناصری مشترک طرحی بدیع بوجود آوردند. همچنین یکی دیگر از مواردی که موجب شد تا ECM بعنوان یک شرکت معتبر و با کیفیت در دنیای موسیقی مطرح شود و اینکه نوازندگان با توانایی بالا علاقمند به همکاری با آن شوند؛ عدم توجه به موسیقی تجاری بوده. این شرکت با هدف ارائه آثاری بیاد ماندنی و همچنین بروز توانست جایگاه مناسبی را میان اهالی فن برای خود پیدا کند.

اما در چند سال علاوه بر موسیقی جز کمپانی سعی کرده است تا به رفتن به سمت موسیقی World Music و موسیقی فولک نواخی مختلف بالاخص شرق بازار مناسبی را نیز از این سبک موسیقی برای خود بوجود آورد که در این مورد میتوان به ضبط آثاری از گروهی متشکل از نوازنده عود و اهل کشور تونس Anouar Brahem و ویولنیست هندی L.Shankar و نوازنده برزیلی پرکاشن Nana Vasconcelos اشاره کرد.

اما جالب است بدانیم که در زمینه موسیقی کلاسیک نیز فعالیت داشته اما باز هم از طرف نوازندگان جز! بعنوان مثال اجرای آثاری از موزارت – باخ – شوستاکوویچ و غیره توسط نوازنده پیانو Keith Jarrett که بعنوان موزیسن جز شناخته شده است تا کلاسیک. پس در نهایت میبینیم بسیاری از آثاری که در سبک جز نبوده و این شرکت منتشر کرده بنوعی ارتباط خاصی با موسیقی جز داشته است.

در بین سالهای ۲۰۰۲ الی ۲۰۰۴ ECM مجموعه آلبومهایی را با عنوان rarum منتشر کرد که شاید یکی از شاهکارهای این شرکت میباشد که با درخواست شرکت از بیست هنرمندی که آلبومهایشان توسط این شرکت منتشر شده شده است تا یک سی دی با عنوان از آثارشان بصورت گروهی rarum منتشر شود.

هنرمندانی که در این پرو‌ژه شرکت نمودند عبارتند از :
Keith Jarrett, Jan Garbarek, Chick Corea, Gary Burton, Bill Frisell, Art Ensemble of Chicago, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Pat Metheny, Dave Holland, Egberto Gismonti, Jack DeJohnette, John Surman, John Abercrombie, Carla Bley, Paul Motian, Tomasz Stanko, Eberhard Weber, Arild Andersen, Jon Christensen.

لازم به ذکر است کیهان کلهر هنرمند ایرانی یکی از دارندگان سی دی ECM است.

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است