حفظ کنیم یا نه؟ (II)

همسر متکاف، امیلی والهوت، نوازنده ویلون سل است و با ارکسترشان برخی از آثار قرون شانزدهم و هفدهم را اجرا می کند. اعضای ارکستر به این نتیجه رسیده اند که واکنش شنوندگان زمانی که آنها از نت استفاده نمی کنند خیلی بیشتر است:“ شنوندگان عاشق دیدن این صحنه هستند.”

البته او تصدیق می کند:“ من هیچ تفاوت خاصی بین اجرای با نت و بدون آن حس نمی کنم. البته برای حفظ شدن نت ها باید بیشتر تمرین کنیم که این آگاهی ما را نسبت به کل قطعه به خصوص کنترپوآن بیشتر می کند.”

والهوت هم علاقه خاصی به اجرای بدون نت ندارد. او اعتراف می کند:“ این کار مرا خیلی عصبی می کند، اما فکر می کنم مردم آن را ترجیح میدهند. ” در مقابل متکاف فواید زیادی برای حفظ کردن بیان می کند:“ اجرای از حفظ تضمین می کند که اثر را در حد معینی تمرین و آماده کرده اید. با این کار نمی توان به خود اجازه داد که از مقابل هیچ چیز در اثر بی تفاوت بگذریم.”

به نظر من حفظ کردن در فهم ساختار قطعه و آشنایی با تمام جنبه های آن بسیار مفید است. چند سال پیش مجبور شدم بخش زیادی از سوییت باخ را حفظ کنم. این کار برایم درست مثل شکنجه بود. اگر قطعه درست حفظ نشود اجرا خیلی بد خواهد بود. بنابراین شاید مجبور شوید بخشی را چندین بار تکرار کنید و از کنار نت های فراموش شده نمی توانید به سادگی بگذرید.

در آن زمان معلم بسیار صبوری داشتم که با صبر بی انتهای خود مجبورم کرد بدون نت بنوازم. اگر در یک میزان مشکلی به وجود می آمد برای اینکه از درستی عملکرد دست چپم مطمئن شوم، به ناچار انگشت گذاری هر نت را بالای آن می نوشتم. حتی در نهایت انگشت گذاری کل قطعه را نوشتم. این اثر خیلی پیچیده و اجرایش از حفظ برایم مشکل بود. هیچ وقت احساس نکردم بدون نت راحت می توانم آن را بنوازم.

همان طور که شنکمن می گوید، قطعه ای که انتخاب می کنیم هم در تصمیم گیری برای حفظ کردن یا نکردن آن موثر است. به نظر او برای مثال در کنسرتوهای مجلسی به علت پاس کاری زیاد سولیست و ارکستر استفاده از نت واقعا اعتماد به نفس خاصی به نوازنده می دهد. :“اما در اجرای کنسرتو اپوس ۱۵ بتهوون استفاده از نت آزادی عمل و هیجان کافی برای اجرا را از من می گیرد.”

او که نوازنده یکی از ارکسترهای مجلسی است خاطرنشان می کند:“ اعضای ارکستر به هم کاملا اعتماد دارند؛ اگر زمان کافی برای تمرین داشته باشیم حتی می توانیم سخت ترین قطعه ها را بدون نت اجرا کنیم.” او معتقد است این اجراها به آنها حرکت خود انگیخته می دهد و اضافه می کند:“البته این در مورد کوارتت بارتوک نمی تواند درست باشد! چون شنیده ام که بارتوک برخورد بسیار بدی داشت با نوازندگانی که یکی از کوارتت های زهی اش را از حفظ اجرا کردند؛ او معتقد بود آنها به دلیل استفاده نکردن از نت نتوانستند نوآنس پارتیتور را در آورند.”

حال سوال اینجاست که اجرای بدون نت تا چه حد می تواند دقیق باشد؟ میرون لوتزک هم در این مورد می پرسد:“ آیا هدف ارایه موسیقی جذاب است یا تنها اجرای مو به موی ایده های آهنگساز؟ آیا ما هم می توانیم مثل نوازنده های جاز، موسیقی اجرا کنیم؟”

به نظر می رسد بیشتر از آنکه جواب بدهم، سوال کردم. مسلم است که دانش آموزان باید برای تقویت توانایی نت خوانی خود، آثار را حفظ کنند. اگر اجرای بدون نت را دوست دارید یا برایتان سخت نیست، با تمرین این توانایی در شما پیشرفت خواهد کرد. به نظر من اجرای از حفظ نباید مهنای موسیقی را تحت الشعاع قرار دهد.

منبع:
مجله استرینگز

2 دیدگاه

 • ارسال شده در اسفند ۲, ۱۳۸۶ در ۸:۴۹ ق.ظ

  سلام
  به نظر من هم نواختن یک اثر از حفظ برتری نوازنده سولیست می باشد و این کار برای شنونده خیلی جذاب و شگفت انگیز است .
  http://www.pedypedy.blogfa.com

 • abtin
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۶ در ۶:۳۸ ب.ظ

  ba arze salam va mazerat az inke darkhastam rabti be in matlab nadare.mikhastam begam dar site jaye matlabi dar morede “VADIM REPIN” navazandeye bozorge violon khalie.merci

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

از روزهای گذشته…

هنر رنسانس

هنر رنسانس

لغت فرانسوی رنسانس (Renaissance) به معنی تولد دوباره و همچنین نام یک دوران فرهنگی تاریخ اروپا است. این دوران سالهای پایانی قرون وسطا (دوران تاریکی) تا آغاز باروک را در بر میگیرد و در واقع به معنی نوعی نگرش تازه به فلسفه، هنرهای تجسمی، معماری، تئاتر، ادبیات و موسیقی در طول این عصر است.
دو مضراب چپ (قسمت اول)

دو مضراب چپ (قسمت اول)

چند سالی است که بحث بر سر شیوه نگارش / نت نگاری آثار سنتور نوازان معاصر به ویژه آثار پرویز مشکاتیان، بالا گرفته و کارشناسان بسیاری در این سو آن سو در محافل عمومی و خصوصی خود، داد سخن سر داده و به بررسی کارشناسانه این گونه آثار می پردازند.
هیتلر و موسیقی

هیتلر و موسیقی

باخ، بتهوون، برامس، واگنر و هندل به عنوان سمبولهای برتری نژاد آریا در موسیقی از دید نازیها بودند. از ایده های اصلی هیتلر آن بود که در هر زمینه ممکن حتی هنر (موسیقی، نقاشی و…) برتری نژادی آنها باید به رخ مردم جهان کشیده شود.
چیستا غریب: تکنیک تدریس من شبیه به استادم اصلانیان است

چیستا غریب: تکنیک تدریس من شبیه به استادم اصلانیان است

چیستا غریب فرزند زنده یاد غلامحسین غریب موسیقیدان و ادیب نامدار ایرانی است. وی بیش از ۳۰ سال است که در مراکز آکادمیک موسیقی کشور ما به تدریس پیانو می پردازد و امروز بسیاری از بهترین نوازندگان پیانوی ایران، شاگرد ایشان بوده اند. امروز اولین قسمت از مصاحبه ای که با ایشان انجام گرفته را می خوانید:
نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (I)

نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (I)

شاید همۀ ما سالهاست که با این واژۀ نام آشنا مواجه هستیم و با معضلات و حواشی آن دست و پنجه نرم می کنیم. البته این پدیده (خواننده سالاری) جزئی از معضلات و مشکلات هنری در کلیۀ کشورها و فرهنگ ها است ولی این مساله در ایران به مانند بسیاری از مسائل دیگر بالاخص در ۳ دهۀ اخیر به مساله ای پیچیده و لاینحل تبدیل شده و بازتاب اجتماعی و فرهنگی آن بسیار ملموس تر از بسیاری فرهنگ های دیگر در سایر ملل می باشد.
عرضه آثار استاد حسین دهلوی

عرضه آثار استاد حسین دهلوی

علاقمندان رشته موسیقی می توانند پارتیتور ۱۸ اثر از ساخته های استاد حسین دهلوی را به صورت یک مجموعه، از طریق این سایت خریداری کنند.
“گفتگو” اثری از پایور

“گفتگو” اثری از پایور

اصلاح سنتور نوازی معاصر چند سال پیش با اجرای دو اثر از اردوان کامکار به نامهای “دریا” و پس از آن “برفراز باد” دوباره سرزبانها افتاد. این دو اثر اردوان کامکار به همراه کنسرتو سنتور او که بهمراه برادرش هوشنگ کامکار، ساخته شده بود، در جامعه موسیقی مورد استقبال قرار گرفت و جایگاهی هم تراز با آثار برجسته قبلی در این سبک بدست آورد. اینجا نگاهی می اندازیم به اولین آثاری که در این زمینه تصنیف شد. اولین آثاری که(با تکنیک سنتور نوازی) در این زمینه تصنیف شد ساخته هنرمند بلند پایه موسیقی ایرانی و پدر سنتور نوازی کلاسیک ایران، فرامرز پایور بود .
صحنه هاى به یادماندنى

صحنه هاى به یادماندنى

چچیلیا بارتولى، پس از موفقیت چشمگیر آلبوم ویوالدى، به اجراى آثار گلوک پرداخت. کریستوف ویلیباد گلوک آهنگساز آلمانى- بوهمى نقش تاثیرگذارى در تاریخ موسیقى داشت. او در سن ۱۴ سالگى خانه اش را براى تحصیل موسیقى به مقصد پراگ ترک کرد و در آنجا به نواختن ارگ پرداخت. مدتى هم در لندن زندگى کرد، در آن زمان شنیدن آثار هندل دید تازه اى به او داد. در سال ۱۷۵۲ مجدداً به وین رفت و در آنجا کنسرت مایستر، ارکستر دربار شد.
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (V)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (V)

زمان ولی اول (۸۶ تا ۹۶ ه ق برابر با ۷۰۵ تا ۷۱۵ میلادی) قلمرو حکومت اسلامی از چین تا اسپانیا گسترش یافت و ادب و فرهنگ ترقی نمود و موسیقی پیشرفت کرد. موسیقی‌دانان حتی از شعرا هم برتر قرار گرفتند و پسر او سلیمان، خوانندگان و نوازندگان زیادی در دربار داشت و بدانها هدایای زیادی می‌پرداخت. از آن جمله مبلغ ده هزار سکه نقره به ابن سریج جایزه داد ولی بعد از او عمر دوم، چون متظاهر بود، شعرا و موسیقی‌دانان را از دربار پراکنده شدند، او موسیقی ‌را تحریم کرد، در حالیکه تا پیش از خلافتش از طرفداران جدی این هنر بود.
باس نوازی با بزرگان!

باس نوازی با بزرگان!

تال ویلکنفیلد (Tal Wilkenfeld) سال ۱۹۸۶ در شهر سیدنی استرالیا بدنیا آمده و نوازنده گیتار باسی است که در سبکهای چون راک، جز و جز فانک فعالیت های بسیاری را انجام داده است. وی دبیرستان خود را نیمه تمام رها ساخت و در سال ۲۰۰۲ به امریکا مهاجرت نمود. در ابتدا در شهر لس آنجلس مدتی را سپری نمود اما پس از مدتی کوتاه به نیویورک رفت و در آنجا ساکن شد.