حفظ کنیم یا نه؟ (II)

همسر متکاف، امیلی والهوت، نوازنده ویلون سل است و با ارکسترشان برخی از آثار قرون شانزدهم و هفدهم را اجرا می کند. اعضای ارکستر به این نتیجه رسیده اند که واکنش شنوندگان زمانی که آنها از نت استفاده نمی کنند خیلی بیشتر است:“ شنوندگان عاشق دیدن این صحنه هستند.”

البته او تصدیق می کند:“ من هیچ تفاوت خاصی بین اجرای با نت و بدون آن حس نمی کنم. البته برای حفظ شدن نت ها باید بیشتر تمرین کنیم که این آگاهی ما را نسبت به کل قطعه به خصوص کنترپوآن بیشتر می کند.”

والهوت هم علاقه خاصی به اجرای بدون نت ندارد. او اعتراف می کند:“ این کار مرا خیلی عصبی می کند، اما فکر می کنم مردم آن را ترجیح میدهند. ” در مقابل متکاف فواید زیادی برای حفظ کردن بیان می کند:“ اجرای از حفظ تضمین می کند که اثر را در حد معینی تمرین و آماده کرده اید. با این کار نمی توان به خود اجازه داد که از مقابل هیچ چیز در اثر بی تفاوت بگذریم.”

به نظر من حفظ کردن در فهم ساختار قطعه و آشنایی با تمام جنبه های آن بسیار مفید است. چند سال پیش مجبور شدم بخش زیادی از سوییت باخ را حفظ کنم. این کار برایم درست مثل شکنجه بود. اگر قطعه درست حفظ نشود اجرا خیلی بد خواهد بود. بنابراین شاید مجبور شوید بخشی را چندین بار تکرار کنید و از کنار نت های فراموش شده نمی توانید به سادگی بگذرید.

در آن زمان معلم بسیار صبوری داشتم که با صبر بی انتهای خود مجبورم کرد بدون نت بنوازم. اگر در یک میزان مشکلی به وجود می آمد برای اینکه از درستی عملکرد دست چپم مطمئن شوم، به ناچار انگشت گذاری هر نت را بالای آن می نوشتم. حتی در نهایت انگشت گذاری کل قطعه را نوشتم. این اثر خیلی پیچیده و اجرایش از حفظ برایم مشکل بود. هیچ وقت احساس نکردم بدون نت راحت می توانم آن را بنوازم.

همان طور که شنکمن می گوید، قطعه ای که انتخاب می کنیم هم در تصمیم گیری برای حفظ کردن یا نکردن آن موثر است. به نظر او برای مثال در کنسرتوهای مجلسی به علت پاس کاری زیاد سولیست و ارکستر استفاده از نت واقعا اعتماد به نفس خاصی به نوازنده می دهد. :“اما در اجرای کنسرتو اپوس ۱۵ بتهوون استفاده از نت آزادی عمل و هیجان کافی برای اجرا را از من می گیرد.”

او که نوازنده یکی از ارکسترهای مجلسی است خاطرنشان می کند:“ اعضای ارکستر به هم کاملا اعتماد دارند؛ اگر زمان کافی برای تمرین داشته باشیم حتی می توانیم سخت ترین قطعه ها را بدون نت اجرا کنیم.” او معتقد است این اجراها به آنها حرکت خود انگیخته می دهد و اضافه می کند:“البته این در مورد کوارتت بارتوک نمی تواند درست باشد! چون شنیده ام که بارتوک برخورد بسیار بدی داشت با نوازندگانی که یکی از کوارتت های زهی اش را از حفظ اجرا کردند؛ او معتقد بود آنها به دلیل استفاده نکردن از نت نتوانستند نوآنس پارتیتور را در آورند.”

حال سوال اینجاست که اجرای بدون نت تا چه حد می تواند دقیق باشد؟ میرون لوتزک هم در این مورد می پرسد:“ آیا هدف ارایه موسیقی جذاب است یا تنها اجرای مو به موی ایده های آهنگساز؟ آیا ما هم می توانیم مثل نوازنده های جاز، موسیقی اجرا کنیم؟”

به نظر می رسد بیشتر از آنکه جواب بدهم، سوال کردم. مسلم است که دانش آموزان باید برای تقویت توانایی نت خوانی خود، آثار را حفظ کنند. اگر اجرای بدون نت را دوست دارید یا برایتان سخت نیست، با تمرین این توانایی در شما پیشرفت خواهد کرد. به نظر من اجرای از حفظ نباید مهنای موسیقی را تحت الشعاع قرار دهد.

منبع:
مجله استرینگز

2 دیدگاه

 • ارسال شده در اسفند ۲, ۱۳۸۶ در ۸:۴۹ ق.ظ

  سلام
  به نظر من هم نواختن یک اثر از حفظ برتری نوازنده سولیست می باشد و این کار برای شنونده خیلی جذاب و شگفت انگیز است .
  http://www.pedypedy.blogfa.com

 • abtin
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۶ در ۶:۳۸ ب.ظ

  ba arze salam va mazerat az inke darkhastam rabti be in matlab nadare.mikhastam begam dar site jaye matlabi dar morede “VADIM REPIN” navazandeye bozorge violon khalie.merci

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

مستر کلاس پروفسور فروغ کریمی در تهران

مستر کلاس پروفسور فروغ کریمی در تهران

پروفسور فروغ کریمی، سولیست فلوت و کینوزولوگ در دانشگاه هنرهای زیبای وین اتریش در سفری به ایران به برگزاری مستر کلاس می پردازد. این کلاسها در شاخه های آموزش فلوت، موزیک کینزولوژی، اجرای صحنه برای تمام سازها و مستر کلاس برای همنوازی موسیقی مجلسی خواهد بود.
نگاهی به فعالیت های جدید هادی سپهری

نگاهی به فعالیت های جدید هادی سپهری

هادی سپهری، اتنوموزیکولوگ، خواننده و نوازنده که این روزها مشغول تمرین با ارکستر سمفونیک تهران برای اجرای سمفونی ارمیا ساخته دکتر محمد سعید شریفیان است، به تازگی تک آهنگ «دل دیوانه» که ترانه ی محلی ترکی است، را در فضای مجازی به صورت صوتی و تصویری به انتشار رسانده است. در این اثر هادی سپهری، خوانندگی، تنظیم، نوازندگی سازهای عود، جورا باغلاما و باغلاما را بر عهده داشته است.
ارکستر سمفونیک آمریکا

ارکستر سمفونیک آمریکا

وقتی لئوپالد استوکوفسکی (Leopold Stokowski) ارکستر سمفونیک آمریکا را در سال ۱۹۶۲ یعنی در ۸۰ سالگی خود، پایه گذاری کرد، هدف جدیدی را برای این ارکستر متصور بود: نشان دادن استعداد های موزیسین های آمریکایی با برگزار کردن «کنسرت هایی از آثار برجسته و با قیمتی مناسب به گونه ای که همه بتوانند شرکت کنند». از آن زمان تا کنون، این ارکستر تمام تلاش خود را انجام داده است تا دامنه تعهدات خود را گسترده تر نموده و با نوآوری در زمینه فعالیت خود به مخاطبان موسیقی ارکسترال بیفزاید و از ابقاء فرم های موسیقی کلاسیک اطمینان حاصل کند.
بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (XIII)

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (XIII)

به همین ترتیب مثال های زیر را مشاهده کنید و سعی کنید جملات تاثیر گرفته از ردیف را مقایسه کنید. قطعۀ «پیش درآمد نغمه» در دستگاه چهارگاه و گوشۀ زنگ شتر از ردیف میرزا عبدالله.
نباید نگران بود (II)

نباید نگران بود (II)

این درست همان ایرادی است که معمولا در گام اول بروز می‌کند؛ تصمیم می‌گیریم که موسیقی ایرانی را با یک زمینه‌ی دراماتیک و شاید با متنی که کمتر تاکنون همراه آن بوده به هم بیامیزیم اما نه بیان تکنیکی متحول شده و نه مفاهیم زیباشناختی، موسیقی همان است که بوده. این ایراد عمده‌ای است که در اغلب تلاش‌های اینچنینی دیده‌ایم. در واقع وقتی به قول شما صحبت از تغییر «زیست» نوعی موسیقی است (من واژه‌ی زیست را که شما به کار بردید به عنوان استعاره‌ای برای طیفی از تغییرات فرض می‌کنم) انتظار داریم موسیقی نیز برای هماهنگ شدن با شرایط زیست جدیدش لااقل کمی تغییر کند اما اغلب چنین نمی‌شود.
بررسی الگوی عشقی (II)

بررسی الگوی عشقی (II)

برای نمونه، اندازه طول ۲۶۵ میلیمتر ذکر شده، در حالی که این مقدار پس از اندازه گیری ۲۶۱٫۱۰ میلیمتر است.
کنسرت مارک نافلر در دبی

کنسرت مارک نافلر در دبی

نوازنده افسانه ای و صاحب سبک گیتار، مردی که یکی از بهترین آلبوم های راک در تاریخ موسیقی را ارائه کرد در حال اجاری تور کنسرت در گوشه کنار دنیا می باشد و قرار است بزودی در پنج شنبه همین هفته یعنی سوم مارچ در مدیا سیتی دبی (Media City, Dubai) اجرای کنسرت داشته باشد.
لوئیس آرمسترانگ

لوئیس آرمسترانگ

در سال ۱۹۰۲ بدنیا آمد، موسیقیدانی بود که بیشترین تاثیر را در قرن بیستم بروی موسیقی، بخصوص Jazz گذارد. به Satchmo (ساچمو مخفف Satchel Mouth) معروف بود و امروزه در رده بزرگان فلسفه، هنر، سیاستمداران و … در مقام مقایسه آورده میشود.
هنر و انقباض ایدوئولوژیک (II)

هنر و انقباض ایدوئولوژیک (II)

وجود این رابطه یا باز خورد امنیّت ــ مالیات نه تنها باعث جدایی این دو قدرت و حفظ حریم یکدیگر می شود، بلکه از طریق همین نیاز متقابل، زمینه برای ظهور دموکراسی فراهم می شود. با این حال باید توجه داشت که استثنائی وجود دارد که ممکن این تعامل دوسویه بین اقتصاد و سیاست را بر هم بریزد و آن وقتی ست که سیاست از طریق انحصارات فروش موادّ خام ( در کشور ما نفت ) به قدرت مورد نیاز خود دست پیدا کند.
کوارتت سبو در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می رود

کوارتت سبو در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می رود

کوارتت سبو (Saboo Quartet) متشکل از سهیل شایسته نوازنده ویولون، ادیب قربانی نوازنده پیانو، جو برگر میره (Jo Berger Myhre) نوازنده کنترباس و آندریاس نادسراد (Andreas LønmoKnudsrød) نوازنده درام، یکم اردیبهشت ماه سال جاری در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می رود. این کوارتت قرار است اجرایی بر اساس قطعاتی پیش ساخته و نیز بداهه نوازی جز را به روی صحنه ببرد. سبک قطعات این برنامه جز، الکترونیک جز، مینیمال جز است و مدهای موسیقی ایرانی در آن بسیار شنیده خواهد شد، به علاوه سولوهای کنترباس که بعضا از ملودی های ایرانی گرفته شده است.