رسیتال پیمان شیرالی به احترام دهلوی برگزار می شود

روز دهم مهرماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۶، در تالار رودکی، اجرای رسیتال بزرگداشت استاد حسین دهلوی با تکنوازی گیتار پیمان شیرالی اجرا خواهد شد. در این کنسرت شیرالی در کنار اجرای قطعات مشهوری از رپرتوار گیتار کلاسیک به اجرای قطعاتی از ساخته های آهنگسازان ایرانی برای ساز گیتار کلاسیک و نیز دو قطعه از ساخته های خود بر اساس شخصیت هنری و آثار استاد بزرگ موسیقی ایران، حسین دهلوی می پردازد.

پیمان شیرالی در طول فعالیت خود، همواره توجه ویژه ای به آثار آهنگسازان کلاسیک ایرانی و نیز موسیقی ایرانی داشته است و بخشی از ساخته های وی، تحت تاثیر این آثار می باشد.

پیمان شیرالی در سال ۱۳۶۴ در شاهین شهر اصفهان متولد شد. وی نوازندگی را از سال ۱۳۸۰ نزد استاد “میلاد حمیدی” آموخت. سپس با مرحوم استاد “فربد کهن سال” آشنا شد و به فراگیری سبک فلامنکو پرداخت. یک سال بعد، با استاد “اهورا کرباسی” در هنرستان موسیقی اصفهان آشنا گردید و به کار خود ادامه داد. برای یادگیری و چیدمان رپرتوار گیتار، مدتی را نیز صرف فراگیری پیانو در هنرستان نمود. سپس تئوری موسیقی را نزد استاد “علی منتظری” فرا گرفت. در سال ۱۳۸۳، در جشنواره گیتار نوازی با استاد “کیوان میرهادی” آشنا شد و در کنسرواتوار تهران، شروع به آموختن موسیقی نمود. پس از آن دوره ای زیر نظر استاد “علیرضا تفقدی” گذراند و مستر کلاس های دکتر “لیلی افشار” را شرکت نمود.

وی پارتیتور نویسی را نزد استاد “جمال ظهوریان” فرا گرفت و پس از آن نزد دکتر “مهرداد پاکباز” به آموختن پرداخت. سپس طرح ملودی، فرم شناسی، هارمونی، آهنگ سازی و بخشی از پارتیتور نویسی و تئوری موسیقی را نزد استاد “علیرضا جنانی” آموخت.

پیشینه اجرایی:
– وی در ۱۶ سالگی، قطعه ی “گراند خوتا” اثر تارگا را در تالار فرهنگ اصفهان اجرا کرد.
– در ۱۹ سالگی، در فستیوال سبک شناسی در حوزه ی هنری، مقام اول را کسب کرد.
– در ۲۰ سالگی، اولین رسیتال خود را تحت حمایت استاد “حسن کسائی” برگزار نمود.
– در سال ۱۳۸۸ دو قطعه از مشهورترین قطعات باخ (فوگ در لا مینور – شاکن) را در خانه ی هنرمندان، سالن بتهوون اجرا کرد.
– در سال ۱۳۹۴ با اجرای قطعات خود، بزرگداشتی برای استاد “حسین دهلوی” در سالن اندیشه ی اصفهان برگزار کرد.

پیشینه ی آموزشی:
– تالیف سه جلد کتاب با انتشارات چنگ که در سال ۱۳۹۴ منتشر شده است.
– تشکیل گروه هایی برای دوئت، تریو، کوارتت، کوئینتت و گروه سی نفره.
– وی ۹۵ اثر برای گیتار، به همراه یک کنسرتو و یک کوارتت زهی ساخته است.
– تنظیم آثار فولک ایرانی برای گیتار کلاسیک که از آن جمله می توان به تنظیم قطعه ی “ساری گلین” برای ۲۶ گیتار در فرم کنسرتو اشاره کرد.
– وی آثاری نیز برای آواز کلاسیک تنظیم کرده است.

از جمله آثار این نوازنده و آهنگساز می توان به آثار زیر اشاره کرد:
– باران (در دو قسمت)
– نوروز غم انگیز (برای حادثه ی بم)
– دهلوی (برای استاد حسین دهلوی)
– در ستایش جولیانی (برای مائورو جولیانی)
– تم واریاسیون برای قطعه ی “سوسو زدن ستاره ها”
– مجموعه آواز هایی که مادرم به من آموخت (در بیست قسمت)
– مانای دوست داشتنی
– رومانس برای تو

همچنین قطعاتی که توسط آهنگسازان ایرانی به این نوازنده و آهنگساز تقدیم شده که شامل:
– صنم (جمال ظهوریان)
– نامه شماره ۱۳ (پیمان فخاریان)
“Suite In Em”- که شامل ۸ قسمت می باشد (علیرضا جنانی)

وی قطعاتی را نیز به صورت سفارشی نوشته است که از آن جمله می توان به قطعه زیبای “مرگ در پاییز” برای نمایشنامه ی “مرگ در پاییز” و قطعه ی “فانتزی به سبک ر ماژور” برای تئاتر “عادل یک ناخدا بود” اشاره کرد.

از مهمترین ادیت و انگشت گذاری های وی، کتاب “۱۲ اتود ویلا لوبوس” است که به زودی به چاپ خواهد رسید.

2 دیدگاه

  • دوستدار موسیقی
    ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۹۴ در ۳:۱۵ ب.ظ

    اینجوری که شما نوشتید اساتید بزرگوار گیتار ایران باید برن زیر دست ایشون آموزش ببینند

  • رضا
    ارسال شده در دی ۶, ۱۳۹۴ در ۵:۵۴ ب.ظ

    درود بر استاد شیرالی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است.

از روزهای گذشته…

پاسخ دوم به نقد حافظ ناظری و شهرام ناظری

پاسخ دوم به نقد حافظ ناظری و شهرام ناظری

ماهها از آخرین پاسخ آقای امین موسوی به جوابیه میگذرد و در این مدت اتفاقات مختلفی باعث شد، انتشار این مطلب به تاخیر بی افتد، از چیستی این اتفاقات اکثرا بی اطلاع نیستیم ولی قسمتی هم از این تاخیر به خاطر جمع آوری فایل های لازم برای این مطلب بود، نوشته های مطلب حاضر تقریبا یک هفته پس از جوابیه حاضر شده بود… امیدوارم این سؤال و جوابها بتواند نقشی هرچند کوچک در اعتلای فرهنگ موسیقی ایران زمین داشته باشد.
مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (II)

مجید کیانی و «طبیعت در هنر موسیقی» (II)

کلدانیان از ۶۲۶ تا ۵۳۸ قبل از میلاد در سرزمین حاصل خیز بین النهرین استقرار داشتند. از زمان سومریان معابد مرکز عمده کاهنان ٬ شاعران ٬ ریاضی دانان و منجمان بود. بر اساس نوشته های برخی مورخان قدیمی مانند Plutarch در زمان کلدانیان با توجه به گسترش نجوم و ارتباط موسیقی نظری با اخترشناسی و ریاضیات عقایدی مانند اعتقادات زیر مرسوم گردید:

پیانوی شیمل (VOGEL V115 Modern-2013)

این پیانو به صورت کوک شده و آکبند توسط شرکت «آوا هنر حنانه» عرضه می شود و خرید این پیانو همراه با ۵ سال گارانتی و خدمات پس از فروش است. برای اطلاعات بیشتر با این شماره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۷۳۰۵۲۰۹ مشخصات Proffesional upright VOGEL V115 Modern-2013 ۵years guaranty Hannaneh arts Co. Made By Schimmel Germany…
ادامهٔ مطلب »
چاشنی های تانگوی کِرِمر

چاشنی های تانگوی کِرِمر

“ویولونیست جسور با پیاتزولا طعم تازه ای به «چهار فصل» ویوالدی می بخشد.” زمان مهم ترین مسئله برای پیوند دادن معروف ترین قطعه موسیقی کلاسیک – «چهار فصل» ویوالدی – با یادگار فصلی سلطان تانگوی جدید، آستور پیاتزولا (Astor Piazzolla) بود. باید خرسند بود از اینکه گیدون کرمرِ (Gidon Kremer) ویولونیست اولین کسی بود که به این کار پرداخت. کرمر نه تنها استاد برجسته و شناخته شده رپرتوار استاندارد و اسطوره اصلی موسیقی نو است بلکه این نوازنده ۵۳ ساله لاتویایی الاصل به یکی از مفسران ماهر و متعهد پیاتزولا نیز تبدیل شده است.
منبری: صدیف مطالب زیادی دارد

منبری: صدیف مطالب زیادی دارد

بنده در سه مقطع از کلاسهای آقای شجریان استفاده کردم. دو سال قبل از انقلاب ۵۷، دوره انقلاب و کلاسهای جواب آواز ایشان بعد از انقلاب. نگاه ایشان به مقوله آواز چند وجهی بود. ردیف محض نبود مثل کلاسهای استاد کریمی برای مثال.
نگاهی به اپرای مولوی (XIX)

نگاهی به اپرای مولوی (XIX)

در ادامه این پرده رد و بدل شدن سوال و جواب ها را در نوا و دشتی می شنویم تا اینکه مولوی می خواند: « هین بیا این سو، بر آوازم شتاب عـالم از برف است روی از من متاب» و ناگهان می بینیم که شمس به پرواز در می آید و از صحنه خارج می شود…
کنسرت گروه عارف

کنسرت گروه عارف

کنسرت گروه “عارف” به سرپرستی پرویز مشکاتیان وآواز شهرام ناظری، اینروزها رسانه های موسیقی کشور را تحت شعاع خود قرار داده است.
ژرف‌اندیشی درباره‌ موسیقی مردم‌پسند (II)

ژرف‌اندیشی درباره‌ موسیقی مردم‌پسند (II)

کتاب «پیدایش موسیقی مردم‌پسند در ایران» تالیف ساسان فاطمی که چند ماهی است توسط انتشارات ماهور چاپ شده گویی در پی برطرف کردن همین کمبودها و ابهامات است. نخستین نکته‌ی جالب ‌توجه در کتاب مسلم فرض نگرفتن موضوعات ظاهرا معلوم (از قبیل وجود از پیش پذیرفته شده ی گونه‌های مردم‌پسند) و ارائه‌ی پژوهشی تاریخی-موسیقایی با کمک مدارک باقی‌مانده از دوران قاجار (و گاه قدیم‌تر) برای پاسخ به این پرسش است که؛ آیا موسیقی ایرانی گونه‌ای «سبک» هم‌سنخ با خودش داشته است یا خیر؟ از دیدگاه فاطمی پاسخ به این پرسش مثبت است. از همین رو تعریف و کاربرد اصطلاحاتی مانند مردم‌پسند، مردمی و کلاسیک برای مطالعات موسیقی در ایران نیاز به تامل بیشتر و شفاف‌سازی نظری دارد.
منتشری: ۱۳ سال از آواز دور بودم

منتشری: ۱۳ سال از آواز دور بودم

نمیدانم، شاید چون ساده تر بوده است. من هم با این اعتقاد در تلویزیون فقط آواز می خواندم. در رادیو از من درخواست خواندن تصنیف می کردند که من در جوابشان می گفتم که من آواز‌خوانم و تصنیف نمی خوانم. آقای اعتمادی به من گفت که من یک آهنگ ساختم، شما بشنوید و اگر خوشتان نیامد به شخص دیگری سفارش می دهیم. این آهنگ در آواز شوشتری بود که روی سه گاه مدلاسیون شده بود. کلامش هم از آقای رضا سحبان بود و ملودی جالبی داشت.
خلق متحد هرگز مغلوب نخواهد شد

خلق متحد هرگز مغلوب نخواهد شد

قطعه “خلق متحد هرگز مغلوب نخواهد شد” یا “The People United Will Never Be Defeated”، در سال ۱۹۷۵ توسط فردریک ژوسکی (خوانده می شود “Zhev-skee Frederic Rzewski”) آهنگساز آمریکایی، برای پیانو تنظیم شد. ژوسکی یک مجموعه از ۳۶ واریاسیون برای این ترانه مشهور شیلیایی با نام “El pueblo unido jamás será vencido” اثر سرجیو اورتگا (Sergio Ortega) آهنگساز و پیانیست شیلیایی (۲۰۰۳-۱۹۳۸) و گروه کویلاپایون (Quilapayún)، تنظیم کرد.