نگاهی به سمفونی فانتاستیک اثر جاودان هکتور برلیوز (VI)

پاگانینی دست برلیوز را می بوسد
پاگانینی دست برلیوز را می بوسد
پس از این مقدمه ی کوتاه که نقش فضاسازی را دارد (میزان های ۱ تا ۲۰)، ایده فیکس در بخش آلگرو برای آخرین بار به صحنه می آید ولی نه چونان گذشته «نجیبانه و محجوب». این بار به نغمه رقصی مبتذل و ناهنجار بدل شده که با صدای گوش خراش و زیر به وسیله کلارینت می بمل نواخته می شود و نت های چالاک دارد که با تریل تزیین یافته اند.

تنها فضای هجوآمیز موسیقایی ارائه داده و زود محو می شود (میزان های ۲۱ تا ۷۸). سپس بساط شب پهن می شود؛ در ادامه موومان «ناقوس عزا» که ناقوس های پرطنین ارکستر آنرا می نوازند، حالتی هراس انگیز را القـاء می کند.

توباها و باسون ها، ملودی بم و پرهیبتی را با نت های کشیده و شمرده به شکلی یکنواخت می سرایند.

این ملودی نغمه ی قرون وسطایی آواز دی یس ایره (روز خشم) است که از قدیم در رکوییم ها خوانده می شد. برلیوز در اینجا این نغمه را به عنوان نماد نفرین ابدی بکار می گیرد.

چیزی نمی گذرد که این ملودی به گستره صوتی زیر رفته و بوسیله ی بادی های چوبی و پیتسیکاتوی زهی ها با ریتم رقصی تند نواخته می شود (میزان های ۱۲۷ تا ۲۲۱). به این ترتیب برلیوز با بدل کردن دی یس ایره به نغمه ای مبتذل و ناهنجار، جسورانه تقلیدی هجوآمیز از یک آواز مقدس آفریده است؛ همان گونه که اندکی پیشتر با ایده فیکس هم چنین کرده بود.

پس از این برلیوز آشوب رقص جادوگران را در بخشی فوگ مانند بیان می کند.

سوژه ی فوگ (نغمه رقص جادوگران) بوسیله ی زهی های بم معرفی شده و سپس دیگر سازها به تقلید آن می پردازند (میزان های ۲۴۱ تا ۳۴۷). در این بخش موومان افه های صوتی گوناگونی به گوش می رسد؛ از قلقل کردن دیگ جادوگران تا نفیر باد شبانگاهی.

audio file بشنوید قسمتی از این سمفونی درخشان را

موسیقی این قسمت با یک کرشندو به اوجی پرقدرت می رسد؛ اوجی که در آن نغمه ی رقص تند جادوگران، که زهی ها می نوازند، با دی یس ایره که حرکتی کندتر دارد و به وسیله بادی های برنجی و چوبی نواخته می شود، در تقابل قرار می گیرند.

رو در روییِ این دو و در هم پیچیدگی موسیقایی شان، موومان پنجم را به فرجام می رساند و این کابوس موسیقایی با شور عیاشانه ی ارکستر پایان می گیرد (میزان های ۳۴۸ تا ۵۲۴).

پارتیتور این سمفونی را دریافت کنید

منابع:
وب سایت هکتور برلیوز: www.hberlioz.com
ویکیپدیا: www.wikipedia.org
درک و دریافت موسیقی، راجر کِیمی یِن، حسین یاسینی، نشر چشمه.
تجزیه و تحلیل موسیقی برای جوانان، لئونارد برنشتاین، مصطفی کمال پورتراب، نشر چشمه.

7 دیدگاه

 • tina
  ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۰ ق.ظ

  ba salam
  az koja mishe kole in kar ro download kard ? age site’i mishnasid bem begid lotf mikonid mamnun

 • arash
  ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۱ ق.ظ

  ba salam
  az koja mishe kole in kar ro download kard ? age site’i mishnasid bem begid lotf mikonid mamnun

  [email protected]

 • ali
  ارسال شده در فروردین ۲۸, ۱۳۸۸ در ۷:۱۴ ب.ظ

  ba salam
  az koja mishe kole in kar ro download kard ? age site’i mishnasid bem begid lotf mikonid mamnun

 • sorosh
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۸۹ در ۵:۳۹ ب.ظ

  ba salam
  az koja mishe kole in kar ro download kard ? age site’i mishnasid bem begid lotf mikonid mamnun

 • behrang khalili
  ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۹ در ۹:۳۲ ب.ظ

  mamnon

 • رسول
  ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۵ ب.ظ

  یکیتون جواب این بدبختو بده خب. نامردا…

 • سهیلا
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۹۱ در ۴:۲۷ ب.ظ

  از اطلاعات درج شده تشکر می کنم سوالی که دارم این است که چگونه میتوان این اثار را بدست اورد مدتی است به دنبال اثار نوازندگان معروف میگردم اما هرچه میجویم کمتر میابم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «تصنیف‌های عارف قزوینی»

اجرایِ مقبولِ همه‌ی تصنیف‌های عارف در یک مجموعه، درباره‌ی شخصیت او و تصنیف‌سازی‌اش و در مورد تصنیفِ قاجاری به طور عام، فرصتِ تأملی دیگر می‌دهد. ازاین رو هر چند تصریح شده که هدف، گردآوریِ نمونه‌ای آرشیوی یا آموزشی نبوده اما می‌توان چنین کارکردی نیز برای این مجموعه قائل شد وگرنه با تمام تلاشی که در شنیدنی‌شدنِ اجرای همه‌ی بندهای تصانیف شده، هنوز شنیدن سیزده دقیقه تکرارِ تضرعِ عارف برای ماندنِ مورگان شوستر در ایران، در مقامِ یک اثر موسیقی چندان توجیهی ندارد*.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIII)

مقارن با این تحولات نوار کاست به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی جدید و مستقل از تشکیلات دولتی در ایران رایج شد. دو گروه شیدا و عارف نیز خود نوارهای موسیقی خودشان را با کیفیت بسیار خوب به بازار عرضه کردند. گروه های شیدا و عارف همگام با انقلاب کنسرت هایی با مایه های سیاسی و اجتماعی ترتیب دادند که با استقبال مردم به خصوص گروه های دانشجویی روبرو شد. در این میان کنسرت های گروه شیدا با آهنگ های محمد رضا لطفی (بشارت و سپیده) و پرویز مشکاتیان (ایرانی) همراه با اشعار هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) و آواز محمد رضا شجریان، خاطره درویش خان، ملک الشعرا بهار و حسین طاهرزاده را زنده می کرد.

از روزهای گذشته…

عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان (VI)

عصر حماسی کوبیسم و فردیت در حنجره بزرگان (VI)

البته شجریان سهم قابل ملاحظه ای در پی ریزی و غنای مکتب آوازی ایران داشته است. در عین حال من بر آن نیستم که بگویم او مبدع خلاقیتی خاص بوده است. اما معاصرین و اخلاف او همه ی اجراهایش را بدون نقد و بی هیچ برخورد پذیرفته اند. شاید سبک روایی (نقالی) و موجز شجریان، یا بیان هنرمندانه او از احساسات و تجربیات، یا تحلیل های موشکافانه ی وی از درون انسان عواملی هستند که او با تکیه بر آنها می تواند چنین میراثی از خود بر جای بگذارد.
نگاهی به «اینک از امید» (III)

نگاهی به «اینک از امید» (III)

به طور کلی تصنیف «مجلس انس» با وجود وام گرفتن مستقیم ریتم از شعر و پیوند و نامناسب شعر و موسیقی در بعضی از قسمتها و تنظیم های اتفاقی و گاه نادرست، تنها می تواند در جایگاه یک کار و عمل تقریبا خوب شنیدنی باشد، نه یک تصنیف قوی و پخته.
یادداشتی پیرامون نخستین جشنواره ملی موسیقی استاد شهناز

یادداشتی پیرامون نخستین جشنواره ملی موسیقی استاد شهناز

نخستین جشنواره ملی موسیقی استاد شهناز از تاریخ ۱۴ لغایت ۱۹ دی ماه امسال و در چهار بخش گروه نوازی، تکنوازی، آهنگسازی و ارائه مقالات علمی موسیقی، در شهر اصفهان برگزار شد. شرکت کنندگان در بخش تکنوازی در ۴ رده سنی نوجوان، جوان، بزرگسال، آزاد و مابقی شاخه های رقابتی، فارغ از شرایط سنی به رقابت پرداختند. در بخش آهنگسازی و ارائه مقالات علمی شرکت کنندگان می بایست بر اساس شاخصه ها و عناوین تعیین شده در فراخوان جشنواره، به ارائه آثار خود می پرداختند.
کارایان و سمفونی های موتسارت (I)

کارایان و سمفونی های موتسارت (I)

اولین کار ضبط شده هربرت فون کارایان متعلق به موتسارت بود: اورتور فلوت سحرآمیز که با شرکت اشتاتسکاپل برلین (Staatskapelle Berlin) در سال ۱۹۳۸ ضبط شد (و اخیرا نیز دویچه گرامافون دوباره آن را منتشر نموده است). کارایان سپس سمفونی های سل مینور هافنر و ژوپیتر را در سال ۱۹۴۲ با ارکستر رادیویی تورین ضبط کرد. یکی از اولین اثر های ضبط شده او پس از جنگ جهانی اول یکی دیگر از سمفونی های موتسارت یعنی سمفونی شماره ۳۳ k 319 در سی بمل بود که با ارکستر فیلارمونیک وین و در سال ۱۹۴۶ ضبط شد.
سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (III)

سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (III)

گویی ارتباط هنری ایران و هند از این زمان آغاز شد و ایران از موسیقی هند تأثیر گرفت. این نوازندگان و خوانندگان در کوچه و بازار و روستاهای ایران به راه می‌افتادند و برای مردم ترانه می‌خواندند. این گروه به کولی معروف شدند و به ترانه‌هایی که می‌خواندند “ترنگ” یا “ترانک” می‌گفتند و گمان می‌رود که در زمان ساسانی، ترانک به اشعار هشت‌هجایی عشقی و انتقادی گفته می‌شده است که به تصنیف عامیانه امروز شباهت داشته است. (مستوفی، به نقل از انجمن آرای ناصری، بی‌تا)
گزارش تصویری از «جشن ده سالگی گفتگوی هارمونیک»

گزارش تصویری از «جشن ده سالگی گفتگوی هارمونیک»

تصاویری که مشاهده می کنید توسط آقایان شفیعا شفیعی، عرفان خسروی و امیر علی مددی و خانم ها منیره خلوتی، فرزانه و لیلا پورقناد تهیه شده است.
فخرالدینی: ۱۷ سالگی چهارمضراب نوشتم

فخرالدینی: ۱۷ سالگی چهارمضراب نوشتم

من در سال ۱۳۳۴ وارد شدم؛ یعنی تقریبا همزمان با اینکه وارد رادیو شدم، در ارکستر گلها در زمان آقای روح الله خالقی هم فعالیت خود را آغاز کردم. همچنین با ارکستر های زیاد دیگر همکاری داشتم، اولین بار که من در آن زمان وارد ارکستر گلها شدم، آقای خالقی و جواد معروفی رهبر ارکستر بود. مدت زمان کوتاهی که گذشت ارکستر دیگری به نام ارکستر باربد تشکیل شد که آقای حبیب‌الله بدیعی رهبر آن بود.
نی هفت بند و شیو های نوازندگی آن (II)

نی هفت بند و شیو های نوازندگی آن (II)

همانطور که در مقاله قبل گفته شد، نوازندگی نی هفت بند به دو روش به اصطلاح “دندانی” و “لبی” صورت میگیرد. حال به توضیح تفصیلی هر یک از این دو روش و ویژگیهای آنها می پردازیم.
والی: در طبیعت ما تکصدایی نداریم!

والی: در طبیعت ما تکصدایی نداریم!

خیر! اساسا چیزی به عنوان تک صدا در طبیعت وجود ندارد و در واقع تواتر غیر مرکب در طبیعت وجود ندارد و شما تنها در آزمایشگاه می توانید بوسیله اسلایتورها می توانید موجی غیر ترکیبی و تکصدایی بوجود بیاورید. در طبیعت هر موجی بوسیله امواجی بی نهایت در حال ترکیب است. شنیدن صدا برای انسانها ذاتی است و در تمام دنیا نوعی از چندصدایی دیده می شود که این چند صدایی دقیقا با چند صدایی پالسترینا و باخ یکسان نیست.
گزارش جلسه دوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VI)

گزارش جلسه دوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VI)

بعد از گفت و گو درباره‌ی داوری، «ارزیابی» (Evaluation) معرفی و توضیح داده شد که ارزیابی «[یا سنجش] به مفهوم عام روندی است که در بسیاری از نقدها می‌توان یافت. در نگرش این کارگاه به ارزیابی، پنداشتی معطوف به یافتن سنجه‌های یک متن [در این مورد موسیقایی] بدون گرایش به داوری مشخص مد نظر است.» بنابراین از نظر مدرس کارگاه ارزیابی عملی است که می‌تواند محدود به یک موضوع شود و همچنین می‌تواند به عنوان پایه‌ی داوری تعبیر شود. افزون بر این یادآوری شد که یکی از واژگان کلیدی در تعریف محدود نقد (فعالیت حرفه‌ای در رسانه‌های نوشتاری و ….) ارزیابی است.