زبیگنف پرایزنر، آهنگساز افسانه ای فیلم

زبیگنف پرایزنر
زبیگنف پرایزنر
زبیگنف پرایزنر (Zbigniew Preisner) در ۲۹ مارس ۱۹۵۵ در لهستان بدنیا آمد. شاید مهمترین عامل شهرت وی ساخت موسیقی فیلم برای کارگردان شهیر دنیای سینما کیشلوفسکی بود که توانست وی را به دنیا معرفی نماید، هر چند موسیقی جادویی ساخته شده توسط پرایسنر به قدری زیبا بود که یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار بر آثاری چون سه گانه های کیشلوفسکی و دیگر آثار این فیلمساز فقید بود.

نکاتی در زمینه زندگی و فعالیت های این آهنگساز
پرایسنر تحصیلاتش را درزمینه فلسفه و تاریخ در دانشگاه کراکف لهستان به پایان رساند و هیچگاه بصورت رسمی تحت آموزش موسیقی قرار نگرفت وی بصورت خود آموز آهنگسازی را از طریق گوش دادن به موسیقی و تنظیم قطعات از روی آثار ضبط شده فراگرفت.

سبک و شیوه آهنگسازی وی را میتوان نئو رومانتیسیسم دانست؛ پاگانینی و سیبلیوس از جمله کسانی بودند که بر وی تاثیر بسیاری داشتند.

بیشترین شهرت وی برای ساخت موسیقی متن فیلم سه گانه های کیشلوفسکی بود؛ یک سه گانه که بر اساس رنگ های پرچم فرانسه و با استفاده از شعار انقلاب فرانسه آزادی ، برابری، برادری بود و در ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۴ به نام های آبی، سفید، قرمز به تصویر در آمد.

بعد از همکاری با کیشلوفسکی پرایسنر با قرادادی با فرانسیس فورد کاپولا بعنوان تهیه کننده متعهد شد تا موسیقی برای فیلم Secret GardenAgnieszka Holland کارگردانی از لهستان بسازد.

audio file بشنوید قسمتی از بولرو ساخته پرایزنر را

وی با کارگردانهای دیگری نیز فعالیت داشته است که ساخته هایش در جشنواره های مختلف توانسته است جوایزی را بخود اختصاص دهد همچون جایزه جشنواره فیلم سزار فرانسه در سال ۱۹۹۴ برای فیلم Three Colors: Redو دریافت همین جایزه برای ساخت موسیقی فیلم Élisa در سال ۱۹۹۶٫ جایزه نقره ای فستیوال فیلم برلین برای فیلمThe Island on Bird Street در سال ۱۹۹۷٫

در سال ۱۹۹۸ همکاری وی در مجموعه Requiem for My Friend بزرگترین قدم و اثر هنری در زندگی پرایسنر شکل گرفت و این کار برخلاف دیگر آثارش در زمینه موسیقی فیلم نبود. بار دیگر همکاری وی با کیشلوفسکی یکی از ارزشمندترین آثاری را بوجود آورد که بعد از مرگ این کارگردان این کار بعنوان یادبودی گرانبها از وی یاد میشود؛ ساخت موسیقی بر روی اشعار Krzysztof Piesiewicz شاعر لهستانی و برنده جایزه نوبل که توسط کیشلوفسکی کارگردانی شده بود.

audio file بشنوید تانگو مشهور پرایزنر را

از دیگر فعالیتهای وی میتوان به ساخت موسیقی متن سریال ۲۶ قسمتی People’s Century ساخته شده توسط تلویزیون بی بی سی انگلیس و پی بی اس آمریکا اشاره کرد.

همکاری با کارگردان در سال ۲۰۰۳ و در فیلم It’s All About Love؛ وی در سال ۲۰۰۶ و در آلبوم On An Island با گیتاریست شهیر گروه پینک فلوید نیز در زمینه تنظیم و ارکستراسیون قطعات نیز همکاری داشت.

سکوت – شب و رویاها یکی دیگر از پروژه های بزرگ پرایسنر در زمینه ارکسترال و کر میباشد که بر اساس متن و نوشته های کتابی با عنوان Job میباشد. این اثر ارزشمند با خوانندگی Madredeus وTeresa Salgueiro و Thomas Cullyدر سال ۲۰۰۷ منتشر شد.

وی همچنین در سال ۲۰۰۶ در قسمت فیلم کوتاه جشنواره کن به داوری پرداخت؛ اما از نکات جالب همکاری کیشلوفسکی و پرایزنر خلق آهنگساز خیالی با عنوان Van den Budenmayer بود که در سه گانه این آهنگساز آلمانی قرن ۱۸ و البته خیالی وجود دارد!

درزمینه فیلمنامه زندگی دو گانه ورونیک به توضیحات جالبی در زمینه وان دن بودن مایر بر میخوریم به اینصورت که در حدود یک سال نامه ای از انتشارات دانشگاه اکسفورد برای کیشلوفسکی ارسال شده بود به این شرح که این دانشگاه مشغول ویرایش مجدد فرهنگ نامه موسیقی اش میباشد و اطلاعاتی در زمینه این آهنگساز قرن ۱۸ که آهنگهایش در موسیقی فیلمهای وی چون ده فرمان – زندگی دوگانه ورونیک و سه رنگ (قرمز – آبی – سفید) نقش داشته است ارسال نماید!

کیشلوفسکی نیز در جواب بیان میدارد که این فرد شخصیت خیالی است که وی و آهنگسازش ( پرایسنر ) خلق کرده اند که در مقابل دانشگاه آکسفورد با پافشاری و عدم باور این حرف خواستار اطلاعات مورد قبول در این زمینه شدند که بار دیگر کیشلوفسکی اذعان داشت که موسیقی فیلم مذکور ساخته پرایسنر آهنگساز خود آموخته ای از لهستان میباشد!

از این آهنگساز آثار متعددی منتشر شده است که اجرای ۱۰ قطعه آسان برای پیانو (تکنوازی) را به علاقه مندان به نوازندگی پیانو برای آشنایی با این آهنگساز توصیه میکنیم.

24 دیدگاه

 • مازيار
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۶ در ۱۰:۵۳ ب.ظ

  بسیار خوب، مدتها بود که می خواستم درباره این مرد بیشتر بدونم … سپاسگزارم.

 • ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۶ در ۹:۳۹ ق.ظ

  یکی از کارهای زیبای این مرد مرثیه ای برای یک دوسته که در مرگ کیشلوفسکی ساخت .

 • ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۷ ق.ظ

  ممنون. مقاله خیلی خوبی است. موفق باشید

 • ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۳ ب.ظ

  در مورد پریزنر که فقت می‌تونم بگم عاشقشم همین!
  اما از شما هم سپاسگزارم برای گرداوری این متالب.

 • ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۸۶ در ۹:۴۷ ب.ظ

  و دقیقا همین امروز بود که فیلم شاهکار و زیبای کیشلوقسکی A Short Film About Love را دیدم و آهنگ های این مرد بی نظیر برایم جالب بود، پس اسمش را به زبان لهستانی(پولیش)یادداشت کردم و بلافاصله به سایت شما رسیدم و از این مطالب خوب شما لذت بردم
  مرسی…
  موفق باشید

 • siamak
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۸۶ در ۵:۱۶ ب.ظ

  moddatha bud ke donbale ahangsaze filme abi budam khoshhalam ke bare dige in sait moshgel goshaye man shod. movafag bashin

 • ارسال شده در اسفند ۲۰, ۱۳۸۶ در ۲:۴۸ ق.ظ

  ای کاش نوشته بودید که همکاری اخیرش با دیوید گیلمور دقیقا در چه زمینه ای و در کدام از قطعات بوده
  چون آلبومی بود با نامهایی بزرگ ولی در کل ضعیف

 • ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۱:۲۸ ق.ظ

  alibood

 • ashkan
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۶ در ۹:۱۱ ق.ظ

  mamnunam. vaghean darid zahmat mikeshid.matalebetun vagean khub va mofide.khaste nabashid.

 • سینا
  ارسال شده در فروردین ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۶ ب.ظ

  واقعا نمیدونم در مورد این شخص چی بگم.
  کاراش شاهکاره.منو دیونه میکنه.
  راستی این قطعات برای پیانو در بازار ایران هست؟

 • meisam samandari
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۷ ب.ظ

  mamnon az tozihateton,va az inke afradi mesle shoma hastan va in matalebe mofido jamavari mikonan kamale tashakor va ghadrdani ro ikonam.bazam khoda ghovat

 • اسماعيل
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

  با سلام من نوار کامل مونامور را دارم من چگونه میتوانم کامل انرا از اینترنت یا جای دیگر پیدا کنم به شکل mp3 با تشکر از سایت بسیار زیبای شما

 • محمد آرین
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۸۷ در ۶:۰۶ ب.ظ

  ممنون از متن جالب شما.
  درباره Requiem for My Friend : این پروژه مشترک پرایزنر و کیشلوفسکی بود. یعنی کیشلوفسکی سالهای آخر زندگیش قصد داشت تا با پرایزنر در یک کنسرت عظیم، آهنگهایی رو که در این آلبوم هست اجرا بکنند که خب متاسفانه نشد و پرایزنر هم برای ادای دین به کیشلوفسکی بزرگ، این آلبوم رو به او یاد او Requiem for My Friend نام گذاری کرد.
  پرایزنر من رو شدیدا یاد “اسفندیار منفردزاده” میندازه. کاری به سبک و جایگاه جهانی موسیقی این دو نفر ندارم.
  هر دو تحصیلات آکادمیک موسیقی نداشتند – هر دو در زمینه موسیقی فیلم گزیده کار بودند – هر دو برای کارگردانهای بزرگی کار کردند – هر دو حداقل نیمی از بار فیلم رو با موسیقی به دوش داشتند.
  توضیح اینکه اسفندیار منفردزاده آهنگساز فیلمهای قیصر، داش آکل، گوزنها و آهنگساز جاودانه ترین ترانه های فرهاد فقید هستند.

 • نصيري
  ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۷ در ۷:۲۹ ق.ظ

  این مرد یک فرشته‌ی زمینیه. آیندگان بسیار شایسته‌تر از او یاد خواهند کرد.

 • ماریا
  ارسال شده در تیر ۲, ۱۳۸۸ در ۴:۴۸ ب.ظ

  سلام ممنون از مطلب خوبتون میشه موسیقی فیلم سه رنگ سفید قرمز ابی ساخته کیشلوفسکی با اهنگسازی پرایزنر رو هم بزارید ممنون

 • کورش
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۸ در ۴:۲۷ ب.ظ

  درودبرشماممنون ازتلاشی که برای هنروهنردوستان
  داریدآن قدر به پرایسنرعلاقه داشتم که بصورت
  ناخوداگاه یکی از کارهای اورو زدم امامنضورم
  اون تاثیری که کاراش روی هر فردی میگذاره
  بامید داشتن چنین افرادی درایران…

 • ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۳ ب.ظ

  vaghean mamnoon azin etelat darbareye in nabegheye moosighi.
  az nazare man ishoon nbeghean vaghean karash roohe adamo navazesh mikone

 • Mr silent
  ارسال شده در بهمن ۲۴, ۱۳۸۸ در ۱:۵۹ ب.ظ

  be nazare man karaye Preisner shahkaran,,,man hameye albume’haye priesner ro daram,,vaghean asheghe sabke ahangsazisham,,,age ahangsazi az hamin sabk behem moarrefi koni mamnoon misham,,chon kheili donbalesh gashtam,,mamnoon az site’e khoobetoon

 • sadegh
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۹۰ در ۸:۵۷ ب.ظ

  سپاس
  درود بیشمار بر این آهنگ ساز

 • HOSEIN
  ارسال شده در مهر ۹, ۱۳۹۰ در ۱:۰۵ ق.ظ

  SALAM KHEILI ALI BUD MAMANUN AGE MISHE ASARE NEVESHTARIE ISHUN RO MOAREFI KONID MAMANUN.

 • علی مقدم
  ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۹۱ در ۱:۳۷ ق.ظ

  دوس دارم یک بار دستای این مردو حس کنم
  اوآوای خدا را مینویسد

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۹۳ در ۱۱:۳۶ ق.ظ

  من عاشق این مرد و اهنگهاشم

 • mohsen
  ارسال شده در شهریور ۲۴, ۱۳۹۳ در ۱۰:۱۳ ب.ظ

  میشه نت موموسیقی زبیگنف زایپرو بزاری

 • روح اله
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۷ در ۹:۵۰ ق.ظ

  سلام و ادب
  بابت اطلاعات مفیدتون تشکر میکنم موسیقی های این بزرگ مرد به ادم روح میده

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

جمال الدین منبری پس از سالها سکوت به روی صحنه می رود

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی جمال الدین منبری و پوریا اخواص، ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. این برنامه آخرین کنسرت سال ۹۷ ارکستر ملی با رهبری شهبازیان خواهد بود.

از روزهای گذشته…

تحصیل موسیقی در بلژیک

تحصیل موسیقی در بلژیک

مطلبی که پیش رو دارید، جهت آشنایی بینندگان “گفتگوی هارمونیک” با وضعیت تدریس موسیقی در دانشگاه های موسیقی بلژیک، توسط پرویز بزمی پور از هنرجویان یکی از این دانشگاه های بلژیک است که برای ما فرستاده شده است.
گفتگو با آن سوفی موتر (IV)

گفتگو با آن سوفی موتر (IV)

در حقیقت من از آن دسته موزیسین ها هستم که باید با موسیقی که می نوازم ارتباط احساسی بگیرم. به عبارت دیگر اگر نواختن یک قطعه تنها یک فعالیت ذهنی باشد، من نیازی به اجرای آن بر روی صحنه نمی بینم. چون در این صورت ممکن است نتوانم آن را به اندازه کافی خوب، متقاعد کننده و پر شور بنوازم، در نتیجه مخاطب هم نمی تواند آن را درک کند، از آن لذت برده و الهام بگیرد.
«نیاز به کمالگرایی داریم» (II)

«نیاز به کمالگرایی داریم» (II)

شاید نویسنده و نوازنده سه تار و سردبیر مجله گفتگوی هارمونیک به نظر من عنوان قابل قبولی است، چراکه در این سه زمینه به اندازه ای کار کرده ام که قابل توجه باشد البته در کنار این ها به تار نوازی و آواز کلاسیک هم پرداخته ام و توانسته ام آنها را نیز به جایگاه آبرومندی برسانم و کارهایی نیز در این زمینه انجام دادم که کم و بیش به دست اهالی هنر رسیده است.
درباره‌ی پتریس وسکس (V)

درباره‌ی پتریس وسکس (V)

در دهه‌ی ۱۹۸۰ در موسیقی او تغییراتی پدید آمد. او ابتدا روی ساخت قطعات سازی بر اساس ژانرهای متفاوت تمرکز کرد. توجه او به ژانرهای دیگری به غیر از ژانر کلاسیک موجب جذاب‌تر شدن قطعاتش شد. او در این راستا کوارتت زهی خود را با نام آهنگ‌های تابستانی، دو سونات برای سولو کنترباس (Sonata Per Contrabasso Solo 1986) و سونات بهاربرای سیکستت ویولن (Spring Sonata For Sextet 1989) همچنین کنسرتوهای متعددی را مانند کانتوس اِد پیسم (Cantos Ed Pacem)، کنسرتو برای ارگ (Concerto Per Organ 1984) و کنسرتو برای انگلیش هورن و ارکستر نوشت. میل شخصی‌اش در استفاده از موسیقی‌های سازی محلی لتونی سبب به وجود آمدن ژانری آزاد در فرم‌های سونات، سمفونی و کوارتت زهی با بافتی آوازین همراه با تصویر سازی است.
کارن کارپنتر، پیشگام درام نوازی زنان

کارن کارپنتر، پیشگام درام نوازی زنان

کارن آنه کارپنتر (Karen Anne Carpenter) یک خواننده و درامر آمریکایی بود. او و برادرش، ریچارد، یک گروه موسیقی دو نفره تشکیل دادند به نام کارپنترها (The Carpenters). در سالهای اخیر، هنرمندانی مثل مدونا (Madonna)، شانیا تواین (Shania Twain)، و کی.دی.لنگ (K.D. Lang) در میان دیگران از او به عنوان یک موزیسین تاثیرگذار نام برده اند. “اگر من یک کارپنتر بودم” یک آلبوم تکریم کارپنترهاست که چندین گروه راک آلترنیتیو (alternative rock) بر روی صداهای موسیقی های اجرا شده توسط ریچارد و کارن کارپنتر موسیقی نواخته اند.( یکی از تحسین برانگیز ترین ترانه های این آلبوم آهنگ “Superstar” است که Sonic Youth آنرا بازنوازی کرده است.)
یادداشتی بر آلبوم «با فراقت چند سازم»

یادداشتی بر آلبوم «با فراقت چند سازم»

امروزه مقید بودن به اجرای دقیق سوئیت دستگاهی در آلبوم‌هایی در ژانر موسیقی کلاسیک ایرانی به ندرت دیده می‌شود؛ چیزی که در دهه‌های شصت و هفتاد تا حد زیادی معمول بود. همین تقید کافی‌ست که دومین اثر مستقل سپیده مشکی، ما را یاد نگرش‌های مرکز حفظ و اشاعه بیاندازد؛ آلبومی به تمامی در یک دستگاهِ واحد و با بیش از چهل دقیقه آواز دستگاهی. همچنین وزن ضربی‌ها اوزان مألوفِ قطعات متریک سوئیت دستگاهی در کارگانِ (۱) موسیقی دستگاهی هستند. در مکتبی بودن این اثر، این نکته‌ی تکمیلی را هم اضافه کنیم که عبور و عدول از تک‌صدایی و باهم‌نوازی، در قطعات این آلبوم، دغدغه‌ی صاحب اثر نبوده است.
شب شعر و موسیقی مولانا در مادرید با سنتور جاوید افسری راد

شب شعر و موسیقی مولانا در مادرید با سنتور جاوید افسری راد

مطلبی که پیش رو دارید گزارشی است از شب شعر و موسیقی مولانا جلال الدین محمد بلخی که با اجرای موسیقی سنتی ایرانی توسط آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور جاوید افسری راد و رضا سامانی ، در کانون فرهنگی پرسپولیس در مادرید پایخت اسپانیا برگزار شد. این مطلب توسط خانم افسانه نوروزی تهیه شده که با هم می خوانیم.
گیتار گروه U2 در حراج بفروش رفت

گیتار گروه U2 در حراج بفروش رفت

۲۳ آوریل ۲۰۰۷- نوازنده گیتار گروه U2 که به نام “اج” (The Edge) شهرت دارد، گیتار گیبسون لس پاول (Gibson Les Paul) محبوبش را در یک حراج به نفع موسیقی دانانی که همه چیز خود را در طوفان کاترینا از دست داده بودند، فروخت. این گیتار به قیمت ۲۴۰ هزار دلار و عینک باب بونو Bob Bono خواننده و رپرست گروه نیز به قیمت ۲۰ هزار دلار به فروش رسید.
جای پرسش بنیادی صدا (II)

جای پرسش بنیادی صدا (II)

گذشته از این که با تعبیر «مدرنیته‌ی مستقل موسیقی معاصر ایران» که احتمالا در جایی تا کنون تشریح هم نشده، موافق باشیم یا نه (تا پایان با پرسش‌هایی تلویحا نشان خواهم داد که اگر مقصود همان باشد که از ظاهر چنین عبارتی برداشت می‌شود تا حد زیادی نمی‌توان با آن موافق بود)، رویداد به هدف‌هایش نزدیک شده است.
کوتاه از «نوربرت کرفت» و زیست گیتاری‌اش

کوتاه از «نوربرت کرفت» و زیست گیتاری‌اش

نوربرت کرفت (Norbert Kraft) گیتاریست، آهنگساز، معلم و صدابردار کانادایی در سال ۱۹۵۰ در کشور اتریش به دنیا آمد. او اولین نوازنده از کشورهای آمریکای شمالی است که موفق به کسب جایزه‌ی آندرس سگوویا شده است. این رویداد در سال ۱۹۸۵ در شهر مایورکای اسپانیا رقم خورد. همین عنوان باعث شهرت او در میان گیتاریستهای هم‌نسلش شد. کرفت ۱۰ سال قبل‌تر هم برنده‌ی مسابقه‌ی رادیوی کانادا شده بود.