زبیگنف پرایزنر، آهنگساز افسانه ای فیلم

زبیگنف پرایزنر
زبیگنف پرایزنر
زبیگنف پرایزنر (Zbigniew Preisner) در ۲۹ مارس ۱۹۵۵ در لهستان بدنیا آمد. شاید مهمترین عامل شهرت وی ساخت موسیقی فیلم برای کارگردان شهیر دنیای سینما کیشلوفسکی بود که توانست وی را به دنیا معرفی نماید، هر چند موسیقی جادویی ساخته شده توسط پرایسنر به قدری زیبا بود که یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار بر آثاری چون سه گانه های کیشلوفسکی و دیگر آثار این فیلمساز فقید بود.

نکاتی در زمینه زندگی و فعالیت های این آهنگساز
پرایسنر تحصیلاتش را درزمینه فلسفه و تاریخ در دانشگاه کراکف لهستان به پایان رساند و هیچگاه بصورت رسمی تحت آموزش موسیقی قرار نگرفت وی بصورت خود آموز آهنگسازی را از طریق گوش دادن به موسیقی و تنظیم قطعات از روی آثار ضبط شده فراگرفت.

سبک و شیوه آهنگسازی وی را میتوان نئو رومانتیسیسم دانست؛ پاگانینی و سیبلیوس از جمله کسانی بودند که بر وی تاثیر بسیاری داشتند.

بیشترین شهرت وی برای ساخت موسیقی متن فیلم سه گانه های کیشلوفسکی بود؛ یک سه گانه که بر اساس رنگ های پرچم فرانسه و با استفاده از شعار انقلاب فرانسه آزادی ، برابری، برادری بود و در ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۴ به نام های آبی، سفید، قرمز به تصویر در آمد.

بعد از همکاری با کیشلوفسکی پرایسنر با قرادادی با فرانسیس فورد کاپولا بعنوان تهیه کننده متعهد شد تا موسیقی برای فیلم Secret GardenAgnieszka Holland کارگردانی از لهستان بسازد.

audio file بشنوید قسمتی از بولرو ساخته پرایزنر را

وی با کارگردانهای دیگری نیز فعالیت داشته است که ساخته هایش در جشنواره های مختلف توانسته است جوایزی را بخود اختصاص دهد همچون جایزه جشنواره فیلم سزار فرانسه در سال ۱۹۹۴ برای فیلم Three Colors: Redو دریافت همین جایزه برای ساخت موسیقی فیلم Élisa در سال ۱۹۹۶٫ جایزه نقره ای فستیوال فیلم برلین برای فیلمThe Island on Bird Street در سال ۱۹۹۷٫

در سال ۱۹۹۸ همکاری وی در مجموعه Requiem for My Friend بزرگترین قدم و اثر هنری در زندگی پرایسنر شکل گرفت و این کار برخلاف دیگر آثارش در زمینه موسیقی فیلم نبود. بار دیگر همکاری وی با کیشلوفسکی یکی از ارزشمندترین آثاری را بوجود آورد که بعد از مرگ این کارگردان این کار بعنوان یادبودی گرانبها از وی یاد میشود؛ ساخت موسیقی بر روی اشعار Krzysztof Piesiewicz شاعر لهستانی و برنده جایزه نوبل که توسط کیشلوفسکی کارگردانی شده بود.

audio file بشنوید تانگو مشهور پرایزنر را

از دیگر فعالیتهای وی میتوان به ساخت موسیقی متن سریال ۲۶ قسمتی People’s Century ساخته شده توسط تلویزیون بی بی سی انگلیس و پی بی اس آمریکا اشاره کرد.

همکاری با کارگردان در سال ۲۰۰۳ و در فیلم It’s All About Love؛ وی در سال ۲۰۰۶ و در آلبوم On An Island با گیتاریست شهیر گروه پینک فلوید نیز در زمینه تنظیم و ارکستراسیون قطعات نیز همکاری داشت.

سکوت – شب و رویاها یکی دیگر از پروژه های بزرگ پرایسنر در زمینه ارکسترال و کر میباشد که بر اساس متن و نوشته های کتابی با عنوان Job میباشد. این اثر ارزشمند با خوانندگی Madredeus وTeresa Salgueiro و Thomas Cullyدر سال ۲۰۰۷ منتشر شد.

وی همچنین در سال ۲۰۰۶ در قسمت فیلم کوتاه جشنواره کن به داوری پرداخت؛ اما از نکات جالب همکاری کیشلوفسکی و پرایزنر خلق آهنگساز خیالی با عنوان Van den Budenmayer بود که در سه گانه این آهنگساز آلمانی قرن ۱۸ و البته خیالی وجود دارد!

درزمینه فیلمنامه زندگی دو گانه ورونیک به توضیحات جالبی در زمینه وان دن بودن مایر بر میخوریم به اینصورت که در حدود یک سال نامه ای از انتشارات دانشگاه اکسفورد برای کیشلوفسکی ارسال شده بود به این شرح که این دانشگاه مشغول ویرایش مجدد فرهنگ نامه موسیقی اش میباشد و اطلاعاتی در زمینه این آهنگساز قرن ۱۸ که آهنگهایش در موسیقی فیلمهای وی چون ده فرمان – زندگی دوگانه ورونیک و سه رنگ (قرمز – آبی – سفید) نقش داشته است ارسال نماید!

کیشلوفسکی نیز در جواب بیان میدارد که این فرد شخصیت خیالی است که وی و آهنگسازش ( پرایسنر ) خلق کرده اند که در مقابل دانشگاه آکسفورد با پافشاری و عدم باور این حرف خواستار اطلاعات مورد قبول در این زمینه شدند که بار دیگر کیشلوفسکی اذعان داشت که موسیقی فیلم مذکور ساخته پرایسنر آهنگساز خود آموخته ای از لهستان میباشد!

از این آهنگساز آثار متعددی منتشر شده است که اجرای ۱۰ قطعه آسان برای پیانو (تکنوازی) را به علاقه مندان به نوازندگی پیانو برای آشنایی با این آهنگساز توصیه میکنیم.

24 دیدگاه

 • مازيار
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۶ در ۱۰:۵۳ ب.ظ

  بسیار خوب، مدتها بود که می خواستم درباره این مرد بیشتر بدونم … سپاسگزارم.

 • ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۶ در ۹:۳۹ ق.ظ

  یکی از کارهای زیبای این مرد مرثیه ای برای یک دوسته که در مرگ کیشلوفسکی ساخت .

 • ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۷ ق.ظ

  ممنون. مقاله خیلی خوبی است. موفق باشید

 • ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۳ ب.ظ

  در مورد پریزنر که فقت می‌تونم بگم عاشقشم همین!
  اما از شما هم سپاسگزارم برای گرداوری این متالب.

 • ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۸۶ در ۹:۴۷ ب.ظ

  و دقیقا همین امروز بود که فیلم شاهکار و زیبای کیشلوقسکی A Short Film About Love را دیدم و آهنگ های این مرد بی نظیر برایم جالب بود، پس اسمش را به زبان لهستانی(پولیش)یادداشت کردم و بلافاصله به سایت شما رسیدم و از این مطالب خوب شما لذت بردم
  مرسی…
  موفق باشید

 • siamak
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۸۶ در ۵:۱۶ ب.ظ

  moddatha bud ke donbale ahangsaze filme abi budam khoshhalam ke bare dige in sait moshgel goshaye man shod. movafag bashin

 • ارسال شده در اسفند ۲۰, ۱۳۸۶ در ۲:۴۸ ق.ظ

  ای کاش نوشته بودید که همکاری اخیرش با دیوید گیلمور دقیقا در چه زمینه ای و در کدام از قطعات بوده
  چون آلبومی بود با نامهایی بزرگ ولی در کل ضعیف

 • ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۱:۲۸ ق.ظ

  alibood

 • ashkan
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۶ در ۹:۱۱ ق.ظ

  mamnunam. vaghean darid zahmat mikeshid.matalebetun vagean khub va mofide.khaste nabashid.

 • سینا
  ارسال شده در فروردین ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۶ ب.ظ

  واقعا نمیدونم در مورد این شخص چی بگم.
  کاراش شاهکاره.منو دیونه میکنه.
  راستی این قطعات برای پیانو در بازار ایران هست؟

 • meisam samandari
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۷ ب.ظ

  mamnon az tozihateton,va az inke afradi mesle shoma hastan va in matalebe mofido jamavari mikonan kamale tashakor va ghadrdani ro ikonam.bazam khoda ghovat

 • اسماعيل
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

  با سلام من نوار کامل مونامور را دارم من چگونه میتوانم کامل انرا از اینترنت یا جای دیگر پیدا کنم به شکل mp3 با تشکر از سایت بسیار زیبای شما

 • محمد آرین
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۸۷ در ۶:۰۶ ب.ظ

  ممنون از متن جالب شما.
  درباره Requiem for My Friend : این پروژه مشترک پرایزنر و کیشلوفسکی بود. یعنی کیشلوفسکی سالهای آخر زندگیش قصد داشت تا با پرایزنر در یک کنسرت عظیم، آهنگهایی رو که در این آلبوم هست اجرا بکنند که خب متاسفانه نشد و پرایزنر هم برای ادای دین به کیشلوفسکی بزرگ، این آلبوم رو به او یاد او Requiem for My Friend نام گذاری کرد.
  پرایزنر من رو شدیدا یاد “اسفندیار منفردزاده” میندازه. کاری به سبک و جایگاه جهانی موسیقی این دو نفر ندارم.
  هر دو تحصیلات آکادمیک موسیقی نداشتند – هر دو در زمینه موسیقی فیلم گزیده کار بودند – هر دو برای کارگردانهای بزرگی کار کردند – هر دو حداقل نیمی از بار فیلم رو با موسیقی به دوش داشتند.
  توضیح اینکه اسفندیار منفردزاده آهنگساز فیلمهای قیصر، داش آکل، گوزنها و آهنگساز جاودانه ترین ترانه های فرهاد فقید هستند.

 • نصيري
  ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۷ در ۷:۲۹ ق.ظ

  این مرد یک فرشته‌ی زمینیه. آیندگان بسیار شایسته‌تر از او یاد خواهند کرد.

 • ماریا
  ارسال شده در تیر ۲, ۱۳۸۸ در ۴:۴۸ ب.ظ

  سلام ممنون از مطلب خوبتون میشه موسیقی فیلم سه رنگ سفید قرمز ابی ساخته کیشلوفسکی با اهنگسازی پرایزنر رو هم بزارید ممنون

 • کورش
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۸ در ۴:۲۷ ب.ظ

  درودبرشماممنون ازتلاشی که برای هنروهنردوستان
  داریدآن قدر به پرایسنرعلاقه داشتم که بصورت
  ناخوداگاه یکی از کارهای اورو زدم امامنضورم
  اون تاثیری که کاراش روی هر فردی میگذاره
  بامید داشتن چنین افرادی درایران…

 • ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۳ ب.ظ

  vaghean mamnoon azin etelat darbareye in nabegheye moosighi.
  az nazare man ishoon nbeghean vaghean karash roohe adamo navazesh mikone

 • Mr silent
  ارسال شده در بهمن ۲۴, ۱۳۸۸ در ۱:۵۹ ب.ظ

  be nazare man karaye Preisner shahkaran,,,man hameye albume’haye priesner ro daram,,vaghean asheghe sabke ahangsazisham,,,age ahangsazi az hamin sabk behem moarrefi koni mamnoon misham,,chon kheili donbalesh gashtam,,mamnoon az site’e khoobetoon

 • sadegh
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۹۰ در ۸:۵۷ ب.ظ

  سپاس
  درود بیشمار بر این آهنگ ساز

 • HOSEIN
  ارسال شده در مهر ۹, ۱۳۹۰ در ۱:۰۵ ق.ظ

  SALAM KHEILI ALI BUD MAMANUN AGE MISHE ASARE NEVESHTARIE ISHUN RO MOAREFI KONID MAMANUN.

 • علی مقدم
  ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۹۱ در ۱:۳۷ ق.ظ

  دوس دارم یک بار دستای این مردو حس کنم
  اوآوای خدا را مینویسد

 • ناشناس
  ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۹۳ در ۱۱:۳۶ ق.ظ

  من عاشق این مرد و اهنگهاشم

 • mohsen
  ارسال شده در شهریور ۲۴, ۱۳۹۳ در ۱۰:۱۳ ب.ظ

  میشه نت موموسیقی زبیگنف زایپرو بزاری

 • روح اله
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۹۷ در ۹:۵۰ ق.ظ

  سلام و ادب
  بابت اطلاعات مفیدتون تشکر میکنم موسیقی های این بزرگ مرد به ادم روح میده

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

انتشار «سمفونی دماوند» از شاهین فرهت

انتشار «سمفونی دماوند» از شاهین فرهت

شاهین فرهت، آهنگساز ایرانی، همواره از «سمفونی دماوند» به عنوان بهترین اثر خود نام می بُرد و چند سالی می شد که سخت در پی فراهم آوردن امکان اجرای آن بود. به ارکستر سمفونیک تهران متوسل شد ولی راه به جایی نبرد. بارها در گفت و گو با رسانه ها از نبودن امکانات برای اجرای سمفونی اش سخن گفت تا در نهایت، اجرا و ضبط آن به وسیله ارکستر جشنواره ارمنستان به رهبری سورن خانگالدیان ممکن شد.
دگ جنسن، نوازنده جهانی فاگوت

دگ جنسن، نوازنده جهانی فاگوت

باسون (یا فاگوت) بخاطر گران قیمت بودن، در مقایسه با دیگر سازهای بادی چوبی ارکستر، پرطرفدار نیست، به همین با وجود صدای زیبا، تکنیک و وسعت قابل توجهش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. همین اتفاق روی بازار این ساز هم تاثیر گذاشته و باعث شده کمتر نوازنده ای در این ساز به شهرت جهانی برسد و این شانس را پیدا کند که در اجرا های کم تعداد این ساز (چه همراه با ارکستر ها چه در گروه های موسیقی و چه در نقش سولیست) شهرتی پیدا کند.
آغاز برگزاری کلاس «بررسی ساختاری ردیف و موسیقی دستگاهی ایران»

آغاز برگزاری کلاس «بررسی ساختاری ردیف و موسیقی دستگاهی ایران»

دوره «بررسی ساختاری ردیف و موسیقی دستگاهی ایران» از تاریخ جمعه ۲۳ آذر ۹۷ در آموزشگاه موسیقی برومند در تهران و به صورت یک هفته در میان از ساعت ۱۰ تا ۱۳ برگزار می شود. مدرس این دوره فرهود امیرانی پژوهشگر، نوازنده و مدرّس سه تار است که قبلا از وی چندین مقاله و ترجمه در زمینه موسیقی و نیز کتابی انتقادی به نام «سه تار و تاراندیشی» منتشر شده است.
لئوش یاناچک (I)

لئوش یاناچک (I)

لئوز جاناک (Leoš Janáček) آهنگساز چک، تئوری دان و متخصص موسیقی فولکلور، در ۳ ژوئیه ۱۸۵۴ در هوکوالدی در بخشی از امپراطوری اتریش، بدنیا آمد. او از موسیقی فولکلور موراویایی و اسلاوی برای خلق موسیقی ناب و مدرن تاثیر پذیرفت. تا سال ۱۸۹۵ خود را وقف تحقیقات روی موسیقی فولکلور نمود و تاثیر این نوع موسیقی را نیز بر روی آهنگساز معاصر خود آنتونین دورژاک (Antonín Dvořák) مشاهده می کرد.
موسیقی سمفونیک ایرانی (قسمت اول)

موسیقی سمفونیک ایرانی (قسمت اول)

به جرأت می توان ادعا نمود که در بستر شرایط تاریخی و اجتماعی ویژه ی ایران، مسأله ی تعامل فرهنگ ها به سبب معضل فرهنگ پذیری جوامع زیر سلطه، به گونه ای به رابطه ای یک سویه بدل گشت و در این میان موسیقی غرب تأثیر بسیار قوی تر و پاینده تری را بر موسیقی ایرانی داشته است.
کنسرت غفار ذابح در فرهنگسرای نیاوران

کنسرت غفار ذابح در فرهنگسرای نیاوران

یکشنبه سوم مرداد ۱۳۹۵، فرهنگ‌سرای نیاوران شاهد اولین اجرای گروه «مرغ سحر» به خوانندگی «غفار ذابح» (زادبه) خواهد بود. تنظیم قطعات را در این اجرا، «پویا سرایی» به‌عهده داشته و گرچه نوع این تنظیم به آنسامبل بیشتر نزدیک است، اما رنگ صدایی این ارکستر با بهره‌گیری از سازهای تار، پیانو، ویولن، ویولا، ‌ویولن‌سل و تنبک، اندکی متفاوت خواهد بود.
مروری کوتاه بر چهار کتاب از فرهاد فخرالدینی (I)

مروری کوتاه بر چهار کتاب از فرهاد فخرالدینی (I)

کناره‌گیری فخرالدینی از رهبری ارکستر موسیقی ملی ایران در سال ۸۸ فرصت خوبی به او داد تا نوشته‌های پراکنده‌ی خود و از همه مهمتر خاطرات خود و همسرش را سر و سامانی دهد و آثار مکتوب دیگری از خود به جا بگذارد. فخرالدینی در گذشته نیز تنها به آهنگسازی مشغول نبوده و گاه دغدغه‌ها و یافته‌های خود را نیز منتشر کرده است. سلسله مقاله‌های «ریتم در موسیقی ایران» در شماره‌های ۱۱۱ تا ۱۱۷ مجله موسیقی در سال ۱۳۴۶، مقاله‌‌ای در مورد شیوه‌ی ثبت و نگارش الحان موسیقی عبدالقادر مراغه‌ای در جلد سوم کتاب ماهور در سال ۱۳۷۲، مقالات دیگری در شماره‌‌های مختلف فصلنامه‌ی ماهور و موارد دیگر، گواه این مدعا هستند. اما بی‌شک دهه‌ی نود شمسی برای فخرالدینیِ مؤلف جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که بین سال های ۹۰ تا ۹۴ چهار کتاب از او به چاپ رسید. یادداشت حاضر مروری است کوتاه بر فحوای این چهار اثر مکتوب از فرهاد فخرالدینی:
یو-تو (II)

یو-تو (II)

U2 در ۲۶ سپتامبر ۱۹۷۶ در دوبلین تشکیل شد. لری مولن جونیور چهارده ساله از اعضای دبیرستان، گروهی در آشپزخانه خود تشکیل داد! پس از مدت زمان کوتاهی به اعضای اصلی گروه، ایوان مک کورمیک و پیتر مارتین که از دوستان مولن بودند اضافه شدند. پس از اولین تمرین جدی مارتین و پس از گذشت چند هفته کورمیک گروه را ترک کردند.
آروین صداقت کیش، کارگاهی با عنوان «آموزش نقد موسیقی» برگزار می‌کند

آروین صداقت کیش، کارگاهی با عنوان «آموزش نقد موسیقی» برگزار می‌کند

آروین صداقت‌کیش (منتقد و پژوهشگر موسیقى) از هفته اول آبان در خانه موسیقی، کارگاهی با عنوان «آموزش نقد موسیقی» برگزار می‌کند. او پیش‌تر در سال ۹۱-۹۲ کارگاه دیگری با عنوان تقریبا مشابه (آشنایی با نقد موسیقی) برگزار کرده بود که گزارشی از جلسات آن بر روی همین وب سایت به طور کامل به انتشار رسیده است و این بار ضمن به‌روز کردن محتوای آن‌چه می‌آموزد بر مسائل ملموس و عملی نقد موسیقی بیشتر تمرکز کرده است. در ادامه مصاحبه ای از نرگس کیانی خبرنگار سایت خبری ایلنا را که در این خبرگزاری هم منتشر شده است می خوانید:

کینگ و گیتارهای gibson lucille

سال ۱۹۴۹ سال بسیار موفق و سرنوشت سازی برای کینگ بود. او اولین صفحه خود را با چهار ترانه برای Bullet Records منتشر کرد و پس از آن قراردادی با شرکت برادران بیهاریس Bihari Brothers که شعبه لوس آنجلس RPM Records بود امضا کرد.