مشکلات ناشی از کار زیاد (I)

نویسنده: دکتر ریچرد نوریس
مشکلات ناشی از کار زیاد متاسفانه در بین نوازندگان بسیار شایع است، اما خوشبختانه می توان از آنها پیشگیری کرد و در صورت بروز قابل درمانند. همه موسیقی دان ها از آماتور گرفته تا حرفه ای باید علل بروز آن را بدانند بتوانند از ایجدشان جلوگیری کنند و علایم آنها را از همان ابتدا تشخیص دهند.

ابتدا باید بدانیم مشکلات ناشی از کار زیاد چیست. این مشکلات زمانی ایجاد می شوند که یکی از بافت های بدن ـ ماهیچه ها، استخوان ها، تاندون ها، لیگامنت و …ـ تحت فشار بیش از حد قرار بگیرند که در اثر آن ممکن است در این بخش ها پارگی میکروسکپی به وجود آید؛ این پارگی باعث ایجاد تورم و خونریزی خفیف در ناحیه آسیب دیده می شود. دونده ها و رقاصان، برای مثال ، بیشتر کوفتگی و شکستگی ها را تجربه می کنند، اما در موسیقی دان ها عمدتا “ مشکلات تاندون” بروز می کند. کلمه را داخل گیومه آوردم چون معمولا قسمت آسیب دیده ماهیچه متصل به تاندون است، نه خود تاندون.

مشکلات ناشی از کار زیاد به حاد و مزمن تقسیم می شوند. مشکلات حاد زمانی بروز می کنند که موسیقی دان می خواهد در مدت کوتاهی یک تمرین یا عبارت را کاملا استادانه اجرا کند. او بی وقفه ۳یا۴ساعت آن را تمرین می کند و روز بعد دست و یا بازویش خشک و دردناک می شود. مشکلات مزمن مخفیانه و در طول زمان بیشتری به وجود می آیند، مانند مشکلات تاندون که اول درد مختصری دارد و در طول مدت چند هفته یا ماه بیماری پیشرفت می کند.

عوامل ایجاد کننده(محرک ها)
در اینجا ۱۰ فاکتور عمده که موسیقی دان را مستعد تحمل این دردها می کند بر خواهیم شمرد.

۱ عوامل وراثتی.
بدن بعضی از انسان ها برای بروز این دردها مستعدتر از دیگران است، درست مانند کسانی که بدنشان در مقابل سرماخوردگی مقاومت کمتری دارد. طبق آماراین مشکلات در زنان جوان بیشتر ایجاد می شود. دلیل آن مشخص نیست و شاید چون زنان بیشتر به سلامتشان اهمیت می دهند آمار مراجعه آنها به پزشک بیشتر است، شاید هم دلیل آن کوچکتر بودن ماهیچه زنان نسبت به مردان است.

۲٫ شرایط فیزیکی نامناسب
ماهیچه های خشک و ضعیف که کمتر نرمش داده می شوند، بیشتر از ماهیچه های قوی و انعطاف پذیر آسیب می بینند. بنابراین موسیقی دان ها باید تمرینات فیزیکی خاصی هم در برنامه روزانه خود داشته باشند که معمولا در کنسرواتوآرها و مدارس موسیقی به آنها توجه چندانی نمی شود.

۳٫افزایش ناگاهانی زمان تمرینات
احتمالا این رایج ترین مشکل است. معمولا در اردوهای تابستانی ایجاد می شود که دانش آموزان ناگهان تمرینات خود را از ۳-۴ ساعت به ۷-۸ ساعت افزایش می دهند .

۴٫ ایرادات تکنیکی
یکی از ایرادات شایع تکنیکی نواختن با فشار مضاعف است که کار ماهیچه را سخت تر می کند.این بیشتر هنگام اجرای فورته در دست چپ نوازندگان سازهای زهی اتفاق می افتد. علی رغم افزایش فشار بر روی آرشه دست چپ باید درست ماانند زمانی که پیانو اجرا می کند نرم باشد. اغلب نوازندگان به این مساله توجه ندارند. افزایش فشار –حتی گاهی تا ۲۰ تا ۳۰ %- بیشتر از حد لازم ممکن است به سیر پیشرفت بیماری کمک زیادی بکند. مشکلات تاندون در ساعد دست چپ، اغلب به دلیل کشیدگی عضله پشت ساعد رایج ترین مشکل در بین نوازندگان ویولن و ویولاست. در نوازندگان ویولن همچنین مشکلات ناشی از گرفتگی عضله گردن و شانه هم دیده می شود. این ها اغلب به دلیل عدم تناسب یا ناهماهنگی چانه و زیر چانه ای روی می دهد.بالا بردن بیش از حد آرنج دست آرشه شانه را مستعد بروز مشکلاتی می کند ؛ از آن جمله قرار گرفتن تاندون شانه راست بین استخوان بازو و شانه است. نوازندگان ویلون سل هم اگر هنگام نواختن روی سیم های بالاتر کمی ساز را به طرف راست نچرخانند، همین مشکل را تجربه خواهند کرد.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

نگاهی به سبکهای موسیقی – رمانتیک

نگاهی به سبکهای موسیقی – رمانتیک

هنرمندان این دوره هنری اغلب در درگیریهای زندگی خصوصی خودشون غرق می شدند و به جایی میرسیدند که به رویا و خیال پناه می آوردند و در این میان هنری که از آنها خلق می شد هنری بود که واقعی نبود و به دنیای رویاها تعلق داشت.
گفتگو با زوکرمن (I)

گفتگو با زوکرمن (I)

درست است که زوکرمن تازه شصت ساله شده اما این نوازنده بین المللی در اعماق وجودش همچنان همان نوازنده مشتاقِ آتش افروزیست که مخاطبان در تمام نقاط دنیا از سال ۱۹۶۱، پس از اولین اجرایش به عنوان یک ویولونیست نابغه، شناخته اند و تحسین می کنند. او اکنون دارد لندن را نیز از این شور و اشتیاق بهره مند می کند.
نگاهی به آلبوم “طغیان” (I)

نگاهی به آلبوم “طغیان” (I)

بالاخره پس از گذشت حدود دو سال از تولید آلبوم “طغیان”، این اثر وارد بازار شد. طغیان سومین آلبوم میدیا فرج نژاد آهنگساز و نوازنده تار و سه تار است (۱) که بخش اعظم این آلبوم را دونوازی های او با تنبک کامران منتظری تشکیل می دهد و تنها دو ترک آخر این آلبوم همراه با صدای خواننده و شاعر است.
پورساعی: سونوریته مهمترین اصل در نوازندگی است

پورساعی: سونوریته مهمترین اصل در نوازندگی است

نخستین اصلی را که هر نوازنده باید به آن اهمیت دهد، کیفیت نوازندگی است و مهم‌ترین عاملی که به کیفیت نوازندگی کمک می‌کند، سونوریته‌ی ساز است و من همواره به شاگردان خود توصیه می‌کنم به‌جای اینکه به نواختن قطعات بیشتر و سریع‌تر فکر کنند، از ابتدای کار دستیابی به برترین‌ کیفیت نوازندگی و سونوریته‌ی ساز خود و همچنین به افزایش توانایی خود در اجرای باکیفیت و نوانس بیشتر قطعات اهمیت بدهند. متأسفانه در ایران هنرجویان به‌دنبال اجرای قطعات بیشتر هستند و انتظار دارند، هر بار که به کلاس می‌آیند، قطعه‌ای جدید یاد بگیرند، صرف نظر از اینکه با چه کیفیتی قرار است اجرا کنند.
پروژه ساخت ویلن “کانن” (I)

پروژه ساخت ویلن “کانن” (I)

اکنون در پس پرده های غیب، ستاره ای دیگر را نظاره می کنیم. پیمانی ابدی که در این گوشه از هستی، به نشان حیات و بقای هنرمندی چیره دست آفریده می شود. شاید او هرگز نمی دانست که واپسین لحظه های وجودش، آرام آرام برای سفری بی انتها در طلوع آثاری گران سنگ نهفته می گردد. او راز جاودانگی خود با اکسیر هنر در هم آمیخت، آری همچون بسیاری از ستارگان این پهنه بی انتها.
ارکستر سمفونیک بی بی سی (II)

ارکستر سمفونیک بی بی سی (II)

به طور کلی می توان گفت که این ارکستر تنها ارکستری است که بیشترین تعدا اجرا ها را در بین ارکسترهای شرکت کننده در پرامز دارد. تمامی کنسرت ها در شبکه سه رادیوی بی بی سی پخش شده و به صورت اینترنتی و از طریق “iPlayer BBC” نیز تا هفت روز پس از پخش، قابل شنیدن است. تعداد زیادی از این کنسرت ها نیز در شبکه های تلوزیونی پخش شده اند. در واقع، این ارکستر، تنها ارکستر انگلیسی است که تعداد زیادی از اجراهایش از رادیو و تلوزیون پخش شده اند. شاید بتوان گفت که مهمترین مورد در بر پا نگهداشتن این ارکستر، ضبط های استودیویی برای شبکه ۳ رادیوی بی بی سی است که در مکان میدا ویل که متعلق به ارکستر است، صورت گرفته اند.
نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (V)

نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (V)

اما جشنواره فجر امسال نیز از وجود حاشیه های متعدد در امان نماند، سخنان تند و گزنده نوربخش، افشاگری های دبیر بخش بین الملل سنوات گذشته این جشنواره در مورد دخالتهای نوربخش و اطرافیانشان درجشنواره های گذشته و عدم همکاری بسیاری از دست اندرکاران برگزاری جشنواره سالهای قبل – که کارنامه خوب و قابل قبولی را نیز از خود بر جای گذاشته بودند – در این دوره و جشنواره امسال که در میان آنها نام امیر عباس ستایشگر و رامین صدیقی به چشم می خورد و سپس استعفاهای متعدد هنرمندانی چون پویا سرایی، نگار خارکن، شروین مهاجر از مقام داورای جشنواره، حساسیّتهای جشنواره سی و یکم را بیش از پیش نمایان کرد.
فراخوان برای صلح جهانی

فراخوان برای صلح جهانی

به پیشنهاد گروه خیزش صلح (peace wave) در یاهو (Yahoo) طبل نوازان جهان – نوازندگان سازهای کوبه ای – دعوت شده اند تا بصورت هماهنگ در اقدامی نمادین، در روز جهانی زمین که اتفاقا” مصادف با نوروز ایرانیان است، بنوازند.
بتهوون و Missa Solemnis- قسمت اول

بتهوون و Missa Solemnis- قسمت اول

لودویگ وان بتهوون به سال ۱۷۷۰، درشهر بن Bonn آلمان و در میان خانواده ای موسیقیدان متولد شد.پدرش موسیقیدان دربار بود و استعداد فراوان او در نواختن پیانو را از سنین بسیار پایین کشف کرد. لودویگ کوچک اولین کنسرت عمومی خود را در سن ۸ سالگی اجرا کرد. پدر وی نیز، مانند لئوپولد پدر موتزارت، درصدد بهره برداری از این استعداد فراوان بود.
ضیائی: سازسازی را به شیوه آکادمیک تدریس میکنم

ضیائی: سازسازی را به شیوه آکادمیک تدریس میکنم

گام ها را با تاریخ آغاز کردم و در مسیر شناخت مواد، ابزارسازی، فیزیک، شیمی، هندسه، هنر ساخت ویلن را به پیش گرفته و با آموزش و کسب علم در هر جایی از این کره خاکی که لزوم و امکان آن فراهم بود، مسیر را ادامه داده و ما حصل آن را به علاقمندان این رشته در ایران تحت پوشش کارگاه تخصصی ساخت ویلن در حد توان انتقال دادم.