مشکلات ناشی از کار زیاد (I)

نویسنده: دکتر ریچرد نوریس
مشکلات ناشی از کار زیاد متاسفانه در بین نوازندگان بسیار شایع است، اما خوشبختانه می توان از آنها پیشگیری کرد و در صورت بروز قابل درمانند. همه موسیقی دان ها از آماتور گرفته تا حرفه ای باید علل بروز آن را بدانند بتوانند از ایجدشان جلوگیری کنند و علایم آنها را از همان ابتدا تشخیص دهند.

ابتدا باید بدانیم مشکلات ناشی از کار زیاد چیست. این مشکلات زمانی ایجاد می شوند که یکی از بافت های بدن ـ ماهیچه ها، استخوان ها، تاندون ها، لیگامنت و …ـ تحت فشار بیش از حد قرار بگیرند که در اثر آن ممکن است در این بخش ها پارگی میکروسکپی به وجود آید؛ این پارگی باعث ایجاد تورم و خونریزی خفیف در ناحیه آسیب دیده می شود. دونده ها و رقاصان، برای مثال ، بیشتر کوفتگی و شکستگی ها را تجربه می کنند، اما در موسیقی دان ها عمدتا “ مشکلات تاندون” بروز می کند. کلمه را داخل گیومه آوردم چون معمولا قسمت آسیب دیده ماهیچه متصل به تاندون است، نه خود تاندون.

مشکلات ناشی از کار زیاد به حاد و مزمن تقسیم می شوند. مشکلات حاد زمانی بروز می کنند که موسیقی دان می خواهد در مدت کوتاهی یک تمرین یا عبارت را کاملا استادانه اجرا کند. او بی وقفه ۳یا۴ساعت آن را تمرین می کند و روز بعد دست و یا بازویش خشک و دردناک می شود. مشکلات مزمن مخفیانه و در طول زمان بیشتری به وجود می آیند، مانند مشکلات تاندون که اول درد مختصری دارد و در طول مدت چند هفته یا ماه بیماری پیشرفت می کند.

عوامل ایجاد کننده(محرک ها)
در اینجا ۱۰ فاکتور عمده که موسیقی دان را مستعد تحمل این دردها می کند بر خواهیم شمرد.

۱ عوامل وراثتی.
بدن بعضی از انسان ها برای بروز این دردها مستعدتر از دیگران است، درست مانند کسانی که بدنشان در مقابل سرماخوردگی مقاومت کمتری دارد. طبق آماراین مشکلات در زنان جوان بیشتر ایجاد می شود. دلیل آن مشخص نیست و شاید چون زنان بیشتر به سلامتشان اهمیت می دهند آمار مراجعه آنها به پزشک بیشتر است، شاید هم دلیل آن کوچکتر بودن ماهیچه زنان نسبت به مردان است.

۲٫ شرایط فیزیکی نامناسب
ماهیچه های خشک و ضعیف که کمتر نرمش داده می شوند، بیشتر از ماهیچه های قوی و انعطاف پذیر آسیب می بینند. بنابراین موسیقی دان ها باید تمرینات فیزیکی خاصی هم در برنامه روزانه خود داشته باشند که معمولا در کنسرواتوآرها و مدارس موسیقی به آنها توجه چندانی نمی شود.

۳٫افزایش ناگاهانی زمان تمرینات
احتمالا این رایج ترین مشکل است. معمولا در اردوهای تابستانی ایجاد می شود که دانش آموزان ناگهان تمرینات خود را از ۳-۴ ساعت به ۷-۸ ساعت افزایش می دهند .

۴٫ ایرادات تکنیکی
یکی از ایرادات شایع تکنیکی نواختن با فشار مضاعف است که کار ماهیچه را سخت تر می کند.این بیشتر هنگام اجرای فورته در دست چپ نوازندگان سازهای زهی اتفاق می افتد. علی رغم افزایش فشار بر روی آرشه دست چپ باید درست ماانند زمانی که پیانو اجرا می کند نرم باشد. اغلب نوازندگان به این مساله توجه ندارند. افزایش فشار –حتی گاهی تا ۲۰ تا ۳۰ %- بیشتر از حد لازم ممکن است به سیر پیشرفت بیماری کمک زیادی بکند. مشکلات تاندون در ساعد دست چپ، اغلب به دلیل کشیدگی عضله پشت ساعد رایج ترین مشکل در بین نوازندگان ویولن و ویولاست. در نوازندگان ویولن همچنین مشکلات ناشی از گرفتگی عضله گردن و شانه هم دیده می شود. این ها اغلب به دلیل عدم تناسب یا ناهماهنگی چانه و زیر چانه ای روی می دهد.بالا بردن بیش از حد آرنج دست آرشه شانه را مستعد بروز مشکلاتی می کند ؛ از آن جمله قرار گرفتن تاندون شانه راست بین استخوان بازو و شانه است. نوازندگان ویلون سل هم اگر هنگام نواختن روی سیم های بالاتر کمی ساز را به طرف راست نچرخانند، همین مشکل را تجربه خواهند کرد.

2 دیدگاه

  • ali reza
    ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۰ ب.ظ

    dar ghesmate 5 maghalate osoole navazandegi violon aghaye noorbakhsh ham matlabi ro ke dar bakhsh akhare in maghale neveshtin ghabalan khoondam ,zaheran in moshkele shayeyeh .

  • ارسلان عابدیان
    ارسال شده در فروردین ۸, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

    سپاسگزارم از این مطلب جالب و سودمند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

محمدرضا امیرقاسمی «شبی برای پیانوی ایرانی» را به روی صحنه می برد

کنسرت گروه موسیقی برف با عنوان «شبی برای پیانوی ایرانی» در تاریخ جمعه ۱۰ اسفند ساعت ۲۰ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه خواهد رفت. سرپرست و تکنواز پیانوی گروه برف محمدرضا امیرقاسمی و خواننده این کنسرت علی امیرقاسمی و اجرای تمبک با سحاب تربتی می باشد. در این برنامه علاوه بر اجرای آثار اساتید بزرگ پیانوی ایرانی نظیر جواد معروفی و مرتضی محجوبی، از چند نوازنده پیانوی دوره قاجار مانند اساتید محمود مفخم (مفخم الممالک) و مشیرهمایون شهردار هم قطعاتی اجرا خواهد شد. اجرای آثاری کمیاب و خاص از پیانو نوازیِ دوره ی قاجار و عصر مشروطه اولین بار است که در یک کنسرت اتفاق می افتد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

از روزهای گذشته…

خداوندگار سنتور (II)

خداوندگار سنتور (II)

استاد فرامرز پایور در جهت حفظ میراث موسیقی ایرانی، «رنگ شهر آشوب» که یکی از آثار قدیمی موسیقی ایرانی است را در خرداد ماه ۱۳۶۳، به نت درآورد و بعد آن را به طور کامل اجرا و ضبط کرد
ویلن مسیح

ویلن مسیح

در سال ۱۷۷۵ پائولو با کوزیو دی سالابو (Cozio di Salabue) قراردادی برای فروش تعدادی ساز که از مغازه و کارگاه پدر باقی مانده بود، بست که یکی از بهترین مجموعه های ساز در طول تاریخ بوده است. اگرچه پائولو قبل از واگذاری کامل مالکیت سازها به سالابو از دنیا رفت با اینحال سالابو مالک آنها شد. تا سال ۱۸۲۷ سالابو سازها را نگه داشت تا آنکه به لوجی تاریسیو (Luigi Tarisio) ایتالیایی فروخت، شخصی که تجارتی مهم را با ساز ویولن فراهم کرد؛ اگرچه هیچ گاه سازها را با خود به همراه نمی برد اما با صحبت کردن با خریداران در پاریسی وارد میشود.
دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (X)

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (X)

این تفکر در زمان خواندن نوشته های لاندن نیز در ذهن من وجود دارد همچنین هنگام درک مفاهیم حس مترونومیک و مرجع تراکم. قوانین لردال و جکندوف نیز حاکی از وجود یک سطح پایین هم طول هستند اما آنها این سطح پایین را به زمان بندی مرتبط نمی کنند. بلکه آن ها به سطح تاکتوس، نقش مرکزی در زمان بندی داده اند:
جعفر صالحی: نت نویس کم داریم

جعفر صالحی: نت نویس کم داریم

نرم افزارهای نت نگاری امروز جزئی جداناشدنی از کار موسیقیدانان هستند. یکی از پرطرفدار ترین و البته قدیمی ترین این برنامه ها فیناله است (که البته با نام فاینال هم در ایران شناخته می شود). جعفر صالحی نوازنده تار و سه تار به تازگی مجموعه ای آموزشی مربوط به نرم افزار فیناله را منتشر کرده است که درباره این اقدامش با او گفتگویی داشته ایم که بخش اول آنرا می خوانید:
سخنی چند پیرامون جمع آوری و فهرستبندی آثار خالقی

سخنی چند پیرامون جمع آوری و فهرستبندی آثار خالقی

مطلبی که پیش رو دارید، ثمره تحقیقات دکتر علی جمادی درباره آثار هنرمند بزرگ موسیقی ایرانی زنده یاد روح الله خالقی است. این مجموعه می تواند با کمک دوستداران آثار استاد خالقی کاملتر شود.
چت ادکینز

چت ادکینز

بدون Chet Atkins امکان نداشت که موسیقی Country در دهه های ۵۰ و ۶۰ بتواند با سایر سبکهای موسیقی رقابت کند و به بالای جداول موسیقی برسد. او نوازنده توانای گیتار بود و بیش از اجرای کنسرت های زنده در استودیو کار میکرد، با هنرمندانی چون الویس پریسلی، ادی آرنولد، مایک نافلر و… کار کرد.
چند درخشش در میان انبوه ابتذال (II)

چند درخشش در میان انبوه ابتذال (II)

نخستین گروه «موسیقی اصیل ایرانی» که در جشن هنر برنامه‌ای داشت، گروه هنرمندان‌ وزارت فرهنگ و هنر بود به سرپرستی «محمد حیدری» و مرکب از سازهای سنتور، قیچک، تار، کمانچه و تنبک. دو «ردیف‌خوان» گروه «تورج» بود و «ابراهیمی» و دو تصنیف‌خوان آن «افخم» و «پریوش». «رحمت الله بدیعی» و «حیدری» تک‌نوازان‌ شایسته‌ای هستند و اولی تکنیک و شناخت برجسته‌ای‌ دارد. ولی هم او در این برنامه، «قیچک» را برخلاف انتظار، -انتظاری که از سوابق‌ کار او ناشی میشد- آنگونه که باید ننواخت‌ پرشتاب و شاید کمی سرسری آرشه را جولان‌ میداد.
نگاهی به روند تحول کتاب سال شیدا (I)

نگاهی به روند تحول کتاب سال شیدا (I)

“نوآوری نیز […] بایستی ریشه در «شناخت» داشته باشد و شناخت نیز جز در بستر تحقیق عالی و ممتاز به دست نمی‌آید. «کتاب سال شیدا» گامی است برای یاری رساندن و تقویت فرهنگ تحقیق و روحیه‌ی محقق پروری در موسیقی ایران.”
ترس از صحنه (اضطراب اجرا)

ترس از صحنه (اضطراب اجرا)

اگر فکرِ حضور مقابل گروهی از مردم و اجرا شما را می ترساند، خودتان را در این ترس تنها ندانید. میلیون ها نفر هستند که درگیر اضطراب اجرا یا “ترسِ صحنه” هستند. به راستی که بسیاری از مردم بیماری آنفولانزا را به اجرا ترجیح می دهند! ورزشکاران، موسیقیدانان، هنرپیشگان و سخنرانان اغلب درگیر این نوع اضطراب هستند.
باغسنگانی: برای من اصل وجود راوایان نزدیک زندگی شخصی بوده است

باغسنگانی: برای من اصل وجود راوایان نزدیک زندگی شخصی بوده است

همیشه برای من اصل وجود راوایان نزدیک زندگی شخصی بوده است و نه کار از این جهت خانم منتخب صبا، بهترین کسی بود که من می توانستم وارد زندگی اش شوم. شرط من برای کار درباره این شخصیت ها در قدم اول رضایت خانواده این بزرگان بوده است. در این جا باید نام ببرم از دوست تازه درگذشته ام شادروان فرخ معیری، و نیز خانم گلرخ معیری دو برادرزاده شاعر عاشقان، رهی معیری که حق بسیار زیادی بر گردن من دارند.