مشکلات ناشی از کار زیاد (II)

۵٫ تعویض ساز
تعویض ویلون به ویولا، ویلون به ویلونی بزرگتر یا با سازی که اتفاع خرک متفاوتی دارد به نوازنده فشار زیادی تحمیل می کند. اگر سازتان را عوض می کنید باید ۱ تا ۲ هفته تمرینات ساده تر را انجام دهید و کم کم به سراغ برنامه اصلی خود بروید. همین مساله در مورد تعویض معلم یا رپرتوآر صادق است.

۶٫عادات نادرست تمرین
به نظر من موسیقی دان باید به نوازندگی مانند یک فعالیت بدنی نگاه کند. بیشتر نوازندگان قبل از اجرا اصلا خود را گرم نمی کنند یا فکر می کنند نواختن یک قطعه ساده یا با سرعت پایین برای این کار کافی است. نوازندگی تمام بدن فرد را درگیر می کند، بنابراین حداقل در یک گرم کردن خوب باید به گردن، شانه، بازوها، پشت،و کمر نرمش داد تا از مشکلات ناشی از کار زیاد تا حد قابل توجهی پیشگیری نمود.

تمرینات می توانند شامل چرخش آهسته سر در جهت و خلاف جهت ساعت، آهسته بالا انداختن و چرخاندن شانه ها ، خم شدن به طرفین و چرخش بالاتنه باشد. در کل باید در هر ۴۵ دقیقه تمرین حداقل ۵ دقیقه استراحت کرده و ماهیچه ها را آزاد کنید و بلرزانید.( به این ترتیب می توانید چندین ساعت پشت سر هم تمرین کنید.) پاساژهای سخت و یا با انگشت گذاری ناجور را در بخش های کمتر از ۵ دقیقه تمرین کنید؛ دیگر قسمت های اثر را بنوازید و مجددا سرغ این تکه ها بازگردید، هیچ گاه مدت طولانی پشت سر هر آنها را ننوازید.

۷٫درمان نیمه تمام جراحات قدیمی
این مورد هم زیاد دیده می شود. مشکلات تاندون، رگ به رگ شدگی و دردهای گردن و پشت اغلب کامل درمان نمی شوند چون به سرعت بعد از شروع درمان به نوازنده اجازه ادامه به کار را می دهند. اما آنها آمادگی کامل را ندارند و هر لحظه امکان دارد درد آنها عود کند. باید درمان را تا پایان ادامه دهیم.

۸٫وضعیت نادرست ایستادن
اگر هنگام ایستادن قوز کنید یامکانیسم بدنتان ضعف های دیگری داشته باشد، احتمال بروز کمر و گردن درد در شما بیشتر است. حمل ساز هم در این زمینه نقش دارد. مسلما ساز سنگین مخصوصا برای افرادی با جثه کوچک مشکلات زیادی به همراه دارد. ساز سنگین را با یک دست و روی یک شانه حمل نکنید چون ایجاد شانه و پشت درد می کند.برای سازتان بند بلندی انتخاب کنید تا بتوانید آن را به صورت مایل روی شانه بیندازید. با این کار وزن آن تقسیم می شود.

برای سازهای سنگینتر از جعبه های به صورت کیف کولی استفاده کنید. استفاده از جعبه های چرخدار برای سازهای بزرگتر مانند ویلون سل و باس بسیار مناسب است. اگر سازتان سنگین است راب بلند کردن آن حتما زانوهای خود را خم کنید.

۹٫فعالیت های پرفشار غیر موسیقایی
تعمیر مبلمان، کندن علف های هرز، تایپ کردن، بافندگی، گل دوزی وخیاطی می توانند مشکلاتی شبه مشکلات تاندونی به وجود آورند. می توان از آنها هم با استراحت های کوتاه در خلال کار، درست مانند نوازندگی، پیشگیری کرد.

۱۰٫ مشکلات آناتومیک
ممکن است یک نوازنده مشکلات آناتومیک داشته باشد که حرکات خاصی هنگام نواختن آنها را تشدید کند.

علایم
از کجا می توان فهمید این مشکلات را داریم یا خیر؟ شایع ترین علامت آنها درد است، که به چند دسته تقسیم می شوند: ۱
.دردهای یک ناحیه که با قطع تمرین آرام می شوند ۲٫ درد در جند نقطه که با قطع تمرین آرام می شوند
۳٫دردهای نامنظمی که حتی بعد از اتمام تمرینات هم ادامه پیدا می کنند
۴٫همه موارد بالا؛ به علاوه درد هنگام انجام اغلب کارهای عادی روزمره

درمان
مطمئنا استراحت مهم ترین درمان است. همه می دانیم که استراحت کامل برای نوازنده حرفه ای تقریبا غیرممکن است. در اینجا از مفهوم ورزشی این لغت یعنی“ کم کردن تمرینات” اقتباس کردیم. در این دوران تمرین ها باید با دیدی حرفه ای مورد ارزیابی قرار گیرند. باید معلم یا پزشک با تشخیص قسمت هایی از بدن که فشار بیشتری را تحمل می کنند برای تقویت آنها تمرینات خاصی بدهد.این تمرینات هم در موقع نواختن و هم استراحت عضلات قابل اجرا هستند و به نوازنده می آموزند ماهیچه هایی که فشار بیشتری را تحمل می کنند در حین تمرین هم استراحت دهند.

تمرینات کششی ساده هم برای تسکین درد تاندون و ماهیچه های آسیب دیده بسیار موثرند؛ آنها را بعد از گرم کردن کلی انجام دهید.کشش فقط باید برای درمان دردهای خفیف استفاده شود. وقتی درد فروکش کرد تمرینات تقویتی را شروع کنید. بهتر است آنها را زیر نظر فیزیوتراپیست انجام دهید و در خانه آنها را تکرار کنید. فرآیند تقویت عضلات به کندی صورت می گیرد اما بهتر است این رون را آهسته و با احتیاط دنبال

کنید تا خطر آسیب مجدد از بین برود. گرما و سرما درمانی هم موثر است. از گرما باید قبل از شروع تمرینات کششی و قدرتی استفاده کرد و بعد از آنه روی عضو آسیب دیده یخ بگذارید. اگر عضو آسیب دیده متورم است باید به جای گرما از یخ استفاده کنید. مصرف داروهای ضد التهاب مانند آسپرین درد را تسکین موقت می دهند. البته اگر سابقه خونریزی یا زخم دستگاه گوارش دارید در مصرف این داروها احتیاط کنید.

منبع: strings

2 دیدگاه

 • علي
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۷ در ۱:۵۰ ب.ظ

  بسیار سپاسگزارم.

 • محمد
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۷ در ۹:۱۳ ب.ظ

  سلام باعرض سلام وخسته نباشید .
  خواهشمندم مطلبی در مورد پوزیسیونهای ویولن بگذارید.
  باتشکر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

از روزهای گذشته…

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (IV)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (IV)

«فرهنگ های شرقی در حوزه فلسفه و تفکر مشترکات بیشتری داشتند تا در حوزه زیبایی شناختی. به اعتباری، تمدن های بزرگ آسیایی بنیادهای نسبتاً مشترک فکری و مبانی نسبتاً متفاوت زیبایی شناختی در هنرها داشتند. این تفاوت معیارهای زیبایی شناختی در میان فرهنگ ها و تمدن های بزرگ آسیایی، نه تنها باعث گسیختگی آنها نمی شد بلکه امکان ظهور و بروز دیدگاه های مشترک و متنوع بسیاری را نیز فراهم می کرد‌‌» (درویشی/۱۳۸۲، ۱۳).
طبقه‌بندی سازها (I)

طبقه‌بندی سازها (I)

مدت‌ها قبل سازها و نوازندگان از شـأن امروزین برخوردار نبودند. فلوت، چنگ و طبل در اصل هیچ‌گاه به نیت لذت بخشیدن به‌کار نمی‌رفتند. هنگامی که این سازها برای اولین بار ساخته شد، برای شکار، آماده سازی غذا و ارتباطات، دفع حمله‌ی دشمنان یا ارواح شیطانی، خشنود ساختن خدایان و از بین بردن هراس، مورد استفاده قرار می‌گرفت. بدین ترتیب آن‌ها به بقای جسم و جان نژاد بشر یاری می‌رساندند.
روش سوزوکی (قسمت سی هفتم)

روش سوزوکی (قسمت سی هفتم)

طبق معمول درهای کارخانه ویولون سازی ساعت هفت صبح باز می شد، اما از نظر کارکنان توقعی نبود که پدر من و ما بچه‌ها که به مدیریت کارخانه تعلق داشتیم زودتر از ۹ صبح در آنجا دیده بشویم. از همان روز اول کار با خودم فکر کردم که در حقیقت من هم مانند بقیه یکی از کارکنان این کارگاه هستم؛ چرا باید برتری طلبی رئیس مآبانه داشته باشم؟ از نگاه انسانی به نظرم غیرعادلانه بود که اگر دیگران ساعت هفت صبح شروع به کار می‌کنند و من دو ساعت بعد از آن ساعت شروع به کار ‌کنم و تصمیم بر این کار گرفتم. گمان می‌کنم این دید و برخورد را هم از تولستوی آموخته بودم!
موسیقی با کلام و تاثیر آن

موسیقی با کلام و تاثیر آن

زبان مهمترین ابزار ارتباطی انسانهاست. اهمیت زبان را از این جهت باید بررسی کرد که سهولت و سرعت انتقال مفاهیم، از بارزترین خصوصیات آن میباشد. همانطور که در مقالات گذشته در رابطه با موسیقی و نقش آن در میان مفاهیم مطالبی عنوان شد صرفا” موسیقی بی کلام مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که موسیقی به طور کلی توانایی نشان دادن مفهوم مدنظر آهنگساز را در ذهن شنونده ندارد.
نقد و رونمایی آلبوم عطاریه در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود

نقد و رونمایی آلبوم عطاریه در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود

مراسم رونمایی آلبوم عطاریه در روز ۲۵ فروردین ساعت ۱۱ صبح همزمان با بزرگداشت روز عطار در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود. مراسم شامل سخنرانی دکتر محمد بقایی (مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه ادبیات) درباره زندگی و اشعار عطار به همرامی نقد و بررسی آلبوم توسط علیرضا میرعلینقی (محقق، پژوهشگر و مورّخ موسیقی ایرانی) و سجاد پورقناد (نوازنده تارو سه تار، منتقد و سردبیر سایت موسیقی گفتگوی هارمونیک) و اجرا قطعاتی از آلبوم “عطاریه” توسط گروه موسیقی هیراب به خوانندگی رامین بحیرایی و آهنگسازی پیام بحیرایی می باشد.
خواننده ای که شناخته نشد (I)

خواننده ای که شناخته نشد (I)

جمال صفوی اهل اصفهان بوده که در تهران صدایش با کمپانی کلمبیا به ضبط رسیده است و آثار بسیار با ارزشی را از خود به یادگار گذاشته وی در زمان ضبط صفحات ۲۰ ساله بوده. در سال ۱۳۰۷ ش که ملک الشعرای بهار راهبری هنرمندان موسیقی را به عهده داشته است جمال صفوی را انتخاب کرده و آثاری از ساخته های درویش خان، نی داود و آثار خودش را به ضبط رسانده است؛ کلیه آثاری جمال صفوی در پاییز ۱۳۰۷ ش در تهران با صدابرداری فرانک آرتور فلوید برای کمپانی کلمبیا بوده است. وی اولین هنرمندی است که در اولین سری ضبط صفحات کمپانی کلمبیا می خواند همچنین جزو جوانترین خواننده های موسیقی زمان خود است که آثارش به ضبط می رسد.
به دنبال نگاه (II)

به دنبال نگاه (II)

روند رو به رشد شهر نشینی؛ تغییر الگوهای زندگی بشر که در طول این قرن بیش از هر دوره‌ی دیگری در طول تاریخ بود، باعث شد که پدیده‌ی مرگ فرهنگ‌های خرد رخ بنماید. این موضوع به حدی جدی و حیاتی بود که گاه فقط فاصله‌ی چند سال کافی بود تا آخرین بازماندگان یک فرهنگ از دنیا بروند و همه‌ی دانسته‌های خویش را نیز با خود ببرند، بی آن‌ که کسی را یارای دسترسی به آنان باشد. تولد، تحول و مرگ فرهنگ‌ها و مفاهیم فرهنگی همواره در طول تاریخ وجود داشته، و به نظر نمی‌رسد که کسی (جز در دوره‌ی اخیر) نگران این موضوع بوده باشد.
گفتگو با جاشوآ بل (II)

گفتگو با جاشوآ بل (II)

دوست قدیمی دیگر کریس بوتی نوازنده ترومپت است، ما با هم در دانشگاه ایندیانا تحصیل می کردیم. نزدیک به ۲۵ سال است که او را می شناسم و همیشه می خواستیم کاری را با هم انجام دهیم اما هیچ گاه شانس آن را نیافتیم. این آلبوم شانس ما بود و قطعه “پروگی عاشق تو هستم” (I Loves You Porgy) را در این آلبوم به همراه هم اجرا کردیم. خواننده فوق العاده توانا و با استعداد خانم کریستین چنوویث که سالها پیش دوست دختر خود من نیز بود بار دیگر آهنگ “ولنتاین مضحک من” (My Funny Valentine) را با هم در این آلبوم اجرا کردیم. زمانی که گروه تکمیل شده بود شنیدم که رجینا اسپکتور نیز تمایل دارد در این آلبوم حضور یابد. او خواننده فوق العاده موسیقی فولکلور است بنابراین به سرعت به چند اثر از او گوش دادم و قطعه ای را برای او آماده کردم. کار سختی بود اما در انتها از قطعه های محبوبم شد.
چیدن موسیقی و مرگ شعر دهه هشتاد

چیدن موسیقی و مرگ شعر دهه هشتاد

تا آنجا که حافظه ام یاری می کند از شعرهای شاعران دهه ی هشتاد شعری را به خاطر ندارم که بتوان بر روی آن ملودی ساخت و یا موسیقی ای با وزن آن شعر خلق کرد و گاه هم آن را زمزمه نمود. چرا شعرِ دهه ی گذشته تا کنون این شرایط را برای موسیقیدانانِ ما فراهم نکرده است؟ و چرا علاقه مندان شعر و شاعری گاه ترجمه های شعر های دسته چندم غیر ایرانی را به جای ساختار مستحکم شعر کهن فارسی، الگوی خود قرار داده و یا قالب غیرِ متریکِ آن شعرها را تقلید می کنند؟
در‌آمدی بر دیسکوگرافی و کتابشناخت ردیف دستگاه‌های موسیقی ایران (I)

در‌آمدی بر دیسکوگرافی و کتابشناخت ردیف دستگاه‌های موسیقی ایران (I)

مهم‌ترین بخش کارگان (رپرتوار) موسیقی کلاسیک ایران که همچنان از دوره‌ی پیش از ضبط موسیقی (مکتوب و صوتی) در دسترس قرار دارد ردیف دستگاه‌های موسیقی ایران است. با توجه به اهمیت یافتن ردیف به عنوان ماده‌ی اصلی آموزشی پس از دهه‌ی ۱۳۴۰ شمسی و همچنین خطر از دست رفتن قسمت اعظم این میراث کلاسیک در آن سال‌ها، وزارت فرهنگ و هنر و رادیو و تلویزیون ملی وقت تلاش‌هایی در زمینه‌ی ضبط و نغمه‌نگاری ردیف از اجرای استادان بزرگ موسیقی ایرانی به عمل آورد.