مشکلات ناشی از کار زیاد (II)

۵٫ تعویض ساز
تعویض ویلون به ویولا، ویلون به ویلونی بزرگتر یا با سازی که اتفاع خرک متفاوتی دارد به نوازنده فشار زیادی تحمیل می کند. اگر سازتان را عوض می کنید باید ۱ تا ۲ هفته تمرینات ساده تر را انجام دهید و کم کم به سراغ برنامه اصلی خود بروید. همین مساله در مورد تعویض معلم یا رپرتوآر صادق است.

۶٫عادات نادرست تمرین
به نظر من موسیقی دان باید به نوازندگی مانند یک فعالیت بدنی نگاه کند. بیشتر نوازندگان قبل از اجرا اصلا خود را گرم نمی کنند یا فکر می کنند نواختن یک قطعه ساده یا با سرعت پایین برای این کار کافی است. نوازندگی تمام بدن فرد را درگیر می کند، بنابراین حداقل در یک گرم کردن خوب باید به گردن، شانه، بازوها، پشت،و کمر نرمش داد تا از مشکلات ناشی از کار زیاد تا حد قابل توجهی پیشگیری نمود.

تمرینات می توانند شامل چرخش آهسته سر در جهت و خلاف جهت ساعت، آهسته بالا انداختن و چرخاندن شانه ها ، خم شدن به طرفین و چرخش بالاتنه باشد. در کل باید در هر ۴۵ دقیقه تمرین حداقل ۵ دقیقه استراحت کرده و ماهیچه ها را آزاد کنید و بلرزانید.( به این ترتیب می توانید چندین ساعت پشت سر هم تمرین کنید.) پاساژهای سخت و یا با انگشت گذاری ناجور را در بخش های کمتر از ۵ دقیقه تمرین کنید؛ دیگر قسمت های اثر را بنوازید و مجددا سرغ این تکه ها بازگردید، هیچ گاه مدت طولانی پشت سر هر آنها را ننوازید.

۷٫درمان نیمه تمام جراحات قدیمی
این مورد هم زیاد دیده می شود. مشکلات تاندون، رگ به رگ شدگی و دردهای گردن و پشت اغلب کامل درمان نمی شوند چون به سرعت بعد از شروع درمان به نوازنده اجازه ادامه به کار را می دهند. اما آنها آمادگی کامل را ندارند و هر لحظه امکان دارد درد آنها عود کند. باید درمان را تا پایان ادامه دهیم.

۸٫وضعیت نادرست ایستادن
اگر هنگام ایستادن قوز کنید یامکانیسم بدنتان ضعف های دیگری داشته باشد، احتمال بروز کمر و گردن درد در شما بیشتر است. حمل ساز هم در این زمینه نقش دارد. مسلما ساز سنگین مخصوصا برای افرادی با جثه کوچک مشکلات زیادی به همراه دارد. ساز سنگین را با یک دست و روی یک شانه حمل نکنید چون ایجاد شانه و پشت درد می کند.برای سازتان بند بلندی انتخاب کنید تا بتوانید آن را به صورت مایل روی شانه بیندازید. با این کار وزن آن تقسیم می شود.

برای سازهای سنگینتر از جعبه های به صورت کیف کولی استفاده کنید. استفاده از جعبه های چرخدار برای سازهای بزرگتر مانند ویلون سل و باس بسیار مناسب است. اگر سازتان سنگین است راب بلند کردن آن حتما زانوهای خود را خم کنید.

۹٫فعالیت های پرفشار غیر موسیقایی
تعمیر مبلمان، کندن علف های هرز، تایپ کردن، بافندگی، گل دوزی وخیاطی می توانند مشکلاتی شبه مشکلات تاندونی به وجود آورند. می توان از آنها هم با استراحت های کوتاه در خلال کار، درست مانند نوازندگی، پیشگیری کرد.

۱۰٫ مشکلات آناتومیک
ممکن است یک نوازنده مشکلات آناتومیک داشته باشد که حرکات خاصی هنگام نواختن آنها را تشدید کند.

علایم
از کجا می توان فهمید این مشکلات را داریم یا خیر؟ شایع ترین علامت آنها درد است، که به چند دسته تقسیم می شوند: ۱
.دردهای یک ناحیه که با قطع تمرین آرام می شوند ۲٫ درد در جند نقطه که با قطع تمرین آرام می شوند
۳٫دردهای نامنظمی که حتی بعد از اتمام تمرینات هم ادامه پیدا می کنند
۴٫همه موارد بالا؛ به علاوه درد هنگام انجام اغلب کارهای عادی روزمره

درمان
مطمئنا استراحت مهم ترین درمان است. همه می دانیم که استراحت کامل برای نوازنده حرفه ای تقریبا غیرممکن است. در اینجا از مفهوم ورزشی این لغت یعنی“ کم کردن تمرینات” اقتباس کردیم. در این دوران تمرین ها باید با دیدی حرفه ای مورد ارزیابی قرار گیرند. باید معلم یا پزشک با تشخیص قسمت هایی از بدن که فشار بیشتری را تحمل می کنند برای تقویت آنها تمرینات خاصی بدهد.این تمرینات هم در موقع نواختن و هم استراحت عضلات قابل اجرا هستند و به نوازنده می آموزند ماهیچه هایی که فشار بیشتری را تحمل می کنند در حین تمرین هم استراحت دهند.

تمرینات کششی ساده هم برای تسکین درد تاندون و ماهیچه های آسیب دیده بسیار موثرند؛ آنها را بعد از گرم کردن کلی انجام دهید.کشش فقط باید برای درمان دردهای خفیف استفاده شود. وقتی درد فروکش کرد تمرینات تقویتی را شروع کنید. بهتر است آنها را زیر نظر فیزیوتراپیست انجام دهید و در خانه آنها را تکرار کنید. فرآیند تقویت عضلات به کندی صورت می گیرد اما بهتر است این رون را آهسته و با احتیاط دنبال

کنید تا خطر آسیب مجدد از بین برود. گرما و سرما درمانی هم موثر است. از گرما باید قبل از شروع تمرینات کششی و قدرتی استفاده کرد و بعد از آنه روی عضو آسیب دیده یخ بگذارید. اگر عضو آسیب دیده متورم است باید به جای گرما از یخ استفاده کنید. مصرف داروهای ضد التهاب مانند آسپرین درد را تسکین موقت می دهند. البته اگر سابقه خونریزی یا زخم دستگاه گوارش دارید در مصرف این داروها احتیاط کنید.

منبع: strings

2 دیدگاه

 • علي
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۷ در ۱:۵۰ ب.ظ

  بسیار سپاسگزارم.

 • محمد
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۷ در ۹:۱۳ ب.ظ

  سلام باعرض سلام وخسته نباشید .
  خواهشمندم مطلبی در مورد پوزیسیونهای ویولن بگذارید.
  باتشکر

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

نی و قابلیت های آن (V)

نی و قابلیت های آن (V)

سازی است از خانواده آلات موسیقی بادی. چنانکه از نامش پیداست، دو استوانه است که به یکدیگر جفت یا متصل کرده اند و به همین سبب آن را جفته هم می نامند.
سمفونی مانفرد؛ یک شاهکار روسی… (III)

سمفونی مانفرد؛ یک شاهکار روسی… (III)

چایکوفسکی در نامه دیگری نیز این بحث را دنبال کرد: «اجازه دهید به بحث خودمان در رابطه با عظمت موسیقی سمفونیک و مجلسی در قیاس با اپرا، این نکته را بیفزایم که در دوران ما تنها موسیقیدان بزرگی که برای تئاتر و اپرا چیزی نمی نویسد “برامس” است. “سزار کوئی” در مقاله ای نوشته است که برامس هم از نظر انسانی و هم از لحاظ هنری یک قهرمان است و همیشه در افکار خود افکار و پندارهای والا را جان می بخشد و شایسته احترام و تحسین است و من، با نظر او موافقم ولی معتقدم که متاسفانه نبوغ او در فضای محدودی او را نشان می دهد و وسعت لازم را ندارد اما با این حال، یک قهرمان محسوب می شود و من در خود این قهرمانی را نمی بینم و نمی توانم خود را در دایره تنگ برامس زندانی کنم. زیرا صحنه نمایش با تمامی زرق و برق هایش به گونه مقاومت ناپذیری مرا به سوی خود می کشد.»
بانگ چاووش (III)

بانگ چاووش (III)

در این آثار از سازهای مضرابی باس مانند، بم تار و عود به صورت شاخص تری استفاده می شد و کارایی آنها بیشتر القای ریتمیک بود که در اکثر مواقع با چاشنی ضدضرب، نوشته می شد؛ ولی مهمترین تفاوت این آثار با بسیاری از ساخته های پایور و هنرجویان هنرستان، تنظیم ذوقی آنها بود؛ در بسیاری از آثار پایور (۶) و هنرجویان هنرستان، تکنیک های هارمونی و کنترپوان، به شکل قانونمند و یکپارچه ای به کار برده می شوند، در حالی که در آثاری که بعد از انقلاب توسط آهنگسازان کانون چاووش اجرا شد، این تکنیک ها به صورت مقطعی و بیشتر جهت رنگ آمیزی به کار گرفته می شوند.
میکسرهای صدا – ۱

میکسرهای صدا – ۱

در سیستم های صدا برداری یا ضبط صدای حرفه ای عموماً از دستگاهی برای مخلوط کردن کانالهای مختلف صوتی استفاده می شود که به آن میز صدا، sound board، sound desks، کنسول میکس و یا audio mixer و … نیز گفته می شود. این میز در واقع قابلیت دریافت ورودی های مختلف از تعداد زیادی میکروفن یا خروجی سازهای برقی را دارد و می تواند با امکاناتی که در اختیار دارد خروجی – یا خروجی های مختلف – میکس شده مورد نظر را برای ضبط یا پخش تهیه نماید.
دومینگو رکورد دار تنور

دومینگو رکورد دار تنور

خوزه پلاسیدو دومینگو امبیل (Plácido Domingo) یکی از خوانندگان تنور میباشد که شهرت عمده ای به واسطه اجراهای بینظیرش در میان مخاطبان کلاسیک و حتی عام پیدا کرده است. وی یکی از فعالترین خوانندگان اپرا در سطح بین الملل میباشد و تاکنون نقش های بسیاری را در اپرا به اجرا گذاشته است در مارس سال ۲۰۰۸ وی صد و بیست و ششمین نقش خود را بر روی صحنه اجرا نمود که یک نوع رکورد محسوب میشود و از بسیاری از خوانندگان تنور دنیا نیز پیشی گرفته است.
جلسه نقدِ «نقد موسیقی» در خانه هنرمندان برگزار می‌شود

جلسه نقدِ «نقد موسیقی» در خانه هنرمندان برگزار می‌شود

جلسه ویژه نقد و بررسی نقد در موسیقی با عنوان «نقد نقد در موسیقی ایران» روز پنجشنبه ۵ مهرماه در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. این نشست با حضور علیرضا میرعلینقی منتقد و مورخ موسیقی، مهران مهرنیا نوازنده آهنگساز و پژوهشگر، آروین صداقت کیش منتقد و پژوهشگر موسیقی، سجاد پورقناد سردبیر سایت هارمونی‌تاک و کامیار صلواتی پژوهشگر موسیقی به همت کانون پژوهشگران خانه موسیقی برگزار می‌شود.
نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (IX)

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (IX)

باید توجه داشت که فرهنگ در ابعاد کلی و عامش، مجموعه ای مفصل و چند لایه است که در یک دایره خاص و مشخص نمی گنجد. از یک طرف بزرگ ترین دایره فرهنگی، بعد از گذشتن از محدوده های نژاد، زبان و دین، همان محدوده جهانی یا فرهنگ بشری است و از طرف دیگر به دایره های فرهنگی کوچک تری بر می خوریم، مانند دایره فرهنگی لهجه ای خاص، به عنوان مثال لهجه یزدی فقط در محدوده شهرستان یزد یک وسیله ارتباطی و در نتیجه مشخص کننده محدوده ای فرهنگی با تاریخچه و ویژگی های خاص خود است و در پی دایره فرهنگی تنگ تری، در همین یزد، به محله «گَورها» یا گبرها یا زرتشتی ها بر می خوریم با ویژگی ها، زبان، لهجه و تاریخ فرهنگی خاص خودشان و بالاخره در همین سمت، کوچک ترین دایره های فرهنگی، قبیله، خانواده تا ویژگی های فرهنگی یک فرد خاص قابل شناسایی هستند. نتیجه این بررسی را می توان در تز زیر خلاصه کرد:
او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

فردریک در سال ۱۸۳۵میلادی در سفری پس از ملاقات خانواده اش در برگشت دچار حمله ­ای شدید شد که روزنامه ها خبر مرگ او را منتشر نمودند. او توانایی زیادی در کارهای ارکسترال نسبت به بقیه هنرمندان آن ادوار نداشت و گواه آن هم دو کنسرتو پیانو ارکسترال اوست. او نیز توانایی خاصی در استفاده از آکوردهای شکسته و باز داشت. کارهای فردریک شوپن اغلب ۳ قسمتی هست و در قسمت سوم به قسمت اول اشاره­ای می­شود. همچنین هارمونی شوپن به کرات دارای آکوردهای حل نشده است و این چیزی است که امروزه در موسیقی سبک جز (Jazz) به کرات دیده می­ شود.
جسارت تجربه های جدید را داشت

جسارت تجربه های جدید را داشت

در نوامبر۱۹۶۴ اجرای زنده آلبوم Regal خود را در سالن تئاتر افسانه ای شیکاگو ضبط کرد و هیجان حاصل از این اثر فوق انتظار بود. در همین سال کینگ ترانه “How Blue Can You Get” را اجرا کرد که به یکی از ترانه های محبوب تمام دوره ها مبدل شد و دو ترانه بعدی او “Don’t Answer the Door” و “Paying the Cost to Be the Boss” در سال ۶۶ بین ده ترانه اول بودند.
جادوگر پیانو

جادوگر پیانو

ری اسپنسر (Ray Spencer) در زندگینامه اش اشاره کرده که آرت تاتوم به طور غریزی با موسیقی خود را تهذیب میکرده و قطعاتی به یاد ماندنی از خود به جای گذاشته که نیازی به قضاوت در مورد آنها نیست.