گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

تاثیر موسیقی بر بهبود مبتلایان به سکته مغزی

بر طبق مطالعات اخیر، گوش فرادادن به موسیقی مورد علاقه در طول روز، در بهبودی سریع تر بیماران پس از وقوع سکته مغزی تاثیر بسزایی دارد. مدت های مدیدی است که موسیقی درمانی در معالجه بیماری های مختلف از جمله توهم، شیزوفرنی و جنون به کار گرفته می شود.

هم اکنون برای اولین بار تاثیر موسیقی در افراد دیگر نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

محققین معتقدند: “یافته های جدید در این زمینه، برای اولین بار ثابت کرده که گوش دادن به موسیقی در زمانی که فرد مراحل اولیه پس از سکته را سپری می کند، سرعت بهبودی را به میزان قابل توجهی افزایش داده و از بروز هرگونه رفتار منفی در بیماران جلوگیری می کند.”

محققین دانشگاه هلسینکی واقع در کشور فنلاند، تاثیر موسیقی درمانی را بر روی ۶۰ بیمار کمتر از ۷۵ سال که در مرحله بهبودی پس از سکته مغزی به سر می بردن را مورد آزمایش قرار دادند. سکته معمولا زمانی اتفاق می افتد که عمل خون رسانی به مغز با مشکل مواجه شده و عملکرد آن متوقف می گردد. این عارضه یکی از علل عمده مرگ و ازکارافتادگی بیماران در سراسر جهان به شمار می رود، برای درمان آن معمولا داروهای رقیق کننده خون و داروهایی به منظور پایین آوردن میزان کلسترول بیمار، تجویز می گردد.

شرکت کنندگان در آزمایش تحقیقاتی فوق که اولین هفته پس از سکته را می گذراندند، به سه گروه مجزا تقسیم شدند : یک گروه به موسیقی گوش دادند، یک گروه به کتاب های صوتی و گروه سوم، هیچ کار خاصی انجام ندادند. این بیماران پس از دو برهه زمانی سه ماهه و شش ماهه مورد آزمایش مجدد قرار گرفتند.

نتیجه از این قرار بود : گروهی که به موسیقی گوش داده بودند در انتهای ماه سوم قدرت تکلمشان ۶۰ درصد، گروهی که به کتاب های صوتی گوش داده بودند، ۱۸ درصد و در افرادی که به چیزی گوش نداده اند، ۲۹ درصد افزایش یافت.

بنا به اظهارات محققین بیمارانی که دوران نقاهت و بازتوانی پس از سکته را سپری می کنند، با گوش دادن روزانه به موسیقی، علائم قابل توجهی در بهبود وضعیت جسمانی شان پدیدار می گردد. این در حالیست که هیچ یک از روش های دیگر بازیافت سلامتی در حال حاضر در مورد بیمارانی با شرایط مذکور عملی نیست.

قدرت تمرکز و کنترل عملیات ذهنی نیز در افرادی که به موسیقی گوش فرا می دادند ۱۷ درصد افزایش یافت. به علاوه نتایج نشان داد در این دسته از بیماران علائم پریشانی حواس و افسردگی کمتر از دیگران به چشم می خورد. شش ماه پس از وقوع عارضه سکته نیز علائم مشابه تکرار شد.

متخصصین با توجه به تجربیات پیشین خود معتقدند گوش سپردن به موسیقی بخش های مختلف مغز را که در حال بهبودی است، مجددا فعال می کند. به هر ترتیب بدون شک برای پی بردن به علت چنین تاثیراتی، مطالعات وسیع تری مورد نیاز است. در صورت موفقیت آمیز بودن نتایج تحقیقات آتی، در حقیقت محققین به روشی آسان و ارزان قیمت برای بهبودی بیمارانی که به عارضه سکته مبتلا گشته اند، دست خواهند یافت.

مبتلایان به سکته معمولا روزانه سه چهارم از وقت خود را صرف فعالیت های غیر درمانی می کنند و بدون هیچگونه ارتباط خاصی با محیط اطراف ساعت های زیادی را در اتاق های خود سپری می کنند، در حالیکه چنین شرایطی پس از وقع سکته برای بیماران چندان مناسب نمی باشد.

پزشکان متخصص در این رشته، از نتایج تحقیقات بدست آمده استقبال کرده اند و معتقدند پیش از تجویز این روش به صورت گسترده، تاثیر موسیقی بر افراد مبتلا به سکته مغزی نیاز به تحقیقات بیشتر و کاملتری دارد، در حال حاضر مکانیسم تاثیر مثبت موسیقی بر روی این بیماران کماکان ناشناخته باقی مانده است.

efluxmedia.com

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است