جیمی هندریکس، پدر گیتار الکتریک (II)

جیمی هندریکس درحال به آتش کشیدن گیتار خود در پایان کنسرت
جیمی هندریکس درحال به آتش کشیدن گیتار خود در پایان کنسرت
در دهه شست هر چند هندریکس توانسته بود برای خود شهرتی کسب نماید اما چت چندلر نوازنده گیتار باس گروه مشهور Animals به وی توصیه کرد که به انگلیس برود و فعالیتهایش را در آنجا ادامه دهد. انگلیش مهد موسیقی راک اند رول، به راستی تنها جایی بود که توانست نبوغ و استعدادهای هندریکس را به نمایش گذارد؛ مهارت وی در نوازندگی و استیل خاص جیمی هندریکس به همراه ابداعاتش در نوازندگی باعث شد به سرعت نامش بر سر زیانها بیفتد.

وی در انگلیس اولین آلبوم خود را با عنوان ” Are You Experienced ” منتشر نمود که موفقیت بسیار خوبی را برایش به همراه آورد، هرچند این موفقیت دلیل اصلی شهرتش در زادگاهش یعنی امریکا نبود!

وی کارهای عجیبی با گیتار انجام میداد همانند نواختن گیتار با دندان یا زبان و همراه با گروهش ترانه هایی را ضبط و منتشر نمود که جزو برترین آثار بریتانیا قرار گرفت.

اما کاری که در فستیوال پاپ مونتری انجام داد باعث شد تا وی با سرعت عجیبی نقل محافل خبری شود. پس از اجرایش در آن فستیوال، در انتهای برنامه وی برای تشکر از تماشاچیان گیتار خود را به آتش کشید!

بازگشت وی به آمریکا و حضوری جنجالی باعث شد که آلبومش در امریکا به فروش بالایی دست پیدا کند و به همین منوال دو آلبوم بعدی او با عنوان Electric Ladyland و Bold as Love مورد استقبال قرار گرفت.

اما اینکه هندریکس را به عنوان اسطوره میشناسند، چندان عجیب نیست، ساز گیتار در موسیقی راک تا سالها تنها نقش همراهی کننده را بازی مینمود.

عدم توجه به پیچیدگی های تکنیکی این ساز و قابلیتهای بالای گیتارالکتریک، مدتها بود این ساز را محدود به اجرای چند آکورد ساخته بود.

حضور جیمی هندریکس جرقه ای بود برای دیگر نوازندگان و ظهور مجدد گیتار الکتریک بدون توجه به عنصر آواز، در حقیقت موسیقی سازی را وی برای گیتار الکتریک بنیان نهاد.

نوازنده شهیر و صاحب سبک الکتریک اینگوی مالمستین، همراه از جیمی هندریکس به عنوان الگوی اصلیش یاد میکند و شاید اگر آن روز هندریکس گیتارش را به آتش نمیکشید، امروز تنها خاطره ای از وی به جا مانده بود!

وی در طی سالهای حضورش، شور هیجان خاصی را به فستیوال ها و کنسرتها میبخشید؛ در این بین گروهش را با عنوان گروه کولی ها تشکیل داد چرا که همانند کولی ها همواره مشغول سفر و اجرای برنامه در نقاط مختلف دنیا بودند.

اما این نوازنده افسانه ای گیتار در ۶ سپتامبر سال ۱۹۷۰ در زمانی که تنها ۲۷ سال سن داشت، بدلیل مصرف زیاد مشروبات الکلی و قرص از دنیا رفت. هر چند عمر وی کوتاه بود اما تاثیری که داشت تا به امروز ادامه دارد و او را الگوی اصلی بسیاری از نوازندگان برجسته گیتار امروز میتوان دید.

11 دیدگاه

 • آرش آریامنش
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۷ در ۲:۵۷ ق.ظ

  روحش شاد

 • Albatross
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۱:۴۶ ب.ظ

  انگلیس مهد راک اند رول؟ شاید سبک های موسیقی پاپ اکثرا در انگلیس به اوج رسیده باشن ولی مهد اکثر شون امریکاست. خصوصا راک اند رول که سال ها قبل از بیتلز و … توسط سیاه های امریکا اجرا میشد.

 • milad
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۸, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۳ ب.ظ

  سلاممن میلاد هستم سایت خیلی خوبی داری واقعا کارت آفرین داره از اینکه این نابغه موسیقی راکو معرفی کردی ممنون قفط اگه تونستی midiهای اهنکهاشو بذار مثل
  foxy lady little wing hey joe و..
  باز هم ازت سپاسگذاری میکنم

 • رامین منصفی
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۸۷ در ۱۰:۵۸ ب.ظ

  جیمی هندریکس یک استوره است و اصلا نباید راجع او نظر داد.

 • ali
  ارسال شده در خرداد ۲۹, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۸ ب.ظ

  مطلب جا لبی بود
  لطفاا از سلطان راک ایران کوروش یغمایی
  مطلب جدیدی بنویسید

 • mina
  ارسال شده در مرداد ۲۵, ۱۳۸۷ در ۷:۴۵ ب.ظ

  جیمی حرف نداره.

 • binaam
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۷ ب.ظ

  bayad khedamate albatross arz konam amrica hich gah dar zamineye moosighiye rock be paye englis nareside.

 • نیما
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۸۷ در ۷:۱۶ ب.ظ

  جیمی هندریکس واقعا یک استوره در نوازندگی گیتار الکتریک بود. خدمت های وی در شیوه ی گیتار نوازی قابل ستایش است.
  روحش شاد – یادش گرامی

 • ( foad ) فوآد
  ارسال شده در آذر ۱۵, ۱۳۸۷ در ۵:۰۴ ب.ظ

  جیمی خشکله بی نظیره . از اوناییه که با صدای گیتار الکتریک پرواز میکنه به آسمون هفتم . من ۶ تا کلیپ تصویری و ۳ تا آلبومشو دارم . از اون خلافکارام بوده . september 1970 تو یه هتل در لندن در اثر مصرف زیاد باربیتورات ( barbitorat ) تو حالت نیمه خواب یا بهتر بگم نعشگی استفراق میکنه و چون به پشت رو تختخوابش دراز کشیده بوده بر میگرده تو گلوش و خفه میشه . روحش شاد . از اینجور آدما کم پیدا میشه . rock و blues سبکای جیمی خشکله محسوب میشه . اتفاقا الان دارم تصویری voodoo child رو نگاه میکنم . foxy lady
  و hey joe دو تا از بهترین آهنگاشه . زنده باد جیمی هندریکس . دوست دارم هر چه زودتر برم اون دنیا ملاقاتش کنم ; البته اگه تحویلم بگیره .

 • کاسکو
  ارسال شده در دی ۱, ۱۳۸۷ در ۶:۱۰ ق.ظ

  عجب معلوماتی. اولا: جیمی هندریکس با ال اس دی مایعی که دوست دختر دانمارکیش بهش داد اووردوز می کنه. ثانیا: مرگ اون مشکوکه چون تو بیمارستان دو تا گزارش مختلف ازش هست که اولی مغشوش شده. ثالثا: خلاف کار بودنش هیچ ربطی به آثار هنریش نداره. اگر یه عده فکر می کنن اون آهنگا کار مواد مخدرن یا تاثیر اونان، باید بگم چرا وقتی کسی مست می کنه و به یکی دیگه می زنه اون آدم راننده را مجازات می کنند و نمی گن تاثیر مشروب بوده؟ چرا بی خودی موسیقی و با این کثافت کاریا قاطی می کنین؟ رابعا: آمریکا همیشه موسیقی رو به سمت های دیگه منحرف کرده نمونش راک و متال و رپه. اگر بزرگان موسیقی آمریکا رو فقط با بزرگانی که از ده کوره های بیرمنگهان بیرون اومدن مقایسه کنیم می بینیم که همونقدر که سیاهپوستا رو مخترع راک می دونن انگیلیسی ها رو هم باعث پیشرفت و بهتر شدن راک می دونن.

 • ناشناس
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۳ در ۷:۳۷ ب.ظ

  کاسکو
  اولا اینکه یه کسی چجوری مرده فک نمیکنم اهمیتی داشته باشه!! اگه مثلا مدونا بمیره طرفداراش شروع کنن صد تا حرف و حدیث بزنن قابل فهمه اما نه دیگه جیمی هندریکس! اصلا مضحکه! یکی از شعارهای راک اینه که هیچ‌کسی از تو برتر نیست و فن ستاره های دیگه رو‌مسخره میکنن که به فکر اینن فلان کسک طلاق گرفته یا نه!! اصلا سازمان اطلاعات امریکا کشتنش! خوب که چی. بیرمنگهان؟!!! اول اسمشو یاد بگیر بعد******** الحق کاسکویی!! یه دهکوره نشویل تولید موسیقی تاثیر گذارش کل قاره اروپا رو میذاره جیب بغلش!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (XI)

همانطور که قبلا تاکید کردم، آهنگساز باید آزاد باشد که به هر نوع زبان موسیقایی و به هر نوع استیل که می خواهد آهنگسازی کند. آشنایی با موسیقی ایران افق دید آهنگساز را باز می‌کند صرف نظر از هر استیلی و هر زبان موسیقایی که آهنگساز بخواهد در آن کار کند.

محمدرضا امیرقاسمی «شبی برای پیانوی ایرانی» را به روی صحنه می برد

کنسرت گروه موسیقی برف با عنوان «شبی برای پیانوی ایرانی» در تاریخ جمعه ۱۰ اسفند ساعت ۲۰ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه خواهد رفت. سرپرست و تکنواز پیانوی گروه برف محمدرضا امیرقاسمی و خواننده این کنسرت علی امیرقاسمی و اجرای تمبک با سحاب تربتی می باشد. در این برنامه علاوه بر اجرای آثار اساتید بزرگ پیانوی ایرانی نظیر جواد معروفی و مرتضی محجوبی، از چند نوازنده پیانوی دوره قاجار مانند اساتید محمود مفخم (مفخم الممالک) و مشیرهمایون شهردار هم قطعاتی اجرا خواهد شد. اجرای آثاری کمیاب و خاص از پیانو نوازیِ دوره ی قاجار و عصر مشروطه اولین بار است که در یک کنسرت اتفاق می افتد.

از روزهای گذشته…

چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه هشتم

چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه هشتم

در اتنوموزیکولوژی و رشته‌های مرتبط مانند مردم‌شناسی و رفتارشناسی، پژوهش‌ در محل (۲) به یکی از دو شیوۀ نگاه از درون (emic) و نگاه از بیرون (etic) انجام می‌شود.
پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (XI)

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (XI)

همانطور که قبلا تاکید کردم، آهنگساز باید آزاد باشد که به هر نوع زبان موسیقایی و به هر نوع استیل که می خواهد آهنگسازی کند. آشنایی با موسیقی ایران افق دید آهنگساز را باز می‌کند صرف نظر از هر استیلی و هر زبان موسیقایی که آهنگساز بخواهد در آن کار کند.
حمید متبسم: با لشکر کشی مخالفم

حمید متبسم: با لشکر کشی مخالفم

من کاملا مخالف بی دلیل بزرگ کردن یک ارکستر با پیش فرض اینکه حجم ارکستر بیشتر شود، هستم؛ چراکه حجم ارکستر با اضافه کردن تعداد ساز ایجاد نمی شود و ما نمی توانیم با آوردن نامحدود از یک نوع ساز حجم ارکستر را بزرگتر کنیم.
گفتگویی با آگوستا رید توماس (II)

گفتگویی با آگوستا رید توماس (II)

شاید خود موسیقی زنده ترین و فکر بر انگیزترین تأثیر را داشت باشد. البته منظورم موسیقی دوره های مختلف و آهنگسازان متفاوت است که از کودکی مایه شگفتی من شده و ذهن من را پرورش داده اند. من عمیقا عاشق ساخته های باخ هستم به خاطر دقیق بودن، نوآوری شگفت انگیز، شکوه، اصالت و عظمت گستره احساسیش.
رموز ویولن (IV)

رموز ویولن (IV)

صفحه رو: صفحه رو بر خلاف سایر اجزای اصلی (صفحه زیر، کلافها و دسته) از چوب کاج انتخاب میشود. باید توجه داشت که این چوب با دقت و نکته سنجی خاص تری انتخاب و بکار برده شود زیرا صفحه روی ساز به دلیل موقعیت و وضعیت مهمی که دارد ویژگیهای بیشتری را باید در درون خود داشته باشد.
آرشیو موسیقی بلوز قبل از جنگ جهانی

آرشیو موسیقی بلوز قبل از جنگ جهانی

یک کمپانی صفحه پرکنی کوچک در اسکاتلند موفق شده است حق انتشار آرشیوی از صفحه هایی که قبل از جنگ جهانی دوم در کمپانی ادیسون ضبط شده بود را تحت تملک خود درآورد. اکثر این صفحه ها از ترانه ها و اجراهایی هستند که به ندرت شنیده شده یا اصلا شنیده نشده اند. این مجموعه، بزرگترین آرشیو موسیقی بلوز آکوستیک در جهان به شمار میرود.
موسیقی الکترو آکوستیک

موسیقی الکترو آکوستیک

اصطلاح electro-acoustic music به موسیقی ای گفته می شود که در آن از تجهیزات الکترونیکی به تنهایی و یا با ترکیب آنها در کنار سازهای آکوستیک برای ساخت موسیقی استفاده شده باشد. با این روش صداهای جدیدی برای خلق موسیقی – و یا حتی اصوات غیر موسیقی – تولید می شود. این اصطلاح به مرور زمان به موسیقی الکترونیک تبدیل و خلاصه شده است.
ویژگی های یک سنتور خوب (II)

ویژگی های یک سنتور خوب (II)

بنابر آنچه تجربه نشان داده است مسائل حاشیه ای که برای هنرجویان جهت خرید ساز پیش می آید نه تنها بی اهمیت نیست بلکه این موضوع متاسفانه گاهی باعث کدورت ها و ایجاد کینه ها مابین معلمین و شاگردان شده و شاگردان به محض روبرو شدن با استاد جدید، معلم پیشین خود را بخاطر انتخاب نادرست ساز (چه از روی عمد و چه از روی نا آگاهی) مورد نکوهش و انتقاد قرار می دهند و چه بسا در بیشتر موارد هیچکدام آنقدر مقصر نبوده اند که بعد ها باعث بعضی از این کدورتها شود.
یوسف گمگشته باز آید به کنعان؟

یوسف گمگشته باز آید به کنعان؟

سالن خیلی خلوت است؛ تعداد زیادی جا خالی است. عده ای از تماشاگران که جای نامناسبی دارند با متصدیان سالن بحث می کنند و می خواهند جایشان را عوض کنند. متصدیان خونسرد جواب می دهند : “ صبر کنید اگر جایی باقی ماند، حتماً. ” البته آن ها مطمئن بودند حتی یک جای خالی هم باقی نمی ماند!
“پیانو اپتوفوتیک” تلفیق موسیقی و نقاشی

“پیانو اپتوفوتیک” تلفیق موسیقی و نقاشی

حتماً تابه‌حال با (جلوه‌های تصویری)visualization های نرم‌افزارهای پخش موسیقی مثل WinAmp و Media Player کار کرده‌اید. در نرم‌افزارهایی مثل Win Amp، این جلوه‌های تصویری حاصل الگوریتم‌های پیچیده ریاضی است. تابع‌هایی که با متغیرهای صوتی مثل شدت و یا فرکانس کار می‌کنند. پیشینه این جلوه‌های تصویری برای موسیقی به سال ۱۹۱۶ باز می‌گردد.