گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk


یکی از مهمترین عواملی که باعث پیشرفت موسیقی در یک جامعه میشود، اهمیت و بنا نهادن مکانهایی است که در آن هر هنرمندی بدون محدودیت بتواند هنر خویش را ابراز نماید، اینبار به سراغ بنای مشهور کارنگی هال میرویم. یکی از مشهورترین ساختمان های جهان که مخصوص به اجرای موسیقی میباشد و اجرا در آن مورد توجه تمامی موزیسین ها میباشد، تالار بزرگ موسیقی کارنگی (Carnegie Hall) میباشد.

این ساختمان در منهتن نیویورک قرار گرفته است و جدا از زیبایی های خاص این ساختمان باید بدانید که دارای آکوستیک بسیار عالی برای موسیقی بالاخص کلاسیک میباشد.

تالار کارنگی به نام کسی که هزینه ساخت آن را داد یعنی Andrew Carnegie نامیده شده است.

ساخت آن در سال ۱۸۹۰ توسط ایزاک اِی. هاپر و شرکتش آغاز و اجرا شد. با اینکه ساختمان از آوریل ۱۸۹۱مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود ولی شب گشایش رسمی آن که پنجم ماه مه بود که کنسرتی به رهبری Walter Damrosch به اجرا درآمد که در این برنامه آثاری از چایکوفسکی اجرا شد.

کار بر روی ساختمان تا سال ۱۸۹۷ ادامه یافت. ساختمان از قسمت های مختلف و تالار های کوچ و بزرگی تشکیل شده است که در ادامه آنها را معرفی خواهیم نمود.
بسیاری از کنسرتهای بزرگ کلاسیک و پاپ در این سالنها برگزار میشود. این ساختمان از قسمتها و طبقات متعددی تشکیل شده است که شامل قسمتهایی مربوط به فروشگاه، محل اجرای برنامه، سمینار و بخشهای تجاری دیگری نیز میشود و در ماه پذیرای بیش از ۱۰۰ اجرا میباشد.

اما از عنوان کارنگی هال در برخی از دیگر مکان های اجرای موسیقی نیز استفاده شده است مانند :کارنگی ها در Lewisburg, West Virginiaبا ظرفیت ۴۲۰ صندلی
کارنگی هال درPittsburgh, Pennsylvania با ظرفیت ۱۹۲۸ صندلی کارنگی هال در Scotland با ظرفیت ۵۴۰ صندلی
اما بنای اصلی کارنگی هال در نیویورک از سه قسمت اصلی تشکیل شده است ۱- تالار اصلی ۲- تالار رسیتال ۳- تالار موسیقی مجلسی

تالار اصلی Isaac Stern:

تالار اصلی دارای ظرفیت ۲۸۰۴ صندلی و در پنج طبقه میباشد و آنرا به نام ویلونیست بزرگ ایزاک ایشترن (Isaac Stern) در سال ۱۹۹۷ نام گذاری کردند. تالار اصلی بسیار عظیم و بزرگ میباشد و برای استفاده از طبقات آخر این تالار حضار باید ۱۰۵ پله را طی کنند (هر چند که برای استفاده از طبقه آخر از آسانسور استفاده میشود)

بسیاری از برجسته ترین کنسرتهای تاریخ موسیقی کلاسیک از زمان تاسیس این کارنگی هال در این ساختمان و در تالار اصلی برگزار شده است ولابی آن از تابلو ها و آثار خاطره انگیز این تالار مزین شده است. بسیاری از هنرمندان و گروههای مشهور پاپ نیز کنسرتهای فراموش نشدنی در این تالار اجرا نمودند و در میان میتوان به Judy Garland و Dame Shirley Bassey که هر دو آلبومهایشان را بصورت زنده در این تالار ضبط نمودند نام برد.

تالار دوم ( کوچکتر) – Zankel Hall

این تالار داریا ظرفیت ۵۹۹ صندلی میباشد که به اسم Judy و Arthur نام گذاری شده است که در اصل به آن تالار رسیتال می گویند که در ابتدا در سال ۱۸۹۱ به عنوان تالار کنفرانس برای عموم استفاده میشد و در سال ۱۸۹۸ به موسسه اجاره داده شد. در سال ۱۹۵۹ به سالن سینما تغییر کاربری داده شد و در نهایت در سال ۲۰۰۳ دوباره بازسازی شد چرا که این سالن در کنار خیابان و عبور مترو واقع شده است که باعث میشد صدا از دیوارها به گوش برسد.

سومین تالار Weill Recital Hall

سومین تالار اصلی کارنگی هال با ظرفیت ۲۶۸ نفر که به نام رئیس کمپانی Sanford I. Weill khl
نام گذاری شده است که از سال ۱۸۹۱ برای استفاده بازگشایی شد و این تالار را بیشتر با نام تالار موسیقی مجلسی میشناسند که در سال ۱۹۸۶ به عنوان ویل رسیتال هال تغییر نام داد.

دیگر امکانات کارنگی هال

این ساختمان دارای قسمت آرشیو و بایگانی نیز میباشد که در سال ۱۹۸۶ بنا نهاده شد و همچنین موزه Rose که در سال ۱۹۹۱ افتتاح شد. استودیو بالای تالار نیز محلی است برای تمرین گروه ها و نوازندگان مختلف و حتی نقاشان – رقصندگان اپرا و دیگر هنر ها که فضای مناسبی را برای فعالیت این عده پدید آورده است.

در سال ۲۰۰۷ متصدیان این ساختمان عظیم تصمیم گرفتند تا ۳۳ مکان تمرین این تالار را به خارج از تالار منتقل کنند و فضای آزاد شده را برای ارائه امکانات آموزشی استفاده نمایند.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۴

بیشتر بحث شده است