اصول نوازندگی ویولن (VII)

اجرای فاصله دوبل دهم با انگشتان اول و چهارم
اجرای فاصله دوبل دهم با انگشتان اول و چهارم
۳/۱/۳/۴ : با توجه به بزرگی فاصله طولی و دور بودن نامتعارف انگشتان اول و چهارم، انگشت اول می تواند در هنگام اجرای دوبل های فاصله نهم و دهم ، به شکل شکسته در ناحیه ناکل در آید و نکته اشاره شده مربوط به شیوه نشستن انگشت اول در بند شماره ۵/۲/۱/۳ مبنی بر هم امتدادی بند اول این انگشت در پشت دست، با امتداد ساعد و دست چپ برقرار نیست.

۳/۱/۴ : انگشت گذاری در سیم های غیر مجاور:
همانند بند قبل، انگشت گذاری در سیم های غیر مجاور نیز باید با جلوگیری نمودن از ایجاد هر حرکت اضافی در ناحیه دست، صورت پذیرد.

مچ نوازنده درهنگام تعویض سیم بم به سیم زیر غیر مجاور، نباید دچار شکستگی به سمت راست گردد و همچنین نیازی به خروج آرنج از زیر گریف به سمت راست در هنگام تعویض سیم زیر به سیم بم نمی باشد.

۳/۱/۴/۱: هنگامی که در یک پوزیسیون دست چپ نیاز باشد تا یک شماره انگشت بلافاصله پس از نواختن در یک سیم، در سیم مجاور و یا غیر مجاور خود گذاشته شود و از طرف دیگر فاصله طولی انگشت از شیطانک در سیم جدید تغییر نیافته باشد،دقت به محل دقیق نشستن انگشت ضروری است(مانند اجرای نت- دو بکار- در پوزیسیون اول سیم سل بلافاصله پس از نت- لا بکار- در همان پوزیسیون سیم می با انگشت سوم در گام دو ماژور).

زیرا با توجه به سه اصل اشاره شده قبلی یعنی چرخش دست به سمت گریف (بند شماره ۲/۱/۱) ، لزوم پرهیز نوازنده از دادن حرکات اضافی به دست چپ برای انگشت گذاری و لزوم نشستن انگشتان از نیمه چپ نشیمنگاه سر انگشت بر روی گریف (بند شماره ۳/۲/۱/۳) ، هر شماره انگشت در زمان باز شدن (در انگشت گذاری از سیم زیر به سیم بم) یا بسته شدن خود(در انگشت گذاری به نحو عکس) مسیری مورب را نسبت به امتداد گریف طی می کند. البته بکار گیری یک شماره انگشت در سیم های مجاور راحت تر از حالتی است یک شماره انگشت بلافاصله در دو سیم غیر مجاور گذاشته می شود، زیرا در حالت اول انگشت مسیر مورب کمتری را بر روی گریف طی می کند.

در واقع لازم است تا نوازنده در این حالت اگر از سیم زیر به سمت سیم بم انگشت گذاری می کند، قبل از نشاندن انگشت کمی آن را جمع نماید تا صدای نت حاصله از انگشت گذاری به اصطلاح”زیاد” نباشد و در حالت عکس، قبل از گذاشتن انگشت بر سیم زیر کمی آن را باز نماید تا صدای نت حاصله یه اصطلاح “کم” نباشد.

هر چند میزان باز و جمع نمودن یک انگشت که به شکل ارادی توسط نوازنده انجام می پذیرد به اندازه بسیار ناچیزی است، اما دقت بر این نکته باعث می گردد تا صدای حاصله از انگشت گذاری دقیق گردد.

۳/۱/۴/۲: نکته دیگر که کمک شایانی به انگشت گذاری در سیم های غیر مجاور می نماید رعایت صحیح فاصله میانی بین دست چپ نوازنده و زیر دسته ساز است (مراجعه به تذکر- ۱۱). در صورتی که نوازنده دست خود را بالاتر از میزان متعادل اشاره شده دست چپ نسبت به گریف نگاه دارد، روال انگشت گذاری در سیم های مجاور دچار مشکل گشته و انگشتان دیگر از نشیمنگاه سر انگشت بر روی گریف قرار نمی گیرند (مراجعه شود به بند شماره:۲/۲/۱/۳).

متاسفانه گاه برخی نوازندگان بر اساس این فرض اشتباه، که بالا بردن دست نسبت به گریف باعث تسلط بیشتر انگشت گذاری در تعویض سیم می گردد دست چپ خود را بیش از اندازه بالا می برند که این امر از میزان تسلط در انگشت گذاری می کاهد.

31 دیدگاه

 • گفتگوی هارمونیک
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۷ در ۱:۲۳ ب.ظ

  دوستانی که این سری مقالات را از طریق بعضی از نسخه های فایر فاکس مشاهده می نمایند، ممکن است شماره های ارائه شده عطف به مطالب قبلی را به صورت برعکس مشاهده نمایند.

 • آیدا
  ارسال شده در تیر ۱, ۱۳۸۷ در ۷:۲۴ ق.ظ

  سلام.من عاشق ویلون هستم. اماتاحالاکار نکردم.کسی می دونه از کجا می شه فهمید یه نفر تو ساز ویلون استعداد داره یا نه؟
  خواهش می کنم یه نفر منو راهنمایی کنه!!
  لطفا

 • آیدا
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۷ در ۹:۵۵ ق.ظ

  سلام آقای نوربخش!
  من قبلا هم پیام گذاشتم ولی جواب نگرفتم.
  من تازه می خوام موسیقی را شروع کنم و با ویلون. ولی چپ دستم ونت خوانی هم بلد نیستم همه هم میگن ویلون برای ساز اول سخته! نظر شما چیه؟من برای شروع با یه ساز دیگه شروع کنم بعد برم سراغ ویلون؟
  خواهش می کنم کمکم کنید!!

 • ارسال شده در تیر ۶, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۱ ق.ظ

  سلام خانم آیدا، در پاسخ به کامنت اول که شما تاثیر میزان استعداد رو در یادگیری ویولن سوال کردید، باید توجه کنید که هر چند استعداد از عوامل کمک کننده در یادگیری ویولن هست ولی عوامل مهم دیگری نظیر روش آموزش استاد، میزان تمرین هنرجو، میزان علاقه هنرجو به نوازندگی، میزان توجه وعلاقه مندی هنرجو به گوش دادن آثار موسیقی که باعث بوجود آمدن علاقه و شناخت در هنرجو می گردد و بسیاری از دیگر عوامل نیز مانند استعداد در یادگیری این ساز تاثیرگذار است و حتی یک شخص کم استعداد که به روش صحیحی آموزش میبینه و موارد بالا مثل تمرین مناسب و… را داراست می تونه پیشرفت بیشتری از شخص دیگری که با استعداد زیاد در سیستم غلطی کار می کنه، داشته باشه. در رابطه با کامنت دوم هم، نگرانی از اینکه نت خوانی بلد نیستید نداشته باشید چون در حین آموزش نوازندگی با نت خوانی، تئوری موسیقی و… آشنا خواهید شد و در رابطه با سوال آخرتان، من البته نمی دونم چه کارشناسانی با چه درجه اطلاعات و چه دلایل علمی به شما گفته اند که ویولن برای انتخاب “ساز اول” سخته!. به نظر من برای شروع آموزش ویولن، نیازی به اینکه اول یادگیری ساز دیگری رو شروع کنید و بعد به سراغ ویولن بروید نیست، بلکه در صورت علاقه به یادگیری ویولن، آموزش همین ساز رو شروع کنید و نگران نباشید.

 • آیدا
  ارسال شده در تیر ۲۹, ۱۳۸۷ در ۸:۰۵ ق.ظ

  بی نهابت از راهنمایی هاتون متشکرم

 • makan
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۸۷ در ۴:۰۱ ب.ظ

  salam man makanam ghablan guitar mizadam va alan mikham shorue ba vilon zadan bokonam mikham bishtar ba in saz ashna sham mitonid be man komak konid mamnun az saite khubaetun

 • ارسال شده در مرداد ۷, ۱۳۸۷ در ۸:۵۱ ق.ظ

  salam,shoma mitoonid az tarighe email ba man tamas begirid ta rahnamaetoon konam.

 • ثریا
  ارسال شده در آبان ۲۷, ۱۳۸۷ در ۴:۳۰ ب.ظ

  ممنون از مطالب آموزشی مفیدی که تهیه و ارائه میکنید.واقعا من امروز خیلی خوشحال شدم که سایت شمارو پیدا کردم.۳ ماهه کلاس ویولون میرم و خیلی دوست دارم زودتر و بیشتر بدونم و بنوازم.

 • نسترن
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

  سلام عالی بود من با اجازتون چند صفحه ای رو سیو کردم .باز هم ممنون

 • ساناز
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۸ در ۶:۲۴ ب.ظ

  سلام.من علاقه زیادی به موسیقی دارم.استعدادش هم دارم.ساز ارگ رو دست و پاشکسته بلدم ولی از اونجایی که میخوام کنکور کارشناسی شرکت کنم ورشته تحصیلیم رو موسیقی بزنم باید برای آزمون عملی ی سازاز سازهای ایرانی یا جهانی رو انتخاب کنم.البته من همه سازها رو دوست دارم ولی خودم ویولن رو انتخاب کردم.خواهشی که از شما دارم اینه که اگه جایی رو سراغ دارین که برای آزمون عملی کارشناسی میتونه کمکم کنه معرفی کنین.منظورم آموزشگاه های موسیقی نیست.جایی که مخصوص کار کردن با بچه هاییه که آزمون عملی دارن.ممنون میشم. از مطالب مفیدتون هم سپاسگذارم…

 • ارسال شده در تیر ۹, ۱۳۸۸ در ۶:۰۸ ب.ظ

  سلام، از طریق ایمیل با ما تماس بگیرید تا راهنمایی کنم.

 • milad
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۸۸ در ۳:۴۵ ب.ظ

  salam man chap dastam mikham viulon yad begiram mishe mano rahnamaee konid

 • mojgan
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۸ در ۵:۲۸ ب.ظ

  salam man 4sal violon zadam ba raveshe le violon va etod haye mokhtalef ama ba har navazandeye kheyili khoob ke mashverat mikonam migan ke raveshe etod dg ghadimi shode va raveshe dorost ine ke 5 ta le violon ro bezani bad ghetehaye mokhtalef az asoon be sakht va man alan in raves ro pish gereftam mikhastam nazre shoma ro bedoonam

 • ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۳ ق.ظ

  خانم مژگان، با مراجعه به مقالات “برنامه مدون آموزش ویولن” که در سایت ارائه نموده ام، می تونین پاسخ سوالتون رو در رابطه با نظر من دریافت کنید.

 • احسان
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۹ در ۲:۰۴ ق.ظ

  اگه کسی ویالن بلد باشه کمانچه هم میتونه بزنه؟

 • بابك
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۹ در ۲:۱۱ ق.ظ

  من علاقه زیادی به نواختن ویولن دارم..ولی از بدشانسی دست من خیلی عرق میکنه…با این شرایطی که من دارم میتونم ویولن بنوازم؟ با تشکر

 • نوربخش
  ارسال شده در فروردین ۹, ۱۳۸۹ در ۸:۲۲ ق.ظ

  مشکل خاصی در این مورد وجود ندارد، فقط سعی کنید تا ساز در مقابل رطوبت دست محافظت شود.

 • مهدی
  ارسال شده در تیر ۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۸ ق.ظ

  من عاشق موسیقی هستم و از همه سازها هم یه چیزایی بلدم چون استعدادش رو دارم تو همه سازی.هیچ جای خاصی هم کار نکردم خیلی هم دوست دارم برم کلاس موسیقی ولی از شانس بد من بابام یه آدمیه که از موسیقی بدش میاد چطوری میتونم به بابام بفهمونم که موسیقی و وسیله های موسیقی چیز بدی نیست؟؟؟

 • ارسال شده در مرداد ۲۴, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۸ ق.ظ

  سلام من عاشق موسیقی هستم و از بین همه ی تار ها ویولن رو انتخاب کردم من قبلا شنیدم برا ی یادگیری ویولون که خیلی سخته باید از ۵ یا ۶ سالگی شروع کرد اما من پانزده سالمه نمیدونم امیدی هست که بتونم یک ویولونیست حرفه بشم یا نه.لطفا من رو راهنمایی کنید.

 • رضا
  ارسال شده در بهمن ۲, ۱۳۸۹ در ۴:۵۲ ب.ظ

  عرض سلام خدمت استاد گرامی نزدیک یک ساله که از مطالب سایتتون استفاده می کنم و به شکر خدا و عنایت شما پیشرفتم بد نبوده می خام با اجازتون چند نکته رو که یاد گرفتم برای نو آموزهای مثل خودم بیان کنم تا درسمو در محضرتون پس داده باشم
  ۱-به قول استاد “هرگز برای یاد گیری دیر نیست”این چیزیه که به خاطرش زاده شدیم
  ۲-اگر میخای بدونی چقدر استعداد داری خیلی سادست اولین روزی که آرشه کشی روی سیم لا رو شروع می کنی به درونت نگاه کن که چقدر به سازت علاقه داری و تا چه زمانی حاظری این کارو ادامه بدی
  ۳-هیچوقت به این فکر نکنید که کی می توانید برای دیگران بنوازید اینطور حتما دلزده میشید باید میزان به میزان از نواختن خودتون لذت ببرید حتی اگر تمرینتون نواختن یک نوت ساده به طور متوالی باشه
  ۴-چپ دست بودن نعمتیست که خدا به بعضیها داده اگر چپ دست هستید هرگز هرگز به این فکر نباشید که جای سیمهارو عوض کنید کار رو مثل راست دستها ادامه بدید چپ دستها در دست گرفتن ساز و انگشت گزاری رو به مراتب سریع تر از راست دستها یاد میگیرند فقط روزهای اول ممکنه در آرشه کشی کمی مشکل داشته باشن که اون هم با تمرین حل میشه
  ۵-از اون جایی که گاهی بعضی از ما طبع ایرانیمون گل می کنه و به قول معروف فیلمون یاد هندوستان می کنه و دنبال آوای دوست مگردیم خوبه که در کنار کتابهای آموزشی مثل ل-ویالون از کتابهایی که حاوی قطعات ساده و زیبای ایرانی هستند استفاده کنیم تا هم بابی باشه برای تقویت ذوق هم اینکه از یکنواختی تمرینات خسته نشیم.
  اگر در مطالب بالا اشتباه یا کمی و کاستی هست استاد به بزرگی خودشون ببخشند.

 • homan
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۹۰ در ۷:۲۰ ب.ظ

  salam ostad age momkene dar morede aarshe va makatebe oon tozihati bedin?ya osool anva e aarshekeshi ha chie?

 • ani
  ارسال شده در تیر ۲۹, ۱۳۹۰ در ۶:۰۱ ب.ظ

  سلام
  راستش من هنرجوی ویولون هستم.دارم کتاب دوم روح الله خالقی رو کار می کنم.دو مشکل عمده دارم ۱٫تریل
  ۲٫تشخیص ندادن صدای نت ها
  هر چه قدر هم تمرین می کنم همون آشه و همون کاسه. تا حدی که استادم فکر میکنه من اصلا تمرین نکرده سر کلاسهام میرم.
  خواهشا در این دو مشکل من رو دقیقا راهنمایی کنید.

 • ani
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۴ ق.ظ

  سلام
  من همونم که در مورد تریل و تشخیص صدا ازتون راهنمایی خواستم.
  لطفاراهنماییم کنید.
  متشکرم.

 • نوربخش
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۷ ق.ظ

  تمرین تریل براتون زود هست و در آینده هم ابتدا باید تمرین های مقدماتی اون رو انجام بدین و بعد خود نواختن تریل را، برای تشخیص دادن صدا هم بهتره ابتدا از روش پرده بندی کردن ساز کمک بگیرین و…

 • رضا
  ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۱ ب.ظ

  سلام
  من میخوام برای اولین بار ویالون یاد بگیرم … میخوام ببینم آیا چه ویالونی بگیرم خوبه … ؟ آخه زیاد با انواع ویالون ها آشنایی ندارم . ممنون میشم راهنماییم کنید!

 • رضا
  ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۳ ب.ظ

  اگه قیمتشون هم بهم بگید ممنون میشم

 • فايزه
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۹۰ در ۲:۱۶ ق.ظ

  سلام ببخشید من می خواستم بدونم نت هایی را که ازروشون آهنگ ویلن ساخته میشه روچطوًری باید یادگرفت من اصلا بلدنیستم آیا سایتی هست که بشه آموخت؟؟؟؟؟مثلاسکوت بعدازلا یامی یا….

 • MohammAd
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۱ در ۷:۰۲ ب.ظ

  man be modeteh se Sal ast ke dar japon violin kar mikonam va pishrafteh besiar khubidarem vali narahatem ke dastgah va redif nemidanem khaheshmikonam ke ketabi dar in manzur moarefi Konid mamnunam

 • ارسال شده در مهر ۱۴, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۴ ب.ظ

  باسلام میشه دربارهی اینکه ویولن باعث کشیدگی انگشتان یا همان بلند شدن ان می شود یا نه با تشکر

 • مریم(یه تنها...)
  ارسال شده در مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ در ۳:۱۴ ب.ظ

  سلام اقای نوربخش . ممنون از مطالب بسیار اموزنده ای که در اختیارمون قرار میدین .
  من عاشق ویولن هستم و واقعاً نمی تونم هیچ جوری ازش جدا بمونم …
  راستش من حدود ۱ ساله که شروع به یادگیری ویولن کردم . ولی متاسفانه چون من به دلیل شرایط معنوی خانواده ام اجازه کلاس رفتن رو ندارم و درس ها رو از طریق سی دی و کتاب و اینترنت یاد می گیرم ، خیلی دچار سردرگمی و اشتباه شدم !

  البته حدود چند جلسه ای رفتم ولی نتونستم ادامه بدم .

  من این جوری که دارم پیش می رم نه تنها یاد نمی گیرم ؛ بلکه روز به روز بدتر هم میشه .

  حالا سوال من اینه :

  من تحت این شرایط باید چی کار کنم ؟؟؟
  ویولن رو باید کاملا کنار بذارم ؟؟؟

  اگه میشه لطفا راهنماییم کنید . چون واقعا دیگه نمی دونم چی کار کنم …

  ممنون .

 • نوربخش
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۹۳ در ۸:۳۱ ب.ظ

  اموختن خود اموز ویولن نه تنها نتیجه بخش و سودمند نبوده بلکه باعث ایجاد بیماری نیز می تواند شود.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

محمدرضا امیرقاسمی «شبی برای پیانوی ایرانی» را به روی صحنه می برد

کنسرت گروه موسیقی برف با عنوان «شبی برای پیانوی ایرانی» در تاریخ جمعه ۱۰ اسفند ساعت ۲۰ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه خواهد رفت. سرپرست و تکنواز پیانوی گروه برف محمدرضا امیرقاسمی و خواننده این کنسرت علی امیرقاسمی و اجرای تمبک با سحاب تربتی می باشد. در این برنامه علاوه بر اجرای آثار اساتید بزرگ پیانوی ایرانی نظیر جواد معروفی و مرتضی محجوبی، از چند نوازنده پیانوی دوره قاجار مانند اساتید محمود مفخم (مفخم الممالک) و مشیرهمایون شهردار هم قطعاتی اجرا خواهد شد. اجرای آثاری کمیاب و خاص از پیانو نوازیِ دوره ی قاجار و عصر مشروطه اولین بار است که در یک کنسرت اتفاق می افتد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

از روزهای گذشته…

Jazz Repertoire

Jazz Repertoire

اگر موسیقی کلاسیک (به معنای عام) کار کرده باشید حتما” متوجه شدید که برای یادگیری سبک و سیاق این موسیقی باید کارهای تعدادی از آهنگسازان این دوره ها را شنیده یا با ساز خود تمرین کرده باشید.
ماریا آندرسون، صدای نژاد سیاه (III)

ماریا آندرسون، صدای نژاد سیاه (III)

آندرسون اگرچه در سال ۱۹۶۵ خود را بازنشسته کرده بود، اما هم چنان اجراهای عمومی داشت. در چندین مناسبت، “چهره لینکولن” اثر آرون کوپلند را خواند و همچنین چندین اجرا به همراه اپرای فیلادلفیا در ساراتوگا در سال ۱۹۷۶ ایفای نقش نمود. موفقیتهای وی به طور بین المللی شناخته و تقدیر شده، در میان جوایز و افتخارات بیشمارش می توان از جایزه سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۲، جایزه شایستگی دانشگاه پنسیلوانیا ۱۹۷۳، مدال جرج پئوبادی (Peabody Medal) در سال ۱۹۸۱، مدال ملی هنرها ۱۹۸۴ و جایزه آلمانی “پیروزی در دوران زندگی” (Lifetime Achievement) در سال ۱۹۹۱ را نام برد.
جاش گروبن (III)

جاش گروبن (III)

گروبن در ادامه فعالیتهایش به کشورهای فیلیپین و استرالیا به همراه لانی میسلائوچا (Lani Misalucha) در اکتبر ۲۰۰۷ سفر کرد. در همان سال وی دوئتی را به همراه باربارا استریسند (Barbra Streisand) “تمام آنچه را که راجع به عشق می دانم” و دوئتی دیگر را با میرلی ماتیو (Mireille Mathieu) “در امتداد رنگین کمان” اجرا کرد. گروبن علاقه داشت تا یک روز در مرکز تئاتر برودوی نیویورک اجرا کند. آلبوم نوئل که در ۹ اکتبر ۲۰۰۷ عرضه شد موفقیت فراوانی در آمریکا به دست آورد و رکورد فروش بهترین آلبوم سال ۲۰۰۷ را داشت و این در حالی بود که تنها ۱۰ روز پس از عرضه آن می گذشت!
فراخوان سومین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی ایران

فراخوان سومین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی ایران

سومین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی ایران اسفند ماه سال جاری در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود و علاقمندان تا ۱۵ اسفند ماه فرصت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. حامیان این دوره از جشنواره، فرهنگسرای ارسباران و انتشارات ماهور هستند.
هفزیباه منوهین، نابغه پیانو (I)

هفزیباه منوهین، نابغه پیانو (I)

هفزیباه منوهین (۱۹۸۱ ژانویه ۱- ۱۹۲۰ مه ۲۰) پیانیست آمریکایی – یهودی، مدافع حقوق بشر، زبان شناس و نویسنده ای است که در خلق چندین کتاب و نگارش، با همسر دومش، ریچارد حائوسر (Richard Hauser) مشارکت داشت. او همچنین خواهر لرد یهودی منوهین (Yehudi Menuhin) ویولونیست و یالتاح منوهین (Yaltah Menuhin)، پیانیست، نقاش و شاعر، بود.
موسیقی ایرانی و سرنوشت ارکستر سمفونیک تهران در سالی که گذشت

موسیقی ایرانی و سرنوشت ارکستر سمفونیک تهران در سالی که گذشت

سالی که گذشت سال پرکاری برای موسیقی ایران بود و البته نه پربار! برنامه های استادان موسیقی ای که از شهرت بالایی در میان مردم برخوردار بودند، با استقبال بسیار زیادی روبرو شد ولی آنطور که از نقد های نوشته شده بر این کنسرت ها میشود احساس کرد، چنان که باید از نظر محتوایی باری نداشت.
پاسخی بر نظرات مقالۀ خواننده و خواننده سالاری

پاسخی بر نظرات مقالۀ خواننده و خواننده سالاری

مطلبی که تحت عنوان خواننده سالاری منتشر شد، مقاله ای بود در نکوهش جایگاه کاذب خوانندگان و تلاش آنها برای حفظ این تصورات دروغین در میان مخاطبین و طرفداران خود، نه مقاله ای برای تخریب و نکوهش آقای محمدرضا شجریان. با توجه به تعصبات و نگاه های مقدس مابانۀ برخی علاقمندان هنر موسیقی بالاخص طرفداران آقای شجریان بر آن شدم تا مطالبی را در توضیح برخی نظرات بیان کنم.
آلبومی شنیدنی برای دوستداران موسیقی کلاسیک

آلبومی شنیدنی برای دوستداران موسیقی کلاسیک

«گنج صدا» یکی از آلبوم‌های منتشر شده از ارکستر مجلسی هنرمندان موسیقی در وین، به رهبری بیژن خادم میثاق است. این هنرمند ایرانی که در تهران و خانواده‌ای هنرمند متولد شده از کودکی در اتریش به تحصیل موسیقی مشغول بوده و در سال‌های پیش از انقلاب، بارها با ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون ملی ایران و همچنین ارکستر سمفونیک تهران به عنوان تکنواز، برنامه اجرا کرد.
طهرانیان: فضای گیتار کلاسیک ایران مجازی است!

طهرانیان: فضای گیتار کلاسیک ایران مجازی است!

فرزین طهرانیان – گیتاریست، پداگوگ و استاد دانشگاه- متولد سال ۱۳۵۶ در تهران است و از سال ۱۳۷۵ به فراگیری موسیقی پرداخته است. وی موسیقی را با نوازندگی گیتار کلاسیک نزد علیرضا تفقدی شروع کرده و در ادامه از کلاسهای گیتار فلامنکو شاهین علوی نیز بهره برده است. در سال ۱۳۸۱ به آکادمی ملی موسیقی اوکراین راه پیدا کرده در کلاس پروفسور میخایلنکو به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۸۷ با مدرک کارشناسی ارشد در رشته نوازندگی گیتار کلاسیک از این آکادمی فارغ التحصیل گردید. در این مدت به صورت فعال در مسترکلاسهای: آنیلو دیزدریو، هاپکینسون اسمیت و نیکیتا کوشکین شرکت کرده است. همچنین دوره کارگاه گیتار جز استاد مالاتکوو از اوکراین را به پایان برده است. وی دو دوره در فستیوال موتیوهای اسپانیایی در شهر کی یف شرکت داشته و به اجرای موسیقی پرداخته است.
کارگاه گیتارکلاسیک به مناسبت سالگرد تولد هیتور ویلا لوبوس

کارگاه گیتارکلاسیک به مناسبت سالگرد تولد هیتور ویلا لوبوس

آموزشگاه موسیقی آریا به مدیریت آریا عظیمی نژاد با همکاری شرکت آرشه (موسس استاد بزرگ لشگری) – تنها نمایندگی رسمی کمپانی یاماها از سال ۱۹۹۲ در ایران – در تاریخ ۶ لغایت ۱۳ اسفند ماه ۱۳۸۹ اقدام به برگزاری کارگاه گیتار کلاسیک زیر نظر فرزین طهرانیان – نوازنده گیتار و استاد دانشگاه – می نماید.