اصول نوازندگی ویولن (VII)

اجرای فاصله دوبل دهم با انگشتان اول و چهارم
اجرای فاصله دوبل دهم با انگشتان اول و چهارم
۳/۱/۳/۴ : با توجه به بزرگی فاصله طولی و دور بودن نامتعارف انگشتان اول و چهارم، انگشت اول می تواند در هنگام اجرای دوبل های فاصله نهم و دهم ، به شکل شکسته در ناحیه ناکل در آید و نکته اشاره شده مربوط به شیوه نشستن انگشت اول در بند شماره ۵/۲/۱/۳ مبنی بر هم امتدادی بند اول این انگشت در پشت دست، با امتداد ساعد و دست چپ برقرار نیست.

۳/۱/۴ : انگشت گذاری در سیم های غیر مجاور:
همانند بند قبل، انگشت گذاری در سیم های غیر مجاور نیز باید با جلوگیری نمودن از ایجاد هر حرکت اضافی در ناحیه دست، صورت پذیرد.

مچ نوازنده درهنگام تعویض سیم بم به سیم زیر غیر مجاور، نباید دچار شکستگی به سمت راست گردد و همچنین نیازی به خروج آرنج از زیر گریف به سمت راست در هنگام تعویض سیم زیر به سیم بم نمی باشد.

۳/۱/۴/۱: هنگامی که در یک پوزیسیون دست چپ نیاز باشد تا یک شماره انگشت بلافاصله پس از نواختن در یک سیم، در سیم مجاور و یا غیر مجاور خود گذاشته شود و از طرف دیگر فاصله طولی انگشت از شیطانک در سیم جدید تغییر نیافته باشد،دقت به محل دقیق نشستن انگشت ضروری است(مانند اجرای نت- دو بکار- در پوزیسیون اول سیم سل بلافاصله پس از نت- لا بکار- در همان پوزیسیون سیم می با انگشت سوم در گام دو ماژور).

زیرا با توجه به سه اصل اشاره شده قبلی یعنی چرخش دست به سمت گریف (بند شماره ۲/۱/۱) ، لزوم پرهیز نوازنده از دادن حرکات اضافی به دست چپ برای انگشت گذاری و لزوم نشستن انگشتان از نیمه چپ نشیمنگاه سر انگشت بر روی گریف (بند شماره ۳/۲/۱/۳) ، هر شماره انگشت در زمان باز شدن (در انگشت گذاری از سیم زیر به سیم بم) یا بسته شدن خود(در انگشت گذاری به نحو عکس) مسیری مورب را نسبت به امتداد گریف طی می کند. البته بکار گیری یک شماره انگشت در سیم های مجاور راحت تر از حالتی است یک شماره انگشت بلافاصله در دو سیم غیر مجاور گذاشته می شود، زیرا در حالت اول انگشت مسیر مورب کمتری را بر روی گریف طی می کند.

در واقع لازم است تا نوازنده در این حالت اگر از سیم زیر به سمت سیم بم انگشت گذاری می کند، قبل از نشاندن انگشت کمی آن را جمع نماید تا صدای نت حاصله از انگشت گذاری به اصطلاح”زیاد” نباشد و در حالت عکس، قبل از گذاشتن انگشت بر سیم زیر کمی آن را باز نماید تا صدای نت حاصله یه اصطلاح “کم” نباشد.

هر چند میزان باز و جمع نمودن یک انگشت که به شکل ارادی توسط نوازنده انجام می پذیرد به اندازه بسیار ناچیزی است، اما دقت بر این نکته باعث می گردد تا صدای حاصله از انگشت گذاری دقیق گردد.

۳/۱/۴/۲: نکته دیگر که کمک شایانی به انگشت گذاری در سیم های غیر مجاور می نماید رعایت صحیح فاصله میانی بین دست چپ نوازنده و زیر دسته ساز است (مراجعه به تذکر- ۱۱). در صورتی که نوازنده دست خود را بالاتر از میزان متعادل اشاره شده دست چپ نسبت به گریف نگاه دارد، روال انگشت گذاری در سیم های مجاور دچار مشکل گشته و انگشتان دیگر از نشیمنگاه سر انگشت بر روی گریف قرار نمی گیرند (مراجعه شود به بند شماره:۲/۲/۱/۳).

متاسفانه گاه برخی نوازندگان بر اساس این فرض اشتباه، که بالا بردن دست نسبت به گریف باعث تسلط بیشتر انگشت گذاری در تعویض سیم می گردد دست چپ خود را بیش از اندازه بالا می برند که این امر از میزان تسلط در انگشت گذاری می کاهد.

31 دیدگاه

 • گفتگوی هارمونیک
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۷ در ۱:۲۳ ب.ظ

  دوستانی که این سری مقالات را از طریق بعضی از نسخه های فایر فاکس مشاهده می نمایند، ممکن است شماره های ارائه شده عطف به مطالب قبلی را به صورت برعکس مشاهده نمایند.

 • آیدا
  ارسال شده در تیر ۱, ۱۳۸۷ در ۷:۲۴ ق.ظ

  سلام.من عاشق ویلون هستم. اماتاحالاکار نکردم.کسی می دونه از کجا می شه فهمید یه نفر تو ساز ویلون استعداد داره یا نه؟
  خواهش می کنم یه نفر منو راهنمایی کنه!!
  لطفا

 • آیدا
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۷ در ۹:۵۵ ق.ظ

  سلام آقای نوربخش!
  من قبلا هم پیام گذاشتم ولی جواب نگرفتم.
  من تازه می خوام موسیقی را شروع کنم و با ویلون. ولی چپ دستم ونت خوانی هم بلد نیستم همه هم میگن ویلون برای ساز اول سخته! نظر شما چیه؟من برای شروع با یه ساز دیگه شروع کنم بعد برم سراغ ویلون؟
  خواهش می کنم کمکم کنید!!

 • ارسال شده در تیر ۶, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۱ ق.ظ

  سلام خانم آیدا، در پاسخ به کامنت اول که شما تاثیر میزان استعداد رو در یادگیری ویولن سوال کردید، باید توجه کنید که هر چند استعداد از عوامل کمک کننده در یادگیری ویولن هست ولی عوامل مهم دیگری نظیر روش آموزش استاد، میزان تمرین هنرجو، میزان علاقه هنرجو به نوازندگی، میزان توجه وعلاقه مندی هنرجو به گوش دادن آثار موسیقی که باعث بوجود آمدن علاقه و شناخت در هنرجو می گردد و بسیاری از دیگر عوامل نیز مانند استعداد در یادگیری این ساز تاثیرگذار است و حتی یک شخص کم استعداد که به روش صحیحی آموزش میبینه و موارد بالا مثل تمرین مناسب و… را داراست می تونه پیشرفت بیشتری از شخص دیگری که با استعداد زیاد در سیستم غلطی کار می کنه، داشته باشه. در رابطه با کامنت دوم هم، نگرانی از اینکه نت خوانی بلد نیستید نداشته باشید چون در حین آموزش نوازندگی با نت خوانی، تئوری موسیقی و… آشنا خواهید شد و در رابطه با سوال آخرتان، من البته نمی دونم چه کارشناسانی با چه درجه اطلاعات و چه دلایل علمی به شما گفته اند که ویولن برای انتخاب “ساز اول” سخته!. به نظر من برای شروع آموزش ویولن، نیازی به اینکه اول یادگیری ساز دیگری رو شروع کنید و بعد به سراغ ویولن بروید نیست، بلکه در صورت علاقه به یادگیری ویولن، آموزش همین ساز رو شروع کنید و نگران نباشید.

 • آیدا
  ارسال شده در تیر ۲۹, ۱۳۸۷ در ۸:۰۵ ق.ظ

  بی نهابت از راهنمایی هاتون متشکرم

 • makan
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۸۷ در ۴:۰۱ ب.ظ

  salam man makanam ghablan guitar mizadam va alan mikham shorue ba vilon zadan bokonam mikham bishtar ba in saz ashna sham mitonid be man komak konid mamnun az saite khubaetun

 • ارسال شده در مرداد ۷, ۱۳۸۷ در ۸:۵۱ ق.ظ

  salam,shoma mitoonid az tarighe email ba man tamas begirid ta rahnamaetoon konam.

 • ثریا
  ارسال شده در آبان ۲۷, ۱۳۸۷ در ۴:۳۰ ب.ظ

  ممنون از مطالب آموزشی مفیدی که تهیه و ارائه میکنید.واقعا من امروز خیلی خوشحال شدم که سایت شمارو پیدا کردم.۳ ماهه کلاس ویولون میرم و خیلی دوست دارم زودتر و بیشتر بدونم و بنوازم.

 • نسترن
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

  سلام عالی بود من با اجازتون چند صفحه ای رو سیو کردم .باز هم ممنون

 • ساناز
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۸ در ۶:۲۴ ب.ظ

  سلام.من علاقه زیادی به موسیقی دارم.استعدادش هم دارم.ساز ارگ رو دست و پاشکسته بلدم ولی از اونجایی که میخوام کنکور کارشناسی شرکت کنم ورشته تحصیلیم رو موسیقی بزنم باید برای آزمون عملی ی سازاز سازهای ایرانی یا جهانی رو انتخاب کنم.البته من همه سازها رو دوست دارم ولی خودم ویولن رو انتخاب کردم.خواهشی که از شما دارم اینه که اگه جایی رو سراغ دارین که برای آزمون عملی کارشناسی میتونه کمکم کنه معرفی کنین.منظورم آموزشگاه های موسیقی نیست.جایی که مخصوص کار کردن با بچه هاییه که آزمون عملی دارن.ممنون میشم. از مطالب مفیدتون هم سپاسگذارم…

 • ارسال شده در تیر ۹, ۱۳۸۸ در ۶:۰۸ ب.ظ

  سلام، از طریق ایمیل با ما تماس بگیرید تا راهنمایی کنم.

 • milad
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۸۸ در ۳:۴۵ ب.ظ

  salam man chap dastam mikham viulon yad begiram mishe mano rahnamaee konid

 • mojgan
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۸ در ۵:۲۸ ب.ظ

  salam man 4sal violon zadam ba raveshe le violon va etod haye mokhtalef ama ba har navazandeye kheyili khoob ke mashverat mikonam migan ke raveshe etod dg ghadimi shode va raveshe dorost ine ke 5 ta le violon ro bezani bad ghetehaye mokhtalef az asoon be sakht va man alan in raves ro pish gereftam mikhastam nazre shoma ro bedoonam

 • ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۳ ق.ظ

  خانم مژگان، با مراجعه به مقالات “برنامه مدون آموزش ویولن” که در سایت ارائه نموده ام، می تونین پاسخ سوالتون رو در رابطه با نظر من دریافت کنید.

 • احسان
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۹ در ۲:۰۴ ق.ظ

  اگه کسی ویالن بلد باشه کمانچه هم میتونه بزنه؟

 • بابك
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۹ در ۲:۱۱ ق.ظ

  من علاقه زیادی به نواختن ویولن دارم..ولی از بدشانسی دست من خیلی عرق میکنه…با این شرایطی که من دارم میتونم ویولن بنوازم؟ با تشکر

 • نوربخش
  ارسال شده در فروردین ۹, ۱۳۸۹ در ۸:۲۲ ق.ظ

  مشکل خاصی در این مورد وجود ندارد، فقط سعی کنید تا ساز در مقابل رطوبت دست محافظت شود.

 • مهدی
  ارسال شده در تیر ۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۸ ق.ظ

  من عاشق موسیقی هستم و از همه سازها هم یه چیزایی بلدم چون استعدادش رو دارم تو همه سازی.هیچ جای خاصی هم کار نکردم خیلی هم دوست دارم برم کلاس موسیقی ولی از شانس بد من بابام یه آدمیه که از موسیقی بدش میاد چطوری میتونم به بابام بفهمونم که موسیقی و وسیله های موسیقی چیز بدی نیست؟؟؟

 • ارسال شده در مرداد ۲۴, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۸ ق.ظ

  سلام من عاشق موسیقی هستم و از بین همه ی تار ها ویولن رو انتخاب کردم من قبلا شنیدم برا ی یادگیری ویولون که خیلی سخته باید از ۵ یا ۶ سالگی شروع کرد اما من پانزده سالمه نمیدونم امیدی هست که بتونم یک ویولونیست حرفه بشم یا نه.لطفا من رو راهنمایی کنید.

 • رضا
  ارسال شده در بهمن ۲, ۱۳۸۹ در ۴:۵۲ ب.ظ

  عرض سلام خدمت استاد گرامی نزدیک یک ساله که از مطالب سایتتون استفاده می کنم و به شکر خدا و عنایت شما پیشرفتم بد نبوده می خام با اجازتون چند نکته رو که یاد گرفتم برای نو آموزهای مثل خودم بیان کنم تا درسمو در محضرتون پس داده باشم
  ۱-به قول استاد “هرگز برای یاد گیری دیر نیست”این چیزیه که به خاطرش زاده شدیم
  ۲-اگر میخای بدونی چقدر استعداد داری خیلی سادست اولین روزی که آرشه کشی روی سیم لا رو شروع می کنی به درونت نگاه کن که چقدر به سازت علاقه داری و تا چه زمانی حاظری این کارو ادامه بدی
  ۳-هیچوقت به این فکر نکنید که کی می توانید برای دیگران بنوازید اینطور حتما دلزده میشید باید میزان به میزان از نواختن خودتون لذت ببرید حتی اگر تمرینتون نواختن یک نوت ساده به طور متوالی باشه
  ۴-چپ دست بودن نعمتیست که خدا به بعضیها داده اگر چپ دست هستید هرگز هرگز به این فکر نباشید که جای سیمهارو عوض کنید کار رو مثل راست دستها ادامه بدید چپ دستها در دست گرفتن ساز و انگشت گزاری رو به مراتب سریع تر از راست دستها یاد میگیرند فقط روزهای اول ممکنه در آرشه کشی کمی مشکل داشته باشن که اون هم با تمرین حل میشه
  ۵-از اون جایی که گاهی بعضی از ما طبع ایرانیمون گل می کنه و به قول معروف فیلمون یاد هندوستان می کنه و دنبال آوای دوست مگردیم خوبه که در کنار کتابهای آموزشی مثل ل-ویالون از کتابهایی که حاوی قطعات ساده و زیبای ایرانی هستند استفاده کنیم تا هم بابی باشه برای تقویت ذوق هم اینکه از یکنواختی تمرینات خسته نشیم.
  اگر در مطالب بالا اشتباه یا کمی و کاستی هست استاد به بزرگی خودشون ببخشند.

 • homan
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۹۰ در ۷:۲۰ ب.ظ

  salam ostad age momkene dar morede aarshe va makatebe oon tozihati bedin?ya osool anva e aarshekeshi ha chie?

 • ani
  ارسال شده در تیر ۲۹, ۱۳۹۰ در ۶:۰۱ ب.ظ

  سلام
  راستش من هنرجوی ویولون هستم.دارم کتاب دوم روح الله خالقی رو کار می کنم.دو مشکل عمده دارم ۱٫تریل
  ۲٫تشخیص ندادن صدای نت ها
  هر چه قدر هم تمرین می کنم همون آشه و همون کاسه. تا حدی که استادم فکر میکنه من اصلا تمرین نکرده سر کلاسهام میرم.
  خواهشا در این دو مشکل من رو دقیقا راهنمایی کنید.

 • ani
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۴ ق.ظ

  سلام
  من همونم که در مورد تریل و تشخیص صدا ازتون راهنمایی خواستم.
  لطفاراهنماییم کنید.
  متشکرم.

 • نوربخش
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۷ ق.ظ

  تمرین تریل براتون زود هست و در آینده هم ابتدا باید تمرین های مقدماتی اون رو انجام بدین و بعد خود نواختن تریل را، برای تشخیص دادن صدا هم بهتره ابتدا از روش پرده بندی کردن ساز کمک بگیرین و…

 • رضا
  ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۱ ب.ظ

  سلام
  من میخوام برای اولین بار ویالون یاد بگیرم … میخوام ببینم آیا چه ویالونی بگیرم خوبه … ؟ آخه زیاد با انواع ویالون ها آشنایی ندارم . ممنون میشم راهنماییم کنید!

 • رضا
  ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۳ ب.ظ

  اگه قیمتشون هم بهم بگید ممنون میشم

 • فايزه
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۹۰ در ۲:۱۶ ق.ظ

  سلام ببخشید من می خواستم بدونم نت هایی را که ازروشون آهنگ ویلن ساخته میشه روچطوًری باید یادگرفت من اصلا بلدنیستم آیا سایتی هست که بشه آموخت؟؟؟؟؟مثلاسکوت بعدازلا یامی یا….

 • MohammAd
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۱ در ۷:۰۲ ب.ظ

  man be modeteh se Sal ast ke dar japon violin kar mikonam va pishrafteh besiar khubidarem vali narahatem ke dastgah va redif nemidanem khaheshmikonam ke ketabi dar in manzur moarefi Konid mamnunam

 • ارسال شده در مهر ۱۴, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۴ ب.ظ

  باسلام میشه دربارهی اینکه ویولن باعث کشیدگی انگشتان یا همان بلند شدن ان می شود یا نه با تشکر

 • مریم(یه تنها...)
  ارسال شده در مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ در ۳:۱۴ ب.ظ

  سلام اقای نوربخش . ممنون از مطالب بسیار اموزنده ای که در اختیارمون قرار میدین .
  من عاشق ویولن هستم و واقعاً نمی تونم هیچ جوری ازش جدا بمونم …
  راستش من حدود ۱ ساله که شروع به یادگیری ویولن کردم . ولی متاسفانه چون من به دلیل شرایط معنوی خانواده ام اجازه کلاس رفتن رو ندارم و درس ها رو از طریق سی دی و کتاب و اینترنت یاد می گیرم ، خیلی دچار سردرگمی و اشتباه شدم !

  البته حدود چند جلسه ای رفتم ولی نتونستم ادامه بدم .

  من این جوری که دارم پیش می رم نه تنها یاد نمی گیرم ؛ بلکه روز به روز بدتر هم میشه .

  حالا سوال من اینه :

  من تحت این شرایط باید چی کار کنم ؟؟؟
  ویولن رو باید کاملا کنار بذارم ؟؟؟

  اگه میشه لطفا راهنماییم کنید . چون واقعا دیگه نمی دونم چی کار کنم …

  ممنون .

 • نوربخش
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۹۳ در ۸:۳۱ ب.ظ

  اموختن خود اموز ویولن نه تنها نتیجه بخش و سودمند نبوده بلکه باعث ایجاد بیماری نیز می تواند شود.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه»

«سایه» در دوره‌ای از موسیقی ایران تأثیرگذار بوده است. این تأثیرگذاری می‌تواند موضوع مقاله‌ای تحلیلی-انتقادی باشد. چنین پژوهش‌هایی نه تنها در مورد سایه بلکه در مورد دیگر هم‌دوره‌هایش نیز باید صورت گیرد (که به هر دلیل هنوز انجام نشده). سایه با موسیقی دستگاهی نیز در حد یک موسیقی‌دوستِ بسیار پیگیر که معاشرت‌هایی با اهالی این موسیقی داشته، آشنایی‌هایی دارد. از مجموع صحبت‌های او در منابع مختلف چنین برمی‌آید که این آشنایی، علمی و چندان عمیق نیست و بالطبع شامل داده‌هایی درست و غلط از دیده‌ها و شنیده‌هاست (مانند بیگجه‌خانی را شاگرد درویش‌خان دانستن! و موارد دیگر). واژگانِ موسیقایی نیز در شعرِ او فراوان‌اند.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

از روزهای گذشته…

درباره حسین خان اسماعیل زاده (II)

درباره حسین خان اسماعیل زاده (II)

پس از بازگشت به ایران با مخالفت شدید جناب میرزا حسینقلی با محصول ضبط شده می گردند جناب میرزا حسینقلی به عنوان ریاست موسیقی دربار قاجار در سال ۱۲۹۱ ش در ضبط چهارم آن دوره در تهران تنها میرزا اسدالله خان را به دلیل پیشکسوتی و سن بالا به ضبط دعوت می ناید حتی باقرخان داماد خودش در این دوره از ضبط حضور ندارد.
سهیلی: سالن مناسب کم داریم

سهیلی: سالن مناسب کم داریم

تهیه‌کنندگی موسیقی در ایران، آنطور که من می‌دانم سابقه‌ای زیادی دارد، البته اینکه تهیه‌کنند‌گان در بخش موسیقی و ضبط موسیقی سرمایه‌گذاری می‌کردند و کنسرت‌ها که باید این دوتا را از هم تفکیک کرد. شما حتی در این زمینه اطلاعات دارید چراکه یکسری از اسناد موسیقی در دست خانواده شما و آقای مبصری هست. لطفا از سابقه تهیه کنندگی موسیقی در ایران بگویید.
هلموت لاخنمان

هلموت لاخنمان

هلموت فردریش لاخنمان (Helmut Friedrich Lachenmann) در ۲۷ نوامبر سال ۱۹۳۵ در اشتوتگارت آلمان بدنیا آمد. علاقه وی برای آهنگسازی برای سازهای مختلف و خلق آثاری بدیع از وی شخصیتی برجسته در دنیای موسیقی پدید آورده است.
امامی: به تئاتر علاقه دارم

امامی: به تئاتر علاقه دارم

بنده از کودکی با موسیقی آشنا شده ام و این شانس را داشته ام که در خانواده ای رشد پیدا کنم که اهل موسیقی بودند. پدر بنده استاد احمد امامی سال ها است که دف و تنبک تدریس می کنند، خوب به طبع اولین سازی که تجربه کرده ام و نواخته ام ساز تنبک است و آواز هم در آن سنین می خواندم. بعدها ساز سنتور را تجربه کردم و خدمت اساتیدی چون آقای حسین شکوفا و جناب آقای مسعود شناسا رفتم و آواز را هم در واقع به صورت جدی دنبال کرده ام و بعدها خدمت اساتیدی رسیده ام چون آقای ادیب، استاد محسن کرامتی؛ در کلاس های استاد محمد رضا لطفی شرکت کرده ام و کلاس تحلیل ردیف و آواز تخصصی ایشان افتخار داشته ام که حضور داشته باشم. از سال ۱۳۸۶ هم کارگاه استاد محمد رضا شجریان برپا شد، شرکت کرده ام و در کلاس های ایشان حضور پیدا کرده ام و بسیار از ایشان آموخته ام و استفاده برده ام.
رسیتال پیانوی پوریا رمضانیان در شهر مشهد برگزار می شود

رسیتال پیانوی پوریا رمضانیان در شهر مشهد برگزار می شود

در تاریخ ۱۴ و ۱۵ مردادماه ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۰ با همکاری «انجمن پیانو مشهد» رسیتال پیانوی پوریا رمضانیان در شهر مشهد برگزار می شود. در این برنامه آثاری از چهار دوره تاریخ موسیقی کلاسیک از باروک، کلاسیک، رومانتیک و مدرن به از باخ، بتهوون، شوپن، راخمانیِنُف و پراکوفیِف به اجرا در می آید.
سری هارمونیک، معدن فواصل موسیقایی (I)

سری هارمونیک، معدن فواصل موسیقایی (I)

درباره رابطه موسیقی، فیزیک و ریاضی بسیار مطلب می توان نوشت؛ بهترین نمود این ارتباط را می توان در ارتعاش و تولید صدا و شکل گیری فواصل موسیقایی و تنوع آنها پیدا کرد. تعریف فاصله موسیقی را همه ما می دانیم: رابطه ای ادراکی بین دو صوت که بر اساس تفاوت ارتفاع صدا شکل می گیرد. درک ما از ارتفاع صدا پدیده روانشناختی پیچیده ای است و ناشی از تاثیر فرکانس ارتعاش بر سیستم شنوایی و عصبی ما می باشد. اختلاف فرکانس اصوات منجر به اطلاق عناوینی مانند «زیر» و «بم» به صدا می گردد. در واقع فاصله موسیقایی ادراکی است که از تفاوت زیر و بمی دو صدای متوالی ایجاد می شود. طبیعی است دو صدای هم فرکانس نیز دارای فاصله موسیقایی باشند.
صبا از زبان سپنتا (II)

صبا از زبان سپنتا (II)

در سال ۱۳۳۳ رهبری ارکستر ملی را در هنرهای زیبای کشور به عهده گرفت و چندی بعد رهبر ارکستر شماره یک آنجا گشت که از ادامه کار آن سخن خواهیم گفت. صبا در سال‌های آخر عمر، در بعضی برنامه‌های گل‌های رادیو، به عنوان رهبر یا نوازنده شرکت داشت.
درباره موسسه فرهنگی هنری «پل هنر»

درباره موسسه فرهنگی هنری «پل هنر»

یکی از این راه های ارتباطی بین ایران و کشور اتریش برقرار گردیده؛ با توجه به فعالیت هنرمندان ایرانی مستعد در زمینه موسیقی و خلا امکانات مناسب در امور آموزش و اجرایی و از سوی دیگر مطرح بودن و بالا بودن سطح کیفی این رشته در کشور اتریش، این موسسه فرهنگی هنری «پل هنر» در نظر دارد جهت ارتقای سطح کیفی و هنری در حوزه موسیقی و مبادلات علمی و تکنیکی در این زمینه و حمایت از هنرمندان ایرانی، فرصتی مناسب برای آنان فراهم آورد.
میرهادی: با تکنولوژی روز جلو رفتیم

میرهادی: با تکنولوژی روز جلو رفتیم

می خواستم بتوانیم با تکنولوژی روز کاری کنیم که گرفتاری های سالن گرفتن و آماده سازی آن از بین برود. البته صحنه جذابیت های خاص خودش را دارد و من منکرش نیستم ولی خب دردسر هایی هم دارد که باعث شد من سال پیش عمل قلب هم داشته باشم!

تعرفه آگهی در سایت گفتگوی هارمونیک

تعرفه آگهی در سایت گفتگوی هارمونیک آگهی های مجله گفتگوی هارمونیک در دو ستون سمت راست و چپ سایت منتشر می شود: آگهی سمت راست سایت در سایز ۱۶۰×۱۶۰ پیکسل با قیمت ۲۵۰ هزار تومان برای هر ماه است. آگهی سمت چپ سایت در سایز ۱۵۰×۲۲۰ پیکسل با قیمت ۴۰۰ هزار تومان برای هر ماه…
ادامهٔ مطلب »