او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (I)

فردریک شوپن
فردریک شوپن
نوشته ای که پیش رو دارید توسط حسام هوشیار و سعید حکیمیان گردآوری و برای سایت ارسال شده است:

آنسوی زندگی شاعر پیانو (فردریک فرانسیس شوپن)

فردریک فرانسیس شوپن (Fredric Francois Chopin) در مارچ سال ۱۸۱۰ میلادی در شهر زلازولا لهستان متولد شد و در اکتبر ۱۸۴۹ میلادی در ۳۹ سالگی از دنیا رفت. او ابداع کننده نوآوری­هایی در فرم­های سونات، والس، نوکتورن، اتود، پرلود و پولونز بوده است.

پدر بزرگ فردریک، یک صنعتگر شراب ساز در لهستان بود و اصالت فردریک و خاندان شوپن از خانواده دهقانی دهکده وگزین است. همانجا که پدربزرگش کار و زندگی می­ کرد و از تاکستان­ های شان شراب می­ ساخت. شهردار وقت مارین ویل امروزه اذعان می کند که هنوز در دهکده ­های همجوار آن منطقه خانواده­ های با نام شوپن زندگی می­ کنند.

پدر فردریک نیکلا شوپن در بدو ازدواج در ۱۷ سالگی به ورشو رفت و در یک کارخانه تولید سیگار به عنوان حسابدار مشغول به کار شد. نیکلا دارای ۲ خواهر بود و در آن زمان به علت سکونت در شهر ورشو به سبب کار در کارخانه سیگار سازی فقط از طریق نامه با خانواده ­اش در تماس بود که آن دو خواهر برای تصاحب ارث و میراث پدری که صنعت شراب سازی در دهکده خودشان بود، تمامیه آن نامه­ ها را پنهان نمودند، تا همگان اینچنین بپندارند که نیکلا از بین رفته است.

نیکلا با متوجه شدن این مسئله که ۲ خواهرش تمامیه نامه­ های او را از بین برده­ اند به یکباره تصمیم گرفت که نام زادگاهش یعنی مارین ویل لهستان را به نام نانسی فرانسه تغییر دهد، تا به طور کامل اصالتش را فراموش کند.

اسناد و مدارک انتقال هویت نیکلا شوپن, بعدها باعث مجادله همگان بر روی اصالت فرانسوی یا لهستانی فردریک شوپن گردید. تنها نوشته موجود در مورد نیکلا در دفتر کلیسا که همسان آن هم در دفتر پلیس اتباع بیگانه کالبرناد هم موجود است اینچنین می­ باشد: از ورشو، متولد نانسی.

با حمله روس ها به ورشو و تعطیلی کارخانه سیگارسازی ورشو، نیکلا شوپن بیکار شد و او پس از بیکاریش تصمیم گرفت تا معلم خاندان اسکاربک شود، او که بخاطر معشوق ه­اش به ورشو رفته بود تا با کسب درآمد در کارخانه سیگارسازی بتواند با معشوق ه­اش ازدواج کند به ناگه پس از تدریس در خاندان اسکاربک و آشنایی با این خاندان بزرگ، با یکی از دختر خاله­ های کنتس اسکاربک ازدواج کرد و از همانجا بود که خاندان شوپن با اصالتی دهقانی و شراب­ساز در زمان پدربزرگش به خاندانی اشرافی در زمان پدرش نیکلا تبدیل شد. نیکلا شوپن، مردی فرانسوی با اصالتی لهستانی بود که در سال ۱۷۸۲ میلادی با تکلا جوستینا یکی از دخترخاله­ های کنتس اسکاربک ازدواج کرد. روزی در خانه اسکاربک نیکلا شوپن در حال تدریس بود که به ناگه صدای پیانو را از نوازندگی بانویی چشم آبی به اسم یوستینا کرتز تیسانو فسکا که کدبانوی امور خانه کنتس بود شنید و از این صدای خوشایند لذت برد.

پس از مدتی فردریک شوپن در آن خانه یعنی خانه خاندان اسکاربک به دنیا آمد، بعدها آنها با حمایت خانواده اسکاربک به قصر قدیمیه ساکسن رفتند و آن پیانو به پاس قدردانی از زحمات تدریس نیکلا در آن خانه به آنها هدیه داده شد تا با خود به قصر قدیمی ساکسن ببرند و سپس دو دختر دیگر نیکلا به نام های ایزابل و امیلی در آنجا به دنیا آمدند. فردریک در حال بزرگ شدن بود و عاشق نوازندگی پیانو توسط مادرش آن هم پیانویی که از خانواده اسکاربک به خاطر زحمات آموزشی نیکلا به آنها هدیه شده است، او ساعتها به پیانو خیره می­ شود.

3 دیدگاه

 • tina
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۵ در ۱:۴۸ ق.ظ

  بسیار زیبا و جالب بود. ادامش هم بزارین

 • Babak
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۹ ق.ظ

  سپاس

 • Alireza
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ در ۹:۳۶ ب.ظ

  امیدوارم مطالب مفهومی اینچنینیتون همچنان استمرار داشته باشد.سپاس از سایت خوبتون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

از روزهای گذشته…

گفتگو با پولینی (II)

گفتگو با پولینی (II)

در تبحر تکنیکی پلینی جای بحثی نیست اما این طرز فکر که پلینی از لحاظ احساسی تعلق خاطری به کار خود ندارد و به جای اینکه با احساس به تفسیر موسیقی بپردازد، فقط در آن تجسس می کند، به موضوع بحث برانگیز تبدیل شده است. یکی از برجسته ترین طرفداران پلینی، ادوارد سعید بود که روی دیگر سکه را نشان داد.
بوطیقای ریتم (V)

بوطیقای ریتم (V)

آیا او می‌تواند در همان متر متقارن معمولی که تاکنون بسیاری اجرا کرده‌اند ایده‌ی ریتمیک و تاکیدی جدید را جای دهد که کسی پیش از او به آن نپرداخته است؟ بله، و به گمان من یکی از رازهای زیبایی قطعات او در همین امر نهفته است. نگاهی کوتاه به میزان‌های اولیه‌ی قطعه‌ی کاروانیان موضوع را روشن می‌کند (شکل ۳). قطعه در متر ۴/۴ نوشته شده، اما الگویی که آهنگساز برای شروع انتخاب کرده بسیار بدیع است؛ الگوی سنکوپ‌دار (چه زمانی که در سکوت شنیده می‌شود و چه زمانی که واخوان‌ها نقش همان سکوت را به خود می‌گیرند) که به تاکیدی در انتها می‌رسد. چیزی که به سختی شمردن چهار ضربه را در ذهن شنونده تثبیت خواهد کرد.
میرهادی: فیوژن ایرانی با عوام گرایی مخلوط شده!

میرهادی: فیوژن ایرانی با عوام گرایی مخلوط شده!

همانطور که قبلا” اشاره شد این امکان برای سایت گفتگوی هارمونیک مهیا شد تا از نظرات آقای کیوان میرهادی موسیقیدان بنام عصر حاضر کشورمان در باره موسیقی روز کشور آگاه شویم. قسمت اول این مصاحبه تحت عنوان دیدگاه های کیوان میرهادی راجع به موسیقی امروز قبلا” منتشر شد دراینجا از شما دعوت میکنیم تا به قسمت دوم نظرات ایشان توجه نمایید.
فراخوان پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی

فراخوان پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی

پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی ایران روز پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت ماه سال جاری در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این جشنواره که با حمایت موسسه فرهنگی و هنری راداندیش نو و فرهنگسرای ارسباران برگزار می گردد، می توانند آثار خود را تا ۱۷ اردیبهشت ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
چشمه ای جوشیده از اعماق (V)

چشمه ای جوشیده از اعماق (V)

بنابراین شش حالت در رابطه T و M متصور خواهد بود که در تمامی این شش حالت، T می تواند در اکتاو نیز ظاهر شود. از نظر گردش نغمه ها نیز در روند یک اثر تینتینابلی، خط ملودیک (M)، عموماً حول مرکز ثقلی می گردد که هرچند در بیشتر موارد تونیک است اما لزوماً همیشه تونیک نبوده و می تواند دو نوت دیگر تریاد نیز باشد. نکته دیگر اینکه بخش ملودی می تواند بیش از یک خط باشد.
گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

جمله‌پردازی و فاصله‌های متداول کدام‌ها هستند و تغییرات نوازنده چگونه صورت گرفته است؟ به علاوه چطور کاربرد واژه‌ای مانند «انگاره» که در موسیقی‌شناسی و موسیقی‌نویسی امروز ما معنایی یافته است، برای ساختارهای مشابه مجاز شمرده شده است؟ همانند بحث گذشته در این مورد هم پاسخ مشابهی داده نشد. مدرس اشاره کرد که این بحث را از آن جهت مطرح کردم که بدانیم این اصطلاحات و واژگان معنی دارند و اگر از آنها استفاده می‌کنیم لااقل باید بتوانیم شرح دهیم چرا استفاده کرده‌ایم و چگونه با موضوع مورد بحث ما ارتباط پیدا می‌کند.
«موسیقاب» (III)

«موسیقاب» (III)

در اینجا مقصود از واژه‌ی اکسپرسیونیسم، نه یک سبک ویژه‌ی هنری مربوط به دهه‌ی نخست میلادی در غرب، بلکه انگاره‌ ای کلی در تاریخ هنر است. با چنین نگاهی، اکسپرسیونیسم در حکم یک نگرش کلی در زیبایی‌شناسی، مفهومی گسترده پیدا می‌کند و لازم است این واژه را در هنر امروز، از یک جنبش هنر مدرن در قرن بیستم متمایز بدانیم. بنابراین اگرچه این نوع بیان، روزگاری به منزله ی یک سبک غالب، تئوریزه و تدوین شد اما به عنوان رویکردی کلی، همواره می‌تواند در اندیشه‌ی هنری مطرح شود؛ رویکردی که با ساختارهایی گسسته و اپیزودیک در پی فرانمایی است.
برگزاری دوره تخصصی آنالیز، تحلیل و بررسی موسیقی قرن ۲۰، ۲۱

برگزاری دوره تخصصی آنالیز، تحلیل و بررسی موسیقی قرن ۲۰، ۲۱

گروه فرهنگی هنری هونیاک با در اختیار داشتن امکانات و روابط گسترده داخلی، خارجی و همچنین با در اختیار داشتن پژوهشگران و اساتید مجرب خود برای اولین بار تصمیم به برگزاری دوره تخصصی آنالیز، تحلیل و بررسی موسیقی معاصر نموده است و در این راستا سعی در پر کردن خلاء وجود یک نظام آموزشی آکادمیک مدون و جبران نمودن ضعف های موجود در نظام آموزشی دانشکده های موسیقی ایران نموده است.
بیژن کامکار: موسیقی ما بزمی و مجلسی بوده

بیژن کامکار: موسیقی ما بزمی و مجلسی بوده

به یاد دارم دوره‌ی دبستان بود و روزی در «دیوان شمس» دائی ام، بطور اتفاقی شعر «شهیدان خدایی» به چشمم خورد. از ذوق بال درآورده‌ بودم. کلماتی را می‌دیدم و درست و غلط می‌خواندم که تا قبل از آن روز، آن صدای عاشق و پرطراوت در کام جانم چکانده‌بود:
درآمدی بر موسیقی درمانی (I)

درآمدی بر موسیقی درمانی (I)

الحان موسیقی، در یک ترکیب و فرم زیبا و با هارمونی و رنگ آمیزی مناسب، سریعتر ازهرچیز دیگری میتواند درعاطفه و ذهن افراد تأثیر بگذارد و احساسات و عواطف خاصی را در آنها برانگیزاند که منشأتحرّک و فعالیت و تداعی و اندیشه ها میگردد. اگر نغمه های موسیقی بطور مستقیم مانند واژه های شعری نتواند فکر خاصی، گزارش واقعه و یا محتوای پیامی را درذهن شنونده القاء نماید، اما به نوعی قویتر از هر هنری صور خیال و فعالیّت بیرونی را تحریک میکند.