بهترین ویولنهای فولتن در معرض نمایش

سنگ، تمر، کتاب کمیک یا هر کلکسیون دیگری، فرق ندارد، کلکسیونر دوست دارد به نمایش بگذارد مجموعه‌اش را. دیوید فولتن، ویولن‌نواز آماتوری که گنج‌بان بهترین کلکسیون ویولن هم هست، این کار را به خوبی انجام داده در پروژه تهیه یک سی‌دی و یک دی‌وی‌دی همراه، که بناست در نوامبر امسال منتشر شود.

این پروژه با همکاری ویولنیست کانادایی جیمز انس و ویولنسل نواز پیشین ارکستر سنفونیک سیاتل، جاشوا نورمن اجرا شده است.

فولتن خود ضبط و عکس‌برداری و شرح نویسی پروژه را برعهده گرفته و بهترین ویولنها و ویولاها و ویلنسلهای مجموعه را به نمایش گذاشته، سازهایی که از ساخته‌های استرادیواری و گوارنری و سایر ساز سازان بنام ایتالیایی هستند.

گل این پروژه ویولن استرادیواری پوسل ۱۷۰۹ است که تا کنون دست نخورده مانده و از سالنهای کنسرت دور بوده است.

انس به طور معمول صدای استرادیواری اکس مارسیک ۱۷۱۵ را در سالنهای کنسرت طنین انداز می‌کند، ویولنی که از همین کلکسیون فولتن به امانت در اختیارش گذاشته‌اند، ولی برای این پروژه ناچار روی سایر سازهای مجموعه هم کار کرده است.

می‌گوید “مجبور بودم به این سازها کاملا مسلط شوم تا بهترین صداشان را بیرون بکشم و البته بهترین توان خودم را هم نمایش دهم.” و اضافه می‌کند “باید برای هر ساز، بسته به خصوصیات خودش قطعه‌ای از رپرتوارم را که مناسب‌تر بود انتخاب می‌کردم. در ضمن توجه داشتم که بی‌تخصصان هم از پروژه لذت ببرند بی آن که لازم باشد بدانند تفاوت این سازها چیست.”

مراحل تولید پروژه در مرکز هنرهای اجرایی دیوید فولتن طی شد، مرکزی که در ردموند در ایالت واشنگتن در شرق سیاتل به افتخار فولتن نام‌گذاری شده است.

انس در ادامه می‌گوید “وقتی ویولنی را به دست می‌گرفتم، باید تصمیم می‌گرفتم با آن چه بزنم… فقط یک بار مجبور شدم تصمیمم را عوض کنم، قصد داشتم هابانرای موریس راول را با پوسل اجرا کنم و آستوریانای دفایا را با مارسیک، که بعد کاملا برعکس شد!”

عامل مهم دیگر در این پروژه آرشه‌ها بود. انس می‌گوید “مجموعه آرشه‌های فولتن کمی ندارد از کلکسیون ویولنهایش، هفت یا هشت آرشه را امتحان کردم در مجموع. گفته شده که سازهای گوارنری با آرشه‌های فرانسوا تورته بهتر می‌خوانند و سازهای استرادیواری با آرشه‌های دومینیک پکاته. ولی به نظر من چنین نبود. در نهایت دو ویولن دل جزو را با تورته زدم، گوارنری شاپیرو ۱۶۹۸ را با پکاته نواختم و استرادها را با هر دو نوع آرشه اجرا کردم.”

ترجمه و تلخیص از شماره ۱۶۳ نوامبر ۲۰۰۸ مجله استرینگز
آشنایی بیشتر با دیوید فولتن و دیدن تصاویر سازهایش
آشنایی بیشتر با جیمز انس، ویولنیست کانادایی

4 دیدگاه

 • abtin
  ارسال شده در مهر ۳۰, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

  age eshtebah nakonam violone ex marsick stradivarius ghabl az ehnes dar ekhtiare david oistrakh bude.

 • ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۷ در ۶:۲۹ ق.ظ

  نه دوست علاقه‌مند، ویولن اکس مارسیکی که در دست جیمز انس است یکی از استرادیواری‌های ۱۷۱۵ به شمار می‌رود ولی ویولن مارسیک زنده یاد داوید اویستراخ یک استرادیواریوس ۱۷۰۵ بود و به خود اویستراخ تعلق داشت. ممنونم برای توجه و سؤال

 • abtin
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۷ در ۴:۲۵ ب.ظ

  merci az tozihetun.

 • ناشناس
  ارسال شده در دی ۲۹, ۱۳۹۱ در ۱:۳۲ ق.ظ

  این لینک صحیح است برای آشنایی با ویولن های فولتن، زیرا لینک داده شده کار نمی کند:
  shtml را در انتهای آدرس به html تبدیل کنید( چس از کلیک بر روی لینک)

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

از روزهای گذشته…

موسیقی و گردشگری (I)

موسیقی و گردشگری (I)

در کشور ما مفهوم گردشگری در فرهنگ عامیانه و حتی مسولان سازمان گردشگری خلاصه شده به افرادی است که برای بازدید از بناهای تاریخی به این کشور آمده اند اما در بسیاری از کشورهای جهان، گردشگر معانی بسیار گسترده دیگری نیز دارد که از یک مشتری کالاهای داخلی گرفته تا یک سفیر فرهنگی و مروج صلح و آشتی میتواند تعبیر شود.
گزارشی از نشست پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران (III)

گزارشی از نشست پایگاه های مجازی موسیقی کلاسیک ایران (III)

دکتر محمد سریر: اخیرا بیستمین سال راه اندازی اینترنت را جشن گرفته اند، این یک قدم بزرگ بود؛ من فکر می کنم، یک کانال بسیار عمومی در سراسر دنیا باز شد که شاید مهمترین پدیده این قرن بتواند باشد. به هر حال امتیازات بسیار دارد البته به قول فرهنگی ها تکنولوژی یک ضررهای جنبی هم دارد ولی در مجموع امتیازات خیلی بیشتری دارد. زمانی فکر می کردند پیشرفتهایی وسیعی کرده اند و از ماهواره ها استفاده می شود ولی پدیده اینترنت واقعا انفجار بود که می تواند همه را در هر جا در هر لحظه به هم متصل کند و من فکر می کنم در حوزه موسیقی می تواند خدمات زیادی داشته باشد.
مصاحبه ای با دیلنا جنسون (III)

مصاحبه ای با دیلنا جنسون (III)

دیلنا: “پیش از تمرین بدن هنرجویان و طرز صحیح نشستن آنان را تنظیم می کنم تا بتوانند تا هر زمان مایلند تمرین کنند بدون اینکه دردی یا خستگی در هیچ نقطه از بدنشان احساس کنند. من مشکلات زیادی در بازو، آرنج چپ یا در گردن می بینم که برای رفع این نواقص استراحت یا گذاشتن کمی یخ را پیشنهاد نمی کنم، در هنگام نواختن صاف بودن و خم نکردن گردن به جلو، خم نکردن زیاد بازو، استراحت دادن به شانه ها، مانع درد می شود. عوض کردن حرکت شصت برای آنکه دست صاف تر بتواند حرکت کند. اگر انگشتان بیش از اندازه از هم جدا باشند فشار زیادی به دست وارد می شود و تمرین طولانی، دست را زود خسته می کند.”
“گفتگو” اثری از پایور

“گفتگو” اثری از پایور

اصلاح سنتور نوازی معاصر چند سال پیش با اجرای دو اثر از اردوان کامکار به نامهای “دریا” و پس از آن “برفراز باد” دوباره سرزبانها افتاد. این دو اثر اردوان کامکار به همراه کنسرتو سنتور او که بهمراه برادرش هوشنگ کامکار، ساخته شده بود، در جامعه موسیقی مورد استقبال قرار گرفت و جایگاهی هم تراز با آثار برجسته قبلی در این سبک بدست آورد. اینجا نگاهی می اندازیم به اولین آثاری که در این زمینه تصنیف شد. اولین آثاری که(با تکنیک سنتور نوازی) در این زمینه تصنیف شد ساخته هنرمند بلند پایه موسیقی ایرانی و پدر سنتور نوازی کلاسیک ایران، فرامرز پایور بود .
Radio K.A.O.S – I

Radio K.A.O.S – I

سال ۱۹۷۹ راجر واترز در حال ساخت یک مستند رادیویی درباره آلبوم The Wall بود که با جیم لد (Jim Ladd تهیه کننده برنامه های رادیویی و از مشهورترین DJ های راک رایدو در آمریکا) ملاقات کرد. این ملاقات نقطه شروع رابطه دوستانه و صمیمی ای بود که تا به امروز نیز ادامه یافته است.
اولین آلبوم تصویری آکاپلا ایران منتشر می شود

اولین آلبوم تصویری آکاپلا ایران منتشر می شود

این آلبوم بصورت دیجی پک و شامل ۱ آلبوم صوتی + ۱ آلبوم تصویری در ۱۰ قطعه و کلیپ متفاوت منتشر می شود. آلبوم پیش رو اولین آلبوم رسمی گروه آوازی دامور بعد از ۶ سال فعالیتش خواهد بود که در سبک آکاپلا (آواز بدون همراهی ساز) و برای اولین بار در ایران بصورت تصویری منتشر می شود.
“پیانو اپتوفوتیک” تلفیق موسیقی و نقاشی

“پیانو اپتوفوتیک” تلفیق موسیقی و نقاشی

حتماً تابه‌حال با (جلوه‌های تصویری)visualization های نرم‌افزارهای پخش موسیقی مثل WinAmp و Media Player کار کرده‌اید. در نرم‌افزارهایی مثل Win Amp، این جلوه‌های تصویری حاصل الگوریتم‌های پیچیده ریاضی است. تابع‌هایی که با متغیرهای صوتی مثل شدت و یا فرکانس کار می‌کنند. پیشینه این جلوه‌های تصویری برای موسیقی به سال ۱۹۱۶ باز می‌گردد.
نمودی از جهان متن اثر (XII)

نمودی از جهان متن اثر (XII)

همان‌طور که در بخش‌های پیشین مقاله هم کمی به آن پرداختیم این جنبه‌ی طبقه‌بندی آنالیز است که اغلب در این زمینه مورد استفاده است. کارکرد طبقه‌بندی در این جا بیشتر دسته دسته کردن عناصر و روال‌های سازنده‌ی موسیقی است تا طبقه‌بندی خود آثار (۵۷).
ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت برگزار شد

ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت برگزار شد

سوم اسفند ماه ساعت ۲۰ مراسم اختتامیه ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت با معرفی برگزیدگان در رشته های مختلف در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار شد. این جشنواره با حمایت موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش و فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
بلبل سرگشته (II)

بلبل سرگشته (II)

مجموع آثار ضبط شده با این کمپانی ۵۰ روی صفحه یا ۲۵ عدد صفحه می باشد. اولین اثر ضبط شده از صدای قمر در مایه بیات اصفهان یا تار مرتضی خان نی داود است که روی صفحه نوشته شده بیات اصفهان ۱ و ۲ به شماره کاتولوگ ۵ و ۲۱۳۴۳۴-V تار مرتضی نی داود. شعر از سعدی: