اسکات برادلی، آهنگساز جاودانه تام و جری

اسکات بردلی در حال ساخت موسیقی تام و جری
اسکات بردلی در حال ساخت موسیقی تام و جری
در سال ۱۹۳۴ شرکت MGM تصمیم گرفت که به عرصه در حال رشد انیمیشن و کارتون سازی وارد شود اما شجاعت این را نداشت که واحد ساخت تصاویر متحرک خود را پایه گذاری کند. در عوض آن ها برنامه های انیمیشنی را از شرکت هیوگ هارمن/رادولف آیزینگ خریداری کردند (نام شرکت هارمن-آیزینگ نوعی بازی با کلمات به حساب می رفت). اسکات بردلی که سابقه کار با دیزنی را داشت در کنار کارل استالینگ در هارمن-آیزینگ کار می کرد. اسکات بردلی (Scott Bradley) در ۲۶ نوامبر ۱۸۹۱ در راسلویل آرکانزاس به دنیا آمد و شاید هنوز مشهورترین آهنگساز انیمیشن جهان باشد.

کارل استالینگ سپس به شرکت برادران وارنر پیوست و بر روی ۶۰۰ آهنگ معروف Looney Tunes و Merrie Melodies کار کرد.

بنابراین زمانی که MGM تصمیم گرفت که واحد انیمیشن مستقل خود را درسال ۱۹۳۸ تاسیس کند طبیعی بود که از بسیاری از کارکنان هارمن-آیزینگ دعوت به کار کند. در نتیجه بردلی به صورت تمام وقت به استخدام MGM در آمد.

موسیقی کارتون در اواسط دهه ۳۰ قرن بیست، ترکیبی از آهنگ های معروف و افکت های صوتی که هر از گاهی مورد استفاده قرار می گرفتند بود. در واقع از اواخر دهه سی عنصر قصه گویی موسیقی نسبت به افکت های صوتی اهمیت بیشتری یافت.

روی پرندرگست (Roy Prendergast) در کتاب خود با عنوان موسیقی فیلم، یک هنر نادیده گرفته شده (۱۹۹۲) داستان نارضایتی بردلی را از کلاژ ساده آهنگ های معروف بیان می کند. بردلی سراغ فِرِد کوئیمبی می رود و از او می پرسد که امکان دارد سبک موسیقایی جدیدی بوجود آورد که تقلید نزدیکی باشد از آنچه به تصویر کشیده می شود. کوئیمبی از این پیشنهاد بردلی استقبال می کند که قبل از انجام امور انیمیشنی، موسیقی آن را بسازد که این کار خلاف آن چه تا کنون رخ می داد بود زیرا موسیقی پس از پایان امور انیمیشنی ساخته می شد.

بنابراین بردلی زبانی موسیقایی بوجود آورد که با حرکت ها، شخصیت ها و احساسات خاص رابطه تنگاتنگی داشت. تا اوایل دهه ۵۰ قرن بیست، موسیقی بردلی آن قدر خوب رشد کرده بود که او می توانست بخش های طولانی یک انیمیشن را بدون استفاده از موسیقی رایج و تنها با استفاده از مجموعه استعارات موسیقایی خود بسازد.

به عنوان مثال، آغاز دو تفنگدار (۱۹۵۲) را در نظر بگیرید. این انیمیشن هجوی بود از فیلم های تازه تولید شده (سه تفنگدار-۱۹۴۸، سیرانو دو برژراک-۱۹۵۰ و اسکاراموچ-۱۹۵۰) که با یک سرود قهرمانی به نام «ما مزدوریم» که از دختر غرب طلایی (۱۹۳۸) ساخته MGM گرفته شده است، آغاز می شود. البته پس از اینکه تامی از پشت به جری بر می خورد شعر متوقف می شود و حرکات پانتومیمی به همراهی زبان موسیقایی بردلی به اجرا در می آید. تضاد بین «مزدوران» بسیار خوش آهنگ و علامت گذاری های (punctuations) موسیقایی بسیار زیرکانه و بسیار قابل توجه است.

صحنه ای از کنسرتو گربه


بردلی یک آهنگ ساز بسیار با استعداد بود نه یک قطعه ساز معمولی. او همچنین توانایی هجو و همساز کردن آثار دیگر را نیز داشت. شاید بهترین نمونه این کار کنسرتو گربه (۱۹۴۷) باشد که در آن بردلی راپسودی مجارستانی دوم لیست (Liszt) را با بخشی که تام نقش یک پیانونواز متکبر کنسرت را بازی می کند، تنظیم کرده است. کادانس زود هنگام، جایی که جری داخل پیانو به چپ و راست و بالا و پایین پرتاب می شود، نشان دهنده شوخ طبعی دیوانه وار بردلی است و نواختن نت تکراری که جری را به بالا و پایین پرت می کند مانند نت اصلی آهنگ لیست نیست. بردلی می دانست که برای ایجاد یک کمدی تمام عیار باید نت های دیگری را نیز به کار گیرد.

این مسئله نشان دهنده این است که بردلی از ابتدای طراحی اولین کارتون تا آخر کار تولید در استودیوی هانا-باربرا با تام و جری همراه بوده است. همزمان با تصمیم MGM برای توقیف تولید کارتون، بردلی نیز بازنشسته شد. در هر حال، سبک آهنگ سازی بی نقص او و استفاده از ارکستر نمی توانست از سال هایی که جنی دایچ و چاک جونز با کمبود بودجه مواجه بودند جان سالم به در ببرد. زمانی که بودجه آن ها کاهش یافت نه تنها انیمیشن بلکه موسیقی نیز لطمه خورد.

اسکات بردلی یکی از پرشنونده ترین آهنگ سازان است. او همچنین یکی از معدود آهنگ سازانی بود که سبک خاص خودش را ایجاد کرد اما شهرتی پیدا نکرد. هر زمانی که وقتتان آزاد بود چند تا از ویدئو های بردلی را از کلکسیون خود انتخاب کنید و ببینید که سبک بردلی چگونه با گذشت زمان تغییر یافته است. مطمئن باشید که نا امید نمی شوید. او در ۲۷ آوریل ۱۹۷۷ در ۸۵ سالگی در چتزورث کالیفرنیا چشم از دنیا فروبست.

tomandjerryonline.com

3 دیدگاه

 • سهیل
  ارسال شده در دی ۲۱, ۱۳۹۰ در ۲:۰۷ ب.ظ

  بسیار خوب و مفید. فکر کنم این تنها مطلب فارسی درباره بردلی در کل اینترنت باشد.
  در ضمن: سیرانو دو برژراک!

 • مجید
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۹۲ در ۳:۰۷ ب.ظ

  حدود ۳۰ ساله با موسیقی این آهنگساز بزرگ زندگی می کنم و هر بار که می شنوم ، این سئوال برام پیش میاد که چطوری تونسته بین قطعات این ارتباط باورنکردنی رو ایجاد کنه . بعد از اون نسل دیگه این اتفاق هرگز نیافتاد
  شاید الان هم آهنگساز خوب زیاد داشته باشیم ولی دیگه کارهایی از این دست تولید نمیشه
  ممنون از زحمات شما برای درج این مطلب مفید

 • مسعود
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۸ ب.ظ

  پرشنونده‌ترین چیه؟ شنیده‌شده‌ترین

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: پدرم هارمونی زوج را به هیچ کس تدریس نکرده است

به تازگی شایعه ای منتشر شده است که رساله «هارمونی زوج» مرتضی حنانه در انتظار انتشار است. از طرفی افرادی نیز خود را صاحب صلاحیت در آنالیز و حتی تدریس هارمونی زوج معرفی می کنند. این مسائل باعث شد تا از زبان فرزند مرتضی حنانه، امیرعلی حنانه، موضوع را بررسی کنیم:

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (III)

عصر جدیدی است که خود محصول رنسانس و روشنگری در اروپا است؛ همراه با شکست نیروهای ارتجاعی در جنگ اول جهانی، فرهیختگان و هنرمندان اروپایی به خصوص دربرلین، پاریس و وین، با امیدواری و خوشبینی به آینده ای چشم دوخته بودند که ملت های رها شده از سلطه حکومت های خود کامه با استفاده از دانش و صنعت پیشرفته یک «نظام جدید جهانی»، شکل یافته از ایده های دموکراسی و سوسیالیزم، به وجود آورند. انگیزه و موضوع فعالیت های هنری یکسره دگرگون شده بود. برنامه «جهان نو» و «انسان نو» در دستور کار هنرمندان قرار داشت. درگیری و رویاروئی هنرمندان با ضابطه ها و معیارهای جدید آنها را در پی شیوه های جدید بیان به جستجو وا داشته بود. در تمام رشته های هنری به یک باره مکتب های مختلف و متنوع هنری، با برداشت های جدید و«مدرن» به وجود آمدند. برنامه «هنر مدرن»، پا به پای ایدئولوژی های جدید، آزاد کردن هنر از قیدهای تاریخی، سنتی، بومی، دینی و طبقاتی و قابل استفاده کردن آن برای عموم مردم دنیا یا همگانی کردن آن بدون تفکیک های نژادی، قومی و دینی و طبقاتی بود. به عبارت دیگر دو ویژگی مهم هنر مدرن، یکی «جهانی بودن» هنر در سطح جهان و دیگری «همگانی بودن» آن در عمق جامعه بود. سومین ویژگی هنر را می توان «پیراسته بودن» نامید. در ادبیات آلمانی، شروع ادبیات مدرن به مکتب ناتورالیسم موسوم شد. یعنی تعریف و توصیف هرچیز به خصوص انسان آن طور که «هست».

از روزهای گذشته…

Sorry seems to be the hardest word

Sorry seems to be the hardest word

به ملودی مقدمه این آهنگ که یکی از زیباترین کارهای التون جان (Elton John) در میان انبوه کارهای موسیقی او است، دقت کنید.
نگاهی به اپرای مولوی (XXII)

نگاهی به اپرای مولوی (XXII)

پس از این صحنه شاهد تغییر متر ارکستر از دو ضربی ساده به شش ضربی ترکیبی هستیم و همینجاست که گروه همخوانان باز در ماهور می خوانند: «هله ای عشق برافشان گهر خویش بر اختر» هنوز کل ارکستر تغییر گام نداده و در بخش بادی برنجی القائات ریتمیک در پرده هایی خارج از گام است و آهنگساز با این ترفند وجود اضطراب و تردید را به سرعت خاموش نمی کند تا آنجا که کنترپوان زهی ها این اشعار را همراهی می کند: «که همه اختر و ماهند و تو خورشید جمالی …»
بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (VIII)

بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (VIII)

مثال دیگری از تفاوت‌ها را می‌توان در فرود مشهور شور ملاحظه کرد، در حالی که در کتاب بهجت و منا همه جا این فرود با تکیه آورده شده است، ندیمی آن را بدون تکیه ثبت می‌کند. از طرف دیگر همان‌طور که مشاهده می‌کنید جمله‌بندی و رنگ‌آمیزی (به‌خصوص توجه کنید به چپ‌هایی که پشت خرک برخورد می‌کند در ابتدای نمونه‌ی منا) متفاوت است (نمونه‌ی ۱۳).
کوک و کاربرد آن در سنتور لاکوک (I)

کوک و کاربرد آن در سنتور لاکوک (I)

سنتورِ سل کوکِ نُه خرک نتهاى آن به ترتیب از خرک اول تا نهم اینگونه هستند: مى، فا، سل، لا، سى، دو، ر، مى و فا. کوکِ این سنتورِ سُل کوک در نوشته “استفاده از تیونر برای کوک سنتور” کاملاً شرح داده شده است. دلیلی که به این سنتور سل کوک مى گویند این است که نت خرک سومِ آن که اسم آن سُل مى باشد با صداى نت سُل تیونر یا دیاپازون کاملاً هماهنگ است. بنابراین بقیه نت ها هم با تیونر هماهنگ خواهند بود (هم اسمى و هم صدایى). تیونر یا دیاپازون وسیله اى است که صداى درست و دقیق هر نت را طبق استاندارد و قواعد بین المللى مشخص مى کند.
آسیب شناسی پروژه مدرنیته در جهان سوم

آسیب شناسی پروژه مدرنیته در جهان سوم

اولین و مهمترین خاصیت نظریه مدرنیته به تایید و تصریح اکثر منتقدان ایجاد شفافیت بیشتر و از میان برداشتن ابهام در مناسبات گذشته است (البته بدون در نظر گرفتن این موضوع که در واقع تا چه حد به این موضوع نزدیک می‌شود) و درست در همین نکته است که اولین تعارضات با محیط فرهنگی در جهان سوم آغاز می‌شود.
لئون گرگوریان، موسیقیدانی از نسل سوم گرگوریان

لئون گرگوریان، موسیقیدانی از نسل سوم گرگوریان

لئون گریگوریان Leon Gregorian استاد موسیقی، رهبر ارکستر و مدیر بخش فارغ اتحصیلی رشته رهبری ارکستر در دانشکده موسیقی دانشگاه ایالتی میشیگان و فرزند روبیک گریگوریان رهبر نامی ارکستر سمفونیک تهران است. او لیسانس موسیقی را از هنرستان موسیقی نیوانگلند و فوق لیسانس را از دانشگاه ایالتی میشیگان دریافت نموده، در زمینه های متعدد موسیقی به فعالیت پرداخته، مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونی Midland میشیگان بوده، رهبری ارکستر موسیقی نیوانگلند را به عهده داشته و در ایالت های مختلف آمریکا، آمریکای جنوبی، مکزیک، اروپا و شرق دور در کنار بزرگان موسیقی به رهبری ارکستر پرداخته است.
استولزمن و سبکهای مختلف با کلارینت

استولزمن و سبکهای مختلف با کلارینت

تک نوازی با بیش از ۱۰۰ ارکستر، نوازندی ای چیره دست، هنرمندی بزرگ در عرصه موسیقی مجلسی و هنرمند مبتکر سبک جاز. ذوق هنری، نوازندگی و جاذبه بالای شخصیت استولزمن باعث رسیدن او به قله های بلند موفقیت بین المللی شد و او را به یکی ازهنرمندان موفق موسیقی در عصر حاضر تبدیل کرده؛ استولزمن منتقدین و شنوندگان آثار خود را با اجرای زیبای انواع موسیقی مجذوب خود کرده است.
روش سوزوکی (قسمت پنجم)

روش سوزوکی (قسمت پنجم)

ده سال بعد نامه ای از هیرومی با یک ضمیمه دریافت کردم؛ در آن زمان از شاگردان دوره اول دبیرستان بود. آقای پروفسور من این شعر را نوشته ام و برای آن هم قطعه ای را ساخته ام برای مسابقه ای تحت عنوان تکست نویسی و آهنگسازی برای تمام دانش آموزان دوره اول دبیرستانهای ژاپن. ترانه من انتخاب شد و جای اول را به خود اختصاص داده.
وقتی همه خوابیم (III)

وقتی همه خوابیم (III)

در ادامه حسین شریفی نوازنده مسلط و خوش تکنیک ترمبون با اشاره به برگشتن مجدد به ارکستر گفت: “من با افتخار در زمان صهبایی اخراج شدم و به نظر من بزرگ ترین اشتباه ارکستر سمفونیک،دعوت از منوچهر صهبایی بود. هیچ کس نپرسید چرا در دوره ایشان چند نوازنده درجه یک ایرانی اخراج شد و نوازنده درجه چند خارجی به ارکستر آمد. من جوابش را می دانم. برای اینکه ایشان بتواند رهبری کند.” عجیب اینجاست که منوچهر صهبایی به کلی منکر اخراج این نوازنده از ارکستر شده و حتی نبود وی را، برای ارکستر سمفونیک زیان بخش میدانست! دیگر نکتۀ قابل بحث در گفته های حسین شریفی این است که ایشان به اتفاقات مشابهی که پس از رفتن منوچهر صهبایی رخ داده هیچ اشاره ای نکرده است، مانند خروج نوازندگان مسلط و جوانی که در آخرین کنسرت به ارکستر دعوت نشده بودند و انگار اصلا نوازندگانی مثل آروین و آرین قیطاسی، باربد بیات، امیر حسین محمدیان، سحر ابراهیمی آذر، مصطفی ادیبان و شبنم پرورش در ارکستر نبوده اند!
به بهانه انتشار کنسرت ارکستر مضرابی (III)

به بهانه انتشار کنسرت ارکستر مضرابی (III)

“چهارمضراب دشتی” با اجرای گروه سنتور ارکستر مضرابی، دهمین قسمت از این کنسرت است که یکی از چشمگیرترین قسمتهای این برنامه است. این چهارمضراب یکی از چندین چهارمضراب دشتی فرامرز پایور است که محبوب نوازندگان این ساز است و قطعه ای به غایت زیبا و تکنیکی برای سنتور نوازان؛ انتخاب این قطعه برای اجرا با این تعداد سنتور، نشان از جسارت بالای گروه و رهبر آن دارد.