اسکات برادلی، آهنگساز جاودانه تام و جری

اسکات بردلی در حال ساخت موسیقی تام و جری
اسکات بردلی در حال ساخت موسیقی تام و جری
در سال ۱۹۳۴ شرکت MGM تصمیم گرفت که به عرصه در حال رشد انیمیشن و کارتون سازی وارد شود اما شجاعت این را نداشت که واحد ساخت تصاویر متحرک خود را پایه گذاری کند. در عوض آن ها برنامه های انیمیشنی را از شرکت هیوگ هارمن/رادولف آیزینگ خریداری کردند (نام شرکت هارمن-آیزینگ نوعی بازی با کلمات به حساب می رفت). اسکات بردلی که سابقه کار با دیزنی را داشت در کنار کارل استالینگ در هارمن-آیزینگ کار می کرد. اسکات بردلی (Scott Bradley) در ۲۶ نوامبر ۱۸۹۱ در راسلویل آرکانزاس به دنیا آمد و شاید هنوز مشهورترین آهنگساز انیمیشن جهان باشد.

کارل استالینگ سپس به شرکت برادران وارنر پیوست و بر روی ۶۰۰ آهنگ معروف Looney Tunes و Merrie Melodies کار کرد.

بنابراین زمانی که MGM تصمیم گرفت که واحد انیمیشن مستقل خود را درسال ۱۹۳۸ تاسیس کند طبیعی بود که از بسیاری از کارکنان هارمن-آیزینگ دعوت به کار کند. در نتیجه بردلی به صورت تمام وقت به استخدام MGM در آمد.

موسیقی کارتون در اواسط دهه ۳۰ قرن بیست، ترکیبی از آهنگ های معروف و افکت های صوتی که هر از گاهی مورد استفاده قرار می گرفتند بود. در واقع از اواخر دهه سی عنصر قصه گویی موسیقی نسبت به افکت های صوتی اهمیت بیشتری یافت.

روی پرندرگست (Roy Prendergast) در کتاب خود با عنوان موسیقی فیلم، یک هنر نادیده گرفته شده (۱۹۹۲) داستان نارضایتی بردلی را از کلاژ ساده آهنگ های معروف بیان می کند. بردلی سراغ فِرِد کوئیمبی می رود و از او می پرسد که امکان دارد سبک موسیقایی جدیدی بوجود آورد که تقلید نزدیکی باشد از آنچه به تصویر کشیده می شود. کوئیمبی از این پیشنهاد بردلی استقبال می کند که قبل از انجام امور انیمیشنی، موسیقی آن را بسازد که این کار خلاف آن چه تا کنون رخ می داد بود زیرا موسیقی پس از پایان امور انیمیشنی ساخته می شد.

بنابراین بردلی زبانی موسیقایی بوجود آورد که با حرکت ها، شخصیت ها و احساسات خاص رابطه تنگاتنگی داشت. تا اوایل دهه ۵۰ قرن بیست، موسیقی بردلی آن قدر خوب رشد کرده بود که او می توانست بخش های طولانی یک انیمیشن را بدون استفاده از موسیقی رایج و تنها با استفاده از مجموعه استعارات موسیقایی خود بسازد.

به عنوان مثال، آغاز دو تفنگدار (۱۹۵۲) را در نظر بگیرید. این انیمیشن هجوی بود از فیلم های تازه تولید شده (سه تفنگدار-۱۹۴۸، سیرانو دو برژراک-۱۹۵۰ و اسکاراموچ-۱۹۵۰) که با یک سرود قهرمانی به نام «ما مزدوریم» که از دختر غرب طلایی (۱۹۳۸) ساخته MGM گرفته شده است، آغاز می شود. البته پس از اینکه تامی از پشت به جری بر می خورد شعر متوقف می شود و حرکات پانتومیمی به همراهی زبان موسیقایی بردلی به اجرا در می آید. تضاد بین «مزدوران» بسیار خوش آهنگ و علامت گذاری های (punctuations) موسیقایی بسیار زیرکانه و بسیار قابل توجه است.

صحنه ای از کنسرتو گربه


بردلی یک آهنگ ساز بسیار با استعداد بود نه یک قطعه ساز معمولی. او همچنین توانایی هجو و همساز کردن آثار دیگر را نیز داشت. شاید بهترین نمونه این کار کنسرتو گربه (۱۹۴۷) باشد که در آن بردلی راپسودی مجارستانی دوم لیست (Liszt) را با بخشی که تام نقش یک پیانونواز متکبر کنسرت را بازی می کند، تنظیم کرده است. کادانس زود هنگام، جایی که جری داخل پیانو به چپ و راست و بالا و پایین پرتاب می شود، نشان دهنده شوخ طبعی دیوانه وار بردلی است و نواختن نت تکراری که جری را به بالا و پایین پرت می کند مانند نت اصلی آهنگ لیست نیست. بردلی می دانست که برای ایجاد یک کمدی تمام عیار باید نت های دیگری را نیز به کار گیرد.

این مسئله نشان دهنده این است که بردلی از ابتدای طراحی اولین کارتون تا آخر کار تولید در استودیوی هانا-باربرا با تام و جری همراه بوده است. همزمان با تصمیم MGM برای توقیف تولید کارتون، بردلی نیز بازنشسته شد. در هر حال، سبک آهنگ سازی بی نقص او و استفاده از ارکستر نمی توانست از سال هایی که جنی دایچ و چاک جونز با کمبود بودجه مواجه بودند جان سالم به در ببرد. زمانی که بودجه آن ها کاهش یافت نه تنها انیمیشن بلکه موسیقی نیز لطمه خورد.

اسکات بردلی یکی از پرشنونده ترین آهنگ سازان است. او همچنین یکی از معدود آهنگ سازانی بود که سبک خاص خودش را ایجاد کرد اما شهرتی پیدا نکرد. هر زمانی که وقتتان آزاد بود چند تا از ویدئو های بردلی را از کلکسیون خود انتخاب کنید و ببینید که سبک بردلی چگونه با گذشت زمان تغییر یافته است. مطمئن باشید که نا امید نمی شوید. او در ۲۷ آوریل ۱۹۷۷ در ۸۵ سالگی در چتزورث کالیفرنیا چشم از دنیا فروبست.

tomandjerryonline.com

3 دیدگاه

 • سهیل
  ارسال شده در دی ۲۱, ۱۳۹۰ در ۲:۰۷ ب.ظ

  بسیار خوب و مفید. فکر کنم این تنها مطلب فارسی درباره بردلی در کل اینترنت باشد.
  در ضمن: سیرانو دو برژراک!

 • مجید
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۹۲ در ۳:۰۷ ب.ظ

  حدود ۳۰ ساله با موسیقی این آهنگساز بزرگ زندگی می کنم و هر بار که می شنوم ، این سئوال برام پیش میاد که چطوری تونسته بین قطعات این ارتباط باورنکردنی رو ایجاد کنه . بعد از اون نسل دیگه این اتفاق هرگز نیافتاد
  شاید الان هم آهنگساز خوب زیاد داشته باشیم ولی دیگه کارهایی از این دست تولید نمیشه
  ممنون از زحمات شما برای درج این مطلب مفید

 • مسعود
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۸ ب.ظ

  پرشنونده‌ترین چیه؟ شنیده‌شده‌ترین

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه»

«سایه» در دوره‌ای از موسیقی ایران تأثیرگذار بوده است. این تأثیرگذاری می‌تواند موضوع مقاله‌ای تحلیلی-انتقادی باشد. چنین پژوهش‌هایی نه تنها در مورد سایه بلکه در مورد دیگر هم‌دوره‌هایش نیز باید صورت گیرد (که به هر دلیل هنوز انجام نشده). سایه با موسیقی دستگاهی نیز در حد یک موسیقی‌دوستِ بسیار پیگیر که معاشرت‌هایی با اهالی این موسیقی داشته، آشنایی‌هایی دارد. از مجموع صحبت‌های او در منابع مختلف چنین برمی‌آید که این آشنایی، علمی و چندان عمیق نیست و بالطبع شامل داده‌هایی درست و غلط از دیده‌ها و شنیده‌هاست (مانند بیگجه‌خانی را شاگرد درویش‌خان دانستن! و موارد دیگر). واژگانِ موسیقایی نیز در شعرِ او فراوان‌اند.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

از روزهای گذشته…

چهارمین کنسرت اینتر-ارکستر تهران در تالار وحدت برگزار می شود

چهارمین کنسرت اینتر-ارکستر تهران در تالار وحدت برگزار می شود

بیست و پنجم شهریور ماه، به رهبری نادر مشایخی، مجموعه قطعاتی از دوره باروک و معاصر در تالار وحدت به اجرا در می آید. اینتر-ارکستر تهران که از آبان ماه سال گذشته فعالیت رسمی خود را آغاز کرده، در آخرین کنسرت تابستانه خود قطعاتی از باخ، لولی، هندل، آروو پرت، و نادر مشایخی را اجرا خواهد کرد. در این اجرا گروه کر اینترـارکستر تهران نیز در قطعاتی ارکستر را همراهی خواهد کرد. از نکات مهم این برنامه برگزاری این کنسرت به نفع بیماران ام اس است.
راک اند رول در بریتانیا (I)

راک اند رول در بریتانیا (I)

British rock and roll یا Brit rock با تاثیر پذیری از سبک راک اند رول (rock and roll) و ریتم اند بلوز (rhythm and blues) آمریکایی به وجود آمد اما انرژی و ضرورتهای تازه ای را به آن افزود، الهام از موسیقی گذشته و کسب محبوبیتی فراگیر برای موسیقی ریتم اند بلوز سیاهان آمریکا و همچنین جهانی کردن موسیقی مذهبی (gospel music) از مهمترین شاخصه های این موسیقی است. بیشترین عاملی که موسیقی راک را ناب کرده است، توانایی آن در هماهنگ کردن تماشاگران و پذیرش تاثیرات تازه می باشد.
سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (I)

سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (I)

سر توماس بیچام، بارونت دوم و دارای نشان هنرمند افتخاری سلطنتی رهبر ارکستر و مدیر اپرای مشهور انگلیسی بود. بیچام از اوایل قرن بیست تا پایان عمرش تأثیر مهمی بر زندگی موسیقایی بریتانیا داشت و به قول نویل کاردوس (Neville Cardus) اولین رهبر ارکستر انگلیسی بود که به طور بین المللی مدام مشغول به کار بود.
داوودیان: اثرم در حصار آرشیو استاد شجریان محبوس است!

داوودیان: اثرم در حصار آرشیو استاد شجریان محبوس است!

زندگی هنری من در امریکا بسیار سخت و در تنهائی و عدم امکانات انجام میگیرد، این وضیت برای هنرمندی که بخواهد با عشق و خلوص و عمق به هنرش بدور از شارلاتان بازی و بیزینس کردن در کارش بپردازد، بسیار سنگین و آزاردهنده است و در واقع هنرمند به مانند پرنده ای در قفس زندگی میکند. هنرمند برای کار خلاقه و کلا پرداختن به موسیقی و ساز زدن و غرق شدن در کارش، نیاز به شادابی در جهت کارش و احساس درک و حمایت و قدر دانی و احترام مردم دارد.
موسیقی الکترو آکوستیک

موسیقی الکترو آکوستیک

اصطلاح electro-acoustic music به موسیقی ای گفته می شود که در آن از تجهیزات الکترونیکی به تنهایی و یا با ترکیب آنها در کنار سازهای آکوستیک برای ساخت موسیقی استفاده شده باشد. با این روش صداهای جدیدی برای خلق موسیقی – و یا حتی اصوات غیر موسیقی – تولید می شود. این اصطلاح به مرور زمان به موسیقی الکترونیک تبدیل و خلاصه شده است.
طرّاحی دیتیل برای نی و تنبک (II)

طرّاحی دیتیل برای نی و تنبک (II)

هم‌دوره‌های ما که الان خیلی پیر هستند امّا از شاگردهای ما آقای کامبیز نوایی و کامبیز حاج‌قاسمی بودند که دوستانِ هم نیز بودند که کتابی هم راجع به معماری ایران نوشتند. هنوز هم با هم هستند و با هم دفتر دارند و فکر می‌کنم هنوز هم درس می‌دهند. آقای [علی‌اکبر] زرگر و آقای هادی ندیمی هم جزو شاگردان من بودند و آقای هادی ندیمی رئیس دانشگاه ملّی شد. من در این سال‌ها می‌آیم و می‌روم؛ امّا بیشتر ارتباط من با اهالی موسیقی است تا معماری. از سال ۱۹۸۴ که از ایران خارج شدم هم برای گذران زندگی کار معماری می‌کردم و هم موسیقی درس می‌دادم. بخشی وابسته به دانشگاه سوربن وجود داشت که مرکز مطالعات موسیقی شرقی نام داشت و من را برای تدریس به آن‌جا دعوت کردند و من برای مدّتی بسیار طولانی در آنجا تدریس می‌کردم.
قلب رازگوی شوپن

قلب رازگوی شوپن

ادگار آلن پو استاد نوشتن داستان های ترسناک و وابسته به مرگ بود. داستان کوتاه او با نام «قلب رازگو» یک داستان کلاسیک گوتیک است که ریشه در گناه و ترس دارد. داستان از این قرار است که تصور قلب از جا در آمده و پر تپش مقتول ذهن قاتل را تسخیر می کند. آثار پیانویی شوپن که یکی از برجسته ترین آهنگسازان دوره گوتیک است بسیار روح نوازند؛ اما یک قرن است که اتفاقات پس از مرگش ذهن دانشمندان را درگیر کرده است و ارزش این را دارد که اساس نوشتن داستان های ترسناک شود. دانشمندان در لهستان اکنون ادعا می کنند که علت مرگ شوپن را یافته اند. اما سوال اینجاست که بر اساس کدام شواهد؟ پاسخ چیزی نیست جز «قلب رازگوی شوپن».
امیرآهنگ: کلاس استاد حنانه بسیار جذاب و مفید بود

امیرآهنگ: کلاس استاد حنانه بسیار جذاب و مفید بود

من ضمن کلاس خصوصی، در کلاس های گروهی استاد حنانه هم شرکت می کردم. آقای امیر علی حنانه هم در آن زمان، با وجود سن کم این دروس را قبلاً نزد پدرشان بطور خصوصی گذرانده و کاملا مسلط بودند با اینحال در کلاس گروهی بچه های هنرستان شرکت و به اعضای کلاس جهت تفهیم بهتر مطالب کمک می کردند.
رفتار آکوردهای هفت

رفتار آکوردهای هفت

واقعیت آن است که رفتار یک آکورد به تنهایی با رفتار آن هنگامی که در میان یک قطعه موسیقی استفاده می شود می تواند کاملا” متفاوت باشد، همانگونه که در دستور زبان فارسی یک کلمه ممکن است به تنهایی یا در میان یک جمله تجزیه و تحلیل شود و معانی متفاوتی داشته باشد.
نگاهی به آلبوم و کنسرت «به زمین و آفتاب» (II)

نگاهی به آلبوم و کنسرت «به زمین و آفتاب» (II)

در قطعه کوارتت زهی، آهنگساز این بار توان خود را در بکار بردن کمترین ایده برای آهنگسازی آزموده است. جایی که تنها با استفاده از فاصله دوم و سوم کوچک، فضایی بسیار دراماتیک را آفریده است. او با کنترپوانی استادانه و بهره گیری از وسعت سازها بنظر بدنبال حل مسئله است که او را از یک جا ماندن باز می دارد و سعی دارد تا با ساختن تضاد، باعث حرکت شود. تضاد بافت ها، تضاد هارمونیک، تضادهای ریتمیک و تضادهای نوانس.