گفتگویی با آگوستا رید توماس (II)

آگوستا رید توماس
آگوستا رید توماس
چه چیز هایی بیش ترین تأثیر را بر موسیقی شما دارند؟
شاید خود موسیقی زنده ترین و فکر بر انگیزترین تأثیر را داشت باشد. البته منظورم موسیقی دوره های مختلف و آهنگسازان متفاوت است که از کودکی مایه شگفتی من شده و ذهن من را پرورش داده اند. من عمیقا عاشق ساخته های باخ هستم به خاطر دقیق بودن، نوآوری شگفت انگیز، شکوه، اصالت و عظمت گستره احساسیش.

آهنگ های بیرد، موزار، بتهوون، مالر، دبوسی، وبرن، استراوینسکی و بارتوک همگی برای من مهم هستند. همچنین آهنگ های بسیاری از آهنگسازان معاصر. من زیاد به موسیقی گوش می کنم و دست آوردهای چنین آهنگسازان پیشینی، نه تنها به من کمک می کند که تمرکز کنم و فروتن باشم بلکه به من الهام می بخشند تا بتوانم خلاقانه فکر کنم.

ادبیات و مخصوصا شعر و هنرهای تجسمی نیز از منابع تأثیر گذار مهم به شمار می روند.

یک هنرمند تجسمی چگونه بر موسیقی شما تأثیر می گذارد؟
هر چیزی که در حوزه شنوایی یا بینایی آفریده شود، ویژگی مشترکی مانند شکل، تراکم، توازن، جهت، انتقال، ترکیب، یکپارچگی، دگرگونی، نور، تاریکی و فرم را در بر می گیرد. بنابراین، نحوه کار کردن یا به کار گرفتن مواد توسط نقاشها یا مجسمه سازان برای آفرینش یک شیء هنری برای من شگفت انگیز است. من دنیای «ساکن» اشیاء را با دنیای گذرای صوت مقایسه می کنم.

من هیچ وقت آهنگی نساخته ام که با نقاشی خاصی مرتبط باشد اما به عنوان مثال در نقاشی های کلی (Klee) و پیکاسو ایده هایی تخیلی و خلاقانه ای را می بینیم که همتای آن ها را در صوت ها نیز می توان یافت. از بین شاعران معاصر آثار والس استیونس و لوئیس گلاک من را عمیقا درگیر خودشان می کنند.

آیا زمانی که آهنگ می سازید به مخاطب نیز فکر می کنید؟
تمنای آهنگسازی از اعماق درون سرچشمه می گیرد. نیاز به ساختن و به اشتراک گذاشتن موسیقی شبیه فوران یک آتشفشان از جسم آهنگساز است. حضور مخاطب در این نیاز شدید به بیان احساسات، نهفته است که این مخاطب هر کسی می تواند باشد، هرکسی که شنونده مشتاقی باشد. آهنگی که من می سازم شدیدا تمنای داشتن خواننده را در خود دارد و من معتقدم که اگر یک آهنگساز آهنگی را بسازد که واقعا صادقانه، برگرفته از شخصیت فرد، انسانی، دارای شکوه تکنیکی و خلاقیت باشد، شنونده های خود را پیدا می کند، از هر قشری و هر کجا که باشند.

چگونه موسیقی خود را توصیف می کنید؟ آیا نوشتن درباره آهنگ هایتان برایتان کار ساده ایست؟
من در موسیقی کاملا فصیح هستم و هر آنچه را که می شنوم دقیقا نت نویسی می کنم. بین گوش هایم و کاغذ نت انتقال یکدستی صورت می گیرد. اما اگر از من بخواهند که یک پاراگراف درباره موسیقی خودم بنویسم انگار که دیوار بزرگی بین آن چه می اندیشم، آن چه می خواهم به زبان بیاورم و آن چه بر روی کاغذ می آورم پدیدار می شود. من ذاتا نویسنده خوبی نیستم. اگرچه برقراری ارتباط شفاهی با مخاطب، در قالب گروه های کوچک و بزرگ و تدریس موسیقی برایم بسیار آنی تر و آسان تر است.

من از واقعیت این ضرب المثل که می گوید «جایی که کلمات متوقف می شوند موسیقی آغاز می شود» کاملا آگاه هستم. انسان می تواند با استفاده از کلمات تخصصی پدیده موسیقی را توصیف کند اما این کار فقط به افراد نا آشنا کمک می کند نه به کسانی که مشتاقند. هم چنین به کار بردن این عبارت که از آنجایی که [این موسیقی] تلاشی برای توصیف یک واکنش شخصی است «نمی توان آن را توصیف کرد» نیز کاملا بی فایده است.

اما تمام آن چیزی که می توانم درباره موسیقیم بگویم این است که موسیقی من یک خیالپردازی صوتی رنگارنگ و جسورانه است که از شنونده مشتاق خود دعوت می کند که در کشف «معانی» آن مشارکت کند. من سعی می کنم که به طور منطقی جذابیت ها و لحظه های پرخاشگرانه آن، عناصر آشکار و لایه های پنهانی آن را کنترل کنم. من با اعتقاد کامل به وسوسه ها و غرایزم پاسخ می دهم و از «شنونده» نیز دعوت می کنم که همین کار را انجام دهد.

augustareadthomas.com

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تاریخ مختصر موسیقی ایران، پیش از اسلام تا صفویه (IV)

در این دوره وضعیت موسیقیدانان بسیار بهتر شد. خسرو پرویز بزم ها و مجالس بسیاری داشت. در حجاری طاق بستان در کرمانشاه یک شکار به تصویر کشیده شده که تعداد زیادی چنگ، موسیقار، دف های چهارگوش، شیپور، نی، سازهای کوبه ای و یک نفر در حال دست زدن را نشان می دهد. چنگ های مثلث و افقی در این دوره بسیار رایج بوده است.

افق‌های مبهم گفت‌وگو (V)

متن نیز «دیگری» دریافت‌کننده است. نه چون از آنِ دیگری است یا از فرهنگ دیگری است بلکه چون خود «دیگری» است. فارغ از این که از ورای آن مؤلف را ببینیم که در بخش نخست دیدیم، خواه‌ناخواه دیگری است. خود متن امری است جدا از «خود»، ممکن است لحظه‌ای به درون بیاید اما ماندگار نمی‌شود. متن جزئی از هیچ دریافت‌کننده‌ی مثالی‌ای نیست همچنان که حتا جزئی از مؤلفش هم نیست. از این رو متن بیش از هر مؤلفه‌ی دیگری نیازمند مفاهمه و دریافت است. حلقه‌ی آنچه تاکنون گفته شد به یاری درک دیگری متن است که کامل می‌شود.

از روزهای گذشته…

نامه سرگشاده امیرعلی حنانه

نامه سرگشاده امیرعلی حنانه

بعد از ظهر طاقت فرساء توام با افسردگی همراه با دردها و رنجش هایی که انگار برای موسیقیدان شدن الزامی است و باید آن دردها را تجربه کنی… به آن دترمینیسمی که مرتضی حنانه درباره خود و آثارش گفته بود فکر می کردم؛ درست بود، انگار این تقدیر جبری هنوز جایی در اطراف مرا زیر نظر داشت و آزار می داد.
دو نمود از یک تفکر (II)

دو نمود از یک تفکر (II)

ژان دورینگ، موسیقی شناس فرانسوی در تعریف ردیف چنین می نویسد: “ردیف، الگو یا ترتیب پیوستگی گوشه هاست” و پروفسور هرمز فرهت در کتاب ارزنده ی خود با نام “شناخت موسیقی دستگاهی ” آن را چنین توصیف می کند: “گوشه ها که هیات موسیقی ایران را شکل می دهند، مشترکا ردیف خوانده می شوند. مطمئنا این گوشه ها قطعاتی به دقت معین شده نیستند، بلکه مدل های ملودیکی هستند که ملودی بر روی آنها ساخته می شوند.” گوشه بنیادی ترین عنصر موسیقی ایرانی ست که در مورد تعریف و مفهوم دقیق آن اختلاف نظر وجود دارد. دکتر صفوت گوشه را: “ملودی های کم و بیش کوتاه می داند که تعداد آنها متفاوت است… و طبق نظم خاصی به نام ردیف از پی هم می آیند”.
دخترم، بوی فرار می آید (II)

دخترم، بوی فرار می آید (II)

و اما در ایران پس از گذشت سی سال، زنان آواز ایران، هنوز از رها ساختن آوایشان محروم اند و با آن که بسیاری از آنان در سرزمین خود حضور دارند، به جایی تبعید شده اند که می بایست در آن سکوت اختیار کنند و به همین سبب جامعه بخشی از حافظه خود را رفته رفته از دست داده است چرا که نتوانسته همه آرا و صداها را در متشکل شدن جامعه حضور بدهد. نتیجتاً عده ای اندک اندک در اثر این رانده شدگی و نَفَس بری، چون دیگر به صورت عاطفی و احساسی نتوانسته اند فضای هستی شناسانه ی زبان ناخوداگاهشان را بیان کنند، خود را فراموش شده می پندارد و در این قطع شدن، کل جامعه به تدریج متوجه سرریز شدن احساسات به بن بست رسیده می شود و به سوی بحران و خفقان گام می نهد.
تراژدی مدرنیسم در موسیقی ایران (V)

تراژدی مدرنیسم در موسیقی ایران (V)

بالاخره دوست من وارد ارکستر شد و قرار شد نوازنده گروه شود. او با دیدن نت نویسی عجیب استاد خواست که برایش توضیح دهند که معنی این نوشته ها چیست، استاد، مایستر را مامور آموزش به او کرد؛ مایستر که نوازنده یک ساز ایرانی بود به او گفت، به اینها که رسیدی ریز بزن… همینجا دوستم گفت کدام ریز را بزنم؟ نوازنده گفت، مهم نیست باید ریز بزنی! و پاسخ گرفت، نصف تکنیکهای تنبک ریز های مختلف آن است، شکل ریزها است که صداها را تفکیک میکند و برای مثال چند نمونه از ریز های بهمن رجبی را اجرا کرد (او یکی از بهترین شاگردان بهمن رجبی بود!) مایستر جواب داد استاد فرق اینها را نمیداند شما ریز بزنید!
انتقاد از تصویب قانون واریز بخشی از درآمد کنسرت‌ها به خزانه

انتقاد از تصویب قانون واریز بخشی از درآمد کنسرت‌ها به خزانه

انجمن صنفی هنرمندان موسیقی در پی تصویب قانون تکلیف مجلس به وزارت ارشاد برای واریز بخشی از درآمد کنسرت‌ها به خزانه طی روزهای گذشته بیانیه‌ای را منتشر کرد. در متن بیانیه انجمن صنفی هنرمندان موسیقی که روز سه شنبه ۲۸ اسفندماه به رسانه‌ها ارسال شده، آمده است:
همایون شجریان و اولین کنسرت مستقل با گروه دستان

همایون شجریان و اولین کنسرت مستقل با گروه دستان

برای اولین بار همایون شجریان بطور مستقل به اجرای کنسرت می پردازد، در این برنامه گروه پرکار دستان در یک تور بزرگ اروپایی همراه او خواهند بود. همایون شجریان پیش از این بارها همراه با پدرش به اجرای برنامه پرداخته است ولی آلبومهای “نسیم وصل”، “ناشکیبا”، “شوق دوست”، “نقش خیال” و اخیرا “با ستاره ها” را با آهنگسازی محمدرضا ضرابیان، علی قمصری و اردشیر کامکار را به صورت مستقل و بدون همراهی پدر، روانه بازار کرده است.
گفتگو با هوشنگ ظریف (I)

گفتگو با هوشنگ ظریف (I)

هوشنگ ظریف جزو آخرین بازمانده‌های نسلی از موسیقیدانان ایرانی است که هرگز اهل جنجال‌های رسانه‌ای نبودند؛ نسلی در عمل موسیقایی درجه یک و در آموزش خستگی‌ناپذیر. ظریف، تربیت‌شده‌ی مکتب معلمانی چون موسی معروفی، حسین دهلوی، روح‌الله خالقی، فرامرز پایور است که خود نیز تا امروز بر همان مسیر بوده و هست. بی‌تردید حاصل چند دهه کوشش پایه‌گذارانه‌ی آن نسل بود که قطار موسیقی کلاسیک ایرانی را شتاب بخشید. سالی که در آنیم اولین سالی است که هوشنگ ظریف بر خلاف خواست قلبی خود، پس از بیش از نیم قرن تدریس تار، دیگر در هنرستان موسیقی درس نمی‌دهد. سالروز تولد این استاد کهن‌سال ولی هنوز پر شور و بذله‌گو، بهانه‌ای بود تا او را در این گرد و غبار هیاهوهای رسانه‌ای بازیابیم و هوایی تازه کنیم.
خدایی: مرکز حفظ و اشاعه منحل شده!

خدایی: مرکز حفظ و اشاعه منحل شده!

آواز را به صورت حرفه ای از سال ۱۳۶۷ شروع کردم در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی با استاد شاپور رحیمی که ردیف استاد کریمی را به روایت ایشان کار کردم. دقیقا به خاطر دارم زمانی که من به مرکز حفظ و اشاعه رفتم آنقدر هنرجو وجود داشت که من خودم در راه پله نشسته بودم و در اتاق جای نشستن نبود در کلاس استاد رحیمی!
نمودی از جهان متن اثر (V)

نمودی از جهان متن اثر (V)

اینها مورد قبول همه‌ی کسانی است که با آنالیز سر و کار دارند، اما بگذارید ببینیم عینیت مورد بحث تا چه اندازه حقیقی است. می‌دانیم تعداد مسایلی که نظریه‌ی موسیقی مطرح می‌کند زیاد است و اغلب نیز چند بعدی هستند. بنابراین این سوال پیش می‌آید که در تعیین عنصر جزیی کدام گزاره‌های موجود در نظریه‌ی موسیقی مهم است؟ یا به زبان دیگر کدام خصوصیات قطعه‌ی موسیقایی باید به این شکل کاویده و گزارش شود؟
بازار خرید موسیقی دیجیتال

بازار خرید موسیقی دیجیتال

شرکت Ipsos که پروژه های تحقیق و بررسی در بازار را انجام می دهد، پانزدهم دسامبر اعلام کرد که در حال حاضر در بازار موسیقی دیجیتال تنها دو رقیب سرسخت یعنی iTunes (از شرکت اپل) و Napster 2.0 بعنوان بازیگران اصلی در بازار فروش موسیقی دیجیتال مطرح هستند.