about violin design – طرح و مدل (III)

معمولا برای ترسیم هر سازه ای از هندسه و قوانین هندسی استفاده می شود، حداقل در ظاهر عمل اینگونه است. در اینجا نیز شاید تصور شود که هندسه و ریاضیات رل اصلی حل ماجرا را به عهده دارد، ولی پیش از آن باید به این نکته مهم اشاره شود که قبل از ترسیم هر ساختاری، ما در دو وجه اصلی حضور داریم یا در زمانی هستیم که در ابتدای خلق اثر قرار گرفته ایم و یا در این لحظه از زمان.

در هر دو حالت می توان حضور گذشته و تجربه های متنوع را در نظر گرفت چه در زمان خلق اثری تازه تر باشم با تجربیات گذشته هر چند اندک و چه در زمان حال، با پشتوانه هایی غنی در مقداری معادل ۵۱۰ سال (از ۱۵۰۰ میلادی تا ۲۰۱۰ میلادی)

اما در اینجا اگر فرض را بر این بگذاریم که در ابتدای خلق اثر هنری همچون ویلن قرار گرفته ایم، یعنی حالت اول حضور در جریان، در این حالت هندسه نمی تواند صرف وجه عملی اش، به تنهایی کارآمد باشد، زیرا که برای ایجاد خواسته هایی از این دست، هندسه خود نیز یکی امکاناتی است برای تولید نقشه و یا طرحی که در ارتباط با کیفیت ساختار مواد مصرفی بکار گرفته می شود، آنچنان که فیزیک و مکانیک نقش خود را بدین گونه ایفا می کند.

به طور مثال هنگامی که هنوز نمی دانیم از چه متریالی برای ساخت یک سازه بهره می گیریم و یا از مقادیر نیروهای وارده بر آن آگاهی کافی نداریم ،و یا در صورت دانستن آن به کیفیت و کمیت نیروهای وارده به لحاظ حرکت – سکون – تغییر و تبدیل- افزایش –کاهش – تداخل – تخریب – ترکیب و شتاب اشراف نداریم، چگونه می توانیم با دانش هندسه صرف به رسم تصویری بسنده نمائیم؟ آری شاید بتوانیم تصویری را در نهایت آرزومندی و زیبایی شناسی مطلوب خود با کمک گرفتن از قواعد ریاضی و هندسی ترسیم نمائیم اما تا مرحله عمل و زمان وقوع ساختار، تناقضات بسیاری دیده خواهد شد و این روش مشخصا کاری اصولی و دقیق نیست. بنابراین در مرحله اول نیاز، خواسته و آرزومندی شخص مخترع، مکتشف ویا طراح در تعامل با همه مجموعه عوامل ضروری در بر گیرنده آنچه قرار است به وقوع بپیوندد، نکته حائز اهمیت است. ذکر این نگاه ضروریست که قرار نیست در اینجا بصورت کلیشه ای تصویری ترسیم شود و مورد استفاده قرار گیرد، بلکه هدف اینست تا به چگونگی پیوند سایر علوم و نسبت آن با میل به خلق یک محصول اشاره شود،رابطه ای که در کتب مختلف ترسیمات شاید از آن نامی برده نشود، اما حضورهر آنچه در پیرامون خود می بینیم که ساخته دست بشر است، این سلسله ارتباطات، پیش بینی و به اجرا در آمده است. با این پیش فرض در صورت درک دقیق مفاهیم، هر شخصی به خوبی می تواند تحلیلگر و آنالیز کننده طرح ها و نقشه های ساختار محصولات باشد.( نسبی بودن) آنچنان که گفته شد خواسته طراح در تعامل با کیفیت موادی که سازه از آن ساخته می شود باید نقاط اشتراک و هماهنگی مطلوب را داشته باشد. به عنوان مثال طرح و نقشه ویلن و در مرحله بعد تولید و ساخت آن با توجه به موادی که از جنس چوب در نظر گرفته می شود. بنابراین مقاومت و توانایی های چوب در مقایسه با دیگر موادها همچون فلزات و شیشه و هر جنس دیگری تفاوت داشته وهر کدام تعریف خاص خود را خواهند داشت، که نهایتا با اشاره به نوع مصرف، طراحی آن متفاوت خواهد بود. همچنین در نوع محصولی که از جنس چوب ساخته می شود نیز حساسیت های بارزی در انتخاب چوب مخصوص و مناسب تر نیز وجود دارد که بعد از انتخاب نوع خاص، در همان نوع نیز تنوعات متعددی وجود دارد و اززوایای مختلفی سنجیده می شود که این خود نیز جریان کار را متمرکز تر خواهد کرد.

2 دیدگاه

  • mehrdad makarem
    ارسال شده در دی ۶, ۱۳۸۹ در ۱۱:۴۰ ق.ظ

    بسیار کامل و روشن بود

  • ارسال شده در دی ۶, ۱۳۸۹ در ۱۱:۴۱ ق.ظ

    درود بر جناب ضیایی گرامی بسیار عالی بود

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «تصنیف‌های عارف قزوینی»

اجرایِ مقبولِ همه‌ی تصنیف‌های عارف در یک مجموعه، درباره‌ی شخصیت او و تصنیف‌سازی‌اش و در مورد تصنیفِ قاجاری به طور عام، فرصتِ تأملی دیگر می‌دهد. ازاین رو هر چند تصریح شده که هدف، گردآوریِ نمونه‌ای آرشیوی یا آموزشی نبوده اما می‌توان چنین کارکردی نیز برای این مجموعه قائل شد وگرنه با تمام تلاشی که در شنیدنی‌شدنِ اجرای همه‌ی بندهای تصانیف شده، هنوز شنیدن سیزده دقیقه تکرارِ تضرعِ عارف برای ماندنِ مورگان شوستر در ایران، در مقامِ یک اثر موسیقی چندان توجیهی ندارد*.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIII)

مقارن با این تحولات نوار کاست به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی جدید و مستقل از تشکیلات دولتی در ایران رایج شد. دو گروه شیدا و عارف نیز خود نوارهای موسیقی خودشان را با کیفیت بسیار خوب به بازار عرضه کردند. گروه های شیدا و عارف همگام با انقلاب کنسرت هایی با مایه های سیاسی و اجتماعی ترتیب دادند که با استقبال مردم به خصوص گروه های دانشجویی روبرو شد. در این میان کنسرت های گروه شیدا با آهنگ های محمد رضا لطفی (بشارت و سپیده) و پرویز مشکاتیان (ایرانی) همراه با اشعار هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) و آواز محمد رضا شجریان، خاطره درویش خان، ملک الشعرا بهار و حسین طاهرزاده را زنده می کرد.

از روزهای گذشته…

سیمون راتل، رهبر فعلی ارکستر فیلارمونیک برلین (II)

سیمون راتل، رهبر فعلی ارکستر فیلارمونیک برلین (II)

در سال ۲۰۰۶ در جراید آلمان مجادله ای در مورد کیفت کنسرتهای راتل در ارکستر فیلارمونیک برلین آغاز شد و یکی از منتقدین آلمانی وی با نام Manuel Brug انتقادات آتشینی از او کرد؛ دامنه این انتقادات تا جراید انگلستان نیز کشیده شد.
یوسفی: جای خالی تفکر را در موزیسین ها میبینم

یوسفی: جای خالی تفکر را در موزیسین ها میبینم

چهار سال پیش خبری مبنی بر چاپ سالشمار موسیقی زنان توسط نیکو یوسفی در خبرگزاری ها قرار گرفت ولی به دلایل مختلفی این اتفاق به تاخیر افتاد تا اینکه قرار شد، اطلاعاتی مربوط به موسیقی زنان در سایتی خصوصی به مدیریت نیکو یوسفی به انتشار برسد. با او به گفتگو نشسته ایم درباره شکل جدید این پروژه و فعالیتش.
لقمان علی، درامر مسلمان (III)

لقمان علی، درامر مسلمان (III)

لقمان دوباره در سال ۱۹۶۱/۱۹۶۰ نقل مکان کرد و این بار در شیکاگو مستقر شد. جورج هادسون که از دوستان دوره دبستان لقمان بود نیز از حدود یک سال پیش در شیکاگو زندگی می کرد و در یک مدرسه موسیقی به کار مشغول بود. جورج هم چنین همان اواخر همکاری با سان را و ارکسترش (The Arkestra) را آغاز کرده بود. بدین ترتیب بود که ادوارد اسکنیر (لقمان علی) برای نخستین بار با سان را آشنا شد.
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XII)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XII)

یک اوراتوریو برای متزوسوپرانو، تنور، باس، گروه کر و ارکستر بر پایه ی شعری از کاردینال نیومن. اوراتوریو از دو قسمت تشکیل شده اما غالباً بدون وقفه در وسط دو بخش نواخته می شود.
جلیل شهناز و چهارمضراب (VI)

جلیل شهناز و چهارمضراب (VI)

در میان چهارمضراب‌هایی که در این بررسی به شکل دقیق‌تر به آن‌ها پرداخته شده چهارمضراب چهارگاه دو بیش از بقیه خصوصیات قدیمی‌تر این نوع قطعه را با خود دارد. الگوی قدیمی و ساده‌ی پایه (شکل ۵) که به وضوح از همان ابتدای قطعه خود را نشان می‌دهد، تقسیم ملودی میان فاصله‌ی تکرار پایه‌ها، قرار گرفتن تمام ملودی بر الگوی وزنی-مضرابی پایه، تقید بیشتر به حرکت فواصل دستگاه، ویژگی‌های این چهار مضراب‌ است.
رودز: «از عبارت “موسیقی کلاسیک” متنفرم» (II)

رودز: «از عبارت “موسیقی کلاسیک” متنفرم» (II)

رودز، با موهای درهم بر هم مدل بایرونی و خالکوبی هایش (او «سرگئی راخمانینوف» را با حروف سیریلی بر ساعد راستش خالکوبی کرده است)، قطعا یک فرد عصبی است. مأموریت او بازگرداندن موسیقی کلاسیک به قشر عادی جامعه است مانند جیمز الیور اما در زمینه موسیقی کلاسیک: «کاری که جیمز الویر انجام داد این بود که آشپزی را آسان، قابل فهم و سرگرم کننده ساخت. به نظرم برای موسیقی کلاسیک نیز کاری بهتر از این نمی توان انجام داد».
چارلز مکرس (II)

چارلز مکرس (II)

موفقیت بزرگ دیگر چارلز مکرس در بهار ۱۹۵۱ بود زمانی که او اولین اجرای کاتا کابونآ را در اپرای سدلر ولز رهبری کرد. بسیار زود به دلیل کیفیت نمایشی در رهبری اپرا مورد تقدیر واقع شد و شهرت یافت. تا سال ۱۹۵۴ در اپرای سدلر ولز باقی ماند تا آنکه پست رهبری در ارکستر BBC را به دست آورد. در این دوره آغاز به ضبط به همراه ارکستر فیلارمونیای والتر لگز نمود.
گزارش جلسه سوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

گزارش جلسه سوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (I)

بعد از ظهر چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، سومین جلسه‌ی «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» در ساختمان فاطمی خانه‌ی موسیقی برگزار شد. درس جلسه‌ی سوم ادامه‌ی درس جلسه‌ی پیش از آن (تکنیک‌های عمومی نقد) بود و بیشتر بر ارائه‌ی مثال‌هایی از میان نقدهای نوشته شده‌ تکیه داشت که تکنیک‌های مربوط به آنها در جلسه‌ی دوم معرفی شده، اما نمونه‌ای از آنها ارائه نشده بود.
صدابردار طلایی

صدابردار طلایی

آلن پارسونز (Alan Parsons) در ۲۰ دسامبر ۱۹۴۸ در بریتانیا متولد شد. نواختن پیانو و فلوت را از همان کودکی آغاز کرد و خیلی زود متوجه علاقه وافر خود به موسیقی گشت. هرچند همانند اغلب کودکان پسر، خود را با وسایل کوچک مکانیکی سرگرم می کرد اما علاقه او به موسیقی بگونه ای دیگر بود. در اوایل نوجوانی گیتار به دست گرفت و در گروه موسیقی مدرسه تک نوازی گیتار می کرد.
دومین جشنواره وبلاگ‌ها و سایت‌های موسیقی برگزار می‌شود

دومین جشنواره وبلاگ‌ها و سایت‌های موسیقی برگزار می‌شود

دومین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی ایران آبان ماه سال جاری در خانه هنرمندان برگزار می شود و علاقمندان تا ۲۰ مهر ماه فرصت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.