about violin design – طرح و مدل (III)

معمولا برای ترسیم هر سازه ای از هندسه و قوانین هندسی استفاده می شود، حداقل در ظاهر عمل اینگونه است. در اینجا نیز شاید تصور شود که هندسه و ریاضیات رل اصلی حل ماجرا را به عهده دارد، ولی پیش از آن باید به این نکته مهم اشاره شود که قبل از ترسیم هر ساختاری، ما در دو وجه اصلی حضور داریم یا در زمانی هستیم که در ابتدای خلق اثر قرار گرفته ایم و یا در این لحظه از زمان.

در هر دو حالت می توان حضور گذشته و تجربه های متنوع را در نظر گرفت چه در زمان خلق اثری تازه تر باشم با تجربیات گذشته هر چند اندک و چه در زمان حال، با پشتوانه هایی غنی در مقداری معادل ۵۱۰ سال (از ۱۵۰۰ میلادی تا ۲۰۱۰ میلادی)

اما در اینجا اگر فرض را بر این بگذاریم که در ابتدای خلق اثر هنری همچون ویلن قرار گرفته ایم، یعنی حالت اول حضور در جریان، در این حالت هندسه نمی تواند صرف وجه عملی اش، به تنهایی کارآمد باشد، زیرا که برای ایجاد خواسته هایی از این دست، هندسه خود نیز یکی امکاناتی است برای تولید نقشه و یا طرحی که در ارتباط با کیفیت ساختار مواد مصرفی بکار گرفته می شود، آنچنان که فیزیک و مکانیک نقش خود را بدین گونه ایفا می کند.

به طور مثال هنگامی که هنوز نمی دانیم از چه متریالی برای ساخت یک سازه بهره می گیریم و یا از مقادیر نیروهای وارده بر آن آگاهی کافی نداریم ،و یا در صورت دانستن آن به کیفیت و کمیت نیروهای وارده به لحاظ حرکت – سکون – تغییر و تبدیل- افزایش –کاهش – تداخل – تخریب – ترکیب و شتاب اشراف نداریم، چگونه می توانیم با دانش هندسه صرف به رسم تصویری بسنده نمائیم؟ آری شاید بتوانیم تصویری را در نهایت آرزومندی و زیبایی شناسی مطلوب خود با کمک گرفتن از قواعد ریاضی و هندسی ترسیم نمائیم اما تا مرحله عمل و زمان وقوع ساختار، تناقضات بسیاری دیده خواهد شد و این روش مشخصا کاری اصولی و دقیق نیست. بنابراین در مرحله اول نیاز، خواسته و آرزومندی شخص مخترع، مکتشف ویا طراح در تعامل با همه مجموعه عوامل ضروری در بر گیرنده آنچه قرار است به وقوع بپیوندد، نکته حائز اهمیت است. ذکر این نگاه ضروریست که قرار نیست در اینجا بصورت کلیشه ای تصویری ترسیم شود و مورد استفاده قرار گیرد، بلکه هدف اینست تا به چگونگی پیوند سایر علوم و نسبت آن با میل به خلق یک محصول اشاره شود،رابطه ای که در کتب مختلف ترسیمات شاید از آن نامی برده نشود، اما حضورهر آنچه در پیرامون خود می بینیم که ساخته دست بشر است، این سلسله ارتباطات، پیش بینی و به اجرا در آمده است. با این پیش فرض در صورت درک دقیق مفاهیم، هر شخصی به خوبی می تواند تحلیلگر و آنالیز کننده طرح ها و نقشه های ساختار محصولات باشد.( نسبی بودن) آنچنان که گفته شد خواسته طراح در تعامل با کیفیت موادی که سازه از آن ساخته می شود باید نقاط اشتراک و هماهنگی مطلوب را داشته باشد. به عنوان مثال طرح و نقشه ویلن و در مرحله بعد تولید و ساخت آن با توجه به موادی که از جنس چوب در نظر گرفته می شود. بنابراین مقاومت و توانایی های چوب در مقایسه با دیگر موادها همچون فلزات و شیشه و هر جنس دیگری تفاوت داشته وهر کدام تعریف خاص خود را خواهند داشت، که نهایتا با اشاره به نوع مصرف، طراحی آن متفاوت خواهد بود. همچنین در نوع محصولی که از جنس چوب ساخته می شود نیز حساسیت های بارزی در انتخاب چوب مخصوص و مناسب تر نیز وجود دارد که بعد از انتخاب نوع خاص، در همان نوع نیز تنوعات متعددی وجود دارد و اززوایای مختلفی سنجیده می شود که این خود نیز جریان کار را متمرکز تر خواهد کرد.

2 دیدگاه

  • mehrdad makarem
    ارسال شده در دی ۶, ۱۳۸۹ در ۱۱:۴۰ ق.ظ

    بسیار کامل و روشن بود

  • ارسال شده در دی ۶, ۱۳۸۹ در ۱۱:۴۱ ق.ظ

    درود بر جناب ضیایی گرامی بسیار عالی بود

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «بوم خیال»

اگر اجرای موسیقی آوازیِ مو به مو مبتنی بر بلوک‌بندی و جمله‌بندی و ساختار خرد و کلان ردیف‌ها را یک سرِ طیف، و موسیقی آوازیِ آهنگسازی‌شده را، که شاید از ماحضر موسیقی کلاسیک ایرانی تنها اشل‌هایِ صوتیِ مدها را در خود داشته باشد و تمام دیگر عناصرش (از الگوهای ملودیک و ریتمیک گرفته تا نحوه و روند تغییر مدها، فرم و غیره) از چشمه‌ی خلاقیتِ سازنده/نوازنده‌اش جوشیده، سرِ دیگرِ طیفِ آن سنتی بدانیم که در قرن اخیر بداهه‌نوازی نام گرفته است، پنج تکه تکنوازیِ مجملِ صائب کاکاوند در «بوم خیال» را باید جایی نزدیک به پایانه‌ی نخستِ طیف در نظر گرفت.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XV)

در واقع، هم او است که شایع کرد «دستگاه ماهور» همان «گام ماژور» غربی است. در دستور تار اولین تعریف از موسیقی ایرانی در مورد آواز ماهور است:

از روزهای گذشته…

“قمر” در عقرب (I)

“قمر” در عقرب (I)

در سال ۲۰۰۷ در کشور فرانسه فیلمی بر اساس زندگی واقعی خواننده زن فرانسوی ادیت پیاف (۱) ساخته شد با نام: “زندگی همچون گل سرخ” (۲) که بازیگر نقش ادیت پیاف در آن فیلم ماریون کاتیلارد (۳) به شکل بی سابقه ای،‌ توانست در همان سال جوایز جشنواره های معتبر سینمایی جهان از جمله اسکار، بفتا، ‌گلدن گلوب، سزار و… را به عنوان بهترین بازیگر نقش اول زن به خود اختصاص دهد که ایفای نقش کاتیلارد در این فیلم باشکوه، ‌به حق، سزاوار این ستایش ها نیز بود.
کارگاه نوازندگی پیانو توسط نیسان روحانی برگزار می شود

کارگاه نوازندگی پیانو توسط نیسان روحانی برگزار می شود

موسسه نوای چنگ فرزانه برگزار می‌کند؛ کارگاه نوازندگی پیانو توسط نیسان روحانی از ۲۲ مرداد ماه در آکادمی کوشا برگزار خواهد شد. نیسان روحانی نوازنده پیانو و فارغ التحصیل کالج ترینتی، در کنسرتها و تک نوازی های متعددی در اروپا و ایالات متحده شرکت کرده است. او همچنین به عنوان سولیست با ارکسترهای مختلفی از جمله ارکستر سمفونیک انجل، ارکستر مجلسی گراتس، ارکستر سمفونیک پازاردجیک و ارکستر فیلارمونیک روسه به روی صحنه رفته است.
اتو کلمپرر

اتو کلمپرر

اتو کلمپررر (Otto Klemperer) آهنگساز و رهبر یهودی آلمانی است که از او به عنوان یکی از رهبران پیشرو قرن بیستم نامبرده شده است. کلمپرر در شهر برسلائو که در گذشته متعلق به آلمان و امروزه در کشور لهستان است، متولد شد. او پسر عموی ویکتور کلمپرر (Victor Klemperer) و پدر هنرپیشه آمریکایی، ورنر کلمپرر (Werner Klemperer) می باشد. کلمپرر موسیقی را ابتدا در کنسرواتوری فرانکفورت و بعد در برلین زیر نظر هانس فیتشنر (Hans Pfitzner) آموخت.
اجرای افرو تنورز و صهبای کهن در خانه هنرمندان

اجرای افرو تنورز و صهبای کهن در خانه هنرمندان

سفارت آفریقای جنوبی در تهران به مناسبت روز میراث (۲۳ سپتامبر) و جشن بیست سالگی آزادی و دموکراسی این کشور برنامه فرهنگی دو روزه ای را ترتیب داده است. این برنامه در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، دوم و سوم مهرماه در خانه هنرمندان برگزار می گردد و ورود برای عموم آزاد و رایگان است.
گفتگو با ویولونیست هلندی، جانین جانسون (II)

گفتگو با ویولونیست هلندی، جانین جانسون (II)

کاملا درست است، موسیقی فراگیر است . فرانک ایده های فراوان و فوق العاده ای دارد. او همچنین درباره ایده هایش با نوازندگان مشورت می کند و مسلما هر کسی نظر خود را بیان خواهد کرد. این کار وی باعث برقراری شادی و آزادی در فضایی که در آن کار هنری انجام می دهیم، می شود. شما می توانید عقاید خود را بیان کنید بدون آنکه مجبور به پذیرش تحمیلی عقاید دیگران شوید البته در نهایت این فرانک است که تصمیمی را با توجه به نظر عموم می گیرد (با خنده). هشت سال پیش در جشنواره “کانکروس” بروکسل شرکت کرده بودم و فرانک از اعضای هیات ‍ژوری بود؛ او مرا برای نواختن در اسپکترام برلین دعوت کرد، از آن زمان به بعد سالانه سه تا پنج بار در کنسرتهای برلین شرکت می کنم.
معجزتی همچنان جاری

معجزتی همچنان جاری

شماره‌ هشتادم فصلنامه‌ موسیقی ماهور به‌تازگی منتشرشده است. با این شماره، فصلنامه‌ ماهور بیست‌ساله شده و با اعتباری مثال‌زدنی، اعتباری علمی که به جرأت می‌توان گفت هیچ‌یک در تاریخ نشریات فارسی‌زبان موسیقی بدان دست نیافته‌اند. اما تکیه‌گاه این اعتبار بی‌همتا کجاست و چرا فصلنامه‌ ماهور شأنی چنین وزین یافته است؟
درباره‌ی اختلاف روایت‌های گوشه‌ی «سلمک»

درباره‌ی اختلاف روایت‌های گوشه‌ی «سلمک»

استاد فقید علی تجویدی ضمن بازگویی ماجرای گردآوری و ثبت و ضبط ردیف موسیقی کلاسیک ایران و بیان اختلاف نظر برخی استادان در پاره‌ای موارد، اختلاف در خصوص روایت های مختلف گوشه سلمک دستگاه شور را با ذکر پنج نمونه نغمه نگاری از روایت‌های سازی و آوازی، نشان داده است (تجویدی، سلمک و ملمک، تهران: کتاب ماهور ۱۳۷۲: ۵۲ ـ ۵۷).
میتسوکو اوچیدا، هنرمندی از ژاپن (II)

میتسوکو اوچیدا، هنرمندی از ژاپن (II)

“پس از ورود به لندن، تصمیم گرفتم کلیه تاثیراتی را که در موسیقی از ژاپن و ونیز گرفته بودم، کنار بگذارم، کاری که برای یک نوازنده بسیار مشکل است. “هرچند اوچیدا از سن ۲۴ سالگی استقلال مالی داشت، در سن سی سالگی توانست از راه موسیقی یک زندگی مرفه را تامین کند.
عصیان ِ کلیدر (III)

عصیان ِ کلیدر (III)

پژمان طاهری در مورد این ارکستر میگوید:«ارکستر برخلاف نامش سمفونیک نبود بلکه ارکستر زهی بود. مضاف بر اینکه پانزده میکروفونی که بالای سر ارکستر گذاشته بودند با تعریفی که از سازبندی ارکستر زهی شده منافات دارد. چون اصولا سازبندی و صدا دهی ارکستر سمفونیک بدون آن تعداد میکروفون است البته این میکروفونها میتوانست برای ضبط باشد در حالی که شما میتوانید با دومیکروفون که در جای مناسب قرار میدهید کار را ضبط کنید ولی این میکروفونها برای پخش بود و این نمیتواند برای بزرگی سالن باشد زیرا ارکستر برای سالن بزرگتر از این هم جواب میدهد و نکته ی دیگر کم تمرینی بارز ارکستر بود. این در قطعاتی که برای گوش مردم آشنا بود مانند نینوا بسیار مشهود بود. ناهماهنگی بسیارمشخص بود البته این نکاتی که من میگویم ایراد گیری نیست چون اصولا املای نا نوشته غلط ندارد من خودم این کنسرت را دائما پیگیری میکردم که حتما بروم و کسانی مثل آقای علیزاده و درویشی اندیشه ای برای کار دارند»
نوایی: صدای هارپ فرزانه در گوشم است!

نوایی: صدای هارپ فرزانه در گوشم است!

کر فلوت گروهی است که از سازهای مختلف خانواده فلوت تشکیل شده که این سازها عبارتند از پیکولو، فلوت، فلوت آلتو و فلوت باس، فلوت کنترباس. در خارج از ایران کر فلوت خیلی مورد استقبال قرار گرفته و قطعات زیادی را برای این ارکستر ساخته و تنظیم کرده اند.