چه نوع موسیقی میل دارید؟ (IV)

در حالیکه برخی از پژوهش ها نشان می دهند که دانش آموزانی که به موسیقی رپ یا هوی متال گوش می دهند نمره های پایین تری در امتحان های خود می آورند، یافته های یک تحقیق حاکی از این است که نه تنها توانایی تحصیلی دانش آموزان سفید پوست پس از تماشای کلیپ های رپ بهبود یافته بلکه نگرش آن ها نیز بهتر شده است، پس از تماشای کلیپ های رپ با موضوعات سیاسی تمایل آن ها به حمایت از نامزد های سیاه پوست لیبرال در برنامه های سیاسی افزایش می یابد.

اینکه گوش دادن به موسیقی رپ یا هوی متال باعث پیدایش ایده خودکشی و افزایش اضطراب یا تأثیرگذاری منفی بر عزت نفس دختران و پسران دانشجو می شود ثابت نشده است. اما به طرز عجیبی دانشجویانی که به آهنگ های رپ غیر خشونت آمیز گوش می دهند، بیش تر از دانشجویانی که به آهنگ های رپ خشن گوش می دهند علایم افسردگی از خود نشان می دهند. در حالت کلی احتمال اینکه آهنگ های رپ احساس عصبانیت در شنونده ایجاد کنند خیلی بیشتر از این احتمال در آهنگ های هوی متال است.

پژوهش دیگری نشان می دهد که دلیل نسبت دادن تأثیرهای منفی به موسیقی رپ می تواند به خاطر حس نژادپرستی ناخودآگاه آن ها باشد. به شرکت کنندگان در این پژوهش اشعار خشونت باری داده شد؛ آن دسته از شرکت کنندگانی که احساس می کردند این اشعار مربوط به موسیقی رپ هستند، بیان کردند که این اشعار خطرناک یا توهین آمیز هستند. اما زمانی که به شرکت کنندگان گفته شد که این اشعار مربوط به موسیقی کانتری هستند، آن ها نظرشان را عوض کردند و گفتند که اکنون این اشعار کمتر خطرناک یا توهین آمیز به نظر می آیند.

در حالت کلی دلیل محکمی مبنی بر اینکه موسیقی رپ به تنهایی (بدون نماآهنگ) تأثیر چشمگیری بر رفتار یا نگرش افراد دارد، وجود ندارد. همچنین، اگرچه کسانی که به موسیقی رپ علاقه ای ندارند اغلب گمان می کنند که کل موسیقی رپ درباره موضوعات خشونت بار، جنایت کارانه یا زن ستیزانه است، اما در واقع رپ یک ژانر گسترده است که هنرمندان بسیاری را در بر می گیرد که به موضوعات مهم اجتماعی-سیاسی و موضوعات مثبت می پردازند. در نتیجه نمی توان تمام موسیقی رپ را از یک نوع دانست.

موسیقی هوی متال: اگرچه برخی از پژوهش ها احساس افسردگی و عصبانیت را در افرادی که به موسیقی هوی متال گوش می دهند به این ژانر موسیقی نسبت می دهند، اما زمانی که هوی متال ژانر مورد علاقه فرد باشد این تأثیرات به وجود نمی آیند. بررسی بیش از هزار دانش آموزان با استعداد بین ۱۱ تا ۱۸ سال نشان داد که هدف این دانش آموزان از گوش دادن به موسیقی هوی متال جنبه های پالایشی آن و رهایی از احساسات منفی است؛ به ویژه در میان دانش آموزانی که اعتماد به نفس پایینی دارند.

پژوهشگران حتی دریافته اند که آن دسته از شرکت کنندگانی که در آغاز عصبانی بودند پس از گوش دادن به موسیقی هوی متال احساس کردند، شادترند، آرام ترند و احساس آسودگی بیشتری می کنند؛ البته هوی متال ژانر مورد علاقه این افراد بوده است.

6 دیدگاه

 • ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۸۹ در ۱۲:۱۵ ب.ظ

  خیلی ممنون از مطالب عالیتون خسته نباشید

  اگه میشه در مورد اثرات موسیقی های الکترونیک و مخصوصا موسیقی های

  Trance و موسیقی Ambient,Chillout هم مطلب بذارین!

 • p.h.a
  ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۸۹ در ۸:۲۸ ب.ظ

  کاشکی در سایتتون برای هر مطلب یه نظر سنجیم میذاشتین تا نظرات خواننده ها رو البته اگه براتون مهمه می دونستین . مثلا یه ریتینگ ۱ تا ۹ مثل خیلی سایتایه دیگه.
  در کل اصرار و انسجام خانم خلوتی برای ادامه دادن به این موضوع هم جالبه هم زجر آور…. بنده فکر می کنم خیلی مطالب بهتر و مهمتری در مورد موسیقی برای ترجمه وجود داره حالا علت انتخاب این سری مقاله ای که سرتاسرش جای بحث داره خودش سوال بزرگیه که بنده توش موندم..

 • علیرضا
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۹ ق.ظ

  وای. وای. وای. لابد در اخرین بخش هم چندتا منبع انگلیسی می زنید و این که این ها همه نظرات بزرگان روانشناسی دنیا بودن… خارج از ایران کم مجله زرد نداریم ها!!!!

 • mina
  ارسال شده در اسفند ۱, ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۵ ق.ظ

  man asheghe sabke tranc hastam
  man divunasham kheyli dnbalesham shadid
  toro khoda bzarid
  mamnun az etelaati k gozashtin
  ۲usetun daram

 • آتا
  ارسال شده در اسفند ۱, ۱۳۸۹ در ۳:۵۹ ق.ظ

  موسیقی فلامنکو چطور ؟؟؟؟

 • ارسال شده در مهر ۲۵, ۱۳۹۰ در ۲:۴۰ ب.ظ

  من خودم عاشق موسیقی هوی متال هستم و همه ی دوستام هم به هوی متال علاقه ی بسیار دارند
  وقتی متن شما رو خوندم تعجب کردم
  اخه طی دقتی که کردم افرادی که هوی متال یا بلک متال گوش میکنن اغلب دچار افسردگی و بیماری های روانی دیگه ای میشن
  با این وجود هوی متال مثل یه اعتیاده هرچی سعی کردم ترک کنم نشد
  دیگه هم سعی نمیکنم
  هیچوقت دچار هوی متال نشید بدجور اعتیاد پیدا کردم
  اگه به شعر دقت کنید میبینید که سعی در ترویج افکار ماسونی داره
  و من به مرور زمان متوجه شدم که واقعا خود به خود افکار ماسونی پیدا کردم
  موفق باشید

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

شیوه ای نوین در نوازندگی گیتار کلاسیک (IV)

شیوه ای نوین در نوازندگی گیتار کلاسیک (IV)

در مورد محدودیت ها می توان به تفاوت میان لب ها و بینی افراد با توجه به آناتومی های مختلف اشاره نمود که قطعاً نیاز به کسب اطلاعات بیشتر برای بررسی این موارد در آینده خواهد بود تا بتوان در مقاله ای جداگانه، تجربیات نوازندگانی که از این روش ها استفاده نموده اند را با توجه به تفاوت در فیزیک بدنی آنها مورد بررسی قرار داد.
ارکستر فارابی

ارکستر فارابی

مرتضی حنّانه از پایه گذاران واقعی موسیقی ملّی ایران است، دیگر فکر نمی‌کنم امروز نیازی به تشریح بیوگرافی او برای مردم و علاقه مندان به موسیقی ملی ایران باشد. چون همه می‌دانند که او پس از اتمام تحصیلات در هنرستان عالی موسیقی، مدّت زیادی با پرویز محمود (Parviz Mahmood) آهنگساز معروف کار می‌کرد و با کمک او پایۀ ارکستر سمفونیک تهران (Tehran Symphonic Orchestra) را ریخت و پس از عزیمت پرویز محمود و روبیک گریگوریان به آمریکا مرتضی حنّانه به مدت دو سال سرپرست هنری ارکستر سمفونیک تهران را به عهده گرفت یعنی از اواخر ۱۳۲۹ تا اواسط پاییز ۱۳۳۲٫
پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (III)

پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (III)

رشد این رشته‌ی علمی در شرایطی که ارتباط با جهان خارج روزبه‌روز کم‌تر می‌شد (به ویژه در دوره‌ی استالین) یک مسیر منحصر به فرد را رقم زد، به ویژه که در دیگر حوزه‌های اندیشه مثل نشانه‌شناسی، نقد ادبی فرمالیست‌های روسی و … نیز خطوط تفکر متمایزی بود که روی نظریه‌پردازان موسیقی تاثیر می‌گذاشت. شرایط بسته، شاید شبه‌گل‌خانه‌ای، موجب رشد مجموعه‌ای از مفاهیم، حوزه‌های مورد علاقه و روشمندی‌های پژوهش موسیقایی شد که یا به‌کلی مختص موسیقی‌شناسی روسی‌اند (موزیکوودینیا) یا اگر در موسیقی‌شناسی غیر روسی هم معادل‌هایی دارند؛ در موزیکوودینیا به معنایی کاملا متفاوت یا در جایگاه‌هایی دیگر به‌کار می‌روند (۶).
روش سوزوکی (قسمت بیست و ششم)

روش سوزوکی (قسمت بیست و ششم)

کشتی ما همچنان به پیش می‌رفت و جزایر را پشت سر می‌گذاشت تا اینکه به جزیره شوموشو (Shumushu) رسیدیم. جزیره مورد نظر ما هنگامی‌که همگی در ساحل کایکوکوتان (Kaykokutan) که شمالی ترین نقطه جزیره بود سیاحت می‌کردیم، نقطه‌ای عجیب و خارق العاده ای را که لکه‌ های فلز لاجورد رنگی (Moosflecken) را تشکیل می داد کشف کردیم که در یک بلندی شیب‌دار مانندی رشد کرده بود.
نقدی بر اختتامیه بیستمین جشنواره موسیقی فجر (I)

نقدی بر اختتامیه بیستمین جشنواره موسیقی فجر (I)

مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره موسیقی فجر، ۱۹ بهمن در تالار وحدت برگزار شد و با وجود بارش برف تا بالکن سه تالار مملو از جمعیت بود. اولین گروه، کر کلیمیان بود که به اجرای برنامه پرداخت، این گروه همراه با یک پیانو قطعه کرال “آزادی” ساخته ارزشمند گلنوش خالقی را اجرا کرد که روی هم رفته هماهنگ و دقیق اجرا شد، هر چند شنیدن این قطعه با گروههای کر بزرگتر جذابیت بیشتری دارد.
بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (II)

بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (II)

کتاب “دنیای سازدهنی” نوشته آقای امیرعباس ابوطالبی (متولد ۱۳۵۵) و در سال ۱۳۸۳ توسط ایشان به چاپ رسیده است. این کتاب به همراه یک CD عرضه شده که به دو شکل Audio CD و فایل های WMA قابل تهیه است. نسخه WMA حاوی فایل های موسیقی زمینه (بدون سازدهنی) است که هنرجو می تواند برای همنوازی از آن استفاده کند. این کتاب هم در اصل برای سازدهنی ترمولو ۲۴ سوراخ تالیف شده ولی بنا بر توضیحی که در قسمت قبلی دادیم در متن کتاب واژه “دیاتونیک” ذکر شده است.
هنینگ کراگرود، موسیقیدان اسکاندیناوی (II)

هنینگ کراگرود، موسیقیدان اسکاندیناوی (II)

از رویدادهای مهم این فصل می توان به دعوت مجدد از هنینگ برای همکاری با ارکستر سمفونیک بورنماوث و ارکستر هاله نام برد. هنینگ نوازنده مورد علاقه این ارکسترها است. او هم چنین با ارکستر فیلارمونیک SWD و ارکسترهای سمفونیک غرب استرالیا و تاسمانی نیز همکاری داشته است. در ادامه فعالیت هایش در آمریکای شمالی، هنینگ به ارکستر سفونیک تورنتو سری می زند و در رسیتالی در مرکز لینکلن در نیویورک به اجرا می پردازد.
منتشری: میراث آوازی ما را باید جوانان حفظ کنند

منتشری: میراث آوازی ما را باید جوانان حفظ کنند

مساله دیگری که به یاد آوردم – و اتفاقا در رادیو نیز گفتم – این است که یک غزل از مولانا یافتم که اسم اکثر گوشه های آوازی ما در آن غزل وجود دارد. من در رادیو گفتم که مولانا که انسان کوچکی نبوده است پس این مطلب ارزش موسیقی ما را می رساند که چنین کسی آن قدر به ردیف های آوازی ما اشراف داشته است که اسم آن ها را آورده است. ببینید که چه جالب است؛ آن را برای شما می خوانم:
مروری بر آلبوم «در آتش آوازها»

مروری بر آلبوم «در آتش آوازها»

بعد از دوره‌ای طولانی، جای خرسندی است که نواخته‌هایی دیگر از ویرتوئوز کم‌کار «بهداد بابایی» در این آلبوم ثبت شده است؛ هرچند نه در سطح تکنوازی‌های قدیم. ریزهای رعدآسا، مضراب‌های تیزِ آشنا، جست و خیزهای جذابِ دست چپ، و پاساژهای سریع در اینجا نیز شنیده می‌شوند اما ابزارِ ارائه‌ی تحریرها و جمله‌هایی اغلب کم‌رمق شده‌اند و نوانس‌ها دیگر دامنه‌ی چشمگیرِ گذشته را ندارند.
گزارش مراسم رونمایی کتاب «بررسی ساختار تصنیف‌های عارف قزوینی» (VII)

گزارش مراسم رونمایی کتاب «بررسی ساختار تصنیف‌های عارف قزوینی» (VII)

در ادامه، بابک خضرایی به‌عنوان آخرین سخنران دربارۀ این اثر گفت: این جلسه جلسۀ نقد و بررسی نیست و صرفاً برای آشنایی مخاطبان با کتاب است. از‌این‌رو، من فقط چند نکتۀ‌ کوتاه را عرض خواهم کرد: عنوان کتاب شامل چند کلمه است: «ساختار»، «تصنیف»، «عارف قزوینی».