چه نوع موسیقی میل دارید؟ (V)

اگرچه آمار خودکشی بین طرفداران موسیقی راک و هوی متال (به ویژه موسیقی هوی متال) بالاتر است اما نتایج پژوهشی بر روی دانش آموزانی که اختلالات روانی دارند و طرفدار موسیقی هوی متال هستند ثابت کرد که این دانش آموزان پس از گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شان، در ژانر هوی متال، به روحیه بهتری دست یافتند. پژوهش دیگری با شرکت دانش آموزان افسرده نتایج مشابهی را رقم زد: در واقع، این دانش آموزان از این نوع موسیقی برای درمان افسردگی خود استفاده می کنند تا اینکه با گوش دادن به آن بیش تر دچار افسردگی شوند.

جالب توجه است که دانشجویانی که موسیقی مورد علاقه شان راک یا هوی متال است، در آزمون های هوش، به طور میانگین، نمره های بالاتری می آورند، مخصوصا در رابطه با پرسش هایی که نیاز به تفکر انتزاعی دارند. همچنین بررسی ها نشان داده اند که بزرگسالانی که به موسیقی هوی متال گوش می دهند از هوش بالایی برخوردارند.

با این وجود بر اساس یک پژوهش، بزرگسالان زن یا مرد که طرفدار موسیقی هوی متال هستند نمره های پایین تری در دانشگاه/مدرسه کسب می کنند که البته این مسئله می تواند ناشی از جنبه های شخصیتی یا تأثیرات محیطی (مانند استرس زیاد) باشد تا ناشی از تأثیرات مستقیم موسیقی.

در یک بررسی از دانشجویان پسر مقطع لیسانس ثابت شد که احتمال گرایش به نقش های جنسیتی کلیشه ای و نگرش منفی نسبت به زنان بین آن دسته از شرکت کنندگان که در معرض موسیقی هوی متال، با محتوای خشونت آمیز نسبت به زنان، قرار گرفته بودند بیشتر است. البته احتمال می رود که این نتایج به خاطر محتوای خشونت آمیز اشعار این موسیقی حاصل شده باشد تا خود موسیقی.

نتیجه آزمایشی روی موش هایی که روزانه بیست و چهار ساعت در معرض موسیقی هوی متال از گروه Anthrax قرار گرفتند نشان داد که این موسیقی توانایی موش ها را در یادگیری چیزهای جدید تحت تأثیر قرار می دهد؛ در واقع، به جای رد شدن از هزارتو همه موش ها یکدیگر را کشتند.

در آزمایش دیگری که موش ها را به مدت ده روز در معرض موسقی هوی متال قرار دادند، آن ها یکدیگر را نکشتند اما توانایی شان در عبور از هزارتو بدتر از قبل شد.

موسیقی راک: گوش دادن به موسیقی راک میزان ترشح آدرنالین را بیش از گوش دادن به هر نوع موسیقی دیگری افزایش می دهد. اگر شنونده علاقه ای به موسیقی راک نداشته باشد، گوش دادن به آن او را عصبانی تر می سازد و باعث آزار او می شود. همچنین باعث می شود که ضربان قلب و فشار خون نیز بالا برود. در حالیکه اگر شنونده به این نوع موسیقی علاقه داشته باشد، گوش دادن به آن نه تنها باعث کاهش استرس می شود بلکه تأثیری بر ضربان قلب یا فشار خون نیز نخواهد داشت.

دانشمندان پژوهشی را برای بررسی تأثیر موسیقی راک بر روی موش های آزمایشگاهی انجام دادند. عملکرد گروه موش هایی که موسیقی راک برایشان پخش می شد در رد شدن از هزارتوها رفته رفته بدتر می شد. سرانجام آن ها آنقدر گیج و سرگردان شدند که دیگر تنوانستند هزارتو را تا آخر بپیمایند. زمانی که دانشمندان مغز آن ها را تشریح کردند متوجه شدند که مغز آن ها دچار تغییرات ساختاری غیر عادی شده اند.

یاخته های عصبی مغز آن ها (مخصوصا در ناحیه هیپوکامپوس که در یادگیری و شکل گیری حافظه ضروریست)، وحشیانه، در تمام جهت ها رشد کرده بودند بدون اینکه با نرون های دیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین میزان RNA، که در شکل گیری حافظه نقش دارد، نیز به شدت افزایش یافته بود که می تواند دلیل تمایل بیشتر طرفداران موسیقی راک به مصرف مواد مخدر و برقراری روابط نامشروع باشد. به علاوه تمایل طرفدارن موسیقی راک هوی متال به خودکشی نیز ناشی از افزایش میزان RNA است.

در هر حال یکی از یافته های مسلم این پژوهش ها این است که گوش دادن به هر نوع موسیقی که مورد علاقه فرد باشد، نه تنها موجب بروز تأثیرات منفی و مخرب نمی شود بلکه توانایی های شناختی خاصی را در شنونده بهبود می بخشد. در نتیجه یکی از مسائل مهم در انتخاب موسیقی، شناسایی نوع موسیقی است که با روحیات و طبیعت فرد سازگار است.

منابع:
www.miami.muohio.edu
www.suite101.com
www.lifemojo.com
www.elsevier.com
www.theaudioprof.com

19 دیدگاه

 • بهادر
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۹ در ۱:۱۶ ب.ظ

  به عنوان کسی که در حال حاضر عاشق موسیقی کلاسیک ،راک ، متال ، و مخصوصا جز هستم و خودمم موزیسینم ، واقعا بره این نوع دسته از مقالات که واقعا سطحین و موجودی مثل موش را با انسان مقایسه میکنن که فقط از نظر ساختار بدن به انسان شبیه است و نه احساساتو هوش و ادراک ،متاسفم و نیازی نمیبینم بیشتر از این موضوع رو بشکافم.

 • f.gomez
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۹ در ۷:۱۳ ب.ظ

  به عنوان یه طرفدار موزیک هوی متال می خواستم تشکر کنم و بگم اگه از متالا هم خبری داشتی لطفا اپ کن! :)

 • علی
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۹ در ۴:۳۸ ب.ظ

  حرف نداشت ! ممنونم…
  Rock On !

 • p.h.a
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۹ در ۱۲:۱۹ ق.ظ

  طبق یک بررسی….بر اساس یک پژوهش…نتایج یک آزمایش………..؟؟؟؟/ممووووشششش؟؟؟ خدارو شکر که این ترجمه تمام شد..بدون اینکه ذره ای درباره موسیقی چیزی یادمان بدهد…..این دوتا دوستی که تعریف کردن از چی تعریف کردن دقیقاٌ؟؟؟/ کاشکی نخونده بودم…این نیز گذشت…

 • ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۹ در ۵:۲۹ ب.ظ

  سلام.لطفا در مورد گروه radio head هم بنویسید

 • شاهين مهاجري
  ارسال شده در فروردین ۷, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

  جناب آقای بهادر
  الحمدلله که خودشماهم از شکافتن موضوع بی نیاز شدی. ولی ما که نفهمیدیم چه چیزی را شکافتی که بیشتر از این نمی خوای بشکافیش؟
  فقط توجه داشته باشید که می تونید راجع به اهمیت تحقیق علمی و علم و باقی قضایا که قبلا شکافته شدن چیزای زیادی یاد بگیرید. ما که خوندیم و لذت بردیم و می شه راجه به صحت و سقمشم رفرنسهای دیگه رو مطالعه کرد.
  راستی …. احتمالا برای تو علم موسیقی شناسی زیستی هم احمقانه است. کاربرد ریاضی و فیزیک در موسیقی جفنگ است … امان از دست بعضی از شما موزیسینها که دنیاشون فراتراز چند تا نت نیست.

 • ميلاد
  ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  حرکت ونیل به سمت هارمونی در طبیعت همیشه وجود داشته در اجتماعی که ما زندگی میکنیم با ناملایماتش با ریاکاریهاش ودروغاش ویا جدا از اجتماعمون وفرض داشتن نسل جوان وپر انر‍ژی ، گرایش به سمت موسیقی هوی متال بی علت نیست واینجاست که وقتی یک ذهن ناآرام وبه سرحد انفجار رسیده با موسیقی اعتراض آمیز وفریاد زننده روبرو میشه قاعدتا به هماهنگی میرسه ناخودآگاه ودر نتیجه از صدای به ظاهر وحشت آلود وشلاقی هوی راک یا متال لذت میبره تخلیه میشه ومیتونه زندگی سالمتری در جهت تحمل شرایط به دور از حقیقت فعلی خودش داشته باشه. به نظر حقیر اگر اون موشها در کارخانه ی فولاد یا فرودگاه هواپیماهای جنگنده زندگی میکردند الان از اون موسیقی هوی متال نه تنها همدیگرو نمیکشتن بلکه با هم همپیمان هم میشدن برای عبور از مسیر

 • نسترن
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۰ در ۲:۵۹ ب.ظ

  من از ۱۲ سالگیم عاشق هارد راکم بیشتر از راک ترکیه ای خوشم میاد مثلsebnem ferahو گروه گریپین

 • saeed
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۷ ق.ظ

  خوب بود دوستان سعی نکنن با تعصب به موضوع نگاه کنن هرچیزی مشکلاتی هم داره من خودم نوازنده گیتار الکتریکم ولی دلیلی نمی بینم نسبت به این مقاله موضع گیری کنم

 • OMID
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۰ ب.ظ

  MOOSIGHIE FLAMENCO ADAM NIST?CHERA NADARID AKHE?????????????????

 • ارسال شده در مرداد ۱۵, ۱۳۹۰ در ۷:۲۶ ب.ظ

  nemidoonam chi begam yane kesaei mese ma ashegh va tarafdare music heavy metal7rock hastan ye mosht adame ravooni va motad hastan dg.be nazare man bayad be salighe afrad ehteram gozash.va in donyaei ke ma daresh zendegi mikonim hame chizash doroogh ast chera? be khatere inke bi tarafane be mozoo nigah nemikonan

 • هادی
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۹۰ در ۹:۵۰ ب.ظ

  از نظر من(به عنوان یک مخاطب تقریبا حرفه ای موسیقی) این مقاله علمی هست و بر اساس آمار تهیه شده. درسته که سطحی هست ولی ایراد چندانی بهش وارد نیست و در حد اطلاعات عمومی، مطلب جالبیه و جای تشکر داره

 • مهدی
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۹۰ در ۷:۴۲ ب.ظ

  موسیقی راک و متال روحم رو جلا میده!در این دنیا چیزی مقدس تر از گیتار الکتریک وجود نداره

 • frank
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۹۰ در ۷:۳۹ ب.ظ

  kamelan ba mehdi movafegham
  zemnan ona moshan na adam nevisande

 • عرفان
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۲ ب.ظ

  ما موسیقی رو برای لذت و ارامش گوش میدیم.تنها دلیلی هم که بیشتر عمر خودمونو زنده ایم اینه که متال گوش بدیم اگه نباشه مردیم.موسیقی علم پزشکی نیست که ۴ تا دکتر کچل بشیینن برسیش کنن موسیقی هنره و نیاز به هنرمند داره تا درکش کنه .متال صدای این زندگی…. ماست.

 • قلی
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ در ۵:۳۶ ب.ظ

  کچلو خوب اومدی

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۹۱ در ۸:۰۱ ق.ظ

  حقیقتن طرفدارای موسیقیهایی از جنس راک و متال (به ویژه راک) موسیقی رو به عنوان بخشی از تفریحاتشون در نظر نمیگیرن بلکه یه جورایی روش زندگیشون رو تعیین میکنه! خیلی از راکرها، به خصوص نویسنده های متن در موسیقی راک و متال برای طرفدارهاشون چهره پیامبرگونه دارند. اگر به این نکته توجه کنین میفهمین قیاس موش با آدم در این مورد چقدر مضحکه. اما اگر خواسته باشین تاثیر دیستورشن را بر سلولهای مغز بررسی کنین، خوب چرا موشها رو تووی یک تراشکاری نگه نمیدارن! موسیقیهایی از جنس راک و متال همراه خودش ایدئولوژی میاره، حالا ارتباط موش با ایدئولوژی رو پیدا کنین!!!

 • پرهام
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۹۲ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

  واقعا هوی متال با وجود حالت خشن و اعتراض امیزش روح آدمو تسکین میده. هر موقع که اعصابت خورده میتونی گوش بکنی حالشو ببری. هیچ چیز مثل تکنوازی های گیتار الکتریک به ادم انرژی نمیده و واقعا هم از لحاظ علم موسیقی هوی متال یک سر و گردن از این سبک های مسخره رپ و هیپ هاپ و پاپ بالاتره .

 • کورش
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ در ۶:۱۹ ب.ظ

  موسیقیه هوی متال سرشار از حرف ها ی اعتراضی هست همراه با فهش و جیغ و …
  و وقتی انسان به این اهنگ ها گوش میده احساس میکنه داره خالی میشه یعنی تمام اعصبانیت ادم رو خالی میکنه و به ادم یه زندگیه جدید می بخشه و برای کسانی که از این اهنگ ها بدشون میاد باید بگم که الکی دارین زندگی میکنید زندگی بدون هوی متال معنا نداره
  JUST HEAVY METAL

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «بوم خیال»

اگر اجرای موسیقی آوازیِ مو به مو مبتنی بر بلوک‌بندی و جمله‌بندی و ساختار خرد و کلان ردیف‌ها را یک سرِ طیف، و موسیقی آوازیِ آهنگسازی‌شده را، که شاید از ماحضر موسیقی کلاسیک ایرانی تنها اشل‌هایِ صوتیِ مدها را در خود داشته باشد و تمام دیگر عناصرش (از الگوهای ملودیک و ریتمیک گرفته تا نحوه و روند تغییر مدها، فرم و غیره) از چشمه‌ی خلاقیتِ سازنده/نوازنده‌اش جوشیده، سرِ دیگرِ طیفِ آن سنتی بدانیم که در قرن اخیر بداهه‌نوازی نام گرفته است، پنج تکه تکنوازیِ مجملِ صائب کاکاوند در «بوم خیال» را باید جایی نزدیک به پایانه‌ی نخستِ طیف در نظر گرفت.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XV)

در واقع، هم او است که شایع کرد «دستگاه ماهور» همان «گام ماژور» غربی است. در دستور تار اولین تعریف از موسیقی ایرانی در مورد آواز ماهور است:

از روزهای گذشته…

در نقد کتاب «مقدمه‌ای بر آنالیز موسیقی آتنال» (II)

در نقد کتاب «مقدمه‌ای بر آنالیز موسیقی آتنال» (II)

این همان نکته‌ای است که وضعیت را برای ما متفاوت می‌سازد و ساختار آن کتاب‌ها را که براساس اهدافشان تنظیم شده کم‌تر برای کاربرد در دانشگاه‌های ایران توجیه‌پذیر باقی می‌گذارد. اما هدف کتاب فارسی چنان که خود مولف می‌گوید: «بالا بردن سطح اطلاع و آگاهی در آنالیز موسیقی آتنال است و نه ترویج سبک خاصی در آهنگسازی. همچنین هیچ تلاشی برای علاقه‌مند کردن مخاطب به موسیقی مورد بررسی یا تشویق او به لذت بردن از آن صورت نگرفته است.» (ص ذ)
یاد بود استاد حسن کسایی (II)

یاد بود استاد حسن کسایی (II)

دکترعمومی سپس به تعریف خاطراتی از استاد کسایی پرداخت (لحن و صدای وی در هنگام صحبت درباره استاد خود به قدری متاثر کننده بود که تمام حاضرین را تحت تاثیر قرار می داد) سپس بخشی از مصاحبه خود با استاد حسن کسایی را برای حاضرین پخش کرد. در این مصاحبه حسن کسایی به اهمیت شعر در موسیقی ایرانی می پردازد و می گوید: “ساز زدن بدون توجه به شعر معنایی ندارد. من در سازم شعر می خوانم”. او معتقد است مطلبی که در شعر وجود دارد، باید با کمک موسیقی و بوسیله نوازنده بیان شود. دکتر عمومی ضمن تاکید حرف های استاد کسایی، به بیان اهمیت شعر در موسیقی ایرانی پرداخت و آشنایی با شعر فارسی را برای موسیقیدانان از نکات پر اهمیت دانست.
گفتگو با تیبو (I)

گفتگو با تیبو (I)

ژاک تیبو (Jacques Thibaud)ویولونیستی است که موفق شده با استعداد خود به عنوان یک نوارنده تفسیرگر دوستان و تحسین کنندگان فراوانی را در ایالات متحده آمریکا به خود جذب کند. او در واقع یکی از نمایندگان برجسته مکتب فرانسوی مدرن ویولون نوازی است. او از بیست سالگی به سبک نوازندگی خاص خود دست یافته است. تیبو از پست خود به عنوان کنسرت مستر در ارکستر کلون (Colonne orchestra) استعفا داد تا استعداد خود را صرفا وقف صحنه کنسرت نماید. حتی در سنین جوانی نیز تکنیک او در منابع بسیار موثق مورد تمجید قرار گرفته است. به عنوان مثال در ویرایش آخر کتاب Musik-Lexicon از هوگو ریمن (Hugo Riemann) که نیز در سال ۱۹۱۵ چاپ شد درباره تکنیک تیبو اینگونه آمده است که: «تکنیک او در تمامی جنبه ها به خوبی پیشرفت کرده و شیوه تفسیر او آتشین و شاعرانه است.»
دویچه گرامافون (I)

دویچه گرامافون (I)

شعار Raucous در توصیف تکنولوژی نوین ضبط و پخش این بود: “قوی ترین٬ بلندترین و طبیعی ترین صدا”. ماشین سخنگو در ابتدا تنها در مغازه های دوچرخه و اسباب بازی فروشی یافت می شد اما امیل برلینر Emile Berliner ٬مخترع گرامافون و صفحه٬ قابلیتهای این ماشین خودکار را شناخت و ازاین تکنولوژی نوین برای راهیابی هنر وهنرمندان به خانه های مردمی سود جست که امکان دسترسی به موسیقی را نداشته اند.
مصاحبه ای منتشر نشده با SRV (قسمت دوم)

مصاحبه ای منتشر نشده با SRV (قسمت دوم)

هر چند ممکن است افراد بسیاری با این موضوع مخالفت کنند. به نظر من مواقعی پیش می آید که هنگام کار، فی البداهه خلاقیت های شما در مقام نوازنده بروز می کند، اگر حالتان به اندازه کافی خوب باشد، کار در استودیو فرصت مغتنم و نادری برای ضبط و نگهداری این خلاقیت هایی که ممکن است هرگز تکرار نشوند، خواهد بود.
نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (I)

نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴ (I)

سال ۹۴ را میتوان یکی از پر حاشیه ترین سالهای موسیقی دانست حاشیه هایی با چاشنی موسیقی، از آلبومهای نسبتا بی کیفیت و پر سروصدای هنرمندان تا کنسرتها، جریانات خانه موسیقی، ممنوع الکاری هنرمندان، حضور چهره های سرشناس هنری در شبکه های ماهواره ای و به تبع آن برخوردهای سلبی متولیان با موضوع؛ حاشیه های فراوان جشنواره موسیقی فجر و استعفای داوران از این جشنواره، موضع کاملا بی تفاوت دولت به مسئله موسیقی و خلف وعده های رئیس دولت در زمینه مساعد سازی فضای هنر در کشور را میتوان از جمله حواشی و اتفاقات سال جاری دانست که پرداختن به هریک، حدیثی مفصل است.
“بهزاد” پس از سالها در سرزمین مادری اش می خواند

“بهزاد” پس از سالها در سرزمین مادری اش می خواند

مهدی بهزاد پور مشهور به بهزاد خواننده نام آشنا و پرکار سالهای ابتدایی دهه ی شصت که با اجرای آثاری از همایون خرم، اسدالله ملک، فضل الله توکل و موید محسنی پا به عرصه ی موسیقی گذاشت پس از سالها دوری از صحنه کنسرتی را در شهرهای کرمان و بم برگزار می کند.
اپرای توسکا (II)

اپرای توسکا (II)

در فوریه ۱۷۹۸ لشکر فرانسه روم را اشغال نمود و مدعی جمهوری رومن جدیدی شد. شخصیت “سزار آنجلوتی” در اپرا (بر اساس شخصیت تاریخی لیبوریو آنجلوسی) که یکی از رهبران جمهوری و حاکم روم بود، ساخته شده. پاپ مجبور به فرار به توسکانی شد. پادشاه نپال سعی به نجات پاپ کرد اما خودش نیز مغلوب شد. در ژانویه ۱۷۹۹ جمهوری نپال اعلام حاکمیت کرد. در آوریل ۱۷۹۹ زمانی که ناپلئون در مصر بود، ارتش روسی – اتریشی به شمال ایتالیا راه یافت و انگلیسیها را شکست داد.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (IX)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (IX)

در اینجا به نوشته شما در مورد دیدار با آقای شجریان می پردازم:‌ شما فرمودید سازی که ایشان ساخته اند از چوب گردو بوده است. به نظر شما چوب گردو با وجود چگالی و وزن بالایی که دارد، مناسب برای کاسه رزونانسی است؟ شما خوب می دانید که سازگرهای ایرانی با اینکه از آکوستیک اطلاع چندانی ندارند ولی به جز دسته ساز که نیاز به چوبی دارد که فقط محکم باشد هیچ وقت برای کاسه رزونانس سراغ گردو نمی روند؛ تنها سازی که کاسه آن را از چوب گردو می سازند سنتور است که نوع ارتعاش آن و وزنی که روی صفحه آن است به کلی با ویولون متفاوت است (ضمنا سنتور را هم با چوبهای دیگری مثل آزاد، افرا، توت می سازند)
ارکسترهای جاویدان (II)

ارکسترهای جاویدان (II)

از قدیم الایام طبقه خوانندگان (مغنیان) از منزلت والایی در دربار شاهان برخوردار بودند، هرچند بعد از حمله اعراب مسلمان و با نفوذ و گسترش اسلام در ایران موسیقی جایگاه گذشته خود را از دست داد.