چه نوع موسیقی میل دارید؟ (V)

اگرچه آمار خودکشی بین طرفداران موسیقی راک و هوی متال (به ویژه موسیقی هوی متال) بالاتر است اما نتایج پژوهشی بر روی دانش آموزانی که اختلالات روانی دارند و طرفدار موسیقی هوی متال هستند ثابت کرد که این دانش آموزان پس از گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شان، در ژانر هوی متال، به روحیه بهتری دست یافتند. پژوهش دیگری با شرکت دانش آموزان افسرده نتایج مشابهی را رقم زد: در واقع، این دانش آموزان از این نوع موسیقی برای درمان افسردگی خود استفاده می کنند تا اینکه با گوش دادن به آن بیش تر دچار افسردگی شوند.

جالب توجه است که دانشجویانی که موسیقی مورد علاقه شان راک یا هوی متال است، در آزمون های هوش، به طور میانگین، نمره های بالاتری می آورند، مخصوصا در رابطه با پرسش هایی که نیاز به تفکر انتزاعی دارند. همچنین بررسی ها نشان داده اند که بزرگسالانی که به موسیقی هوی متال گوش می دهند از هوش بالایی برخوردارند.

با این وجود بر اساس یک پژوهش، بزرگسالان زن یا مرد که طرفدار موسیقی هوی متال هستند نمره های پایین تری در دانشگاه/مدرسه کسب می کنند که البته این مسئله می تواند ناشی از جنبه های شخصیتی یا تأثیرات محیطی (مانند استرس زیاد) باشد تا ناشی از تأثیرات مستقیم موسیقی.

در یک بررسی از دانشجویان پسر مقطع لیسانس ثابت شد که احتمال گرایش به نقش های جنسیتی کلیشه ای و نگرش منفی نسبت به زنان بین آن دسته از شرکت کنندگان که در معرض موسیقی هوی متال، با محتوای خشونت آمیز نسبت به زنان، قرار گرفته بودند بیشتر است. البته احتمال می رود که این نتایج به خاطر محتوای خشونت آمیز اشعار این موسیقی حاصل شده باشد تا خود موسیقی.

نتیجه آزمایشی روی موش هایی که روزانه بیست و چهار ساعت در معرض موسیقی هوی متال از گروه Anthrax قرار گرفتند نشان داد که این موسیقی توانایی موش ها را در یادگیری چیزهای جدید تحت تأثیر قرار می دهد؛ در واقع، به جای رد شدن از هزارتو همه موش ها یکدیگر را کشتند.

در آزمایش دیگری که موش ها را به مدت ده روز در معرض موسقی هوی متال قرار دادند، آن ها یکدیگر را نکشتند اما توانایی شان در عبور از هزارتو بدتر از قبل شد.

موسیقی راک: گوش دادن به موسیقی راک میزان ترشح آدرنالین را بیش از گوش دادن به هر نوع موسیقی دیگری افزایش می دهد. اگر شنونده علاقه ای به موسیقی راک نداشته باشد، گوش دادن به آن او را عصبانی تر می سازد و باعث آزار او می شود. همچنین باعث می شود که ضربان قلب و فشار خون نیز بالا برود. در حالیکه اگر شنونده به این نوع موسیقی علاقه داشته باشد، گوش دادن به آن نه تنها باعث کاهش استرس می شود بلکه تأثیری بر ضربان قلب یا فشار خون نیز نخواهد داشت.

دانشمندان پژوهشی را برای بررسی تأثیر موسیقی راک بر روی موش های آزمایشگاهی انجام دادند. عملکرد گروه موش هایی که موسیقی راک برایشان پخش می شد در رد شدن از هزارتوها رفته رفته بدتر می شد. سرانجام آن ها آنقدر گیج و سرگردان شدند که دیگر تنوانستند هزارتو را تا آخر بپیمایند. زمانی که دانشمندان مغز آن ها را تشریح کردند متوجه شدند که مغز آن ها دچار تغییرات ساختاری غیر عادی شده اند.

یاخته های عصبی مغز آن ها (مخصوصا در ناحیه هیپوکامپوس که در یادگیری و شکل گیری حافظه ضروریست)، وحشیانه، در تمام جهت ها رشد کرده بودند بدون اینکه با نرون های دیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین میزان RNA، که در شکل گیری حافظه نقش دارد، نیز به شدت افزایش یافته بود که می تواند دلیل تمایل بیشتر طرفداران موسیقی راک به مصرف مواد مخدر و برقراری روابط نامشروع باشد. به علاوه تمایل طرفدارن موسیقی راک هوی متال به خودکشی نیز ناشی از افزایش میزان RNA است.

در هر حال یکی از یافته های مسلم این پژوهش ها این است که گوش دادن به هر نوع موسیقی که مورد علاقه فرد باشد، نه تنها موجب بروز تأثیرات منفی و مخرب نمی شود بلکه توانایی های شناختی خاصی را در شنونده بهبود می بخشد. در نتیجه یکی از مسائل مهم در انتخاب موسیقی، شناسایی نوع موسیقی است که با روحیات و طبیعت فرد سازگار است.

منابع:
www.miami.muohio.edu
www.suite101.com
www.lifemojo.com
www.elsevier.com
www.theaudioprof.com

19 دیدگاه

 • بهادر
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۹ در ۱:۱۶ ب.ظ

  به عنوان کسی که در حال حاضر عاشق موسیقی کلاسیک ،راک ، متال ، و مخصوصا جز هستم و خودمم موزیسینم ، واقعا بره این نوع دسته از مقالات که واقعا سطحین و موجودی مثل موش را با انسان مقایسه میکنن که فقط از نظر ساختار بدن به انسان شبیه است و نه احساساتو هوش و ادراک ،متاسفم و نیازی نمیبینم بیشتر از این موضوع رو بشکافم.

 • f.gomez
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۹ در ۷:۱۳ ب.ظ

  به عنوان یه طرفدار موزیک هوی متال می خواستم تشکر کنم و بگم اگه از متالا هم خبری داشتی لطفا اپ کن! :)

 • علی
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۹ در ۴:۳۸ ب.ظ

  حرف نداشت ! ممنونم…
  Rock On !

 • p.h.a
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۹ در ۱۲:۱۹ ق.ظ

  طبق یک بررسی….بر اساس یک پژوهش…نتایج یک آزمایش………..؟؟؟؟/ممووووشششش؟؟؟ خدارو شکر که این ترجمه تمام شد..بدون اینکه ذره ای درباره موسیقی چیزی یادمان بدهد…..این دوتا دوستی که تعریف کردن از چی تعریف کردن دقیقاٌ؟؟؟/ کاشکی نخونده بودم…این نیز گذشت…

 • ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۹ در ۵:۲۹ ب.ظ

  سلام.لطفا در مورد گروه radio head هم بنویسید

 • شاهين مهاجري
  ارسال شده در فروردین ۷, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

  جناب آقای بهادر
  الحمدلله که خودشماهم از شکافتن موضوع بی نیاز شدی. ولی ما که نفهمیدیم چه چیزی را شکافتی که بیشتر از این نمی خوای بشکافیش؟
  فقط توجه داشته باشید که می تونید راجع به اهمیت تحقیق علمی و علم و باقی قضایا که قبلا شکافته شدن چیزای زیادی یاد بگیرید. ما که خوندیم و لذت بردیم و می شه راجه به صحت و سقمشم رفرنسهای دیگه رو مطالعه کرد.
  راستی …. احتمالا برای تو علم موسیقی شناسی زیستی هم احمقانه است. کاربرد ریاضی و فیزیک در موسیقی جفنگ است … امان از دست بعضی از شما موزیسینها که دنیاشون فراتراز چند تا نت نیست.

 • ميلاد
  ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  حرکت ونیل به سمت هارمونی در طبیعت همیشه وجود داشته در اجتماعی که ما زندگی میکنیم با ناملایماتش با ریاکاریهاش ودروغاش ویا جدا از اجتماعمون وفرض داشتن نسل جوان وپر انر‍ژی ، گرایش به سمت موسیقی هوی متال بی علت نیست واینجاست که وقتی یک ذهن ناآرام وبه سرحد انفجار رسیده با موسیقی اعتراض آمیز وفریاد زننده روبرو میشه قاعدتا به هماهنگی میرسه ناخودآگاه ودر نتیجه از صدای به ظاهر وحشت آلود وشلاقی هوی راک یا متال لذت میبره تخلیه میشه ومیتونه زندگی سالمتری در جهت تحمل شرایط به دور از حقیقت فعلی خودش داشته باشه. به نظر حقیر اگر اون موشها در کارخانه ی فولاد یا فرودگاه هواپیماهای جنگنده زندگی میکردند الان از اون موسیقی هوی متال نه تنها همدیگرو نمیکشتن بلکه با هم همپیمان هم میشدن برای عبور از مسیر

 • نسترن
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۰ در ۲:۵۹ ب.ظ

  من از ۱۲ سالگیم عاشق هارد راکم بیشتر از راک ترکیه ای خوشم میاد مثلsebnem ferahو گروه گریپین

 • saeed
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۷ ق.ظ

  خوب بود دوستان سعی نکنن با تعصب به موضوع نگاه کنن هرچیزی مشکلاتی هم داره من خودم نوازنده گیتار الکتریکم ولی دلیلی نمی بینم نسبت به این مقاله موضع گیری کنم

 • OMID
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۰ ب.ظ

  MOOSIGHIE FLAMENCO ADAM NIST?CHERA NADARID AKHE?????????????????

 • ارسال شده در مرداد ۱۵, ۱۳۹۰ در ۷:۲۶ ب.ظ

  nemidoonam chi begam yane kesaei mese ma ashegh va tarafdare music heavy metal7rock hastan ye mosht adame ravooni va motad hastan dg.be nazare man bayad be salighe afrad ehteram gozash.va in donyaei ke ma daresh zendegi mikonim hame chizash doroogh ast chera? be khatere inke bi tarafane be mozoo nigah nemikonan

 • هادی
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۹۰ در ۹:۵۰ ب.ظ

  از نظر من(به عنوان یک مخاطب تقریبا حرفه ای موسیقی) این مقاله علمی هست و بر اساس آمار تهیه شده. درسته که سطحی هست ولی ایراد چندانی بهش وارد نیست و در حد اطلاعات عمومی، مطلب جالبیه و جای تشکر داره

 • مهدی
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۹۰ در ۷:۴۲ ب.ظ

  موسیقی راک و متال روحم رو جلا میده!در این دنیا چیزی مقدس تر از گیتار الکتریک وجود نداره

 • frank
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۹۰ در ۷:۳۹ ب.ظ

  kamelan ba mehdi movafegham
  zemnan ona moshan na adam nevisande

 • عرفان
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۲ ب.ظ

  ما موسیقی رو برای لذت و ارامش گوش میدیم.تنها دلیلی هم که بیشتر عمر خودمونو زنده ایم اینه که متال گوش بدیم اگه نباشه مردیم.موسیقی علم پزشکی نیست که ۴ تا دکتر کچل بشیینن برسیش کنن موسیقی هنره و نیاز به هنرمند داره تا درکش کنه .متال صدای این زندگی…. ماست.

 • قلی
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ در ۵:۳۶ ب.ظ

  کچلو خوب اومدی

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۹۱ در ۸:۰۱ ق.ظ

  حقیقتن طرفدارای موسیقیهایی از جنس راک و متال (به ویژه راک) موسیقی رو به عنوان بخشی از تفریحاتشون در نظر نمیگیرن بلکه یه جورایی روش زندگیشون رو تعیین میکنه! خیلی از راکرها، به خصوص نویسنده های متن در موسیقی راک و متال برای طرفدارهاشون چهره پیامبرگونه دارند. اگر به این نکته توجه کنین میفهمین قیاس موش با آدم در این مورد چقدر مضحکه. اما اگر خواسته باشین تاثیر دیستورشن را بر سلولهای مغز بررسی کنین، خوب چرا موشها رو تووی یک تراشکاری نگه نمیدارن! موسیقیهایی از جنس راک و متال همراه خودش ایدئولوژی میاره، حالا ارتباط موش با ایدئولوژی رو پیدا کنین!!!

 • پرهام
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۹۲ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

  واقعا هوی متال با وجود حالت خشن و اعتراض امیزش روح آدمو تسکین میده. هر موقع که اعصابت خورده میتونی گوش بکنی حالشو ببری. هیچ چیز مثل تکنوازی های گیتار الکتریک به ادم انرژی نمیده و واقعا هم از لحاظ علم موسیقی هوی متال یک سر و گردن از این سبک های مسخره رپ و هیپ هاپ و پاپ بالاتره .

 • کورش
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ در ۶:۱۹ ب.ظ

  موسیقیه هوی متال سرشار از حرف ها ی اعتراضی هست همراه با فهش و جیغ و …
  و وقتی انسان به این اهنگ ها گوش میده احساس میکنه داره خالی میشه یعنی تمام اعصبانیت ادم رو خالی میکنه و به ادم یه زندگیه جدید می بخشه و برای کسانی که از این اهنگ ها بدشون میاد باید بگم که الکی دارین زندگی میکنید زندگی بدون هوی متال معنا نداره
  JUST HEAVY METAL

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

از روزهای گذشته…

نگاه تیز منتقدان و دشواریهای اجرای زنده (I)

نگاه تیز منتقدان و دشواریهای اجرای زنده (I)

در تاریخ پر بار هنر جهان، از دیر باز تا کنون، نقش نقد و منتقد به عنوان نقشی مستقیم و نه حاشیه ای در روند شکل گیری نهضت های عظیم هنری مطرح بوده است. چنانکه در مورد برخی مکتب های هنری قرن بیستم، این منتقدان بودند که نهضتی نو را به راه انداختند. نمونه بارز آن مکتب نقاشی action painting است.
از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (II)

از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (II)

با شدت گرفتن جنگ دوّم جهانی و اشغال ایران از سوی نیروهای متفقین (۱۳۲۰)، همهء فعالیت‌های فرهنگی و هنری متوقف شد و مجلهء موسیقی نیز به پایان دورهء نخست زندگی خود رسید. دورهء دوّم آن نیز دولت مستعجل بود. در چند شماره‌ای که در این دوره انتشار یافت-و متأسفانه به هنگام این بررسی فشرده در دسترس نبود-موسیقی‌ سهم درخور خود را در آن پیدا کرد و نیز مقالاتی در آن آمد در بررسی ارزش‌های‌ جوهری موسیقی ملی. همین‌هاست که دورهء دوم را از دورهء نخست متمایز می‌سازد.
سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (V)

سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (V)

در دهه سی قرن بیستم بیچام دوباره توانست مدیریت بخش بزرگی از فصل های اپرای کاونت گاردن را در اختیار خود درآورد. اما از آن جایی که تمایل داشت بر آهنگ سازی تمرکز کند تا مدیریت، وظیفه مدیر هنری را به عهده گرفت و جفری توی (Geoffrey Toye) به عنوان مدیر عامل انتخاب شد.
وداع با موسیقی آوانگارد (I)

وداع با موسیقی آوانگارد (I)

«۷ سال پیش، سال ۱۹۶۶، داشتم برای کتابم، “گوناگونی بی نهایت موسیقی” (infinite variety of music)، مقدمه مینوشتم؛ این دوران برای من دوران ضعیفی از لحاظ موسیقی در قرن ما بود، به واقع ضعیف ترین دورانی که در زندگی تجربه کردم.» برنشتاین با این مقدمه سخنرانی خود را در مورد موسیقی آوانگارد و سریال شروع می کند و به جایی می رسد که می گوید: «چند سال قبل در مقدمه ای نوشته بودم، من امروز موسیقی های پاپ و راک را بیشتر از موسیقی های استادان موسیقی آوانگارد می پسندم، هرچند امکان دارد چند سال دیگر از این گفته پشیمان شوم؛ ولی امروز وقتی می بینم آهنگسازان آوانگارد تغییر مسیر داده اند و باز به موسیقی تنال برگشته اند، می فهمم پیش بینی ام درست بوده و استادان این مکتب به مسدود بودن این راه با تغییر مسیرشان اعتراف کرده اند. یک نوع نئوکلاسیسیم روی داده که باعث بوجود آمدن هوایی تازه شده است. دلیل این اتفاق کشف دوباره تنالیته است (نقل به مضمون از سخنرانی لئوناردو برنشتاین در تاریخ ۱۹۷۳ در دانشگاه هاروارد با عنوان «شعر زمین»)
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (VIII)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (VIII)

اولین موفقیت وی با اثری همچون “واریاسیون هایی بر یک تم اصلی انیگما” (Enigma op. 36) در سال ۱۸۹۹ همراه شد. این اثر که الگار آن را به دوستان خود تقدیم کرده بود، شاهکاری از فُرم و ارکستراسیون بود و وی را به عنوان بزرگترین آهنگساز زمان خود، چه از منظر تکنیک و چه از دیدگاه موسیقایی، در انگلستان مطرح می کرد.
کنسرت گروه صهبای کهن به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس گفتگوی هارمونیک

کنسرت گروه صهبای کهن به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس گفتگوی هارمونیک

به مناسبت دهمین سالگرد فعالیت مجله گفتگوی هارمونیک، گروه موسیقی صهبای کهن به روی صحنه می رود. این کنسرت یکی از برنامه هایی است که امسال توسط نویسندگان این سایت برگزار خواهد شد. این کنسرت فردا جمعه ۱۴ شهریور ماه ساعت ۲۰ در فرهنگسرای سوهانک اجرا می شود.
د-دورز (II)

د-دورز (II)

“آتش مرا روشن کن” تک آهنگی از گروه که توسط الکترا ضبط شد و بر روی بیلبورد در جایگاه اول قرار گرفت و بیش از یک میلیون نسخه از آن به فروش رفت. گروه در برنامه های تلویزیونی بسیاری حضور یافت، با اینحال اجراهای آنان در تلویزیون آنطور که باید اثر گذار و موفقیت آمیز نبود تا آنکه آنها در “برنامه اد سالیوان” (The Ed Sullivan Show) حضور یافتند و بسیاری از توجه ها را جلب خود نمودند.
تنبک نواز، نه تنبک

تنبک نواز، نه تنبک

نوشته ای که می خوانید گفتگویی است از محمد افتخاری با زنده یاد علی تجویدی که در مجله «کلک» شماره ۱۶ در تیر ماه ۱۳۷۰ به انتشار رسیده است و به کنسرت دو نوازی بهمن رجبی و محمود فرهمند بافی می پردازد.
آرتور توسکانینی، نابغه رهبری (I)

آرتور توسکانینی، نابغه رهبری (I)

آرتور توسکانینی یکی از برجسته ترن موسیقیدانان قرن نوزدهم و بیستم می باشد. وی برای سرسختی درخشانش، کمال خستگی ناپذیرش، گوشی حساس نسبت به جزئیات و طنین در ارکستر و حافظه تصویری قوی شهرت دارد. توسکانینی به خصوص برای تفسیر صحیح و اجراهای فوق العاده اش از آثار وردی، بتهوون، برامس و واگنر سرآمد است. به عنوان رهبر ارکستر سمفونی NBC نام وی در پخشهای تلویزیونی و رادیویی و بسیاری از ضبطهای اپرا و سمفونی مشهور است.
گفتگو با سارا چانگ (III)

گفتگو با سارا چانگ (III)

اگر شما موسیقیدان هستید و به مقدار اطلاعاتتان تا حدی اطمینان دارید، وقتی به کنسرتی گوش می دهید متوجه می شوید که نوازنده با تمام وجودش نمی نوازد، شما سریعا این را حس می کنید، برای همین است که تعیین زمان و شرایط مناسب برای اجرای کنسرتتان اهمیت فراوان دارد و باید مطمئن باشید که شدیدا خسته نیستید و خودتان را آماده کنید. اگر می دانید زمانی به آنجا خواهید رسید که تمام روز پرواز داشته اید و هیچ زمانی برای تمرین نداشته اید… من احتمالا در این شرایط روی تختم دراز می کشم و به خواب می روم، حتی در ۱۰ دقیقه مانده به کنسرتم، مادرم معمولا به سراغم می آید و در حالی که در می زند می گوید: “آیا هنوز خوابی؟ نمی توانی خواب باشی در حالی که تا ۱۰ دقیقه دیگر باید روی سن بروی!”