چه نوع موسیقی میل دارید؟ (V)

اگرچه آمار خودکشی بین طرفداران موسیقی راک و هوی متال (به ویژه موسیقی هوی متال) بالاتر است اما نتایج پژوهشی بر روی دانش آموزانی که اختلالات روانی دارند و طرفدار موسیقی هوی متال هستند ثابت کرد که این دانش آموزان پس از گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شان، در ژانر هوی متال، به روحیه بهتری دست یافتند. پژوهش دیگری با شرکت دانش آموزان افسرده نتایج مشابهی را رقم زد: در واقع، این دانش آموزان از این نوع موسیقی برای درمان افسردگی خود استفاده می کنند تا اینکه با گوش دادن به آن بیش تر دچار افسردگی شوند.

جالب توجه است که دانشجویانی که موسیقی مورد علاقه شان راک یا هوی متال است، در آزمون های هوش، به طور میانگین، نمره های بالاتری می آورند، مخصوصا در رابطه با پرسش هایی که نیاز به تفکر انتزاعی دارند. همچنین بررسی ها نشان داده اند که بزرگسالانی که به موسیقی هوی متال گوش می دهند از هوش بالایی برخوردارند.

با این وجود بر اساس یک پژوهش، بزرگسالان زن یا مرد که طرفدار موسیقی هوی متال هستند نمره های پایین تری در دانشگاه/مدرسه کسب می کنند که البته این مسئله می تواند ناشی از جنبه های شخصیتی یا تأثیرات محیطی (مانند استرس زیاد) باشد تا ناشی از تأثیرات مستقیم موسیقی.

در یک بررسی از دانشجویان پسر مقطع لیسانس ثابت شد که احتمال گرایش به نقش های جنسیتی کلیشه ای و نگرش منفی نسبت به زنان بین آن دسته از شرکت کنندگان که در معرض موسیقی هوی متال، با محتوای خشونت آمیز نسبت به زنان، قرار گرفته بودند بیشتر است. البته احتمال می رود که این نتایج به خاطر محتوای خشونت آمیز اشعار این موسیقی حاصل شده باشد تا خود موسیقی.

نتیجه آزمایشی روی موش هایی که روزانه بیست و چهار ساعت در معرض موسیقی هوی متال از گروه Anthrax قرار گرفتند نشان داد که این موسیقی توانایی موش ها را در یادگیری چیزهای جدید تحت تأثیر قرار می دهد؛ در واقع، به جای رد شدن از هزارتو همه موش ها یکدیگر را کشتند.

در آزمایش دیگری که موش ها را به مدت ده روز در معرض موسقی هوی متال قرار دادند، آن ها یکدیگر را نکشتند اما توانایی شان در عبور از هزارتو بدتر از قبل شد.

موسیقی راک: گوش دادن به موسیقی راک میزان ترشح آدرنالین را بیش از گوش دادن به هر نوع موسیقی دیگری افزایش می دهد. اگر شنونده علاقه ای به موسیقی راک نداشته باشد، گوش دادن به آن او را عصبانی تر می سازد و باعث آزار او می شود. همچنین باعث می شود که ضربان قلب و فشار خون نیز بالا برود. در حالیکه اگر شنونده به این نوع موسیقی علاقه داشته باشد، گوش دادن به آن نه تنها باعث کاهش استرس می شود بلکه تأثیری بر ضربان قلب یا فشار خون نیز نخواهد داشت.

دانشمندان پژوهشی را برای بررسی تأثیر موسیقی راک بر روی موش های آزمایشگاهی انجام دادند. عملکرد گروه موش هایی که موسیقی راک برایشان پخش می شد در رد شدن از هزارتوها رفته رفته بدتر می شد. سرانجام آن ها آنقدر گیج و سرگردان شدند که دیگر تنوانستند هزارتو را تا آخر بپیمایند. زمانی که دانشمندان مغز آن ها را تشریح کردند متوجه شدند که مغز آن ها دچار تغییرات ساختاری غیر عادی شده اند.

یاخته های عصبی مغز آن ها (مخصوصا در ناحیه هیپوکامپوس که در یادگیری و شکل گیری حافظه ضروریست)، وحشیانه، در تمام جهت ها رشد کرده بودند بدون اینکه با نرون های دیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین میزان RNA، که در شکل گیری حافظه نقش دارد، نیز به شدت افزایش یافته بود که می تواند دلیل تمایل بیشتر طرفداران موسیقی راک به مصرف مواد مخدر و برقراری روابط نامشروع باشد. به علاوه تمایل طرفدارن موسیقی راک هوی متال به خودکشی نیز ناشی از افزایش میزان RNA است.

در هر حال یکی از یافته های مسلم این پژوهش ها این است که گوش دادن به هر نوع موسیقی که مورد علاقه فرد باشد، نه تنها موجب بروز تأثیرات منفی و مخرب نمی شود بلکه توانایی های شناختی خاصی را در شنونده بهبود می بخشد. در نتیجه یکی از مسائل مهم در انتخاب موسیقی، شناسایی نوع موسیقی است که با روحیات و طبیعت فرد سازگار است.

منابع:
www.miami.muohio.edu
www.suite101.com
www.lifemojo.com
www.elsevier.com
www.theaudioprof.com

19 دیدگاه

 • بهادر
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۹ در ۱:۱۶ ب.ظ

  به عنوان کسی که در حال حاضر عاشق موسیقی کلاسیک ،راک ، متال ، و مخصوصا جز هستم و خودمم موزیسینم ، واقعا بره این نوع دسته از مقالات که واقعا سطحین و موجودی مثل موش را با انسان مقایسه میکنن که فقط از نظر ساختار بدن به انسان شبیه است و نه احساساتو هوش و ادراک ،متاسفم و نیازی نمیبینم بیشتر از این موضوع رو بشکافم.

 • f.gomez
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۹ در ۷:۱۳ ب.ظ

  به عنوان یه طرفدار موزیک هوی متال می خواستم تشکر کنم و بگم اگه از متالا هم خبری داشتی لطفا اپ کن! :)

 • علی
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۹ در ۴:۳۸ ب.ظ

  حرف نداشت ! ممنونم…
  Rock On !

 • p.h.a
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۹ در ۱۲:۱۹ ق.ظ

  طبق یک بررسی….بر اساس یک پژوهش…نتایج یک آزمایش………..؟؟؟؟/ممووووشششش؟؟؟ خدارو شکر که این ترجمه تمام شد..بدون اینکه ذره ای درباره موسیقی چیزی یادمان بدهد…..این دوتا دوستی که تعریف کردن از چی تعریف کردن دقیقاٌ؟؟؟/ کاشکی نخونده بودم…این نیز گذشت…

 • ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۹ در ۵:۲۹ ب.ظ

  سلام.لطفا در مورد گروه radio head هم بنویسید

 • شاهين مهاجري
  ارسال شده در فروردین ۷, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

  جناب آقای بهادر
  الحمدلله که خودشماهم از شکافتن موضوع بی نیاز شدی. ولی ما که نفهمیدیم چه چیزی را شکافتی که بیشتر از این نمی خوای بشکافیش؟
  فقط توجه داشته باشید که می تونید راجع به اهمیت تحقیق علمی و علم و باقی قضایا که قبلا شکافته شدن چیزای زیادی یاد بگیرید. ما که خوندیم و لذت بردیم و می شه راجه به صحت و سقمشم رفرنسهای دیگه رو مطالعه کرد.
  راستی …. احتمالا برای تو علم موسیقی شناسی زیستی هم احمقانه است. کاربرد ریاضی و فیزیک در موسیقی جفنگ است … امان از دست بعضی از شما موزیسینها که دنیاشون فراتراز چند تا نت نیست.

 • ميلاد
  ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  حرکت ونیل به سمت هارمونی در طبیعت همیشه وجود داشته در اجتماعی که ما زندگی میکنیم با ناملایماتش با ریاکاریهاش ودروغاش ویا جدا از اجتماعمون وفرض داشتن نسل جوان وپر انر‍ژی ، گرایش به سمت موسیقی هوی متال بی علت نیست واینجاست که وقتی یک ذهن ناآرام وبه سرحد انفجار رسیده با موسیقی اعتراض آمیز وفریاد زننده روبرو میشه قاعدتا به هماهنگی میرسه ناخودآگاه ودر نتیجه از صدای به ظاهر وحشت آلود وشلاقی هوی راک یا متال لذت میبره تخلیه میشه ومیتونه زندگی سالمتری در جهت تحمل شرایط به دور از حقیقت فعلی خودش داشته باشه. به نظر حقیر اگر اون موشها در کارخانه ی فولاد یا فرودگاه هواپیماهای جنگنده زندگی میکردند الان از اون موسیقی هوی متال نه تنها همدیگرو نمیکشتن بلکه با هم همپیمان هم میشدن برای عبور از مسیر

 • نسترن
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۰ در ۲:۵۹ ب.ظ

  من از ۱۲ سالگیم عاشق هارد راکم بیشتر از راک ترکیه ای خوشم میاد مثلsebnem ferahو گروه گریپین

 • saeed
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۷ ق.ظ

  خوب بود دوستان سعی نکنن با تعصب به موضوع نگاه کنن هرچیزی مشکلاتی هم داره من خودم نوازنده گیتار الکتریکم ولی دلیلی نمی بینم نسبت به این مقاله موضع گیری کنم

 • OMID
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۰ ب.ظ

  MOOSIGHIE FLAMENCO ADAM NIST?CHERA NADARID AKHE?????????????????

 • ارسال شده در مرداد ۱۵, ۱۳۹۰ در ۷:۲۶ ب.ظ

  nemidoonam chi begam yane kesaei mese ma ashegh va tarafdare music heavy metal7rock hastan ye mosht adame ravooni va motad hastan dg.be nazare man bayad be salighe afrad ehteram gozash.va in donyaei ke ma daresh zendegi mikonim hame chizash doroogh ast chera? be khatere inke bi tarafane be mozoo nigah nemikonan

 • هادی
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۹۰ در ۹:۵۰ ب.ظ

  از نظر من(به عنوان یک مخاطب تقریبا حرفه ای موسیقی) این مقاله علمی هست و بر اساس آمار تهیه شده. درسته که سطحی هست ولی ایراد چندانی بهش وارد نیست و در حد اطلاعات عمومی، مطلب جالبیه و جای تشکر داره

 • مهدی
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۹۰ در ۷:۴۲ ب.ظ

  موسیقی راک و متال روحم رو جلا میده!در این دنیا چیزی مقدس تر از گیتار الکتریک وجود نداره

 • frank
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۹۰ در ۷:۳۹ ب.ظ

  kamelan ba mehdi movafegham
  zemnan ona moshan na adam nevisande

 • عرفان
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۲ ب.ظ

  ما موسیقی رو برای لذت و ارامش گوش میدیم.تنها دلیلی هم که بیشتر عمر خودمونو زنده ایم اینه که متال گوش بدیم اگه نباشه مردیم.موسیقی علم پزشکی نیست که ۴ تا دکتر کچل بشیینن برسیش کنن موسیقی هنره و نیاز به هنرمند داره تا درکش کنه .متال صدای این زندگی…. ماست.

 • قلی
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۹۱ در ۵:۳۶ ب.ظ

  کچلو خوب اومدی

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۹۱ در ۸:۰۱ ق.ظ

  حقیقتن طرفدارای موسیقیهایی از جنس راک و متال (به ویژه راک) موسیقی رو به عنوان بخشی از تفریحاتشون در نظر نمیگیرن بلکه یه جورایی روش زندگیشون رو تعیین میکنه! خیلی از راکرها، به خصوص نویسنده های متن در موسیقی راک و متال برای طرفدارهاشون چهره پیامبرگونه دارند. اگر به این نکته توجه کنین میفهمین قیاس موش با آدم در این مورد چقدر مضحکه. اما اگر خواسته باشین تاثیر دیستورشن را بر سلولهای مغز بررسی کنین، خوب چرا موشها رو تووی یک تراشکاری نگه نمیدارن! موسیقیهایی از جنس راک و متال همراه خودش ایدئولوژی میاره، حالا ارتباط موش با ایدئولوژی رو پیدا کنین!!!

 • پرهام
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۹۲ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

  واقعا هوی متال با وجود حالت خشن و اعتراض امیزش روح آدمو تسکین میده. هر موقع که اعصابت خورده میتونی گوش بکنی حالشو ببری. هیچ چیز مثل تکنوازی های گیتار الکتریک به ادم انرژی نمیده و واقعا هم از لحاظ علم موسیقی هوی متال یک سر و گردن از این سبک های مسخره رپ و هیپ هاپ و پاپ بالاتره .

 • کورش
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ در ۶:۱۹ ب.ظ

  موسیقیه هوی متال سرشار از حرف ها ی اعتراضی هست همراه با فهش و جیغ و …
  و وقتی انسان به این اهنگ ها گوش میده احساس میکنه داره خالی میشه یعنی تمام اعصبانیت ادم رو خالی میکنه و به ادم یه زندگیه جدید می بخشه و برای کسانی که از این اهنگ ها بدشون میاد باید بگم که الکی دارین زندگی میکنید زندگی بدون هوی متال معنا نداره
  JUST HEAVY METAL

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIII)

مقارن با این تحولات نوار کاست به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی جدید و مستقل از تشکیلات دولتی در ایران رایج شد. دو گروه شیدا و عارف نیز خود نوارهای موسیقی خودشان را با کیفیت بسیار خوب به بازار عرضه کردند. گروه های شیدا و عارف همگام با انقلاب کنسرت هایی با مایه های سیاسی و اجتماعی ترتیب دادند که با استقبال مردم به خصوص گروه های دانشجویی روبرو شد. در این میان کنسرت های گروه شیدا با آهنگ های محمد رضا لطفی (بشارت و سپیده) و پرویز مشکاتیان (ایرانی) همراه با اشعار هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) و آواز محمد رضا شجریان، خاطره درویش خان، ملک الشعرا بهار و حسین طاهرزاده را زنده می کرد.

نگاهی به کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی (II)

پیش از انتشار این کتاب، استادانی بودند که موسیقی ایرانی را اول با گوشه‌های مدال ردیف درس می‌دادند؛ کسی که مجدانه در این زمینه تا امروز فعال بوده، حسین عمومی نوازنده و مدرس موسیقی دستگاهی است. عمومی در کلاس‌هایش قبل از آموزش کل ردیف، درسی به نام «پیش‌ردیف» را تدریس می‌کند که در زمانی حدود ۲۰ دقیقه، کل گوشه‌های مدال ردیف را پشت هم می‌خواند. (۵)

از روزهای گذشته…

تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (IV)

تئوری نوین بر مبنای آفرینش مدال موسیقی ایران (IV)

این دو گام مکمل یکدیگر هستند که پایه و اساس هارمونی زوج، هارمونی ابتکاری مرتضی حنانه، بر مبنای موسیقی ایران، قرار گرفتند البته مدها می توانند همان مدهای موسیقی یونان یعنی: میکسولیدین، لیدین، فریژین و… و یا مدهای کلیسایی باشند ولی این فکر و ایده برای آرمونیزه کردن همان به اصطلاح مدهای موسیقی خودمان، یعنی دستگاههای موسیقی ایرانی مثل یک گاه یا همان مد ماهور، دوگاه یا همان شور، سه گاه و چهار گاه و… آوازها و مقامهای مربوط به آنها مانند ابوعطا که خود خاصیت یک مد جدید را دارا است و یا آواز ترک که همانطور است، افشاری، دشتی، اصفهان و گام بینابین آنها یعنی همایون باشد، برای اولین بار در ذهن خلاق مرتضی حنانه رخ داد.
پانیذ فریوسفی: این ارکستر واقعا بین المللی است

پانیذ فریوسفی: این ارکستر واقعا بین المللی است

گفتگویی که پیش رو دارید، قبل از آخرین کنسرت ارکستر فیلارمونیک تهران با رهبر و شف های این ارکستر، بعد از یکی از تمرین های پایانی در تالار رودکی تهیه شده است.
مفهوم تنالیته ، قسمت دوم

مفهوم تنالیته ، قسمت دوم

در مطلب قبل (مفهوم تنالیته ، قسمت اول) راجع به تونالیته در نقاشی صحبت کردیم و با آوردن چند مثال و مقایسه موسیقی با نقاشی سعی کردیم احساس تنال بودن یک نقاشی را تعریف کنیم. اینکه نقاشی باید از زوایای مختلف مرکزیت داشته باشد، اینکه در یک کار تنال نمی توان برای کشیدن صورت یک فرد، بینی را از بغل کشید و چشمها را از جلو و … یا در نورپردازی، رنگ و … در این مطلب سعی خواهیم کرد به مفهوم نبود تنالیته در نقاشی اشاره کنیم تا در مطالب بعدی بتوانیم درک بهتری از تنالیته در موسیقی بدست بیاوریم.
محمد مجرد ایرانی و سازهایش (II)

محمد مجرد ایرانی و سازهایش (II)

سه تاری که از چوب فوفل ساخته شده بود ساخت شخصی به نام سازگار کاسه آن یک تیکه بود نامش هم فوفل است. این سه تار بواسطه مهدی کمالیان هدیه شد به جناب محمدرضا شجریان.
فقط تصور کن! (III)

فقط تصور کن! (III)

جان لنون با یوکو اونو هنرمند آوانگارد ژاپنی و پل مک کارتنی نیز با لیندا ایستمن عکاس موسیقی راک ازدواج کردند. از آن سو، جورج هریسون که شعر هم می‌گفت در مقابل قدرت و نفوذ لنون و مک کارتنی احساس ضعف می‌کرد.
آشنایی با “Modal Jazz”

آشنایی با “Modal Jazz”

اگر به موسیقی سبک بی باپ (bebop) توجه کرده باشید حتماً متوجه شدید که چگونه همراهی کنندگان سولیست از آکوردهای مختلف برای تغییرات سریع ملودی استفاده می کنند و یا برعکس چگونه سولیست برای هماهنگ با هارمونی – که به سرعت تغییر می کند – ملودی های روان بالا و پایین رونده با استفاده از نتهای کروماتیک اجرا می کند.
موسیقی سمفونیک ایرانی (قسمت ششم)

موسیقی سمفونیک ایرانی (قسمت ششم)

در هر حال وزیری قطعات بسیاری از جمله سمفونی نفت، بندباز، تصنیف هایی برای آواز و پیانو و … را به شیوه ی دوصدایی (diaphonic) و چندصدایی ساخته بود که در بسیاری از آن ها تأکید بسیاری بر تعدیل و تامپره کردن موسیقی ایرانی رفته بود. وزیری در موسیقی خود گامی با بیست و چهار ربع پرده به وجود آورد و با خارج کردن فواصل از حالت طبیعی خود، آن ربع پرده ها را مساوی فرض می نمود. با وجود این که بر اساس اصول و متدولوژی علمی موسیقی شناسی، انطباق فواصل تیِرس در هارمونی غربی با موسیقی ایرانی به همان صورتی که با اصول آکوستیکی حاکم بر موسیقی غربی سازگار بود، به دلیل نسبت ها، فواصل خاص و فونکسیون های اصوات تشکیل دهنده ی موسیقی ایرانی، منتفی می گردد.
نقد راب بارنت بر «خسوف»

نقد راب بارنت بر «خسوف»

متنی که پیش رو دارید، نقد راب بارنت (Rob Barnett)، منتقد سرشناس بریتانیایی بر اوراتوریوی خسوف، اثر دکتر محمد سعید شریفیان است. نکاتی که در این نقد جلب توجه می کنند عبارتند از اول حس علاقه ای که بعد از شنیدن کار در منتقد ایجاد شده، به حدی که تمام اطلاعات آهنگساز حتی ویدئوهای یوتیوب وی را مشاهده کرده است. نکته دوم فهم بالای منتقد از این موسیقی (با توجه به اینکه ترجمه متن کلام موسیقی در دسترس منتقد نبوده) و از همه مهمتر، قدرت بالای بیانگری اوراتوریوی خسوف است. این متن برای خواننده انگلیسی نوشته شده و سعی شده تا تصویری از موسیقی در ذهن خواننده ای که آشنایی با این موسیقی و فضای داستان و… را ندارد ایجاد کند.
منبری: اهالی هنر نیاز به دیده شدن دارند

منبری: اهالی هنر نیاز به دیده شدن دارند

صحبتهایی بود که سروش به صورت یک سری و در چند آلبوم آثار تولید شده در سه سال فعالیت انجمن را منتشر کند. من و دکتر ریاحی و مزدا انصاری و امیر بکان و کاظم داوودیان هیأت موسس آن انجمن بودیم. آقایان دهلوی و روشن روان و مرحوم بیگلری پور و بنده و دکتر ریاحی هم شورای آموزش و پژوهش بودیم که به کارها نظارت داشتیم. زمانی هم گروه موسیقی دانشکده صدا و سیما را تأسیس کردیم که بنده هم جزء هیأت ژوری بودم و در تدوین اساسنامه اش هم بودم و خلاصه چه عرض کنم… رسیدیم به اینجایی که مشاهده می کنید. در مورد انتشار آلبوم هم پروسه سختی شده که سراغش نرفتم.
تحلیل روانی قاتل جان لنون در یک فیلم

تحلیل روانی قاتل جان لنون در یک فیلم

یک کمپانی فیلم سازی کانادایی بیست و پنج سال پس از کشته شدن جان لنون (John Lennon)، ترانه سرا و موسیقی دان عضو گروه بیتلز، فیلمی ساخته که در آن به تجزیه و تحلیل افکار و حالات روانی قاتل لنون پرداخته شده است. بازیگران اصلی این فیلم جرد لتو (Jared Leto) و لیندسی لوهان (Lindsay Lohan) هستند. لتو که در فیلمهای “مرثیه ای برای یک رویا” (Requiem for a Dream) در نقش یک معتاد به هرویین و “خدای جنگ” (Lord of War) نقش یک اسلحه فروش معتاد را بازی کرده است، انتخاب مناسبی برای نقش قاتل لنون، مارک دیوید چاپمن (Mark David Chapman) به نظر میرسد.