گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk


اتا جیمز، بانوی افسانه ای بلوز و سول جز، صبح جمعه، ۲۰ ژانویه در بیمارستان پارکویو کامیونیتی در لس آنجلس، در هفتاد و سه سالگی در اثر سرطان خون درگذشت. او چند ماه گذشته را در مرحله پایانی سرطان خون و دمانس به سر می برده است و پنجشنبه شب به بیمارستان مراجعه می کند اما صبح جمعه فوت می کند. پزشک اتا روز جمعه از درگذشت او اظهار تأسف کرد و گفت: «ما همگی بسیار نارحت هستیم. با توجه به شناختی که از او و گذشته اش داشتم، مایه افتخار بود که مراقبت از او را به عهده داشتم.» همسر و فرزندان اتا در لحظه های پایانی زندگیش در کنار او بودند.

لوپ دلئون، مدیر برنامه های اتا، می گوید: «او واقعا هنرمند اصیلی بود و موسیقی اش زیر بار دسته بندی نمی رفت. مرگ او ضایعه بزرگی برای خانواده، دوستان و دوستدارانش در سراسر دنیاست.»

زندگی اتا نیز مانند حرفه موسیقیاییش سراسر حادثه بود، از سوء مصرف مواد گرفته تا بیماری های مختلف. اما او این توانایی را داشت تا مشکلاتش را دست مایه ای برا ی آفرینش هنری قرار دهد.

آنگونه که اتا جیمز در خود زندگینامه ای که در سال ۱۹۹۵ و به عنوان یک هنرمند قلابی نوشته است، او در دوره جوانی به مدت کوتاهی با مادرش بوده است و هیچگاه هم پدرش را نشناخت.

البته گفته می شود که پدرش مینسوتا فتز، بیلیارد باز معروف بوده است. وقتی اتا بزرگتر شد، با او ملاقات کرد اما مینسوتا هیچگاه این شایعه را نه تأیید و نه رد کرد. جانی اوتیس (Johnny Otis)، خواننده ای که چند روز پیشتر درگذشت، کسی بود که استعداد جیمز را کشف کرد و اولین کار موفق جیمز یعنی “Roll With Me Henry” در سال ۱۹۵۴ را تنظیم کرد. جیمز در آن زمان تنها ۱۵ سال داشت و وارد عرصه ای شد که بلوز، گاسپل، سول، جز و راک اند رل را در بر می گرفت.

اتا جیمز که با عنوان «Miss Peaches» شناخته شده بود، در سال ۱۹۶۰ به چس رکوردز (Chess Records) پیوست که باعث شد، مخاطبان بیشتری بیابد، هرچند هیچ گاه به موفقیت تجاری چشمگیری دست نیافت. جیمز سپس درگیر هروئین شد و با این مشکل دست و پنجه نرم کرد. در سال ۱۹۹۵ گفت، هروئین مصرف کردم «زیرا می خواستم آرامش داشته باشم» و در سال های بعد با وزن زیاد درگیر بود و معمولا برنامه هایش را از روی ویلچر اجرا می کرد.

اتا در اوایل سال ۲۰۰۰ عمل لاغری انجام داد. در فیلم کادیلاک رکوردز که در سال ۲۰۰۸ و بر اساس ماجرای چس رکوردز ساخته شد، بیانسه در نقش جیمز، بازی کرد. این در حالی بود که رابطه بین این دو خواننده همیشه هم آرام و خوب نبود. وقتی نهایتا قرار شد که بیانسه در مهمانی مراسم تحلیف باراک اباما به اجرا بپردازد، جیمز گفته بود که «چه معنی دارد که بیانسه آهنگ من که همیشه خودم اجرایش می کردم را بخواند.» البته او بعدا این حرفش را پس گرفت و گفت که شوخی کرده است.

صداس جیمز که می توانست در یک لحظه از یک صدای ملایم به صدایی خشن تبدیل شود، الهام بخش خواننده های سول مانند ایمی واین هاوس (Amy Winehouse) و ادل (Adele) بود. ادلی یک بار اعتراف کرد که گوش دادن به صدای جیمز باعث شده است که تصمیم بگیرد که خواننده شود.

وقتی ادل نهایتا توانست جیمز را از نزدیک ببیند، گفت که بسیارشگفت زده شده است: «اصلا نمی دانستم که چه چیزی باید بگویم. بعد از آن فقط گریه می کردم.»
دونتو جیمز و ناپدری اش، آرتیس میلز، بر سر نگهداری از ملک ۱ میلیون دلاری اتا در دادگاه به کشمکش پرداختند؛ اخیرا بر اساس توافقنامه ای بین دونتو و سامتو، برادرش، ناپدری آنها نگهداری ملک را بر عهده خواهد داشت. اما ماه پیش، قاضی در جواب درخواست میلز برای هزینه های درمانی اتا جیمز اجازه برداشت ۳۵۰ هزار دلار را داد که ۱۵۰ هزار دلار کمتر از مبلغ درخواستی میلز بود.
اتا جیمز در زندگی حرفه ایش موفق به دریافت ۶ جایزه آلمانی و ستاره Hollywood Walk of Fame شد.

guardian.co.uk

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است