گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

ویتنی هوستون در ۴۸ سالگی در گذشت

ویتنی هوستون، خواننده پاپ آمریکایی، عصر شنبه، ۱۱ فوریه ۲۰۱۲، در اتاق خود در هتل بورلی هیلز در ۴۸ سالگی در گذشت. هرچند هوستون در زندگی حرفه ای خود توانست صدر نشین موسیقی پاپ شود اما سوء مصرف مواد، زندگی شخصیش را به زیر کشید.

سوپر استار موسیقی R&B و پاپ، شب برنامه جوایز گرمی در لس آنجلس در گذشت. این در حالی بود که کلایو دیویس، مشاور و مدیر ضبط برنامه هایش، به رسم هر سال، جشنی را پیش از مراسم
گرمی، با حضور تعداد بسیار زیادی از چهره های شناخته شده صنعت موسیقی تدارک دیده بود.

صحنه داراماتیک ماجرا زمانی رو شد که میهمانانِ تازه از راه رسیده ی این جشن با شنیدن خبر مرگ هوستون شوکه شدند! پیوسته بر تعداد گزارشگران که برای تهیه گزارش به هتل می آمدند و طرفدارانی که بیرون از هتل برای گرامی داشتن یاد موزیسین محبوبشان شمع روشن می کردند افزوده می شد. صدای هلیکوپترها هم به شلوغی صحنه می افزود.

پلیس بورلی هیلز می گوید که حدود ساعت ۳ و ۴۳ دقیقه بعد از ظهر (به وقت استاندارد اقیانوس آرام) با آنها تماس گرفته شده است و وقتی نیروی پلیس به هتل رسید، آتش نشانان در محل حضور داشتند. هوستون در اتاق خود در طبقه چهارم هتل بود و به عملیات احیای قلبی- ریوی پاسخ نداده بود. در نتیجه، مرگ او در ساعت ۳ و ۵۵ دقیقه اعلام شد.

ستوان مارک رزن به خبرنگاران اعلام کرد که جسد او توسط دوستان و اعضای خانواده اش که در هتل حضور داشتند شناسایی شد و بستگان درجه دوم نیز در جریان درگذشت او قرار گرفتند. پلیس همچنین اعلام کرد نشانه بارزی پیدا نکرده است که نشان دهنده اهداف مجرمانه باشد. پزشک قانونی منطقه لس آنجلس، جسد ویتنی هوستون را نیمه شب و از در پشتی هتل خارج نمود تا از ازدحام خبرنگارانی که برای پوشش خبر درگشت این خواننده جمع شده بودند اجتناب کند.

معمولا پزشکی قانونی در یک یا دو روز پس از مرگ به کالبد شکافی می پردازند. بنابراین احتمالا جزییات اولیه در باره مرگ هوستون نیز منتشر خواهد شد. البته اگر دلیل مرگ سوء مصرف مواد یا مشروبات الکی باشد، انجام آزمایش های سم شناسی (تکسیکولوژی) نیز برای اعلام رسمی علت مرگ ضروریست که این آزمایش ها بین ۶ تا ۸ هفته به طول می انجامند.

هوستون در طی سی سال فعالیت های خود در عرصه موسیقی موفق به کسب ۶ جایزه گرمی، ۳۰ جاثزه بیلبورد و ۲۲ جایزه موسیقی آمریکا (American Music Awards) شد. او ۷ آلبوم استودیویی منتشر کرد. تقریبا ۱۷۰ میلیون نسخه سی دی، آثار تک و ویدئو فروخت.


audio file
قسمتی از “run to you” را با صدای ویتنی هوستون بشنوید

نخستین آلبوم او با نام «ویتنی هوستون» در سال ۱۹۸۵، پر فروش ترین آلبومی بود که یک خواننده زن در آن زمان منتشر کرده بود. دومین سی دی استودیویی او با نام «ویتنی» که در سال ۱۹۸۷ منتشر شد، اولین آلبوم از یک خواننده زن بود که در جدول دویست تایی آلبوم های بیلبورد جایگاه اول را از آن خود نمود.

هوستون در اوایل دهه نود، از عنوان خود یعنی «ملکه موسیقی پاپ» استعفا داد اما موفقیت انتقادی و تجاری او با مشکلات روز افزون زندگی شخصیش همراه بود. او در سال ۱۹۹۲ با بابی بروان که خواننده خوش نامی نبود ازدواج کرد و ۱۴ سال زندگی مشترک آشفته آنها نیز با سوء مصرف مواد و خشونت خانگی فلج شد.

در سال ۲۰۰۰، نیروهای امنیتی فرودگاه هاوایی در وسایل هوستون و بروان، ماری جوانا پیدا کردند و هوستون در مصاحبه ای تلوزیونی در سال ۲۰۰۲ اعتراف کرد از ماری جوانا، کوکائین، الکل و داروهای تجویزی استفاده می کند.
ده سال آخر زندگی هوستون زیر سایه شوم سوء مصرف مواد، شایعه هایی درباره اعتیاد دوباره و بستری شدن در مراکز ترک اعتیاد سپری شد.

او در سال ۲۰۰۹ تور بازگشتی را ترتیب داد و در آوریل ۲۰۱۰ ادعای رسانه ها درباره اعتیاد دوباره اش را «مضحک» خواند. هوستون در می ۲۰۱۱ در برنامه ترک اعتیاد به مواد و الکل و توانبخشی شرک ثبت نام کرد.

هوستون، علیرغم مشکلات شخصی، تأثیر فراوانی بر همکاران موزیسین خود به جای گذاشت به طوری که سیل پیام های پر احساس آنها، به احترام او و به مناسبت در گذشتش، رسانه ها را فرا گرفته است.

reuters.com

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است