ظرایف ویولن (II)

دومین مورد، تنظیم بودن خرک از لحاظ عوامل؛ ارتفاع، فاصله مرکز به مرکز سیم ها، شکل قوس روی خرک نسبت قوس روی گریف و نیز فاصله سیم ها از روی گریف (که به ارتفاع گریف از صفحه نیز وابسته می باشد)، است.از آنجا که سیم ها دامنه متفاوتی از نظر قطر(که می تواند تابعی از مشخصات مکانیکی مورد نظر و جنس و لایه های مواد سازنده یک سیم باشد) را از لحاظ مشخصات فنی دربر میگیرند، یک تنظیم صحیح خرک متاثر از نوع سیم مورد استفاده است.(عاملی که غالبا به آن توجه نمی شود) در این رابطه یک تنظیم کار ماهر ویولن از جداول استاندارد تنظیم خرک بر پایه سیم مورد استفاده نوازنده بهره می جوید.

تنظیم بودن خرک علاوه بر آنکه می تواند باعث بهتر و نیز آسانتر نواختن گردد می تواند باعث بالاتر رفتن قابلیت نواختن تکنیک هایی چون پیتزیکاتو توسط نوازنده گردد.

در حالتی که تنظیم خرک منجر به ارتفاع بیش از اندازه سیم از روی گریف گردد، انگشت گذاری باعث می گردد بر مفاصل و انگشتان نوازنده فشار بیش از اندازه وارد گردد.

از طرف دیگر، گاه عدم توجه به ارتفاع صحیح باعث بوجود آمدن فشار غیر متعارف بر روی صفحه ساز می گردد که در طول زمان می تواند منجر به نشست صفحه رو و… گردد.

مورد دیگر تنظیم بودن پایه خرک نسبت به شکل و فرم صفحه ویولن در هر دو نقطه اتصالی پایه است.

این مورد نیز از آنجا اهمیت می یابد که می تواند باعث شود تا ارتعاشات خرک به شکل کامل به صفحه ساز منتقل نگردد.

سومین مورد، تنظیم نبودن شیطانک کنار سرپنجه ساز از لحاظ ارتفاعی و نیز فواصل سیم ها از یکدیگر است که می تواند بسیار آسیب رسان به انگشتان و مفاصل باشد. معمولا عدم رگلاژ شیطانک با سرعتی زیاد منجر به بروز دردناکی در ناحیه مفاصل انگشتان می گردد.

از طرف دیگر هرگاه جانمایی دریچه های اف یک ویولن نسبت به صفحه و نیز یکدیگر صحیح نبوده، و طراحی و اجرای اف ها به شکل اصولی انجام نگرفته باشند و یا خرک بر محل صحیح خود نسبت به گپ دریچه اف قرار نگرفته باشد و یا دسته و شیطانک دچار تابیدگی نسبت به بدنه ساز باشد، پرده بندی انگشتان نسبت به شیطانک می تواند درسیم های مختلف دچار تفاوت گردد که این مسئله جز آنکه نوازنده را دچار سردرگمی در هنگام نواختن می گرداند، باعث بروز مواردی چون خستگی تا فالش نواختن در نوازنده می گردد.

در صورتی که شرایط فوق بر یک ساز حاکم باشد، لازم است تا نوازنده به سرعت نسبت به اصلاح ساز خود و تنظیم صحیح آن اقدام نماید.

Viol.ir

6 دیدگاه

 • فرزان
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۵ ق.ظ

  با سپاس فراوان،بسیار مفید بود.
  اگر ممکنه کسانی رو که بطور حرفه ای به رگلاژ ساز میپردازند رو معرفی کنید چون اکثراً به چسبیده بودن پایه های خرک به روی صفحه اکتفا می کنند،
  البته افرادی هم که در این زمینه به صورت حرفه ای کار می کنند دسمزد هایی باورنکردنی را هم در بعضی اوقات طلب می کنند که پرداخت آن از عهده هرکسی برنمیاید.

 • نوربخش
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۱ در ۵:۱۱ ب.ظ

  با تشکر، معرفی اشخاص به این طریق و در مقالاتی از این دست را کار صحیحی ندانسته و خارج از عرف می دانم، که با انگیزه ذاتی ارائه این مقالات در تناقض است. از طرف دیگر، آشنایی با متخصصین سازگری نیز کار دشواری نبوده و نوازندگان با اندکی تحقیق می توانند به مقصود دست یابند.

 • hossein
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۹۱ در ۹:۰۵ ب.ظ

  salam mamnon az site kheyli khobeton man modatiye violin tamrin mikonam va moshkeli ke daram sedaye bolande saze ke nemitonam vaghean tamrin konam chon baese azar ya narahati digaran mishe az soordin lastiki ham estefade kardam vali motasefane sedaye sazam ro aslan kam nakard shoma rahkari darid ke beshe ba sedaye kheli kam ba violin tamrin kard ?
  ba sepas

 • نوربخش
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۱ در ۹:۳۱ ب.ظ

  در صورتی که از ساز ارزشمندی جهت تمرین استفاده نمی کنین، از سوردین استفاده کنید.

  هرچند لازم هست که هر روز بدون سوردین هم تمرین کنید تا با صداگیری قوی ویولن نیز آشنا شوید.

  ضمنا رویارویی با صدای واقعی ویولن باعث بهبود سونوریته می گردد

 • Shahab
  ارسال شده در آذر ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۱ ب.ظ

  با سلام و عرض خسته نباشید . بابت مطالب زیبا و آموختنی سایتتون و زحماتتون تشکر میکنم . من یک درخواست داشتم اگه امکانش هست مطلب مفید و مفصل و کامل در مورد امضای داخل ویولن در سایت قرار دهید . این امضا یا برچسب یا مارک برای چیه و ارزشی داره ؟؟؟ نشان دهنهده چیه ؟؟؟ میشه برای سوءاستفاده نام سازنده ای دیگر رو چسبوند و و و و و ………….. . ممنون میشم مطلبی با چنین موضوعی تو سایت قرار دهید . من منتظرم .

 • پري
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۹۵ در ۳:۱۴ ق.ظ

  دلیل پریدن خرک روی صفحه یولن چی می تونه باشه

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

رونمایی از آلبوم «ماندالای درون» (IV)

رونمایی از آلبوم «ماندالای درون» (IV)

اما نکته ی انتقادی من به این آلبوم مبحث نام گذاری بر روی آثار است. اساسا وقتی که ما روی یک اثر موسیقایی نام گذاری می کنیم، به مخاطب جهت می دهیم، یعنی می خواهیم مخاطب این اثر را با یک ذهنیت مشخص گوش کند. این مسئله می تواند جزء کارکرد اثر موسیقایی باشد، ممکن است که شما با موسیقی کلامی رو به رو باشید که کلمات قسمتی ازموسیقی هستند. اما وقتی که موسیقی، موسیقی محض است و آن را نامگذاری می کنیم، به اثر لطمه ای وارد نمی کند اما نظر شخصی من ممکن است ذهن مخاطب منحرف شود.
درباره حسین خان اسماعیل زاده (I)

درباره حسین خان اسماعیل زاده (I)

حسن مشحون در جلد ۲ تاریخ موسیقی ص ۵۴۳ می نویسد: «حسین خان معروف به اسماعیل زاده فرزند اسماعیل خان نوازنده می باشد و استاد اواخر عصر قاجاریه». حسین خان تحت زیر نظر پدر به نواختن کمانچه مشغول شد ولی بیشتر نوازندگی را از عموی خود قلی خان فرا گرفت. از نوازندگان حرفه ای کمانچه بود و محل کارش در محله سرپولک (بازار تهران) بود وی به اشاره ظهیرالدوله از جمع عوام خارج و با طبقات عالی و رجال دمساز شد و در جلسات انجمن اخوت حضور یافت و به تاسیس کلاس و تربیت شاگردان پرداخت. از شاگردان ممتاز وی در نوازندگی: رضا محجوبی، رکن الدین مختاری، ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، ابراهیم منصوری، شهباز برمکی و حسین میرخانی را می توان نام برد.
گفتگو با حسین علیشاپور (VI)

گفتگو با حسین علیشاپور (VI)

شما دقت بفرمایید موسیقی ما پر است از این گونه موارد. برای مثال عرض می کنم گستره ی صوتی صدای استاد بنان در حد – مثلا – آقای گلپایگانی و ایرج نبود، منتهی طوری از کلام استفاده می کرد که مخاطب را پای کار می نشاند. یا – خدا رحمتشان کند – استاد محمودی خوانساری با این که شعر را که می خواند هجابندی های خوبی – آنچنان که در نظر بنده و شما هست و استاندارد است – نداشت اما آنقدر شعر را خوب انتخاب می کرد و مضمون شعری که می خواند خوب بود که من دیده ام مخاطب عام صدای او را می شنود – مخاطبی که به موسیقی ایرانی دلبستگی ای ندارد – و پای صدای او می نشیند.
زوموزیکولوژی

زوموزیکولوژی

Zoomusicology یکی از شاخه های موزیکولوژی و جانورشاسی میباشد. این شاخه به بررسی موسیقی در میان حیوانات میپردازد که میتوان به دو عنوان تبدیل شود : ۱- تاثیر موسیقی بر حیوانات ۲- صوت و نقش آن در ارتباط ما بین همنوعانشان.
آواز بنان (III)

آواز بنان (III)

به عبارت دیگر با هماهنگ گرداندن افسون صدا و موسیقی با حرکت و تپش درونی شعر و ترانه، تأثیری شگرف به آوای خویش بخشیده است. کشش و تحریر و وقف و تأکید و اوج و فرود در آواز او بجاست. هیچ‌گاه شنیده نمی‌شود کلمه‌ای را بشکند و نابجا درنگ یا شتاب کند، یا بر سر حروف صامت و انسدادی برای تحریر دادن تلاشی عبث نماید، یا عبارتی را که با نوای بم سازگارتر است با صوت زیر بخواند و برعکس. خلاصه آنکه در آنچه از او می‌شنویم موسیقی و شعر و آواز همه دارای روحی واحد و همنوا و همگامند، آن هم در کسوت هم‌آهنگی ظریف و هنرمندانه. بعلاوه او در عرضه داشتن این کیفیت به ابتکارهایی دست می‌زند متنوّع و متناسب در هر مورد، چندان که تحریرها و زیر و بم‌ها و کرشمه‌هایی که در آواز اوست برای شنونده آشنا خود در حد موسیقی و آهنگی زیبا و شعری بلند، کشش و رُبایش و جلوه و تابش دارد.
انتخاب رپرتوار برای کنسرت

انتخاب رپرتوار برای کنسرت

در ایام تحصیل در مدرسه‌ی موسیقی برای فارغ‌التحصیلی و دریافت مدرک مجبوریم رپرتوار ویژه‌ای را کار کنیم. این رپرتوار می‌تواند از سوی معلمهایمان به ما محول شود یا اینکه برنامه‌ی آموزشی آن را به ما تحمیل کند.
جک برایمر، سلطان انگلیسی کلارینت (I)

جک برایمر، سلطان انگلیسی کلارینت (I)

جک برایمر (Jack Brymer) کلارینت نوازی بود که سبک آرامش بخش نوازندگی و تُن آرام او الهام بخش یک نسل از نوازندگان پس از جنگ بود. همانطور که بسیاری از موسیقیدان ها پس از شنیدن فلوت نوازی جیمز گالوی تصمیم به نواختن فلوت کردند، تنوع و شکوه نوازندگی برایمر نیز کلارینت را برای انگلیسی ها جذاب تر از ویولون ساخت.
یک progression از دهه ۶۰

یک progression از دهه ۶۰

یکی از progression هایی که در دهه ۶۰ توسط بسیاری از نوازنده ها در هارمونیزه کردن قطعات بکار میرفت توالی آکوردی است که در شکل آنرا مشاهده میکنید. کافی است از پایه گام یک فاصله سوم کوچک پایین بیاییم، و بعد دوبار فاصله چهارم درست بالا برویم، در انتها میتوانیم به پایه گام برگردیم.
هنر شنیدن موسیقی (II)

هنر شنیدن موسیقی (II)

من در اولین سال کالج با کمال تعجب متوجه شدم که در تمام رسیتالها و کنسرتها، ردیف اول و دوم صندلیها به ترتیب توسط استادان دانشکده ریاضی و فیزیک اشغال یشد. از همان زمان و طی تحقیقات بعدی متوجه شدم که ریاضی دانان و فیزیک دانان، به خصوص آنهایی که با بخش تئوری آن سر و کار دارند، درک، عشق و احترام بی ندازه ای نسبت به موسیقی دارند بسیاری از آنان موسیقی دان هم هستند.
یک نظریه ی تاریخی

یک نظریه ی تاریخی

الگو ها در آن سو (اروپا و آمریکا) طی نیم قرن اخیر، ما را به سوی زوال غربی سوق داده اند و این در حالی است که ما در عین تقلید مداوم از غرب همیشه هم از آن عقب مانده ایم. ما دو سه قرن پس از دورانی که نهضت کرامولی قرن هفده پشت سر گذاشته می شد، تقلید پیش پا افتاده و ناچیزی از آن کردیم؛ و حالا که غربی ها از خود به بیزاری رسیده اند و فرهنگ غرب عملاً راه زوال و نیستی را در پی گرفته است و تمدنش، با انواع مختلف سلاح ها تجهیز شده، تا از این طریق بتواند خود و دنیا را در یک آن نابود کند، عده ای از ما پشت سر غربی ها راه افتاده اند و مدام پیشرفت ها، بزک ها و تفاوت آنجا را به رخ ایرانیان می کشند درحالی که می توانند مانند هند فرهنگ ایران را به جهان عرضه کنند و در راه شناساندن این فرهنگ کوشا باشند.