ظرایف ویولن (II)

دومین مورد، تنظیم بودن خرک از لحاظ عوامل؛ ارتفاع، فاصله مرکز به مرکز سیم ها، شکل قوس روی خرک نسبت قوس روی گریف و نیز فاصله سیم ها از روی گریف (که به ارتفاع گریف از صفحه نیز وابسته می باشد)، است.از آنجا که سیم ها دامنه متفاوتی از نظر قطر(که می تواند تابعی از مشخصات مکانیکی مورد نظر و جنس و لایه های مواد سازنده یک سیم باشد) را از لحاظ مشخصات فنی دربر میگیرند، یک تنظیم صحیح خرک متاثر از نوع سیم مورد استفاده است.(عاملی که غالبا به آن توجه نمی شود) در این رابطه یک تنظیم کار ماهر ویولن از جداول استاندارد تنظیم خرک بر پایه سیم مورد استفاده نوازنده بهره می جوید.

تنظیم بودن خرک علاوه بر آنکه می تواند باعث بهتر و نیز آسانتر نواختن گردد می تواند باعث بالاتر رفتن قابلیت نواختن تکنیک هایی چون پیتزیکاتو توسط نوازنده گردد.

در حالتی که تنظیم خرک منجر به ارتفاع بیش از اندازه سیم از روی گریف گردد، انگشت گذاری باعث می گردد بر مفاصل و انگشتان نوازنده فشار بیش از اندازه وارد گردد.

از طرف دیگر، گاه عدم توجه به ارتفاع صحیح باعث بوجود آمدن فشار غیر متعارف بر روی صفحه ساز می گردد که در طول زمان می تواند منجر به نشست صفحه رو و… گردد.

مورد دیگر تنظیم بودن پایه خرک نسبت به شکل و فرم صفحه ویولن در هر دو نقطه اتصالی پایه است.

این مورد نیز از آنجا اهمیت می یابد که می تواند باعث شود تا ارتعاشات خرک به شکل کامل به صفحه ساز منتقل نگردد.

سومین مورد، تنظیم نبودن شیطانک کنار سرپنجه ساز از لحاظ ارتفاعی و نیز فواصل سیم ها از یکدیگر است که می تواند بسیار آسیب رسان به انگشتان و مفاصل باشد. معمولا عدم رگلاژ شیطانک با سرعتی زیاد منجر به بروز دردناکی در ناحیه مفاصل انگشتان می گردد.

از طرف دیگر هرگاه جانمایی دریچه های اف یک ویولن نسبت به صفحه و نیز یکدیگر صحیح نبوده، و طراحی و اجرای اف ها به شکل اصولی انجام نگرفته باشند و یا خرک بر محل صحیح خود نسبت به گپ دریچه اف قرار نگرفته باشد و یا دسته و شیطانک دچار تابیدگی نسبت به بدنه ساز باشد، پرده بندی انگشتان نسبت به شیطانک می تواند درسیم های مختلف دچار تفاوت گردد که این مسئله جز آنکه نوازنده را دچار سردرگمی در هنگام نواختن می گرداند، باعث بروز مواردی چون خستگی تا فالش نواختن در نوازنده می گردد.

در صورتی که شرایط فوق بر یک ساز حاکم باشد، لازم است تا نوازنده به سرعت نسبت به اصلاح ساز خود و تنظیم صحیح آن اقدام نماید.

Viol.ir

6 دیدگاه

 • فرزان
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۵ ق.ظ

  با سپاس فراوان،بسیار مفید بود.
  اگر ممکنه کسانی رو که بطور حرفه ای به رگلاژ ساز میپردازند رو معرفی کنید چون اکثراً به چسبیده بودن پایه های خرک به روی صفحه اکتفا می کنند،
  البته افرادی هم که در این زمینه به صورت حرفه ای کار می کنند دسمزد هایی باورنکردنی را هم در بعضی اوقات طلب می کنند که پرداخت آن از عهده هرکسی برنمیاید.

 • نوربخش
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۱ در ۵:۱۱ ب.ظ

  با تشکر، معرفی اشخاص به این طریق و در مقالاتی از این دست را کار صحیحی ندانسته و خارج از عرف می دانم، که با انگیزه ذاتی ارائه این مقالات در تناقض است. از طرف دیگر، آشنایی با متخصصین سازگری نیز کار دشواری نبوده و نوازندگان با اندکی تحقیق می توانند به مقصود دست یابند.

 • hossein
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۹۱ در ۹:۰۵ ب.ظ

  salam mamnon az site kheyli khobeton man modatiye violin tamrin mikonam va moshkeli ke daram sedaye bolande saze ke nemitonam vaghean tamrin konam chon baese azar ya narahati digaran mishe az soordin lastiki ham estefade kardam vali motasefane sedaye sazam ro aslan kam nakard shoma rahkari darid ke beshe ba sedaye kheli kam ba violin tamrin kard ?
  ba sepas

 • نوربخش
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۹۱ در ۹:۳۱ ب.ظ

  در صورتی که از ساز ارزشمندی جهت تمرین استفاده نمی کنین، از سوردین استفاده کنید.

  هرچند لازم هست که هر روز بدون سوردین هم تمرین کنید تا با صداگیری قوی ویولن نیز آشنا شوید.

  ضمنا رویارویی با صدای واقعی ویولن باعث بهبود سونوریته می گردد

 • Shahab
  ارسال شده در آذر ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۱ ب.ظ

  با سلام و عرض خسته نباشید . بابت مطالب زیبا و آموختنی سایتتون و زحماتتون تشکر میکنم . من یک درخواست داشتم اگه امکانش هست مطلب مفید و مفصل و کامل در مورد امضای داخل ویولن در سایت قرار دهید . این امضا یا برچسب یا مارک برای چیه و ارزشی داره ؟؟؟ نشان دهنهده چیه ؟؟؟ میشه برای سوءاستفاده نام سازنده ای دیگر رو چسبوند و و و و و ………….. . ممنون میشم مطلبی با چنین موضوعی تو سایت قرار دهید . من منتظرم .

 • پري
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۹۵ در ۳:۱۴ ق.ظ

  دلیل پریدن خرک روی صفحه یولن چی می تونه باشه

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

از روزهای گذشته…

موسیقیدانان، قوانین بار در سفرهای هوایی را محکوم کردند

موسیقیدانان، قوانین بار در سفرهای هوایی را محکوم کردند

پس از دستگیری تعدادی تروریست در هواپیمایی بریتانیا، موسیقیدانان برجسته از قوانین سختگیرانه بار در این هواپیمایی انتقاد کردند. به گفته آنان محدودیت جدید در اندازه که تنها آوردن بارهایی در حد یک کامپیوتر دستی را به کابین مجاز میداند، عملا به همراه داشتن آلات موسیقی بزرگ را غیر ممکن ساخته است.
رهبرانی که نخواستند رهبر باشند

رهبرانی که نخواستند رهبر باشند

نگاهی به آثار و آرای فرهاد مشکات : ساموئل هانتیگتون در باب تحلیل فرایند گذار به درستی می گوید که: «هر دگرگونی میانه روانه را نمی توان اصلاحات نامید و برای برخی دگرگونی های میانه روانه ، عنوان «تحکیم» (constellation) بیشتر برازنده است تا اصلاحات»
منبری: آشنایی با سلفژ ضروری است

منبری: آشنایی با سلفژ ضروری است

بله. اما در مورد مرصع خوانی نمونه دقیقی نداریم و آنچه عنوان کردم برداشت خود بنده بود. البته درنهایت تمام این شیوه ها باید منجر به زیبایی و خلق آثار جدید در آواز بشود، نه اینکه فقط تکرار کار گذشتگان باشد و پس، درعین حال باید به گوش مخاطب جذاب و زیبا بیاید چون شنونده معمولی، کاری به اختلاف شیوه ها و نظرات تخصصی آوازی ندارد بلکه عناصر زیبایی شناسی که بطور غریزی در همه انسانها وجوددارد شامل صدای خوب، ادوات و تحریر بجا و مناسب، شعر مناسب و ارائه خوب و درست آن و غیره همه از جمله مواردی هستند که شنونده و مخاطب آواز می طلبد.
صبا؛ نسیم دگرگونی‌ها (I)

صبا؛ نسیم دگرگونی‌ها (I)

در تاریخ افرادی هستند که با کارشان، با بودنشان، با تاثیری که بر وقایع زمانه می‌گذارند جریان یک‌سویه و یک‌پارچه‌ی زمان را به قبل و بعد از خودشان تقسیم می‌کنند. بی‌شک وقتی در سال ۱۲۸۱ ابوالحسن نامی در خانواده‌ی فرهیخته‌ی کمال‌السلطنه متولد شد یکی از همین شخصیت‌ها پا به عرصه‌ی وجود گذاشته بود. هنگامی که هم او، در واپسین روز پاییز ۱۳۳۶ به تاریکی طولانی‌ترین شب آن سال پیوست دیرگاهی بود که می‌شد بخش‌هایی از تاریخ موسیقی معاصر را از جنبه‌های متعدد به قبل و بعد از او بخش کرد.
فرج نژاد: جواب مثبتی از نامه گرفته ایم

فرج نژاد: جواب مثبتی از نامه گرفته ایم

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با میدیا فرج نژاد آهنگساز و نوازنده درباره انتقادات اخیر گروهی از موسیقیدانان به فعالیت های خانه موسیقی و جشنواره فجر، این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است.
کاباره ها، محل عرضه و تقاضا

کاباره ها، محل عرضه و تقاضا

بخش بسیار زیادی از زنان جامعه ی من، به نوعی در ادامه ی رمانتیزم اند. رمانتیزمی از مد افتاده و اغراق آمیز. بخش بسیار زیادی شان هم فردگرا هستند و آن “تو”ی درون شان نیز کسی نیست جز خودشان. اما با همه ی این ها، زنان نه سرمه ی خورشید که می توانند خودِ خورشید باشند. در میان زنان، عده ای شان بسیار عمیق و بااصالت، عده ای شان با احساسات ساده و شریف و عده ای شان هم سطحی، بی بنیه و لاابالی اند. همان تقسیم بندی معمول همانند مردان!
چکناواریان، هنرمند آزادی خواه

چکناواریان، هنرمند آزادی خواه

لوریس چکناواریان را نه تنها به عنوان یک موسیقیدان توانا که به عنوان هنرمندی که برای آزادی و استقلال وطن دوم اش ارمنستان کوشیده است، دوست دارم و می ستایم. در سال های اول استقلال کشور ارمنستان تعداد اندکی بودند که به تنهایی صدای تمامی مردم شدند و یک تنه در برابر ظلم حاکم ایستادند و در راه تامین آزادی اندیشه از پای ننشستند. در آن سال ها ارمنستان تمامی صدای موسیقی شده بود و ارکستر فیلارمونیک تنها برای یک ملت می نواخت چرا که از آن یک ملت بود، سکان دار این آهنگِ نا منتها کسی نبود جز لوریس چکناواریان.
نوازنده و تمرین (II)

نوازنده و تمرین (II)

در مطلب قبل به پنج مورد از نکاتی که برای تمرین کردن باید به آنها توجه کرد اشاره کردیم، در این قسمت توجه شما را به ادامه نکات جلب می کنیم.
موسیقی، رمانتیک تر از سایر هنرها

موسیقی، رمانتیک تر از سایر هنرها

واژه های کلاسیک و رمانتیک که بیان کننده سبک دوره هایی از تاریخ موسیقی هستند، به دودلیل اشکلاتی در بر دارند. اول این که هر دو کلمه در ادبیات، هنرهای زیبا و تاریخ عمومی دارای مفاهیم وسیعتر و متعددتری نسبت به آنچه در موسیقی مورد استفاده قرار گرفته است، دارند.
سوزانا باکا، وزیر جدید فرهنگ پرو!

سوزانا باکا، وزیر جدید فرهنگ پرو!

سوزانا باکا خواننده آفریقایی-پرویایی فولکلور در کابینه جدید پوپولیستی رئیس جمهور الانتا هومالا که هفته پیش آغاز به کار کرد به وزارت فرهنگ کشور پرو گماشته شد. باکا که توانست با سی دی “Lamento Negro” خود جایزه گرمی لاتین را در سال ۲۰۰۲ از آن خود کند، اولین پرویایی سیاه پوست است که از زمان استقلال این کشور از اسپانیا در سال ۱۸۲۱ وزیر کابینه شده است. باکا همچنین نمونه دیگری از یک شخصیت آمریکای جنوبی است که در گرایش اخیر این کشورها به درگیر کردن هنرمندان در سیاست های فرهنگی دولت مسئولیتی را پذیرفته است.