رامین جوادی و “Batman Begins”

Batman Begins
Batman Begins
فیلم پرهزینه و پر فروش “بتمن آغاز میشود” محصول سال ۲۰۰۵، به کارگردانی کریستوفر نولان و بازیگران سرشناسی چون کریستین بیل در نقش بتمن، مایکل کین، لیام نیسن و مورگان فریمن ۱ است. این فیلم پنجمین فیلم از این سری پس از بتمن سال ۱۹۸۹ است، داستان و ساختاری متفاوت دارد و این تفاوت به خصوص در موسیقی آن مشاهده میشود.

موسیقی فیلم توسط تیم موفق هانس زیمر (Hans Zimmer) وجیمز نیوتن هوارد (James Newton Howard) است. هنگام مطالعه موسیقی این فیلم، در بین اعضای اصلی گروه آهنگسازی با نام ” رامین جوادی” برخورد کردیم و با نگاهی به سابقه کار عالی این آهنگساز جوان، بخشی از مصاحبه او که در وب سایت هانس زیمر قرار دارد را در اینجا برای شما آورده ایم.


audio file قسمتی از اولین تم بنام Vespertilio (همانند خفاش)

گفتگو با رامین جوادی
رامین جوادی یکی از آهنگسازان خوشنامی است که با هانس زیمر، موسیقیدان آلمانی الاصل هالیوود، همکاری بسیار نزدیکی دارد. او کار موسیقی خود را با نواختن گیتار در چند گروه آلمانی آغاز کرد و پس از اینکه تصمیم گرفت برای تحصیل در زمینه موسیقی فیلم و اجرای گیتار به کالج موسیقی برکلی (Berklee) در آمریکا بیاید، عضو گروه موسیقی My Favourite Relative شد.

رامین در سال ۲۰۰۰ به کالیفرنیا نقل مکان کرد و به گروه Media Venture پیوست و کار آهنگسازی و تنظیم را اغاز کرد. او برای فیلمهای ماشین زمان، K-19، ند کلی (Ned Kelly) و موازنه (Equilibrium) و فیلم بسیار موفق دزدان دریایی کارائیب (Pirates of the Caribbean) همکار آهنگساز – کلاوس بدلت (Klaus Badelt) – بود.

مدتی بعد او اولین موسیقی متن سولوی خود را برای فیلم Blade Trinity ساخت و پس از همکاری با رندی ادلمن (Randy Edelman) در فیلم پسر ماسک (Son of the mask)، وارد تیم آهنگسازانی شد که این روزها همه به اثر جدیدشان “بتمن آغاز میشود” (Batman Begins) گوش میدهند. این تیم متشکل از دو آهنگساز خبره و کهنه کار هانس زیمر و جیمز نیوتن هوارد بود و این مصاحبه در طی ساخته شدن موسیقی متن این فیلم با رامین جوادی انجام شده است.

چه چیزی موجب شد که تو از نوازندگی در گروه موسیقی به کار آهنگسازی روی آوردی؟
من همیشه قصدش را داشتم فقط نمیدانستم که در هر زمان چه اتفاقی می افتد و باید چه قدمی بردارم. من همیشه میخواستم به بوستون (Boston) بروم و در کالج برکلی تحصیل کنم، در گروه ها بنوازم و بالاخره کار آهنگسازی فیلم را شروع کنم. حضور در گروه My Favorite Relative، یک تجربه استثنایی بود. این گروه بسیار فوق العاده بود اما متاسفانه هرگز به پای هیچ قراردادی نرسید. من همچنان با تعداد زیادی خاطرات شیرین به آن دوره فکر میکنم. بعد، زمانی که شانس کار کردن با Media Ventures پیش آمد، بارم را بستم و به سوی لوس آنجلس حرکت کردم.

audio file قسمتی از تم زیبای Myotis (میوتیس از غالبترین ژن های خفاش است)

اولین ماههای کار در Media Ventures چگونه بود؟
تجربه ای کاملا هالیوودی بود. من برای اینکه اجازه بگیرم پشت کی بورد (keyboard) بنشینم، باید ثابت میکردم که میتوانم در ساعات طولانی کار کنم و با کوهی از تجهیزات پیشرفته موسیقی آشنا میشدم. روشی که میتواند بسیار مفید باشد زیرا کار این صنعت، بسیار مشکل است و این روش آموزش موجب میشود که آدم در آن جا بیافتد. من از اینکه بخشی از این خانواده آهنگساز شده ام احساس خوش شانسی میکنم.

از اینکه توانستی در طی پنج سال پس از ورودت به دنیای موسیقی فیلم، از دستیاری به تنظیم و سپس آهنگسازی رسیدی، خوشحالی؟
بله. سالهای اول بسیار مشکل بود، اما من همچنان اعتقاد دارم که هر قدم، واجب و بسیار مفید بوده است. من هرگز تصور نمیکردم که کار ما انقدر ساعات کار طولانی داشته باشد. اما من به کار اعتیاد دارم و به نظر میرسد که در آن خوب جا افتاده ام.

تو برای اولین کار آهنگسازی سولوی خودت، فیلم بسیار موفق Blade Trinity را در دست گرفتی، چگونه برای این پیشنهاد غافلگیر کننده آماده شدی؟ منظورم پس از کار بر روی آثاری چون ماشین زمان و دزدان دریایی کارائیب است.
راستش وقت چندانی برای آماده شدن نداشتم. من صاف به درون آن پرتاب شدم و این تجربه ای بسیار مثبت بود. دیوید گویر (David Goyer نویسنده و کارگردان) نمیخواست موسیقی متن صدای الکترونیک داشته باشد، به این ترتیب کار مهم این بود که بتوانم صداهای تیزی را بدون اینکه به تکنو تبدیل شود تولید کنم. موسیقی شامل مقدار زیادی گیتار و بیس است و من از ترکیب ارکستر و ضرب های مختلف بسیار لذت بردم.

میتوانی درباره ماسک ۲ صحبت کنی، و اینکه به طور کلی، هنگام انتخاب یک پروژه به دنبال چه هستی؟
من خیلی دیر وارد پروژه ماسک شدم. رندی (ادلمن) دیگر داشت برای یک فیلم دیگر کار میکرد، اما همچنان تغییراتی در ماسک به وجود می آمد. تغییرات تا آخرین لحظه ادامه داشت، به همین دلیل دوباره نویسی موسیقی و تاکید بر لحظات مشخص همچنان ادامه داشت.

من در پروژه ها به دنبال تنوع هستم. معمولا پس از یک موسیقی مفصل و پر تحرک تمایل دارم که یک کار کوچک و آرام انجام دهم و بالعکس.

کارت در بتمن آغاز میشود چگونه است؟ موسیقی چطور است؟
من از اینکه با این فیلم درگیر شده ام بسیار خوشحالم چون همیشه طرفدار پرو پا قرص بتمن بوده ام. همکاری هانس زیمر و جیمز نیوتن هوارد بر روی موسیقی نیز آنرا برایم جذابتر میکرد. موسیقی بسیار خوب از آب درآمده و کاری بسیار متفاوت (از نسخه های دیگر بتمن) شده است و قطعا چیزی نیست که مردم انتظار دارند. فیلم فضای بسیار تیره ای دارد، موسیقی آن نیز چنین است.

آیا فیلم از نظر نمایشی نیز متفاوت است؟
بله، تمام تمها متفاوت است. این واقعیت که تمام ظاهر و حس کلی فیلم با بتمنهای قبلی متفاوت است، شیوه برخورد کاملا متفاوتی با موسیقی را میطلبد.

audio file قسمتی از قطعه Macrotus (نوعی خفاش خاکستری با گوشهای بزرگ در مکزیک و کالیفرنیا)

درباره همکاری خاص بین زیمر و هوارد چه میگویی؟
امکان مشاهده این دو موسیقیدان سرشناس و مطلع هنگام کار با یکدیگر، عالی است. همه چیز آنقدر خوب پیش میرود که به نظر نمی آید این دو برای اولین بار در حال همکاری با یکدیگر هستند. شما میتوانید نتیجه کار را در فیلم بشنوید. سبکهای آنها به خوبی با هم ترکیب شده اند و من از اینکه در این میان قرار دارم بسیار شادم.

آیا تو با عطف به تمها و آثار او (زیمر) کار میکنی؟
بله، برای بیشتر قسمتهای آن، برای حفظ ساختار کلی موسیقی متن باید با تمهایی کار کنم که تا حد امکان به تم اصلی نزدیک باشد. البته آنها دست مرا باز گذاشته اند تا بتوانم کمی هم به میل خودم کار کنم.

میتوانی به ما بگویی که یک روز کاری در لندن چطور است؟
روز من در اینجا بسیار شبیه روزی در لوس آنجلس است. من هر روز سر کار حاضر میشوم، ما اصلا روز تعطیل نداریم. جلسات بسیاری با گروه نوازندگان داریم و مدام در حال بررسی نقاط اوج و تاکید موسیقی و فیلم هستیم. بعد هر یک به اتاقمان میرویم و شروع به نوشتن میکنیم. کاری بسیار مشکل و روزهایی بسیار طولانی است. اما زیمر و هوارد بسیار خوش میگذرد و ما واقعا اوقات خوبی داریم.

۱ : Christopher Nolan , Christian Bale , Michael Caine , Liam Neeson , Morgan Freemanhans-zimmer.com , scoremagacine.com

14 دیدگاه

 • آلتی2600
  ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۸۵ در ۷:۳۵ ب.ظ

  باتشکر از مطالب خوب و سایت پربارتون.
  لطفا” در مورد موسقی فلامنکو در ایران بیشتر بنویسید.

 • ناشناس
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۸۵ در ۲:۳۶ ق.ظ

  CD

 • ناشناس
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۸۵ در ۲:۳۶ ق.ظ

  CD

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۶ ب.ظ

  ممنون از سایت خوبتون
  لطفا قطعات فلامنکو بیشتر بیارید

 • ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۵ در ۲:۳۸ ق.ظ

  je veux un dégisment avec les armes debatman s.v.p

 • joker
  ارسال شده در تیر ۱, ۱۳۸۵ در ۸:۳۱ ق.ظ

  باتشکر

  لطفا موسیقی کامل فیلم بتمن بگینز راهم در سایت بگذارید

 • محسن
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۵ در ۳:۲۲ ب.ظ

  از سایت خوبتون ممنونم اگه میشه موسیقی متن دزدان دریایی کاراییب رو تو سایتتون بزارین

 • ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۸۶ در ۶:۴۷ ب.ظ

  usefull information, thanQ

 • madlin_hera
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۸۶ در ۱:۰۴ ب.ظ

  lotfaman dar more Johnny Depp va filme Pirates of the Caribbean 1,2,3, bishtar benevisid

 • علي قليزاده
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۶ در ۷:۱۱ ب.ظ

  این سایت خیلی خوبه

 • اوس کیوان
  ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۰:۳۵ ب.ظ

  خیلی خیلی خیلی خیل خیلیخیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی
  باهاله و توپ

 • pooriya
  ارسال شده در دی ۲۰, ۱۳۸۶ در ۳:۴۹ ب.ظ

  خیلی عععععععععععععععععععععااااااااااااااااللللللللللللللیییییییییییی بوووووووووودددددددددد

 • Ati
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۴ ب.ظ

  slm man nemido0nam k ki in matlabo mikho0ne ama har kasi k hastin azato0n khahesh mikonam emaile aghaye ramine javadiro age darin vasam send konin azato0n khahesh mikonam.khahesh mikonam khehesh mikonam

 • جعفر
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۷ ق.ظ

  موسیقی سریال فرار از زندان فوق العاده است از رامین متشکریم و به او که یک ایرانی است افتخار میکنیم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

از روزهای گذشته…

جشنواره موسیقی آهنگسازان معاصر ایران

جشنواره موسیقی آهنگسازان معاصر ایران

فرهنگسرای نیاوران در تهران، در شب های پانزدهم، شانزدهم و هفدهم اردیبهشت، میزبان کوارتت زهی آنی از کشور ارمنستان برای اجرای کارهای آهنگسازان معاصر ایران بود.
به بهانه کنسرت ارکستر کامه راتا در تالار وحدت (II)

به بهانه کنسرت ارکستر کامه راتا در تالار وحدت (II)

در هنگام مقایسه کلیه آثار پارت پس از ۱۹۷۶، یک تم بنیادین مشترک وجود دارد و آن امر ماورائی و الهی است. رویکرد پارت به مذهب، جلوه خاصی به خلوص و بی آلایشی نگاه هنرمندانه وی بخشیده است. بسیاری موسیقی پارت را گذار شنونده به “لحظه بیرون زمان” تعبیر کرده اند. از برجسته ترین آثار این دوره می توان به Fratres، Cantus In Memoriam Benjamin Britten و Tabula Rasa اشاره کرد.
زوج هنری بارنبویم – دوپره : ژاکلین دوپره (I)

زوج هنری بارنبویم – دوپره : ژاکلین دوپره (I)

ژاکلین ماری دوپره Jacqueline Mary du Pré از برجسته ترین نوازندگان ویولن سل جهان، در ژانویه ۱۹۴۵ در آکسفورد انگلستان متولد شد. در سن چهار سالگی برای اولین بار نوای ویولن سل را از رادیو شنید و از آن پس، صدای این ساز تا آخر عمر همراه همیشگی او بود. فراگیری ویولن سل را نزد مادرش آیریس دوپره Iris du Pré که خود نوازنده پیانو بود، آغاز نمود.
گفتگو با هوشنگ ظریف (II)

گفتگو با هوشنگ ظریف (II)

ظاهراً حدود یک سالی ارکستر تعطیل شد. بله به دلایلی تعطیل شد. بچه‌ها هم یکسری‌شان رفتند شهرستان. چند ماهی که گذشت آقای پایور به من زنگ زدند که بیا منزل بنشینیم و ساز بزنیم و کار کنیم. رفتم و تمریناتی را شروع کردیم. بعد به ایشان گفتم این قطعات به هر حال تنبک هم لازم…
ادامهٔ مطلب »
گفتگو با فیلیپ میرس (IV)

گفتگو با فیلیپ میرس (IV)

همه نوازندگان هورن شنوایی خود را از دست می دهند! صدای آن برای نوازنده آنقدر بلند است که باور نمی کنید! من یکی از نوازندگانی هستم که به این صدا مانند شلوغی رستوران که مانع شنیدن صدای طرف مقابلتان می شود توجه می کنم. متأسفانه همانطور که زمینه فراهم شده است در آینده امکان شکایت از ارکسترها به خاطر مسئله از دست دادن شنوایی وجود دارد. شاهد این خواهیم بود که نوازنده ای می گوید:«صبر کنید ببینم زمانی که من به این ارکستر پیوستم شنواییم صد در صد بود و الآن که آن را از دست داده ام ارکستر را مسئول می دانم». کاش وقتی که ۲۵ یا ۳۰ ساله بودم شنواییم را سنجیده بودم.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVIII)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVIII)

یک نکته اخلاقی را در جدال کلامی یادآور می شوم، یکی اینکه “قضاوت موردی” در مورد اشخاص حقیقی یک نقد را غیر قابل استناد میکند.
بوطیقای ریتم (X)

بوطیقای ریتم (X)

از موسیقی با کلام و حضور مستقیم ساختارهای آوازی در موسیقی مشکاتیان که بگذریم چنین ساختارهایی به شکل پیدا و پنهان در موسیقی سازیاز پیش ساخته شده‌‌اش نیز نفوذ می‌کنند. در قطعات سازی مشکاتیان به‌ویژه آن‌ها که متری سنگین‌تر دارند ساختارهای آوازی حضور می‌یابند. از آن‌جا که چنین ساختارهایی به‌سختی به قالب یک چارچوبتناوبی به مفهوم متریک آن درمی‌آیند، شنونده جریان یافتن تاکیدهای آن‌ها را به شکل جابه‌جایی نسبت به چارچوب مرجع متریک می‌شنود و البته آهنگساز نیز مجبور است چنین پدیده‌ای را در نوشتن قطعه‌اش از طریق انتخاب متر پیچیده یا آزاد کردن تاکیدها در بافت متر ساده لحاظ کند.
گاه های گمشده (I)

گاه های گمشده (I)

با تاسیس مدرسه موزیک نظام و آشنایی موسیقیدانان ایرانی با تئوری مدون موسیقی غربی، تلاشی برای تدوین نظام و قوانین حاکم بر دستگاه ها و آوازهای موسیقی ایرانی آغاز شد. شاید بتوان کتاب «مجمع الادوار» نوشته مهدیقلی هدایت (منتشره در تاریخ ۱۲۷۸ هجری شمسی) را به عنوان اولین اثر مکتوب معاصر در بررسی نظری موسیقی دانست. بعد از این کتاب، مهم ترین کتب موسیقی نظری ایران، در دهه ۱۳۱۰ هجری شمسی و به قلم دو تن از موسیقیدانان برجسته کشور، یعنی علینقی وزیری و روح الله خالقی نوشته شد. این بررسی ها به طور مستمر توسط موسیقیدانان مختلف تا امروز ادامه داشته است.
نمودی از جهان متن اثر (IV)

نمودی از جهان متن اثر (IV)

نظریه‌ی موسیقی به عنوان مجموعه‌ی قوانین و دستورالعمل‌های موسیقی بر تجزیه و تحلیل موسیقایی عمیقاً تاثیرگذار است. همان‌طور که در مثال به شکلی بسیار ابتدایی مشخص شد یکی از نمودهای تعریف‌ آنالیز موسیقی در تشخیص عناصر ساختاری و تجزیه‌ی یک اثر موسیقایی تجلی می‌یابد و درست از همین نقطه است که حضور نظریه‌ی موسیقی به عنوان یک امر لازم پدیدار می‌شود.
اینک، شناخت دستگاه‌ها (IV)

اینک، شناخت دستگاه‌ها (IV)

تا اینجا نمونه‌ی ایرانی و غیر ایرانی هر دو یک نیازمندی اولیه دارند؛ آشنایی با پایه‌های نظریه‌ی موسیقی، اما یک تفاوت عمده کار مولف ما را سخت‌تر کرده است؛ میزان سواد موسیقایی عمومی. وقتی موضوع کارمان موسیقی کلاسیک غربی است از جغرافیایی صحبت می‌کنیم که به احتمال زیاد مردم در مدرسه اندکی موسیقی می‌آموزند و این یعنی دست‌کم با نت خوانی و بعضی اصول اولیه‌ی دیگر آشنا هستند.