گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

آلبوم «آسمان، مهتاب» با صدای هادی فیض آبادی و آهنگسازی کاوه سروریان به مناسبت نوروز ۹۲ منتشر شد. پس از گذشت ماه ها بالاخره آلبوم «آسمان، مهتاب»، توسط شرکت هزار نغمه بسته نگار روانه بازار موسیقی شد. آسمان مهتاب اثری در باب احیای موسیقی سنتی نیست، بلکه تلاش می کند تا با بهره گیری از امکانات موسیقی دستگاهی ایران سخنی به فراخور زمان ارائه کند، این نکته ای است که امروزه در میان آثار منتشر شده از هنرمندان موسیقی ایران کمتر دیده می شود.

یکی از ویژگی های مهم در این اثر، پرداختن به موضوع ترانه سرایی است که آفریننده ی این مجموعه (کاوه سروریان) برای دستیابی به فضایی یکدست ما بین موسیقی و ریتم کلام، دست به سرایش همزمان شعر و موسیقی زده است که این شکل از آهنگسازی امروزه جای خود را به تصنیف سازی و آهنگسازی بر روی غزل های شاعران کهن ایران داده است یعنی آهنگسازان کمتر شعر و موسیقی را با هم خلق می کنند و بیشتر این دو مقوله (شعر و موسیقی) به طور جدا از یکدیگر ساخته و پرداخته می شوند.

ناشر این آلبوم که پویان بیگلر نوازنده تار است درباره «آسمان، مهتاب» می گوید: آلبوم «آسمان، مهتاب» در فضایی کاملا سنتی و کلاسیک ایرانی تهیه و تصنیف شده، به طوری که این موضوع در نوع بیان اشعار و تلفیق شعر و موسیقی و همچنین نوع بیان و استفاده از ادوات تحریر کاملا مشهود است. «آسمان، مهتاب» در نوع استفاده از آواز هایش تلاش کرده تا روایتی خارج از روایات مرسوم در زمان ما ارایه کند، به طوریکه در شیوه به کارگیری تحریرها و ادوات و غلتها و همچنین ادا شعر این تفاوت مشهود است و خواننده جوان هادی فیض آبادی در شناساندن این مکتب آوازی خوش درخشیده است.

این آلبوم به نوعی مرکب نوازی و مرکب خوانی از دستگاه شور و ملحقات آن است و در ادمه به دستگاه همایون، آواز بیات اصفهان و در نهایت دستگاه سه گاه ختم می شود.

در این آلبوم که با آهنگسازی کاوه سروریان تنظیم شده، هادی فیض آبادی: آواز می خواند و عرفان گنجه ای: تار، کاوه سروریان: نی تنبک و دایره، آزاد میرزاپور: عود و تار باس، سینا جهان آبادی: کمانچه و سپهر رفیعیان: سنتور می نوازد.

نام قطعات این آلبوم، «حرمان» با شعری از کاوه سروریان در دستگاه شور، ساز و آواز در دستگاه شور با شعری از سعدی، تصنیف «شب رندان»، در آواز افشاری، ساز و آواز افشاری با شعر خواجوی کرمانی و تصنیف «آسمان، مهتاب» با شعری از فریدون مشیری در دستگاه همایون ، چهارمضراب بیات ترک، قطعه افشاری و پیش درآمد مرکب و شور است.

سروریان، آهنگساز این آلبوم درباره «آسمان، مهتاب» می نویسد: سالها پیش با هدف ارایه اثری بر پایه اصالتها و زیباییهای موسیقی اصیل نوشته شد. این مجموعه شامل تصانیفی به شیوه قدیم ترانه سرایی شده، ضربی هایی مرکب و ساز و آوازهایی با الهام از شیوه گذشتگان است. به گمان من موسیقی ایران طی سالیان اخیر کمی از مسیر و هویت اصیل خود فاصله گرفته و بسیاری از زیبایی ها مورد بی توجهی هنرمندان قرار گرفته است.

سروریان ادامه می دهد: بیش از هشت سال پیش پس از ضبط گروه نوازی های این آلبوم به دنبال خواننده ای بودم تا بتواند ظرایف و لطافت های شیوه ی آواز قدیمی تر ها همانند تاج، ادیب خوانساری، قوامی و یا بسیاری اساتید آن دوران را به هنردوستان امروزی یادآوری کند. پس از سالها جستجو با هادی فیض آبادی آشنا شدم و در کمال ناباوری دریافتم این جوان دارای صدایی زلال و بی پیرایه است. خوشبختانه او با تکنیکها و زیباییهای آوازخوانی قدما که امروزه تقریبا فراموش شده آشنا بود و پس از دو سال ضبط آوازها و تصانیف را آغاز کردیم که امیدواریم این آلبوم نیز مورد قبول مردم هنر دوست سرزمینمان قرار گیرد.

او در پایان نوشتارش آورده: در این اثر تلاش شده با بیانی امروزی گذری به موسیقی سنتی و اصیل داشته باشیم به دور از خودنمایی و نو آوریهای متداول. امید است این اثر مورد توجه هنردوستان و کارشناسان موسیقی قرار گیرد.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است