گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

ساز دهنی (۱)


سازدهنی‌ها، همه جا هستـنـد؛ در فیلم‌هایی از جنــگ جهانـی دوم ۱ در فیلم‌هایی از جنگ‌های داخلی آمریکا ۲ در فیلم‌هایی راجع به افسردگی و ماتم ۳
و به همین ترتیـب شمـا می ‌توانیـد سازدهنی‌ هـا را درکـارخانـه ‌هـای ماشین ‌سازی، در دسته گانگسترها و در جیب گاوچران‌ های آوازخوان، پیدا کنید.

در دنیای بلوز، پاپ، جـاز و راک، صدای سازدهنی‌ ها به گوش مـی ‌رسند. سازی کوچک که انواع صداها از آن به گوش می رسد. آنچه که به وسیله لیتل والتـر(Little Walter)، جونیور ولز (Junior Wells)، هاولین ولف (Howlin’ Wolf)، جیمز کاتن (James Cotton) یا میک جگر (Mick Jagger) نواخته می‌شود همگی ساز دهنی یا هارمونیکا هستند، اما هر یک صدایی منحصر به خود دارند.


audio file
Larry Adler – Concierto di Aranjez

هارمونیکا که نوای آن سالهاست روح و قلب جهانیان را تسخیر کرده، سازی ساده و بی‌ تکلّف است. از موسیقی کلاسیک گرفته تا کانتری گاوچران‌ها، از آهنـگهـای احساسی دور آتش کمـپ گرفته تا هیجان راک اند رول (Rock and Roll)، تا غصّه‌های یک بلوزنواز تنها در نیمه شب، همه و همه با یک ساز ساده قابل اجرا هستند و کوچک و قابل حمل بودن و راحتی نوازندگی، آن را به یکی از پر طرفدارترین سازها تبدیل کرده است.

اوتیس اسپن (Otis Span) پیانیست مادی واترز (Muddy Waters) که یکی از بزرگترین و تاثیر گذار ترین آهنگسازهای سبک بلوز است می گوید: ‘هارمونیکا مادر گروه موسیقی بلوز است’.


audio file
Larry Adler – Bolero

با انتخاب هارمونیکا برای یادگیری و نواختن‌،‌ شما به مسیری طولانی از نوازندگانی که قلبشان را از میان یک قطعه کوچک حلبی به تراوش در می‌آورند، می‏پیوندید.

از نظر تاریخی، چینی‌ های باستان نوعی سازدهنی با زبانه‌ های چوبی داشته‌ اند و موتسارت قطعه‏ ای برای سازدهنی شیشه‏ای (یک ساز کاملاً متفاوت متشکل از یک سری قطعه شیشه‌های کوک شده) نوشت.


سازدهنی کروماتیک و دیاتونیک

انواع هارمونیکا
هارمونیکا دارای دو نوع اصلی است. نوع اول آن در گام کروماتیک است (Chromatic Harmonica) و همانطور که انتظار می رود، تمام نتهای گام کروماتیک (اعم از پرده و نیم پرده) توسط آن قابل اجرا است. از نظر ظاهر، این ساز دارای یک کلید در انتهای آن است که با فشردن آن، چه در حالت مکش (Draw) و چه در حالت دمش (Blow)، نت مربوط به هر سوراخ نیم پرده بالاتر نواخته می شود.

ساز دهنی کروماتیک برای قطعاتی مناسب است که ملودی قطعه در گامی با بیش از ۷ نت است. به همین دلیل این ساز معمولا در موسیقی پاپ، جز و کلاسیک استفاده می شود. ‘ژان توتس تیلماتز’ (Jean Toots Thielemans)؛ یکی از بزرگترین نوازندگان این ساز به سبک جز است و سبک او، تحولی در نوازندگی این ساز ایجاد کرد.

بزرگترین نوازندگان هارمونیکای کروماتیک ، Stevie Wonder، Robert Bonfiglio و Larry Adler هستند و گروه ‘جری مورادز هارمونیکتز’ (Jerry Murad’s Harmonicats)، بسیاری از قطعات کلاسیک را به صورت کوارتت هارمونیکا اجرا کردند.


audio file
John Mayall – Exercise in C Major for Harmonica – Jazz Blues Fusion

نوع دیگر این ساز، در گام دیاتونیک است (Diatonic Harmonica). همان گونه که از نام این ساز معلوم است، این نوع هارمونیکا در گام های کروماتیک ساخته می شوند و تنها دارای نتهای موجود در آن گام می باشند.

بنا بر این بسته به گام یک قطعه موسیقی، از هارمونیکا با کلید همان گام استفاده می شود و برای نواختن سایر نتهایی که در گام مربوط وجود ندارند از تکنیک های خاص زبان، حنجره و لب استفاده می شود.

به هارمونیکای دیانونیک، هارپ (Harp) نیز می گویند. این نوع ساز متداول ترین نوع هارمونیکا است و در موسیقی راک، فولک و به خصوص بلوز از آن استفاده می شود. مطرح ترین نوازندگان این ساز افرادی چون سانی بوی ویلیامسون ۲ (Sonny Boy Williamson II)، سانی تری (Sonny Terry)، چارلی ماسل وایت (Charlie Musclewhite)، لیتل والتر (Little Walter) و … بوده اند که هر کدام به نوعی با تکنیک های بدیع، تحولی در نوازندگی این ساز ایجاد کردند.

امروزه صدای دلنشین این ساز در آهنگهای باب دیلن (Bob Dylan)، بروس اسپرینگستین (Bruce Springsteen) و نیل یانگ (Niel Young) به گوش می رسد.


audio file
Sonny Boy Williamson & Memphis Slim – Harmonica Blues

سازدهنی دیاتونیکی (Diatonic) که ما هم‌اکنون می‏شناسیم، در اوائل قرن نوزدهم، در آلمان ساخته شده است. این ساز بوسیله‌ موج مهاجرین ترک ‌کننده‌ آلمان، به ایالات متحده و بریتانیا برده شد و در اواسط قرن نوزدهم، در سراسر جهان، نواخته می‌شده است.

به دلیل ارزانی این ساز، بسیاری از سیاه پوستان فقیر آمریکا، از این ساز برای نواختن موسیقی تنهایی خود استفاده می کردند تا جایی که امروزه این ساز، به یکی از متداول ترین سازهای موسیقی بلوز تبدیل شده است.


audio file
Robert Bonfiglio – Bridge over troubled water

سازدهنی کروماتیک (Chromatic) نیز در سال ۱۹۱۸ اختراع شد و در دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ به خصوص در اروپا، بسیار مشهور شد. به هر حال هارمونیکا، سالیان سال است که در دستان میلیونها نوازنده بوده است و صدای آن بیانگر احساسات، هیجانات، شادی ها، غمها و آرامش آنها بوده و خواهد بود.

در آینده در مورد انواع هارمونیکا، تکنیک های نوازندگی و نحوه انتخاب این ساز بیشتر خواهیم گفت.

با تشکر از صابر عبدلی

۱ – ‘هی کید’، ‘سرجنت’ از سربازان بروکلین می‌گوید ‘من نمی‌دونم زنده می‌مونیم یا نه، با سازدهنیت کمی برام بنواز …’
۲ – ‘هی پریویت’ سردسته‌ یاغی‌ها می‌گوید : ‘من زخم‌های زیادی برداشته‌ام آهنگ Dixie را برام بنواز تا با اون بمیرم…’
۳- ‘هی کید’، یکی از خانه به ‌دوشان دور آتش کـمپ می‌گوید …

علی خوب بخت

علی خوب بخت

دیدگاه ها ۱۹۳

 • سلام؛ آیا تابحال برای سازی با این محدودیت کار جدی مانند کنسرتو و … نوشته اند؟ اصلآ به غیر از این اشاره ای که به چین و موتزارت کردید ممکن هست که راجع به سابقه حضور این ساز در دنیای موسیقی بیشتری بنویسید؟

 • با تشکر از مقاله خوبتان. صدای هارمونیکا راخیلی ها با موسیقی فیلم های روزی روزگاری در غرب یا خوب،بد،زشت به خاطر دارند. آهنگ های Larry Adler هم بسیار زیبا بود. لحن زیبا،ویبره های گوشنواز و سرعت خیره کننده در نوازندگی موجب شده تا وی را سلطان سازدهنی بنامند. ضمن آنکه از پیشگامان به کار گرفتن سازدهنی در موسیقی جز و کلاسیک بود و توانست این ساز کوچک را به عنوان وسیله ای جدی و کارآمد به دیگران معرفی کند. کاش از کارهایی که در دهه ۳۰ و ۴۰ باDjango Reinhardt گیتاریست بزرگ Jazz اجرا کرده بود نیز نمونه آهنگ می گذاشتید. آدلر با خواننده های بزرگ راک و پاپ مانند Sting هم همکاری داشت (برای نمونه به آهنگ Shape of My Heart گوش دهید). در پایان باید به این نکته اشاره کرد که Glass Harmonica ساختار کاملا متفاوتی با سازدهنی دارد و جزو خانواده سازهای بادی قرار نمی گیرد. با تشکر.

 • در سال ۱۹۵۲ نخستین قطعه موسیقی کلاسیک جدی برای هارمونیکا با نام Romance For Harmonica And Orchestra توسط Vaughan Willaims نوشته شد که قطعه خیلی زیبایی هم هست و Larry Adler آن را در Royal Albert Hall لندن اجرا کرد. البته قبل از این هم تک و توک قطعات کلاسیکی نوشته شده بود مانند Suite Anglais که Darius Milhaud در سال ۱۹۴۲ نوشته بود و خود Larry Adler هم چند کنسرتو ی ویولن از ویوالدی و باخ و… را با سازدهنی کروماتیک اجرا کرده بود. به هر حال هر سازی پتانسیل ها و محدودیت های خاص خودش را دارد. با اینحال استفاده از هارمونیکا در موسیقی کلاسیک رو به گسترش است و مثلا Villa-Lobos آهنگساز معروف نیز چند سال پیش یک کنسرتو برای سازدهنی نوشت.

 • salam man tonino hastam az mataleb mofid va gazabe shoma motshakeram ama mikhastam begam chera dar bareh mosighi flamenco sohbaty to siteton nemikonid albateh azmatalebeton ragebe saze dahani moteshakeram va hamchenin bakhshhaye dige ba tashakor tonino

 • با تشکر از دوست عزیزم صابر عبدلی، این جمله را این گونه اصلاح می کنم:” بسته به گام یک قطعه موسیقی، از هارمونیکا با کلید متناسب با همان گام استفاده می شود “. دوست عزیز امیر جان، گروه هایی مثل Jerry Murad’s Harmonicatz هم اجراهای بی نظیری از آثار بزرگ کلاسیک مثل “شهرزاد” کورساکف یا “کارمن” بیزه و “دریاچه قو” چایکوفسکی و … داشتند. از حامد عزیز هم بابت توضیحات کاملشون ممنون.

 • با سلام
  مقالاتتان را اکثرا میخوانم. و گرچه در این زمینه عامی بسیط بیش نیستم و از هرگونه آن-جز شنوندگی- بی بهره ام اما؛ شوق دانستن در این وادی رهنمایم است.
  ای کاش سطح هر مقاله را مشخص کنید تا خواننده پیش از خواندن با دیدن واژه هایی چون “مبتدی” “متوسط” و… بداند چه بهره‌ای از این مقاله نصیبش خواهد شد.

  آیا در ایران کلاسهایی برای آموزش سازدهنی براه افتاده یا خیر؟ نشانی سراغ دارید؟ متشکرم و امیدوارم که راهتان مدام و هموار باشد.
  امید

 • با تشکر از زحمات شما عزیزان در این سایت .
  من ۴ ساله ساز دهنی تدریس میکنم ولی هنوز متود از خودم میدم چون کتاب قابل قبولی که به درد هنرجو بخوره در بازار موجود نیست اگر امکان داره سایتی رو معرفی کنید که متودهای مخصوص سازدهنی رو بشه اونجا گیر آورد
  متشکرم

 • باسلام خسته نباشید به شما من مخواستم ساز دهنیرو یاد بگیرم لطفا اگه میشه یا سایتی به من معرفی کنید یا اموزش ان رو برای ما بیزارید

  باتشکر از همه شما

 • با سلام
  با تشکر از مطالب خوبتون ، با توجه به اینکه هارمونیکا زیاد در ایران جا افتاده نیست من با تهیه ساز های مورد نظرم مشکل دارم اگر راهنمائی کنید ممنون ، در ضمن مصطفی جان اگه اشتباه نکنم سایت زیر آموزش ساز دهنی هست
  http://www.sazdahani.com

 • با سلام و درود فراوان خدمت دوستاران این ساز
  من مدت زیادیه که ساز دهنی میزنم
  رشته تحصیلیم هم موسیقیه و متاسفانه در ایران هنوز این سازجا نیفتاده و اتود وکتاب هم گیر نمیاد من واسه زدن این ساز از اتودهای مربوط به سازهای دیگه استفاده میکنماز اهنگهایی که واسه پیانو گیتار یا هر چیز دیگه استفاده میکنمممنون از مطالب سایت
  HANIF_Q1@YAHOO.COM

 • چند سال پیش در برنامه صبح جمعه با شما یک نفر یک قطعه در ماهور(چهار مضراب ماهور از درویش خان) و راستپنجگاه اجرا کرد که واقعا عالی و شنیدنی بود. در صورت امکان او را معرفی و قطعات وی را در سایت بگذارید.

 • سلام

  من چند سالی هست که آموزش هارمونیکا می دهم و چند اتود از خودم و چند اتود دیگر از سایت های مختلف اینترنت بدست آوردم. جدیدا بر این شدم که یک وب سایت به زبان فارسی برای ایرانی های که مشتاق یادگیری این ساز هستند بسازم و ان شاالله ۲ ماه دیگر براه خواهد افتاد.
  http://www.harmonica.co.nr

  با تشکر

 • سلام من خیلی ساز دهنی دوست دارم .از بچگی برای دل خودم میزدم ولی می خوام دورست حسابی یاد بگیرم میتونید کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟

 • از نوشته های شما ممنونم راستش من خیلی به ساز دهنی علاقه دارم میکام شروع کنم به یادگرفتنش کمکم میکنید

 • از همه ی شما عزیزان ممنون بخاطر مقاله هاتون
  یه خواهش کوچولو از شما عزیزان من یه سری نت برای ساز دهنی میخوام

 • سلام به تمامی دوستان:
  برای یک مبتدی چه سازی خوبه با چه مارکی !
  اگر من را در این راه یاری کنید ممنون می شم
  چون یک شروع خوب پایان خوب داره.

 • khob salam be hamegi . khosh halam ke sito peyda kardam
  manam khyli vdoos daram to saz dahani pishraft konam
  faghat ye seri notaye bahal mikham
  age kasi komakam kone mamnoon misham.
  manam etelaati ke daram be shoma midam dar hadi ke baladam

 • دوستان با راهنمایی شما یاد گیری ساز دهنی را با کتاب منصور پاک نزاد شروع کردم اما متن آهنگ ها را از کجا می تونم پیدا کنم مثلا آهنگ عزیزم سوزه ” آهنگ خواب های طلایی یا مستم مستم و…
  * با تشکر از شما هنردوستان عزیز*

 • سلام
  میخواستم بگم که از بین نظراتی که بچه ها دادن ستاره حرف قشنگی زده.من تمام تنهایی هام رو با ساز دهنی نصف میکنم .واقعا همینطوره من همراه باسازم لحظاتی داشتم که با هیچی عوض شون نمیکنم.hanif@yahoo.com
  موفق و پیروز باشید.

 • سلام … من شیرازی هستم و خیلی به نواختن سازدهنی علاقمندم … ممکنست که من رو راهنمایی کنید تا یک آموزشگاه یا استاد مجرب بیابم ؟ هر چه جستجو کرده ام هیچ فردی این ساز را در شیراز آموزش نمی دهد !

 • سلام و تشکر از سایت خوبتون
  باید بگم مدت زیادی است که به دنبال کسی میگردم که این ساز را خوب بلد باشه. اما حقیقتا پید نکردم. از شما خواهش می کنم به من برای یافتن کسی که خوب آموزش به در تهران ، کمک کنید. متشکرم

 • سلام به دوستان…
  برای کسایی که دنبال مرجع آموزش می گردن کتاب خود آموز سازدهنی منصور پاکنژاد رو پیشنهاد میکنم. البته این کتاب یه نوار آموزشی هم داره که به پیدا کردنش می ارزه.این کتاب آموزشی برای دو نوع ساز کروماتیک(زرد) و دیاتونیک(آبی) ارزه شده.
  موفق باشید…

 • salam akhiran matlabi toye sait khondam dar morde eshmel vaghan jaleb va kheili khob bood mamnoonamdar mikhastam vase bache haie ke clasic kar hastan va osolan mosighie clasic ro dost daran begam ke mitonid az ghataati ke vase sazhaie badie dige ham tanzim shodan estefade konin masalan man alan ye not marbot be yeki az sonat haye bakh ro az dostam gereftam ke nmale floute shayad khob beshe va shoma ham mitinidaz ghatati ke vase saksifon ya kelariment neveshte shode estefade konin albate man khodam hanoz natijeie chandani nagereftam ama midonam mishe va bayad ghatai bashan ke vase saze dige neveshte shodan ama roye saz dahani ham mishinan va ziba mishan albate chanta ghete ham hastke az bas ba saz dahani zadan (mese pedar khnde lov story papion mishel strogof) ke be ghole dostam dige nakh nama shodan albate jesarat nashe hamashon ghashangan va manm mizanameshon ama bayad raft donbale ghteie jadid vase hamegi arezoye movafaghit mikonam mamnoonam

 • salam vase dostaie ke toye karaj hastan ye amozeshgahe khobe saz dahani pishnahad mikonam man khodam saz dahni ro onja yad gereftam in telefonesh
  ۰۲۶۲ ۴۲۶۴۹۴۴ amozesh gahe sofi

 • هر کسی که چندتا آهنگ بلده بزنه با سازدهنی خودشو استاد میدونه و به خودش اجازه میده که تدریس کنه.واقعآ متاسفم واسشون.و بیچاره اون تازه کارهایی که به سازدهنی علاقه دارن و در به در دنباله استاده خوب هستن .میخوام این توصیه رو به اون هایی که دنبال یه استاد خوب واسه یاد گیری سازدهنی میگردن بکنم که اولآ حتما سراغه یه آموزشگاه خوب برند نه کلاس خصوصی به چند دلیل .ثانیآ سراغ اولین آدمی که پیدا میکنید نرید و حتما چند نفرو ببینید و بعد از بین اونا سبک سنگین کنید ،حتما از استادتون تو جلسهاول بخوایین کارشو به شما نشون بده یعنی واستون سازدهنی بزنه و اینکه مدت زیادی این سازو زدن اصلآ و ابدآ ملاک نیست چون ممکنه فرد تو این سالها اصلا تمرینی نداشته باشه و صرفا سالی که به شما میگه منظورش اینه که من در فلان سال شروع کردم و ملاک خوب بودن استاد توی تسلطش به سازشه و توانایی نت خونی .خلاصه اینکه اینا تجربیاته منه تو این چند سالی که سازدهنی زدم .امیدوارم بتونید آدمه مناسبی رو پیدا کنید .

 • سلام دوستان میخاستم بگم اگه کسی ذونتال اموزشگاه و معلم خوب هستش من یه اموزشگاه خوب بلدم ولسه بچه های کرج البته ادرس وتلفنش اینه من خوذم اینجا امورش دیدم:
  کرج شه راه گوهر دشت نبش ولی عصر ۶ اموزشگاه سرو کنار یه نون فانتزی اموزشگاه سرو ۰۲۶۱۲۷۰۶۱۳۱

 • با سلام من خیلی علاقه به یادگیری ساز دهنی دارم اگر کتابی در رابطه با آموزش سراغ دارین به من اطلاع بدید ممنون

 • با سلام
  هارمونیکا
  با انسان به معنای واقعی سخن میگوید
  من ۸ ساز به صورت حرفه ای کا میکنم
  ولی با هارمونیکا دردودل میکنم
  اگر کسی از دوستان درخواست هارمونیکا داره من میتونم براشون بفرستم.

 • سلام بس سپاس از این نوشته بسیار خوب ولی کاش بیشتر می نوشتید + نت و آموزش و گزینش ساز مناسب و …
  باز هم سپاس از سایت پر بار شما
  اگر به من تازه کار کمک کنید در مورد روش یادگیری ساز دهنی ممنون میشم
  Yahoo ID: zi_fariz
  zi_fariz@yahoo.com

 • درود
  من میخوام نت های ساز دهنی رو پیدا کنم … اگه کسی میدونه که کجا میتونم پیدا کنم بهم بگه لطفا … ایمیلم هم هست … ممنون میشم میل بزنید …
  و یه سوال دیگه هم داشتم میخواستم بدونم از کجا میتونم یه ساز دهنی توپ بخرم؟ و قیمتاش رو چی میچرخه … البته خودم ۲تا دارم ولی زیادی قدیمی شدن دیگه …
  سپاس …
  ممنون میشم کمک کنید …
  بدرود

 • سلام خوبید الحمدالله من یحیی هستم بچه جنوبم میخواستم ساز دهنی یاد بگیرم
  به خدا هر چی پولش بشه میدم فقط یه کم یاد بگیرم زیاده .
  خدانگهدار یحیی

 • تقریبا یکساله ساز دهنی میزنم و بطور خصوصی آموزش دیدم.از کتاب خودآموز منصور پاکنژاد هم استفاده کردم.چند تا نت دارم ولی تا حالا نتونستم نت الهه ناز استاد بنان و پیدا کنم.ممکنه کمکم کنید.تلافی میکنم.ممنونم

 • مطالب جالب و خبی بود.دستت درد نکنه.
  میخواستم بگم مشکلی که در ایران وجود داره اینه که منابع خیلی کمی برای آموختن ساز دهنی وجود داره و کتابهایی هم که چاپ شده همه برای سازدهنی ترمولوست ودر مورد سازدهنی هارپ فقط یک کتاب درگام دو مازور است که درسطح ابتدایی است و اسم کتاب هم هارمونیکا برای کودکان است و سایتهای خازجی هم تنها درقبال پرداخت از طریق کارتهای اعتباری کتابها ونتهایشان را در اختیار میگذارند که ما در ایران از آن محروم هستیم خواهشم این است چنانچه مطالبی در مورد فراگیری سازدهنی هارپ دراختیار دارید معرفی کنید تا عاشقان این مدل کوچک وجذاب سازدهنی از سردرگمی رها شوند

 • سلام
  من به دنیال موسسه ای می گردم که یک استاد خوب در آن سازدهنی آموزش دهد. به دنیال جستجو در همین زمینه هم به این مقاله برخورد کردم.
  می توانید راهنمایی کنید؟
  ممنونم

 • سلام
  ممنون از سایت خوبتون من یه چندوقتی هست که ازروی کتاب سازدهنی تمرین میکنم ولی خیلی دوست دارم آهنگ سلطان قلبهارو و آهنگ امان ازجدایی گوگوش روکه به زبان ترکی خونده رو با ساز دهنی اجرا کنم اگه می تونین برام نتشو بفرستین ممنون .عماد.

 • سلام.میخواستم اگه ممکنه کتاب جدیدی از سازدهنی معرفی کنید.یا حداقل نتهای جدیدی برام میل کنید.ممنون میشم

 • برای یادگیری سازدهنی در اصفهان می توانید به آموزشگاه های زریاب (آقای محمدرضا دادخواه)،سپاهان سینا (آقای مخمد گنجی زاده) و فارابی (آقای بهمن حسینی) مراجعه کنید. احتمالا در سایر آموزشگاه ها مانند آفاق و …هم سازدهنی تدریس می شود.

 • با تشکر از کطلبی که ارائه شد اولا می خواستم ببینم که آلبومی که بشود صدای بزرگان ساز دهنی را شنید سراغ دارید و دوم اینکه کتابی که بتوان در این بی استادی از روی آن بتوان حداقل برای دل خودمان ساز بزنیم معرفی کنید.

 • سلام کسی یا جایی را می شناسید من میخوام یاد بگیرم . راستی برای شروع از کدام نوع آن باید شروع کرد ؟ کروماتیک ؟ راهنمایی ام می کنید ؟

 • سلام
  ممنونم از مطالب خوبتون.
  من کتابای آقای پاکنژاد و نوروزی رو دارم اما اونجور که باید موفق نبودم چون کاملا خودآموز و بدون استاد و نوار تمرین میکنم اگه لطف کنید و آدرسی از این دو عزیز بهمون بدید ممنون میشم در ضمن کارهای نوازندهای بزرگ ساز دهنی رو کجا میتونم دانلود کنم؟

 • سلام من خیلی دوست دارم ساز دهنی یاد بگیرم میشه منو راهنملیی کنید چطوری شروع کنم در هالی که حتی نت خوندن بلد نیستم ومیخام خوداموز یاد بگیرمممنون

 • سلام
  آقا این مقالتون خیلی باحال بود. ولی یه سوال:
  کسی میدونه من تو کرج یا تهران از کجا میتونم ساز های هوهنر رو بخرم؟ البته من دنبال یه ساز کمیاب میگردم که تا حالا نتونستم پیداش کنم. اسمش هم هست :
  Mini Harp
  جز ساز های مینیاتوری حساب میشه. شگه کمکم کنید ممنون میشم.
  فدای دوستان: SpyBlaster

 • سلام
  من یه مدتیه که میخواهم ساز دهنی یاد بگیرم. اما دوست دارم از اول به صورت علمی و توسط یک استاد خوب نحوه زدن این ساز رو یاد بگیرم. راهنمایی میخواستم در مورد اساتید مجرب این ساز در تهران و احیانا آموزشگاههایی که آن را تدریس میکنند.
  با تشکر

 • از اطلاعات بسیار مفیدتون واقعا ممنونم.
  سایت شما باعث شد که به سازدهنی علاقه ی زیادی پیدا کنم و در صدد یادگیری این ساز یسیار دوست داشتنی باشم و چند مدتی هست که یادگیری رو شروع کردم.
  باز هم از شما بسیار ممنونم .

 • salamمن رضا هستم تشکر میکنم از مطالب این سایت امیدوارم نتهایی که برای نواختن با این سازدر چنته دارید روی سایت قرار دهید

 • سلام به همه دوستداران سازدهنی! من حدود ۱ سال و نیم هستش که سازدهنی کروماتیک کار می کنم! کلاسی هم نرفتم! متاسفانه نت خوندن بلد نیستم اما اونقدر به گوشام مطمئنم که با گوش دادن به آهنگهای مورد علاقم, اون آهنگ رو روی ساز دهنی میارم و اجراش می کنم! حتی نت مخصوص خودم رو هم می نویسم (با نوشتن شماره حفره های ساز دهنی و یه سری کارای ابتکاری خودم!) ولی واقعا دوست دارم نت وافعی رو هم یاد بگیرم! اما کلاس خوبی سراغ ندارم! 🙁
  اگر کسی می تونه راهنمائیم کنه, ممنون می شم!
  farzam1365@yahoo.com

 • سلام.من از هنرجوهای آقای گنجی زاده هستم.مژده میدم به هنرجوهای سازدهنی که کتاب ایشون تموم شده و به زودی چاپ میشه.

 • سلام به بروبچه های دوستدار سازدهنی واونایی که این سایت رو می نویسن.یه خبر خوش دارم برای خودم و تموم کسایی که مثل من دوست دارن نتهای جدید از خواننده هارو بزنن.مژده می دم که بعد از یک سال کتاب سازدهنی آقای گنجی زاده تموم شد و آماده چاپه. کتابش قطعه های پاپ ایرانی خوبی داره.

 • salam dashtam saitetoono mididam didam khabara ketabe jadid daghe goftam tashakor konam az inke darid ketabe jadido dirid miarid man ke hoselam az notaye tekrari sar raft va in ke tashakor mikonam az aghaye khoobbakht deltafirik va ganjizade

 • سلام من حدود دو ماه هست که ساز دهنی کار میکنم و کتاب اول و دوم آقای پاک نژاد را تمام کردم برای رفتن به مراحل بالاتر نیاز به یک استاد مجرب تر دارم لطفا آدرسی از آ قای پاک نژاد و یا اساتید بزرگ دیگر به من بدهید با تشکر

 • سلام.
  والنتینا هستم ۲۷ ساله از تهران.
  خیلی دوست دارم ساز دهنی یاد بگیرم.تطفا راهنماییم کنید .کتاب یا استاد معرفی کنید.
  بینهایت ممنون میشم اگه کمکم کنید به یکی از بزرگترین آرزوهام برسم و این ساز رو یاد بگیرم.

 • سلام به تمام هنر مندان ایران زمین
  با تشکر از تلاشهای که برای نوشتن این وبلاگ شده
  سازهای دمی در صورت ساده ولی نواختن بسیار سخت هستند
  من این ساز رو چند وقت هست شروع کردم امیدوارم همه کسانی که به دنبال هنری می روند روزی به انچه که می خواهند برسند باز هم تشکر از وبلاگ خوبتون

 • با عرض سلام و خسته نباشید .
  من حدود ۱ سال هست که ساز دهنی کروماتیک میزنم و دنبال مرجعی برای نت های این ساز هستم . البته به جز ۲ کتابی که در این سایت هم معرقی شد و به نوعی جنبه ی آموزشی داشتند.
  از دوستان اگر کسی کتاب یا سایتی در این زمینه میشناسه خوشحال میشم به ای مایل من خبر بده.
  شاد باشید…

 • سلام .. مرسی از اطلاعات قشنگی که اینجا گذاشتید.. من تازه شروع به یاد گیری سازدهنی کردم. به دوستان هم پیشنهاد می کنم آزمایش کنن این ساز رو .

 • سلام من می خوام اول از مدیر سایت تشکر کنم بعد بگم که من کتاب سازدهنی زیبایی دارم و هر کی که خواست می تونه بیاد به وبلاگم تا راش mail کنم

 • با سلام
  من علاقهمند ساز دهنی هستم و میخوام یادبگیرم ولی تا کنون نواختن ساز دهنی رو ندیدم میخواستم چند کنسرتی که در اون از این ساز استفاده شده رو به من معرفی کنید تا با دیدنش بیشتر علاقه مند بشم و این ساز رو بشناسم.

 • توضیح بسیار کامل و خوبی بود. ولی جسارتا لازم دونستم در مورد سبک های مختلف نوازندگی از کاپیتان بیفهارت هم نام ببرم. کاپیتان بیفهارت در زمان خودش و هنگامی که گیتار الکتریک وجود نداشت، بوسیله هارمونیکا فضایی خاص و نا متعارف ایجاد می کرد که واقعا استثناییه! او با صدای خشن و بعضا گوش خراشی که از این ساز خارج می کرد به خوبی به اون چیزی که می خواست می رسید!

 • سلام
  خسته نباشید
  من از طریق کتابهای منصور پاکنژاد ساز دهنی یاد گرفتم البته سه تار هم میزنم
  میخواستم اگه میشه کتابهای دیگری اگر هست (نت) معرفی کنید یا سایتی که بشه ازش نت گرفت..
  ممنون

 • ُسلام
  من هم سازدهنی را خیلی دوست دارم. و حدود دو سال پیش شروع کردم، با کلاس های آقای منصور پاکنژاد در آموزشگاه سرنا. به نظرم عالی بود. آقای پاکنژاد کتاب خودآموز سازدهنی دارند که تا الان سه جلد از اون توسط انتشارات سرود چاپ شده. جلد اول سازدهنی دیاتونیک. جلد دوم سازدهنی کروماتیک و جلد سوم قطعات بلوز که با سازدهنی ده سوارخ دوماژور اجرا می شه. آموزش از سازدهنی دیاتونیک که فقط نت های گام دوماژور را داره، شروع می شه، چون ساده تره و هر نت تنها یا با فوت صدا می ده یا با مکش. برای اون می شه یک ساز هوهنر حدود ۱۰ تومان تهیه کرد که من پیشنهاد می کنم از گالری سرنا بگیرید. ساز اصلی که باهش کار می کنیم ساز کروماتیک ه، که امکان اجرای قطعه هایی در گام های مختلف را داره، برای این ساز خوبه که بیشتر هزینه کرد و یک ساز خوب گرفت. حدود ۸۰ یا ۱۵۰ یا ۱۹۰. این سه مدل تو گالری سرنا هست که به نظر من هر کدوم را بگیرید خوبه. البته با قیمت های بالاتر هم هست… ساز کروماتیک کلید داره. نقش کلید بالا بردن نت به اندازه نیم پرده است. کلی قطعه می شه اجرا کرد و از اون مهم تر کلی افکت می شه تمرین کرد و آقای پاکنژاد اتودهای خوبی برای هر افکت تنظیم کرده اند. بعد می شه دو تا هم سازدهنی ده سوراخ گرفت. یکی برای قطعه های تیپ بلوز، که حس خاص خودشون را دارند. یکی هم مناسب برای برخی قطعه های ایرانی مثل نوبهار آرزو. که حدود ۲۵ و ۳۲ هستند. من با دیدن کنسرتی که ایشان در سال ۸۳ ترتیب داده بودند تصمیم گرفتم برم کلاس شون. و احساس می کنم تصمیم خوبی بود. چون من رشته ام مهندسی برق ه و دوست داشتم با موسیقی در تماس باشم و الان این اتفاق افتاده…
  سرنا نزدیک پیچ شمیران است. (…)

 • من مدتها ساز دهنی کار میکردم ..بیش یه استاد که خودش المان کار کرده بود.تا اینکه فکر کردم یه سر هم بیش مصدر {ب}برم اما متاسفانه ایشون انگار یه جورایی بیشتر از همه به شهریه فکر میکنن و اینکه جلسات طولانی بشه خلاصه اینکه من احساس کردم میخوان که منی که حدود ۴ سال با یه استاد عالی کار کردم بیام وقتمو روی قسمتهایی که اصلا مشکلی نداشتم بزارم و گفت حتما باید دوره ۳ ماه باشه توی یک ماه نمیشه کاری کرد من فقط میخواستم تکمیل کنم سازمومن جز و بلوز کم کار کرده بودم و واقعا احساس کردم یه جورایی نمیخوام بگم ولی استاد موسیقی نباید بخیل باشه باید با عشق با توجه به تواناییه هنرجو بهش درس بده من چیزی از کلاسهای ایشون دستگیرم نشد…استاد من مهندس بهروز نشاط بودن توی شاهین شهر اصفهان که توی المان این سازو فرا گرفتن و نفر اول توی این ساز تو ایران هستن
  ایشون حدوده ۷۰ سالشونه و هنوز ساز میزنن درود بر همگی کلا باید بگم بیش {م- ب }طولانی مدت نتیجه بگیرین و خوب یه جورایی کلاسا رو کش میدن شاید…

 • سازدهنی کروماتیک ۱۰ سوراخ مارک “سوان” برای شروع خوبه. قیمتش هم زیر ۲۰ تومنه. من خودم یک ساله دارم و راضیم.

 • salam man mlb hastam 6saleh saze dhani kar mikonam khoshhal misham btonam be ham vatanam dar ein rasta komak konam az matalebe mofidtan mamnoonam vali aslan jameh nist

 • سلام
  من تازه به نواختن ساز دهنی علاقه مند شدم. می خواستم ببینم برای شروع باید از کجا و با چه کتابی شروع کنم. خوشحال میشم از طریق ایمیل با هم در ارتباط باشیم.( azadeh_2273@yahoo.com)

 • من تازه به نوازندگی سازدهنی علاقمند شده ام
  شما چه کتاب یا مرجعی رو برای شروع نوازندگی این ساز پیشنهاد میکنید؟
  ممنون میشم اگه از طریق ایمیل با من در ارتباط باشید
  sugmad973@yahoo.com

 • من هنوز ساز دهنی نخریدم ولی خیلی علاقه دارم . بعضی ها میگن برای گلو و تارها و غدد لنفاوی ضرر زیادی داره ولی جلوی علاقه را که نمی شه گرفت !لطفا هر کس این ساز را داره من را راهنمایی کنه. یه المانیش را قیمت کردم میگه بهترین تو ایران ۴۰۰۰۰ هزار تومن. خوبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ba salam zemne tashakor az maghalateton man taze be jameton peyvastam va ye saz dahaniye modele chromatic modele golden cup greftam mikhastam bedonam in model baraye shoroe kar khobe ya na ? va in klidi ke kenare saz dahaniye baraye che kari estefade mishe ? . zemnan man ketebe aghaye mansore paknejad ro kharidam vali sazdahaniei ro dars mide ke klide kenar nadare !!! va man in model saz ro greftam ke sorakhash taghir mikone . aya baraye man moshkeli ijad mikone ya na ba hamin sazam mitonam ba in ketab pish beram ? age javabamo be mailam bedid mamnon misham

 • از اطلاعات خوبتون ممنون . من حدود دو ساله ساز دهنی کار میکنم.البته ساز تخصصی من گیتاره اما تابه حال حال و هوای صمیمی و در عین حال غربت صدای ساز دهنی رو در هیچ چیزی ندیدم. من با گیتارم زندگی کردم اما از ساز دنی یاد گرفتم نباید بیهوده از کنار نتها گذشت و درک عمیق هارمونی در موسیقی رو

 • درود بر همگی
  دوستانی که نت های “گل سنگم ، الهه ناز ، سلطان قلب ها ، خونه ی مادر بزرگه ، غوغای ستارگان (امشب در سر شوری دارم)” رو برای ساز دهنی میخوان به من ایمیل بدن تا براشون بفرستم.

  برای دوستانی که مبتدی هستند و میخوان سازدهنی رو از صفر شروع کنن ، ساز دهنی کروماتیک ۲۴ سوراخه ی “گلدن کاپ” (Golden Cup) رو پیشنهاد می کنم. قیمتش هم از هفت هزار تومن تجاوز نمی کنه.

  بچه هایی که در اصفهان هستند و در مورد سازدهنی اطلاعات می خوان ، ایمیل بدن ، من در خدمتشون هستم…بدرود.
  ehsan_2006_4591@yahoo.com

 • سلام ممنون از این همه لطفتون من بدنبال استاد حرفه ای بلوز می گردم تقریباً همه کتابهایی که تو ایران بوده رو زدم پیش چنا تا استاد هم رفتم ولی چیزی دستگیرم نشده مجدداً خودم تمرین می کنم دنبال استادی می گردم که حرفی برای گفتن داشته باشه من تقریباً ۷ ساله که ساز دهنی میزنم و عاشق یادگیری مبتدی هم نیستماگه بتونید کمک کنید یک عمر دعاتون میکنم

 • با سلام، دوستان من از صبح تا شب سر کارم فقط شبها اونم حدود یک ساعت وقت دارم دیوونه ی سازدهنی هم هستم هدفم هم فقط نواختن آهنگ های خاطره انگیز ایرانی برای خودمه دنبال کار حرفه ای نیستم یعنی بدبختی مجال این کارها رو بهم نمیده یکی منو راهنمایی کنه ببینم چطوری میتونم از یک ساعت آخر شبم یک کاری برای این دلم بکنم ممنون میشم.

 • سلام
  دوستان سلام
  من به سازدهنی خیلی علاقه دارم .میخوام شروع کنم اما نمیدونم چه طوری و از کجا لطفا راهنمایی کنید.اینم بگم که محل زندگیم مشهده. اینم ایمیلم:
  nima_nami1@yahoo.com

 • سلام ..من همه ی کامنت ها و پست ها رو خوندم ولی چیزی دستگیرم نشد .من ساز دهنی رو دوس دارم در حالی که اصلا نت خونی هم بلد نیستم . کسی میتونه راهنمایی ام کنه ..اگه یکی این کارو بکنه خیلی خیل یخیلی ممنون میشم..دوس دارم تو تنهایی هام یه ساز باشه که بتوم بزنم …بچه ها لطفا کمکم کنیددددددد.اینم ای دیم
  sanjaghak1369

 • سلام من مدتی است که فلوت رکوردر تمرین میکنم. به هارمونیکا علاقه مند شدم. خیلی زیاد. آیا کسی مطلع هست که یادگیری هارمونیکا راحتتر است یا فلوت کلید دار. میشه برام نت هارمونیکار رو بفرستید. خیلی مرسی

 • سلام من علاقه به یادگیری ساز دهنی دارم و از روی کتاب های آموزشی هم خوب پیش نمیرم خواهش میکنم منو راهنمایی کنید تا بتونم بهتر یاد بگیرم چون هیچ استادی رو نمیشناسم . با سپاس
  ایمیلم serenat_aban@yahoo.com

 • سلام
  من یه ساز دهنی دارم ولی نمیتونم چیزی بزنم
  باید از کجا شروع کنم
  اگه کسی میتونه منو راهنمایی کنه
  ممنون

 • salam.manam modate ziadie k ba harmonice ashna shodamo hamishe bahameee.kheyli dosesh daram..notam daram taqriban ziaddd.har kasiam age soali dare khoshal misham betonam komakesh konammm.merc vase site khobetoon

 • سلام
  سازذهنی بی‌ریاترین ساز دنیاست.من که دیوونه‌ی این سازم.درخواستم از شما اینه که چند تا نت ایرونی جدید بزارید رو سایت. مخلسم
  ۳۰na taba30

 • سلام امیدوارم روزگار به کام باشد
  یه خواهش داشتم،من ۱ ماه کلاس رفتم و یه ملودی می زذم،ولی چون وقت ندارم نمی تونم کلاس برم، اگه امکان داره برام نت بفرستیدsun_sunysky@yahoo.com

 • سلام.خسته نباشید.می خواستم بپرسم که کسی تا به حال تونسته آهنگ سلطان قلبها رو با سازدهنی دیاتونیک بسازه؟ چون من ساختم.و اینکه می تونم به اسم خودم ثبتش کنم

 • سلام دوستان خوب
  چن تا نت ساده واسه سازدهنی میخواستم تازه کارم
  اگر بتونید راهنماییهای اولیه نواختن این سازو ارایه بدید تو بلاگتون یا برام بفرستید خیلی سپاسگزارتون میشم:

  erf.arian@gmail.com

 • سلام من نوازنده سازدهنی کروماتیک هستم من خیلی وقته که دنبال فایلهای تصویری نوازندگان حرفه ای اسن ساز هستم اگه تصویری دارند لطفاًراهنمائیم کنید. با تشکر

 • سلام علی آغا
  شما که ساز دهنی گلدن کاپ رو گرفتین باید از کتاب ۱ آغای پاکنژاد استفاده کنین
  اون کلید بغل هم برای زیر و بمی صدا یا به اصطلاح دیز و بمله
  اکه از کتاب ۱ استفاده کنین موفق میشین
  به من ایمیل بده:
  iman.raha15@yahoo.com

 • salam mamnoon misham az dostan age momkene jaha va kelashayi k amozeshe saz dahani ro to tgehran ohde daran be man moarefi kone .
  az lotefeton babate in sayt va khadamate sh mamnoonam.

 • سلام میدونم قطعه هایی که گذاشتین فقط برای نمونست ولی اگه لطف کنین کاملشون کنین خیلی به من و بقیه لطف کردین. مرسی

 • سلام .من یه دریا نوردم .ساز دهنی رو با خود اموز یاد گرفتم .
  کاش میتونستم توصیف کنم فضای شب و دریا و ساز دهنی رو…
  دوستون دارم .محسن

 • سلام.بد نیست به کتابهای “آوای ساز دهنی ۱و۲” که به همت آقای علی معتمدی به چاب رسیده هم یه اشاره ایی بکنیم دو تا کتاب با مجموعا ۸۰نت کلاسیک و موسیقی فیلم برای ساز دهنی کروماتیک با سی دی که اجراهای بی نظیری داره و ای کاش آقای معتمدی اسم نوازنده رو مینوشتن!!! البته در انتهای کتاب از “فرانز اشمل” یادی کردن!!!

 • سلام.من ساز دهنی را خیلی دوست دارم ولی بخاطر نبودن استادوکلاس آموزشی تا حالا شروع نکردم.ولی هم اکنون میخواهم شروع کنم خواهش میکنم نوع ساز البته بدون حضور در کلاس به من معرفی کنید.چطورو از کجا باچه نوع کتاب م… بدون کلاس باید شروع کنم اصلا میشه یاد گرفت یا نه؟

 • سلام.من در شهر قم زندگی میکم وعلاقه ی زیادی به ساز دهنی سنتور و ستار و تار و..دارم.میخوام اول از ساز دهی شروع کنم ولی میدونم هیچ وقت هیچ کدوم از این هارا یاد نمیگیرم چون مادرم باهمه ی این هامخالف ومتنفره.تورابه خدایه راهی جلوی پام بزارید.باچه زبونی به مادرم بگم ساز هاموسیقی شان صدای خداست همان طور که قرآن کلام خداست .

 • درود

  دوست عزیز قمی من

  تنها راه پیش روی شما ایستادگی در برابر همه تابوها و باید ها و نبایدهاست.اگر توانستی سنت شکنی کنی پیروز خواهی شد.

 • اشک بزرگترین هدیه ایست که در برابر شما قرار میگیرد .
  پس همگی ساز بزنید
  وبار دیگر بزنید
  وباز هم بزنید تا خدا بر موسیقی شما بگرید…..

 • سلام دوستان من یه نظری دارم که لازم دونستم ابراز کنم:
  با وجود اینکه جمع آوری اطللاعات راجع بع هر کاری واقعأ کاره خوبیه اما به توصیه من با با دستان خالی شروع کرد با اشتیاق تمام، نه تصمیم دقیقه ای یا هفته ای برخاسته از تصمیمات احساسی…
  مسلم بدونید کار آسونی نیست فقط میشه گفت ممکنه..البته با استمرار و مداومت..و این ویژگی مال کسایی هست که آستین بالا زده و…
  ضمنأ از واحد پشتیبانی عذر میخوام،میدونم که اینجا جای این حرفا نبود.
  مچکر..

 • من ساز دهنی رو از رو کتاب های آقای منصور پاک نژاد یاد گفتم
  البته واقعا وقت گذاشتم و تمرین کردم
  تو یه سال ۳ بار ساز کروماتیک و ۲ بار ساز دیاتونیکم خراب شد
  الان دیگه پول کنار گذاشتم یه کروماتیک آلمانی خوب بخرم
  پیشنهادم به کسایی که میخوان شروع کنن و دسترسی به استاد ندارن کتاب های آقای پاک نژاده
  البته اگه برن کلاس خیلی سریعتر پیشرفت میکنن
  خود آقای پاک نژاد هم که از پیشکسوت های ساز دهنی تو ایرانه تو خانه ی سازدهنی تهران تدریس داره که خیلی عالیه

 • ضمنا به کسایی که واسه اولین بار میخوان ساز بخرن توصیه می کنم یه نفر که دست کم یه مدت کار کرده رو ببرن تا همه ی نت های ساز رو امتحان کنه
  و اینکه اول یه ساز چینی ارزون بخرن بعد که با ساز آشنا شدن و انواع ساز رو شناختن یه ساز تووووپ بخرن

 • سلام دوستان من از بچگی عاشق و دوستدار ساز دهنی بودم و یدونه داشتم گه همیشه میزدم الان نزدیک چندین سال دیگه نمیزنم و میخام یه سازدهنی خوب بخرم لطفا بهم بگید که جه مارکی رو بخرم که برایه مبتدی خوب باشه ممنونم

بیشتر بحث شده است