ساز دهنی (I)

Lawrence Cecil Adler , 1914 – 2001
Lawrence Cecil Adler , 1914 – 2001
سازدهنی‌ها، همه جا هستـنـد؛ در فیلم‌هایی از جنــگ جهانـی دوم ۱ در فیلم‌هایی از جنگ‌های داخلی آمریکا ۲ در فیلم‌هایی راجع به افسردگی و ماتم ۳ و به همین ترتیـب شمـا می ‌توانیـد سازدهنی‌ هـا را درکـارخانـه ‌هـای ماشین ‌سازی، در دسته گانگسترها و در جیب گاوچران‌ های آوازخوان، پیدا کنید.

در دنیای بلوز، پاپ، جـاز و راک، صدای سازدهنی‌ ها به گوش مـی ‌رسند. سازی کوچک که انواع صداها از آن به گوش می رسد. آنچه که به وسیله لیتل والتـر(Little Walter)، جونیور ولز (Junior Wells)، هاولین ولف (Howlin’ Wolf)، جیمز کاتن (James Cotton) یا میک جگر (Mick Jagger) نواخته می‌شود همگی ساز دهنی یا هارمونیکا هستند، اما هر یک صدایی منحصر به خود دارند.

audio file Larry Adler – Concierto di Aranjez

هارمونیکا که نوای آن سالهاست روح و قلب جهانیان را تسخیر کرده، سازی ساده و بی‌ تکلّف است. از موسیقی کلاسیک گرفته تا کانتری گاوچران‌ها، از آهنـگهـای احساسی دور آتش کمـپ گرفته تا هیجان راک اند رول (Rock and Roll)، تا غصّه‌های یک بلوزنواز تنها در نیمه شب، همه و همه با یک ساز ساده قابل اجرا هستند و کوچک و قابل حمل بودن و راحتی نوازندگی، آن را به یکی از پر طرفدارترین سازها تبدیل کرده است.

اوتیس اسپن (Otis Span) پیانیست مادی واترز (Muddy Waters) که یکی از بزرگترین و تاثیر گذار ترین آهنگسازهای سبک بلوز است می گوید: ‘هارمونیکا مادر گروه موسیقی بلوز است’.

audio file Larry Adler – Bolero

با انتخاب هارمونیکا برای یادگیری و نواختن‌،‌ شما به مسیری طولانی از نوازندگانی که قلبشان را از میان یک قطعه کوچک حلبی به تراوش در می‌آورند، می‏پیوندید.

از نظر تاریخی، چینی‌ های باستان نوعی سازدهنی با زبانه‌ های چوبی داشته‌ اند و موتسارت قطعه‏ ای برای سازدهنی شیشه‏ای (یک ساز کاملاً متفاوت متشکل از یک سری قطعه شیشه‌های کوک شده) نوشت.


سازدهنی کروماتیک و دیاتونیک
انواع هارمونیکا
هارمونیکا دارای دو نوع اصلی است. نوع اول آن در گام کروماتیک است (Chromatic Harmonica) و همانطور که انتظار می رود، تمام نتهای گام کروماتیک (اعم از پرده و نیم پرده) توسط آن قابل اجرا است. از نظر ظاهر، این ساز دارای یک کلید در انتهای آن است که با فشردن آن، چه در حالت مکش (Draw) و چه در حالت دمش (Blow)، نت مربوط به هر سوراخ نیم پرده بالاتر نواخته می شود.

ساز دهنی کروماتیک برای قطعاتی مناسب است که ملودی قطعه در گامی با بیش از ۷ نت است. به همین دلیل این ساز معمولا در موسیقی پاپ، جز و کلاسیک استفاده می شود. ‘ژان توتس تیلماتز’ (Jean Toots Thielemans)؛ یکی از بزرگترین نوازندگان این ساز به سبک جز است و سبک او، تحولی در نوازندگی این ساز ایجاد کرد.

بزرگترین نوازندگان هارمونیکای کروماتیک ، Stevie Wonder، Robert Bonfiglio و Larry Adler هستند و گروه ‘جری مورادز هارمونیکتز’ (Jerry Murad’s Harmonicats)، بسیاری از قطعات کلاسیک را به صورت کوارتت هارمونیکا اجرا کردند.

audio file John Mayall – Exercise in C Major for Harmonica – Jazz Blues Fusion

نوع دیگر این ساز، در گام دیاتونیک است (Diatonic Harmonica). همان گونه که از نام این ساز معلوم است، این نوع هارمونیکا در گام های کروماتیک ساخته می شوند و تنها دارای نتهای موجود در آن گام می باشند.

بنا بر این بسته به گام یک قطعه موسیقی، از هارمونیکا با کلید همان گام استفاده می شود و برای نواختن سایر نتهایی که در گام مربوط وجود ندارند از تکنیک های خاص زبان، حنجره و لب استفاده می شود.

به هارمونیکای دیانونیک، هارپ (Harp) نیز می گویند. این نوع ساز متداول ترین نوع هارمونیکا است و در موسیقی راک، فولک و به خصوص بلوز از آن استفاده می شود. مطرح ترین نوازندگان این ساز افرادی چون سانی بوی ویلیامسون ۲ (Sonny Boy Williamson II)، سانی تری (Sonny Terry)، چارلی ماسل وایت (Charlie Musclewhite)، لیتل والتر (Little Walter) و … بوده اند که هر کدام به نوعی با تکنیک های بدیع، تحولی در نوازندگی این ساز ایجاد کردند.

امروزه صدای دلنشین این ساز در آهنگهای باب دیلن (Bob Dylan)، بروس اسپرینگستین (Bruce Springsteen) و نیل یانگ (Niel Young) به گوش می رسد.

audio file Sonny Boy Williamson & Memphis Slim – Harmonica Blues

سازدهنی دیاتونیکی (Diatonic) که ما هم‌اکنون می‏شناسیم، در اوائل قرن نوزدهم، در آلمان ساخته شده است. این ساز بوسیله‌ موج مهاجرین ترک ‌کننده‌ آلمان، به ایالات متحده و بریتانیا برده شد و در اواسط قرن نوزدهم، در سراسر جهان، نواخته می‌شده است.

به دلیل ارزانی این ساز، بسیاری از سیاه پوستان فقیر آمریکا، از این ساز برای نواختن موسیقی تنهایی خود استفاده می کردند تا جایی که امروزه این ساز، به یکی از متداول ترین سازهای موسیقی بلوز تبدیل شده است.

audio file Robert Bonfiglio – Bridge over troubled water

سازدهنی کروماتیک (Chromatic) نیز در سال ۱۹۱۸ اختراع شد و در دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ به خصوص در اروپا، بسیار مشهور شد. به هر حال هارمونیکا، سالیان سال است که در دستان میلیونها نوازنده بوده است و صدای آن بیانگر احساسات، هیجانات، شادی ها، غمها و آرامش آنها بوده و خواهد بود.

در آینده در مورد انواع هارمونیکا، تکنیک های نوازندگی و نحوه انتخاب این ساز بیشتر خواهیم گفت.

با تشکر از صابر عبدلی

۱ – ‘هی کید’، ‘سرجنت’ از سربازان بروکلین می‌گوید ‘من نمی‌دونم زنده می‌مونیم یا نه، با سازدهنیت کمی برام بنواز …’
۲ – ‘هی پریویت’ سردسته‌ یاغی‌ها می‌گوید : ‘من زخم‌های زیادی برداشته‌ام آهنگ Dixie را برام بنواز تا با اون بمیرم…’
۳- ‘هی کید’، یکی از خانه به ‌دوشان دور آتش کـمپ می‌گوید …

193 دیدگاه

 • amir
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۵ در ۹:۱۴ ب.ظ

  سلام؛ آیا تابحال برای سازی با این محدودیت کار جدی مانند کنسرتو و … نوشته اند؟ اصلآ به غیر از این اشاره ای که به چین و موتزارت کردید ممکن هست که راجع به سابقه حضور این ساز در دنیای موسیقی بیشتری بنویسید؟

 • حامد
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۵ در ۹:۲۳ ب.ظ

  با تشکر از مقاله خوبتان. صدای هارمونیکا راخیلی ها با موسیقی فیلم های روزی روزگاری در غرب یا خوب،بد،زشت به خاطر دارند. آهنگ های Larry Adler هم بسیار زیبا بود. لحن زیبا،ویبره های گوشنواز و سرعت خیره کننده در نوازندگی موجب شده تا وی را سلطان سازدهنی بنامند. ضمن آنکه از پیشگامان به کار گرفتن سازدهنی در موسیقی جز و کلاسیک بود و توانست این ساز کوچک را به عنوان وسیله ای جدی و کارآمد به دیگران معرفی کند. کاش از کارهایی که در دهه ۳۰ و ۴۰ باDjango Reinhardt گیتاریست بزرگ Jazz اجرا کرده بود نیز نمونه آهنگ می گذاشتید. آدلر با خواننده های بزرگ راک و پاپ مانند Sting هم همکاری داشت (برای نمونه به آهنگ Shape of My Heart گوش دهید). در پایان باید به این نکته اشاره کرد که Glass Harmonica ساختار کاملا متفاوتی با سازدهنی دارد و جزو خانواده سازهای بادی قرار نمی گیرد. با تشکر.

 • حامد
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۵ در ۹:۴۰ ب.ظ

  در سال ۱۹۵۲ نخستین قطعه موسیقی کلاسیک جدی برای هارمونیکا با نام Romance For Harmonica And Orchestra توسط Vaughan Willaims نوشته شد که قطعه خیلی زیبایی هم هست و Larry Adler آن را در Royal Albert Hall لندن اجرا کرد. البته قبل از این هم تک و توک قطعات کلاسیکی نوشته شده بود مانند Suite Anglais که Darius Milhaud در سال ۱۹۴۲ نوشته بود و خود Larry Adler هم چند کنسرتو ی ویولن از ویوالدی و باخ و… را با سازدهنی کروماتیک اجرا کرده بود. به هر حال هر سازی پتانسیل ها و محدودیت های خاص خودش را دارد. با اینحال استفاده از هارمونیکا در موسیقی کلاسیک رو به گسترش است و مثلا Villa-Lobos آهنگساز معروف نیز چند سال پیش یک کنسرتو برای سازدهنی نوشت.

 • tonino
  ارسال شده در فروردین ۷, ۱۳۸۵ در ۲:۴۷ ب.ظ

  salam man tonino hastam az mataleb mofid va gazabe shoma motshakeram ama mikhastam begam chera dar bareh mosighi flamenco sohbaty to siteton nemikonid albateh azmatalebeton ragebe saze dahani moteshakeram va hamchenin bakhshhaye dige ba tashakor tonino

 • علي خوب بخت
  ارسال شده در فروردین ۸, ۱۳۸۵ در ۸:۳۴ ق.ظ

  با تشکر از دوست عزیزم صابر عبدلی، این جمله را این گونه اصلاح می کنم:” بسته به گام یک قطعه موسیقی، از هارمونیکا با کلید متناسب با همان گام استفاده می شود “. دوست عزیز امیر جان، گروه هایی مثل Jerry Murad’s Harmonicatz هم اجراهای بی نظیری از آثار بزرگ کلاسیک مثل “شهرزاد” کورساکف یا “کارمن” بیزه و “دریاچه قو” چایکوفسکی و … داشتند. از حامد عزیز هم بابت توضیحات کاملشون ممنون.

 • امید
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۸۵ در ۵:۳۴ ب.ظ

  با سلام
  مقالاتتان را اکثرا میخوانم. و گرچه در این زمینه عامی بسیط بیش نیستم و از هرگونه آن-جز شنوندگی- بی بهره ام اما؛ شوق دانستن در این وادی رهنمایم است.
  ای کاش سطح هر مقاله را مشخص کنید تا خواننده پیش از خواندن با دیدن واژه هایی چون “مبتدی” “متوسط” و… بداند چه بهره‌ای از این مقاله نصیبش خواهد شد.

  آیا در ایران کلاسهایی برای آموزش سازدهنی براه افتاده یا خیر؟ نشانی سراغ دارید؟ متشکرم و امیدوارم که راهتان مدام و هموار باشد.
  امید

 • ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱:۴۶ ق.ظ

  با تشکر از زحمات شما عزیزان در این سایت .
  من ۴ ساله ساز دهنی تدریس میکنم ولی هنوز متود از خودم میدم چون کتاب قابل قبولی که به درد هنرجو بخوره در بازار موجود نیست اگر امکان داره سایتی رو معرفی کنید که متودهای مخصوص سازدهنی رو بشه اونجا گیر آورد
  متشکرم

 • حمید
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۸۵ در ۲:۴۳ ب.ظ

  با سپاس از زحمات شما
  لطفا ادامه مطلب را برای علاقه مندان به این ساز چاپ کنید

 • مصطفی
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۸۵ در ۳:۳۷ ب.ظ

  باسلام خسته نباشید به شما من مخواستم ساز دهنیرو یاد بگیرم لطفا اگه میشه یا سایتی به من معرفی کنید یا اموزش ان رو برای ما بیزارید

  باتشکر از همه شما

 • پرهام
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۵, ۱۳۸۵ در ۲:۵۱ ب.ظ

  با سلام
  با تشکر از مطالب خوبتون ، با توجه به اینکه هارمونیکا زیاد در ایران جا افتاده نیست من با تهیه ساز های مورد نظرم مشکل دارم اگر راهنمائی کنید ممنون ، در ضمن مصطفی جان اگه اشتباه نکنم سایت زیر آموزش ساز دهنی هست
  http://www.sazdahani.com

 • arash
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۳ ب.ظ

  salam merci az zahamat shoma khahesh mikonam manro dar rabete ba entekhab va amozesh sazdahani rahnamai konid ba tashakor az shoma

 • حنیف
  ارسال شده در خرداد ۱۲, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۳ ب.ظ

  با سلام و درود فراوان خدمت دوستاران این ساز
  من مدت زیادیه که ساز دهنی میزنم
  رشته تحصیلیم هم موسیقیه و متاسفانه در ایران هنوز این سازجا نیفتاده و اتود وکتاب هم گیر نمیاد من واسه زدن این ساز از اتودهای مربوط به سازهای دیگه استفاده میکنماز اهنگهایی که واسه پیانو گیتار یا هر چیز دیگه استفاده میکنمممنون از مطالب سایت
  [email protected]

 • علی
  ارسال شده در خرداد ۱۴, ۱۳۸۵ در ۱۰:۱۵ ب.ظ

  چند سال پیش در برنامه صبح جمعه با شما یک نفر یک قطعه در ماهور(چهار مضراب ماهور از درویش خان) و راستپنجگاه اجرا کرد که واقعا عالی و شنیدنی بود. در صورت امکان او را معرفی و قطعات وی را در سایت بگذارید.

 • ارسال شده در خرداد ۱۶, ۱۳۸۵ در ۸:۵۰ ق.ظ

  سلام

  من چند سالی هست که آموزش هارمونیکا می دهم و چند اتود از خودم و چند اتود دیگر از سایت های مختلف اینترنت بدست آوردم. جدیدا بر این شدم که یک وب سایت به زبان فارسی برای ایرانی های که مشتاق یادگیری این ساز هستند بسازم و ان شاالله ۲ ماه دیگر براه خواهد افتاد.
  http://www.harmonica.co.nr

  با تشکر

 • reza
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۱ ب.ظ

  میخواستم مقداری نت های آهنگ های ایرانی رو برام بفرستید باکمال تشکر از سایت شما reza

 • ماني
  ارسال شده در تیر ۶, ۱۳۸۵ در ۳:۳۷ ب.ظ

  لطفا مدرسین قابل این ساز رو که بتونم از اونها آموزش ببینم را به من معرفی کنیدو

 • amin
  ارسال شده در تیر ۹, ۱۳۸۵ در ۸:۴۰ ب.ظ

  با سلام وعرض تشکر از زحمات فراوان شما لطفا چند تا از نت واهنگ ایرانی برام بفرستید با تشکر

 • مهدی
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۲:۰۶ ب.ظ

  سلام به شما که زحمت میکشید
  می خواستم لطف کنید چند تا آکورد و نت قشنگ برام بفرستید

 • احسان
  ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۹ ب.ظ

  سلام
  من خیلی علاقمند به یادگیری سازدهنی هستم ولی جایی
  برای آموزش سراغ ندارم.
  از روی کتاب یاد گرفتنم برام مشکل هست.
  اگر جایی برای آموزش سراغ دارید ممنون میشم معرفی
  کنید. ایمیلم براتون میزارم.
  [email protected]
  [email protected]

 • نرگس
  ارسال شده در تیر ۲۷, ۱۳۸۵ در ۷:۴۱ ب.ظ

  سلام من خیلی ساز دهنی دوست دارم .از بچگی برای دل خودم میزدم ولی می خوام دورست حسابی یاد بگیرم میتونید کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟

 • nima
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۵ در ۸:۰۴ ق.ظ

  از نوشته های شما ممنونم راستش من خیلی به ساز دهنی علاقه دارم میکام شروع کنم به یادگرفتنش کمکم میکنید

 • sami
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۵ در ۳:۲۳ ب.ظ

  از همه ی شما عزیزان ممنون بخاطر مقاله هاتون
  یه خواهش کوچولو از شما عزیزان من یه سری نت برای ساز دهنی میخوام

 • ياور
  ارسال شده در مرداد ۱, ۱۳۸۵ در ۱۱:۴۳ ق.ظ

  خسته نباشید برای زحمات شما موفق باشید

 • علي خوب بخت
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۸۵ در ۶:۴۷ ب.ظ

  سلام. از تمامی دوستانی که نظر دادن ممنون. در صورتی که هر سوالی در مورد آموزش یا خرید ساز مورد نظر دارید به آدرس من ای-میل بدید:
  [email protected]

 • محسن
  ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۲ ق.ظ

  سلام به تمامی دوستان:
  برای یک مبتدی چه سازی خوبه با چه مارکی !
  اگر من را در این راه یاری کنید ممنون می شم
  چون یک شروع خوب پایان خوب داره.

 • ehsan
  ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۸۵ در ۴:۳۵ ب.ظ

  من تا حدی می توانم ساز دهنی بزنم ام نت ندارم اگر نت چندتا آهنگ قشنگ به من بدبن ممنون می شم.
  http://[email protected]

 • ستاره
  ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۵ در ۱:۰۹ ق.ظ

  من تمام تنهاییامو با سازدهنیم نصف کردم خوشحالم که دارمش .
  مرسی از اطلاعاتتون.

 • mehrdad
  ارسال شده در مرداد ۲۳, ۱۳۸۵ در ۶:۵۵ ب.ظ

  khob salam be hamegi . khosh halam ke sito peyda kardam
  manam khyli vdoos daram to saz dahani pishraft konam
  faghat ye seri notaye bahal mikham
  age kasi komakam kone mamnoon misham.
  manam etelaati ke daram be shoma midam dar hadi ke baladam

 • ارسال شده در مرداد ۲۴, ۱۳۸۵ در ۳:۴۲ ب.ظ

  سلام
  من واقعا دوست دارم که این سازو یاد بگیرم
  لطفا یه آموزشگاه یا کتاب یا یک سایت آموزشی به من معرفی کنید

 • ali
  ارسال شده در شهریور ۱, ۱۳۸۵ در ۵:۰۸ ب.ظ

  ba salam .
  man avalin barie ke be in sit sar mizanam be nazar man behtarin keteb, ketab khod amooz
  ostad mansure paknezhade.
  dar zemn agar kasi note love story diatonic 24 khonaro dare baraye man bede
  [email protected]

 • امیر
  ارسال شده در شهریور ۲, ۱۳۸۵ در ۱:۴۶ ب.ظ

  سلام با تشکر می خواستم یه اموزشگاه سازدهنی خوب معرفی کنید

 • mehdi
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۸۵ در ۳:۳۵ ق.ظ

  salam . ye chand ta note sazdahani mikhastam baram befrestin. albate ye ketab kharidam amma notash kame

 • mehdi
  ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۸۵ در ۳:۴۴ ق.ظ

  فرق سوراخ های ساز دهنی کلیدی با بقیه چیه چرا تو این ساز سوراخ ۵ صدای سوراخ ۷ سازهای دیگه رو میده ؟

 • ستاره
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۸۵ در ۶:۴۲ ب.ظ

  خدا جون چقدر دلم گرفته این بار دیگه سازدهنی زدن هم نمیتونه آرومم کنه .

 • reza
  ارسال شده در شهریور ۱۴, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۹ ق.ظ

  ba salam
  age emkan dare mishe addrese chand nafar ro bedin ke ostade in kar bashan vase amoozesh dadan
  mamnooonam

 • emi
  ارسال شده در شهریور ۲۳, ۱۳۸۵ در ۹:۱۷ ب.ظ

  دوستان با راهنمایی شما یاد گیری ساز دهنی را با کتاب منصور پاک نزاد شروع کردم اما متن آهنگ ها را از کجا می تونم پیدا کنم مثلا آهنگ عزیزم سوزه ” آهنگ خواب های طلایی یا مستم مستم و…
  * با تشکر از شما هنردوستان عزیز*

 • حنیف
  ارسال شده در شهریور ۲۵, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۳ ب.ظ

  سلام
  میخواستم بگم که از بین نظراتی که بچه ها دادن ستاره حرف قشنگی زده.من تمام تنهایی هام رو با ساز دهنی نصف میکنم .واقعا همینطوره من همراه باسازم لحظاتی داشتم که با هیچی عوض شون نمیکنم[email protected]
  موفق و پیروز باشید.

 • goldoon
  ارسال شده در مهر ۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۰ ب.ظ

  سلام … من شیرازی هستم و خیلی به نواختن سازدهنی علاقمندم … ممکنست که من رو راهنمایی کنید تا یک آموزشگاه یا استاد مجرب بیابم ؟ هر چه جستجو کرده ام هیچ فردی این ساز را در شیراز آموزش نمی دهد !

 • mehdi
  ارسال شده در مهر ۲۶, ۱۳۸۵ در ۲:۴۵ ق.ظ

  salam . age mishe chand ta note saz dahani ro baram mail konid
  [email protected]

 • ravash
  ارسال شده در مهر ۲۷, ۱۳۸۵ در ۹:۵۵ ب.ظ

  می شه برای من چند تا از نت های ساز دهنی رو بفرستید ؟ واقعا ممنون می شم

 • ماني
  ارسال شده در آبان ۸, ۱۳۸۵ در ۲:۴۱ ب.ظ

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  باید بگم مدت زیادی است که به دنبال کسی میگردم که این ساز را خوب بلد باشه. اما حقیقتا پید نکردم. از شما خواهش می کنم به من برای یافتن کسی که خوب آموزش به در تهران ، کمک کنید. متشکرم

 • مجتبی
  ارسال شده در آبان ۱۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۴ ق.ظ

  سلام من به تازگی این ساز رو شروع کردم
  لطفایک سایت خوب معرفی کنید

 • بهروز
  ارسال شده در آبان ۱۲, ۱۳۸۵ در ۵:۲۶ ب.ظ

  سلام به دوستان…
  برای کسایی که دنبال مرجع آموزش می گردن کتاب خود آموز سازدهنی منصور پاکنژاد رو پیشنهاد میکنم. البته این کتاب یه نوار آموزشی هم داره که به پیدا کردنش می ارزه.این کتاب آموزشی برای دو نوع ساز کروماتیک(زرد) و دیاتونیک(آبی) ارزه شده.
  موفق باشید…

 • hanif
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۸۵ در ۸:۰۹ ب.ظ

  salam akhiran matlabi toye sait khondam dar morde eshmel vaghan jaleb va kheili khob bood mamnoonamdar mikhastam vase bache haie ke clasic kar hastan va osolan mosighie clasic ro dost daran begam ke mitonid az ghataati ke vase sazhaie badie dige ham tanzim shodan estefade konin masalan man alan ye not marbot be yeki az sonat haye bakh ro az dostam gereftam ke nmale floute shayad khob beshe va shoma ham mitinidaz ghatati ke vase saksifon ya kelariment neveshte shode estefade konin albate man khodam hanoz natijeie chandani nagereftam ama midonam mishe va bayad ghatai bashan ke vase saze dige neveshte shodan ama roye saz dahani ham mishinan va ziba mishan albate chanta ghete ham hastke az bas ba saz dahani zadan (mese pedar khnde lov story papion mishel strogof) ke be ghole dostam dige nakh nama shodan albate jesarat nashe hamashon ghashangan va manm mizanameshon ama bayad raft donbale ghteie jadid vase hamegi arezoye movafaghit mikonam mamnoonam

 • mazdak
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۸۵ در ۸:۱۳ ب.ظ

  salam vase dostaie ke toye karaj hastan ye amozeshgahe khobe saz dahani pishnahad mikonam man khodam saz dahni ro onja yad gereftam in telefonesh
  ۰۲۶۲ ۴۲۶۴۹۴۴ amozesh gahe sofi

 • ستاره
  ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۵ در ۲:۴۹ ب.ظ

  هر کسی که چندتا آهنگ بلده بزنه با سازدهنی خودشو استاد میدونه و به خودش اجازه میده که تدریس کنه.واقعآ متاسفم واسشون.و بیچاره اون تازه کارهایی که به سازدهنی علاقه دارن و در به در دنباله استاده خوب هستن .میخوام این توصیه رو به اون هایی که دنبال یه استاد خوب واسه یاد گیری سازدهنی میگردن بکنم که اولآ حتما سراغه یه آموزشگاه خوب برند نه کلاس خصوصی به چند دلیل .ثانیآ سراغ اولین آدمی که پیدا میکنید نرید و حتما چند نفرو ببینید و بعد از بین اونا سبک سنگین کنید ،حتما از استادتون تو جلسهاول بخوایین کارشو به شما نشون بده یعنی واستون سازدهنی بزنه و اینکه مدت زیادی این سازو زدن اصلآ و ابدآ ملاک نیست چون ممکنه فرد تو این سالها اصلا تمرینی نداشته باشه و صرفا سالی که به شما میگه منظورش اینه که من در فلان سال شروع کردم و ملاک خوب بودن استاد توی تسلطش به سازشه و توانایی نت خونی .خلاصه اینکه اینا تجربیاته منه تو این چند سالی که سازدهنی زدم .امیدوارم بتونید آدمه مناسبی رو پیدا کنید .

 • صبا
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۸۵ در ۷:۱۵ ب.ظ

  سلام دوستان میخاستم بگم اگه کسی ذونتال اموزشگاه و معلم خوب هستش من یه اموزشگاه خوب بلدم ولسه بچه های کرج البته ادرس وتلفنش اینه من خوذم اینجا امورش دیدم:
  کرج شه راه گوهر دشت نبش ولی عصر ۶ اموزشگاه سرو کنار یه نون فانتزی اموزشگاه سرو ۰۲۶۱۲۷۰۶۱۳۱

 • mehdi
  ارسال شده در آذر ۲۶, ۱۳۸۵ در ۶:۳۲ ب.ظ

  marke saz dahaniye khoob chiye

 • سینا
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۸:۵۵ ق.ظ

  با سلام من خیلی علاقه به یادگیری ساز دهنی دارم اگر کتابی در رابطه با آموزش سراغ دارین به من اطلاع بدید ممنون

 • sara
  ارسال شده در دی ۱, ۱۳۸۵ در ۶:۵۶ ب.ظ

  سلام میشه لطفا اموزشگاههایی که سازدهنی ثدریس میکنند رو به من معرفی کنین.ممنونم

 • mohamad
  ارسال شده در دی ۵, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

  saz dahani yani tavazo yani eshgh yani saze ashegha

 • issa
  ارسال شده در دی ۱۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۰ ق.ظ

  با سلام
  هارمونیکا
  با انسان به معنای واقعی سخن میگوید
  من ۸ ساز به صورت حرفه ای کا میکنم
  ولی با هارمونیکا دردودل میکنم
  اگر کسی از دوستان درخواست هارمونیکا داره من میتونم براشون بفرستم.

 • kiyarash
  ارسال شده در دی ۲۴, ۱۳۸۵ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  salam
  kareton harf nadare
  man ke estefadeye lazem ra kardam
  by

 • ارسال شده در دی ۲۸, ۱۳۸۵ در ۴:۱۴ ب.ظ

  سلام من در حدودی میتونم ساز دهنی نه در حد حرفه ای لطفا اموزشگای معرفی کنید
  من نزدیک ۴ سال است که سازدهنی مزنم

 • فريبرز
  ارسال شده در بهمن ۴, ۱۳۸۵ در ۶:۵۰ ق.ظ

  سلام بس سپاس از این نوشته بسیار خوب ولی کاش بیشتر می نوشتید + نت و آموزش و گزینش ساز مناسب و …
  باز هم سپاس از سایت پر بار شما
  اگر به من تازه کار کمک کنید در مورد روش یادگیری ساز دهنی ممنون میشم
  Yahoo ID: zi_fariz
  [email protected]

 • زهرا
  ارسال شده در بهمن ۶, ۱۳۸۵ در ۷:۵۰ ب.ظ

  من ساز دهنی میزنم و خودم یاد گرفتم ولی نت زیادی ندارم اگر ممکنه برام نت ایمیل کنید
  [email protected]

 • ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۹ ق.ظ

  درود
  من میخوام نت های ساز دهنی رو پیدا کنم … اگه کسی میدونه که کجا میتونم پیدا کنم بهم بگه لطفا … ایمیلم هم هست … ممنون میشم میل بزنید …
  و یه سوال دیگه هم داشتم میخواستم بدونم از کجا میتونم یه ساز دهنی توپ بخرم؟ و قیمتاش رو چی میچرخه … البته خودم ۲تا دارم ولی زیادی قدیمی شدن دیگه …
  سپاس …
  ممنون میشم کمک کنید …
  بدرود

 • ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۰ ق.ظ

  [email protected]

 • جلال هیبتی
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۸۵ در ۳:۲۵ ب.ظ

  salam lotfan dar morede musighyee filmhaye western ham matlaby benevisid.bazham migam ke karetun 20e.

 • یحیی
  ارسال شده در اسفند ۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۸ ب.ظ

  سلام خوبید الحمدالله من یحیی هستم بچه جنوبم میخواستم ساز دهنی یاد بگیرم
  به خدا هر چی پولش بشه میدم فقط یه کم یاد بگیرم زیاده .
  خدانگهدار یحیی

 • ادیب
  ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۸۵ در ۷:۱۲ ب.ظ

  سلام. من الان حدود ۳ سال هست که به طور حرفه ای سازدهنی میزنم. دنبال مرجعی برای نت های بلوز میگردم . لطفا کمکم کنید.
  [email protected]

 • جلال هیبتی
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۵ در ۵:۰۴ ب.ظ

  ba salam darmorede aghaye paknejad ke chizy naneveshtid lotf konid az nothaye blues chandtaii benevisid.bazham migam karetuon 20e

 • جلال هیبتی
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۵ در ۵:۱۱ ب.ظ

  rasty yadam nabud age ba man kary dashtin ba in id mytoonid ba man tamas bigirin.(chromatic_harmonica2006)

 • داود
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۵ در ۲:۳۵ ب.ظ

  تقریبا یکساله ساز دهنی میزنم و بطور خصوصی آموزش دیدم.از کتاب خودآموز منصور پاکنژاد هم استفاده کردم.چند تا نت دارم ولی تا حالا نتونستم نت الهه ناز استاد بنان و پیدا کنم.ممکنه کمکم کنید.تلافی میکنم.ممنونم

 • داود
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۵ در ۳:۰۰ ب.ظ

  راستی فراموش کردم email بزارم. [email protected]

 • siamak
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۱۱ ب.ظ

  salam
  man azatun nahayte tashakoro sepasgozario daram
  kheili amoozande va ziba bud .
  hamishe movafagh va kameltar bashid .
  mamnun

 • حسین
  ارسال شده در فروردین ۹, ۱۳۸۶ در ۷:۰۳ ب.ظ

  مطالب جالب و خبی بود.دستت درد نکنه.
  میخواستم بگم مشکلی که در ایران وجود داره اینه که منابع خیلی کمی برای آموختن ساز دهنی وجود داره و کتابهایی هم که چاپ شده همه برای سازدهنی ترمولوست ودر مورد سازدهنی هارپ فقط یک کتاب درگام دو مازور است که درسطح ابتدایی است و اسم کتاب هم هارمونیکا برای کودکان است و سایتهای خازجی هم تنها درقبال پرداخت از طریق کارتهای اعتباری کتابها ونتهایشان را در اختیار میگذارند که ما در ایران از آن محروم هستیم خواهشم این است چنانچه مطالبی در مورد فراگیری سازدهنی هارپ دراختیار دارید معرفی کنید تا عاشقان این مدل کوچک وجذاب سازدهنی از سردرگمی رها شوند

 • hani
  ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۸۶ در ۱:۰۹ ب.ظ

  سلام برای آموزش ساز دهنی می خواستم یک استاد ارمنی معرفی کنید در تهران که من این ساز و یاد بگیرم مریس .

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۶ در ۴:۴۷ ب.ظ

  سلام
  من به دنیال موسسه ای می گردم که یک استاد خوب در آن سازدهنی آموزش دهد. به دنیال جستجو در همین زمینه هم به این مقاله برخورد کردم.
  می توانید راهنمایی کنید؟
  ممنونم

 • nima
  ارسال شده در اردیبهشت ۵, ۱۳۸۶ در ۵:۵۸ ب.ظ

  سلام
  من به دنیال موسسه ای می گردم که یک استاد خوب در آن سازدهنی آموزش دهدیا بصورت خصوصی اگر کسی اتادی خوبی رو به من معرفی کنه ممنون میشم.
  [email protected]

 • emad
  ارسال شده در اردیبهشت ۷, ۱۳۸۶ در ۷:۴۰ ب.ظ

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون من یه چندوقتی هست که ازروی کتاب سازدهنی تمرین میکنم ولی خیلی دوست دارم آهنگ سلطان قلبهارو و آهنگ امان ازجدایی گوگوش روکه به زبان ترکی خونده رو با ساز دهنی اجرا کنم اگه می تونین برام نتشو بفرستین ممنون .عماد.

 • مهدی
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۶ ب.ظ

  ّسلام دوستان
  برای شروع نوع دیاتونیک ترمولو خوبه یا کروماتیک.
  ممنون میشم راهنمایی کنید!

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۸۶ در ۵:۱۵ ب.ظ

  میگم موفق باشی
  اگه میشه اموزش این ساز رو هم بزاری خوب میشه

 • armin
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۸۶ در ۲:۲۱ ب.ظ

  amuzeshgahe tarane khiabun abbas abad beyne andisheye 2va 3,ostad musavi(ishun ahangsaze mim mesle madar ham hastand).omidvaram be karetun biad

 • بهروز
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۶ در ۹:۵۰ ب.ظ

  فکر کنم کروماتیک بهتره چون هم نت هاش منظمند و هر سه اکتاو رو کامل داره و هم آهنگ های بیشترو قشنگتری میشه باش بزنی.

 • reihaneh
  ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۸۶ در ۵:۱۴ ب.ظ

  salam mekhastam ie ostad toie esf be man moarefi koned

 • لیلا
  ارسال شده در خرداد ۳, ۱۳۸۶ در ۹:۲۵ ق.ظ

  سلام.میخواستم اگه ممکنه کتاب جدیدی از سازدهنی معرفی کنید.یا حداقل نتهای جدیدی برام میل کنید.ممنون میشم

 • ريحانه
  ارسال شده در خرداد ۶, ۱۳۸۶ در ۱:۰۳ ب.ظ

  سلام
  ممنون میشم راهنمایم کمکم کنید.
  veroneaka_girl2000

 • احسان
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۶ در ۱۰:۴۷ ق.ظ

  برای یادگیری سازدهنی در اصفهان می توانید به آموزشگاه های زریاب (آقای محمدرضا دادخواه)،سپاهان سینا (آقای مخمد گنجی زاده) و فارابی (آقای بهمن حسینی) مراجعه کنید. احتمالا در سایر آموزشگاه ها مانند آفاق و …هم سازدهنی تدریس می شود.

 • ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

  sayte jalebi bood mamnoon faghat ye khaheshi az shoma dashtam ke chand ta note irooni baram beferest mamnoon dostare shoma va saite khobe shoma khoda hafez\

 • asghar
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۰ ب.ظ

  salam man hodode 1sale saz dahani kar mikonam vali not nadaram khoshhal misham be man not bedid
  [email protected]

 • پیمان
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۶ در ۱۰:۰۶ ب.ظ

  کسی جایی رو تو تبریز بلده که بشه ساز دهنی یاد گرفت

 • محمد
  ارسال شده در مرداد ۳, ۱۳۸۶ در ۹:۰۷ ق.ظ

  با تشکر از کطلبی که ارائه شد اولا می خواستم ببینم که آلبومی که بشود صدای بزرگان ساز دهنی را شنید سراغ دارید و دوم اینکه کتابی که بتوان در این بی استادی از روی آن بتوان حداقل برای دل خودمان ساز بزنیم معرفی کنید.

 • فرناز
  ارسال شده در مرداد ۳, ۱۳۸۶ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

  سلام کسی یا جایی را می شناسید من میخوام یاد بگیرم . راستی برای شروع از کدام نوع آن باید شروع کرد ؟ کروماتیک ؟ راهنمایی ام می کنید ؟

 • علی
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۸۶ در ۱:۴۵ ب.ظ

  سلام
  ممنونم از مطالب خوبتون.
  من کتابای آقای پاکنژاد و نوروزی رو دارم اما اونجور که باید موفق نبودم چون کاملا خودآموز و بدون استاد و نوار تمرین میکنم اگه لطف کنید و آدرسی از این دو عزیز بهمون بدید ممنون میشم در ضمن کارهای نوازندهای بزرگ ساز دهنی رو کجا میتونم دانلود کنم؟

 • faraz
  ارسال شده در مرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۱۰:۱۸ ب.ظ

  Salam Bacheha kasi archive az note haie ahangaie Irani bara saz dahani dare kheili kheili kheili mamnoon misham age komakam konin.

 • ramesh
  ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۸۶ در ۱۰:۳۶ ق.ظ

  salam.
  ramesh hastam az tehran.
  tahala ba saz dahani kar nakardam
  yani be hich vajh moosighi kar nakardam
  vali angizeye ziadi daram.mamnun misham moarefe amoozeshgahi momtaz dar rabete ba saz
  dahani bashid
  .
  ba sepas
  [email protected]

 • ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۵۰ ب.ظ

  سلام من خیلی دوست دارم ساز دهنی یاد بگیرم میشه منو راهنملیی کنید چطوری شروع کنم در هالی که حتی نت خوندن بلد نیستم ومیخام خوداموز یاد بگیرمممنون

 • حامد
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۷ ق.ظ

  سلام
  با یه خسته نباشیه ردیف به شما
  میخواستم سئوال کنم که فرق ساز دهنیه ۱۰ سوراخه با ۲۴ سوراخه چیه
  ممنون

 • ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۹ ق.ظ

  سلام
  آقا این مقالتون خیلی باحال بود. ولی یه سوال:
  کسی میدونه من تو کرج یا تهران از کجا میتونم ساز های هوهنر رو بخرم؟ البته من دنبال یه ساز کمیاب میگردم که تا حالا نتونستم پیداش کنم. اسمش هم هست :
  Mini Harp
  جز ساز های مینیاتوری حساب میشه. شگه کمکم کنید ممنون میشم.
  فدای دوستان: SpyBlaster

 • یاسر
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱:۳۰ ب.ظ

  سلام
  من یه مدتیه که میخواهم ساز دهنی یاد بگیرم. اما دوست دارم از اول به صورت علمی و توسط یک استاد خوب نحوه زدن این ساز رو یاد بگیرم. راهنمایی میخواستم در مورد اساتید مجرب این ساز در تهران و احیانا آموزشگاههایی که آن را تدریس میکنند.
  با تشکر

 • ارسال شده در مرداد ۲۴, ۱۳۸۶ در ۶:۰۷ ب.ظ

  از اطلاعات بسیار مفیدتون واقعا ممنونم.
  سایت شما باعث شد که به سازدهنی علاقه ی زیادی پیدا کنم و در صدد یادگیری این ساز یسیار دوست داشتنی باشم و چند مدتی هست که یادگیری رو شروع کردم.
  باز هم از شما بسیار ممنونم .

 • reza
  ارسال شده در مرداد ۲۶, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

  salamمن رضا هستم تشکر میکنم از مطالب این سایت امیدوارم نتهایی که برای نواختن با این سازدر چنته دارید روی سایت قرار دهید

 • فرزام
  ارسال شده در مرداد ۲۷, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۴ ب.ظ

  سلام به همه دوستداران سازدهنی! من حدود ۱ سال و نیم هستش که سازدهنی کروماتیک کار می کنم! کلاسی هم نرفتم! متاسفانه نت خوندن بلد نیستم اما اونقدر به گوشام مطمئنم که با گوش دادن به آهنگهای مورد علاقم, اون آهنگ رو روی ساز دهنی میارم و اجراش می کنم! حتی نت مخصوص خودم رو هم می نویسم (با نوشتن شماره حفره های ساز دهنی و یه سری کارای ابتکاری خودم!) ولی واقعا دوست دارم نت وافعی رو هم یاد بگیرم! اما کلاس خوبی سراغ ندارم! :(
  اگر کسی می تونه راهنمائیم کنه, ممنون می شم!
  [email protected]

 • sara
  ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱۲:۱۶ ق.ظ

  salam matlab vaghean ziba bood vali az nazare man in sazo bayad gooshi zad yani bedoone not choon bishtar ehsas toosh naghsh bazi mikone. kheili mamnoon

 • rasoul
  ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۸۶ در ۸:۱۴ ب.ظ

  salam
  az matalebe mofidetoon tashakor mikonam.
  omidvaram ke edame dar bashe.

 • ارسال شده در شهریور ۲۰, ۱۳۸۶ در ۹:۲۸ ق.ظ

  salaam ! mer30 az lotfeton

 • mohammad
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۸۶ در ۱۲:۴۰ ب.ظ

  سلام.من از هنرجوهای آقای گنجی زاده هستم.مژده میدم به هنرجوهای سازدهنی که کتاب ایشون تموم شده و به زودی چاپ میشه.

 • mona
  ارسال شده در مهر ۲, ۱۳۸۶ در ۹:۰۵ ب.ظ

  سلام به بروبچه های دوستدار سازدهنی واونایی که این سایت رو می نویسن.یه خبر خوش دارم برای خودم و تموم کسایی که مثل من دوست دارن نتهای جدید از خواننده هارو بزنن.مژده می دم که بعد از یک سال کتاب سازدهنی آقای گنجی زاده تموم شد و آماده چاپه. کتابش قطعه های پاپ ایرانی خوبی داره.

 • ارسال شده در مهر ۲, ۱۳۸۶ در ۹:۱۲ ب.ظ

  salam dashtam saitetoono mididam didam khabara ketabe jadid daghe goftam tashakor konam az inke darid ketabe jadido dirid miarid man ke hoselam az notaye tekrari sar raft va in ke tashakor mikonam az aghaye khoobbakht deltafirik va ganjizade

 • payam
  ارسال شده در مهر ۹, ۱۳۸۶ در ۹:۱۹ ب.ظ

  سلام من حدود دو ماه هست که ساز دهنی کار میکنم و کتاب اول و دوم آقای پاک نژاد را تمام کردم برای رفتن به مراحل بالاتر نیاز به یک استاد مجرب تر دارم لطفا آدرسی از آ قای پاک نژاد و یا اساتید بزرگ دیگر به من بدهید با تشکر

 • والنتینا
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۶ در ۸:۵۹ ب.ظ

  سلام.
  والنتینا هستم ۲۷ ساله از تهران.
  خیلی دوست دارم ساز دهنی یاد بگیرم.تطفا راهنماییم کنید .کتاب یا استاد معرفی کنید.
  بینهایت ممنون میشم اگه کمکم کنید به یکی از بزرگترین آرزوهام برسم و این ساز رو یاد بگیرم.

 • ارسال شده در آبان ۲۶, ۱۳۸۶ در ۱۱:۲۵ ب.ظ

  سلام به تمام هنر مندان ایران زمین
  با تشکر از تلاشهای که برای نوشتن این وبلاگ شده
  سازهای دمی در صورت ساده ولی نواختن بسیار سخت هستند
  من این ساز رو چند وقت هست شروع کردم امیدوارم همه کسانی که به دنبال هنری می روند روزی به انچه که می خواهند برسند باز هم تشکر از وبلاگ خوبتون

 • ارسال شده در دی ۸, ۱۳۸۶ در ۲:۰۰ ق.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید .
  من حدود ۱ سال هست که ساز دهنی کروماتیک میزنم و دنبال مرجعی برای نت های این ساز هستم . البته به جز ۲ کتابی که در این سایت هم معرقی شد و به نوعی جنبه ی آموزشی داشتند.
  از دوستان اگر کسی کتاب یا سایتی در این زمینه میشناسه خوشحال میشم به ای مایل من خبر بده.
  شاد باشید…

 • Hossein Ahmady
  ارسال شده در دی ۲۰, ۱۳۸۶ در ۷:۰۰ ب.ظ

  Salam,ozr mikham 2 soal dashtam.Larry Adler Zendast?ya for karde
  Ejraye Tasviri azash hast?ya na.lotfan javab bedin

 • امین
  ارسال شده در دی ۲۱, ۱۳۸۶ در ۱:۰۱ ق.ظ

  ba salam dar zaminaye sazhaye badi khososan saz dahani va flot komakam konid.mer30

 • reza
  ارسال شده در دی ۲۲, ۱۳۸۶ در ۸:۰۴ ب.ظ

  try this link.http://www.archive.org/details/folk_song_nocturne

 • H.Ahmady
  ارسال شده در دی ۲۶, ۱۳۸۶ در ۱۰:۰۱ ب.ظ

  thanks reza.plz add me on Y messanger.thanks

 • mehdi4891
  ارسال شده در دی ۲۷, ۱۳۸۶ در ۱۰:۰۰ ب.ظ

  سلام اگه ممکنه درباره ابراهیم حمیده کردار اطلاعاتی به من بد….

 • H.Ahmady
  ارسال شده در بهمن ۸, ۱۳۸۶ در ۱۲:۱۱ ق.ظ

  [email protected]
  add me reza

 • مریم
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۸۶ در ۸:۳۷ ق.ظ

  می شه لطفا آدرس یک اموزشگاه و یک مدرس خوب ساز دهنی رو به من بدهید؟
  ممنون
  [email protected]

 • مسیح
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۶ در ۱۱:۵۳ ب.ظ

  سلام .. مرسی از اطلاعات قشنگی که اینجا گذاشتید.. من تازه شروع به یاد گیری سازدهنی کردم. به دوستان هم پیشنهاد می کنم آزمایش کنن این ساز رو .

 • ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۶ در ۲:۴۷ ب.ظ

  سلام من می خوام اول از مدیر سایت تشکر کنم بعد بگم که من کتاب سازدهنی زیبایی دارم و هر کی که خواست می تونه بیاد به وبلاگم تا راش mail کنم

 • lمرتضي
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۶ ب.ظ

  salam
  man mikhastam saz dahani yad begiram age mishe mano rahnamayi konid?!!!!

 • مریم
  ارسال شده در فروردین ۱۵, ۱۳۸۷ در ۹:۴۰ ب.ظ

  salam . man mikhastam saz dahani amozesh bebinam mikhastam kasi ya jaee ro bem moarefi konid dar esfahan , kheyli mamnoon misham

 • داود
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۳ ب.ظ

  ببخشید ایمیل من اینه:[email protected]
  دنباله یه سری نت میگردم.البته چند تایی خودم دارم!

 • بهرام
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۴ ق.ظ

  با سلام
  من علاقهمند ساز دهنی هستم و میخوام یادبگیرم ولی تا کنون نواختن ساز دهنی رو ندیدم میخواستم چند کنسرتی که در اون از این ساز استفاده شده رو به من معرفی کنید تا با دیدنش بیشتر علاقه مند بشم و این ساز رو بشناسم.

 • ح.معصومی
  ارسال شده در خرداد ۶, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۶ ب.ظ

  دست شما درد نکنه بابت این همه مطالب با ارزش

 • ارسال شده در خرداد ۶, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۹ ب.ظ

  آقا این مقالتون خیلی باحال بود
  تشکر از کطلبی که ارائه شد

 • سید حسن حسینی
  ارسال شده در خرداد ۳۱, ۱۳۸۷ در ۱:۰۷ ب.ظ

  من می خوام ساز انتخاب کنم
  اگه سایتی هستن که از بعضی از سازا آهنگی داشته باشه لطفا به میلم بفرستین ممنون
  E-Mail: [email protected]

 • هانی
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۷ در ۷:۰۸ ب.ظ

  سلام دوستان من نت های اهنگهای پاپ ایرونی مرسی

 • سهیل
  ارسال شده در تیر ۱۸, ۱۳۸۷ در ۸:۲۷ ب.ظ

  با سلام بهتره که با کروماتیک شروع کنی وخودآموز سازدهنی(منصور پاکنزاد)*

 • سیامک احدی
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۸۷ در ۴:۵۲ ب.ظ

  توضیح بسیار کامل و خوبی بود. ولی جسارتا لازم دونستم در مورد سبک های مختلف نوازندگی از کاپیتان بیفهارت هم نام ببرم. کاپیتان بیفهارت در زمان خودش و هنگامی که گیتار الکتریک وجود نداشت، بوسیله هارمونیکا فضایی خاص و نا متعارف ایجاد می کرد که واقعا استثناییه! او با صدای خشن و بعضا گوش خراشی که از این ساز خارج می کرد به خوبی به اون چیزی که می خواست می رسید!

 • علی
  ارسال شده در مرداد ۳, ۱۳۸۷ در ۱۰:۵۱ ب.ظ

  سلام
  خسته نباشید
  من از طریق کتابهای منصور پاکنژاد ساز دهنی یاد گرفتم البته سه تار هم میزنم
  میخواستم اگه میشه کتابهای دیگری اگر هست (نت) معرفی کنید یا سایتی که بشه ازش نت گرفت..
  ممنون

 • ارسال شده در شهریور ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱:۵۷ ب.ظ

  ُسلام
  من هم سازدهنی را خیلی دوست دارم. و حدود دو سال پیش شروع کردم، با کلاس های آقای منصور پاکنژاد در آموزشگاه سرنا. به نظرم عالی بود. آقای پاکنژاد کتاب خودآموز سازدهنی دارند که تا الان سه جلد از اون توسط انتشارات سرود چاپ شده. جلد اول سازدهنی دیاتونیک. جلد دوم سازدهنی کروماتیک و جلد سوم قطعات بلوز که با سازدهنی ده سوارخ دوماژور اجرا می شه. آموزش از سازدهنی دیاتونیک که فقط نت های گام دوماژور را داره، شروع می شه، چون ساده تره و هر نت تنها یا با فوت صدا می ده یا با مکش. برای اون می شه یک ساز هوهنر حدود ۱۰ تومان تهیه کرد که من پیشنهاد می کنم از گالری سرنا بگیرید. ساز اصلی که باهش کار می کنیم ساز کروماتیک ه، که امکان اجرای قطعه هایی در گام های مختلف را داره، برای این ساز خوبه که بیشتر هزینه کرد و یک ساز خوب گرفت. حدود ۸۰ یا ۱۵۰ یا ۱۹۰٫ این سه مدل تو گالری سرنا هست که به نظر من هر کدوم را بگیرید خوبه. البته با قیمت های بالاتر هم هست… ساز کروماتیک کلید داره. نقش کلید بالا بردن نت به اندازه نیم پرده است. کلی قطعه می شه اجرا کرد و از اون مهم تر کلی افکت می شه تمرین کرد و آقای پاکنژاد اتودهای خوبی برای هر افکت تنظیم کرده اند. بعد می شه دو تا هم سازدهنی ده سوراخ گرفت. یکی برای قطعه های تیپ بلوز، که حس خاص خودشون را دارند. یکی هم مناسب برای برخی قطعه های ایرانی مثل نوبهار آرزو. که حدود ۲۵ و ۳۲ هستند. من با دیدن کنسرتی که ایشان در سال ۸۳ ترتیب داده بودند تصمیم گرفتم برم کلاس شون. و احساس می کنم تصمیم خوبی بود. چون من رشته ام مهندسی برق ه و دوست داشتم با موسیقی در تماس باشم و الان این اتفاق افتاده…
  سرنا نزدیک پیچ شمیران است. (…)

 • حکیمه
  ارسال شده در شهریور ۲۸, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۴ ب.ظ

  میشه انواع ساز دهنی رو نشون بدی مرسی

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۳, ۱۳۸۷ در ۷:۲۰ ب.ظ

  من مدتها ساز دهنی کار میکردم ..بیش یه استاد که خودش المان کار کرده بود.تا اینکه فکر کردم یه سر هم بیش مصدر {ب}برم اما متاسفانه ایشون انگار یه جورایی بیشتر از همه به شهریه فکر میکنن و اینکه جلسات طولانی بشه خلاصه اینکه من احساس کردم میخوان که منی که حدود ۴ سال با یه استاد عالی کار کردم بیام وقتمو روی قسمتهایی که اصلا مشکلی نداشتم بزارم و گفت حتما باید دوره ۳ ماه باشه توی یک ماه نمیشه کاری کرد من فقط میخواستم تکمیل کنم سازمومن جز و بلوز کم کار کرده بودم و واقعا احساس کردم یه جورایی نمیخوام بگم ولی استاد موسیقی نباید بخیل باشه باید با عشق با توجه به تواناییه هنرجو بهش درس بده من چیزی از کلاسهای ایشون دستگیرم نشد…استاد من مهندس بهروز نشاط بودن توی شاهین شهر اصفهان که توی المان این سازو فرا گرفتن و نفر اول توی این ساز تو ایران هستن
  ایشون حدوده ۷۰ سالشونه و هنوز ساز میزنن درود بر همگی کلا باید بگم بیش {م- ب }طولانی مدت نتیجه بگیرین و خوب یه جورایی کلاسا رو کش میدن شاید…

 • amir
  ارسال شده در مهر ۱۳, ۱۳۸۷ در ۱۲:۱۴ ب.ظ

  ba arze salam
  mishe ye modele sazdahani harmonic ke dar bazar hast va baraye mobtadiha behtare moarefi konid
  darzemn arzoonesham bashe!!

 • رضا
  ارسال شده در مهر ۱۵, ۱۳۸۷ در ۶:۵۵ ب.ظ

  سازدهنی کروماتیک ۱۰ سوراخ مارک “سوان” برای شروع خوبه. قیمتش هم زیر ۲۰ تومنه. من خودم یک ساله دارم و راضیم.

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۸۷ در ۹:۱۸ ب.ظ

  salam man mlb hastam 6saleh saze dhani kar mikonam khoshhal misham btonam be ham vatanam dar ein rasta komak konam az matalebe mofidtan mamnoonam vali aslan jameh nist

 • ارسال شده در آبان ۱, ۱۳۸۷ در ۸:۵۷ ب.ظ

  salam mikhastam chanta sayt moarefi konid k ahangai sazdahani minavazan gosh bedim ya konsertai k bargozar mikonan. mamnon misham.

 • reza
  ارسال شده در آبان ۷, ۱۳۸۷ در ۳:۴۶ ب.ظ

  این سایت بد نیست. آهنگهاش خوبه ولی یک کم دیر بالا میاد:
  http://harmonicaclub.ir/?memberinfo=79

 • آزاده
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۷ در ۲:۳۴ ب.ظ

  سلام
  من تازه به نواختن ساز دهنی علاقه مند شدم. می خواستم ببینم برای شروع باید از کجا و با چه کتابی شروع کنم. خوشحال میشم از طریق ایمیل با هم در ارتباط باشیم.( [email protected])

 • ناشناس
  ارسال شده در دی ۱۴, ۱۳۸۷ در ۳:۰۸ ب.ظ

  من تازه به نوازندگی سازدهنی علاقمند شده ام
  شما چه کتاب یا مرجعی رو برای شروع نوازندگی این ساز پیشنهاد میکنید؟
  ممنون میشم اگه از طریق ایمیل با من در ارتباط باشید
  [email protected]

 • salam
  ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۸۷ در ۸:۲۹ ب.ظ

  man saz dahinim hohner az kodom modelhast mikham bahash ahang ghamnak bezanam nemishe

 • MOHSEN
  ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۷ در ۹:۱۷ ب.ظ

  من هنوز ساز دهنی نخریدم ولی خیلی علاقه دارم . بعضی ها میگن برای گلو و تارها و غدد لنفاوی ضرر زیادی داره ولی جلوی علاقه را که نمی شه گرفت !لطفا هر کس این ساز را داره من را راهنمایی کنه. یه المانیش را قیمت کردم میگه بهترین تو ایران ۴۰۰۰۰ هزار تومن. خوبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • MOHSEN
  ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۷ در ۹:۱۹ ب.ظ

  یادم رفت ای دی را بگم [email protected]

 • ali
  ارسال شده در بهمن ۲۱, ۱۳۸۷ در ۱۱:۳۹ ق.ظ

  ba salam zemne tashakor az maghalateton man taze be jameton peyvastam va ye saz dahaniye modele chromatic modele golden cup greftam mikhastam bedonam in model baraye shoroe kar khobe ya na ? va in klidi ke kenare saz dahaniye baraye che kari estefade mishe ? . zemnan man ketebe aghaye mansore paknejad ro kharidam vali sazdahaniei ro dars mide ke klide kenar nadare !!! va man in model saz ro greftam ke sorakhash taghir mikone . aya baraye man moshkeli ijad mikone ya na ba hamin sazam mitonam ba in ketab pish beram ? age javabamo be mailam bedid mamnon misham

 • parsa
  ارسال شده در بهمن ۲۴, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۵ ب.ظ

  با سلام هر کی عاشق ساز دهنی هستش به آدرس من نامه بده .تا براش آهنک و نت مربوطشو بفرستم به شرط اینکه شما هم برای بقیه نشر کنید.

  ممنونم از همگی

  [email protected]

 • رحمان
  ارسال شده در اسفند ۱۰, ۱۳۸۷ در ۱۲:۴۲ ق.ظ

  از اطلاعات خوبتون ممنون . من حدود دو ساله ساز دهنی کار میکنم.البته ساز تخصصی من گیتاره اما تابه حال حال و هوای صمیمی و در عین حال غربت صدای ساز دهنی رو در هیچ چیزی ندیدم. من با گیتارم زندگی کردم اما از ساز دنی یاد گرفتم نباید بیهوده از کنار نتها گذشت و درک عمیق هارمونی در موسیقی رو

 • ارسال شده در اسفند ۲۴, ۱۳۸۷ در ۲:۵۲ ب.ظ

  درود بر همگی
  دوستانی که نت های “گل سنگم ، الهه ناز ، سلطان قلب ها ، خونه ی مادر بزرگه ، غوغای ستارگان (امشب در سر شوری دارم)” رو برای ساز دهنی میخوان به من ایمیل بدن تا براشون بفرستم.

  برای دوستانی که مبتدی هستند و میخوان سازدهنی رو از صفر شروع کنن ، ساز دهنی کروماتیک ۲۴ سوراخه ی “گلدن کاپ” (Golden Cup) رو پیشنهاد می کنم. قیمتش هم از هفت هزار تومن تجاوز نمی کنه.

  بچه هایی که در اصفهان هستند و در مورد سازدهنی اطلاعات می خوان ، ایمیل بدن ، من در خدمتشون هستم…بدرود.
  [email protected]

 • امیر
  ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۸۸ در ۱۱:۰۳ ق.ظ

  لطفا یک آموزشگاه در تهران جهت یادگیری سازدهنی به من معرفی کنید.

 • علي شعباني
  ارسال شده در خرداد ۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

  سلام ممنون از این همه لطفتون من بدنبال استاد حرفه ای بلوز می گردم تقریباً همه کتابهایی که تو ایران بوده رو زدم پیش چنا تا استاد هم رفتم ولی چیزی دستگیرم نشده مجدداً خودم تمرین می کنم دنبال استادی می گردم که حرفی برای گفتن داشته باشه من تقریباً ۷ ساله که ساز دهنی میزنم و عاشق یادگیری مبتدی هم نیستماگه بتونید کمک کنید یک عمر دعاتون میکنم

 • فرید
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۸ در ۱:۳۶ ب.ظ

  سلام.تو شهر ما هیچ کلاسی نیست.چیکار کنم؟

 • امیر محمدی
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۸ در ۴:۱۸ ب.ظ

  با سلام، دوستان من از صبح تا شب سر کارم فقط شبها اونم حدود یک ساعت وقت دارم دیوونه ی سازدهنی هم هستم هدفم هم فقط نواختن آهنگ های خاطره انگیز ایرانی برای خودمه دنبال کار حرفه ای نیستم یعنی بدبختی مجال این کارها رو بهم نمیده یکی منو راهنمایی کنه ببینم چطوری میتونم از یک ساعت آخر شبم یک کاری برای این دلم بکنم ممنون میشم.

 • سعید
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۸ در ۴:۵۹ ب.ظ

  سلام
  دوستان سلام
  من به سازدهنی خیلی علاقه دارم .میخوام شروع کنم اما نمیدونم چه طوری و از کجا لطفا راهنمایی کنید.اینم بگم که محل زندگیم مشهده. اینم ایمیلم:
  [email protected]

 • عرفان
  ارسال شده در شهریور ۷, ۱۳۸۸ در ۶:۵۶ ب.ظ

  با سلام
  ازتون درخواست دارم راهنمایی برای خرید ساز دهنی بفرمایید
  مایل منم که دارید پیشاپیش سپاسگزارم

 • ارسال شده در شهریور ۱۱, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۴ ب.ظ

  سلام ..من همه ی کامنت ها و پست ها رو خوندم ولی چیزی دستگیرم نشد .من ساز دهنی رو دوس دارم در حالی که اصلا نت خونی هم بلد نیستم . کسی میتونه راهنمایی ام کنه ..اگه یکی این کارو بکنه خیلی خیل یخیلی ممنون میشم..دوس دارم تو تنهایی هام یه ساز باشه که بتوم بزنم …بچه ها لطفا کمکم کنیددددددد.اینم ای دیم
  sanjaghak1369

 • سونیا
  ارسال شده در آبان ۷, ۱۳۸۸ در ۹:۲۳ ق.ظ

  سلام من مدتی است که فلوت رکوردر تمرین میکنم. به هارمونیکا علاقه مند شدم. خیلی زیاد. آیا کسی مطلع هست که یادگیری هارمونیکا راحتتر است یا فلوت کلید دار. میشه برام نت هارمونیکار رو بفرستید. خیلی مرسی

 • مریم
  ارسال شده در آبان ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۷ ب.ظ

  سلام من علاقه به یادگیری ساز دهنی دارم و از روی کتاب های آموزشی هم خوب پیش نمیرم خواهش میکنم منو راهنمایی کنید تا بتونم بهتر یاد بگیرم چون هیچ استادی رو نمیشناسم . با سپاس
  ایمیلم [email protected]

 • ناشناس
  ارسال شده در آذر ۱, ۱۳۸۸ در ۳:۰۳ ب.ظ

  وب زیبای داری عزیزم

 • احمد
  ارسال شده در آذر ۲۰, ۱۳۸۸ در ۲:۱۲ ب.ظ

  سلام
  من یه ساز دهنی دارم ولی نمیتونم چیزی بزنم
  باید از کجا شروع کنم
  اگه کسی میتونه منو راهنمایی کنه
  ممنون

 • صابر
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۳۹ ب.ظ

  salam.manam modate ziadie k ba harmonice ashna shodamo hamishe bahameee.kheyli dosesh daram..notam daram taqriban ziaddd.har kasiam age soali dare khoshal misham betonam komakesh konammm.merc vase site khobetoon

 • ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  سلام
  سازذهنی بی‌ریاترین ساز دنیاست.من که دیوونه‌ی این سازم.درخواستم از شما اینه که چند تا نت ایرونی جدید بزارید رو سایت. مخلسم
  ۳۰na taba30

 • m.bozorg omid
  ارسال شده در دی ۱۲, ۱۳۸۸ در ۴:۳۱ ب.ظ

  salam.man ham saz dahani mizanam ham moalleme saz dahaniam.sedaye felezi vali ziba dare.

 • فاطمه
  ارسال شده در فروردین ۱۵, ۱۳۸۹ در ۸:۳۰ ب.ظ

  سلام امیدوارم روزگار به کام باشد
  یه خواهش داشتم،من ۱ ماه کلاس رفتم و یه ملودی می زذم،ولی چون وقت ندارم نمی تونم کلاس برم، اگه امکان داره برام نت بفرستید[email protected]

 • آرمین
  ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۸۹ در ۸:۴۵ ق.ظ

  سلام.من ساز دهنی میزنم.دوستان اگر برای شروع سوالی دارن برام ایمیل بفرستید
  خوشحال میشم کمکی بکنم.

 • آرمین
  ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۸۹ در ۸:۴۶ ق.ظ

  راستی اینم ایمیل
  [email protected]

 • zorg
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۸۹ در ۲:۲۹ ب.ظ

  salam dustan man ehsas mikonam tanha sazi ke mitune dardamo taskin bede saz dahanie vali nemidunam che noesho bayad begiram va koja bayad amuzesh bebinam lotfan rahnamaei konin mamnunam inam mailame [email protected]

 • رضا احمدی
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۱ ب.ظ

  سلام.خسته نباشید.می خواستم بپرسم که کسی تا به حال تونسته آهنگ سلطان قلبها رو با سازدهنی دیاتونیک بسازه؟ چون من ساختم.و اینکه می تونم به اسم خودم ثبتش کنم

 • عرفان
  ارسال شده در اردیبهشت ۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۵۸ ب.ظ

  سلام دوستان خوب
  چن تا نت ساده واسه سازدهنی میخواستم تازه کارم
  اگر بتونید راهنماییهای اولیه نواختن این سازو ارایه بدید تو بلاگتون یا برام بفرستید خیلی سپاسگزارتون میشم:

  [email protected]

 • ناشناس
  ارسال شده در اردیبهشت ۶, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۹ ق.ظ

  یزدان هستم ار آمل واقعا فوق العاده هست از الان شروع می کنم

 • علی شعبانی
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۹ در ۲:۴۹ ب.ظ

  سلام من نوازنده سازدهنی کروماتیک هستم من خیلی وقته که دنبال فایلهای تصویری نوازندگان حرفه ای اسن ساز هستم اگه تصویری دارند لطفاًراهنمائیم کنید. با تشکر

 • ارسال شده در خرداد ۱۴, ۱۳۸۹ در ۲:۲۴ ق.ظ

  من نیاز زیادی به آهنگهای زیبای سازدهنی دارم مخصوصا کلیپ باشه
  لطفاکمکم کنید

 • امید
  ارسال شده در خرداد ۱۹, ۱۳۸۹ در ۶:۳۹ ب.ظ

  سلام.
  نت آهنگ (بوی گندم ) را پیدا کردم اگه کسی می خواد بفرستم.راستی این ایمیل منه:[email protected]

 • omid
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۵ ق.ظ

  mamnoon az matlabetoon

 • محمد
  ارسال شده در خرداد ۲۶, ۱۳۸۹ در ۷:۳۵ ق.ظ

  سلام
  من دنبال فایل صوتی نت های کتاب دوم پاکنزادم
  کسی هست که بتونه کمکم کنه؟

 • محمد
  ارسال شده در خرداد ۲۶, ۱۳۸۹ در ۷:۴۵ ق.ظ

  سلام علی آغا
  شما که ساز دهنی گلدن کاپ رو گرفتین باید از کتاب ۱ آغای پاکنژاد استفاده کنین
  اون کلید بغل هم برای زیر و بمی صدا یا به اصطلاح دیز و بمله
  اکه از کتاب ۱ استفاده کنین موفق میشین
  به من ایمیل بده:
  [email protected]

 • ardalan
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۸۹ در ۸:۵۶ ق.ظ

  salam mamnoon misham az dostan age momkene jaha va kelashayi k amozeshe saz dahani ro to tgehran ohde daran be man moarefi kone .
  az lotefeton babate in sayt va khadamate sh mamnoonam.

 • taty
  ارسال شده در مرداد ۱۵, ۱۳۸۹ در ۸:۰۹ ق.ظ

  سازدهنی فوق الاده ست لطفا اهنگهای بیشتری برای دانلود بگذارید . ممنون

 • fafal
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۸۹ در ۵:۳۴ ب.ظ

  سلام میدونم قطعه هایی که گذاشتین فقط برای نمونست ولی اگه لطف کنین کاملشون کنین خیلی به من و بقیه لطف کردین. مرسی

 • ایمان پاکدل
  ارسال شده در شهریور ۲۲, ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۵ ب.ظ

  ba salam va khaste nabashi khedmate shoma dostane aziz.
  az matalebi ke toye sait zade bodid mamnonam, kheili khob bod, estefade kardam.
  dsteton merc.

 • nooshin
  ارسال شده در مهر ۱۱, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۸ ق.ظ

  salam man mikham saz dahani kar konam baraye shuru che saz dahani begiram va che vijegiay dashte bashe merc az saite khubetun

 • ارسال شده در آبان ۱۲, ۱۳۸۹ در ۳:۴۲ ب.ظ

  سلام .من یه دریا نوردم .ساز دهنی رو با خود اموز یاد گرفتم .
  کاش میتونستم توصیف کنم فضای شب و دریا و ساز دهنی رو…
  دوستون دارم .محسن

 • HOSSEIN
  ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۸۹ در ۹:۰۰ ب.ظ

  SALAM MAN SAZ DAHANI RO KHEYLI DOS DARAM VALI VAGHTE IN KE BERAM KELAS RO NADARAM CHE JORI MITONAM KHODAM YAD BEGIRAM

 • صادق
  ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۸۹ در ۵:۲۸ ب.ظ

  سلام من چندتا نت می خواستم ممنون

 • moha
  ارسال شده در اسفند ۱, ۱۳۸۹ در ۵:۴۸ ق.ظ

  سلام.بد نیست به کتابهای “آوای ساز دهنی ۱و۲” که به همت آقای علی معتمدی به چاب رسیده هم یه اشاره ایی بکنیم دو تا کتاب با مجموعا ۸۰نت کلاسیک و موسیقی فیلم برای ساز دهنی کروماتیک با سی دی که اجراهای بی نظیری داره و ای کاش آقای معتمدی اسم نوازنده رو مینوشتن!!! البته در انتهای کتاب از “فرانز اشمل” یادی کردن!!!

 • ارسال شده در خرداد ۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۰ ق.ظ

  سلام.من ساز دهنی را خیلی دوست دارم ولی بخاطر نبودن استادوکلاس آموزشی تا حالا شروع نکردم.ولی هم اکنون میخواهم شروع کنم خواهش میکنم نوع ساز البته بدون حضور در کلاس به من معرفی کنید.چطورو از کجا باچه نوع کتاب م… بدون کلاس باید شروع کنم اصلا میشه یاد گرفت یا نه؟

 • mehdi
  ارسال شده در خرداد ۲۲, ۱۳۹۰ در ۸:۴۱ ب.ظ

  salam be hamegi
  manam az tarafderhaye in sazam nedaye omid be hame kheili asone

 • رفیق ساز دهنی
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

  سلام.من در شهر قم زندگی میکم وعلاقه ی زیادی به ساز دهنی سنتور و ستار و تار و..دارم.میخوام اول از ساز دهی شروع کنم ولی میدونم هیچ وقت هیچ کدوم از این هارا یاد نمیگیرم چون مادرم باهمه ی این هامخالف ومتنفره.تورابه خدایه راهی جلوی پام بزارید.باچه زبونی به مادرم بگم ساز هاموسیقی شان صدای خداست همان طور که قرآن کلام خداست .

 • amin
  ارسال شده در آذر ۱۰, ۱۳۹۰ در ۹:۵۳ ب.ظ

  age emkan dare chanta note koromatic vasam mfrestid. ba tashakor

 • سیاوش
  ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۹۰ در ۹:۲۶ ب.ظ

  درود

  دوست عزیز قمی من

  تنها راه پیش روی شما ایستادگی در برابر همه تابوها و باید ها و نبایدهاست.اگر توانستی سنت شکنی کنی پیروز خواهی شد.

 • sama69
  ارسال شده در بهمن ۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۳ ق.ظ

  salam man taze mikham saz dahani ru shoru konam komakam konid

 • شايد خدا
  ارسال شده در بهمن ۱۹, ۱۳۹۰ در ۳:۲۴ ب.ظ

  اشک بزرگترین هدیه ایست که در برابر شما قرار میگیرد .
  پس همگی ساز بزنید
  وبار دیگر بزنید
  وباز هم بزنید تا خدا بر موسیقی شما بگرید…..

 • محمد
  ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۹۰ در ۳:۴۵ ب.ظ

  سلام دوستان من یه نظری دارم که لازم دونستم ابراز کنم:
  با وجود اینکه جمع آوری اطللاعات راجع بع هر کاری واقعأ کاره خوبیه اما به توصیه من با با دستان خالی شروع کرد با اشتیاق تمام، نه تصمیم دقیقه ای یا هفته ای برخاسته از تصمیمات احساسی…
  مسلم بدونید کار آسونی نیست فقط میشه گفت ممکنه..البته با استمرار و مداومت..و این ویژگی مال کسایی هست که آستین بالا زده و…
  ضمنأ از واحد پشتیبانی عذر میخوام،میدونم که اینجا جای این حرفا نبود.
  مچکر..

 • ارسال شده در اسفند ۲۴, ۱۳۹۰ در ۳:۳۷ ب.ظ

  من ساز دهنی رو از رو کتاب های آقای منصور پاک نژاد یاد گفتم
  البته واقعا وقت گذاشتم و تمرین کردم
  تو یه سال ۳ بار ساز کروماتیک و ۲ بار ساز دیاتونیکم خراب شد
  الان دیگه پول کنار گذاشتم یه کروماتیک آلمانی خوب بخرم
  پیشنهادم به کسایی که میخوان شروع کنن و دسترسی به استاد ندارن کتاب های آقای پاک نژاده
  البته اگه برن کلاس خیلی سریعتر پیشرفت میکنن
  خود آقای پاک نژاد هم که از پیشکسوت های ساز دهنی تو ایرانه تو خانه ی سازدهنی تهران تدریس داره که خیلی عالیه

 • ارسال شده در اسفند ۲۴, ۱۳۹۰ در ۳:۳۹ ب.ظ

  ضمنا به کسایی که واسه اولین بار میخوان ساز بخرن توصیه می کنم یه نفر که دست کم یه مدت کار کرده رو ببرن تا همه ی نت های ساز رو امتحان کنه
  و اینکه اول یه ساز چینی ارزون بخرن بعد که با ساز آشنا شدن و انواع ساز رو شناختن یه ساز تووووپ بخرن

 • ارسال شده در تیر ۲۷, ۱۳۹۱ در ۱۱:۳۸ ق.ظ

  slm mamnon az nazaraye khobeton ye ketab amozeshe sazdahaani choromatic1040 mikhastam mamnon misham behem brsonid

 • سوزان
  ارسال شده در شهریور ۱۴, ۱۳۹۱ در ۷:۴۷ ب.ظ

  سلام میشه نت نوبهاردلنشین رو برام بفرستید
  ممنون

 • masih bi parva
  ارسال شده در مهر ۱۷, ۱۳۹۱ در ۳:۲۰ ب.ظ

  salam be harmoni man az esf pm midam lotfan age kasi hast vase amozeshe saz dahani be emaile man peygham bede man kheili sazo dos daram vasash hame kari mikonam dostan in peyghamo khondin lotfan komakam konin mamnon az hame iranian [email protected]

 • ali
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۲ در ۱۲:۴۱ ق.ظ

  سلام دوستان من از بچگی عاشق و دوستدار ساز دهنی بودم و یدونه داشتم گه همیشه میزدم الان نزدیک چندین سال دیگه نمیزنم و میخام یه سازدهنی خوب بخرم لطفا بهم بگید که جه مارکی رو بخرم که برایه مبتدی خوب باشه ممنونم

 • Setareh
  ارسال شده در خرداد ۲۹, ۱۳۹۲ در ۴:۲۳ ق.ظ

  Salam,man khili be in saz alaghemandam va 2 mahe ke shoro be yadgirie in saze ziba kardam va hame tala shamo mikonam ta movafagh sham

 • ghasem
  ارسال شده در شهریور ۵, ۱۳۹۳ در ۹:۴۳ ق.ظ

  سلام به همه دوستان من تازه شروع کردم از issa میخوام کمکم کنه ممنون میشم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

بیابانگرد: تقلید باعث بوجود آمدن آسیب های جسمی و هنری می شود

چون متدهای مدونی برای آموزش تکنیک آوازی نداشته ایم و فقط از طریق گوش هست که جوانان به شنیدن صدایی که استایل نادرست و تکنیک ناقص هستند عادت می کنند و آنها را الگو خودشان می کنند و این جریان باعث می شود، تکنیک و استایل افت کند و متاسفانه تقلید تا آنجاست که علاوه بر تقلید جنس صدا، از فیگور ظاهری هم و نوع آرایش مو خوانندگان دیگر هم تقلید می کنند!

گزارش از نقد آلبوم عطاریه (II)

پورقناد در پایان گفت: به نظر من آلبوم عطاریه به جز در قطعه «سرچشمه» به صورت خودخواسته سعی کرده پا را فراتر از فرم های شناخته شده نگذارد. در این اثر قطعات «سرچشمه» و دو تصنیف در آواز بیات ترک که از قدرت ملودیک قابل قبولی برخوردار است، بهترین آثار این آلبوم محسوب می شوند. وی همچنین با انتقاد از اجرای بعضی از بخش های متر آزاد این اثر به صورت بداهه گفت: بخشی از آواز های این آلبوم خوشبختانه به صورت طراحی شده ارائه شده بود که کیفیت قابل قبولی داشت ولی ظاهرا در بخش هایی از آلبوم بداهه نوازی انجام شده که بهتر است امروز از این کار اجتناب شود چراکه به خاطر تکرار مکررات، دچار کلیشه و اشباع شده ایم.

از روزهای گذشته…

ریچارد دانیل پور، آهنگساز یهودی ایرانی تبار

ریچارد دانیل پور، آهنگساز یهودی ایرانی تبار

ریچارد دانیل پور (Richard Danielpour) آهنگساز آمریکایی دارنده جایزه گرمی، آهنگسازی برجسته در تمام دوران است؛ شخصی که می داند چطور به روشی ساده و مستقیم ارتباطی عمیق برقرار کند. صدای موسیقی آمریکایی متمایز وی، مالکیت حرکاتی رومانتیک و بزرگ را دارا می باشد و به طور درخشانی با ریتمی بیانگر و کوبنده برای ارکستر تنظیم شده است. آثارش موسیقیدانان مشهور را جذب نموده و به عنوان استادی فداکار تاثیری قابل توجه بر روی نسل جوان تر گذارده است.
کوشش برای حفظ صلح با زبان موسیقی

کوشش برای حفظ صلح با زبان موسیقی

بهزاد رنجبران، آهنگساز ایرانی مقیم نیویورک و استاد دانشکده‌ی جولیارد، از موفق‌ترین آهنگسازان ایرانی در ایالات متحده است. وی در هنرستان عالی موسیقی در تهران، دانشگاه ایندیانا و دانشکده جولیارد تحصیل کرده و هم‌اکنون در جولیارد به تدریس مشغول است. فعالیت عمده‌ی بهزاد رنجبران در سال‌های گذشته متمرکز بر روی ساخت منظومه‌های سمفونیک بر پایه‌ی شاهنامه فردوسی بوده است. آثاری که با ارکستر سمفونیک لندن اجرا و در آلبومی با عنوان Persian Trilogy منتشر شده‌اند.
دو مجموعه تازه برای فلوت نوازان

دو مجموعه تازه برای فلوت نوازان

مهدی جامعی – فلوت نواز ایرانی مقیم آلمان – اخیراً دو مجموعه با عنوان “هشت اثر برای فلوت و …” و “حفظ نواختن” در تهران منتشر کرد. مجموعه ء نخست، دربرگیرنده هشت قطعه برای تکنواز فلوت، دوفلوت، فلوت و سازهای کوبه ای و دو فلوت و صدای سوپرانو است به نام های : بر مزار صادق هدایت، شکایت، تضاد، دور، بر مزار فروغ فرخزاد، در سکوت، جداگانه و تهران ۱۹۹۴ که به احمد شاملو تقدیم شده است.
بحیرایی: صدا و سیما در معضل خواننده سالاری نقش داشته

بحیرایی: صدا و سیما در معضل خواننده سالاری نقش داشته

این سوال شما برمیگردد به یک معضل بزرگ به نام خواننده سالاری که ما متاسفانه سالهاست، با آن دست به گریبان هستیم. من خودم به عنوان یک خواننده، به هیچ وجه از این قضیه خوشنود نیستم و اصلا دوست ندارم که اثری را که با زحمت شبانه روزی آهنگساز شکل گرفته، به نام خواننده بشناسند و در نتیجه، خواننده دستمزد بیشتری را نسبت به آهنگساز اثر و یا حتی نوازندگان آن اثر دریافت کند. این مسله تنها مربوط به آلبومهای موسیقی نیست و ما متاسفانه شاهد هستیم که خوانندگان عزیز در خیلی از موارد، برای کنسرتها هم دستمزد بسیار بالاتری را از بقیه اعضای گروه دریافت میکنند که این واقعا دور از انصاف است.
همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (V)

همه چیز به جز فلسفه و موسیقی! (V)

مسایلی مانند این به حوزه‌ی جامعه‌شناسی یا دانش ارتباطات نقل مکان کرده‌ است. پرسش جالب دیگری که در همین قسمت آمده و وضعیتی مشابه دارد؛ «آیا به وجود آمدن موسیقی، همان‌طور که عده‌ای تصور کرده‌اند تصادفی بوده؟» (ص ۱۲۷) این پرسش نیز امروزه بیشتر در قلمرو تاریخ و باستان‌شناسی قرار دارد.
تاثیر موسیقی درخلاقیت کودکان (V)

تاثیر موسیقی درخلاقیت کودکان (V)

بسیاری از مردم کوشش جسمی را کاری آسان می یابند. با وجود این تعداد کمی هستند که به کوشش فکری مبادرت می‌نمایند. چنین تضادی این مطلب را توجیه می‌کند که چرا بسیاری از ما خیلی کمتر از آنچه قادر به خلاقیت هستیم، خلاقیم. این مساله در مورد هنر نیز صحیح است. از آنجا که استعداد یک فرد ثابت است، این زیر و بم ها باید صرفاً زیروبم‌های انرژی باشند- حقیقتی که به اثبات این مطلب کمک می‌کند، که تا چه حد زیادی باروری خلاقیت ما به کوشش آگاهانه بستگی دارد. (اسبوران، ۱۳۶۸: ۱۶۵) امروزه مردم ما نیازمند آموزش خلاقیت هستند که با خلق افکار نو به سوی یک جامعه سعادتمند قدم بردارند.
منتشری: به ما می گفتند ترانه بخوان به ما برمی خورد!

منتشری: به ما می گفتند ترانه بخوان به ما برمی خورد!

در آزمون دوم هم من بیشتر [از بقیه] مورد توجه استاد قرار گرفتم. قرار بر این شد که پیش پرده را من بخوانم. به خانه اش در خیابان فرشته می رفتیم و همانجا تمرین می کردیم. با همان سینی و گردو و چهارپایه و چراغ زنبوری و از پشت جمعیت ارکستر صحنه می زد. چون من به موسیقی آشنا بودم و دوره تئاتر را گذرانده بودم به این سبک تمرین کردیم و به همین صورت اجرا شد و مورد توجه قرار گرفت. فرض کنید یک گردوفروش با سینی و چراغ زنبوری از پشت جمعیت به سمت وسط جمعیت بیاید و این پیش پرده را اجرا کند؛ چقدر جالب می شود!
موسیقی‌شناسی‌ای که نمی‌شناسیم (IX)

موسیقی‌شناسی‌ای که نمی‌شناسیم (IX)

به همین ترتیب، درایه‌هایی مانند «امپرسیونیسم» و «اکسپرسیونیسم» سَبک هستند، عناوینی مثل «دوازده‌تنی»یا «لایتموتیف»اصطلاحات فنی مرتبط با یک سبک یا روش یک آهنگساز، و مدخل‌هایی مانند «موسیقی نظامی»، «موسیقی عاشقانه» و «موسیقی سَبُک» گونه‌های موسیقایی (۳۰).
اقیانوسی بنام باخ (II)

اقیانوسی بنام باخ (II)

دلیل جاودانگی آثار باخ هر چه که باشد، سبب می شود شنونده مجددا به باخ برگردد. کاملا واضح است که بقای هر اثر هنری ارتباط مستقیم با اشتیاق آهنگسازان و مخاطبان برای اجرا و شنیدن اثر مربوطه دارد. موسیقی باخ بر خلاف تابلوی مونالیزای داوینچی یا مجسمه پیتای میکلانژ در هر اجرای جدید، مجددا زنده شده و نزد شنونده نمود پیدا می کند.
فرانک پیتر زیمرمن

فرانک پیتر زیمرمن

فرانک پیتر زیمرمن (Frank Peter Zimmermann) ویلنیست بزرگ آلمانی متولد ۲۷ فوریه ۱۹۶۵ است. زیمرمن از ۵ سالگی نواختن ویلن را آغاز نمود، اولین کنسرت او در ۱۰ سالگی با نواختن کنسرتو سل ماژور موتسارت به همراه ارکستر بود! در سال ۱۹۷۶ جایزه رقابت موسیقیدانان جوان آلمان را از آن خود کرد. استادان او بی شمار بودند: والری گرادوو (Valery Gradov) در هنرستان اسن، ساشکو گاویرلوف (Saschko Gawriloff) در هنرستان برلین و هرمن کربرس (Herman Krebbers) در کلاسهای خصوصی در آمستردام، مهمترین استادان او بدوند.