ساز دهنی (I)
ژورنال موسیقی

Lawrence Cecil Adler , 1914 – 2001
Lawrence Cecil Adler , 1914 – 2001
همچنین بخوانید
نوشته های اخیر
ساز دهنی (I)
سازدهنی‌ها، همه جا هستـنـد؛ در فیلم‌هایی از جنــگ جهانـی دوم 1 در فیلم‌هایی از جنگ‌های داخلی آمریكا 2 در فیلم‌هایی راجع به افسردگی و ماتم 3 و به همین ترتیـب شمـا می ‌توانیـد سازدهنی‌ هـا را دركـارخانـه ‌هـای ماشین ‌سازی، در دسته گانگسترها و در جیب گاوچران‌ های آوازخوان، پیدا كنید.

در دنیای بلوز، پاپ، جـاز و راك، صدای سازدهنی‌ ها به گوش مـی ‌رسند. سازی كوچك كه انواع صداها از آن به گوش می رسد. آنچه كه به وسیله لیتل والتـر(Little Walter)، جونیور ولز (Junior Wells)، هاولین ولف (Howlin’ Wolf)، جیمز كاتن (James Cotton) یا میك جگر (Mick Jagger) نواخته می‌شود همگی ساز دهنی یا هارمونیكا هستند، اما هر یك صدایی منحصر به خود دارند.

audio file Larry Adler - Concierto di Aranjez

هارمونیكا كه نوای آن سالهاست روح و قلب جهانیان را تسخیر كرده، سازی ساده و بی‌ تكلّف است. از موسیقی كلاسیك گرفته تا كانتری گاوچران‌ها، از آهنـگهـای احساسی دور آتش كمـپ گرفته تا هیجان راك اند رول (Rock and Roll)، تا غصّه‌های یك بلوزنواز تنها در نیمه شب، همه و همه با یك ساز ساده قابل اجرا هستند و كوچك و قابل حمل بودن و راحتی نوازندگی، آن را به یكی از پر طرفدارترین سازها تبدیل كرده است.

اوتیس اسپن (Otis Span) پیانیست مادی واترز (Muddy Waters) كه یكی از بزرگترین و تاثیر گذار ترین آهنگسازهای سبك بلوز است می گوید: 'هارمونیكا مادر گروه موسیقی بلوز است'.

audio file Larry Adler - Bolero

با انتخاب هارمونیكا برای یادگیری و نواختن‌،‌ شما به مسیری طولانی از نوازندگانی كه قلبشان را از میان یك قطعه كوچك حلبی به تراوش در می‌آورند، می‏پیوندید.

از نظر تاریخی، چینی‌ های باستان نوعی سازدهنی با زبانه‌ های چوبی داشته‌ اند و موتسارت قطعه‏ ای برای سازدهنی شیشه‏ای (یك ساز كاملاً متفاوت متشکل از یك سری قطعه شیشه‌های كوك شده) نوشت.


سازدهنی کروماتیک و دیاتونیک
انواع هارمونیکا
هارمونیكا دارای دو نوع اصلی است. نوع اول آن در گام كروماتیك است (Chromatic Harmonica) و همانطور كه انتظار می رود، تمام نتهای گام كروماتیك (اعم از پرده و نیم پرده) توسط آن قابل اجرا است. از نظر ظاهر، این ساز دارای یك كلید در انتهای آن است كه با فشردن آن، چه در حالت مكش (Draw) و چه در حالت دمش (Blow)، نت مربوط به هر سوراخ نیم پرده بالاتر نواخته می شود.

ساز دهنی كروماتیك برای قطعاتی مناسب است كه ملودی قطعه در گامی با بیش از 7 نت است. به همین دلیل این ساز معمولا در موسیقی پاپ، جز و كلاسیك استفاده می شود. 'ژان توتس تیلماتز' (Jean Toots Thielemans)؛ یكی از بزرگترین نوازندگان این ساز به سبك جز است و سبك او، تحولی در نوازندگی این ساز ایجاد كرد.

بزرگترین نوازندگان هارمونیكای كروماتیك ، Stevie Wonder، Robert Bonfiglio و Larry Adler هستند و گروه 'جری مورادز هارمونیكتز' (Jerry Murad’s Harmonicats)، بسیاری از قطعات كلاسیك را به صورت كوارتت هارمونیكا اجرا كردند.

audio file John Mayall - Exercise in C Major for Harmonica - Jazz Blues Fusion

نوع دیگر این ساز، در گام دیاتونیك است (Diatonic Harmonica). همان گونه كه از نام این ساز معلوم است، این نوع هارمونیكا در گام های كروماتیك ساخته می شوند و تنها دارای نتهای موجود در آن گام می باشند.

بنا بر این بسته به گام یك قطعه موسیقی، از هارمونیكا با كلید همان گام استفاده می شود و برای نواختن سایر نتهایی كه در گام مربوط وجود ندارند از تكنیك های خاص زبان، حنجره و لب استفاده می شود.

به هارمونیكای دیانونیك، هارپ (Harp) نیز می گویند. این نوع ساز متداول ترین نوع هارمونیكا است و در موسیقی راك، فولك و به خصوص بلوز از آن استفاده می شود. مطرح ترین نوازندگان این ساز افرادی چون سانی بوی ویلیامسون 2 (Sonny Boy Williamson II)، سانی تری (Sonny Terry)، چارلی ماسل وایت (Charlie Musclewhite)، لیتل والتر (Little Walter) و ... بوده اند كه هر كدام به نوعی با تكنیك های بدیع، تحولی در نوازندگی این ساز ایجاد كردند.

امروزه صدای دلنشین این ساز در آهنگهای باب دیلن (Bob Dylan)، بروس اسپرینگستین (Bruce Springsteen) و نیل یانگ (Niel Young) به گوش می رسد.

audio file Sonny Boy Williamson & Memphis Slim - Harmonica Blues

سازدهنی دیاتونیكی (Diatonic) كه ما هم‌اكنون می‏شناسیم، در اوائل قرن نوزدهم، در آلمان ساخته شده است. این ساز بوسیله‌ موج مهاجرین ترك ‌كننده‌ آلمان، به ایالات متحده و بریتانیا برده شد و در اواسط قرن نوزدهم، در سراسر جهان، نواخته می‌شده است.

به دلیل ارزانی این ساز، بسیاری از سیاه پوستان فقیر آمریكا، از این ساز برای نواختن موسیقی تنهایی خود استفاده می كردند تا جایی كه امروزه این ساز، به یكی از متداول ترین سازهای موسیقی بلوز تبدیل شده است.

audio file Robert Bonfiglio - Bridge over troubled water

سازدهنی كروماتیك (Chromatic) نیز در سال 1918 اختراع شد و در دهه 1930 و 1940 به خصوص در اروپا، بسیار مشهور شد. به هر حال هارمونیكا، سالیان سال است كه در دستان میلیونها نوازنده بوده است و صدای آن بیانگر احساسات، هیجانات، شادی ها، غمها و آرامش آنها بوده و خواهد بود.

در آینده در مورد انواع هارمونیكا، تكنیك های نوازندگی و نحوه انتخاب این ساز بیشتر خواهیم گفت.

با تشکر از صابر عبدلی

1 - 'هی كید'، 'سرجنت' از سربازان بروكلین می‌گوید 'من نمی‌دونم زنده می‌مونیم یا نه، با سازدهنیت كمی برام بنواز …'
2 - 'هی پریویت' سردسته‌ یاغی‌ها می‌گوید : 'من زخم‌های زیادی برداشته‌ام آهنگ Dixie را برام بنواز تا با اون بمیرم…'
3- 'هی كید'، یكی از خانه به ‌دوشان دور آتش كـمپ می‌گوید …

در این رابطه بخوانید
۱۹۲ نظر برای “ساز دهنی (I)”
 1. amir :

  سلام؛ آیا تابحال برای سازی با این محدودیت کار جدی مانند کنسرتو و … نوشته اند؟ اصلآ به غیر از این اشاره ای که به چین و موتزارت کردید ممکن هست که راجع به سابقه حضور این ساز در دنیای موسیقی بیشتری بنویسید؟

 2. حامد :

  با تشکر از مقاله خوبتان. صدای هارمونیکا راخیلی ها با موسیقی فیلم های روزی روزگاری در غرب یا خوب،بد،زشت به خاطر دارند. آهنگ های Larry Adler هم بسیار زیبا بود. لحن زیبا،ویبره های گوشنواز و سرعت خیره کننده در نوازندگی موجب شده تا وی را سلطان سازدهنی بنامند. ضمن آنکه از پیشگامان به کار گرفتن سازدهنی در موسیقی جز و کلاسیک بود و توانست این ساز کوچک را به عنوان وسیله ای جدی و کارآمد به دیگران معرفی کند. کاش از کارهایی که در دهه ۳۰ و ۴۰ باDjango Reinhardt گیتاریست بزرگ Jazz اجرا کرده بود نیز نمونه آهنگ می گذاشتید. آدلر با خواننده های بزرگ راک و پاپ مانند Sting هم همکاری داشت (برای نمونه به آهنگ Shape of My Heart گوش دهید). در پایان باید به این نکته اشاره کرد که Glass Harmonica ساختار کاملا متفاوتی با سازدهنی دارد و جزو خانواده سازهای بادی قرار نمی گیرد. با تشکر.

 3. حامد :

  در سال ۱۹۵۲ نخستین قطعه موسیقی کلاسیک جدی برای هارمونیکا با نام Romance For Harmonica And Orchestra توسط Vaughan Willaims نوشته شد که قطعه خیلی زیبایی هم هست و Larry Adler آن را در Royal Albert Hall لندن اجرا کرد. البته قبل از این هم تک و توک قطعات کلاسیکی نوشته شده بود مانند Suite Anglais که Darius Milhaud در سال ۱۹۴۲ نوشته بود و خود Larry Adler هم چند کنسرتو ی ویولن از ویوالدی و باخ و… را با سازدهنی کروماتیک اجرا کرده بود. به هر حال هر سازی پتانسیل ها و محدودیت های خاص خودش را دارد. با اینحال استفاده از هارمونیکا در موسیقی کلاسیک رو به گسترش است و مثلا Villa-Lobos آهنگساز معروف نیز چند سال پیش یک کنسرتو برای سازدهنی نوشت.

 4. tonino :

  salam man tonino hastam az mataleb mofid va gazabe shoma motshakeram ama mikhastam begam chera dar bareh mosighi flamenco sohbaty to siteton nemikonid albateh azmatalebeton ragebe saze dahani moteshakeram va hamchenin bakhshhaye dige ba tashakor tonino

 5. علی خوب بخت :

  با تشکر از دوست عزیزم صابر عبدلی، این جمله را این گونه اصلاح می کنم:” بسته به گام یک قطعه موسیقی، از هارمونیکا با کلید متناسب با همان گام استفاده می شود “. دوست عزیز امیر جان، گروه هایی مثل Jerry Murad’s Harmonicatz هم اجراهای بی نظیری از آثار بزرگ کلاسیک مثل “شهرزاد” کورساکف یا “کارمن” بیزه و “دریاچه قو” چایکوفسکی و … داشتند. از حامد عزیز هم بابت توضیحات کاملشون ممنون.

 6. امید :

  با سلام
  مقالاتتان را اکثرا میخوانم. و گرچه در این زمینه عامی بسیط بیش نیستم و از هرگونه آن-جز شنوندگی- بی بهره ام اما؛ شوق دانستن در این وادی رهنمایم است.
  ای کاش سطح هر مقاله را مشخص کنید تا خواننده پیش از خواندن با دیدن واژه هایی چون “مبتدی” “متوسط” و… بداند چه بهره‌ای از این مقاله نصیبش خواهد شد.

  آیا در ایران کلاسهایی برای آموزش سازدهنی براه افتاده یا خیر؟ نشانی سراغ دارید؟ متشکرم و امیدوارم که راهتان مدام و هموار باشد.
  امید

 7. amir . musician :

  با تشکر از زحمات شما عزیزان در این سایت .
  من ۴ ساله ساز دهنی تدریس میکنم ولی هنوز متود از خودم میدم چون کتاب قابل قبولی که به درد هنرجو بخوره در بازار موجود نیست اگر امکان داره سایتی رو معرفی کنید که متودهای مخصوص سازدهنی رو بشه اونجا گیر آورد
  متشکرم

 8. حمید :

  با سپاس از زحمات شما
  لطفا ادامه مطلب را برای علاقه مندان به این ساز چاپ کنید

 9. مصطفی :

  باسلام خسته نباشید به شما من مخواستم ساز دهنیرو یاد بگیرم لطفا اگه میشه یا سایتی به من معرفی کنید یا اموزش ان رو برای ما بیزارید

  باتشکر از همه شما

 10. پرهام :

  با سلام
  با تشکر از مطالب خوبتون ، با توجه به اینکه هارمونیکا زیاد در ایران جا افتاده نیست من با تهیه ساز های مورد نظرم مشکل دارم اگر راهنمائی کنید ممنون ، در ضمن مصطفی جان اگه اشتباه نکنم سایت زیر آموزش ساز دهنی هست
  http://www.sazdahani.com

 11. arash :

  salam merci az zahamat shoma khahesh mikonam manro dar rabete ba entekhab va amozesh sazdahani rahnamai konid ba tashakor az shoma

 12. حنیف :

  با سلام و درود فراوان خدمت دوستاران این ساز
  من مدت زیادیه که ساز دهنی میزنم
  رشته تحصیلیم هم موسیقیه و متاسفانه در ایران هنوز این سازجا نیفتاده و اتود وکتاب هم گیر نمیاد من واسه زدن این ساز از اتودهای مربوط به سازهای دیگه استفاده میکنماز اهنگهایی که واسه پیانو گیتار یا هر چیز دیگه استفاده میکنمممنون از مطالب سایت
  HANIF_Q1@YAHOO.COM

 13. علی :

  چند سال پیش در برنامه صبح جمعه با شما یک نفر یک قطعه در ماهور(چهار مضراب ماهور از درویش خان) و راستپنجگاه اجرا کرد که واقعا عالی و شنیدنی بود. در صورت امکان او را معرفی و قطعات وی را در سایت بگذارید.

 14. فرزین :

  سلام

  من چند سالی هست که آموزش هارمونیکا می دهم و چند اتود از خودم و چند اتود دیگر از سایت های مختلف اینترنت بدست آوردم. جدیدا بر این شدم که یک وب سایت به زبان فارسی برای ایرانی های که مشتاق یادگیری این ساز هستند بسازم و ان شاالله ۲ ماه دیگر براه خواهد افتاد.
  http://www.harmonica.co.nr

  با تشکر

 15. reza :

  میخواستم مقداری نت های آهنگ های ایرانی رو برام بفرستید باکمال تشکر از سایت شما reza

 16. مانی :

  لطفا مدرسین قابل این ساز رو که بتونم از اونها آموزش ببینم را به من معرفی کنیدو

 17. amin :

  با سلام وعرض تشکر از زحمات فراوان شما لطفا چند تا از نت واهنگ ایرانی برام بفرستید با تشکر

 18. مهدی :

  سلام به شما که زحمت میکشید
  می خواستم لطف کنید چند تا آکورد و نت قشنگ برام بفرستید

 19. احسان :

  سلام
  من خیلی علاقمند به یادگیری سازدهنی هستم ولی جایی
  برای آموزش سراغ ندارم.
  از روی کتاب یاد گرفتنم برام مشکل هست.
  اگر جایی برای آموزش سراغ دارید ممنون میشم معرفی
  کنید. ایمیلم براتون میزارم.
  ehsan.bahrololoomi@Gmail.com
  sea_science@yahoo.com

 20. نرگس :

  سلام من خیلی ساز دهنی دوست دارم .از بچگی برای دل خودم میزدم ولی می خوام دورست حسابی یاد بگیرم میتونید کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟

 21. nima :

  از نوشته های شما ممنونم راستش من خیلی به ساز دهنی علاقه دارم میکام شروع کنم به یادگرفتنش کمکم میکنید

 22. sami :

  از همه ی شما عزیزان ممنون بخاطر مقاله هاتون
  یه خواهش کوچولو از شما عزیزان من یه سری نت برای ساز دهنی میخوام

 23. یاور :

  خسته نباشید برای زحمات شما موفق باشید

 24. علی خوب بخت :

  سلام. از تمامی دوستانی که نظر دادن ممنون. در صورتی که هر سوالی در مورد آموزش یا خرید ساز مورد نظر دارید به آدرس من ای-میل بدید:
  khoob_bakht@yahoo.com

 25. محسن :

  سلام به تمامی دوستان:
  برای یک مبتدی چه سازی خوبه با چه مارکی !
  اگر من را در این راه یاری کنید ممنون می شم
  چون یک شروع خوب پایان خوب داره.

 26. ehsan :

  من تا حدی می توانم ساز دهنی بزنم ام نت ندارم اگر نت چندتا آهنگ قشنگ به من بدبن ممنون می شم.
  http://www.ehsankhasteh@yahoo.com

 27. ستاره :

  من تمام تنهاییامو با سازدهنیم نصف کردم خوشحالم که دارمش .
  مرسی از اطلاعاتتون.

 28. mehrdad :

  khob salam be hamegi . khosh halam ke sito peyda kardam
  manam khyli vdoos daram to saz dahani pishraft konam
  faghat ye seri notaye bahal mikham
  age kasi komakam kone mamnoon misham.
  manam etelaati ke daram be shoma midam dar hadi ke baladam

 29. ریحانه :

  سلام
  من واقعا دوست دارم که این سازو یاد بگیرم
  لطفا یه آموزشگاه یا کتاب یا یک سایت آموزشی به من معرفی کنید

 30. ali :

  ba salam .
  man avalin barie ke be in sit sar mizanam be nazar man behtarin keteb, ketab khod amooz
  ostad mansure paknezhade.
  dar zemn agar kasi note love story diatonic 24 khonaro dare baraye man bede
  alireza_zand2005@yahoo.com

 31. امیر :

  سلام با تشکر می خواستم یه اموزشگاه سازدهنی خوب معرفی کنید

 32. mehdi :

  salam . ye chand ta note sazdahani mikhastam baram befrestin. albate ye ketab kharidam amma notash kame

 33. mehdi :

  فرق سوراخ های ساز دهنی کلیدی با بقیه چیه چرا تو این ساز سوراخ ۵ صدای سوراخ ۷ سازهای دیگه رو میده ؟

 34. ستاره :

  خدا جون چقدر دلم گرفته این بار دیگه سازدهنی زدن هم نمیتونه آرومم کنه .

 35. reza :

  ba salam
  age emkan dare mishe addrese chand nafar ro bedin ke ostade in kar bashan vase amoozesh dadan
  mamnooonam

 36. emi :

  دوستان با راهنمایی شما یاد گیری ساز دهنی را با کتاب منصور پاک نزاد شروع کردم اما متن آهنگ ها را از کجا می تونم پیدا کنم مثلا آهنگ عزیزم سوزه ” آهنگ خواب های طلایی یا مستم مستم و…
  * با تشکر از شما هنردوستان عزیز*

 37. حنیف :

  سلام
  میخواستم بگم که از بین نظراتی که بچه ها دادن ستاره حرف قشنگی زده.من تمام تنهایی هام رو با ساز دهنی نصف میکنم .واقعا همینطوره من همراه باسازم لحظاتی داشتم که با هیچی عوض شون نمیکنم.hanif@yahoo.com
  موفق و پیروز باشید.

 38. goldoon :

  سلام … من شیرازی هستم و خیلی به نواختن سازدهنی علاقمندم … ممکنست که من رو راهنمایی کنید تا یک آموزشگاه یا استاد مجرب بیابم ؟ هر چه جستجو کرده ام هیچ فردی این ساز را در شیراز آموزش نمی دهد !

 39. mehdi :

  salam . age mishe chand ta note saz dahani ro baram mail konid
  mitily_2155@yahoo.com

 40. ravash :

  می شه برای من چند تا از نت های ساز دهنی رو بفرستید ؟ واقعا ممنون می شم

 41. مانی :

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  باید بگم مدت زیادی است که به دنبال کسی میگردم که این ساز را خوب بلد باشه. اما حقیقتا پید نکردم. از شما خواهش می کنم به من برای یافتن کسی که خوب آموزش به در تهران ، کمک کنید. متشکرم

 42. مجتبی :

  سلام من به تازگی این ساز رو شروع کردم
  لطفایک سایت خوب معرفی کنید

 43. بهروز :

  سلام به دوستان…
  برای کسایی که دنبال مرجع آموزش می گردن کتاب خود آموز سازدهنی منصور پاکنژاد رو پیشنهاد میکنم. البته این کتاب یه نوار آموزشی هم داره که به پیدا کردنش می ارزه.این کتاب آموزشی برای دو نوع ساز کروماتیک(زرد) و دیاتونیک(آبی) ارزه شده.
  موفق باشید…

 44. hanif :

  salam akhiran matlabi toye sait khondam dar morde eshmel vaghan jaleb va kheili khob bood mamnoonamdar mikhastam vase bache haie ke clasic kar hastan va osolan mosighie clasic ro dost daran begam ke mitonid az ghataati ke vase sazhaie badie dige ham tanzim shodan estefade konin masalan man alan ye not marbot be yeki az sonat haye bakh ro az dostam gereftam ke nmale floute shayad khob beshe va shoma ham mitinidaz ghatati ke vase saksifon ya kelariment neveshte shode estefade konin albate man khodam hanoz natijeie chandani nagereftam ama midonam mishe va bayad ghatai bashan ke vase saze dige neveshte shodan ama roye saz dahani ham mishinan va ziba mishan albate chanta ghete ham hastke az bas ba saz dahani zadan (mese pedar khnde lov story papion mishel strogof) ke be ghole dostam dige nakh nama shodan albate jesarat nashe hamashon ghashangan va manm mizanameshon ama bayad raft donbale ghteie jadid vase hamegi arezoye movafaghit mikonam mamnoonam

 45. mazdak :

  salam vase dostaie ke toye karaj hastan ye amozeshgahe khobe saz dahani pishnahad mikonam man khodam saz dahni ro onja yad gereftam in telefonesh
  0262 4264944 amozesh gahe sofi

 46. ستاره :

  هر کسی که چندتا آهنگ بلده بزنه با سازدهنی خودشو استاد میدونه و به خودش اجازه میده که تدریس کنه.واقعآ متاسفم واسشون.و بیچاره اون تازه کارهایی که به سازدهنی علاقه دارن و در به در دنباله استاده خوب هستن .میخوام این توصیه رو به اون هایی که دنبال یه استاد خوب واسه یاد گیری سازدهنی میگردن بکنم که اولآ حتما سراغه یه آموزشگاه خوب برند نه کلاس خصوصی به چند دلیل .ثانیآ سراغ اولین آدمی که پیدا میکنید نرید و حتما چند نفرو ببینید و بعد از بین اونا سبک سنگین کنید ،حتما از استادتون تو جلسةاول بخوایین کارشو به شما نشون بده یعنی واستون سازدهنی بزنه و اینکه مدت زیادی این سازو زدن اصلآ و ابدآ ملاک نیست چون ممکنه فرد تو این سالها اصلا تمرینی نداشته باشه و صرفا سالی که به شما میگه منظورش اینه که من در فلان سال شروع کردم و ملاک خوب بودن استاد توی تسلطش به سازشه و توانایی نت خونی .خلاصه اینکه اینا تجربیاته منه تو این چند سالی که سازدهنی زدم .امیدوارم بتونید آدمه مناسبی رو پیدا کنید .

 47. صبا :

  سلام دوستان میخاستم بگم اگه کسی ذونتال اموزشگاه و معلم خوب هستش من یه اموزشگاه خوب بلدم ولسه بچه های کرج البته ادرس وتلفنش اینه من خوذم اینجا امورش دیدم:
  کرج شه راه گوهر دشت نبش ولی عصر ۶ اموزشگاه سرو کنار یه نون فانتزی اموزشگاه سرو ۰۲۶۱۲۷۰۶۱۳۱

 48. mehdi :

  marke saz dahaniye khoob chiye

 49. سینا :

  با سلام من خیلی علاقه به یادگیری ساز دهنی دارم اگر کتابی در رابطه با آموزش سراغ دارین به من اطلاع بدید ممنون

 50. sara :

  سلام میشه لطفا اموزشگاههایی که سازدهنی ثدریس میکنند رو به من معرفی کنین.ممنونم

 51. mohamad :

  saz dahani yani tavazo yani eshgh yani saze ashegha

 52. issa :

  با سلام
  هارمونیکا
  با انسان به معنای واقعی سخن میگوید
  من ۸ ساز به صورت حرفه ای کا میکنم
  ولی با هارمونیکا دردودل میکنم
  اگر کسی از دوستان درخواست هارمونیکا داره من میتونم براشون بفرستم.

 53. kiyarash :

  salam
  kareton harf nadare
  man ke estefadeye lazem ra kardam
  by

 54. farshad_abs :

  سلام من در حدودی میتونم ساز دهنی نه در حد حرفه ای لطفا اموزشگای معرفی کنید
  من نزدیک ۴ سال است که سازدهنی مزنم

 55. فریبرز :

  سلام بس سپاس از این نوشته بسیار خوب ولی کاش بیشتر می نوشتید + نت و آموزش و گزینش ساز مناسب و …
  باز هم سپاس از سایت پر بار شما
  اگر به من تازه کار کمک کنید در مورد روش یادگیری ساز دهنی ممنون میشم
  Yahoo ID: zi_fariz
  zi_fariz@yahoo.com

 56. زهرا :

  من ساز دهنی میزنم و خودم یاد گرفتم ولی نت زیادی ندارم اگر ممکنه برام نت ایمیل کنید
  zahradisport@yahoo.com

 57. ویزویزوو :

  درود
  من میخوام نت های ساز دهنی رو پیدا کنم … اگه کسی میدونه که کجا میتونم پیدا کنم بهم بگه لطفا … ایمیلم هم هست … ممنون میشم میل بزنید …
  و یه سوال دیگه هم داشتم میخواستم بدونم از کجا میتونم یه ساز دهنی توپ بخرم؟ و قیمتاش رو چی میچرخه … البته خودم ۲تا دارم ولی زیادی قدیمی شدن دیگه …
  سپاس …
  ممنون میشم کمک کنید …
  بدرود

 58. ویزویزوو :

  S.Erbium@GMail.Com

 59. جلال هیبتی :

  salam lotfan dar morede musighyee filmhaye western ham matlaby benevisid.bazham migam ke karetun 20e.

 60. یحیی :

  سلام خوبید الحمدالله من یحیی هستم بچه جنوبم میخواستم ساز دهنی یاد بگیرم
  به خدا هر چی پولش بشه میدم فقط یه کم یاد بگیرم زیاده .
  خدانگهدار یحیی

 61. ادیب :

  سلام. من الان حدود ۳ سال هست که به طور حرفه ای سازدهنی میزنم. دنبال مرجعی برای نت های بلوز میگردم . لطفا کمکم کنید.
  ad_i69@yahoo.com

 62. جلال هیبتی :

  ba salam darmorede aghaye paknejad ke chizy naneveshtid lotf konid az nothaye blues chandtaii benevisid.bazham migam karetuon 20e

 63. جلال هیبتی :

  rasty yadam nabud age ba man kary dashtin ba in id mytoonid ba man tamas bigirin.(chromatic_harmonica2006)

 64. داود :

  تقریبا یکساله ساز دهنی میزنم و بطور خصوصی آموزش دیدم.از کتاب خودآموز منصور پاکنژاد هم استفاده کردم.چند تا نت دارم ولی تا حالا نتونستم نت الهه ناز استاد بنان و پیدا کنم.ممکنه کمکم کنید.تلافی میکنم.ممنونم

 65. داود :

  راستی فراموش کردم email بزارم. edris_d@yahoo.com

 66. siamak :

  salam
  man azatun nahayte tashakoro sepasgozario daram
  kheili amoozande va ziba bud .
  hamishe movafagh va kameltar bashid .
  mamnun

 67. حسین :

  مطالب جالب و خبی بود.دستت درد نکنه.
  میخواستم بگم مشکلی که در ایران وجود داره اینه که منابع خیلی کمی برای آموختن ساز دهنی وجود داره و کتابهایی هم که چاپ شده همه برای سازدهنی ترمولوست ودر مورد سازدهنی هارپ فقط یک کتاب درگام دو مازور است که درسطح ابتدایی است و اسم کتاب هم هارمونیکا برای کودکان است و سایتهای خازجی هم تنها درقبال پرداخت از طریق کارتهای اعتباری کتابها ونتهایشان را در اختیار میگذارند که ما در ایران از آن محروم هستیم خواهشم این است چنانچه مطالبی در مورد فراگیری سازدهنی هارپ دراختیار دارید معرفی کنید تا عاشقان این مدل کوچک وجذاب سازدهنی از سردرگمی رها شوند

 68. hani :

  سلام برای آموزش ساز دهنی می خواستم یک استاد ارمنی معرفی کنید در تهران که من این ساز و یاد بگیرم مریس .

 69. Mahgol Amin :

  سلام
  من به دنیال موسسه ای می گردم که یک استاد خوب در آن سازدهنی آموزش دهد. به دنیال جستجو در همین زمینه هم به این مقاله برخورد کردم.
  می توانید راهنمایی کنید؟
  ممنونم

 70. nima :

  سلام
  من به دنیال موسسه ای می گردم که یک استاد خوب در آن سازدهنی آموزش دهدیا بصورت خصوصی اگر کسی اتادی خوبی رو به من معرفی کنه ممنون میشم.
  nima773@yahoo.com

 71. emad :

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون من یه چندوقتی هست که ازروی کتاب سازدهنی تمرین میکنم ولی خیلی دوست دارم آهنگ سلطان قلبهارو و آهنگ امان ازجدایی گوگوش روکه به زبان ترکی خونده رو با ساز دهنی اجرا کنم اگه می تونین برام نتشو بفرستین ممنون .عماد.

 72. مهدی :

  ّسلام دوستان
  برای شروع نوع دیاتونیک ترمولو خوبه یا کروماتیک.
  ممنون میشم راهنمایی کنید!

 73. روزبه :

  میگم موفق باشی
  اگه میشه اموزش این ساز رو هم بزاری خوب میشه

 74. armin :

  amuzeshgahe tarane khiabun abbas abad beyne andisheye 2va 3,ostad musavi(ishun ahangsaze mim mesle madar ham hastand).omidvaram be karetun biad

 75. بهروز :

  فکر کنم کروماتیک بهتره چون هم نت هاش منظمند و هر سه اکتاو رو کامل داره و هم آهنگ های بیشترو قشنگتری میشه باش بزنی.

 76. reihaneh :

  salam mekhastam ie ostad toie esf be man moarefi koned

 77. لیلا :

  سلام.میخواستم اگه ممکنه کتاب جدیدی از سازدهنی معرفی کنید.یا حداقل نتهای جدیدی برام میل کنید.ممنون میشم

 78. ریحانه :

  سلام
  ممنون میشم راهنمایم کمکم کنید.
  veroneaka_girl2000

 79. احسان :

  برای یادگیری سازدهنی در اصفهان می توانید به آموزشگاه های زریاب (آقای محمدرضا دادخواه)،سپاهان سینا (آقای مخمد گنجی زاده) و فارابی (آقای بهمن حسینی) مراجعه کنید. احتمالا در سایر آموزشگاه ها مانند آفاق و …هم سازدهنی تدریس می شود.

 80. hamid :

  sayte jalebi bood mamnoon faghat ye khaheshi az shoma dashtam ke chand ta note irooni baram beferest mamnoon dostare shoma va saite khobe shoma khoda hafez\

 81. asghar :

  salam man hodode 1sale saz dahani kar mikonam vali not nadaram khoshhal misham be man not bedid
  asgharshidokan@yahoo.com

 82. پیمان :

  کسی جایی رو تو تبریز بلده که بشه ساز دهنی یاد گرفت

 83. محمد :

  با تشکر از کطلبی که ارائه شد اولا می خواستم ببینم که آلبومی که بشود صدای بزرگان ساز دهنی را شنید سراغ دارید و دوم اینکه کتابی که بتوان در این بی استادی از روی آن بتوان حداقل برای دل خودمان ساز بزنیم معرفی کنید.

 84. فرناز :

  سلام کسی یا جایی را می شناسید من میخوام یاد بگیرم . راستی برای شروع از کدام نوع آن باید شروع کرد ؟ کروماتیک ؟ راهنمایی ام می کنید ؟

 85. علی :

  سلام
  ممنونم از مطالب خوبتون.
  من کتابای آقای پاکنژاد و نوروزی رو دارم اما اونجور که باید موفق نبودم چون کاملا خودآموز و بدون استاد و نوار تمرین میکنم اگه لطف کنید و آدرسی از این دو عزیز بهمون بدید ممنون میشم در ضمن کارهای نوازندهای بزرگ ساز دهنی رو کجا میتونم دانلود کنم؟

 86. faraz :

  Salam Bacheha kasi archive az note haie ahangaie Irani bara saz dahani dare kheili kheili kheili mamnoon misham age komakam konin.

 87. ramesh :

  salam.
  ramesh hastam az tehran.
  tahala ba saz dahani kar nakardam
  yani be hich vajh moosighi kar nakardam
  vali angizeye ziadi daram.mamnun misham moarefe amoozeshgahi momtaz dar rabete ba saz
  dahani bashid
  .
  ba sepas
  anyway_giveme5@yahoo.com

 88. shima :

  سلام من خیلی دوست دارم ساز دهنی یاد بگیرم میشه منو راهنملیی کنید چطوری شروع کنم در هالی که حتی نت خوندن بلد نیستم ومیخام خوداموز یاد بگیرمممنون

 89. حامد :

  سلام
  با یه خسته نباشیه ردیف به شما
  میخواستم سئوال کنم که فرق ساز دهنیه ۱۰ سوراخه با ۲۴ سوراخه چیه
  ممنون

 90. SpyBlaster :

  سلام
  آقا این مقالتون خیلی باحال بود. ولی یه سوال:
  کسی میدونه من تو کرج یا تهران از کجا میتونم ساز های هوهنر رو بخرم؟ البته من دنبال یه ساز کمیاب میگردم که تا حالا نتونستم پیداش کنم. اسمش هم هست :
  Mini Harp
  جز ساز های مینیاتوری حساب میشه. شگه کمکم کنید ممنون میشم.
  فدای دوستان: SpyBlaster

 91. یاسر :

  سلام
  من یه مدتیه که میخواهم ساز دهنی یاد بگیرم. اما دوست دارم از اول به صورت علمی و توسط یک استاد خوب نحوه زدن این ساز رو یاد بگیرم. راهنمایی میخواستم در مورد اساتید مجرب این ساز در تهران و احیانا آموزشگاههایی که آن را تدریس میکنند.
  با تشکر

 92. امیر :

  از اطلاعات بسیار مفیدتون واقعا ممنونم.
  سایت شما باعث شد که به سازدهنی علاقه ی زیادی پیدا کنم و در صدد یادگیری این ساز یسیار دوست داشتنی باشم و چند مدتی هست که یادگیری رو شروع کردم.
  باز هم از شما بسیار ممنونم .

 93. reza :

  salamمن رضا هستم تشکر میکنم از مطالب این سایت امیدوارم نتهایی که برای نواختن با این سازدر چنته دارید روی سایت قرار دهید

 94. فرزام :

  سلام به همه دوستداران سازدهنی! من حدود ۱ سال و نیم هستش که سازدهنی کروماتیک کار می کنم! کلاسی هم نرفتم! متاسفانه نت خوندن بلد نیستم اما اونقدر به گوشام مطمئنم که با گوش دادن به آهنگهای مورد علاقم, اون آهنگ رو روی ساز دهنی میارم و اجراش می کنم! حتی نت مخصوص خودم رو هم می نویسم (با نوشتن شماره حفره های ساز دهنی و یه سری کارای ابتکاری خودم!) ولی واقعا دوست دارم نت وافعی رو هم یاد بگیرم! اما کلاس خوبی سراغ ندارم! :(
  اگر کسی می تونه راهنمائیم کنه, ممنون می شم!
  farzam1365@yahoo.com

 95. sara :

  salam matlab vaghean ziba bood vali az nazare man in sazo bayad gooshi zad yani bedoone not choon bishtar ehsas toosh naghsh bazi mikone. kheili mamnoon

 96. rasoul :

  salam
  az matalebe mofidetoon tashakor mikonam.
  omidvaram ke edame dar bashe.

 97. kamal :

  salaam ! mer30 az lotfeton

 98. mohammad :

  سلام.من از هنرجوهای آقای گنجی زاده هستم.مژده میدم به هنرجوهای سازدهنی که کتاب ایشون تموم شده و به زودی چاپ میشه.

 99. mona :

  سلام به بروبچه های دوستدار سازدهنی واونایی که این سایت رو می نویسن.یه خبر خوش دارم برای خودم و تموم کسایی که مثل من دوست دارن نتهای جدید از خواننده هارو بزنن.مژده می دم که بعد از یک سال کتاب سازدهنی آقای گنجی زاده تموم شد و آماده چاپه. کتابش قطعه های پاپ ایرانی خوبی داره.

 100. siavash :

  salam dashtam saitetoono mididam didam khabara ketabe jadid daghe goftam tashakor konam az inke darid ketabe jadido dirid miarid man ke hoselam az notaye tekrari sar raft va in ke tashakor mikonam az aghaye khoobbakht deltafirik va ganjizade

 101. payam :

  سلام من حدود دو ماه هست که ساز دهنی کار میکنم و کتاب اول و دوم آقای پاک نژاد را تمام کردم برای رفتن به مراحل بالاتر نیاز به یک استاد مجرب تر دارم لطفا آدرسی از آ قای پاک نژاد و یا اساتید بزرگ دیگر به من بدهید با تشکر

 102. والنتینا :

  سلام.
  والنتینا هستم ۲۷ ساله از تهران.
  خیلی دوست دارم ساز دهنی یاد بگیرم.تطفا راهنماییم کنید .کتاب یا استاد معرفی کنید.
  بینهایت ممنون میشم اگه کمکم کنید به یکی از بزرگترین آرزوهام برسم و این ساز رو یاد بگیرم.

 103. امیر :

  سلام به تمام هنر مندان ایران زمین
  با تشکر از تلاشهای که برای نوشتن این وبلاگ شده
  سازهای دمی در صورت ساده ولی نواختن بسیار سخت هستند
  من این ساز رو چند وقت هست شروع کردم امیدوارم همه کسانی که به دنبال هنری می روند روزی به انچه که می خواهند برسند باز هم تشکر از وبلاگ خوبتون

 104. و.س :

  با عرض سلام و خسته نباشید .
  من حدود ۱ سال هست که ساز دهنی کروماتیک میزنم و دنبال مرجعی برای نت های این ساز هستم . البته به جز ۲ کتابی که در این سایت هم معرقی شد و به نوعی جنبه ی آموزشی داشتند.
  از دوستان اگر کسی کتاب یا سایتی در این زمینه میشناسه خوشحال میشم به ای مایل من خبر بده.
  شاد باشید…

 105. Hossein Ahmady :

  Salam,ozr mikham 2 soal dashtam.Larry Adler Zendast?ya for karde
  Ejraye Tasviri azash hast?ya na.lotfan javab bedin

 106. امین :

  ba salam dar zaminaye sazhaye badi khososan saz dahani va flot komakam konid.mer30

 107. reza :

  try this link.http://www.archive.org/details/folk_song_nocturne

 108. H.Ahmady :

  thanks reza.plz add me on Y messanger.thanks

 109. mehdi4891 :

  سلام اگه ممکنه درباره ابراهیم حمیده کردار اطلاعاتی به من بد….

 110. H.Ahmady :

  gircha_mircha@Yahoo.com
  add me reza

 111. مریم :

  می شه لطفا آدرس یک اموزشگاه و یک مدرس خوب ساز دهنی رو به من بدهید؟
  ممنون
  maryam.mmk@gmail.com

 112. مسیح :

  سلام .. مرسی از اطلاعات قشنگی که اینجا گذاشتید.. من تازه شروع به یاد گیری سازدهنی کردم. به دوستان هم پیشنهاد می کنم آزمایش کنن این ساز رو .

 113. محمود :

  سلام من می خوام اول از مدیر سایت تشکر کنم بعد بگم که من کتاب سازدهنی زیبایی دارم و هر کی که خواست می تونه بیاد به وبلاگم تا راش mail کنم

 114. lمرتضی :

  salam
  man mikhastam saz dahani yad begiram age mishe mano rahnamayi konid?!!!!

 115. مریم :

  salam . man mikhastam saz dahani amozesh bebinam mikhastam kasi ya jaee ro bem moarefi konid dar esfahan , kheyli mamnoon misham

 116. داود :

  ببخشید ایمیل من اینه:edris_77@yahoo.com
  دنباله یه سری نت میگردم.البته چند تایی خودم دارم!

 117. بهرام :

  با سلام
  من علاقهمند ساز دهنی هستم و میخوام یادبگیرم ولی تا کنون نواختن ساز دهنی رو ندیدم میخواستم چند کنسرتی که در اون از این ساز استفاده شده رو به من معرفی کنید تا با دیدنش بیشتر علاقه مند بشم و این ساز رو بشناسم.

 118. ح.معصومی :

  دست شما درد نکنه بابت این همه مطالب با ارزش

 119. ح.معصومی :

  آقا این مقالتون خیلی باحال بود
  تشکر از کطلبی که ارائه شد

 120. سید حسن حسینی :

  من می خوام ساز انتخاب کنم
  اگه سایتی هستن که از بعضی از سازا آهنگی داشته باشه لطفا به میلم بفرستین ممنون
  E-Mail: MMM_944s@hotmail.com

 121. هانی :

  سلام دوستان من نت های اهنگهای پاپ ایرونی مرسی

 122. سهیل :

  با سلام بهتره که با کروماتیک شروع کنی وخودآموز سازدهنی(منصور پاکنزاد)*

 123. سیامک احدی :

  توضیح بسیار کامل و خوبی بود. ولی جسارتا لازم دونستم در مورد سبک های مختلف نوازندگی از کاپیتان بیفهارت هم نام ببرم. کاپیتان بیفهارت در زمان خودش و هنگامی که گیتار الکتریک وجود نداشت، بوسیله هارمونیکا فضایی خاص و نا متعارف ایجاد می کرد که واقعا استثناییه! او با صدای خشن و بعضا گوش خراشی که از این ساز خارج می کرد به خوبی به اون چیزی که می خواست می رسید!

 124. علی :

  سلام
  خسته نباشید
  من از طریق کتابهای منصور پاکنژاد ساز دهنی یاد گرفتم البته سه تار هم میزنم
  میخواستم اگه میشه کتابهای دیگری اگر هست (نت) معرفی کنید یا سایتی که بشه ازش نت گرفت..
  ممنون

 125. سیما ولی زاده :

  ُسلام
  من هم سازدهنی را خیلی دوست دارم. و حدود دو سال پیش شروع کردم، با کلاس های آقای منصور پاکنژاد در آموزشگاه سرنا. به نظرم عالی بود. آقای پاکنژاد کتاب خودآموز سازدهنی دارند که تا الان سه جلد از اون توسط انتشارات سرود چاپ شده. جلد اول سازدهنی دیاتونیک. جلد دوم سازدهنی کروماتیک و جلد سوم قطعات بلوز که با سازدهنی ده سوارخ دوماژور اجرا می شه. آموزش از سازدهنی دیاتونیک که فقط نت های گام دوماژور را داره، شروع می شه، چون ساده تره و هر نت تنها یا با فوت صدا می ده یا با مکش. برای اون می شه یک ساز هوهنر حدود ۱۰ تومان تهیه کرد که من پیشنهاد می کنم از گالری سرنا بگیرید. ساز اصلی که باهش کار می کنیم ساز کروماتیک ه، که امکان اجرای قطعه هایی در گام های مختلف را داره، برای این ساز خوبه که بیشتر هزینه کرد و یک ساز خوب گرفت. حدود ۸۰ یا ۱۵۰ یا ۱۹۰٫ این سه مدل تو گالری سرنا هست که به نظر من هر کدوم را بگیرید خوبه. البته با قیمت های بالاتر هم هست… ساز کروماتیک کلید داره. نقش کلید بالا بردن نت به اندازه نیم پرده است. کلی قطعه می شه اجرا کرد و از اون مهم تر کلی افکت می شه تمرین کرد و آقای پاکنژاد اتودهای خوبی برای هر افکت تنظیم کرده اند. بعد می شه دو تا هم سازدهنی ده سوراخ گرفت. یکی برای قطعه های تیپ بلوز، که حس خاص خودشون را دارند. یکی هم مناسب برای برخی قطعه های ایرانی مثل نوبهار آرزو. که حدود ۲۵ و ۳۲ هستند. من با دیدن کنسرتی که ایشان در سال ۸۳ ترتیب داده بودند تصمیم گرفتم برم کلاس شون. و احساس می کنم تصمیم خوبی بود. چون من رشته ام مهندسی برق ه و دوست داشتم با موسیقی در تماس باشم و الان این اتفاق افتاده…
  سرنا نزدیک پیچ شمیران است. (…)

 126. حکیمه :

  میشه انواع ساز دهنی رو نشون بدی مرسی

 127. ناشناس :

  من مدتها ساز دهنی کار میکردم ..بیش یه استاد که خودش المان کار کرده بود.تا اینکه فکر کردم یه سر هم بیش مصدر {ب}برم اما متاسفانه ایشون انگار یه جورایی بیشتر از همه به شهریه فکر میکنن و اینکه جلسات طولانی بشه خلاصه اینکه من احساس کردم میخوان که منی که حدود ۴ سال با یه استاد عالی کار کردم بیام وقتمو روی قسمتهایی که اصلا مشکلی نداشتم بزارم و گفت حتما باید دوره ۳ ماه باشه توی یک ماه نمیشه کاری کرد من فقط میخواستم تکمیل کنم سازمومن جز و بلوز کم کار کرده بودم و واقعا احساس کردم یه جورایی نمیخوام بگم ولی استاد موسیقی نباید بخیل باشه باید با عشق با توجه به تواناییه هنرجو بهش درس بده من چیزی از کلاسهای ایشون دستگیرم نشد…استاد من مهندس بهروز نشاط بودن توی شاهین شهر اصفهان که توی المان این سازو فرا گرفتن و نفر اول توی این ساز تو ایران هستن
  ایشون حدوده ۷۰ سالشونه و هنوز ساز میزنن درود بر همگی کلا باید بگم بیش {م- ب }طولانی مدت نتیجه بگیرین و خوب یه جورایی کلاسا رو کش میدن شاید…

 128. amir :

  ba arze salam
  mishe ye modele sazdahani harmonic ke dar bazar hast va baraye mobtadiha behtare moarefi konid
  darzemn arzoonesham bashe!!

 129. رضا :

  سازدهنی کروماتیک ۱۰ سوراخ مارک “سوان” برای شروع خوبه. قیمتش هم زیر ۲۰ تومنه. من خودم یک ساله دارم و راضیم.

 130. ناشناس :

  salam man mlb hastam 6saleh saze dhani kar mikonam khoshhal misham btonam be ham vatanam dar ein rasta komak konam az matalebe mofidtan mamnoonam vali aslan jameh nist

 131. ziba :

  salam mikhastam chanta sayt moarefi konid k ahangai sazdahani minavazan gosh bedim ya konsertai k bargozar mikonan. mamnon misham.

 132. reza :

  این سایت بد نیست. آهنگهاش خوبه ولی یک کم دیر بالا میاد:
  http://harmonicaclub.ir/?memberinfo=79

 133. آزاده :

  سلام
  من تازه به نواختن ساز دهنی علاقه مند شدم. می خواستم ببینم برای شروع باید از کجا و با چه کتابی شروع کنم. خوشحال میشم از طریق ایمیل با هم در ارتباط باشیم.( azadeh_2273@yahoo.com)

 134. ناشناس :

  من تازه به نوازندگی سازدهنی علاقمند شده ام
  شما چه کتاب یا مرجعی رو برای شروع نوازندگی این ساز پیشنهاد میکنید؟
  ممنون میشم اگه از طریق ایمیل با من در ارتباط باشید
  sugmad973@yahoo.com

 135. salam :

  man saz dahinim hohner az kodom modelhast mikham bahash ahang ghamnak bezanam nemishe

 136. MOHSEN :

  من هنوز ساز دهنی نخریدم ولی خیلی علاقه دارم . بعضی ها میگن برای گلو و تارها و غدد لنفاوی ضرر زیادی داره ولی جلوی علاقه را که نمی شه گرفت !لطفا هر کس این ساز را داره من را راهنمایی کنه. یه المانیش را قیمت کردم میگه بهترین تو ایران ۴۰۰۰۰ هزار تومن. خوبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 137. MOHSEN :

  یادم رفت ای دی را بگم MOHSEN_MJ_AS@YAHOO.COM

 138. ali :

  ba salam zemne tashakor az maghalateton man taze be jameton peyvastam va ye saz dahaniye modele chromatic modele golden cup greftam mikhastam bedonam in model baraye shoroe kar khobe ya na ? va in klidi ke kenare saz dahaniye baraye che kari estefade mishe ? . zemnan man ketebe aghaye mansore paknejad ro kharidam vali sazdahaniei ro dars mide ke klide kenar nadare !!! va man in model saz ro greftam ke sorakhash taghir mikone . aya baraye man moshkeli ijad mikone ya na ba hamin sazam mitonam ba in ketab pish beram ? age javabamo be mailam bedid mamnon misham

 139. parsa :

  با سلام هر کی عاشق ساز دهنی هستش به آدرس من نامه بده .تا براش آهنک و نت مربوطشو بفرستم به شرط اینکه شما هم برای بقیه نشر کنید.

  ممنونم از همگی

  parsa.moghadam@yahoo.com

 140. رحمان :

  از اطلاعات خوبتون ممنون . من حدود دو ساله ساز دهنی کار میکنم.البته ساز تخصصی من گیتاره اما تابه حال حال و هوای صمیمی و در عین حال غربت صدای ساز دهنی رو در هیچ چیزی ندیدم. من با گیتارم زندگی کردم اما از ساز دنی یاد گرفتم نباید بیهوده از کنار نتها گذشت و درک عمیق هارمونی در موسیقی رو

 141. سیاوش شمس :

  درود بر همگی
  دوستانی که نت های “گل سنگم ، الهه ناز ، سلطان قلب ها ، خونه ی مادر بزرگه ، غوغای ستارگان (امشب در سر شوری دارم)” رو برای ساز دهنی میخوان به من ایمیل بدن تا براشون بفرستم.

  برای دوستانی که مبتدی هستند و میخوان سازدهنی رو از صفر شروع کنن ، ساز دهنی کروماتیک ۲۴ سوراخه ی “گلدن کاپ” (Golden Cup) رو پیشنهاد می کنم. قیمتش هم از هفت هزار تومن تجاوز نمی کنه.

  بچه هایی که در اصفهان هستند و در مورد سازدهنی اطلاعات می خوان ، ایمیل بدن ، من در خدمتشون هستم…بدرود.
  ehsan_2006_4591@yahoo.com

 142. امیر :

  لطفا یک آموزشگاه در تهران جهت یادگیری سازدهنی به من معرفی کنید.

 143. علی شعبانی :

  سلام ممنون از این همه لطفتون من بدنبال استاد حرفه ای بلوز می گردم تقریباً همه کتابهایی که تو ایران بوده رو زدم پیش چنا تا استاد هم رفتم ولی چیزی دستگیرم نشده مجدداً خودم تمرین می کنم دنبال استادی می گردم که حرفی برای گفتن داشته باشه من تقریباً ۷ ساله که ساز دهنی میزنم و عاشق یادگیری مبتدی هم نیستماگه بتونید کمک کنید یک عمر دعاتون میکنم

 144. فرید :

  سلام.تو شهر ما هیچ کلاسی نیست.چیکار کنم؟

 145. امیر محمدی :

  با سلام، دوستان من از صبح تا شب سر کارم فقط شبها اونم حدود یک ساعت وقت دارم دیوونه ی سازدهنی هم هستم هدفم هم فقط نواختن آهنگ های خاطره انگیز ایرانی برای خودمه دنبال کار حرفه ای نیستم یعنی بدبختی مجال این کارها رو بهم نمیده یکی منو راهنمایی کنه ببینم چطوری میتونم از یک ساعت آخر شبم یک کاری برای این دلم بکنم ممنون میشم.

 146. سعید :

  سلام
  دوستان سلام
  من به سازدهنی خیلی علاقه دارم .میخوام شروع کنم اما نمیدونم چه طوری و از کجا لطفا راهنمایی کنید.اینم بگم که محل زندگیم مشهده. اینم ایمیلم:
  nima_nami1@yahoo.com

 147. عرفان :

  با سلام
  ازتون درخواست دارم راهنمایی برای خرید ساز دهنی بفرمایید
  مایل منم که دارید پیشاپیش سپاسگزارم

 148. سلی :

  سلام ..من همه ی کامنت ها و پست ها رو خوندم ولی چیزی دستگیرم نشد .من ساز دهنی رو دوس دارم در حالی که اصلا نت خونی هم بلد نیستم . کسی میتونه راهنمایی ام کنه ..اگه یکی این کارو بکنه خیلی خیل یخیلی ممنون میشم..دوس دارم تو تنهایی هام یه ساز باشه که بتوم بزنم …بچه ها لطفا کمکم کنیددددددد.اینم ای دیم
  sanjaghak1369

 149. سونیا :

  سلام من مدتی است که فلوت رکوردر تمرین میکنم. به هارمونیکا علاقه مند شدم. خیلی زیاد. آیا کسی مطلع هست که یادگیری هارمونیکا راحتتر است یا فلوت کلید دار. میشه برام نت هارمونیکار رو بفرستید. خیلی مرسی

 150. مریم :

  سلام من علاقه به یادگیری ساز دهنی دارم و از روی کتاب های آموزشی هم خوب پیش نمیرم خواهش میکنم منو راهنمایی کنید تا بتونم بهتر یاد بگیرم چون هیچ استادی رو نمیشناسم . با سپاس
  ایمیلم serenat_aban@yahoo.com

 151. ناشناس :

  وب زیبای داری عزیزم

 152. احمد :

  سلام
  من یه ساز دهنی دارم ولی نمیتونم چیزی بزنم
  باید از کجا شروع کنم
  اگه کسی میتونه منو راهنمایی کنه
  ممنون

 153. صابر :

  salam.manam modate ziadie k ba harmonice ashna shodamo hamishe bahameee.kheyli dosesh daram..notam daram taqriban ziaddd.har kasiam age soali dare khoshal misham betonam komakesh konammm.merc vase site khobetoon

 154. سینا 30-30 :

  سلام
  سازذهنی بی‌ریاترین ساز دنیاست.من که دیوونه‌ی این سازم.درخواستم از شما اینه که چند تا نت ایرونی جدید بزارید رو سایت. مخلسم
  ۳۰na taba30

 155. m.bozorg omid :

  salam.man ham saz dahani mizanam ham moalleme saz dahaniam.sedaye felezi vali ziba dare.

 156. فاطمه :

  سلام امیدوارم روزگار به کام باشد
  یه خواهش داشتم،من ۱ ماه کلاس رفتم و یه ملودی می زذم،ولی چون وقت ندارم نمی تونم کلاس برم، اگه امکان داره برام نت بفرستیدsun_sunysky@yahoo.com

 157. آرمین :

  سلام.من ساز دهنی میزنم.دوستان اگر برای شروع سوالی دارن برام ایمیل بفرستید
  خوشحال میشم کمکی بکنم.

 158. آرمین :

  راستی اینم ایمیل
  armin_ninja13@yahoo.com

 159. zorg :

  salam dustan man ehsas mikonam tanha sazi ke mitune dardamo taskin bede saz dahanie vali nemidunam che noesho bayad begiram va koja bayad amuzesh bebinam lotfan rahnamaei konin mamnunam inam mailame jetlilianjee@yahoo.com

 160. رضا احمدی :

  سلام.خسته نباشید.می خواستم بپرسم که کسی تا به حال تونسته آهنگ سلطان قلبها رو با سازدهنی دیاتونیک بسازه؟ چون من ساختم.و اینکه می تونم به اسم خودم ثبتش کنم

 161. عرفان :

  سلام دوستان خوب
  چن تا نت ساده واسه سازدهنی میخواستم تازه کارم
  اگر بتونید راهنماییهای اولیه نواختن این سازو ارایه بدید تو بلاگتون یا برام بفرستید خیلی سپاسگزارتون میشم:

  erf.arian@gmail.com

 162. ناشناس :

  یزدان هستم ار آمل واقعا فوق العاده هست از الان شروع می کنم

 163. علی شعبانی :

  سلام من نوازنده سازدهنی کروماتیک هستم من خیلی وقته که دنبال فایلهای تصویری نوازندگان حرفه ای اسن ساز هستم اگه تصویری دارند لطفاًراهنمائیم کنید. با تشکر

 164. سید مسیح :

  من نیاز زیادی به آهنگهای زیبای سازدهنی دارم مخصوصا کلیپ باشه
  لطفاکمکم کنید

 165. امید :

  سلام.
  نت آهنگ (بوی گندم ) را پیدا کردم اگه کسی می خواد بفرستم.راستی این ایمیل منه:omid_0059@yahoo.com

 166. omid :

  mamnoon az matlabetoon

 167. محمد :

  سلام
  من دنبال فایل صوتی نت های کتاب دوم پاکنزادم
  کسی هست که بتونه کمکم کنه؟

 168. محمد :

  سلام علی آغا
  شما که ساز دهنی گلدن کاپ رو گرفتین باید از کتاب ۱ آغای پاکنژاد استفاده کنین
  اون کلید بغل هم برای زیر و بمی صدا یا به اصطلاح دیز و بمله
  اکه از کتاب ۱ استفاده کنین موفق میشین
  به من ایمیل بده:
  iman.raha15@yahoo.com

 169. ardalan :

  salam mamnoon misham az dostan age momkene jaha va kelashayi k amozeshe saz dahani ro to tgehran ohde daran be man moarefi kone .
  az lotefeton babate in sayt va khadamate sh mamnoonam.

 170. taty :

  سازدهنی فوق الاده ست لطفا اهنگهای بیشتری برای دانلود بگذارید . ممنون

 171. fafal :

  سلام میدونم قطعه هایی که گذاشتین فقط برای نمونست ولی اگه لطف کنین کاملشون کنین خیلی به من و بقیه لطف کردین. مرسی

 172. ایمان پاکدل :

  ba salam va khaste nabashi khedmate shoma dostane aziz.
  az matalebi ke toye sait zade bodid mamnonam, kheili khob bod, estefade kardam.
  dsteton merc.

 173. nooshin :

  salam man mikham saz dahani kar konam baraye shuru che saz dahani begiram va che vijegiay dashte bashe merc az saite khubetun

 174. haj mohsen :

  سلام .من یه دریا نوردم .ساز دهنی رو با خود اموز یاد گرفتم .
  کاش میتونستم توصیف کنم فضای شب و دریا و ساز دهنی رو…
  دوستون دارم .محسن

 175. HOSSEIN :

  SALAM MAN SAZ DAHANI RO KHEYLI DOS DARAM VALI VAGHTE IN KE BERAM KELAS RO NADARAM CHE JORI MITONAM KHODAM YAD BEGIRAM

 176. صادق :

  سلام من چندتا نت می خواستم ممنون

 177. moha :

  سلام.بد نیست به کتابهای “آوای ساز دهنی ۱و۲″ که به همت آقای علی معتمدی به چاب رسیده هم یه اشاره ایی بکنیم دو تا کتاب با مجموعا ۸۰نت کلاسیک و موسیقی فیلم برای ساز دهنی کروماتیک با سی دی که اجراهای بی نظیری داره و ای کاش آقای معتمدی اسم نوازنده رو مینوشتن!!! البته در انتهای کتاب از “فرانز اشمل” یادی کردن!!!

 178. علیرضا :

  سلام.من ساز دهنی را خیلی دوست دارم ولی بخاطر نبودن استادوکلاس آموزشی تا حالا شروع نکردم.ولی هم اکنون میخواهم شروع کنم خواهش میکنم نوع ساز البته بدون حضور در کلاس به من معرفی کنید.چطورو از کجا باچه نوع کتاب م… بدون کلاس باید شروع کنم اصلا میشه یاد گرفت یا نه؟

 179. mehdi :

  salam be hamegi
  manam az tarafderhaye in sazam nedaye omid be hame kheili asone

 180. رفیق ساز دهنی :

  سلام.من در شهر قم زندگی میکم وعلاقه ی زیادی به ساز دهنی سنتور و ستار و تار و..دارم.میخوام اول از ساز دهی شروع کنم ولی میدونم هیچ وقت هیچ کدوم از این هارا یاد نمیگیرم چون مادرم باهمه ی این هامخالف ومتنفره.تورابه خدایه راهی جلوی پام بزارید.باچه زبونی به مادرم بگم ساز هاموسیقی شان صدای خداست همان طور که قرآن کلام خداست .

 181. amin :

  age emkan dare chanta note koromatic vasam mfrestid. ba tashakor

 182. سیاوش :

  درود

  دوست عزیز قمی من

  تنها راه پیش روی شما ایستادگی در برابر همه تابوها و باید ها و نبایدهاست.اگر توانستی سنت شکنی کنی پیروز خواهی شد.

 183. sama69 :

  salam man taze mikham saz dahani ru shoru konam komakam konid

 184. شاید خدا :

  اشک بزرگترین هدیه ایست که در برابر شما قرار میگیرد .
  پس همگی ساز بزنید
  وبار دیگر بزنید
  وباز هم بزنید تا خدا بر موسیقی شما بگرید…..

 185. محمد :

  سلام دوستان من یه نظری دارم که لازم دونستم ابراز کنم:
  با وجود اینکه جمع آوری اطللاعات راجع بع هر کاری واقعأ کاره خوبیه اما به توصیه من با با دستان خالی شروع کرد با اشتیاق تمام، نه تصمیم دقیقه ای یا هفته ای برخاسته از تصمیمات احساسی…
  مسلم بدونید کار آسونی نیست فقط میشه گفت ممکنه..البته با استمرار و مداومت..و این ویژگی مال کسایی هست که آستین بالا زده و…
  ضمنأ از واحد پشتیبانی عذر میخوام،میدونم که اینجا جای این حرفا نبود.
  مچکر..

 186. دانیال :

  من ساز دهنی رو از رو کتاب های آقای منصور پاک نژاد یاد گفتم
  البته واقعا وقت گذاشتم و تمرین کردم
  تو یه سال ۳ بار ساز کروماتیک و ۲ بار ساز دیاتونیکم خراب شد
  الان دیگه پول کنار گذاشتم یه کروماتیک آلمانی خوب بخرم
  پیشنهادم به کسایی که میخوان شروع کنن و دسترسی به استاد ندارن کتاب های آقای پاک نژاده
  البته اگه برن کلاس خیلی سریعتر پیشرفت میکنن
  خود آقای پاک نژاد هم که از پیشکسوت های ساز دهنی تو ایرانه تو خانه ی سازدهنی تهران تدریس داره که خیلی عالیه

 187. دانیال :

  ضمنا به کسایی که واسه اولین بار میخوان ساز بخرن توصیه می کنم یه نفر که دست کم یه مدت کار کرده رو ببرن تا همه ی نت های ساز رو امتحان کنه
  و اینکه اول یه ساز چینی ارزون بخرن بعد که با ساز آشنا شدن و انواع ساز رو شناختن یه ساز تووووپ بخرن

 188. hadi.p :

  slm mamnon az nazaraye khobeton ye ketab amozeshe sazdahaani choromatic1040 mikhastam mamnon misham behem brsonid

 189. سوزان :

  سلام میشه نت نوبهاردلنشین رو برام بفرستید
  ممنون

 190. masih bi parva :

  salam be harmoni man az esf pm midam lotfan age kasi hast vase amozeshe saz dahani be emaile man peygham bede man kheili sazo dos daram vasash hame kari mikonam dostan in peyghamo khondin lotfan komakam konin mamnon az hame iranian masih_rockisnotdead@yahoo.com

 191. ali :

  سلام دوستان من از بچگی عاشق و دوستدار ساز دهنی بودم و یدونه داشتم گه همیشه میزدم الان نزدیک چندین سال دیگه نمیزنم و میخام یه سازدهنی خوب بخرم لطفا بهم بگید که جه مارکی رو بخرم که برایه مبتدی خوب باشه ممنونم

 192. Setareh :

  Salam,man khili be in saz alaghemandam va 2 mahe ke shoro be yadgirie in saze ziba kardam va hame tala shamo mikonam ta movafagh sham

فرستادن نظر

RSS / XML