دو مجموعه تازه برای فلوت نوازان

مهدی جامعی
مهدی جامعی
مهدی جامعی – فلوت نواز ایرانی مقیم آلمان – اخیراً دو مجموعه با عنوان “هشت اثر برای فلوت و …” و “حفظ نواختن” در تهران منتشر کرد.

مجموعه ء نخست، دربرگیرنده هشت قطعه برای تکنواز فلوت، دوفلوت، فلوت و سازهای کوبه ای و دو فلوت و صدای سوپرانو است به نام های : بر مزار صادق هدایت، شکایت، تضاد، دور، بر مزار فروغ فرخزاد، در سکوت، جداگانه و تهران ۱۹۹۴ که به احمد شاملو تقدیم شده است.

مجموعه دوم “حفظ نواختن” حاوی ۷۸ اتود برای هنرجویان فلوت نوازی است. مهدی جامعی که اکنون برای سفری کوتاه در ایران بسر می برد در گفتگوی کوتاهی درباره این اثر چنین گفت : “هنرجویانی که حدود سه یا چهار سال است که به فراگیری فلوت پرداخته اند می توانند به نواختن این اتودها بپردازند ولی نوازندگان حرفه ای هم می توانند از بعضی تمرینها به عنوان تمرین روزانه لهره جویند…. این متد برای جلب مخاطب بیشتر به چهار زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و پارسی به چاپ رسیده است. زیرا موسیقی کلاسیک یک هنر جهانی است و مرز ندارد. وقتی اثر تنها به زبان خودمان باشد آنرا به مرزهای خودمان محدود کرده ایم. کمااینکه آثار شاعران موفق هم معمولاً به ۲۰ – ۳۰ زبان برگردانده می شود.”

— هنرجویانی که به قول شما ۳-۴ سال سابقه کار جدی داشته باشند می توانند بطور مستقل به نواختن این اتودها بپردازند یا باز هم به راهنمایی استاد نیاز دارند؟
— خودشان می توانند بنوازند ولی قطعا اگر زیر نظر استاد باشد که ایراد بگیرد و راهنمایی کند نتیجه بهتری بدست می آید. به ویژه برای انتخاب تمپوی مناسب در اجرای تمرین ها و همچنین انتخاب تمرین های متناسب با توانایی های هنرجو.

— برخورد همکاران شما در آلمان با این مجموعه چگونه بود؟
— در کل مثبت ولی این موضوع بستگی به این دارد که آیا آن فرد این متد را با شاگردانش تمرین کرده و نتیجه اش را دیده یا خیر؟!

— تمایلی برای ضبط و انتشار هشت قطعه ای که نت آنها را همزمان با این متد چاپ کرده اید ندارید؟
— صد در صد تمایل دارم ولی نه فعلا ! این قطعه ها در سال های اخیر بارها در آلمان اجرا و بعضا ً ضبط هم شده اند ولی برای انتشار روی سی.دی. باید در یک استودیوی مناسب مجدداً اجرا و ضبط شوند.

— کار دیگری هم در دست چاپ دارید؟
— بله؛ دو اثر به نام های “روشنایی صبح – برای فلوت”؛ “غربت انسان – برای فلوت و صدای سوپرانو” و قطعه ای به نام “تهران ۲۰۰۰- برای دو فلوت، طبل بزرگ و پخش صوت”. این اثر که سال گذشته در کنسرتی در کلیسای کاتولیک شهر ابینگن در آلمان اجرا شد با آواز یک راننده تاکسی در حین کار درتهران آغاز می شود. وقتی آواز او تمام می شودگفت و گویی بین او و دوستش درباره مسائل زندگی راننده پیش می آید و در حین این گفتگو صدای اذان پخش می شود. هنگامی که مکالمه به پایان می رسد طبل بزرگ و سپس فلوت ها به نواختن می پردازند. در نهایت، طبل بزرگ و دو فلوت به آرامی قطعه را به پایان می برند ولی صدای اذان به تنهایی حدود یک دقیقه ادامه پیدا می کند.

*‍‍‍ * * *

مهدی جامعی در سال ۱۳۲۳ در رشت تولد یافت و پس از دریافت دیپلم هنرستان عالی موسیقی (کنسرواتوار تهران) و مدت کوتاهی تحصیل در دوره عالی هنرستان،‍ با دریافت بورس به فرانسه رفت و در کنسرواتوار ملی پاریس به تحصیلات خود در رشته فلوت ادامه داد.

وی در این دوران به دریافت دو جایزه در زمینه نوازندگی فلوت و موسیقی مجلسی در پاریس نایل آمد و پس از بازگشت به ایران، ضمن اجرای کنسرت های متعدد، چندین سال به عنوان استاد فلوت در هنرستان عالی موسیقی ،‍نوازنده ارکستر سمفونیک تهران، سرپرست تریو سازهای بادی چوبی رادیو و تلویزیون ملی ایران و … فعال بود.

جامعی بیست و پنج سال است که در آلمان اقامت گزیده و فعالیتهای هنری خود را با اجرای کنسرت و تدریس فلوت ادامه می دهد.

روزنامه یاس نو

26 دیدگاه

 • hadi
  ارسال شده در دی ۱۱, ۱۳۸۵ در ۱:۲۷ ق.ظ

  نت فلوت میخوام

 • ارسال شده در فروردین ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۹ ق.ظ

  با سلام
  لطفا نت با اهنگ را برای دانلود قرار دهید

 • shwana
  ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۸ ق.ظ

  لطفا نت های فلوت را برای استفاده هنرجویان در سایت , که بسیار مورد نیازمونه ,قرار بدید

 • محمد قنبري
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۶:۳۷ ق.ظ

  با سلام

  لطفا چند نوت شاد فلوت با آهنگ را برای من بفرستید

  با تشکر

 • shafieh
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۶ در ۵:۵۴ ب.ظ

  سلام لطفا یه استاد خوب فلوت تو شهر کرج به من معرفی کنین.

 • مسلم
  ارسال شده در دی ۲۶, ۱۳۸۶ در ۳:۴۵ ب.ظ

  با سلام اگر استادی در اصفهان هست نشانی ان را بنویسید با تشکر

 • ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۶ در ۱:۲۹ ب.ظ

  salam lotfan chanta ahang folot wa violon wase download bezarid.age mishe ostad khobe nay gazwin ya karaj moarefi konid

 • رزا
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۶ در ۸:۱۷ ب.ظ

  سلام لطفاً نت برای دانلود در سایت قرار دهید

 • حامد
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۶ در ۱:۰۱ ب.ظ

  با عرض سلام
  لطفا نت های اصیل ایرانی و نت های فلوت را در سایت قرار دهید.
  با تشکر

 • ارسال شده در فروردین ۲۸, ۱۳۸۷ در ۲:۳۸ ب.ظ

  سلام.

  اگه نت فلوت برام بفرستید
  ممنووووووووون میشم .

 • هما
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۷ در ۱:۰۹ ب.ظ

  salam shado salamat bashid.manam note ahanghaye maroof mikham lotfan khase floot bashe.merci

 • roza
  ارسال شده در تیر ۱۱, ۱۳۸۷ در ۴:۲۷ ب.ظ

  سلام ما دنبال آهنگ فلوت هستیم اگر براتون ممکنه برامون ارسال کنید ممنون

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۷ در ۴:۳۵ ب.ظ

  slam lotfan chnd not az folot befrestid ba tashkor

 • ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۷ در ۴:۴۶ ب.ظ

  salam khste nabashid dar salamti kamel ba sar mibarid nazare man ke aslan bedard nemikhore hala nchon shmsid yekam khobe yni kheyli khobe

 • sajina
  ارسال شده در دی ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

  لطفا نتهارا جهت استفاده دیگران روی شبکه بگذارید

 • REZA RRP
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۸ در ۲:۳۳ ق.ظ

  لطفلا آهنگ و نت برای دانلود بزارید.

 • ارسال شده در مهر ۱۳, ۱۳۸۸ در ۷:۳۲ ق.ظ

  lotfan ahanghaye viviana flutist ra barayam link konid

 • aday
  ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۸ در ۶:۵۵ ب.ظ

  salam.lotfan chand ta not ham bezarin

 • foadkazy
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۷ ب.ظ

  لطفا چند تا کتاب در مور د فلوت معرفی نماییید با تشکر

 • davood
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۹ ب.ظ

  mp3 karharo dar sit bazarid lotfan mamnon..

 • ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۸۹ در ۲:۱۰ ب.ظ

  لطفا نت هایی برای فولوت درسایت قرار دهید…

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۸۹ در ۷:۱۰ ق.ظ

  با عرض سلام

  چگونه می توان کتاب آقای مهدی جامعی را تهیه نمود.

 • ارسال شده در مهر ۲۰, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۷ ب.ظ

  در مورد ساز زیبا و خوش صدای فلوت عربی بیش از این ها صحبت کنید.mer30

 • خورشيد
  ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۹ در ۷:۰۲ ب.ظ

  بی زحمت نت آهنگ برای فلوت بذارید

 • ارسال شده در شهریور ۱۵, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۵ ق.ظ

  سلام ممنون از سایت خوبتون اگه میشه لطفا چند تانت فلوت برام بفرستین.

 • 111111111111111111
  ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۹۱ در ۷:۱۵ ب.ظ

  واقعا عربیه به نظرت؟

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پیرگلو: نسبت به گذشته افت داشتیم

در آن زمان من هم ماندم و به هر حال یک سری مسائل خانوادگی هم بود، برادرم فوت شده بود و دختراشان را باید نگه می داشتم، مادرم هم که سرطان گرفته بودند و فوت کردند، این شد که فعلا دیگر ماندگار شدم.

ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (VI)

این گواه کوتاه نشان می‌دهد پیش از تولد دولت-ملت مدرن هم تصوری از یک فرهنگ موسیقایی که بتوان آن را «موسیقی ایرانی» خواند در مراکز اصلی شهری، یعنی تجمع‌گاه‌های قدرت و ثروت، وجود داشت. با یک جستجوی سردستی نیز دست‌کم تا میانه‌ی دوره‌ی قاجار می‌توان پیشینه‌ی چنین مفهومی را عقب برد. برخلاف نمونه‌های اروپایی در ایران این زبان موسیقایی نه تنها ممنوع (۲۵) یا گمشده نبود بلکه حمایت‌شده و رسمی هم بود. موسیقی دستگاهی افزون بر تمایز بسیار روشن از موسیقی اروپایی، به قدر کافی از همتایانش، یعنی حوزه‌های موسیقایی عربی و ترکی نیز فاصله گرفته بود.

از روزهای گذشته…

سعیدی: همیشه با ساز همسرم می نوازم

سعیدی: همیشه با ساز همسرم می نوازم

همیشه یادشان می‌کنم، همیشه… در حقیقت می‌توانم بگویم که یکی از اساتیدی بودند که در زندگی هنری من خیلی مؤثر بودند هم ایشان هم استاد دکتر صفوت و البته استاد مفتاح هم که جای خودشان را دارند چون سبک مضراب زدن را در حقیقت ایشان به من یاد دادند و اگر ایشان نبودند، خب من نمی‌توانستم به اینجا برسم. هرچند تکنیک‌های ایشان با چیزی که امروز من اجرا می کنم فرق دارد چون من دیدم کارم یک جور دیگر است، تکنیک را عوض کردم و فرم کار را عوض کردم. حالا ان‌شاءالله این سی دی هزار گیسو که به بازار بیاید تمام این تغییرها و تمام این تفاوت‌ها را شما می‌توانید حس بکنید.
۷th Chords

۷th Chords

یک نوازنده Jazz بندرت یک آکورد سه تایی ساده را در کارهای خود استفاده می کند. حد اقل کاری که او می تواند انجام دهد هفت کردن آکورد است. حال باتوجه به حال و هوای موسیقی می تواند از فاصله هفتم بزرگ یا کوچک استفاده کند.
تدسکو آهنگساز یهودی گیتار

تدسکو آهنگساز یهودی گیتار

مایرو تدسکو (Mario Castelnuovo-Tedesco) آهنگسار شهیر ایتالیایی در آوریل سال ۱۸۹۵ در شهر فلورانس ایتالیا چشم به جهان گشود. در خانواده ای ثروتمند که بانکداران بزرگی در کشورشان بودند. اولین کسی که وی را با پیانو آشنا نمود مادرش بود و اولین قطعه اش را در سن نه سالگی ساخت. بعد از کامل کردن مهارتهایش در نوازندگی در زمینه پیانو در سال ۱۹۱۴ وی شروع به فراگیری اصول آهنگسازی زیر نظر آهنگساز و پیانیست ایتالیایی Ildebrando Pizzetti نمود و توانست دیپلم آهنگسازی را در سال ۱۹۱۸ دریافت نماید.
زمان بندی و شیوه تمرینات روزانه در نوازندگی گیتار (I)

زمان بندی و شیوه تمرینات روزانه در نوازندگی گیتار (I)

هر وقت هنرجویی می پرسد “چقدر زمان برای تمرین لازم است؟ “معلم پاسخ می دهد: “هر چقدر که در توانت هست” و این تقریبا پاسخی صادقانه است.
بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (II)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (II)

از سوی دیگر، داریوش طلایی نیز، با رسم نمودارهایی، دانگ‌های تشکیل‌دهنده‌ی گوشه‌های مختلف راک را ترسیم کرده است (طلایی ۱۳۷۲: ۳۵). این تحلیل به‌روشنی دانگ‌های اصلی تشکیل‌دهنده‌ی هر یک از گوشه‌های راک را معرفی می‌کند؛ با این‌حال، چنین نموداری نمی‌تواند توضیح‌دهنده‌ی پویایی مدال گوشه‌های راک باشد و ضمناً در آن به دانگ‌های فرودی نیز اشاره‌ای نشده است. همچنین، با اتکا به این نمودار نمی‌توان به مطالعه‌ی رفتار ملُدیک گوشه‌ها و فنکسیون دانگ‌ها در روند پیشرویِ گوشه پرداخت. گذشته از موارد ذکر‌شده، طلایی در نمودار خود راک را ـ که مشخص نیست مقصود وی کدام‌یک از گوشه‌های راک است ـ متشکل از دو دانگِ چهارگاه (C) و ماهور (M) می‌‌داند.
ری چارلز

ری چارلز

ری چارلز Ray Charles در ۲۳ سپتامبر ۱۹۳۰ در آلبانی ایالت جورجیا متولد شد. می توان گفت که وی موسیقی را از هیچ آغاز کرد، در دهه ۱۹۶۰ به اوج رسید ولی هیچگاه بی فروغ نشد و سرانجام در ۱۰ ژوئن ۲۰۰۴ درگذشت.
گفتگو با ند رورم (IV)

گفتگو با ند رورم (IV)

امشب به کنسرت میلتون بابیت (Milton Babbitt) می روم. او ۹۰ ساله است و امروز تولد اوست. الیوت کارتر (Elliott Carter) این روزها اجراهای بیشماری دارد. او خداست، نه برای من اما برای بسیاری از مردم اینچنین است. برای کسانی که tone row می نویسند که تونال ننویسند. بنابراین هر شنونده ای در هر سنی حتی اگر هیچ آشنای با موسیقی نداشته باشد نقطه اوجی را در یک اثر می شنود.
دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (XV)

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (XV)

این به بحث ما مربوط نیست که آیا مترهایی با سطوح هم طول پایین وجود دارند یا نه. آنچه من سعی داشته ام در اینجا نشان دهم این است که، مدارکی از برخی اجراهای موسیقی وجود دارد که با همچین مدلی مطابقت ندارد و این که امکان دارد مدل دیگری این مشاهدات را بهتر توضیح دهد. من قصد ندارم اظهار کنم که مدل CSP از مدل CFP جامع تر است، اما می خواهم اعلام کنم که گونه شناسی های بهتری برای مترها نسبت به آنچه در نت نویسی غربی موجود است، احتیاج داریم.
داریوس میلو، آهنگساز بزرگ فرانسوی (I)

داریوس میلو، آهنگساز بزرگ فرانسوی (I)

داریوس میلو (۱۹۷۴-۱۸۹۲)، از خانواده ای یهودی و سرشناس بود. در محیطی مساعد رشد یافت که سبب رشد اخلاق و اندیشه اش شد. استعداد زودرسش با طبع حساسش مغایرت نداشت. در هفت سالگی ویولن را فراگرفت. در دوازده سالگی عضو یک کوارتت زهی شد. والدینش در نظر داشتند نوازنده ویولنی چیره دست از او بسازند به همین سبب در ۱۹۰۹ همراه دوستش “لونل” او را به پاریس فرستادند. در این دوره میلو رویای آهنگسازی داشت. هر از گاهی به کنسرواتوار پاریس میرفت و در کلاسهای “لورو” (هارمونی)، “ویدور” (فوگ)، “گدالگ” (کنترپوان) شرکت می کرد.
گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VI)

گزارش جلسه ششم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VI)

به علاوه، چنانچه تفسیر و تاویل را روا بدانیم می‌توان مانند یک نوازنده‌ی تفسیرگر، جهان ذهنی و تخیلی ساخته شده بر پایه‌ی اثر موسیقایی (به‌دست نقدگر) را شرح داد یا به عکس، تفسیر آفریده شده توسط هنرمند اجرا کننده را توصیف یا تجزیه و تحلیل کرد. مدرس هشدار داد که حتما لازم نیست تنها معیار و مقیاس نقد اجرا، رعایت شدن یا نشدن اصالت قطعه و به اصطلاح یافتن یک تفسیر اصیل باشد.