دو مجموعه تازه برای فلوت نوازان

مهدی جامعی
مهدی جامعی
مهدی جامعی – فلوت نواز ایرانی مقیم آلمان – اخیراً دو مجموعه با عنوان “هشت اثر برای فلوت و …” و “حفظ نواختن” در تهران منتشر کرد.

مجموعه ء نخست، دربرگیرنده هشت قطعه برای تکنواز فلوت، دوفلوت، فلوت و سازهای کوبه ای و دو فلوت و صدای سوپرانو است به نام های : بر مزار صادق هدایت، شکایت، تضاد، دور، بر مزار فروغ فرخزاد، در سکوت، جداگانه و تهران ۱۹۹۴ که به احمد شاملو تقدیم شده است.

مجموعه دوم “حفظ نواختن” حاوی ۷۸ اتود برای هنرجویان فلوت نوازی است. مهدی جامعی که اکنون برای سفری کوتاه در ایران بسر می برد در گفتگوی کوتاهی درباره این اثر چنین گفت : “هنرجویانی که حدود سه یا چهار سال است که به فراگیری فلوت پرداخته اند می توانند به نواختن این اتودها بپردازند ولی نوازندگان حرفه ای هم می توانند از بعضی تمرینها به عنوان تمرین روزانه لهره جویند…. این متد برای جلب مخاطب بیشتر به چهار زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و پارسی به چاپ رسیده است. زیرا موسیقی کلاسیک یک هنر جهانی است و مرز ندارد. وقتی اثر تنها به زبان خودمان باشد آنرا به مرزهای خودمان محدود کرده ایم. کمااینکه آثار شاعران موفق هم معمولاً به ۲۰ – ۳۰ زبان برگردانده می شود.”

— هنرجویانی که به قول شما ۳-۴ سال سابقه کار جدی داشته باشند می توانند بطور مستقل به نواختن این اتودها بپردازند یا باز هم به راهنمایی استاد نیاز دارند؟
— خودشان می توانند بنوازند ولی قطعا اگر زیر نظر استاد باشد که ایراد بگیرد و راهنمایی کند نتیجه بهتری بدست می آید. به ویژه برای انتخاب تمپوی مناسب در اجرای تمرین ها و همچنین انتخاب تمرین های متناسب با توانایی های هنرجو.

— برخورد همکاران شما در آلمان با این مجموعه چگونه بود؟
— در کل مثبت ولی این موضوع بستگی به این دارد که آیا آن فرد این متد را با شاگردانش تمرین کرده و نتیجه اش را دیده یا خیر؟!

— تمایلی برای ضبط و انتشار هشت قطعه ای که نت آنها را همزمان با این متد چاپ کرده اید ندارید؟
— صد در صد تمایل دارم ولی نه فعلا ! این قطعه ها در سال های اخیر بارها در آلمان اجرا و بعضا ً ضبط هم شده اند ولی برای انتشار روی سی.دی. باید در یک استودیوی مناسب مجدداً اجرا و ضبط شوند.

— کار دیگری هم در دست چاپ دارید؟
— بله؛ دو اثر به نام های “روشنایی صبح – برای فلوت”؛ “غربت انسان – برای فلوت و صدای سوپرانو” و قطعه ای به نام “تهران ۲۰۰۰- برای دو فلوت، طبل بزرگ و پخش صوت”. این اثر که سال گذشته در کنسرتی در کلیسای کاتولیک شهر ابینگن در آلمان اجرا شد با آواز یک راننده تاکسی در حین کار درتهران آغاز می شود. وقتی آواز او تمام می شودگفت و گویی بین او و دوستش درباره مسائل زندگی راننده پیش می آید و در حین این گفتگو صدای اذان پخش می شود. هنگامی که مکالمه به پایان می رسد طبل بزرگ و سپس فلوت ها به نواختن می پردازند. در نهایت، طبل بزرگ و دو فلوت به آرامی قطعه را به پایان می برند ولی صدای اذان به تنهایی حدود یک دقیقه ادامه پیدا می کند.

*‍‍‍ * * *

مهدی جامعی در سال ۱۳۲۳ در رشت تولد یافت و پس از دریافت دیپلم هنرستان عالی موسیقی (کنسرواتوار تهران) و مدت کوتاهی تحصیل در دوره عالی هنرستان،‍ با دریافت بورس به فرانسه رفت و در کنسرواتوار ملی پاریس به تحصیلات خود در رشته فلوت ادامه داد.

وی در این دوران به دریافت دو جایزه در زمینه نوازندگی فلوت و موسیقی مجلسی در پاریس نایل آمد و پس از بازگشت به ایران، ضمن اجرای کنسرت های متعدد، چندین سال به عنوان استاد فلوت در هنرستان عالی موسیقی ،‍نوازنده ارکستر سمفونیک تهران، سرپرست تریو سازهای بادی چوبی رادیو و تلویزیون ملی ایران و … فعال بود.

جامعی بیست و پنج سال است که در آلمان اقامت گزیده و فعالیتهای هنری خود را با اجرای کنسرت و تدریس فلوت ادامه می دهد.

روزنامه یاس نو

26 دیدگاه

 • hadi
  ارسال شده در دی ۱۱, ۱۳۸۵ در ۱:۲۷ ق.ظ

  نت فلوت میخوام

 • ارسال شده در فروردین ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۹ ق.ظ

  با سلام
  لطفا نت با اهنگ را برای دانلود قرار دهید

 • shwana
  ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۸ ق.ظ

  لطفا نت های فلوت را برای استفاده هنرجویان در سایت , که بسیار مورد نیازمونه ,قرار بدید

 • محمد قنبري
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۶:۳۷ ق.ظ

  با سلام

  لطفا چند نوت شاد فلوت با آهنگ را برای من بفرستید

  با تشکر

 • shafieh
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۶ در ۵:۵۴ ب.ظ

  سلام لطفا یه استاد خوب فلوت تو شهر کرج به من معرفی کنین.

 • مسلم
  ارسال شده در دی ۲۶, ۱۳۸۶ در ۳:۴۵ ب.ظ

  با سلام اگر استادی در اصفهان هست نشانی ان را بنویسید با تشکر

 • ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۶ در ۱:۲۹ ب.ظ

  salam lotfan chanta ahang folot wa violon wase download bezarid.age mishe ostad khobe nay gazwin ya karaj moarefi konid

 • رزا
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۶ در ۸:۱۷ ب.ظ

  سلام لطفاً نت برای دانلود در سایت قرار دهید

 • حامد
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۸۶ در ۱:۰۱ ب.ظ

  با عرض سلام
  لطفا نت های اصیل ایرانی و نت های فلوت را در سایت قرار دهید.
  با تشکر

 • ارسال شده در فروردین ۲۸, ۱۳۸۷ در ۲:۳۸ ب.ظ

  سلام.

  اگه نت فلوت برام بفرستید
  ممنووووووووون میشم .

 • هما
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۸۷ در ۱:۰۹ ب.ظ

  salam shado salamat bashid.manam note ahanghaye maroof mikham lotfan khase floot bashe.merci

 • roza
  ارسال شده در تیر ۱۱, ۱۳۸۷ در ۴:۲۷ ب.ظ

  سلام ما دنبال آهنگ فلوت هستیم اگر براتون ممکنه برامون ارسال کنید ممنون

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۷ در ۴:۳۵ ب.ظ

  slam lotfan chnd not az folot befrestid ba tashkor

 • ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۷ در ۴:۴۶ ب.ظ

  salam khste nabashid dar salamti kamel ba sar mibarid nazare man ke aslan bedard nemikhore hala nchon shmsid yekam khobe yni kheyli khobe

 • sajina
  ارسال شده در دی ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

  لطفا نتهارا جهت استفاده دیگران روی شبکه بگذارید

 • REZA RRP
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۸ در ۲:۳۳ ق.ظ

  لطفلا آهنگ و نت برای دانلود بزارید.

 • ارسال شده در مهر ۱۳, ۱۳۸۸ در ۷:۳۲ ق.ظ

  lotfan ahanghaye viviana flutist ra barayam link konid

 • aday
  ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۸ در ۶:۵۵ ب.ظ

  salam.lotfan chand ta not ham bezarin

 • foadkazy
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۷ ب.ظ

  لطفا چند تا کتاب در مور د فلوت معرفی نماییید با تشکر

 • davood
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۹ ب.ظ

  mp3 karharo dar sit bazarid lotfan mamnon..

 • ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۸۹ در ۲:۱۰ ب.ظ

  لطفا نت هایی برای فولوت درسایت قرار دهید…

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۸۹ در ۷:۱۰ ق.ظ

  با عرض سلام

  چگونه می توان کتاب آقای مهدی جامعی را تهیه نمود.

 • ارسال شده در مهر ۲۰, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۷ ب.ظ

  در مورد ساز زیبا و خوش صدای فلوت عربی بیش از این ها صحبت کنید.mer30

 • خورشيد
  ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۹ در ۷:۰۲ ب.ظ

  بی زحمت نت آهنگ برای فلوت بذارید

 • ارسال شده در شهریور ۱۵, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۵ ق.ظ

  سلام ممنون از سایت خوبتون اگه میشه لطفا چند تانت فلوت برام بفرستین.

 • 111111111111111111
  ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۹۱ در ۷:۱۵ ب.ظ

  واقعا عربیه به نظرت؟

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *

از روزهای گذشته…

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (II)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (II)

از طرفی، طی چند دهه اخیر شاهد هجوم مشتاقان و گرایش جوانان به فعالیت های هنری بوده ایم که بعضاً با روحیه کاسب کارانه و برخوردهای بازاری به سمت و سویی ناروا کشیده می شود؛ خصوصاً در جنبه نوازندگی باید گفت که آشفتگی عمیقی بین روش ها و متدهای گوناگون وجود دارد. با توجه به نبودِ استانداردهای آموزشی در زمینه های مختلف موسیقی از جمله نوازندگی، اغلب روش هایی، با حداقل آشنایی با مبانی موسیقی و به دور از اصول اولیه و شروط لازم برای نوازندگی در کلاس ها به کار گرفته می شود و هر کس با اندکی ساز نواختن، خود را نوازنده و یا آهنگساز فرض می کند.
قدرت برای خواندن و جرأت برای صحنه

قدرت برای خواندن و جرأت برای صحنه

خاطره پروانه، خواننده‌ی ایرانی، ۱۵ آبان در سن ۷۸ سالگی و بر اثر ایست قلبی در تهران درگذشت. خاطره پروانه که نام اصلی‌اش اقدس خاوری بود، فرزند پروانه از خوانندگان دوره‌ی قاجار بود که در جوانی بر اثر بیماری سل درگذشت و عنوان هنری «خاطره‌ پروانه» هم به همین خاطر برای او انتخاب شد.
به قلم یک بانوی رهبر (VI)

به قلم یک بانوی رهبر (VI)

همانطور که اشاره شد تعارضی درونی بین شرطی سازی و آموزش مردان و زنان وجود دارد. در عرصه حرفه ای امروز آیا زنان می توانند خودشان باشند یا باید به ظاهر مردانه عمل کنند؟ آیا قاطعیت بهترین راه دستیابی به موفقیت است یا اینکه روش سنتی مردان است؟ آیا ارزش هایی هستند که زنان عمیقا به آن ها پایبندند و باید ارزش بیشتری برایشان قائل شد؟ زنان شرطی شده اند تا دوست داشتنی تر باشند، رابطه ها را حفظ کنند و انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهند. زنان به دنبال حفظ جامعه، یکدستی، دوستی و حسن نیت هستند.
گزارش مراسم رونمایی «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی» (VIII)

گزارش مراسم رونمایی «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی» (VIII)

در هر حال، دکتر صفوت خودشان در این زمینه خیلی داشتند کار می‌کردند و می‌دانیم که ایشان هم شاگرد ابوالحسن صبا بودند، هم شاگرد حبیب سماعی و هم شاگرد حاج‌آقامحمد ایرانی مجرد. حاج‌آقامحمد ایرانی مجرد قبل از اینکه نزد میرزاعبدالله کار کند شاگرد مهدی صلحی (منتظم‌الحکما) سه‌تار زده بوده و تخصص اصلی‌اش هم در نواختن سه‌تار بوده است. آقای دکتر صفوت روایت دیگری از ردیف میرزاعبدالله را که از حاج‌آقامحمد ایرانی مجرد یاد گرفته بودند کار می‌کردند و آقای دکتر پورجوادی که از شاگرد و نوجوانی شاگرد دکتر صفوت بودند ضبط‌های کلاسش را برای ما می‌گذاشت و می‌شنیدم.
خود آموختگان و نقشگذاران افزایش ظرفیت آنها (II)

خود آموختگان و نقشگذاران افزایش ظرفیت آنها (II)

برخلاف مرحله اول در مرحله دوم با مقولات فن و عقل روبروئیم. تمامی شاگردانی که به آموزشگاه های هنر میروند همین فنون و تکنیک های بیان را فرامی گیرند. با این حال باید توجه داشت که در ادواری خاص ظهور یک پیام نوین درونی نیازمند به زبانی جدید است.
جذابیت انکار شده

جذابیت انکار شده

کودکان عاشق داستانند. بیشتر آنها از آواز خواندن هم لذت می برند: پس می توان گفت اپرا رسانه طبیعی آنهاست. اما، مسلما، هیچ اپرایی برای آنها نوشته نشده است. هیچ یک از کودکانی که با داستان های «پری دریایی» و «دیو ودلبر» بزرگ می شوند، با پرنسس های آواز خوان مشکلی ندارند و اپرا بر پایه همین افسانه ها نوشته می شود. سالهاست که من راه های خارج کردن اپرا از زیر سلطه بزرگسالان را توضیح داده ام که این تجربه به خلق چند اپرا هم منتهی شد که مخاطبان آن تنها کودکان بودند. هر کدام از این اپراها یک تجربه بود و هر تجربه بیشتر به من و همکارم آلاسدر میدلتن می آموخت که شنوندگان خردسال ما چگونه به داستان هایی که با آواز بیان می شوند واکنش نشان می دهند.
گفتگو با مدرس ویلنسل، ایرنه شارپ (III)

گفتگو با مدرس ویلنسل، ایرنه شارپ (III)

من از آنها استفاده نمی کنم، زیرا احساس می کنم نیاز ویلنسل را بر آورده نمی کنند. ویلنسلیستها مشکلات متفاوتی برای حل کردن دارند. اگرچه معتقدم تدریس موسیقی در مدارس بسیاری از دانش آموزان را تشویق به نواختن ساز می کند، همچنین فکر می کنم تلاش و استعداد شخصی دانش آموزان است که خود را به عنوان نوازنده ای برای تمام زندگیشان ببینند و پیشرفت کنند.
دو مضراب چپ (قسمت چهارم)

دو مضراب چپ (قسمت چهارم)

دومضراب چپ همان طور که قبلاً هم معرفی شد، یکی از تکنیک های متداول در سنتور نوازی است که از دو مضراب اقتباس شده و حالت اجرایی آن شبیه سرمضراب است.
“رازهای” استرادیواری (XIII)

“رازهای” استرادیواری (XIII)

خط محیطی ساز: نکته مهم در ساخت ساز فرم داخلی آن بود یعنی قسمتی که کلافها و زوارها بر روی آن تنظیم می شدند. استرادیواری قالب های چوبی خود را با استفاده از نقشه های مربوطه که بر روی کاغذ ترسیم کرده بود، می ساخت.
مقایسه‌ی روش‌های آموزش ساز عود در موسیقی ترکی (I)

مقایسه‌ی روش‌های آموزش ساز عود در موسیقی ترکی (I)

سنت عودنوازی در تاریخ موسیقی کلاسیک ایران، بر خلاف کشورهای همجوار، منقطع بوده‌است. حدود هفتاد سال پیش، زمانی‌که نسخه‌های دست‌نویس اتودهای محی‌الدین تارگان در کشور ترکیه دست‌به‌دست می‌شدند، سال‌ها و بلکه قرن‌ها بود که «عودنوازی» در ایران به یک سنت مهجور بدل شده‌بود. با این‌حال در دهه‌های گذشته، عود و عودنوازی، در ایران نیز مجدداً با اقبال مواجه شده و به‌ویژه در سالهای اخیر، چه به لحاظ فنی و تکنیکی و چه از نظر تعداد نوازندگان، رشد قابل ملاحظه‌ای داشته‌است. با وجود این، متأسفانه هنوز متد آموزشی استانداردی برای عود در موسیقی ایران نگاشته نشده و تنها تلاش صورت گرفته نیز گذشته از اینکه در معرفی کارگان موسیقی ایران ضعف دارد، از نظر فنی به ویژه در انگشت‌گذاری‌ها دارای ایراداتی‌ بنیادی است.