پیکاپ گیتار

نمونه هایی از پیکاپ های معمولی و هوم باکر EMG که با قیمت هایی حدود 70 و 100 دلار بفروش می رسند.
نمونه هایی از پیکاپ های معمولی و هوم باکر EMG که با قیمت هایی حدود 70 و 100 دلار بفروش می رسند.
همانطور که می دانید وظیفه پیکاپ (Pickup) گیتار تبدیل ارتعاشات سیمهای ساز به سیگنالهای الکتریکی متناسب با شدت و فرکانس این ارتعاشات است. ایده اصلی و نحوه کار یک پیکاپ مغناطیسی معمولی گیتار به یک هسته مغناطیسی و سیم پیچی که دور آن پیچیده شده است باز می گردد.

نحوه کار به این صورت است که حرکت و ارتعاش سیم های ساز باعث تغییر رلوکتانس میدان شده، تغییراتی را در فلوی میدان می دهند. این تغییرات میدانی، که بطور مستقیم با کیفیت ارتعاش سیم مرتبط است موجب القای جریان الکتریکی متناسب با ارتعاش در سیم پیچ پیکاپ می شود.

کیفیت ساخت
ساختار هر پیکاپ، محل و نحوه قرار گرفتن آن از جمله پارامترهای مهمی هستند که بر روی کیفیت و چگونگی صوت خروجی ساز اثر می گذارند.

بعنوان مثال هر چقدر هسته مغناطیسی قوی تر باشد و یا سیم های ساز به پیکاپ نزدیک تر باشند، خروجی تولید شده شدت بیشتری دارد و یا هرچه تعداد سیم های سیم پیچ کمتر باشد پاسخ فرکانسی پیکاپ به فرکانس های بالا بهتر است و هر چه بیشتر باشد برعکس پاسخ فرکانسی در قسمت های بالا ضعیف می شود.

پیکاپ هایی که تعداد دور سیم پیچ آنها کمتر باشد، دارای امپدانس خروجی کمتری هستند و عمومآ وفاداری بیشتری هنگام تبدیل ارتعاش به الکتریسیته دارند.

باتوجه به ساختارهای متفاوتی که پیکاپ ها می توانند داشته باشند، خروجی پیکاپ مختلف متفاوت است؛ خروجی آنها از چیزی حدود صد میلی ولت شروع می شود و می تواند به یک ولت! هم برسد.

پیکاپ های ارزان قیمت دارای طراحی بد و مواد اولیه نا مرغوب هستند بگونه ای که ممکن است به علت اشکال در پیچیده شدن سیم پیچ، دارای خاصیت خازنی نیز بشوند. بنابراین هنگامی که آنها به کابل ارتباطی با آمپلی فایر متصل می شوند یک مدار تشدید تولید میکنند و در فرکانسهای خاص پدیده رزونانس را بوجود بیاورند.

ارتعاش سیم، باعث تغییر میدان مغناطیسی شده و در سیم پیچ جریانی متناسب با کیفیت ارتعاش القا میکند.
اگر گیتار الکتریک داشته باشید ممکن است با این پدیده برخورد کرده باشید که خروجی صدای یکی از سیم ها یا نتها حجم صوتی بیشتری از سایر سیم ها یا نتها تولید می کنند.

هرچه تعداد دورهای سیم پیچ بیشتر باشد، فرکانس رزونانس پایین تر می آید و از طرف دیگر خاصیت خازنی و سلفی سیم پیچ بیشتر شده و رفتار غیر خطی پیک آپ تشدید می گردد. به همین علت است که در مواردی که نیاز به رفتار خطی و پاسخ فرکانسی بهتر باشیم، لازم است تا از پیکاپ های پیزوالکتریک یا حتی نوری استفاده کنیم.

ناگفته نماند، ممکن است برخی از نوازندگان از خروجی رفتار غیر خطی این پیکاپ ها لذت برده و آنرا مناسب سبک موسیقی خود می دانند.

انواع متداول پیکاپ مغناطیسی
پیکاپ های مغناطیسی بصورت معمول در دونوع ساخته می شود، آنهایی که دارای یک سیم پیچ هستند که معمولآ روی گیتارهای فندر Stratocaster استفاده می شود. جیمی هندریکس، اریک کلپتون و دیوید گیلمور از جمله علاقمندان به صدای این نوع از گیتارها هستند.

نوع دیگر دارای دو سیم پیچ و یک هسته است که بیشتر بنام هومباکر (Humbucker) معروف است که توسط یکی از کارکنان کارخانه گیبسون در سال ۱۹۵۰ اختراع شد، از این پیکاپ ها بیشتر در گیتارهای لس پاول (Les Paul) گیبسون استفاده می شود.

پیکاپ های Single-Coil به تغییرات فلوی مغناطیسی بسیار حساس هستند، بنابراین پاسخ خوبی به کوچکترین ارتعاشهای سیم می دهند. اما از طرف دیگر این حساسیت باعث می شود که آنها جاذب تغییرات میدانهای مغناطیسی موجود در محیط هم باشند، بعنوان مثال تغییر میدانی که در دستگاه های برقی با فرکانس ۵۰-۶۰ هرتز در محیط وجود دارد.

هر چند توسط فیلتر اغلب می توان جلوی تقویت این میادین ناخواسته را گرفت اما در کل وجود نویز در محیط می تواند باعث دردسر در گرفتن خروجی تمیز از این پیکاپ ها باشد؛ برای همین اگر بصورت خانگی با این نوع از سازها کار کنیم عمومآ یک صدای هوم (Hum) به همراه موسیقی از آنها خواهیم شنید.

اما پیکاپ های هومباکر توانسته اند بر این مشکل غلبه کنند. دو سیم پیچ موجود در این پیکاپ ها که از لحاظ الکتریکی سری هستند، در جهت خلاف هم پیچیده می شوند بنابراین نویزی را که از محیط می گیرند دارای ولتاژ معکوس نسبت به هم شده و در مجموع یکدیگر را خنثی می کنند. از طرف دیگر این دو سیم پیچ باعث تقویت جریان حاصل از القای هسته مغناطیسی شده و صدای ساز را قوی تر دریافت می کند.

البته این سبک طراحی پیکاپ هزینه ای هم در بر دارد و آن اینکه بسیاری از هارمونیک های بالای صدای اصلی نیز از این طریق حذف می شوند. چرا که همانطور که قبلآ هم اشاره کردیم بالا بودن تعداد دور سیم پیچ اندکتانس سیم پیچ را بالا می برد و پاسخ فرکانسی در فرکانس های بالا تضعیف می کند، برای همین است که صدای این گیتارها کمی گرمتر، چاقتر و تیره تر از پیکاپ های Single-Coil بنظر می رسد.

21 دیدگاه

 • Babak
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۵ در ۸:۴۳ ب.ظ

  Mamnoon, besiar matlabe khoobi bood, Ideye pickup yeki az jaleb tarin ide hayiye ke ta behal didam. yek raveshe gheyre mostaghim baraye tabdile sedaye acoustic be electric ba hefze keyfiat

 • امير
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۹ ب.ظ

  اگه میشه مدار اینها رو بعلاوه ولوم ها بکشید. اونها هم مهم هستند بخصوص که گاهی به خش خش و صداهای عجیب می یوفتن.

 • sheyda
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۵ در ۹:۲۸ ق.ظ

  مطلب زیبایی بود و واقعآ جای خالیش محسوس بود!

  استفاده از پیکاپ پیزوالکتریک من فکر میکنم بهتره؛نه؟
  اگه ممکنه در مورد ترکیب پیکاپها و مدارهای ترکیبیشون هم بنویسید.
  میشه یک پیکاپ پیزو رو با مغناطیسی با هم ترکیب کردتا از هر دو نوع صدا داشته باشیم؟

 • behnam
  ارسال شده در خرداد ۲۷, ۱۳۸۵ در ۷:۱۳ ب.ظ

  mishe dar morede shape tozih bediin?
  man vaghty shape bass am ro baz mikonam kheyli noise mide mishe begin dalilesh chiye?

 • shaghayegh
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۵۲ ق.ظ

  sallam
  mataleb vaghean khob bod
  dar bareye peydaish o bevojod avordan pizoelekterika ham ye matlab benevisid hamin tor dar bareye khasiateshon

 • meysam
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۵ در ۷:۱۱ ب.ظ

  salam matalebe amozandei bod age mishe tozih bedin ke mishe az gitarayi estefade kard ke ham pickup singlcoil dashte bashan ham pickup haye humbucker?

 • mahdi
  ارسال شده در آذر ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۱ ب.ظ

  دوستان عزیز سلام؛
  قصد تضعیف روحیه ندارم و قبلش لازم هست که از شما تشکر کنم برای وقت گذاشتن بر روی یک همچین مقاله ای. ولی خوب شاید بهتر بود که قبلش حتما با یک نوازنده یا یک فرد حرفه ای مشورت می کردید. چون اونجوری که من متوجه شدم این مقاله صرفا یک ترجمه بود و احتمالا شما سابقه نوازندگی و آشنایی با ساز پیچیده ای مثل گیتار الکتریک (و طبیعتا پیکاپ های اونها) را نداشتید. به هر حال مسلما پیکاپ های Single-Coil توسط تمام تولید کننده های حرفه ای استفاده می شوند و تعمیم دادن اون با استفاده از کلمه بیشتر به سری Strat از کمپانی Fender شاید زیاد جالب نباشه. همینطور پیکاپ های هامباکر (هومباکر تقریبا تلفظ اشتباهی است) Humbucker هم توسط تمامی تولید کننده ها استفاده می شوند و باز هم نسبت دادن اون ها به سری Les Paul از کمپانی Gibson شاید کار درستی نباشه.
  در مورد سوالاتی هم که بقیه دوستان پرسیدند می شه اینطور جواب داد که:
  امیر جان: مدار الکتریکی پیکاپ های مختلف (چون در واقعیت با یک یا دو پیکاپ دیگر ترکیب می شوند و بر روی ساز قرار می گیرند) تقریبا متفاوت است (البته تکنولوژی آنها مثل passive یا active بودن و همینطور استفاده از accessory ها مثل pre-amp و همینطور نوع سوئچ و چند حالته بودن اون که برای سوئچ بین پیکاپ ها استفاده می شه توی مدار اونها تاثیر داره. در کل هر تولید کننده ای چارت ها و datasheet های هر محصول را بطور کامل در وب سایتش قرار می ده و شما می تونی به راحتی به نقشه مدارات و بقیه اطلاعات فنی اونها دسترسی پیدا کنید.
  در مورد سوال میثم هم باید بگم که امروزه اکثر گیتار ها هم با پیکاپ Singel-Coil و هم با Humbucker تولید می شوند. و البته سری هایی مثل Strat تماما از Singel-Coil استفاده می کنند و یک سری هم مثل JS از کمپانی Ibanez و یا سری X-plorer از کمپانی Gibson فقط از Humbucker استفاده می کنند. البته معمولا سوئیچ هایی که بر روی گیتار قرار می گیره (آنهایی که از Humb استفاده می کنند – چه ترکیبی و چه تنها) در دو حالت امکان انتخاب یک سیم پیچ از یک پیکاپ Humb رو به شما می دهند. در واقع شما انگار که دو عدد singel-coil دارید که مجموعا یک humbucker می شوند.
  اگر مطلب دیگه ای هم به ذهنم رسید اضافه می کنم …
  فقط امیدوارم دوستانی که مشغول دادن اطلاعات به جوانان هستند و به نوعی در شکل گیری ذهن اونها نقش دارند در انتخاب مقالات و مطالبی که ارائه می دهند و همینطور کیفیت و صحت اطلاعات اونها نهایت دقت رو بکنن که خدای نکرده نیت خیر اونها خراب نشه و وقت و انرژی اونها به بهترین نحو استفاده بشه …
  جناب آقای رهنما باز هم از شما متشکر و امیدوارم که این جسارت من رو ببخشید …
  موفق و پیروز باشید؛

 • farshad
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۵ در ۲:۵۱ ق.ظ

  با سلام به همه دوستان :
  لطف کنید در مورد خروجی pickup کمی بیشتر بحث کنید.
  ضمنا یه سوال هم مطرح میکنم دوستان لطف کنن نظرات موثق خودشون رو ابراز کنن.
  در گیتار الکتریک که از PICKUP های HUMBUCKER استفاده شده (ترجیحا مدل GIBSON ) خروجی PICKUP بهتر است زیاد باشد یا کم؟

 • Mehrzadica
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۵ در ۱:۵۰ ق.ظ

  باعرض سلام و خسته نباشی
  لطفا در مورد کیفیت خروجی و حذف نویز هایشان و قیمت های آنها در ایران هم بیشتر توضیح دهید

 • alireza
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۲ ق.ظ

  salam merci az etelaatetoon faghat mikhastam bedoonam age pick up guitar electric mored peyda kone masalan noise dashte bashe mishe too iran pick up ro tamir ya avaz kard

 • ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۰ ق.ظ

  با سلام
  من جدیدا یه گیتار الکتریک یاماها ساخت اندونزی مدل پسیفیکا گرفتم.
  میخواستم کسانی که میتونن درباره این نوع گیتار بهم اطلاعات بدن و راهنماییم کنن از طریق آی دی مسنجرم قبول زحمت کنند و منو راهنمایی کنند.
  ممنون میشم
  این آی دی یاهو مسنجر منه
  Darkness_evil2008
  باز هم متشرکم
  خدانگهدار

 • mahdi
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۸۶ در ۶:۱۶ ب.ظ

  merci az maghaleye jalebeton.lotfan dar morede kuke bass guitar etelaat bedid

 • همایون
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۷ در ۴:۰۹ ق.ظ

  بسیار متشکر .من یک گیتار دارم که از دو هومباکر و ۱ سینگل تشکیل شده ولی در اکثر گیتار های تیپ گیتار خودم یعنی Stratocaster دیدم که حد اکثر ۱ هومباکر داره و به همین دلیل خیلی دنبال همچین مطلبی بودم که بودن چه فرقی دارن

 • حامد
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۱:۴۱ ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید واقعامطالبه جالبی بود خیلی اگه قیمت چند تا پیکاپها و آمپلی فایر ها رو رو سایت بذارید سپاسگذار

 • علی
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۹ در ۵:۴۵ ق.ظ

  شما توی متن گفته بودید هامبوکر بعضی از هارمونی هارو دریافت نمیکنه من گیتارم تک هسته ای هستش اما در دریافت هارمونی طبیعی فرت ۳ خیلی ضعیف تر از هامبوکر یا دو هسته ای یا ای ام جی عمل میکنه به نظر من EMG ACYIVE همه صدا هارو با قدرت بیشتری دریافت و پخش میکنه فقط لحجه صداش فرق میکنه و MUTE هاش میکوبه اما من SEYMOR DUNCAN تمام فلزی رو به بقیه ترجیح میدم لحجه ی صداش خیلی قشنگه ولی برای تپینگ و تریل و آرتیفیشال EMG یاHUMBOKER بهتره چون راحت تر پولاف و همر ها صدا میدن

 • faranak
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۹۰ در ۳:۰۴ ق.ظ

  ba arze salam . momkene be man begid ke dare ruye jaye batriye pikap ro az koja mitunam tahiye konam ?????????? mamnunam

 • farzin
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۴ ق.ظ

  salam man guitare Cort x11 daram ba pickup emgHz ke ye kelid baraye swich kardan beyne Single coil va humbucker dare ama nemidunam va3 ejraye sen me3 conserto ina kodum halatesh behtare…lotfan rahnemayi konid

 • حمید
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۴ در ۹:۳۹ ق.ظ

  لطفا اگه کسی میدونه چه جوری میتونیم بسازیم یا سایتی میشناسه که یاد میده بذاره

 • ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۱:۰۴ ب.ظ

  ببخشید میشه فیلم ۳ اموزشی رو بزارید

 • ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۲:۳۱ ب.ظ

  دوست گرامی در یوتیوب می توانید فیلم های مربوط به این موضوع را بیابید.

 • رامین
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۵ ق.ظ

  سلام
  اگر در گیتار هایی که پنج پیکاپ دارند،پیکاپ تک وسط گیتار خراب بشه باید همه ی پیکاپ ها را عوض کرد؟؟؟؟؟؟

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه»

«سایه» در دوره‌ای از موسیقی ایران تأثیرگذار بوده است. این تأثیرگذاری می‌تواند موضوع مقاله‌ای تحلیلی-انتقادی باشد. چنین پژوهش‌هایی نه تنها در مورد سایه بلکه در مورد دیگر هم‌دوره‌هایش نیز باید صورت گیرد (که به هر دلیل هنوز انجام نشده). سایه با موسیقی دستگاهی نیز در حد یک موسیقی‌دوستِ بسیار پیگیر که معاشرت‌هایی با اهالی این موسیقی داشته، آشنایی‌هایی دارد. از مجموع صحبت‌های او در منابع مختلف چنین برمی‌آید که این آشنایی، علمی و چندان عمیق نیست و بالطبع شامل داده‌هایی درست و غلط از دیده‌ها و شنیده‌هاست (مانند بیگجه‌خانی را شاگرد درویش‌خان دانستن! و موارد دیگر). واژگانِ موسیقایی نیز در شعرِ او فراوان‌اند.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

از روزهای گذشته…

دئو برای سنتور

دئو برای سنتور

قطعه دیگری که تقریبا” همزمان با “گفتگو” تصنیف شد “دوئو برای سنتور” در سه گاه نام داشت که توسط حسین دهلوی حدود سال ۱۳۳۲ ساخته شد و توسط فرامرز پایور و داریوش صفوت اجرا و در ۱۳۳۶ منتشر شد.
سپنتا؛ نقطه پایان یک مکتب (I)

سپنتا؛ نقطه پایان یک مکتب (I)

در چهار دهه‌ی گذشته علاوه بر این که شرایط هنری موسیقی تغییرات زیادی را از سر گذراند، هنجارها و کانون‌های توجه کار پژوهشی موسیقی نیز تغییر کرد و همین امر کار را برای همراهی نسل‌های گذشته دشوار می‌نمود. اما سپنتا به دلیل زندگی حرفه‌ای دانشگاهی‌اش با این تغییرات همراه بود و بدون این که لازم باشد زیرساخت زیباشناختی یا مکتب فکری‌اش را عوض کند با هنجارهای جدید همگام شد. افزون بر این یکی از معدود کسانی است که در دوره‌ی خاموشی ده‌ساله‌ی موسیقی بعد از انقلاب نیز چراغ موسیقی نویسی را در مجلات ادبی-هنری روشن نگاه داشت تا آن هنگام که دوباره نشریات موسیقی امکان انتشار یافتند.
دو مضراب چپ (قسمت پنجم)

دو مضراب چپ (قسمت پنجم)

دیدیم که در چهارمضراب ابوعطا ساخته حبیب سماعی، چگونه مضراب چپ به اجرای زینت ها و ریزه کاری ها می پردازد. شکل تعمیم یافته همین نوع مضراب بعدها با فرمی مدون در سایر آثار حبیب سماعی مشاهده می شود که آن ها هم مانند پایه چهارمضراب شور که قبلاً ذکر شد، الهام بخش بسیاری از بزرگان از جمله ابوالحسن صبا می شود.
اشکنازى از شوستاکوویچ مى گوید

اشکنازى از شوستاکوویچ مى گوید

اگر روى شوستاکوویچ برچسب معماگونه بودن مى زنند تنها براى آسان تر کردن کارشان است او یک انسان ساده است با درجه بالایى از هوشیارى نسبت به زندگى. جان استراتفورد و جان ریلى در اکتبر ۱۹۹۱ با ولادیمیر اشکنازى این مصاحبه را انجام دادند. اندکى پس از آن بود که اشکنازى ارکستر رویال فیلارمونیک را براى اجراى سمفونى هشتم شوستاکوویچ تمرین داده بود.
نوازندگان ایرانی و اروپایی «کنسرت مولانا» را در مادرید اجرا کردند

نوازندگان ایرانی و اروپایی «کنسرت مولانا» را در مادرید اجرا کردند

“کنسرت مولانا “Concieto Rumi توسط گروهی از نوازندگان ایرانی و اروپایی و بر اساس ساخته های جاوید افسری راد آهنگساز و سنتور نواز برجسته در مادرید پایتحت اسپانیا اجرا شد. صدای زیبای سالار عقیلی و هنر نوازندگان ارزنده یی چون بهنام و رضا سامانی (سازهای کوبه یی)، شهرام غلامی (عود) و داوود ورزیده (نی) بریت کارداس (Berit Cardas) ویولون ، الیزابت لی (Elisabeth Lie) ویولون ، گرو لودال (Gro Lovdahl) ویولا، امری کارداس (Emery Cardas) ویلونسل، کتیل ساندوم (Kjetil Sandum) کنترباس سبب آن بود تا به بهترین روی این برنامه به اجرا درآید.
«داستان وست ساید» با همراهی نوازندگان ایرانی اجرا شد

«داستان وست ساید» با همراهی نوازندگان ایرانی اجرا شد

هنرآموزان موسسه “Bridge of Art” (پل هنر) که از از ۲۴ اگوست وارد کشور اتریش و استان فورالبرگ شده بودند، با رهبری ایوو وارنیتش (رهبر و نوازنده کلارینت اتریشی و مدیر مدرسه موسیقی درنبیرن) آثاری از موسیقی کلاسیک از جمله اثر مشهور لئونارد برنشتاین به نام «داستان وست ساید» را اجرا کردند. در کنار این گروه، هنرجویان دیگری به آموزش نزد استادان کنسرواتوار دولتی فورارل برگ پرداختند.
گزارشی از نشست پایگاه های اطلاع رسانی <br />موسیقی کلاسیک ایران در شیراز

گزارشی از نشست پایگاه های اطلاع رسانی
موسیقی کلاسیک ایران در شیراز

افتتاحیه نشست رسمی پایگاه های اطلاع رسانی موسیقی کلاسیک ایران روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۸۶ با حضور تعدادی از وبلاگ نویسان و صاحبان پایگاه های مجازی و حضور عده ای از علاقه مندان به موسیقی و همچنین دکتر مسیح افقه، استاد دانشگاه و مدیر گروه موسیقی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، مجیدروزی طلب، مدیر آموزشگاه آزاد موسیقی تماشاگه راز و شهرام ممتحن، مدیر آموزشگاه آزاد موسیقی آبنوس و رییس انجمن موسیقی فارس برگزار شد.
قول و غزل یا قول و غزل (II)

قول و غزل یا قول و غزل (II)

مطرح شدن مجدد این عبارات در فضای جامعه موسیقی امروز، در ذهن و زبان بخشی از نسل معاصر موسیقیدانان و بطور کلی در امروز ادبیات موسیقی کلاسیک ایران، اگر نگوییم به تمامی، تا حدود زیادی مرهون پژوهش های دکتر ساسان فاطمی است. طرح بنیادی مسأله فرم در موسیقی کلاسیک ایران و پژوهشی خاص این موضوع، ‌سابقه چندانی حداقل در صد سال اخیر موسیقی ایران نداشته است. نامبرده در سال ۱۳۸۷ در شماره ۳۹ فصلنامه ماهور در مقاله “فرم و موسیقی ایران”، ضمن تصریح اینکه هیچ فرم صریح و یا بیان صریحی درباره فرم در موسیقی ایران وجود ندارد (ص۱۰۳)، به بررسی فرم ها و فرآیندهای آهنگسازی در موسیقی قدیم ایران پرداخته و گونه ها و فرم های موسیقی قدیم ایران را تشریح نموده است.
گزارش جلسه ی رونمایی از آلبوم «عشیران» (II)

گزارش جلسه ی رونمایی از آلبوم «عشیران» (II)

بابک خضرائی: سلام دوستان عزیز. خیلی خوشحالم که در این جمع کوچک، ولی خیلی هنرمند و اهل فکر، هستم. فکر می کنم گروهی از بهترین موسیقیدانان نسل میانی ما، که در واقع بدنه ی اصلی جامعه ی موسیقی ایران در امر آموزش و اجرا را تشکیل می دهند و پیش می برند، اینجا حضور دارند. اگر چند نفر دیگر هم بودند، واقعاَ می شد گفت که بدنه ی اصلی این نسل را اینجا داشتیم. به‌هرحال، تبریک می گویم به همه ی دوستان عزیز و جامعه ی موسیقی و به خصوص دو دوست عزیزم، سعید کردمافی و علی کاظمی، که پیوندشان از یک نظر برای من بسیار خجسته است؛ و آن اینکه این دو هم موسیقیدان هستند و هم موسیقی شناس. کمتر این دو ویژگی در یک نفر جمع می شود. نیازی به توضیح نیست که ممکن است مربوط به کارکردِ به نیمکره ی چپ و راست باشد یا هر چیز دیگر. این دو ویژگی به نحو ممتاز کمتر در یک نفر جمع می شود. البته حتماَ افراد دیگری هم هستند، اما به خصوص این دو عزیز برای من خیلی ستودنی اند؛ چراکه کارشان خیلی متفکرانه است، همچنین از ویرتوئوزیته ی کافی و ذوق برخوردارند.
بررسی مقایسه‌ای آثار آریستوگزنوس تارنتی و ابونصر فارابی (I)

بررسی مقایسه‌ای آثار آریستوگزنوس تارنتی و ابونصر فارابی (I)

«ابونصر طرخان ابن محمد فارابی» را «معلم ثانی» لقب داده‌اند (به تعقیب ارسطو که معلم نخست بود) که یعنی ارسطوگراترین متفکر دوره‌ی خودش بوده است. اندیشه‌ی موسیقایی فارابی نیز در بعضی دیدگاه‌ها بی نصیب از تاثیر اندیشه‌های یونانی نمانده تا حدی که برخی آرا و اندیشه‌های موسیقی‌شناسانه‌ی او را تنها ترجمانی از آرای موجود در نوشته‌های نظریه‌پردازان موسیقی یونانی می‌دانند: