پیکاپ گیتار

نمونه هایی از پیکاپ های معمولی و هوم باکر EMG که با قیمت هایی حدود 70 و 100 دلار بفروش می رسند.
نمونه هایی از پیکاپ های معمولی و هوم باکر EMG که با قیمت هایی حدود 70 و 100 دلار بفروش می رسند.
همانطور که می دانید وظیفه پیکاپ (Pickup) گیتار تبدیل ارتعاشات سیمهای ساز به سیگنالهای الکتریکی متناسب با شدت و فرکانس این ارتعاشات است. ایده اصلی و نحوه کار یک پیکاپ مغناطیسی معمولی گیتار به یک هسته مغناطیسی و سیم پیچی که دور آن پیچیده شده است باز می گردد.

نحوه کار به این صورت است که حرکت و ارتعاش سیم های ساز باعث تغییر رلوکتانس میدان شده، تغییراتی را در فلوی میدان می دهند. این تغییرات میدانی، که بطور مستقیم با کیفیت ارتعاش سیم مرتبط است موجب القای جریان الکتریکی متناسب با ارتعاش در سیم پیچ پیکاپ می شود.

کیفیت ساخت
ساختار هر پیکاپ، محل و نحوه قرار گرفتن آن از جمله پارامترهای مهمی هستند که بر روی کیفیت و چگونگی صوت خروجی ساز اثر می گذارند.

بعنوان مثال هر چقدر هسته مغناطیسی قوی تر باشد و یا سیم های ساز به پیکاپ نزدیک تر باشند، خروجی تولید شده شدت بیشتری دارد و یا هرچه تعداد سیم های سیم پیچ کمتر باشد پاسخ فرکانسی پیکاپ به فرکانس های بالا بهتر است و هر چه بیشتر باشد برعکس پاسخ فرکانسی در قسمت های بالا ضعیف می شود.

پیکاپ هایی که تعداد دور سیم پیچ آنها کمتر باشد، دارای امپدانس خروجی کمتری هستند و عمومآ وفاداری بیشتری هنگام تبدیل ارتعاش به الکتریسیته دارند.

باتوجه به ساختارهای متفاوتی که پیکاپ ها می توانند داشته باشند، خروجی پیکاپ مختلف متفاوت است؛ خروجی آنها از چیزی حدود صد میلی ولت شروع می شود و می تواند به یک ولت! هم برسد.

پیکاپ های ارزان قیمت دارای طراحی بد و مواد اولیه نا مرغوب هستند بگونه ای که ممکن است به علت اشکال در پیچیده شدن سیم پیچ، دارای خاصیت خازنی نیز بشوند. بنابراین هنگامی که آنها به کابل ارتباطی با آمپلی فایر متصل می شوند یک مدار تشدید تولید میکنند و در فرکانسهای خاص پدیده رزونانس را بوجود بیاورند.

ارتعاش سیم، باعث تغییر میدان مغناطیسی شده و در سیم پیچ جریانی متناسب با کیفیت ارتعاش القا میکند.
اگر گیتار الکتریک داشته باشید ممکن است با این پدیده برخورد کرده باشید که خروجی صدای یکی از سیم ها یا نتها حجم صوتی بیشتری از سایر سیم ها یا نتها تولید می کنند.

هرچه تعداد دورهای سیم پیچ بیشتر باشد، فرکانس رزونانس پایین تر می آید و از طرف دیگر خاصیت خازنی و سلفی سیم پیچ بیشتر شده و رفتار غیر خطی پیک آپ تشدید می گردد. به همین علت است که در مواردی که نیاز به رفتار خطی و پاسخ فرکانسی بهتر باشیم، لازم است تا از پیکاپ های پیزوالکتریک یا حتی نوری استفاده کنیم.

ناگفته نماند، ممکن است برخی از نوازندگان از خروجی رفتار غیر خطی این پیکاپ ها لذت برده و آنرا مناسب سبک موسیقی خود می دانند.

انواع متداول پیکاپ مغناطیسی
پیکاپ های مغناطیسی بصورت معمول در دونوع ساخته می شود، آنهایی که دارای یک سیم پیچ هستند که معمولآ روی گیتارهای فندر Stratocaster استفاده می شود. جیمی هندریکس، اریک کلپتون و دیوید گیلمور از جمله علاقمندان به صدای این نوع از گیتارها هستند.

نوع دیگر دارای دو سیم پیچ و یک هسته است که بیشتر بنام هومباکر (Humbucker) معروف است که توسط یکی از کارکنان کارخانه گیبسون در سال ۱۹۵۰ اختراع شد، از این پیکاپ ها بیشتر در گیتارهای لس پاول (Les Paul) گیبسون استفاده می شود.

پیکاپ های Single-Coil به تغییرات فلوی مغناطیسی بسیار حساس هستند، بنابراین پاسخ خوبی به کوچکترین ارتعاشهای سیم می دهند. اما از طرف دیگر این حساسیت باعث می شود که آنها جاذب تغییرات میدانهای مغناطیسی موجود در محیط هم باشند، بعنوان مثال تغییر میدانی که در دستگاه های برقی با فرکانس ۵۰-۶۰ هرتز در محیط وجود دارد.

هر چند توسط فیلتر اغلب می توان جلوی تقویت این میادین ناخواسته را گرفت اما در کل وجود نویز در محیط می تواند باعث دردسر در گرفتن خروجی تمیز از این پیکاپ ها باشد؛ برای همین اگر بصورت خانگی با این نوع از سازها کار کنیم عمومآ یک صدای هوم (Hum) به همراه موسیقی از آنها خواهیم شنید.

اما پیکاپ های هومباکر توانسته اند بر این مشکل غلبه کنند. دو سیم پیچ موجود در این پیکاپ ها که از لحاظ الکتریکی سری هستند، در جهت خلاف هم پیچیده می شوند بنابراین نویزی را که از محیط می گیرند دارای ولتاژ معکوس نسبت به هم شده و در مجموع یکدیگر را خنثی می کنند. از طرف دیگر این دو سیم پیچ باعث تقویت جریان حاصل از القای هسته مغناطیسی شده و صدای ساز را قوی تر دریافت می کند.

البته این سبک طراحی پیکاپ هزینه ای هم در بر دارد و آن اینکه بسیاری از هارمونیک های بالای صدای اصلی نیز از این طریق حذف می شوند. چرا که همانطور که قبلآ هم اشاره کردیم بالا بودن تعداد دور سیم پیچ اندکتانس سیم پیچ را بالا می برد و پاسخ فرکانسی در فرکانس های بالا تضعیف می کند، برای همین است که صدای این گیتارها کمی گرمتر، چاقتر و تیره تر از پیکاپ های Single-Coil بنظر می رسد.

20 دیدگاه

 • Babak
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۵ در ۸:۴۳ ب.ظ

  Mamnoon, besiar matlabe khoobi bood, Ideye pickup yeki az jaleb tarin ide hayiye ke ta behal didam. yek raveshe gheyre mostaghim baraye tabdile sedaye acoustic be electric ba hefze keyfiat

 • امير
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۹ ب.ظ

  اگه میشه مدار اینها رو بعلاوه ولوم ها بکشید. اونها هم مهم هستند بخصوص که گاهی به خش خش و صداهای عجیب می یوفتن.

 • sheyda
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۵ در ۹:۲۸ ق.ظ

  مطلب زیبایی بود و واقعآ جای خالیش محسوس بود!

  استفاده از پیکاپ پیزوالکتریک من فکر میکنم بهتره؛نه؟
  اگه ممکنه در مورد ترکیب پیکاپها و مدارهای ترکیبیشون هم بنویسید.
  میشه یک پیکاپ پیزو رو با مغناطیسی با هم ترکیب کردتا از هر دو نوع صدا داشته باشیم؟

 • behnam
  ارسال شده در خرداد ۲۷, ۱۳۸۵ در ۷:۱۳ ب.ظ

  mishe dar morede shape tozih bediin?
  man vaghty shape bass am ro baz mikonam kheyli noise mide mishe begin dalilesh chiye?

 • shaghayegh
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۵۲ ق.ظ

  sallam
  mataleb vaghean khob bod
  dar bareye peydaish o bevojod avordan pizoelekterika ham ye matlab benevisid hamin tor dar bareye khasiateshon

 • meysam
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۵ در ۷:۱۱ ب.ظ

  salam matalebe amozandei bod age mishe tozih bedin ke mishe az gitarayi estefade kard ke ham pickup singlcoil dashte bashan ham pickup haye humbucker?

 • mahdi
  ارسال شده در آذر ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۱ ب.ظ

  دوستان عزیز سلام؛
  قصد تضعیف روحیه ندارم و قبلش لازم هست که از شما تشکر کنم برای وقت گذاشتن بر روی یک همچین مقاله ای. ولی خوب شاید بهتر بود که قبلش حتما با یک نوازنده یا یک فرد حرفه ای مشورت می کردید. چون اونجوری که من متوجه شدم این مقاله صرفا یک ترجمه بود و احتمالا شما سابقه نوازندگی و آشنایی با ساز پیچیده ای مثل گیتار الکتریک (و طبیعتا پیکاپ های اونها) را نداشتید. به هر حال مسلما پیکاپ های Single-Coil توسط تمام تولید کننده های حرفه ای استفاده می شوند و تعمیم دادن اون با استفاده از کلمه بیشتر به سری Strat از کمپانی Fender شاید زیاد جالب نباشه. همینطور پیکاپ های هامباکر (هومباکر تقریبا تلفظ اشتباهی است) Humbucker هم توسط تمامی تولید کننده ها استفاده می شوند و باز هم نسبت دادن اون ها به سری Les Paul از کمپانی Gibson شاید کار درستی نباشه.
  در مورد سوالاتی هم که بقیه دوستان پرسیدند می شه اینطور جواب داد که:
  امیر جان: مدار الکتریکی پیکاپ های مختلف (چون در واقعیت با یک یا دو پیکاپ دیگر ترکیب می شوند و بر روی ساز قرار می گیرند) تقریبا متفاوت است (البته تکنولوژی آنها مثل passive یا active بودن و همینطور استفاده از accessory ها مثل pre-amp و همینطور نوع سوئچ و چند حالته بودن اون که برای سوئچ بین پیکاپ ها استفاده می شه توی مدار اونها تاثیر داره. در کل هر تولید کننده ای چارت ها و datasheet های هر محصول را بطور کامل در وب سایتش قرار می ده و شما می تونی به راحتی به نقشه مدارات و بقیه اطلاعات فنی اونها دسترسی پیدا کنید.
  در مورد سوال میثم هم باید بگم که امروزه اکثر گیتار ها هم با پیکاپ Singel-Coil و هم با Humbucker تولید می شوند. و البته سری هایی مثل Strat تماما از Singel-Coil استفاده می کنند و یک سری هم مثل JS از کمپانی Ibanez و یا سری X-plorer از کمپانی Gibson فقط از Humbucker استفاده می کنند. البته معمولا سوئیچ هایی که بر روی گیتار قرار می گیره (آنهایی که از Humb استفاده می کنند – چه ترکیبی و چه تنها) در دو حالت امکان انتخاب یک سیم پیچ از یک پیکاپ Humb رو به شما می دهند. در واقع شما انگار که دو عدد singel-coil دارید که مجموعا یک humbucker می شوند.
  اگر مطلب دیگه ای هم به ذهنم رسید اضافه می کنم …
  فقط امیدوارم دوستانی که مشغول دادن اطلاعات به جوانان هستند و به نوعی در شکل گیری ذهن اونها نقش دارند در انتخاب مقالات و مطالبی که ارائه می دهند و همینطور کیفیت و صحت اطلاعات اونها نهایت دقت رو بکنن که خدای نکرده نیت خیر اونها خراب نشه و وقت و انرژی اونها به بهترین نحو استفاده بشه …
  جناب آقای رهنما باز هم از شما متشکر و امیدوارم که این جسارت من رو ببخشید …
  موفق و پیروز باشید؛

 • farshad
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۵ در ۲:۵۱ ق.ظ

  با سلام به همه دوستان :
  لطف کنید در مورد خروجی pickup کمی بیشتر بحث کنید.
  ضمنا یه سوال هم مطرح میکنم دوستان لطف کنن نظرات موثق خودشون رو ابراز کنن.
  در گیتار الکتریک که از PICKUP های HUMBUCKER استفاده شده (ترجیحا مدل GIBSON ) خروجی PICKUP بهتر است زیاد باشد یا کم؟

 • Mehrzadica
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۵ در ۱:۵۰ ق.ظ

  باعرض سلام و خسته نباشی
  لطفا در مورد کیفیت خروجی و حذف نویز هایشان و قیمت های آنها در ایران هم بیشتر توضیح دهید

 • alireza
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۲ ق.ظ

  salam merci az etelaatetoon faghat mikhastam bedoonam age pick up guitar electric mored peyda kone masalan noise dashte bashe mishe too iran pick up ro tamir ya avaz kard

 • ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۰ ق.ظ

  با سلام
  من جدیدا یه گیتار الکتریک یاماها ساخت اندونزی مدل پسیفیکا گرفتم.
  میخواستم کسانی که میتونن درباره این نوع گیتار بهم اطلاعات بدن و راهنماییم کنن از طریق آی دی مسنجرم قبول زحمت کنند و منو راهنمایی کنند.
  ممنون میشم
  این آی دی یاهو مسنجر منه
  Darkness_evil2008
  باز هم متشرکم
  خدانگهدار

 • mahdi
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۸۶ در ۶:۱۶ ب.ظ

  merci az maghaleye jalebeton.lotfan dar morede kuke bass guitar etelaat bedid

 • همایون
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۷ در ۴:۰۹ ق.ظ

  بسیار متشکر .من یک گیتار دارم که از دو هومباکر و ۱ سینگل تشکیل شده ولی در اکثر گیتار های تیپ گیتار خودم یعنی Stratocaster دیدم که حد اکثر ۱ هومباکر داره و به همین دلیل خیلی دنبال همچین مطلبی بودم که بودن چه فرقی دارن

 • حامد
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۱:۴۱ ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید واقعامطالبه جالبی بود خیلی اگه قیمت چند تا پیکاپها و آمپلی فایر ها رو رو سایت بذارید سپاسگذار

 • علی
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۹ در ۵:۴۵ ق.ظ

  شما توی متن گفته بودید هامبوکر بعضی از هارمونی هارو دریافت نمیکنه من گیتارم تک هسته ای هستش اما در دریافت هارمونی طبیعی فرت ۳ خیلی ضعیف تر از هامبوکر یا دو هسته ای یا ای ام جی عمل میکنه به نظر من EMG ACYIVE همه صدا هارو با قدرت بیشتری دریافت و پخش میکنه فقط لحجه صداش فرق میکنه و MUTE هاش میکوبه اما من SEYMOR DUNCAN تمام فلزی رو به بقیه ترجیح میدم لحجه ی صداش خیلی قشنگه ولی برای تپینگ و تریل و آرتیفیشال EMG یاHUMBOKER بهتره چون راحت تر پولاف و همر ها صدا میدن

 • faranak
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۹۰ در ۳:۰۴ ق.ظ

  ba arze salam . momkene be man begid ke dare ruye jaye batriye pikap ro az koja mitunam tahiye konam ?????????? mamnunam

 • farzin
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۴ ق.ظ

  salam man guitare Cort x11 daram ba pickup emgHz ke ye kelid baraye swich kardan beyne Single coil va humbucker dare ama nemidunam va3 ejraye sen me3 conserto ina kodum halatesh behtare…lotfan rahnemayi konid

 • حمید
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۴ در ۹:۳۹ ق.ظ

  لطفا اگه کسی میدونه چه جوری میتونیم بسازیم یا سایتی میشناسه که یاد میده بذاره

 • ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۱:۰۴ ب.ظ

  ببخشید میشه فیلم ۳ اموزشی رو بزارید

 • ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۲:۳۱ ب.ظ

  دوست گرامی در یوتیوب می توانید فیلم های مربوط به این موضوع را بیابید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (V)

موسیقی ایران موسیقی بی‌نهایت وسیعی است. به خاطر اینکه موسیقی ایران یک سیستم دوگانه «دوآل‌سیستم» (Dual System) دارد که از قرن‌های متوالی به ما رسیده است. بخشی از این سیستم که قدیمی‌تر است سیستم «مقام» است که از قرن هشتم میلادی تا قرن نوزدهم میلادی در ایران رواج داشته است. و به خاطر شرایطی تاریخی که من از آن آگاه نیستم، به علت اینکه موزیکولوگ نیستم، سیستم جدیدتری به اسم «دستگاه» در ایران رشد می‌کند ولیکن مقام از بین نمی‌رود و در موسیقی نواحی ایران هنوز با سیستم مقام سروکار داریم و هنوز مقام به زندگی خودش ادامه می‌دهد. درنتیجه با دو سیستم در موسیقی ایران مواجه هستیم. به همین خاطر وسعت این سیستم دوگانه بی‌نهایت زیاد است. نمی‌خواهم به مسائل تکنیکی بروم اما مثل اقیانوسی است که می‌شود از هر کجایش آب برداشت. هر نوع موسیقی‌ای که بخواهیم می‌شود از این سیستم درست کرد.

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

در ضمن بررسی منابعی برای تهیه مقاله ای درباره نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی به این مقاله جالب بر خوردم که برای روشنگری تاریخی درباره مبادلات فرهنگی و موسیقایی شرق و غرب لازم و مفید است؛ و با مقاله های «نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی» و جستارِ پیوست «درباره عقب ماندگی و پیشرفت» ارتباط دارد.

از روزهای گذشته…

درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (VI)

درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (VI)

اگر در میزان اول دوضربی به جای دو سیاه، ۸ دولا چنگ (میزان ۳) قرار داشته باشد، می توان گفت میزان سوم، ۸ ضربی ۴+۴ است با دو تاکید. اما چون اجزاء ترکیب کننده، زمان های یک اندازه (یک سیاه یا ۴/۱) دارند، این میزان ها همه با دو ضرب (با دوتا پا زدن یا دو ضربه مترونم) قابل اجرا هستند. یا دقیق تر واحد زمانی تعیین کننده در داخل میزان یک نت سیاه یا یک ۴/۱ است.
گفتگو با سارا چانگ (VI)

گفتگو با سارا چانگ (VI)

درست است، اما او تنها ۱۰ سال سن دارد و دقیقا نمی داند چه می خواهد، تقریبا مثل خود من! همه فکر می کردند من می دانستم چه می خواهم وقتی ۱۰ ساله بودم، اما نمی دانستم و هنوز هم در حال جستجو هستم. برای او هم همینطور، اگر روزی کسی او را به زمین تمرین نبرد، او با سبدی پر از توپهای تنیس به زیر زمین می رود و آنها را به در پارکینگ می زند و این مرا دیوانه می کند، زیرا در حال تمرین کردن هستم، اما او عاشق این کار است! به من می گوید: “می توانی امروز با من به زمین تمرین بیایی؟ می توانی فقط کمکم کنی که سرویس بزنم؟ ”
جواهری: از دوره باستان گروه نوازی داشتیم

جواهری: از دوره باستان گروه نوازی داشتیم

بدنبال تهیه مطلب علیرضا جواهری با علیرضا جواهری موسیقیدان معاصر مصاحبه ای انجام دادیم که در این مطلب قسمت اول آنرا میخوانید.
به مناسبت ۴۸ سالگی مهران مهرنیا

به مناسبت ۴۸ سالگی مهران مهرنیا

بیست و دوم تیرماه سالروز تولد مهران مهرنیا آهنگساز و نوازنده و مدرس تار و سه تار است. به این مناسبت دوست و همکار قدیمی او، شهرام صارمی نوازنده کمانچه و نویسنده موسیقی درباره این هنرمند نوشته ای را تهیه کرده است که می خوانید:
آریانا برکشلی از آثار رنجبران می گوید

آریانا برکشلی از آثار رنجبران می گوید

این مطلب مقاله ای است از آریانا برکشلی (Ariana Barkeshli) پیانیست، محقق و استاد موسیقی و همچنین رئیس بخش هنری کنفرانس بین المللی ایرانشناسی در سال ۲۰۸۸ International Society of Iranian Studies ISIS. آرایانا برکشلی متولد تهران و فرزند پروفسور مهدی برکشلی فیزیکدان و موسیقیدان فقید ایرانی است. اولین معلم او پدرش بوده است، در ۱۵ سالگی او برای ادامه تحصیلات موسیقی، به کشور فرانسه مهاجرت کرد و در بخش خارجی کنسرواتوار پاریس و کنسرواتوار آمی ین (Amien) اکول نورمال موسیقی پاریس و پس از آن دانشگاه ایالتی نیویورک تحصیلاتیش را ادامه داد. او دارای مدرک فوق لیسانس موسیقی از فرانسه و آمریکا میباشد.
پرآرایش و رامش و خواسته (V)

پرآرایش و رامش و خواسته (V)

در تکرار دو بیت ذکر شده، حالات (نوانس ها) آوازی خوانده شده توسط همایون شجریان – که به هیچ عنوان قابل نگارش دقیق نیست – کاملا بیانگر است. علاوه بر آن، تکنیک هایی که پیش از این، آن ها را بیشتر در نوازندگی سازهای ایرانی شنیده بودیم نیز توسط وی شنیده می شوند. برای مثال در همین تکرار ابیات، استکاتو روی کلمات “بزد” و”نگه” اجرا می شود.
برنامه های موسیقی خرداد ماه فرهنگسرای ارسباران

برنامه های موسیقی خرداد ماه فرهنگسرای ارسباران

فرهنگسرای ارسباران در خرداد ماه امسال با مدیریت موسیقی شهرام صارمی، برنامه های متنوعی را در حوزه موسیقی برگزار می کند که اولین آن «بررسی آثار محمد سعید شریفیان» بود و دومین برنامه «ضرب اصول، نقد فعالیت خانه موسیقی» بود که البته برنامه دوم به دستور مدیریت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به اجرا نرسید. برنامه های سوم و چهارم فرهنگسرای ارسباران را در ادامه می خوانید:
اپرای سان فرانسیسکو (II)

اپرای سان فرانسیسکو (II)

کورت هربرت آدلر (Kurt Herbert Adler) (1905-1988) کارگردان و رهبر اپرا در سال ۱۹۳۸ بعد از تجربه های اولیه و تمارین فراوان در زمینه های مختلف موسیقی و تاتر در اتریش، آلمان و ایتالیا، به آمریکا رفت. به مدت ۵ سال برای تشکیل گروه کر، در کمپانی اپرای شیکاگو (chorus of the Chicago Opera Company) کار کرد. مرولا (Merola) که درباره او شنیده بود، او را به اپرای سن فرنسیسکو (San Francisco opera) در سال ۱۹۴۳ به عنوان گرداننده اجراهای کر، دعوت کرد.
جشنواره «جوایز موسیقی آمریکا»

جشنواره «جوایز موسیقی آمریکا»

جوایز موسیقی آمریکا (AMA) یک جشنواره سالانه است که موسیقیدانان برتر آمریکایی را معرفی می کند. بنیانگذار این جشنواره دیک کلارک (Dick Clark) مجری مشهور آمریکایی و یکی از مروجین اصلی موسیقی راک اند رول بود؛ دیک کلارک به مدت ۳۳ سال تهیه‌کننده و مجری برنامه‌ی «دسته‌ی موسیقی آمریکا» در فاصله سال‌های ۱۹۵۶ تا سال ۱۹۸۹ بوده و در طی بیش از سه دهه میزبان بیشتر خوانندگان مشهور آمریکایی بود. جشنواره «جوایز موسیقی آمریکا» در سال ۱۹۷۳ برای ABC ایجاد شده و آرای آن کاملا بر اساس رای مردمی محاسبه می شود و هیات داورانی در کار نیست.
جسور و ایرانی (I)

جسور و ایرانی (I)

“جوی نقره ای مهتاب” شاید یکی از قابل توجه ترین آثار تکنوازی سال های اخیر موسیقی ایرانی – بدون همراهی آنسامبل و آواز – باشد که با نوازندگی دو هنرمند شناخته شده ی موسیقی کلاسیک ایرانی، ”بهداد بابایی”و ”نوید افقه” منتشر شده است.