پیکاپ گیتار

نمونه هایی از پیکاپ های معمولی و هوم باکر EMG که با قیمت هایی حدود 70 و 100 دلار بفروش می رسند.
نمونه هایی از پیکاپ های معمولی و هوم باکر EMG که با قیمت هایی حدود 70 و 100 دلار بفروش می رسند.
همانطور که می دانید وظیفه پیکاپ (Pickup) گیتار تبدیل ارتعاشات سیمهای ساز به سیگنالهای الکتریکی متناسب با شدت و فرکانس این ارتعاشات است. ایده اصلی و نحوه کار یک پیکاپ مغناطیسی معمولی گیتار به یک هسته مغناطیسی و سیم پیچی که دور آن پیچیده شده است باز می گردد.

نحوه کار به این صورت است که حرکت و ارتعاش سیم های ساز باعث تغییر رلوکتانس میدان شده، تغییراتی را در فلوی میدان می دهند. این تغییرات میدانی، که بطور مستقیم با کیفیت ارتعاش سیم مرتبط است موجب القای جریان الکتریکی متناسب با ارتعاش در سیم پیچ پیکاپ می شود.

کیفیت ساخت
ساختار هر پیکاپ، محل و نحوه قرار گرفتن آن از جمله پارامترهای مهمی هستند که بر روی کیفیت و چگونگی صوت خروجی ساز اثر می گذارند.

بعنوان مثال هر چقدر هسته مغناطیسی قوی تر باشد و یا سیم های ساز به پیکاپ نزدیک تر باشند، خروجی تولید شده شدت بیشتری دارد و یا هرچه تعداد سیم های سیم پیچ کمتر باشد پاسخ فرکانسی پیکاپ به فرکانس های بالا بهتر است و هر چه بیشتر باشد برعکس پاسخ فرکانسی در قسمت های بالا ضعیف می شود.

پیکاپ هایی که تعداد دور سیم پیچ آنها کمتر باشد، دارای امپدانس خروجی کمتری هستند و عمومآ وفاداری بیشتری هنگام تبدیل ارتعاش به الکتریسیته دارند.

باتوجه به ساختارهای متفاوتی که پیکاپ ها می توانند داشته باشند، خروجی پیکاپ مختلف متفاوت است؛ خروجی آنها از چیزی حدود صد میلی ولت شروع می شود و می تواند به یک ولت! هم برسد.

پیکاپ های ارزان قیمت دارای طراحی بد و مواد اولیه نا مرغوب هستند بگونه ای که ممکن است به علت اشکال در پیچیده شدن سیم پیچ، دارای خاصیت خازنی نیز بشوند. بنابراین هنگامی که آنها به کابل ارتباطی با آمپلی فایر متصل می شوند یک مدار تشدید تولید میکنند و در فرکانسهای خاص پدیده رزونانس را بوجود بیاورند.

ارتعاش سیم، باعث تغییر میدان مغناطیسی شده و در سیم پیچ جریانی متناسب با کیفیت ارتعاش القا میکند.
اگر گیتار الکتریک داشته باشید ممکن است با این پدیده برخورد کرده باشید که خروجی صدای یکی از سیم ها یا نتها حجم صوتی بیشتری از سایر سیم ها یا نتها تولید می کنند.

هرچه تعداد دورهای سیم پیچ بیشتر باشد، فرکانس رزونانس پایین تر می آید و از طرف دیگر خاصیت خازنی و سلفی سیم پیچ بیشتر شده و رفتار غیر خطی پیک آپ تشدید می گردد. به همین علت است که در مواردی که نیاز به رفتار خطی و پاسخ فرکانسی بهتر باشیم، لازم است تا از پیکاپ های پیزوالکتریک یا حتی نوری استفاده کنیم.

ناگفته نماند، ممکن است برخی از نوازندگان از خروجی رفتار غیر خطی این پیکاپ ها لذت برده و آنرا مناسب سبک موسیقی خود می دانند.

انواع متداول پیکاپ مغناطیسی
پیکاپ های مغناطیسی بصورت معمول در دونوع ساخته می شود، آنهایی که دارای یک سیم پیچ هستند که معمولآ روی گیتارهای فندر Stratocaster استفاده می شود. جیمی هندریکس، اریک کلپتون و دیوید گیلمور از جمله علاقمندان به صدای این نوع از گیتارها هستند.

نوع دیگر دارای دو سیم پیچ و یک هسته است که بیشتر بنام هومباکر (Humbucker) معروف است که توسط یکی از کارکنان کارخانه گیبسون در سال ۱۹۵۰ اختراع شد، از این پیکاپ ها بیشتر در گیتارهای لس پاول (Les Paul) گیبسون استفاده می شود.

پیکاپ های Single-Coil به تغییرات فلوی مغناطیسی بسیار حساس هستند، بنابراین پاسخ خوبی به کوچکترین ارتعاشهای سیم می دهند. اما از طرف دیگر این حساسیت باعث می شود که آنها جاذب تغییرات میدانهای مغناطیسی موجود در محیط هم باشند، بعنوان مثال تغییر میدانی که در دستگاه های برقی با فرکانس ۵۰-۶۰ هرتز در محیط وجود دارد.

هر چند توسط فیلتر اغلب می توان جلوی تقویت این میادین ناخواسته را گرفت اما در کل وجود نویز در محیط می تواند باعث دردسر در گرفتن خروجی تمیز از این پیکاپ ها باشد؛ برای همین اگر بصورت خانگی با این نوع از سازها کار کنیم عمومآ یک صدای هوم (Hum) به همراه موسیقی از آنها خواهیم شنید.

اما پیکاپ های هومباکر توانسته اند بر این مشکل غلبه کنند. دو سیم پیچ موجود در این پیکاپ ها که از لحاظ الکتریکی سری هستند، در جهت خلاف هم پیچیده می شوند بنابراین نویزی را که از محیط می گیرند دارای ولتاژ معکوس نسبت به هم شده و در مجموع یکدیگر را خنثی می کنند. از طرف دیگر این دو سیم پیچ باعث تقویت جریان حاصل از القای هسته مغناطیسی شده و صدای ساز را قوی تر دریافت می کند.

البته این سبک طراحی پیکاپ هزینه ای هم در بر دارد و آن اینکه بسیاری از هارمونیک های بالای صدای اصلی نیز از این طریق حذف می شوند. چرا که همانطور که قبلآ هم اشاره کردیم بالا بودن تعداد دور سیم پیچ اندکتانس سیم پیچ را بالا می برد و پاسخ فرکانسی در فرکانس های بالا تضعیف می کند، برای همین است که صدای این گیتارها کمی گرمتر، چاقتر و تیره تر از پیکاپ های Single-Coil بنظر می رسد.

20 دیدگاه

 • Babak
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۵ در ۸:۴۳ ب.ظ

  Mamnoon, besiar matlabe khoobi bood, Ideye pickup yeki az jaleb tarin ide hayiye ke ta behal didam. yek raveshe gheyre mostaghim baraye tabdile sedaye acoustic be electric ba hefze keyfiat

 • امير
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۹ ب.ظ

  اگه میشه مدار اینها رو بعلاوه ولوم ها بکشید. اونها هم مهم هستند بخصوص که گاهی به خش خش و صداهای عجیب می یوفتن.

 • sheyda
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۵ در ۹:۲۸ ق.ظ

  مطلب زیبایی بود و واقعآ جای خالیش محسوس بود!

  استفاده از پیکاپ پیزوالکتریک من فکر میکنم بهتره؛نه؟
  اگه ممکنه در مورد ترکیب پیکاپها و مدارهای ترکیبیشون هم بنویسید.
  میشه یک پیکاپ پیزو رو با مغناطیسی با هم ترکیب کردتا از هر دو نوع صدا داشته باشیم؟

 • behnam
  ارسال شده در خرداد ۲۷, ۱۳۸۵ در ۷:۱۳ ب.ظ

  mishe dar morede shape tozih bediin?
  man vaghty shape bass am ro baz mikonam kheyli noise mide mishe begin dalilesh chiye?

 • shaghayegh
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۵ در ۱۲:۵۲ ق.ظ

  sallam
  mataleb vaghean khob bod
  dar bareye peydaish o bevojod avordan pizoelekterika ham ye matlab benevisid hamin tor dar bareye khasiateshon

 • meysam
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۵ در ۷:۱۱ ب.ظ

  salam matalebe amozandei bod age mishe tozih bedin ke mishe az gitarayi estefade kard ke ham pickup singlcoil dashte bashan ham pickup haye humbucker?

 • mahdi
  ارسال شده در آذر ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۱ ب.ظ

  دوستان عزیز سلام؛
  قصد تضعیف روحیه ندارم و قبلش لازم هست که از شما تشکر کنم برای وقت گذاشتن بر روی یک همچین مقاله ای. ولی خوب شاید بهتر بود که قبلش حتما با یک نوازنده یا یک فرد حرفه ای مشورت می کردید. چون اونجوری که من متوجه شدم این مقاله صرفا یک ترجمه بود و احتمالا شما سابقه نوازندگی و آشنایی با ساز پیچیده ای مثل گیتار الکتریک (و طبیعتا پیکاپ های اونها) را نداشتید. به هر حال مسلما پیکاپ های Single-Coil توسط تمام تولید کننده های حرفه ای استفاده می شوند و تعمیم دادن اون با استفاده از کلمه بیشتر به سری Strat از کمپانی Fender شاید زیاد جالب نباشه. همینطور پیکاپ های هامباکر (هومباکر تقریبا تلفظ اشتباهی است) Humbucker هم توسط تمامی تولید کننده ها استفاده می شوند و باز هم نسبت دادن اون ها به سری Les Paul از کمپانی Gibson شاید کار درستی نباشه.
  در مورد سوالاتی هم که بقیه دوستان پرسیدند می شه اینطور جواب داد که:
  امیر جان: مدار الکتریکی پیکاپ های مختلف (چون در واقعیت با یک یا دو پیکاپ دیگر ترکیب می شوند و بر روی ساز قرار می گیرند) تقریبا متفاوت است (البته تکنولوژی آنها مثل passive یا active بودن و همینطور استفاده از accessory ها مثل pre-amp و همینطور نوع سوئچ و چند حالته بودن اون که برای سوئچ بین پیکاپ ها استفاده می شه توی مدار اونها تاثیر داره. در کل هر تولید کننده ای چارت ها و datasheet های هر محصول را بطور کامل در وب سایتش قرار می ده و شما می تونی به راحتی به نقشه مدارات و بقیه اطلاعات فنی اونها دسترسی پیدا کنید.
  در مورد سوال میثم هم باید بگم که امروزه اکثر گیتار ها هم با پیکاپ Singel-Coil و هم با Humbucker تولید می شوند. و البته سری هایی مثل Strat تماما از Singel-Coil استفاده می کنند و یک سری هم مثل JS از کمپانی Ibanez و یا سری X-plorer از کمپانی Gibson فقط از Humbucker استفاده می کنند. البته معمولا سوئیچ هایی که بر روی گیتار قرار می گیره (آنهایی که از Humb استفاده می کنند – چه ترکیبی و چه تنها) در دو حالت امکان انتخاب یک سیم پیچ از یک پیکاپ Humb رو به شما می دهند. در واقع شما انگار که دو عدد singel-coil دارید که مجموعا یک humbucker می شوند.
  اگر مطلب دیگه ای هم به ذهنم رسید اضافه می کنم …
  فقط امیدوارم دوستانی که مشغول دادن اطلاعات به جوانان هستند و به نوعی در شکل گیری ذهن اونها نقش دارند در انتخاب مقالات و مطالبی که ارائه می دهند و همینطور کیفیت و صحت اطلاعات اونها نهایت دقت رو بکنن که خدای نکرده نیت خیر اونها خراب نشه و وقت و انرژی اونها به بهترین نحو استفاده بشه …
  جناب آقای رهنما باز هم از شما متشکر و امیدوارم که این جسارت من رو ببخشید …
  موفق و پیروز باشید؛

 • farshad
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۵ در ۲:۵۱ ق.ظ

  با سلام به همه دوستان :
  لطف کنید در مورد خروجی pickup کمی بیشتر بحث کنید.
  ضمنا یه سوال هم مطرح میکنم دوستان لطف کنن نظرات موثق خودشون رو ابراز کنن.
  در گیتار الکتریک که از PICKUP های HUMBUCKER استفاده شده (ترجیحا مدل GIBSON ) خروجی PICKUP بهتر است زیاد باشد یا کم؟

 • Mehrzadica
  ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۵ در ۱:۵۰ ق.ظ

  باعرض سلام و خسته نباشی
  لطفا در مورد کیفیت خروجی و حذف نویز هایشان و قیمت های آنها در ایران هم بیشتر توضیح دهید

 • alireza
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۲ ق.ظ

  salam merci az etelaatetoon faghat mikhastam bedoonam age pick up guitar electric mored peyda kone masalan noise dashte bashe mishe too iran pick up ro tamir ya avaz kard

 • ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۰ ق.ظ

  با سلام
  من جدیدا یه گیتار الکتریک یاماها ساخت اندونزی مدل پسیفیکا گرفتم.
  میخواستم کسانی که میتونن درباره این نوع گیتار بهم اطلاعات بدن و راهنماییم کنن از طریق آی دی مسنجرم قبول زحمت کنند و منو راهنمایی کنند.
  ممنون میشم
  این آی دی یاهو مسنجر منه
  Darkness_evil2008
  باز هم متشرکم
  خدانگهدار

 • mahdi
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۸۶ در ۶:۱۶ ب.ظ

  merci az maghaleye jalebeton.lotfan dar morede kuke bass guitar etelaat bedid

 • همایون
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۷ در ۴:۰۹ ق.ظ

  بسیار متشکر .من یک گیتار دارم که از دو هومباکر و ۱ سینگل تشکیل شده ولی در اکثر گیتار های تیپ گیتار خودم یعنی Stratocaster دیدم که حد اکثر ۱ هومباکر داره و به همین دلیل خیلی دنبال همچین مطلبی بودم که بودن چه فرقی دارن

 • حامد
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۷ در ۱۱:۴۱ ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید واقعامطالبه جالبی بود خیلی اگه قیمت چند تا پیکاپها و آمپلی فایر ها رو رو سایت بذارید سپاسگذار

 • علی
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۹ در ۵:۴۵ ق.ظ

  شما توی متن گفته بودید هامبوکر بعضی از هارمونی هارو دریافت نمیکنه من گیتارم تک هسته ای هستش اما در دریافت هارمونی طبیعی فرت ۳ خیلی ضعیف تر از هامبوکر یا دو هسته ای یا ای ام جی عمل میکنه به نظر من EMG ACYIVE همه صدا هارو با قدرت بیشتری دریافت و پخش میکنه فقط لحجه صداش فرق میکنه و MUTE هاش میکوبه اما من SEYMOR DUNCAN تمام فلزی رو به بقیه ترجیح میدم لحجه ی صداش خیلی قشنگه ولی برای تپینگ و تریل و آرتیفیشال EMG یاHUMBOKER بهتره چون راحت تر پولاف و همر ها صدا میدن

 • faranak
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۹۰ در ۳:۰۴ ق.ظ

  ba arze salam . momkene be man begid ke dare ruye jaye batriye pikap ro az koja mitunam tahiye konam ?????????? mamnunam

 • farzin
  ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۴ ق.ظ

  salam man guitare Cort x11 daram ba pickup emgHz ke ye kelid baraye swich kardan beyne Single coil va humbucker dare ama nemidunam va3 ejraye sen me3 conserto ina kodum halatesh behtare…lotfan rahnemayi konid

 • حمید
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۴ در ۹:۳۹ ق.ظ

  لطفا اگه کسی میدونه چه جوری میتونیم بسازیم یا سایتی میشناسه که یاد میده بذاره

 • ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۱:۰۴ ب.ظ

  ببخشید میشه فیلم ۳ اموزشی رو بزارید

 • ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۹۷ در ۲:۳۱ ب.ظ

  دوست گرامی در یوتیوب می توانید فیلم های مربوط به این موضوع را بیابید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: پدرم هارمونی زوج را به هیچ کس تدریس نکرده است

به تازگی شایعه ای منتشر شده است که رساله «هارمونی زوج» مرتضی حنانه در انتظار انتشار است. از طرفی افرادی نیز خود را صاحب صلاحیت در آنالیز و حتی تدریس هارمونی زوج معرفی می کنند. این مسائل باعث شد تا از زبان فرزند مرتضی حنانه، امیرعلی حنانه، موضوع را بررسی کنیم:

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (III)

عصر جدیدی است که خود محصول رنسانس و روشنگری در اروپا است؛ همراه با شکست نیروهای ارتجاعی در جنگ اول جهانی، فرهیختگان و هنرمندان اروپایی به خصوص دربرلین، پاریس و وین، با امیدواری و خوشبینی به آینده ای چشم دوخته بودند که ملت های رها شده از سلطه حکومت های خود کامه با استفاده از دانش و صنعت پیشرفته یک «نظام جدید جهانی»، شکل یافته از ایده های دموکراسی و سوسیالیزم، به وجود آورند. انگیزه و موضوع فعالیت های هنری یکسره دگرگون شده بود. برنامه «جهان نو» و «انسان نو» در دستور کار هنرمندان قرار داشت. درگیری و رویاروئی هنرمندان با ضابطه ها و معیارهای جدید آنها را در پی شیوه های جدید بیان به جستجو وا داشته بود. در تمام رشته های هنری به یک باره مکتب های مختلف و متنوع هنری، با برداشت های جدید و«مدرن» به وجود آمدند. برنامه «هنر مدرن»، پا به پای ایدئولوژی های جدید، آزاد کردن هنر از قیدهای تاریخی، سنتی، بومی، دینی و طبقاتی و قابل استفاده کردن آن برای عموم مردم دنیا یا همگانی کردن آن بدون تفکیک های نژادی، قومی و دینی و طبقاتی بود. به عبارت دیگر دو ویژگی مهم هنر مدرن، یکی «جهانی بودن» هنر در سطح جهان و دیگری «همگانی بودن» آن در عمق جامعه بود. سومین ویژگی هنر را می توان «پیراسته بودن» نامید. در ادبیات آلمانی، شروع ادبیات مدرن به مکتب ناتورالیسم موسوم شد. یعنی تعریف و توصیف هرچیز به خصوص انسان آن طور که «هست».

از روزهای گذشته…

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XXIII)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XXIII)

قابل توجه مردان کاتولیک و آقایان و کشیش ها و مدیران مدارس و متخصصان موسیقی. یک مرد جوان، دارای ذوق و قریحه ی بالا، درخواست کار به صورت پاره وقت به عنوان معلم ارگ و پیانو و ویلن دارد. او سال ها تجربه ی نواختن ارگ در ارکسترها را داشته است. هدف این تبلیغ پیدا کردن شغل مناسب برای وی است. او بیست و یک سال سن دارد و دارای خلق و خویی آرام و متین می باشد. حومه ی لندن مکان مناسبی برای اوست. از اول سپتامبر در خدمت گذاری آماده می باشد.
نگاهی به رقابت درجشنواره موسیقی فجر (III)

نگاهی به رقابت درجشنواره موسیقی فجر (III)

در رسانه ها و میان منتقدان، جشنواره موسیقی فجر به درستی مهمترین و بزرگترین در کشورمان در عرصه موسیقی شمرده می شود. در شرایطی که کمتر جشنواره ای به شکل منظم و با این فشردگی در طول سالیان داشته ایم، انتظار از جشنواره فجر خود به خود بالا رفته است. گروه های موسیقی حاضر در بخش رقابتی فجر، اغلب به منظور حضور در همین جشنواره تشکیل می شوند و ادامه نمی یابند. طبیعی است که ادامه دار بودن یک گروه در اجراهای سالیانه و ضبط آلبوم موسیقی میسر است. جوایز مالی این جشنواره به گروه های اول تا سوم از مهمترین دلایل حضور گروه ها در بخش رقابتی است.
بوگی ووگی (II)

بوگی ووگی (II)

عبارت بوگی ووگی، بنا به نظر بسیاری از مورخین و زبان شناسان، تکرار کلمه بوگی است. بوگی در حدود سال ۱۹۱۳ به مهمانیهایی گفته میشد که در آن یک گروه نوازنده دعوت میشدند و حاضران دستمزد آنها را با همدیگر پرداخت میکردند. ووگی، تکرار بوگی با کمی تغییر است و این تکرار کلمه با تغییر دادن حرف اول آن، حالتی است که در بیشتر زبانها وجود دارد و ما نمونه های بسیاری از آن را در فارسی میشناسیم.
حضور موسیقی سمفونیک ایرانی در انقلاب ۱۹۷۹ (قسمت اول)

حضور موسیقی سمفونیک ایرانی در انقلاب ۱۹۷۹ (قسمت اول)

پس از وقوع انقلاب ۱۹۷۹در ایران، در پی مهاجرت شمار قابل توجهی از نوازندگان چیره دست ارکستر سمفونیک و نیز تعطیلی و تعلیق فعالیت های هنرستان موسیقی در کشاکش جریان های سیاسی روز، سازمان ارکستر سمفونیک نیز به یکباره با فروپاشی بی سابقه ای مواجه شد.
ارسلان کامکار: کار کردن با یک رهبر خسته کننده است

ارسلان کامکار: کار کردن با یک رهبر خسته کننده است

در سال ۵۹ یا۶۰ بود که در دانشکده هنرهای زیبا درس می‌خواندم در آن زمان آقای کامبیز روشن روان برای اجرای قطعه «جمعه خونین» احتیاج به چند نوازنده کمکی داشت؛ به همین خاطر من به همراه چند نوازنده دیگر برای اجرای این قطعه به ارکستر سمفونیک دعوت شدیم، در آن زمان مایستر ارکستر یک نوازنده آمریکایی بود. من از جو ارکستر خوشم آمد و بعد از سه چهار ماه امتحان دادم و در ارکستر ماندگار شدم.
خاچاطوریان در مقام رهبر ارکستر

خاچاطوریان در مقام رهبر ارکستر

زمانی که خاچاطوریان به تمرین با ارکسترهای کوچک در تئاترهای مختلف مشغول بود، این آرزو که زمانی خود قادر به اجرای آثار ارکستری اش باشد، در نظرش محال می نمود و در حقیقت در حکم یک رویای دست نیافتنی به شمار می رفت. اما دیری نپایید که این آرزوی دیرینه تحقق یافت و او در سال ۱۹۵۰ رهبری اجرای آثارش را در کشورهای مختلف آغاز نمود.
افشاری: خطای کوک سازهای ما کمتر از دو سنت است

افشاری: خطای کوک سازهای ما کمتر از دو سنت است

در اواسط دهه ۶۰ و در اوج سالهایی که موسیقی بنا به شرایط آن روزگار در ایران وضعیت مناسبی نداشت، به واسطه ی پیشنهاد برخی موسیقیدانها آموزش موسیقی کودک به این دلیل که حساسیت آنچنانی نسبت به این نوع موسیقی وجود نداشت، بر مبنای الگوی آموزشی کارل ارف پایه گذاری شد.
زمان آن رسیده است که درکمان از موسیقی کلاسیک را نشان دهیم (I)

زمان آن رسیده است که درکمان از موسیقی کلاسیک را نشان دهیم (I)

پاییز گذشته باراک اوباما میزبان کنسرت موسیقی کلاسیک در کاخ سفید بود. پیش از شروع، گفت: «حالا، اگر هر کدام از شما شنوندگان خیلی موسیقی کلاسیک را نمی شناسید و نمی دانید چه زمانی باید دست بزنید، نگران نشوید. ریس جمهور کندی هم تقریبا همین مشکل را داشت. او و جکی برنامه های موسیقی کلاسیک زیادی را اینجا برگزار کردند و چندین بار او زمانی که لازم نبود شروع به دست زدن کرد. بنابراین مسوول روابط عمومی اش قرار گذاشت که به رییس جمهور از شکاف در علامت دهد چه زمانی باید دست بزند. حالا، من خوشبختانه میشل را دارم که به من بگوید کی دست بزنم. بقیه شما خودتان می دانید.»
او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

فردریک در سال ۱۸۳۵میلادی در سفری پس از ملاقات خانواده اش در برگشت دچار حمله ­ای شدید شد که روزنامه ها خبر مرگ او را منتشر نمودند. او توانایی زیادی در کارهای ارکسترال نسبت به بقیه هنرمندان آن ادوار نداشت و گواه آن هم دو کنسرتو پیانو ارکسترال اوست. او نیز توانایی خاصی در استفاده از آکوردهای شکسته و باز داشت. کارهای فردریک شوپن اغلب ۳ قسمتی هست و در قسمت سوم به قسمت اول اشاره­ای می­شود. همچنین هارمونی شوپن به کرات دارای آکوردهای حل نشده است و این چیزی است که امروزه در موسیقی سبک جز (Jazz) به کرات دیده می­ شود.
اپرای آیدا (II)

اپرای آیدا (II)

اپرای آیدا در کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای جنوبی (۱۸۷۳)، ایالات متحده (۱۸۷۳،۱۸۸۶، ۱۹۴۹)، آلمان (۱۸۷۴)، اسپانیا (۱۸۷۴)، اتریش (۱۸۷۴)، مجارستان (۱۸۷۵)، لهستان (۱۸۷۵)، فرانسه (۱۸۷۶)، روسیه (۱۸۷۵)، پراگ (۱۸۷۵)، انگلستان (۱۸۷۶)، موناکو (۱۸۷۷)، استرالیا (۱۸۷۷)، سوئد (۱۸۸۰) و برزیل (۱۸۸۶) نیز اجرا شد.