گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

میشل لگراند

میشل لگراند موسیقیدان بزرگ معاصر فرانسوی، از جمله بزرگترین موسیقیدانان غیر آمریکایی موفق است که کارهایش همواره در فهرست بهترینهای آمریکا قرار داشته؛ نکته جالب اینجاست که این موضوع از اولین کارهای او در آمریکا با موسیقی بسیار زیبای “I Love Paris” در سال ۱۹۵۴ آغاز می شود و تا بعد ادامه دارد.

میشل لگراند موسیقیدان بزرگ معاصر فرانسوی، از جمله بزرگترین موسیقیدانان غیر آمریکایی موفق است که کارهایش همواره در فهرست بهترینهای آمریکا قرار داشته؛ نکته جالب اینجاست که این موضوع از اولین کارهای او در آمریکا با موسیقی بسیار زیبای “I Love Paris” در سال ۱۹۵۴ آغاز می شود و تا بعد ادامه دارد.

در سال ۱۹۳۲ متولد شد و تا کنون توانسته است سه جایزه اسکار و پنج جایز گرمی (Grammy Award) را به خود اختصاص دهد.

یکی از فراموش نشدنی ترین کارهای او، موسیقی فیلم “چترهای شربورگ (The Umbrellas of Cherbourg)” است که در سال ۱۹۶۴ توسط آن خود را به دنیا حرفه ای فیلم معرفی کرد.

audio file Perlman & Legrand : I will wait for you – The Umbrellas of Cherbourg

موسیقی بسیار زیبای فیلم “ماجرای توماس کراون (The Thomas Crown Affair)” با نام “آسیابهای فکر تو (The Windmills of Your Mind)” اولین کاری بود که توانست Academy Award را برای بهترین موسیقی فیلم در سال ۱۹۶۸ به خود اختصاص دهد.

audio file Fausto Papetti – The Windmills Of Your Mind

پس از آن خیلی زود توانست اسکار بهترین موسیقی اصل (Best Original Score) را برای فیلم “تابستان سال ۴۲ (The Summer of ’42)” دریافت کند.

در سال ۱۹۸۴ جایزه مشابهی را برای فیلمی که به کارگردانی و بازی باربارا استرسند (Barbra Streisand) بود دریافت کرد.

اما با وجود دریافت جایزه های بزرگ، در بسیاری از نقاط جهان نام لگراند با موسیقی هایی دیگر که هیچ یک اسکار یا گرمی نبرده اند، شهره است، که از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

You Must Believe in Spring,
Brian’s Song
What Are You Doing the Rest of Your Life
I Will Wait for You,
Watch What Happens
You Must Believe in Spring
How Do You Keep the Music Playing,

جدای از موسیقی های بسیار زیبا، او یک رهبر ارکستر و نوازنده بسیار توانای پیانوی جز بود و با ارکسترهای پیستبورگ، مینوستا، فیلارمونیک بوفالو، سمفونیک آتلانتا، سمفونیک دنور، سمفونیک نیورلئان، مونترئال، ونکوور و … بعنوان نوازنده پیانو و رهبر ارکستر همکاری می کرد.

audio file Frank Sinatra – What Are You Doing the Rest of Your Life

لگراند بیش از یکصد آلبوم موسیقی تهیه کرده است و با بزرگان موسیقی چون مایلز دیوس، سارا وائوگن (Sarah Vaughan)، ری چارلز، دیزی گلیسپی، بیل ایونس و … در زمینه موسیقی همکاری داشته است.

بسیار از کارهای موسیقی سبک جز او آنقدر زیبا هستند که خوانندگانی چون فرانک سیناترا، چلو لین، تونی بنت، الا فیتس جرالد، استینگز و … آنها را خوانده اند و یا افرادی چون اسکار پیترسون، هنری مانچینی و … آنها را اجرا کرده اند.

audio file Ella Fitzgerald – I Love Paris

اولین آلبوم جز او “I Love Paris” بود که در سن ۲۲ سالگی اجرا شد و پس از موفقیت بسیار خوب آن توانست با مایلز دیویس و جان کولترین آلبوم “Legrand Jazz” را تهیه کند.

audio file I Love Paris – I Love Paris

از جمله نکات جالب راجع به زندگی موسیقایی او می توان به این نکته اشاره کرد که در سن نه سالگی وارد کنسرواتوآر موسیقی پاریس شد و جزو شاگردان ممتاز نادیا بولانژه بود.

audio file I Love Paris -Paris, Ji T’Aime… D’Amour

mfiles.co.uk, songwritershalloffame.org, imdb.com

کاوه رهنما

متولد ۱۳۴۶ تهران
لیسانس الکترونیک
نوازنده پیانو، پژوهشگر موسیقی

دیدگاه ها ۳۵

بیشتر بحث شده است