آشنایی با موسیقی فیلم – ۱

جورج لوکاس و جان ویلیامز
جورج لوکاس و جان ویلیامز
Film Score موسیقی ای است که هنگام پخش فیلم به همراه دیالوگ های آن پخش می شود. این موسیقی که مخصوص فیلم تهیه یا تنظیم می شود به منظور کمک به دیگر عوامل بصری و شنوایی – افکتهای صوتی – برای بالا بردن توان بیان احساسات مختلف در فیلم استفاده می شود.

موسیقی یک فیلم با توجه به کیفیت و بودجه ای که در نظر گرفته شده است، ممکن است توسط یک ساز ساده مانند گیتار، پیانو یا یک سیسنتی سایزر تهیه شود و یا ممکن است ارکستر بزرگی که حتی شامل گروه کر باشد مسئولیت اجرای موسیقی فیلم را بر عهده بگیرد. ارکستری که موسیقی فیلم را اجرا می کند ممکن است یک ارکستر معمولی استودیویی باشد و یا در موارد خاص از یک ارکستر بزرگ و مشهور – مانند سمفونیک لندن – استفاده شود.

بدیهی است فیلم ها و کارتونهای معمولی تلویزیونی، بازیهای کامپیوتری، سریال های کوچک و … بودجه استفاده از این چنین ارکسترهایی را ندارند، لذا عمومآ برای تهیه موسیقی آنها از ارکسترهای کوچک استفاده می شود.

پاپ یا ارکسترال
موسیقی بسیاری از فیلم های معمولی حالت پاپ دارند، اما چنانچه کارگردان بودجه کافی در اختیار داشته باشند بدون شک از ارکستر برای تهیه موسیقی فیلم استفاده خواهند کرد، چرا که یک موسیقی ارکسترال توانایی بیشتری برای نشستن و انطباق روی فیلم را دارد و برعکس از آنجایی که المان اصلی موسیقی پاپ ریتم است، لذا این سبک موسیقی انعطاف پذیری کمی برای انطباق با فیلم دارد.

از تطبیق موسیقی با فیلم …
پس از ساخت فیلم و قبل از آنکه فیلم بصورت نهایی تدوین شود، آهنگساز به اتفاق کارگردان فیلم را نگاه می کنند و در مورد موسیقی قسمتهای مختلف فیلم با یکدیگر صحبت می کنند. کارگردان احساسات مختلفی را که در صحنه های مختلف باید تقویت شود را برای آهنگساز بازگو می کند.

ممکن است کارگردان ایده های موسیقی خود را نیز در این موارد بیان کند و یا حتی از موسیقی های دیگری که بنظر او می تواند مفید باشد استفاده کرده، پیشنهادی برای صحنه های مختلف ارائه کند؛ هرچند اغلب آهنگسازان فیلم از این کار کارگردانان بشدت ناراحت می شوند. آنها معتقد هستند با اینکار احساسات و ذهنیت کارگردان و دیگر دست اندرکاران تهیه فیلم با این موسیقی خو می گیرد و توان پذیرش موسیقی جدید در آنها کاهش می دهد.

بعنوان مثال جورج لوکاس از سوئیت سیارات اثر گوستاو هولتس (Gustav Holts آهنگساز کلاسیک انگلیسی ۱۸۷۴-۱۹۳۴) برای تهیه موسیقی اولیه روی فیلم “جنگ ستارگان اپیزود چهار” استفاده کرد تا بتواند نیاز خود به موسیقی مورد نظرش را بهتر به آهنگساز بیان کند.

این موضوع باعث شد تا جورج لوکاس چند بار موسیقی ای که جان ویلیامز برای فیلم تهیه کرده بود را رد کند تا هنگامی که در نهایت موسیقی به کار هولتس شباهت زیادی پیدا کرد. چنین ماجرایی بیتشر در رابطه با کارگردانان بزرگ دیده می شود که از آن جمله می توان به تهیه موسیقی فیلم “ادیسه فضایی” (استنلی کوبریک) نیز اشاره کرد.

… تا تطبیق فیلم با موسیقی
نسخه ای از فیلم به آهنگساز داده می شود و او شروع بکار می کند. تهیه موسیقی ممکن است در نهایت باعث شود که در فیلم تغییراتی صورت بگیرد و اصلاحاتی نیز انجام شود. بعنوان کارهایی که عمومآ به فیلیپ گلس (Philip Glass) برای تهیه موسیقی فیلم سپرده می شود دارای چنین ویژگی ای هستند و اغلب لازم است تا برای انطباق بهتر فیلم و موسیقی قسمتهایی از فیلم بارها ویرایش و تدوین شوند.

این موضوع تحت شرایط خاص می تواند بسیار پیچیده تر هم شود. ممکن است آهنگساز تم یا موسیقی زیبایی را از قبل داشته باشد و بخواهد از آن برای فیلم استفاده کند. تحت این شرایط فیلمساز مجبور می شود فیلم خود را علاوه بر ویرایش حتی تغییر نیز بدهد و آنرا با فراز و نشیب های موسیقی منطبق سازد. مثال واضح آن، تغییراتی است که در انتهای فیلم “خوب بد زشت” پس از ارائه موسیقی توسط انیو موریکونه (Ennio Morricone) بوجود آمد.

اغلب موسیقی های این آهنگساز (انیو موریکونه) آنقدر قوی، زیبا و پر احساس هستند که فیلمساز خود را موظف می داند در مواردی فیلم را بر اساس موسیقی تنظیم نماید. از دیگر کارهای موریکونه که چنین تغییراتی را در فیلم موجب شد می توان به “روزی روزگاری در غرب” و “روزی روزگاری در آمریکا” اشاره کرد که باعث شد تا بسیاری از صحنه ها مجددآ فیلم برداری شوند.

مثال دیگری که در آن کارگردان محبور به ایجاد تغییرات در صحنه شده است، قسمتی از صحنه مشهور پرواز ET در فیلم ساخته استفان اسپیلبرگ است. موسیقی تهیه شده توست جان ویلیامز آنقدر زیبا بود که اسپیلبرگ با موافقت کامل صحنه را باز سازی کرد.

filmmusicsociety.org, answers.com

95 دیدگاه

 • ارسال شده در خرداد ۶, ۱۳۸۵ در ۸:۳۰ ب.ظ

  سلام! آقای رهنما مطالب شما از بهترین مطالب سایت میباشد …کمی در مورد سبکهای مختلف در جز و تفاوتهای آن نیز بنویسید ..ممنون

 • ساسان
  ارسال شده در خرداد ۶, ۱۳۸۵ در ۸:۵۹ ب.ظ

  بیچاره آهنگسازها، طرف چهار تا فیلم درست می کنه فکر میکنه دیگه علاوه بر کارگردانی موسیقی هم یاد گرفته بعد به آهنگساز زور میگه…

 • امير
  ارسال شده در خرداد ۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۴۳ ب.ظ

  اما کارتونها باید برعکس باشه، یعنی احتمالآ روی موسیقی اونها رو می سازند. نه؟

 • سحر شهاب
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۵ در ۹:۱۳ ق.ظ

  در انیمیشن، اگر قرار باشه شخصیتها با ریتم موسیقی حرکت کنند یا آواز بخونند یا ساز بنوازند، اول موسیقی ساخته میشه، بعد بر اساس زمان موسیقی باید فریم شماری بشه (هر ثانیه ۲۴ فریم) و محاسباتی انجام بشه که مثلا ریتم پای شخصیت در هر ثانیه چقدر باید باشه، اما اگر قرار باشه موسیقی روی بخشهایی از فیلم پخش بشه، اول تست مدادی تایید شده برای آهنگساز پخش میشه و اون بر اساس ضرباهنگ تصویر، موسیقی خودش رو تنظیم میکنه.

 • فهام گوهري
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۵ در ۱:۲۴ ب.ظ

  سلام

  جز تشکر بسیار کاری نمیشه کرد.اگر ممکنه این مقوله از نظر فنی هم باز شود.

 • saeed1922
  ارسال شده در خرداد ۷, ۱۳۸۵ در ۴:۵۹ ب.ظ

  واقعا جالب بود. مرسی

 • yn
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۵ در ۶:۰۴ ب.ظ

  در مورد پرایزنر و وان دن بودن مایر (خیالی!؟) در فیلمهای کیشلوفسکی هم بنویسید .
  البته بعد از بررسی کلیات موسیقی فیلم.
  ممنون.

 • ali
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۵ در ۲:۵۱ ب.ظ

  bazi az karaye ennio morricone hast ke bayad be khatresh film sakht!!

 • محمد
  ارسال شده در خرداد ۱۱, ۱۳۸۵ در ۲:۰۳ ق.ظ

  سلام من واقعا از مطالب سایت شما استفاده کردم.خیلی مچکرم.اگر امکان دارد مطالبی در مورد موسیقی فیلم حرفه ای ساخته انیو موریکونه بنویسید.اگر تم اصلی رو برای دانلود بذارید خیلی ممنون میشم چون خیلی دنبالش گشتم.

 • صدق
  ارسال شده در خرداد ۱۶, ۱۳۸۵ در ۳:۵۱ ب.ظ

  جالب بود. درباره موسیقی فیلم های ایرانی هم بنویسید…

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۳ ب.ظ

  ببخشید موزیک ارباب حلقه ها از جان ویلیامز؟ در مورد فیلم ها بیشتر مثال بزنید. مثلا موزیکفیلم های ونجلیس . متشکرم

 • ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۴ ب.ظ

  ببخشید موزیک ارباب حلقه ها از جان ویلیامز؟ در مورد فیلم ها بیشتر مثال بزنید. مثلا موزیکفیلم های ونجلیس . متشکرم

 • Hamed
  ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  salam
  vaghean mamnoon
  fagaht dar soorate emkan har hafteh dar bareye yeki az ahangsazane irani film matlab benevisid va karnameye anhara morede barresi gharar bedahid va ghesmati niz baraye rai va agar ghesmati ham baraye rai dadan be in azizan vojood dashteh bashad besyar ali khahad bood

 • asus-mohamad
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۶ ق.ظ

  با سلام .
  دوستان اگر می دانند آدرسی به ما بدهند تا ما موسیقی برخی از فیلم های مورد علاقه مان را بدون دردسر داونلود کنیم .
  ممنون
  میدونم ربطی نداشت !!! (:

 • asus-mohamad
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۷ ق.ظ

  با سلام .
  دوستان اگر می دانند آدرسی به ما بدهند تا ما موسیقی برخی از فیلم های مورد علاقه مان را بدون دردسر داونلود کنیم .
  ممنون
  میدونم ربطی نداشت !!! (:

  لللطططفااااا جوووواااابموووو بدههههیییید
  ممممممممممنووووووونننننن

 • محمد
  ارسال شده در شهریور ۸, ۱۳۸۵ در ۵:۵۴ ب.ظ

  سلام.من دنبال موزیک فیلم روزی روزگاری در غرب هستم.راهنمایی کنید لطفا

 • ارسال شده در شهریور ۲۱, ۱۳۸۵ در ۱:۲۹ ق.ظ

  سلام و با تشکر بسیار بسیار بسیار.منم خواسته آفا محمد رو دارم ولی باضافه موسیقی فیلم روزی روزی گاری در آمریکا. اصلا کارهای این انیو موریکونه رو از کجا میشه دانلود کرد . با تشکر . لطفا راهنمایی کنیسد تا وبلاگم پر بار تر بشه. اوه خیلی طولانی شد .هههه

 • خاطره
  ارسال شده در مهر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۹:۵۲ ب.ظ

  سلام
  من دنبال دانلود آهنگ های موریکونه هستم لطفا مرا راهنمایی کنید
  متشکرم

 • ناشناس
  ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۸۵ در ۶:۴۴ ب.ظ

  بد نبود

 • مجتبي
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

  من دنبال دانلود موزیک های موریکونه،مخصوصا موسیقی متن فیلم حرفه ای هستم در صورت امکان ،آنرا ایمیل نمایید ویا برای دانلود آن از اینترنت ،مرا راهنمایی کنید.با تشکر فراوان[email protected]

 • هومن
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۸:۵۵ ب.ظ

  با سلام اوّل اینکه مطالبتون خیلی جالب بود.دوم این که من ازتون خواهش می کنم موسیقی فیلم حرفه ای با بازی رابرت دنیرو ساخته ی انی موریکونه را برای دانلود بگذارید .من دربه در دنبال این آهنگ جیگر ازین سایت به اون سایت میروم.روی این بنده ی حقیر را زمین نندازید.

 • هومن
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۸:۵۷ ب.ظ

  لطفا اگر این کار را کردید مرا خبر کنید

 • ارسال شده در آذر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۳:۲۲ ب.ظ

  موسیقی فیلم حرفه ای را برام بفرستید

 • ارسال شده در آذر ۱۳, ۱۳۸۵ در ۳:۲۵ ب.ظ

  موسیقی فیلم حرفه ای را لطفا به آدرس http://[email protected] برام بفرستید

 • saeed
  ارسال شده در دی ۳, ۱۳۸۵ در ۱۲:۲۸ ب.ظ

  موسیقی متن فیلم حرفه ای با بازی جان رینو رو میخوام ممنون

 • mohammad
  ارسال شده در دی ۶, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۸ ب.ظ

  موسیقی متن حرفه ای ارسال کنید[email protected]

 • سحر شهاب
  ارسال شده در دی ۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۳۰ ق.ظ

  با سلام به دوستانی که موسیقی متن فیلم “حرفه ای” را خواسته اید. اگر منظور شما همان فیلم “لئون” با موسیقی “اریک سرا” است، ما درباره این موسیقی خواهیم نوشت و اگر بخواهید موسیقی آن را دانلود کنید به آدرس زیر بروید:

  torrentspy.com

  این فایل تورنت است و اول باید نرم افزار آن را از همین صفحه دانلود کرده و بعد به دانلود کردن موسیقی بپردازید.

 • ارسال شده در دی ۲۴, ۱۳۸۵ در ۴:۱۴ ب.ظ

  سینما مملو از واژه های زیبایست که هرگر فراموش نمی شوند. جملاتی که ما به دور دستها می برد آنجا که فقط تخیل است و یاد. آنقدر زیبا که برخی ضرب المثل شده اند و بعضی تیکه کلام. همه ما جملاتی از دست را در ذهن داریم. مدتها بود که این جملات در ذهنم انباشته شده بودند. فکر کردم بهتر است این جملات را با همه دوستان و علاقمندان به اشتراک بگذاریم.

  حال اگر شما هم جملاتی زیبای فیلم های سینمایی یا سریال و حتی کارتون را بصورت کرم مغزی در ذهن دارید بیاید در این بلاگ به اشتراک بگذاریم.

  پیشنهاد می دهم از زیباترین و خاطره انگیزترین جملات فیلم های را بصورت کامنت در این بلاگ بگذارید و یا به ایمیل [email protected] بفرستید. و یا در بلاگ خودتان بگذارید. مطمئنم موضوع جالبی خواهد بود و بعد از مدتی به انبوهی از زیباترین جملات سینمایی برخواهیم خورد.

  لطفا پنج نفر از دوستانتان را هم دعوت کنید

 • ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۵ در ۴:۴۸ ب.ظ

  موسیقی متن فیلم حرفه ای

 • ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۱:۲۱ ب.ظ

  لطفا” در صورت امکان پارت یا نت موسیقی فیلمها رو در قسمت نت قرار دهید.خصوصا” اثار ویلیامز و جان باری و…

 • امين
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۵ در ۸:۳۴ ب.ظ

  مطمئنا یکی از تاثیرگذارترین و بهترین موسیقی متن فیلم مربوط به فیلم ghost dog:the way of samuraie ساخته کارگردان بزرگ آمریکایی جیم جارموش می باشد. بسیار مایلم این آهنگ را داشته باشم. برای دانلود و یا تهیه این آهنگ بسیار زیبا راهنماییم کنید.

 • ارسال شده در اسفند ۸, ۱۳۸۵ در ۳:۵۰ ب.ظ

  دانلود کنید آهنگ chimai یا همون آهنگ متن فیلم
  حرفه ای : http://www.magixone.com:80/chimai.wma

  البته میتونید تو http://www.altavista.com/audio/default
  با نوشتن chimai اونو پیدا کنید

 • ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۰ ب.ظ

  دمت گرم بابت آهنگ متن فیلم حرفه ای خیلی دنبالش میگشتم حال سنگین دادی.سالاری بخدا دمت گرم

 • جواد
  ارسال شده در اسفند ۲۸, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۶ ق.ظ

  اقا بابت موسیقی chimai دمتون گرم خیلی زیاد

 • آوا
  ارسال شده در فروردین ۷, ۱۳۸۶ در ۲:۳۰ ب.ظ

  آهنگ های بتهوون رو می خوام لطف کنید هر کسی که داره به آدرس [email protected] بفرسته مرسی

 • مری
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۸۶ در ۳:۱۹ ب.ظ

  سلام
  ببخشید این سایتی که برای دانلود موسیقی فیلم لئون دادید فیلتره. میخاستم بببینم جای دیگه ای هم سراغ دارید؟

 • ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۸۶ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

  سلام
  می خواستم یه سایت خوب و اختصاصی برای دریافت آهنگهای موریکونه رو معرفی کنم

  http://www.hhr8.com/index-eng.htm
  در این آدرس آهنگ کلیه فیلم ها مخصوصا حرفه ای وجود دارد که خودم از این سایت دانلود کردم
  dar zemn ba entekhabe gozineye more dar jeloye har film mitavanid ahange ghesmathaye mokhtalefe film ra niz download konid

 • ارسال شده در اردیبهشت ۶, ۱۳۸۶ در ۱۰:۳۵ ق.ظ

  با سلام
  تعدادی موسیقی متن زیبا در این سایت بصورت رایگان برای دانلود وجود دارد . جهت استفاده علاقه مندان
  http://www.dvdbluebird.com

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۲, ۱۳۸۶ در ۳:۰۰ ق.ظ

  جون مادرت لینک آهنگ سریال روزی روزگیری رو برام بزار
  فرداشب سر می زنم

 • محسن
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۸۶ در ۲:۵۹ ب.ظ

  دوستت دارم

 • azad
  ارسال شده در خرداد ۴, ۱۳۸۶ در ۲:۱۲ ب.ظ

  سلام
  لطفا موسیقی فیلم حرفه ای را برای من ارسال کنید

 • YANNI
  ارسال شده در خرداد ۶, ۱۳۸۶ در ۵:۲۵ ب.ظ

  سلام عزیزم من حتی یک خطشم نخوندم اما فکر میکنم بد نباشه … پس save میکنمش . BYE صبر کن ببینم از یانی هم یه چیزی بنویس

 • کیوان یحیی
  ارسال شده در خرداد ۸, ۱۳۸۶ در ۱:۳۳ ب.ظ

  با سلام و عرض تشکر، در پاسخ یکی از دوستان عزیز که نام سازنده ی موسیقی متن ارباب حلقه ها را جویا شده بودند، باید عرض کنم که موسیقی این فیلم توسط موزیسین کانادایی هاوارد شور(howard shore)نوشته شد که از پرهزینه ترین موسیقی های تولید شده در تاریخ موسیقی بود.

 • ennio moricone
  ارسال شده در تیر ۴, ۱۳۸۶ در ۹:۰۰ ب.ظ

  لطفا راهنماییم کنید من دنبال لینک دانلودی فیلم تکتاز(Le Marginal)با بازی ژان پل بلموندو می گردم

 • پویا
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۵ ق.ظ

  سلام موسیقی فیلم خانه ای در تاریکی رو کسی داره
  اونی که سینا سرلک خونده

 • پویا
  ارسال شده در تیر ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۵ ق.ظ

  سلام موسیقی فیلم خانه ای در تاریکی رو کسی داره
  اونی که سینا سرلک خونده

 • نيما
  ارسال شده در مرداد ۲۶, ۱۳۸۶ در ۳:۱۴ ب.ظ

  سلام . من دنبال موسیقی متن فیلم حرفهای میگردم البته اصلیش اگه میتونید واسم بفرستین خوشحال میشم .
  به امید دیدار دوباره من فردا یا پس فردا به میلمسر میزنم خوشحال میشم فرستاده باشید . بای

 • monir
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۶ در ۱۰:۵۶ ق.ظ

  سلام لطفا آهنگ سریال خانه ای در تاریکی از سینا سرلک را برای اینجانب ارسال نمایید.

 • amir
  ارسال شده در شهریور ۵, ۱۳۸۶ در ۱:۰۴ ب.ظ

  لطفا موسیقی فیلم حرفه ای را برای من ارسال کنید

 • امیر
  ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۸۶ در ۱:۰۳ ب.ظ

  لطفاٌ موسیقی سریال خانه ای در تاریکی را برای من e-mail کنید.متشکرم

 • رضا
  ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۶ در ۱۲:۳۶ ب.ظ

  لطفا موسیقی فیلم روزی روزگاری (ایرانیش ) برام بفرستید

 • اقبال
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۸۶ در ۴:۲۰ ب.ظ

  ترینر بازی Prince of Persia T2T رو برام بزارید MR30

 • ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۸۶ در ۸:۴۱ ب.ظ

  لطفا اهنگ فیلم حرفه ایchimai اثر انیو موریکونهEnnio morycone را برام بفرستید متشکرم

 • محسن
  ارسال شده در مهر ۲۶, ۱۳۸۶ در ۷:۲۳ ب.ظ

  لطفا آهنگ chimaiرابرام بفرستید . ممنون.

 • مانی
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۶ در ۲:۲۱ ق.ظ

  سلام
  بابا دمت گرم عجب چیزای با حالی داری اگه می تونی اهنگ فیلم حرفه ای با بازی ژان پول بلموندو و پاییز در نیویورک رو واسم بفرست قربونت بریم اگه این کار و کنی مرسی داری . فدات

 • مهسا
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۶ در ۱۱:۲۱ ب.ظ

  با سلام
  لطفا موسیقی های بازی شاهزاده فارس خصوصاً prince of persia warror within را برایم بگذارید.

  با تشکر

 • آرش
  ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱۰:۴۵ ب.ظ

  لطفا اهنگ فیلم حرفه ای(انریکو مورینوکه) و فیلم روزی روزگاری در غرب را برایم بفرست.

 • mohsen
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۸۶ در ۱۲:۱۹ ق.ظ

  lotfan ahang titraj payani seryal parastaran ro baram beferestid motahakeram

 • PTROS
  ارسال شده در آبان ۲۵, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۹ ق.ظ

  سلام
  من ب دنبال موسیقی متن حرفه ای هستم اگر میشه منو راهنمایی کنیید

 • عليرضا
  ارسال شده در آبان ۲۵, ۱۳۸۶ در ۲:۱۳ ب.ظ

  لطفا خواهشا اهنگ فیلم حرفه ای با بازی ژان پول بلموندو رو واسم بفرست قربونت بریم .

 • عليرضا
  ارسال شده در آبان ۲۵, ۱۳۸۶ در ۲:۱۴ ب.ظ

  فیلم حرفه ای با بازی ژان پل بلموندو

 • نمی توان
  ارسال شده در آذر ۱, ۱۳۸۶ در ۵:۲۷ ق.ظ

  خیلی خوب است ممنون

 • hamid
  ارسال شده در آذر ۲۳, ۱۳۸۶ در ۱:۰۶ ب.ظ

  lotfan age mishe mosighi matne filme herfeei ra baram befrestid mer30

 • محمد
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۴ ق.ظ

  با تشکر از لطف شما لطفا متن کامل موسیقی فیلم حرفه ای ژان پل بلموندو ساخته انیو موریکونه را برای من هم بفرستید.خیلی ممنون

 • محسن
  ارسال شده در دی ۹, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۵ ب.ظ

  سلام چرا موسیقی متن فیلم حرفه ای را با آهنگسازی انیو موریکونه را برای دانلود ندارید

 • محسن
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۶ در ۱۰:۴۶ ب.ظ

  سلام چرا آهنگ فیلم حرفه ای را با بازی ژان پل بلموندو نمی گذارید

 • s
  ارسال شده در دی ۱۴, ۱۳۸۶ در ۲:۰۶ ب.ظ

  با سلام

  لطفا سایتی را به من معرفی کنید که بتوانم آهنگ های
  بتهوون را دانلود کنم.
  همچنین سایتی را برای آهنگ های بدون کلام که ملایم و آرام باشد.

 • mostafa
  ارسال شده در بهمن ۱۱, ۱۳۸۶ در ۷:۳۸ ب.ظ

  سلام
  اگه ممکنه آهنگ نیما رییسی در فیلم میوه ممنوعه را به این آدرس بفرستید
  [email protected]

 • rozanna shahryari
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۶ در ۸:۰۲ ب.ظ

  سلام
  من شدیدا به دنبال تیتراژ سریال خانه ای در تاریکی هستم.خیلی جاها دنبالش گشتم یعنی اینترنت رو زیر و رو کردم ولی پیدا نکردم! اگه برام بفرستینش آخر لطف و مهربونی رو کردین

 • ارسال شده در اسفند ۲۴, ۱۳۸۶ در ۶:۲۸ ب.ظ

  من ارباب حلقه هایی هستم ودارم قسمت جدید کتاب ارباب حلقه هارا می نویسم.

 • مهران
  ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۸۷ در ۱:۰۳ ب.ظ

  من ماهاست به دنبال آهنگ بازی PRINCE OF PERSIA هستم اما موفق نشدم اکه بتونید برام پیدا کنید ممنون میشم

 • مهران
  ارسال شده در فروردین ۱۴, ۱۳۸۷ در ۱۱:۲۰ ق.ظ

  لطفا اگه کسی آهنگ بازی شاهزاده ایرانی یا همون پرنس پرشای ار دارند برام ایمیل کنند

 • حمید خلیلی
  ارسال شده در فروردین ۲۵, ۱۳۸۷ در ۱۰:۴۷ ق.ظ

  من دنبال اهنگ (روزی روزگاری درامریکا)و اهنگ فیلم معروف ( پاپیون)

 • هرا
  ارسال شده در اردیبهشت ۵, ۱۳۸۷ در ۵:۲۳ ب.ظ

  سلام دوستان من دنبال آهنگهای بتهوون و موزارت هستم اگه کسی داره لطفا…………………………..

 • بريا
  ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۸۷ در ۱:۳۷ ق.ظ

  salam age ka30 ahange titraje filme parastaran ro dare plz baram mail bezane

 • یه دوست
  ارسال شده در مرداد ۶, ۱۳۸۷ در ۱:۲۸ ب.ظ

  سلام یه سایت بهتون معرفی می کنم که هر آهنگی و که خواستید می تونید پیدا کنید . فقط باید اسم آهنگ و بلد باشید. http://www.vanbasco.com

 • بابک
  ارسال شده در مرداد ۱۱, ۱۳۸۷ در ۵:۴۴ ق.ظ

  سلام . دوستان موسیقی فیلم حرفه ای رو توی نظرات برای دانلود گذاشتم .بازم میزارم
  http://www.magixone.com:80/chimai.wma

 • امیر
  ارسال شده در آذر ۲, ۱۳۸۷ در ۹:۱۲ ب.ظ

  هر کی موسیقی فیلم ارباب حلقه ها رو داره به این ادرس بفرسته
  [email protected]
  با تشکر:

 • ؟
  ارسال شده در آذر ۹, ۱۳۸۷ در ۲:۳۱ ب.ظ

  ببخشید موسیقی فیلم “جمشید هزارپا” از کیه؟

 • علي
  ارسال شده در دی ۶, ۱۳۸۷ در ۴:۰۲ ب.ظ

  لطفاآهنگ حرفه ای رو برام بفرستید … متشکرم

 • sadegh
  ارسال شده در خرداد ۱۵, ۱۳۸۸ در ۱۰:۴۰ ق.ظ

  lotfan name bazigare marde asliye filme herfei ro baram send konid mamnon misham donbale ax hasham

 • بهزاد
  ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۸ در ۳:۵۵ ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید اگه میشه چندتا از آهنگهای بتهون رو به ایمیل من بفرستید

 • مهدي
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۸ در ۹:۴۵ ب.ظ

  با سلام لطفاآهنگ فیلم حرفهای رو برام بفرستید.

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۲۱, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۱ ق.ظ

  سلام.لطفا آهنگ فیلم حرفه ای ژان پل بلمونو رو به ایمیلم بفرستید .سپاس و دمتون گرم.
  [email protected]om

 • رها
  ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۸۸ در ۷:۳۵ ق.ظ

  سلام. میشه خواهشاَ هرکس ترانه پایانی فیلم خانه ای در تاریکی رو داشت به این ایمیل بفرسته[email protected]با تشکر

 • محمود
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۹ در ۷:۳۳ ب.ظ

  سلام لطفا هر کی اهنگی از فیلم بسیار زیبای ژاکولا کروکان داره برام بفرسته . ارادتمند شما محمود

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۱۷, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۹ ق.ظ

  لطفا آهنگ سریال متشکرم را برای دانلود بگذارید هر جا گشتم نبود

 • nima
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۸۹ در ۹:۰۷ ب.ظ

  سلام دوستان لطفا اهنگ های انریکو مورکونه را برام ایمیل کنید
  ازهمکاری شما سپاسگزارم
  نیما

 • نیلوفر
  ارسال شده در مهر ۲۷, ۱۳۸۹ در ۲:۰۰ ب.ظ

  تنها “انیو موریکونه” و دیگر هیچ.

 • l
  ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۸ ب.ظ

  موسیقی فیلم حرفه ای

 • mostafa
  ارسال شده در بهمن ۲, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۵ ق.ظ

  درود
  بجه ها بدجور دنبال اهنگ فیلم ارباب حلقه هام داشتید به این ادرس ایمیل کنید. [email protected]

 • استیومک کوئین
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۱ ب.ظ

  سلام اگه کسی اهنگ سریال جنگ سرد که سا لهاپیش ازشبکه ۲سیما پخش میشدراداره لطفابزاره

 • mahmood
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۹ در ۸:۳۳ ب.ظ

  سلام اهنگ فیلم ژاکولا کروکان و از کجا میتونم پیدا کنم

 • استیو مک کوئین
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۰ در ۵:۲۷ ب.ظ

  سلام دوستان من هنوز این اهنگ سریال جنگ سرد رو نتونستم پیدا کنم بابا هر کی داره بزاره پولشا میدم برای ارشیوم میخام

 • علي
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۰ در ۳:۱۰ ب.ظ

  اهنگ بسیار زیبایی است اهن حرفه ای

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

در ضمن بررسی منابعی برای تهیه مقاله ای درباره نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی به این مقاله جالب بر خوردم که برای روشنگری تاریخی درباره مبادلات فرهنگی و موسیقایی شرق و غرب لازم و مفید است؛ و با مقاله های «نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی» و جستارِ پیوست «درباره عقب ماندگی و پیشرفت» ارتباط دارد.

مروری بر آلبوم «بوم خیال»

اگر اجرای موسیقی آوازیِ مو به مو مبتنی بر بلوک‌بندی و جمله‌بندی و ساختار خرد و کلان ردیف‌ها را یک سرِ طیف، و موسیقی آوازیِ آهنگسازی‌شده را، که شاید از ماحضر موسیقی کلاسیک ایرانی تنها اشل‌هایِ صوتیِ مدها را در خود داشته باشد و تمام دیگر عناصرش (از الگوهای ملودیک و ریتمیک گرفته تا نحوه و روند تغییر مدها، فرم و غیره) از چشمه‌ی خلاقیتِ سازنده/نوازنده‌اش جوشیده، سرِ دیگرِ طیفِ آن سنتی بدانیم که در قرن اخیر بداهه‌نوازی نام گرفته است، پنج تکه تکنوازیِ مجملِ صائب کاکاوند در «بوم خیال» را باید جایی نزدیک به پایانه‌ی نخستِ طیف در نظر گرفت.

از روزهای گذشته…

خود آموختگی و خلاقیت (I)

خود آموختگی و خلاقیت (I)

خود آموختگی اصولا مقوله ای معرفتی است که طی آن، موضوعی که باید آموخته شود چون نقطه ای روشن از انتهای خیال برجسته و برجسته تر میشود. یکی از ضعف های نظام مدرسی آن است که فاقد تحریک هدف و خواسته یا آندو به مثابه نقطه روشن برای وصال و تجلی آن میباشند و موضوع علم یا هنری را که میخواهند پرورش دهند از قلمرو خیال خارج میسازند.
امینی: انتقال نت ها کار وقت گیری است

امینی: انتقال نت ها کار وقت گیری است

قرار است یعنی این مجموعه آلبوم ۸ تایی در یک جزوه پارتیتور چاپ شود و گروه‌ها از این به بعد می‌توانند یک پارت ارکستر کامل هم داشته باشند و اگر خواستن استفاده کنند.
کاباره ها، محل عرضه و تقاضا

کاباره ها، محل عرضه و تقاضا

بخش بسیار زیادی از زنان جامعه ی من، به نوعی در ادامه ی رمانتیزم اند. رمانتیزمی از مد افتاده و اغراق آمیز. بخش بسیار زیادی شان هم فردگرا هستند و آن “تو”ی درون شان نیز کسی نیست جز خودشان. اما با همه ی این ها، زنان نه سرمه ی خورشید که می توانند خودِ خورشید باشند. در میان زنان، عده ای شان بسیار عمیق و بااصالت، عده ای شان با احساسات ساده و شریف و عده ای شان هم سطحی، بی بنیه و لاابالی اند. همان تقسیم بندی معمول همانند مردان!
بالشتک نوین (II)

بالشتک نوین (II)

در اینجا می توان به نظرات نوازندگانی دیگر اشاره نمود که بالشتک (shoulder rest) را وسیله ای چندان ضروری به شمار نمی آورند و البته دلایل خود را مطرح می سازند. اگر آنها نیز به فضای خالی زیر ساز معتقد باشند و آن را موضوعی تلقی نمایند که می تواند نوازنده را دستخوش تغییرات ناگهانی نماید، شاید ترجیح دهند حداقل از قطعه ایی کوچک در زیر ساز استفاده نمایند، آنچنان که نمونه هایی از بالشک های بسیار کوچک نیز موجود بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.
طبقه بندی تکنیک های تنبک (III)

طبقه بندی تکنیک های تنبک (III)

صدادهی تکنیکهای تنبک علاوه بر بستگی به نحوه تولید صدا به دلیل ویژگیهای آکوستیک ساز و بخشهای مجری از پیچیدگی خاصی برخوردار است. در زیربه طور اجمال پاره ای از مشخصات صوتی تمبک ذکرمیشود:
بازگشت به بلوز

بازگشت به بلوز

سالهای پایانی دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ دوران تحقیق و بررسی برای یافتن بهترین بستر موسیقایی برای استعدادهای مور بود. او مجددا” با فیل لینوت (Phil Lynott) همکاری کرد که حاصل آن تک ترانه قدرتمند و بسیار موفق Out In The Fields در سال ۸۵ بود.
آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XVII)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XVII)

اغلب ضعف های نگارندگان نت و اجراکنندگان از روی نت مشترک است. تقویت شناخت نظری و در نهایت تسلط عملی به مواردی که به عنوان ضعف های مشترک نوازندگان و نگارندگان مطرح می گردد، به ارتقاء کیفیتِ نتِ نگارش یافته و اجرای مطلوب تر و نزدیکتر به اصل قطعه از روی نت می انجامد. حال به صورت تیتروار، و نه به شکل مرتب بر اساس اولویت، مواردی را معرفی میکنم(بدیهی است فهرست زیر بسیار ناقص است و حالت کامل تر آن در کتابی که در دست نگارش دارم، آمده):
زنان و فضای موسیقی در ایران (I)

زنان و فضای موسیقی در ایران (I)

خانه، کار، فراغت و معبر چهار رکن زیست انسانی اند.خانه قلمروی عاطفی و وابستگی آفرین دارد ضمن آن که می تواند تحت تاثیر کار تبدیل به میدانی برای فراغت و زایش شود. کار قلمرو استقلال در مبارزه با ضرورت های اجتماعی را می آفریند. فراغت که خود حاصل مازاد ارزش تولیدی کار است، می تواند در میدانی میان بازآفرینی نیروی کار تا زایش هنر فعال شود و سرانجام معبر قلمرو تجلی و ارتباط حوزه های سه گانه است.
موسیقی در فلسفه شوپنهاوئر (II)

موسیقی در فلسفه شوپنهاوئر (II)

در ژرف اندیشی هنری انسان به مشاهده گری بی تعلق بدل می شود. اما مقصود این نیست که ژرف اندیشی هنری چیزی دل انگیز نیست. برای مثال، اگر من به یک شیء همچون شیئی هوس خیز یا هوس انگیز بنگرم، دیدگاه من، دیدگاه ژرف اندیشی هنری نیست؛ در این صورت من نگرنده ای دلبسته ام و در واقع بنده یا ابزار خواستم. اما من می توانم به شیء زیبا ، نه همچون چیزی هوس خیز یا هوس انگیز، که تنها و تنها به ارزش هنریش بنگرم.
کنترپوان ، آشنایی – قسمت دوم

کنترپوان ، آشنایی – قسمت دوم

انواع کنترپوان – به بیانی تکنیکهای تهیه آن – تعریفی از کنترپوان مطلق است که به عنوان یک ابزار آموزشی توسعه یافته مطرح می شود و در آن به کار گیری کنترپوان های متفاوت سبب یادگیری ساده تر و پیشرفت هنرجویان می شود.